تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

اجاره اجباری خانه‌های خالی با حکم دادگاه/ وجود 2میلیون و 600 هزار خانه احتکار شده/ارزش 200 میلیارد دلاری خانه‌های خالی


طراح طرح اجاره اجباری خانه های خالی ابعاد مختلف این طرح را تشریح کرد.
اجاره اجباری خانه‌های خالی با حکم دادگاه/ وجود 2میلیون و 600 هزار خانه احتکار شده/ارزش 200 میلیارد دلاری خانه‌های خالی

ابوالفضل ابوترابی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، از تدوین طرحی برای اجاره دادن اجباری خانه‌های خالی در مجلس خبر داد و گفت: این طرح به امضای حدود 30  نفر از نمایندگان مجلس رسیده و اخیرا به هیأت رئیسه مجلس ارائه شد، در شرایط کنونی طرح مذکور در مرحله چاپ قرار داشته و احتمالا مهرماه سال جاری اعلام وصول خواهد شد.

وجود 2 میلیون و 600 هزار خانه خالی در کشور

نماینده مردم نجف‌آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی در تشریح ابعاد طرح اجاره دادن خانه های خالی، افزود: ما امروز با پدیده احتکار خانه در پایتخت به ویژه کلانشهرها مواجه هستیم، در شرایط کنونی طبق سرشماری نفوس و مسکن سال 95، حدود 2 میلیون و 600 هزار خانه خالی با ارزشی بالغ بر 150 تا 200 میلیارد دلار وجود دارد که این میزان معادل پروژه عظیم مسکن مهر است.

مهلت یک ماهه به صاحب خانه ها برای اجاره خانه های خالی

وی ادامه داد: بر اساس طرح مذکور، سامانه ای ایجاد خواهد شد و مردم طبق قانون، خانه های خالی را گزارش و معرفی می کنند، پس از آن با حکم دادستانی، یک ماه به صاحب خانه مهلت داده می شود تا آن خانه را اجاره دهد، در غیر این صورت کارشناسی رسمی دادگستری با حکم دادستان، از خانه بازدید کرده و پس از آن خانه را اجاره می دهد و مبلغ دریافتی را به حساب دادگستری می ریزد.

قانون مقابله با احتکار خانه های خالی تنها منحصر به ایران نیست/ قوانین سختگیرانه فرانسه، انگلیس و اسپانیا

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: قانون مقابله با احتکار خانه های خالی تنها منحصر به ایران نیست، بلکه در برخی کشورها مانند فرانسه، انگلیس و اسپانیا قوانین سختگیرانه تری در این حوزه مصوب و اجرایی شده است.

وی ادامه داد: در کشوری مانند فرانسه؛ اگر شهری جمعیتی بالای 200 هزار نفر داشته باشد، خانه های خالی و احتکار شده به مردم بی خانمان داده می شود، در اوایل انقلاب اعضای شورای عالی انقلاب نیز به دنبال چنین اقدامی بودند، اما در نهایت اجرایی نشد.

طرح اجباری شدن اجاره خانه های خالی با حقوق مالکیت شخصی مغایرت ندارد

ابوترابی درباره موضوعات مطرح شده درباره مغایرت طرح اجباری شدن اجاره خانه های خالی با حقوق مالکیت شخصی، افزود: این طرح هیچ مغایرتی با مسئله مالکیت شخصی ندارد، زیرا در شرایط کنونی هم افرادی که اجناس خود را احتکار می کنند، با حکم دادستانی، اموال و اجناس مذکور ضبط و افراد جریمه می شوند و خانه های خالی نیز مانند اجناس احتکار شده است./

پایان پیام

منبع: خانه ملت

تشکیل کارگروه های مختلف فروش نفت در دوران تحریم/مشکلات ایجاد بورس نفت شفاف سازی شود


نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس، گفت: وزارت نفت کارگروه هایی در وزارتخانه ایجاد کرده تا برای مشکلاتی که در فروش نفت ایجاد می شود، تدابیر لازم را بیندیشد.
تشکیل کارگروه های مختلف فروش نفت در دوران تحریم/مشکلات ایجاد بورس نفت شفاف سازی شود

حسین امیری خامکانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر لزوم راه اندازی بورس انرژی، گفت: بازار سرمایه محل شفافی است که به تنظیم قیمت ها به صورت خودکار کمک می کند.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی،  با بیان اینکه نفت کالای گران قیمتی است، افزود: یک کشتی و یا یک محموله نفت قیمت بالایی دارد، بنابراین یکی از راه های شفاف سازی فروش نفت در زمان تحریم ها بازار سرمایه و بورس است که باید زیرساخت ایجاد آن فراهم شود.

وزارت نفت برای دور زدن تحریم ها از ظرفیت شورای عالی هماهنگی سه قوه استفاده کند

وی ادامه داد: ممکن است تنگناهایی برای ایجاد بورس نفت وجود داشته باشد، بنابراین به وزارت نفت پیشنهاد می شود که اگر برای ایجاد بورس نفت به قانون نیاز دارد، لایحه ای با قید فوریت به مجلس ارائه دهد تا قانون در این باره مصوب شود.

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ایجاد شورای اقتصادی قوای سه گانه برای مقابله با تحریم ها، اظهار داشت: وزارت نفت برای دور زدن تحریم ها می تواند از ظرفیت ستاد تدابیر ویژه اقتصادی و شورای عالی هماهنگی سه قوه که با تدبیر مقام معظم رهبری تشکیل شده استفاده کند.

وزارت نفت نباید بدون هیچ ادله ای از ظرفیت بورس انرژی غافل شود

وی با بیان اینکه باید از ظرفیت بورس انرژی برای دور زدن تحریم ها استفاده شود، افزود: وزارت نفت ممکن است تدابیر خاص خود را برای دور زدن تحریم های نفتی داشته باشد، اما نباید بدون هیچ ادله ای از ظرفیت بورس انرژی غافل شود و  باید مشکلات خود را در تشکیل بورس انرژی عنوان کند تا این مشکلات برطرف شود.

امیری خامکانی با تاکید بر اینکه قطعاً دشمن پاتک خاص خود را در برابر روش های مختلف ایران برای دور زدن تحریم های نفتی خواهد زد، ادامه داد: افزایش حمل و نقل محموله های نفتی و قیمت فرآورده های نفتی از جمله مواردی است که باید در زمان تحریم ها تدابیر خاصی برای آن اندیشیده شود.

کمیسیون انرژی به تشکیل بورس نفت توسط وزارت نفت کمک می کند

وی با بیان اینکه کمیسیون های مختلف مجلس از جمله انرژی، اقتصادی و بودجه در موضوع بررسی تشکیل بورس انرژی دخیل هستند، تاکید کرد: قطعاً وزارت نفت کارگروه هایی در وزارتخانه ایجاد کرده تا برای مشکلاتی که در فروش نفت ایجاد می شود، تدابیر لازم را بیندیشد و یکی از ایده هایی که روی آن کار می شود، بحث فروش نفت در بورس است و اگر به کمک کمیسیون انرژی در این زمینه نیاز باشد، حتما این اقدام صورت می گیرد.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بورس انرژی یکی از راه هایی بوده که ممکن است دولت از آن استفاده کند، تصریح کرد: هنوز مشکلات ایجاد بورس انرژی مطرح نشده است تا بررسی شود که آیا این مشکلات می تواند توسط مجلس یا ستاد تدابیر ویژه رفع شود یا خیر، بنابراین اگر کمیسیون انرژی بتواند در این حوزه به وزارت نفت کمک کند، در این جنگ اقتصادی و تحریم ها دریغ نمی کند./

پایان پیام

منبع: خانه ملت

بسیاری از انبارهای احتکار شده شناسایی نشده است


عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تاکید دارد که بسیاری از انبارهای احتکار شده شناسایی نشده است.
بسیاری از انبارهای احتکار شده شناسایی نشده است

علی قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به برخورد دولت با احتکارکنندگان اظهار داشت: در استان خراسان جنوبی جلسه ای داشتیم و مشخص شد که وزارت صنعت، معدن و معدن همچنان بسیاری از انبارها را شناسایی نکرده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: وزاتخانه تاکید داشت که اعلام انبارهای احتکاری ممنوع است اما بعد از کمی فشار متوجه شدیم که وزارت صنعت، معدن و تجارت اصلا آمار دقیقی از انبار کالاها ندارد.

وزارت صمت به سازمان تعزیزات گزارش نمی دهد

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه بیان داشت: از آنجایی که آمار انبارهای کالاهای اساسی و تاثیر گذار در بازار مشخص نیست به سازمان تعزیرات و دستگاه های نظارتی گزارشی نمی دهند  تا با احتکار برخورد شود،این اشکال و ایراد به کار آنها وارد است.

وی در این باره که بعد از کشف انبارهای احتکار با کالاها چه می کنند، اظهار داشت: باید از دستگاه های نظارتی سوال شود که با این کالاهای کشف شده چه می کنند طبق قانون باید بعد از ضبط کالاهای احتکار شده برای توزیع آنها در بازار اقدام شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس گفت: بیشتر انبارهایی که همچنان شناسایی نشده است در بحث پوشک است اما به نظر می رسد  کالاهای متنوعی در انبارها هستند./

پایان پیام

منبع: خانه ملت

ایران با هیچ کشوری محدودیتی برای معاملات ارزی ندارد


عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می گوید که با هیچ کشوری محدودیتی برای مبادله کالا با ارز نداریم.
ایران با هیچ کشوری محدودیتی برای معاملات ارزی ندارد

علی قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص واردات ارز به کشور اظهار داشت: تنها کشوری که واردات ارز به ایران را تحریم کرده آمریکا است و با کشورهای دیگر روابط عادی داشته و مشکلی نداریم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس ادامه داد: با وجود اینکه تنها آمریکا ایران را تحریم کرده است و ارتباطی به کشورهای دیگر ندارد اما برخی کشورها از شرایط سوءاستفاده در معاملات کالا ایران را تحت فشار قرار می دهند.

تحریم ارزی آمریکا بین المللی نیست

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه ایران از لحاظ بین المللی تحریم ارزی نیست، گفت: ایران لحاظ قانونی مشکلی برای جابجایی ارز ندارد، روش هایی که آمریکا و برخی کشورها به کار می برند غیرقانونی است چرا که ما طبق شورای امنیت تحریم نیستیم و تحریم های آمریکا یکجانبه است و مبنای بین المللی ندارد.

وی تاکید کرد: با این حال برخی کشور ها تحت فشار و فرمان آمریکا از تحریم های ایالت متحده علیه ایران حرف شنوی می کنند و به استناد آن در معاملات ایران را تحت فشار قرار می دهند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس دراین باره که بیشتری واردات ارز از کشور افغانستان صورت می گیرد، گفت: با هیچ کشوری محدودیتی برای مبادله کالا با ارز نداریم مگر اینکه کشوری خودش نخواهد با ما تبادل ارزی داشته باشد./

پایان پیام

منبع: خانه ملت

حداقل زمان قرارداد اجاره خانه باید دو سال باشد/هر سه بار اسباب کشی معادل یک بار آتش سوزی اثاثیه است


نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: حداقل زمان قرارداد اجاره خانه باید دو سال باشد، یعنی دیگر صاحب خانه ها نتوانند به صورت یک ساله ملک خود را اجاره دهند.
حداقل زمان قرارداد اجاره خانه باید دو سال باشد/هر سه بار اسباب کشی معادل یک بار آتش سوزی اثاثیه است

سیداحسن علوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به بررسی لایحه حمایت از مستاجران در هیأت دولت، گفت: به طور حتم در شرایط کنونی افزایش امنیت مستأجران بسیار ضروری است، زیرا با توجه به افزایش قیمت رهن و اجاره، باید شرایطی فراهم شود که این افراد کمترین آسیب را متحمل شوند.

هر سه بار اسباب کشی معادل یک بار آتش سوزی اثاثیه است

نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این مسئله به صورت عامیانه مطرح است که هر سه بار اسباب کشی معادل یک بار آتش سوزی اسباب منزل است، بنا براین باید مدت زمان این فرآیند را افزایش داد تا خانواده ها هر سال مجبور به اسباب کشی نباشند.

حداقل زمان قرارداد اجاره خانه باید دو سال باشد

وی افزود: در لایحه حمایت از مستأجران آماده است که حداقل زمان قرارداد اجاره خانه، دو سال باشد، یعنی دیگر صاحب خانه ها نتوانند به صورت یک ساله ملک خود را اجاره دهند.

علوی ادامه داد: از طرف دیگر افزایش حداکثر 10 درصدی قیمت رهن و اجاره می تواند بازار مسکن را کنترل کند، البته نظارت عالیه دولت باید بر روند انعقاد این قراردادها صورت گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره کاهش گرایش و تمایل صاحب خانه ها به اجاره ملک با تعیین افزایش 10 درصدی سقف اجاره مسکن، تصریح کرد: البته شاید پس از تصویب و در اجرا، عده ای با این قانون مخالفت کنند، اما قطعا اجرای آن ضروری بوده و افراد باید به قانون تن در دهند.

لایحه حمایت از مستأجران در حوزه مسکن تورم‌‌شکن است

وی با بیان اینکه به طور حتم لایحه حمایت از مستأجران در حوزه مسکن تورم‌‌شکن است، افزود: قطعا تصویب و اجرای این لایحه در کاهش روند شتابان تورم در حوزه مسکن تأثیرگذار است.

بنگاه های معاملات مسکن باید قانونمند و ضابطه‌مند شوند

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: سازمان ثبت اسناد و املاک، شهرداری ها و وزارت کشور و راه و شهرسازی باید تمام تلاش خود را برای تصویب لایحه حمایت از مستأجران انجام دهند، تا ضمن بهبود وضعیت مستأجران، بنگاه های معاملات قانونمند و ضابطه‌مند شوند./

پایان پیام

منبع: خانه ملت

انحصار در تولید قطعه و خودرو وجود ندارد / متقاضیان می‌توانند فعالیت داشته باشند


عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: در حال حاضر منع قانونی و شرایطی برای اینکه فرد نتواند در قطعه‌سازی و حتی تولید خودرو ورود کند وجود ندارد.
انحصار در تولید قطعه و خودرو وجود ندارد / متقاضیان می‌توانند فعالیت داشته باشند

محسن کوهکن ریزی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص وجود انحصار در تولید قطعه و خودرو، اظهار داشت: همواره  به انحصار در قالب صادرات، سندیکاها و شخصیت‌های حقوقی که بتواند از حقوق مجموعه دفاع کنند می‌پردازیم، اما در زمینه تولید و حتی در ارتباط با واردات انحصار دولتی و خصوص دارای فساد و رانت است و باید فعالیت‌ها بر محور رقابت باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر کسی قصد داشته باشد به تولید خودرو و ساخت قطعه ورود کند و در زمینه قیمت رقابت داشته باشد هیچ منع قانونی وجود ندارد، گفت: انحصار در جایی وجود دارد که اگر اراده کردید در بخشی از اقتصاد ورود کنید به شما اجاره ندهند و مجوز به راحتی در اختیار متقاضی قرار نگیرد.

نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در بخش تولید خودرو و ساخت قطعه مانعی در مسیر فعالیت متقاضیان وجود ندارد که ایجاد انحصار کند، ادامه داد: اگر فردی تعدادی مهندس و مبتکر را گردآوری کند و سمت ساخت قطعه با کیفیت و قیمت مناسب حرکت کند می‌تواند رقابت داشته باشد و فضا انحصاری نیست.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه جایی انحصار معنی پیدا می‌کند که اگر فردی از جامعه قصد داشته باشد در بخشی که تخصص و تجربه دارد ورود کنند منع قانونی یا شرایطی برای وی ایجاد کنند که توان ورود نداشته باشد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر منع قانونی و شرایطی برای اینکه فرد نتواند در قطعه‌سازی و حتی تولید خودرو ورود کند وجود ندارد./

پایان پیام

منبع: خانه ملت
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟