قوه قضائیه در برخورد با محتکران سنگ تمام بگذارد/ قدردان تلاش مجریان قانون هستیم/ ترامپ روزانه هفت دروغ می گوید


حوزه/ خطیب موقت نماز جمعه تهران با تشکر از زحمات مجدّدانه قوه قضائیه در برخورد با محتکران خواستار قوت هر چه بیشتر مجریان قانون در برخورد با چنین اقداماتی شد.
قوه قضائیه در برخورد با محتکران سنگ تمام بگذارد/ قدردان تلاش مجریان قانون هستیم/ ترامپ روزانه هفت دروغ می گوید

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از تهران، آیت الله محمد امامی کاشانی در خطبه های امروز ( 19 مرداد ) نماز جمعه تهران ضمن تشکر از بسته اقتصادی دولت و برخورد قاطعانه قوه قضائیه با مفسدان اقتصادی و محتکران مایحتاج عمومی مردم اظهارداشت: قوای قضائیه و مجریه باید در برخورد با سودجویان و مفسدان اقتصادی سنگ تمام بگذارند و نظام اقتصادی کشور را هر چه سریعتر و به کوری چشمن دشمنان اسلام، نظام و انقلاب بهبود بخشند.

امام‌جمعه موقت تهران بیان داشت: ایران اسلامی قریب به چهار دهه است که مقابل صف آرایی دشمنانش ایستاده است، اما امروز ما با جنگ روانی و اقتصادی دشمن روبه‌رو هستیم و عده‌ای دست به احتکار می‌زنند، بنابراین باید مجازات چنین افرادی را جدی گرفت و نسبت به اعمال قانون با قاطعیت برخورد کرد.

آیت الله امامی کاشانی ادامه داد: در کشوری که دنیای استکبار با آن در جنگ روانی و اقتصادی است فقط با اتحاد، انسجام و همدلی می توان به سلامت گذر کرد.

امام‌جمعه موقت تهران با بیان اینکه قوه قضائیه و ریاست آن، در برخورد با این موارد جدی است، تصریح کرد: به تمام سودجویان می‌گویم که زندگی خودتان و زن و بچه خود را در دنیا و آخرت، سیاه نکنید.

وی ادامه داد: کشور در سایه امام زمان قرار دارد و از تمام این گردنه‌ها عبور خواهد کرد و پرچم آن به دست ولی عصر(عج) خواهد رسید.

آیت الله امامی کاشانی با اشاره به اظهارات ترامپ گفت: آیا ارق و وجدان ایرانی این را می‌پذیرد که عده‌ای ماجراجو سر و صدا رو شروع کنند و یک عده هم فریب بخورند و عکس بگیرند و منعکس کنند.

وی ادامه داد: هدف دشمنان این است که فشار بیاورند تا ایران مذاکره کند. چه مذاکره‌ای؟ مذاکره‌ای که اهدافش را آنها در نظر گرفته‌اند، ایران زیر بار نمی‌رود و مواضع ما همان است که رهبر معظّم انقلاب اعلام کردند. اگر بر فرض محال هم مذاکره بشود آمریکا زیر آن می‌زند و بساط آن را بر هم می‌زند.

امام‌جمعه موقت تهران با استناد به سخنی از حضرت مسیح(ع) که فرمودند؛« کسی که دروغ بگوید ارزش و بها ندارد»، تصریح کرد: بنا بر اظهارات رسانه ها و تحلیل آنها ترامپ یک دروغگو است که در روز بیش از هفت دروغ می‌گوید.

آیت الله امامی کاشانی با بیان اینکه آمریکا با قدرت خود و صهیونیست‌ها با توطئه و آل سعود بدبخت با پول خود می‌خواهند دنیای اسلام را به هم بزنند، تصریح کرد: ما باید هوشیار باشیم و وحدت کلمه داشتیم. مسئولان، مردم و بخش خصوصی، باید وظایف خود را انجام دهند.

امام جمعه موقت تهران، بیانات رهبر معظّم انقلاب مبنی بر تشکیل یک کارگروه چابک و فعّال درباره مسائل اقتصادی را مورد اشاره قرار داد و گفت: در شرایطی که در جنگ اقتصادی هستیم، این دستورالعمل رهبر انقلاب یک تکلیف است که مسئولان باید به آن عمل کنند.

وی به توجه مردم و مسئولین به مساله اقتصاد مقاومتی تاکید و گفت: اقتصاد مقاومتی یک راهبرد است که با عنایت و تمسک به آن می توانیم تمام طرح ها و نقشه های دشمن را بر باد دهیم.

انتهای پیام   313/17

بیماری اوتیسم از نگاه عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم


حوزه/ امروزه متأسفانه از دستورات دینی در بسیاری از امور مهم زندگی مانند تغذیه، ازدواج، سبک زندگی و سایر عرصه ها فاصله گرفته می شود که این مسئله خود در پیدایش بسیاری از امراض و مشکلات زندگی بشر تأثیر دارد.
بیماری اوتیسم از نگاه عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی عصر امروز در جمع اعضای انجمن خیریه حمایت از بیماران اوتیسم که با حضور علما، شخصیت های استانی و خیرین در مسجد امام رضا(ع) برگزار شد،  بر حل مشکلات بیماران صعب العلاج تأکید کرد و گفت: درباره بیماری اوتیسم لازم است به دو نکته  مهم اشاره کنم؛ اول اینکه باید این مسئله در حوزه و دانشگاه به بحث گذاشته شده و مشخص شود که علت واقعی آن چیست و دوم اینکه آیا فاصله گرفتن از دستورات دینی آیا در پیدایش بیماری ها دخیل است یا نه که مطابق آموزه های دینی قطعا فاصله گرفتن از دستورات دینی در بسیاری از بیماری ها و مشکلات تأثیر دارد.

وی افزود: امروزه متأسفانه از دستورات دینی در بسیاری از امور مهم زندگی مانند تغذیه، ازدواج، سبک زندگی و سایر عرصه ها فاصله گرفته می شود که این مسئله خود در پیدایش بسیاری از امراض و مشکلات زندگی بشر تأثیر دارد.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) خاطرنشان ساخت: جا دارد که یک همایش علمی در این باره گرفته شود و حوزه و دانشگاه به عنوان دو نهاد علمی و دینی درباره این مسئله نظریه و راه حل ارائه دهند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: وقتی به روایات اهل بیت(ع) مراجعه می کنیم در می یابیم که برای این قضیه چندین نکته فردی و حکومتی وجود دارد؛ اول اینکه بپذیریم بیمار اوتیسم یک بیمار است و عیادت از او بسیار در نزد خدای متعال پاداش دارد.

آیت الله فاضل لنکرانی افزود: نکته دوم اینکه حل مشکلات بیماران مخصوصا این بیماران اوتیسمی خود قضای حاجت مؤمن است و در روایات بسیاری از ائمه اطهار(ع) برای کسی که نیاز و حوائج مؤمنین را برطرف می کند پاداش های زیادی در نظر گرفته شده است.

وی گفت: نکته بعدی در مورد بیماران صعب العلاج و به ویژه بیماران اوتیسمی این است که سرکشی به این گونه بیماران و حل مشکلات و دشواری های آنان به نوعی ادخال سرور به قلب مؤمن است و در این زمینه ها باید خیرین و آحاد مردم بیش از پیش فعال تر عمل کنند.

گفتنی است، اوتیسم یک شرایط پیچیده‌ی عصبی-رفتاری و شامل اختلالاتی در تعاملات اجتماعی و رشد کلامی و مهارت‌های ارتباطی همراه با رفتارهای تکراری و سخت است و به دلیل گستردگی علائم بیماری آن را اختلال طیف اوتیسم (ASD) می‌نامند. این بیماری شامل اختلال در طیف وسیعی از علائم و مهارت‌ها در سطوح مختلف است.

313/32

وقف نیازهای جامعه در حوزه‌هایی که از توان دولت خارج است را برطرف می‌کند


مدیر کل اوقاف وامور خیریه استان قزوین با تاکید بر ضرورت توسعه فرهنگ وقف، گفت: برکات وقف تنها به حوزه خاصی محدود نمی‌شود و نیازهای جامعه در حوزه‌هایی که از توان دولت خارج است را برطرف می‌کند.
وقف نیازهای جامعه  در حوزه‌هایی که از توان دولت خارج است را برطرف می‌کند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه از قزوین، حجت الاسلام سید مصطفی مجیدی در نشستی با مدیر، معاونین و جمعی از اساتید مدرسه علمیه سردارین، به نقش مهم حوزه های علمیه در نظام مقدس جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه حوزه علمیه قزوین یکی از حوزه های مهم و تاثیرگذار در نظام مقدس جمهوری اسلامی است و باید توجه جدی به مدارس علمیه استان داشته باشیم.

 مدیر کل اوقاف وامور خیریه استان قزوین ضمن گرامیداشت یاد و خاطره همه علما و بانیان اثرگذار در حوزه علمیه قزوین، به نقش ارزشمند مرحوم آیت الله باریک بین اشاره و بیان کرد: انصافا مرحوم آیت الله باریک بین در احیا و بازسازی مدارس قدیمی حوزه قزوین نقش ماندگار و ارزشمندی داشتند که باید ما مسئولین استان ادامه دهنده راه این بزرگان فرهیخته باشیم.

حجت الاسلام مجیدی در ادامهبا تاکید بر ضرورت توسعه فرهنگ وقف، اظهارکرد: وقف نیاز هر روز جامعه را در حوزه‌هایی که از توان دولت خارج است، برطرف می‌کند و باقیات صالحاتی ماندگار برای واقف به ارمغان می‌آورد.

 مدیر کل اوقاف وامور خیریه استان قزوین گفت: روحانیون در خط مقدم گسترش فرهنگ وقف هستند، چرا که می توانند با معرفی اثرات وقف در جامعه، در حوزه موقوفات جدید گام موثری بردارند.

وی اظهارکرد: برکات وقف تنها به حوزه خاصی در جامعه محدود نمی‌شود و همه اقشار از آن بهره‌مند خواهند شد، از این رو اگر روحانیون بتوانند به عنوان مبلغینی مورد اعتماد ثمرات وقف را به جامعه بشناسانند.

حجت الاسلام مجیدی بیان کرد: مدارس علمیه ای كه دارای موقوفات بودند، علما و بزرگانی برای جهان تشیع تربیت كردند كه آثار آن برای واقفین خیراندیش باقی است و تا ابد باقی خواهد ماند.

 حجت الاسلام مهر آرا نیز در این نشست گزارشی از فعالیت های و برنامه های مدارس علمیه التفاتیه و سردارین ارائه داد.

انتهای پیام

دل مردم با انقلاب است؛ اما از خیانت ها رنج می برند/ برخی مسئولین روحیه قارون گرایی پیدا کرده اند


حوزه/ فرمانده تیپ 83 روحانیون رزمی تبلیغی امام جعفر صادق (ع) با بیان اینکه امروز برخی از قارون‌های داخلی اندیشه‌های مقام معظم رهبری را زیر سؤال بردند گفت: امروز دل مردم با انقلاب است اما از بد مدیریتی و خیانت ها رنج می برند.
دل مردم با انقلاب است؛ اما از خیانت ها رنج می برند/ برخی مسئولین روحیه قارون گرایی پیدا کرده اند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین طیبی فر در تجمع طلاب و تشکل های طلبگی در حمایت از بیانات رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید و با هدف پیگیری عدالت اقتصادی که پیش از ظهر امروز در مدرسه فیضیه قم برگزار شد، اظهار داشت: در طول حرکت انبیاء دو گروه و تیم همیشه زمینه را برای ضربه زدن به آنان فراهم می کردند و گاهی این دو در یک جا جمع می شدند و کنار ستمگران قرار می گرفتند تا زمینه ضربه به انبیاء را فراهم کنند.

وی به شکل گیری روحیه قانون گرایی در کشور اشاره کرد و گفت: آن زمانی که در خطبه نماز جمعه تهران مانور تجملات و زمینه قانون سازی در کشور مطرح شد، تفکر قارون گرایی در کشور شکل پیدا کرد.

فرمانده تیپ 83 روحانیون رزمی تبلیغی امام جعفر صادق(ع) تصریح  کرد: امروز اگر کشور از نظر اقتصادی مشکلاتی دارد به خاطر این است که روحیه قارون گرایی در بعضی مسئولین کشور پیدا شده است.

وی با بیان اینکه امروز برخی از قارون‌های داخلی اندیشه‌های مقام معظم رهبری را زیر سؤال بردند گفت: امروز دل مردم با انقلاب است اما از بد مدیریتی و خیانت ها رنج می برند.

حجت الاسلام والمسلمین طیبی‌فر ادامه داد: انسان هایی که در فتنه 88 لیدر بودند بعد از فتنه از کشور خارج شدند یا بسیاری از فتنه گران درجه یک در گوشه و کنار کشور به عنوان مسئول در حال فعالیت هستند.

وی گفت: این ها اگر مسئولیتی هم پیدا کردند برای بر اندازی نظام است و امروز اگر جامعه ما مبتلا شده به جمعی که قارون گرا شده و دارند دل ملت را به درد می آوردند، دلیلش وجود همین افراد در مسئولیت هاست.

فرمانده تیپ 83 روحانیون رزمی تبلیغی امام جعفر صادق(ع) ابراز کرد: امیدواریم دولتمردان به وظیفه خود با توجه به رهنمود های رهبری عمل کنند.

وی گفت: این تجمع هم حمایت از سخنان رهبری است و هم اخطار به دولتمردان برای حرکت در ریل انقلاب و هم خواهان برخورد با مفسدان.

دستگاه‌ها از ظرفیت آزادگان استفاده کنند/ حضور آزادگان در صحنه مانع اختلاس اختلاس‌گران می‌شود


حوزه/ تولیت حرم بانوی کرامت گفت: دستگاه‌ها و نهادهای نظام اسلامی باید از ظرفیت آزادگان در عرصه‌های مختلف استفاده کنند چراکه این افراد در طول عمر انقلاب سابقه درخشانی داشته و همچنان پای آرمان‌های امام خمینی(ره) ایستاده‌اند؛ حضور آزادگان در صحنه مانع اختلاس اختلاس‌گران می‌شود.
دستگاه‌ها از ظرفیت آزادگان استفاده کنند/ حضور آزادگان در صحنه مانع اختلاس اختلاس‌گران می‌شود

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی پیش از ظهر امروز در دیدار جمعی از آزادگان دفاع مقدس قم و تهران طی سخنانی، با اشاره به این که بر اساس آموزه‌های قرآن کریم باطل همیشه ماندگار نیست، اظهار کرد: تحریم‌ها و فشارهای دولت آمریکا علیه نظام اسلامی مشکلاتی را برای مردم و نظام به دنبال داشته است اما در نهایت پیروزی قطعی با افرادی است که مسیر حق را دنبال می‌کنند.

وی اضافه کرد: رسیدن به سعادت در دنیا و آخرت بدون تحمل سختی، شدنی نیست و حرکت در این مسیر نیز یک کار اختیاری نیست چراکه بر اساس آموزه‌های قرآنی، دستورات دینی بر افراد واجب شده و همگان موظف به انجام آن‌ها هستند.

تولیت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها با بیان اینکه دشمنان همیشه درحال صف‌آرایی مقابل مسلمانان هستند، تصریح کرد: دشمن تلاش می‌کند تا از هر فرصتی برای ضربه‌زدن به جبهه حق استفاده کند.

وی با تاکید بر این که آزادگان در دوران اسارت از هر فرصتی برای ارتقای معنویت خود استفاده کردند، مطرح کرد: این افراد هنرهای مختلف را به یکدیگر آموختند و علوم متفاوت را به یکدیگر منتقل کردند.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی خاطرنشان کرد: دستگاه‌ها و نهادهای نظام اسلامی باید از ظرفیت آزادگان در عرصه‌های مختلف استفاده کنند؛ چراکه این افراد در طول عمر انقلاب سابقه درخشانی داشته و همچنان پای آرمان‌های امام خمینی(ره) ایستاده‌اند؛ حضور آزادگان در صحنه مانع اختلاس اختلاس‌گران می‌شود.

مجادله عالم الازهر و مجری تونسی بر سر حکم شرعی ارث


حوزه/ ارث و میراث و به ملکیت در آمدن آن به اختیار انسان نیست، زیرا هنگامی که شخصی از دنیا می رود، دیگر مالک دارایی های گذشته خویش نیست و تنها تصمیم گیرنده در این زمینه شرع مقدس است و خداوند متعال نیز حکم میراث را تعیین کرده است و ما نیز باید از این قانون الهی پیروی کنیم.
مجادله عالم الازهر و مجری تونسی بر سر حکم شرعی ارث

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه»، از چندی پیش مسئله لایحه مساوات میان زن و مرد در قانون ارث به بحثی جنجالی در تونس تبدیل شده، تا جایی که مسلمانان این کشور و همچنین علمای الازهر به این قانون معترض شده اند.

در همین راستا روز گذشته در تلویزیون تونس مجادله ای میان مجری برنامه و یکی از علمای الازهر درباره قانون ارث صورت گرفت و در این برنامه شیخ سعید نعمان عالم الازهر گفت: ارث و میراث و به ملکیت در آمدن آن به اختیار انسان نیست، زیرا هنگامی که شخصی از دنیا می رود، دیگر مالک دارایی های گذشته خویش نیست و تنها تصمیم گیرنده در این زمینه شرع مقدس است و خداوند متعال نیز حکم میراث را تعیین کرده است و ما نیز باید از این قانون الهی پیروی کنیم.

عضو سابق کمیته فتوای الازهر گفت: با این حال حدود 30 حالت وجود دارد که در آن طبق حکم اسلام ارث زن و مرد برابر است و از سوی دیگر دو برابر بودن ارث مرد نسبت به زن در برخی موارد به این خاطر است که از سوی دیگر مرد مکلف به پرداخت وجوهاتی شرعی مانند مهریه و نفقه همسر و فرزندان است و هزینه های خانواده بر عهده او است و همچنین هزینه ها و نفقه های دیگری که شرع بر عهده مردان گذاشته است و زنان در این زمینه ها مسئولیتی ندارند.

اما مجری شبکه تونسی با اعتراض به سخنان عالم الازهر گفت: ملاک ما در قانون گذاری تونس ملاک دینی نیست و فقط ملاک حقوقی و قانونی داریم، زیرا نظام حکومت تونس مدنی است و ما می توانیم قانون مساوات در ارث زن و مرد را اجرا کنیم.

وی افزود: ما در تونس شهروندان مسیحی و یهودی نیز داریم که نمی توانیم آنها را وادار به اجرای حکم اسلام کنیم و به کسی نیز اجازه نمی دهیم در تصمیم گیری های ما دخالت کند و این نیز یک قانون مدنی است که ربطی به قرآن ندارد.

این اظهار نظر ضد دینی مجری تونسی در حالی است که اکثریت جمعیت تونس مسلمانان هستند و به تازگی هزاران نفر از مردم تونس در اعتراض به این لایحه دست به تظاهرات زده اند و پیش از این نیز علمای الازهر نسبت به این لایحه اعتراض کرده بودند.

>