_  

انقلابی بودن و خدمت به نظام از ویژگی های آیت الله شاه آبادی بود


حوزه/ حضرت آیت الله نوری همدانی درپیام تسلیتی به مناسبت ارتحال آیت الله شاه آبادی گفت: از ویژگی های بارز ایشان انقلابی بودن و خدمتگزاری برای این نظام مقدس بوده.
انقلابی بودن و خدمت به نظام از ویژگی های آیت الله شاه آبادی بود

به گزارش خبرگزاری«حوزه»، متن پیام تسلیت حضرت ایت الله نوری همدانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ارتحال عالم بزرگوار آیت الله آقای حاج آقا نصر الله شاه آبادی موجب تاثر و تأسف گردید.

این روحانی خدمتگزار که از خاندان با عظمت شاه آبادی که بیت فقاهت و مرجعیت می باشند عمر با برکت خود را صرف ترویج فرهنگ اهلبیت علیهم السلام نمود و آثار و برکات علمی و خدمات اجتماعی فراوانی از خود به جای گذاشت و از ویژگی های بارز ایشان انقلابی بودن و خدمتگزاری برای این نظام مقدس بوده.

اینجانب درگذشت این عالم انقلابی را به حوزه های علمیه و بازماندگان خصوصاً اخوان و اقازادگان محترم تسلیت عرض نموده و علو مقام برای آن فقید سعید مسئلت میکنم.

حسین نوری همدانی

نخستین دوره آموزشی، فرهنگی «نسل سلمان» برگزار می‌شود


حوزه/ دبیر بنیاد تبیین اندیشه‌های امام خمینی (ره) استان سمنان از برگزاری نخستین دوره آموزشی، فرهنگی «نسل سلمان» ویژه دانش‌آموزان در شهرستان سمنان خبر داد.
نخستین دوره آموزشی، فرهنگی «نسل سلمان»  برگزار می‌شود

افشین احسانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در سمنان، با بیان اینکه نخستین دوره آموزشی، فرهنگی «نسل سلمان» ویژه دانش‌آموزان برگزار می‌شود، اظهار داشت: برای نخستین بار دوره آموزشی، فرهنگی «نسل سلمان» در تابستان امسال با رویکرد خلاقیت، نشاط و مهارت در سمنان برگزار می‌شود.

دبیر بنیاد تبیین اندیشه‌های امام خمینی (ره) استان سمنان با بیان اینکه پسران دانش‌آموز در مقاطع هشتم تا یازدهم در شهرستان سمنان می‌توانند جهت ثبت‌نام اولیه مشخصات خود را شامل نام و نام خانوادگی، مقطع تحصیلی، نام مدرسه و مسجد محل موردنظر خود را به شماره ۰۹۲۱۶۶۳۴۷۴۳ پیامک کنند، تصریح کرد: ثبت‌نام نخستین دوره آموزشی، فرهنگی «نسل سلمان» ویژه دانش‌آموزان در شهرستان سمنان از پنجم تیرماه آغاز و تا دوازدهم تیر ادامه دارد.

وی با بیان اینکه نخستین دوره آموزشی، فرهنگی «نسل سلمان» ویژه دانش‌آموزان در شهرستان سمنان با همکاری سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری سمنان و ستاد مردمی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی استان سمنان برگزار می‌شود، افزود: نخستین دوره آموزشی، فرهنگی «نسل سلمان» ویژه دانش‌آموزان در شهرستان سمنان نیز از ۱۵ تیرماه شروع و تا ۱۰ شهریورماه در سال جاری ادامه دارد و این دوره با برگزاری اردوهای تشکیلاتی همراه است.

احسانی با بیان اینکه امروز تربیت نسل جدید انقلاب اسلامی یک ضرورت و اصل مهم به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: در تربیت نسل جدید انقلاب اسلامی انسجام، وحدت و همراهی نهادهای انقلابی و دینی و مذهبی برای تربیت دانش‌آموزان نقش تعیین‌کننده‌ای خواهد دارد.

انتهای پیام/

طلاب فرصت سوزی کنند| ضرورت توجه جدی به مطالعه و مباحثه


حوزه/ تولیت حوزه علمیه فیضیه مازندران با تأکید براین که طلاب حوزه نباید فرصت سوزی کنند، گفت: فرصت هایی که امروز برای طلاب وجود دارد ممکن است تکرار نشود به همین دلیل تنها از این فرصت ها در جهت علم آموزی بهره گرفت.
طلاب  فرصت سوزی کنند| ضرورت توجه جدی به مطالعه و مباحثه

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه از مازندران، حجت الاسلام  والمسلمین محمدرضا فاضل، امروز در مراسم افتتاحیه نهمین دوره اردوی علمی آموزشی تابستانی در  حوزه علمیه فیضیه بابل، از اردوی تابستانه به عنوان یکی از اقدامات ماندگار مرحوم آیت الله فاضل(ره) موسس فقید این حوزه یاد کرد و گفت: این اقدام آیت الله فاضل(ره) برکات بسیاری برای حوزه های علمیه در پی داشته است.

تولیت حوزه علمیه فیضیه مازندران با اشاره به این که طلاب در فصل تابستان بهره لازم علمی را نمی بردند، افزود: مرحوم آیت الله فاضل با این ابتکار زمینه ای را برای بهره گیری علمی، آموزشی و اخلاقی طلاب در این ایام تعطیلات تابستانه را فراهم کردند.

حجت الاسلام والمسلمین فاضل با اشاره به این که اردوی علمی تابستانه همزمان در هشت مدرسه علمیه کشور در حال برگزاری است، خاطرنشان کرد: حوزه علمیه فیضیه بابل نیز میزبان برگزاری نهمین دوره علمی آموزشی طلاب سراسر کشور است.

وی با بیان این که از جمله مهم ترین دغدغه های آیت الله فاضل موسس تولیت حوزه علمیه فیضیه بابل، آسایش مادی، معنوی و علمی طلاب بود، بیان داشت: امروز طلاب برای رسیدن به این شرایط باید از همه ظرفیت های موجود بهره گیرند.

تولیت حوزه علمیه فیضیه بابل با تأکید براین که طلاب حوزه نباید فرصت سوزی کنند، بیان داشت: فرصت هایی که امروز برای طلاب وجود دارد، ممکن است تکرار نشود به همین دلیل تنها از این فرصت ها در جهت علم آموزی بهره گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین فاضل با بیان این که طلاب نباید مطالعه را ترک کنند، گفت: یک طلبه موفق کسی است که از همه لحظات و فرصت های خود در جهت مطالعه و مباحثه دروس حوزه استفاده کند.

وی در ادامه سخنان خود اقامه نماز جماعت را یکی از مهم ترین سفارشات و دغدغه های آیت الله فاضل(ره) دانست و افزود: طلاب باید همواره اقامه نماز اول وقت و آن هم به جماعت را مورد توجه جدی قرار دهند.

تولیت حوزه علمیه فیضیه مازندران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که در این دوره ۴۴ روزه طلابی از سراسر کشور حضور دارند، افزود: این دوره در دو بخش ارتقائی و تکمیل ناقصی برای طلاب سراسر کشور برگزار می شود.

حجت الاسلام والمسلمین فاضل با بیان این که این دوره در قالب کلاس های آموزشی، برنامه های تهذیبی، پژوهشی و همچنین برنامه هاب فوق العاده برگزار می شود، گفت: برگزاری کارگاه مشاوره تحصیلی، دروس اخلاق، کارگاه مشاوره، مشاوره فردی و مسابقات ورزشی از جمله برنامه های این دوره است.

وی با اشاره به برنامه پژوهشی این دوره علمی، افزود: برگزاری کارگاه های پایان نامه نویسی، آشنایی با نرم افزارهای کامپیوتری، کارگاه آموزشی روش تحقیق، کارگاه آموزشی شرح نویسی بر روایات و نشست علمی را از جمله مهم ترین برنامه های معاونت پژوهش در این اردوی علمی آموزشی عنوان کرد.

انتهای پیام

در حادثه زلزله شاهد وحدت عملی بین تشیع و تسنن بودیم


حوزه/ ماموستا ملا احمد شیخی با اشاره به حضور تشیع و تسنن در کنار هم به هنگام زلزله سال گذشته،گفت: در حادثة زلزله شاهد وحدت عملی بین تشیع و تسنن بودیم.
در حادثه زلزله شاهد وحدت عملی بین تشیع و تسنن بودیم

ماموستا ملا احمد شیخی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در استان کرمانشاه، با اشاره به حادثه زلزله که مصیبت عمرانی و اجتماعی با خود آورد، اما تبعات و پیام های مثبتی داشت، گفت: اگر قبل از زلزله وحدت شیعه و سنی برای ما باورکردنی نبود، در حادثه زلزله وحدت عملی بین اقوام و مذاهب را به چشم خود دیدیم.

وی در ادامه با اشاره به وحدت بین مسلمین در حادثه دردناک زلزله آبان ۹۶، گفت: شیعه و سنی در دفاع مقدس و راهپیمایی ۲۲ بهمن و روز قدس خصوصا در سال گذشته در کنار هم، توطئه دشمنان وحدت بین مسلمین را نقش بر آب کردند.

امام جمعه ثلاث باباجانی با بیان فداکاری و ایثار مبلغین حوزه های علمیه در قالب گروه های جهادی در مناطق زلزله زده، گفت: طلاب حوزه علمیه قم، مشهد، با سرکشی به چادرهای مردم زلزله زده با توزیع کمکهای مردمی و دلجویی، آنان را مورد تفقد قرار می دادند.

وی در ادامه وحدت بین اقوام و مذاهب را در ایران اسلامی بزرگترین سرمایه دانست و گفت: روحانیون خدمت رسان به مردم زلزله زده با شنیدن صدای اذان و حضور در مساجد، نماز جمعه و جماعت، جلوه ای از برادری اسلامی را به نمایش گذاشتند.

ماموستا ملا احمد شیخی با بیان اینکه وحدت مذاهب اسلامی در حادثه زلزله، ثمره اظهار همدردی اقشار مختلف مردم، دولتمردان، طلاب، روحانیون، کسبه، بازاری، تشیع و تسنن بود،گفت: همیاری مردم ایران اسلامی در حادثه مخرب زلزله سال گذشته خود دلیلی بر اتحاد مذاهب اسلامی و باعث یاس استکبار جهانی است.

وی در ادامه با اشاره به کلام راهگشای حضرت امام خمینی(ره) که فرمودند پشتیبان «ولایت فقیه» یاشید تابه مملکت شما آسیبی نرسد. گفت: اتحاد و وفاداری به نظام اسلامی و پیروی از ولی فقیه مانع نفوذ دشمن و ایجاد خلل در صفوف متحد ما و آسیب رساندن به ایران اسلامی است.

امام جمعه ثلاث باباجانی با ابراز امیدواری از وحدت بوجود آمده در ایام الله ها و مناسبت های مختلف و زلزله که درس عبرتی باشد برای ما و دشمنان ایران اسلامی، گفت: با انسجام و وحدت حول محور ولایت، شیطان بزرگ هیچ غلطی نمی تواند بکند.

 

دستاوردها و زندگی بزرگان حوزه در قالب فیلم و سریال تولید و منتشر شود


حوزه/ نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: امروز نیازمند انتشار زوایای زندگی علمای بزرگ در قالب فیلم، کلیپ، سریال و ... هستیم تا مردم و جامعه بدانند که سبک زندگی این بزرگان به چه نحو بوده است.
دستاوردها و زندگی بزرگان حوزه در قالب فیلم و سریال تولید و منتشر شود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسینی شاهرودی، امروز در نشستی با مسئولان رسانه رسمی حوزه های علمیه اظهار داشت: پذیرش تنوع از شروط اساسی در رسانه حوزه است و باید با نگاه جهانی به فعالیت های رسانه ای پرداخت.

وی ابراز داشت: امروز نیازمند انتشار زوایای زندگی علمای بزرگ در قالب فیلم، کلیپ، سریال و ... هستیم تا مردم و جامعه بدانند، سبک زندگی این بزرگان به چه نحو بوده است.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان خاطرنشان ساخت: بسیاری از کارگردان های ما مشکلی با ساخت فیلم و سریال برای حوزه و روحانیت ندارند؛ فقط حوزه باید در این عرصه ورود کرده و با مشاوره و ارائه محتوا به ساخت سریال های مناسب کمک نماید.

رئیس مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور تصریح کرد: امروز نیازمند ارائه محتواهای مناسب در قالب های گوناگون هستیم و فقط نباید به یک قالب بسنده کرد.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی شاهرودی بیان داشت: ارائه محتوا در قالب خبر، کلیپ و ... به زبان های گوناگون از دیگر ضروریاتی است که باید توجه ویژه به آن کرد تا درصد مخاطب بیشتری را جذب نماییم.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان اظهار داشت: امروز طلاب زبان دان خوبی در حوزه علمیه قم حضور دارند که می توان استفاده مناسبی در زمینه های گوناگون از آنان داشت.

همچنین در ابتدای این نشست،حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا برته، مدیر رسانه و اطلاع رسانی حوزه های علمیه نیز به ایراد سخن پرداخت و گفت: رسانه حوزه دارای ۱۵ سال سابقه است که به ظاهر شاید سابقه زیادی باشد؛ اما نسبت به سایر رسانه ها مدت زیادی نیست.

وی ابراز داشت: امروز با جهش رسانه ای مواجه بوده و باید مطابق با نیاز مخاطب به ارائه محتوا پرداخت.

مدیر رسانه و اطلاع رسانی حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: امروز جنس مطالبه مردم و جامعه بین الملل از حوزه و روحانیت تغییر کرده و نیازمند فعالیت های گسترده ای در این زمینه هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین برته تصریح کرد: تدوین و تصویب سند بالادستی حوزه از جمله فعالیت هایی بوده که در این راستا انجام شده تا بدانیم که چه فعالیت ها و برنامه هایی را باید انجام دهیم.

وی بیان داشت: انتشار دستاوردهای حوزه، انتشار خدمات اجتماعی حوزه، معرفی نهادها و مراکز حوزوی، ارتباط با بدنه حوزه، ارتباط با طلاب جوان نخبه و ... از جمله سیاست هایی است که رسانه حوزه بر اساس آن در حال فعالیت است.

مدیر رسانه و اطلاع رسانی حوزه های علمیه اظهار داشت: همچنین ارتباط با شخصیت های تأثیرگذار کشور، ارتباط با اهالی رسانه، ارتباط با روزنامه نگاران و منتقدین حوزه و ... از رویکردهای تعاملی جدید رسانه حوزه است.

حجت الاسلام والمسلمین برته در پایان به ارائه گزارشی از فعالیت های هفته نامه افق حوزه پرداخت و گفت: به زودی صفحه عربی در هفته نامه افق حوزه راه اندازی خواهیم کرد تا نویسندگان عرب زبان در آن مشارکت داشته باشند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان: وقف ریشه های فقر در جامعه اسلامی را می خشکاند


?حوزه/ مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان گفت: سنت حسنه وقف ریشه های فقر در جامعه اسلامی را می خشکاند و یکی دیگر از ویژگی های وقف ماندگاری آن در جامعه و منفعت بلندمدت آن برای مسلمین است .
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان:      وقف ریشه های فقر در جامعه اسلامی را می خشکاند

حجت الاسلام مصطفی نوروزی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان در گفت وگو با خبرنگار «حوزه» در استان کردستان با اشاره به اینکه اسلامی دینی اجتماعی، فراگیر و جامع است، اظهار داشت: در دین مبین اسلام دستورات فراوانی وجود دارد که اجرای آنها سبب ترقی زندگی مسلمین می شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از ارکان دین اسلام، موضوع وقف است، گفت: فریضه وقف، جنبه اجتماعی و اقتصادی دارد و اجرای صحیح و خداپسندانه آن در جامعه زمینه های ریشه کنی فقر را مهیا می کند.

این مسئول فرهنگی عنوان کرد: به جای آوردن سنت حسنه وقف در جامعه موجب از بین رفتن بسیاری از ناهنجاری های در جامعه اسلامی می شود، وقف نه تنها باعث تقویت اقتصادی مسلمین می شود، بلکه زمینه ساز اشاعه فرهنگ اسلامی به ویژه فرهنگ بخشش و بزرگ منشی می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان گفت: خوشبختانه برخی از خیرین در این استان با دیدگاه اسلامی که دارند خود را ملزم به ادای فریضه و سنت حسنه وقف می بینند که این مایه دلگرمی برای جامعه می باشد.

حجت الاسلام نوروزی تصریح کرد: سنت حسنه وقف ریشه های فقر در جامعه اسلامی را می خشکاند و یکی دیگر از ویژگی های وقف ماندگاری آن در جامعه و منفعت بلندمدت آن برای مسلمین می باشد، لذا هر کسی در توان خود باید تلاش کند نسبت به اشاعه این سنت حسنه اسلامی تلاش کند.

انتهای پیام


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن