گروه خبری سیاسی

سردار شریف:دشمن به کشمکش‌های درونی دل بسته


سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران با بیان اینکه دشمن 90 درصد از خوراک عملیات تبلیغاتی و روانی‌اش را از ما می‌گیرد، گفت: دشمن به کشمکش‌های درونی دل بسته است.
جوان آنلاین: سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف ظهر امروز در سومین گردهمایی رزمندگان تبلیغات تیپ قمر بنی هاشم (ع) و تیپ بقیه الله (عج) اظهار داشت: دشمن به کشمکش‌های درونی دل بسته است. سپاه، پاسدار انقلاب اسلامی است و حافظ آرمان‌های انقلاب است. همانگونه که در تکمیل پروژه غدیر به خوزستان تلاش کرد در همه زمینه‌ها همین گونه است.

وی با اشاره به تحقیقی که درباره سال‌های دفاع مقدس صورت گرفته افزود: با توجه به این تحقیق میزان بهره‌وری در ۲ تا ۳ سال نخست دفاع مقدس و سایر سیستم‌های مدیریتی کشور ۶ برابر اکنون بوده است.

سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه با اشاره به معنا و مفهوم نتیجه این تحقیق بیان کرد: اعتبارات و منابع امروز ما کجا و آن‌ها کجا؟ این میزان کاهش بهره‌وری معنادار است.

شریف با اشاره به تحقیقی که فرانسویان درباره ۸ سال دفاع مقدس انجام داده‌اند، خاطرنشان کرد: در این تحقیق فرانسویان مبنا را وصیت‌نامه شهدای ۱۷ تا ۴۵ سال قرار داده‌اند و تجهیزات، دیپلماسی و تبلیغات و پشتیبانی بین‌المللی از هر دو طرف جنگ را مقایسه کرده‌اند که بیان شده به هیچ وجه تجهیزات ایران با عراق قابل مقایسه نیست.

وی تصریح کرد: هدف امریکا و شوروی این بود که انقلاب تغییر رفتار دهد و تبدیل به الگو نشود. این یک موضوع تاریخی است و دشمن همواره درصدد بوده و هست.

سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه ادامه داد: در تحقیق فرانسوی‌ها آمده است که سقوط صدام و حزب بعث عراق محصول دفاع مقدس بوده نه محصول نبرد با آمریکا.

شریف بیان کرد: وقتی امریکا مجسمه صدام را پایین کشید صدام هیچ جایگاهی در عراق نداشت. حمله به کویت نیز محصول همین ناکامی در جنگ با ایران بود که عدم پیروزی در جنگ با ایران عراق را وادار به حمله به کویت کرد.

وی با بیان اینکه ۳ موضوع مشترک در وصیتنامه‌های شهدا است که رمز پیروزی ایران بوده است، خاطرنشان کرد: انگیزه معنوی و دینی و بنیان خانواده مذهبی و دینی، توصیه همه رزمندگان به پیروی از حرف رهبر مذهبی ایران و پیوند عمیق بین اقوام مختلف، ۳ موضوع مشترک در وصیتنامه‌های شهدا است.

سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه تصریح کرد: و امروز می‌بینیم که که این ۳ موضوع در دستور کار شبکه‌های ماهواره‌ای، خبری و تولید فیلم و مستند است.

شریف با اشاره به نقش مهم رزمندگان تبلیغات در دفاع مقدس گفت: تولیدات شما یکی از ابزار مهم در جریان ماندگاری و انتقال آرمان‌های ۸ سال دفاع مقدس است.

وی با اشاره به فرمایش امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه «ما با منطق اسلام را بر کره خاکی حاکم خواهیم کرد» ادامه داد: اکنون آرزو‌های ما از جمله آزادی حرمین شریف، آزادی شیعیان عراق و رسیدن به کربلا محقق شده است.

سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه بیان کرد: از بهره‌وری دوران دفاع مقدس فاصله گرفته‌ایم که البته یک بخش آن طبیعی است در آن زمان افکار عمومی تحت تأثیر جنگ و مشکلات آن بود و سطح توقع مردم نیز پایین بود، اما کاهش ۶ برابری قابل قبول نیست.

شریف خاطرنشان کرد: دشمن سعی دارد با تبلیغات و تضعیف اقتصاد کشور مردم را دلسرد و ناامید کند.

وی تصریح کرد: امروز آمریکا در بدترین شرایط نظامی است و به غیر از عملیات روانی و رسانه‌ای چیزی ندارد.

سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه با بیان اینکه دشمن ۹۰ درصد از خوراک عملیات تبلیغاتی و روانی‌اش را از ما می‌گیرد، گفت: در صندوق فرهنگیان اختلاسی صورت گرفته سیستم قضایی کشور هم خبری را متشر می‌کند و همین باعث بهم ریختن افکار عمومی می‌شود و بعد از آن هم گفته می‌شود به برخی از این صندوق وام داده شده است.

علی مطهری چهره اول حاشیه‌های جام‌جهانی بود


جام‌جهانی‌2018 روسیه با قهرمانی فرانسوی‌ها به پایان رسید. رقابتی که طبق معمول، حاشیه‌های جالب و عجیب همراه خود داشت
جوان‌آنلاین: جام‌جهانی‌۲۰۱۸ روسیه با قهرمانی فرانسوی‌ها به پایان رسید. رقابتی که طبق معمول، حاشیه‌های جالب و عجیب همراه خود داشت. از ماجراهای ویژه برنامه تلویزیونی «۲۰۱۸» شبکه سوم سیما با ماجرای نیامدن «پویول» ، «قوتو خوردن روی آنتن» و «ماجرای ژیلا صدا کردن یکی از برندگان برنامه» و قضیه فیکس‌شدن عجیب مدافع جوان تیم ملی در ترکیب تیم گرفته تا سه‌شب به‌یادماندنی شادی ایرانیان پس از نتایج قابل قبول تیم ملی در جام‌جهانی. شاید اما خاص‌ترین حاشیه‌ها، واکنش‌های عجیب و غریب نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی بود. آقای «علی مطهری» را شاید بتوان پرحاشیه‌ترین چهره داخلی در جام‌جهانی دانست. این گزارش به مرور اظهارات عجیب و جالب او و البته واکنش به این اظهارات می‌پردازد.

اعتراض به بی‌عدالتی در فوتبال نخستین واکنش عجیب مطهری به جام‌جهانی بود. نایب‌رییس مجلس که برخلاف بسیاری از همتایان خود، اتفاقاً عکس با شورت ورزشی را هم در کارنامه فعالیت‌های خود دارد، در آغاز جام‌جهانی در اظهاراتی جالب در صفحه اینستاگرامش نوشت: « در میان تیم‌های شرکت‌کننده در جام‌جهانی فوتبال، تیم‌هایی را می‌بینیم که از بازیکنانی با ملیت دیگر استفاده می‌کنند به این بهانه که تابعیت آن کشور را دارند. این قضیه رقابت بین ملت‌ها را مخدوش و ناعادلانه کرده است. مثلاً تیم فرانسه که در آن تعداد قابل توجهی از ملیت‌های آفریقایی در آن حضور دارند در واقع 
تیم ملی فرانسه نیست بلکه تیم فرانسه و مستعمرات آفریقایی سابق اوست. این مطلب را با شدت کمتری می‌توان درباره تیم‌های آلمان و بلژیک نیز صادق دانست. این‌که چند غول آفریقایی را در داخل تیم ملی خود قرار می‌دهند نشانه ضعف فوتبال آن کشور است. ضمناً این مطلب نشان می‌دهد که اگر کشورهای آفریقایی امکانات کشورهای اروپایی را داشتند قطعاً قهرمان جام‌جهانی می‌شدند. فیفا باید این نقص و بی‌عدالتی را برطرف کند به‌طوری‌که تیم ملی هر کشوری فقط از همان ملیت تشکیل شده باشد و حتی شامل بازیکنان دو رگه نیز نباشد. تیم‌هایی مثل تیم برزیل و آرژانتین واقعاً تیم ملی هستند. متاسفانه تیم ملی برزیل در اثر اشتباهات فردی یکی از بازیکنانش در‌حالی‌که استحقاق برد را داشت به تیم چندملیتی بلژیک باخت و طرفداران فراوان خود در سراسر جهان را غمگین و جام‌جهانی را از بازی زیبا محروم کرد.‌»
این پست اینستاگرامی مطهری، با واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه بود. برخی کاربران، او را بی‌اطلاع از قوانین مهاجرت خواندن. عده‌ای دیگر نوشتند این بازیکنان سیاهپوست و با ملیت‌های متفاوت، خودشان را متعلق به تیم ملی کشورشان می‌دانند و با پیراهن تیم ملی همان کشور سرود ملی آن کشور را می‌خوانند. بعضی دیگر هم برای مطهری نوشتند: اگر به‌جای توجه به رنگ و نژاد بازیکنان حاضر در جام‌جهانی، به وظیفه اصلی خود در نمایندگی مردم می‌رسیدید، مشکلات قطع برق و بحران آب در کشور دیگر وجود نداشت.

 تکرار ادعاهای عجیب‌؛ این‌بار پس از فینال
اما قهرمانی فرانسه در جام‌جهانی، بهانه‌ای شد تا مطهری دوباره نظر عجیبش درباره بازیکنان مهاجر این تیم را تکرار کند. او در واکنش به قهرمانی فرانسه در جام‌جهانی ۲۰۱۸ در صفحه توییتر شخصی خود نوشت: «با توجه به آفریقایی‌الاصل بودن دو سوم بازیکنان تیم ملی فوتبال فرانسه باید گفت: تیم قاره آفریقا با چند بازیکن فرانسوی قهرمان جهان شد.»
مطهری، یک روز پس از بازی فینال یعنی صبح دوشنبه این هفته نیز در برنامه رادیویی «پارک شهر» که از شبکه رادیویی تهران به‌روی آنتن رفت، درباره اظهار نظر اخیرش پیرامون بازیکنان سیاه‌پوست تیم ملی فرانسه که برای این کشور نیستند، صحبت‌های جالبی کرد. 
خبرگزاری «تسنیم» در این‌باره از قول او نوشت: « تیم ملی فرانسه، برای فرانسه نیست، معتقدم این مشکل باید حل شود که افرادی از ملیت‌های دیگر در تیم ملی یک کشور شرکت می‌کنند، این کار عدالت را بر هم می‌زند. وی افزود: در تیم ملی قطر افرادی را از برزیل و آرژانتین آوردند تا در تیم ملی این کشور بازی کنند، خب، این کار عدالتی را به‌همراه ندارد.»
نایب‌رییس مجلس با اشاره به اینکه فرانسه یک کشور پُرمهاجر است، گفت: «درست است که ‌هر کشوری مهاجر زیاد دارد، اما باید برای حضور بازیکنانش در تیم ملی خود یک قاعده و قانونی را وضع کند، به‌طور مثال بگوید تا نسل قبل او در فرانسه زندگی کرده باشند، نه اینکه به‌ صرف تابعیت گرفتن از یک کشور در تیم ملی آن کشور بازی کنند، متولد شدن در یک کشوری هم نمی‌تواند باعث شود ‌یک بازیکن برای آن کشور بازی کند.»
مطهری دوباره پیشنهاد جالبی هم به فیفا داد ادامه داد: «فیفا باید قانون سفت و سختی ایجاد کند تا یک تیم نتواند چندملیتی باشد، رقابت بین ملت‌هاست، نه یک ملت با یک تیم چندملیتی. فیفا باید قوانین و ضوابط  محکمی بچیند تا بازی‌های جهانی عادلانه و درست برگزار شود.»
نایب‌رییس مجلس که طرفدار تیم ملی برزیل است در انتهای اظهاراتش اضافه کرد: «برزیل تیم محبوب من است، این تیم، بزرگان زیادی را به خود دیده و بازی‌های خوب و زیبایی را به‌نمایش &zwnj گذاشته است، آخرین بازی او در جام‌جهانی نیز بسیار زیبا بود
و حیف شد که حذف شد.»

تفسیر متفاوت از رفتار خانم رییس‌جمهوری
اما اوج اظهارات جالب و عجیب نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی، واکنش او به پخش تصاویر در آغوش گرفتن بازیکنان و مربیان دو تیم توسط رییس‌جمهوری کرواسی بود.
مطهری در توضیح حرف‌هایش نوشته است: « در برنامه پارک شهر رادیو تهران، ساعت حدود ۷:۳۰ دوشنبه ۲۵ خرداد، مصاحبه‌ای با اینجانب شد درباره قهرمانی فرانسه در جام‌جهانی فوتبال و حضور بازیکنان آفریقایی در تیم فرانسه، ضمناً درباره پخش تلویزیونی رفتار رییس‌جمهوری بانوی کرواسی با بازیکنان در مراسم پایانی جام که آن‌ها را در آغوش می‌گرفت از اینجانب سؤال شد، من مطلبی به این مضمون گفتم: با توجه به این‌که آن در آغوش&zwnj گرفتن‌ها حالت مادرانه داشت نه جنبه جنسی و حذف آن نیز ممکن نبود، می‌توان پخش آن را پذیرفت. اما در خبرها عنوان «انتقاد علی مطهری از پخش رفتار رییس‌جمهوری کرواسی» آمده بود که از صحبت من چنین مطلبی بر نمی‌آمد.»
مطهری که مواضع فرهنگی تند و تیزش، سال‌هاست در محافل مختلف شهره است، این‌بار با تفسیر شگفت‌انگیز در آغوش‌کشیدن مردان توسط رییس‌جمهوری کرواسی، موجی از واکنش‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی را علیه خود به راه انداخت. تفسیر او از این رفتار خانم رییس‌جمهوری با هشتگ‌هایی همچون #حس_مادرانه و #آغوش_مادرانه همراه شد و کاربران شبکه‌های اجتماعی به شوخی با مواضع مطهری و به کار بردن این تعبیر از جانب او پرداختند.
به‌هرحال، جام‌جهانی با حاشیه‌هایش بالاخره تمام شد. اما چهره بی‌بدیل و حاشیه‌ای این جام را باید نایب‌رییس مجلس دانست که با اظهارات قابل توجه و ادعاهای جالب درباره حواشی این جام، طی این یک ماه بیشتر از دوران حضورش به‌عنوان نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و واژه‌های جدیدی را به ادبیات سیاسی و ورزشی کشورمان اضافه کرد.

ترامپ برنده جایزه ششمین جشنواره بین‌المللی باروت خیس


در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره بین‌المللی باروت خیس که با حضور چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی برگزار شد، دونالد ترامپ به عنوان منفورترین چهره سیاسی برگزیده شد و جایزه خود را دریافت کرد.
کد ویدیو

سرلشکر باقری: رزمایش‌های دریایی مشترک افزایش یابد


رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح گفت: تلاش می‌کنیم محصولات دفاعی مشترک با پاکستان تولید کنیم که به عنوان یک محصول مشترک کشور‌های اسلامی مطرح شود.
جوان آنلاین: رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح گفت: تلاش می‌کنیم محصولات دفاعی مشترک با پاکستان تولید کنیم که به عنوان یک محصول مشترک کشور‌های اسلامی مطرح شود.

سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح کشورمان در دومین روز از سفر به پاکستان با ممنون حسین رئیس جمهور پاکستان دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار که در کاخ ریاست جمهوری برگزار شد، طرفین با اشاره به اشترکات فراوان دو کشور و نزدیک به هزار کیلومتر مرز مشترک بین ایران و پاکستان بر تقویت همکاری‌های بین دو کشور در زمینه‌های مختلف تاکید کردند.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران با اشاره به این سفر گفت: در این سفر درباره مسائل آموزش نظامی، آموزش خلبانی و آموزش عالی نظامی و سایر ابعاد آموزشی و رزمایش‌های نظامی و ارتباطات صنایع دفاعی بین دو کشور مذاکره می‌شود.

وی افزود: تلاش می‌کنیم محصولات دفاعی مشترک با پاکستان تولید کنیم که به عنوان یک محصول مشترک کشور‌های اسلامی مطرح شود.

باقری همچنین با دریاسالار ظفر محمود عباسی فرمانده نیروی دریایی پاکستان دیدار کرد.

در این دیدار بر گسترش همکاری‌های دریایی بین ایران و پاکستان و افزایش رزمایش‌های دریایی بین نیرو‌های دریایی دو کشور تاکید شد.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح که به دعوت فرمانده ارتش پاکستان به این کشور سفر کرده است، با ژنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش و ژنرال زبیر محمود حیات رییس ستاد مشترک ارتش پاکستان نیز دیدار و گفتگو کرد.

رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران با عبدالله حسین هارون وزیر امور خارجه دولت انتقالی پاکستان در ساختمان وزارت امور خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد.

سرلشکر باقری و وزیر امور خارجه پاکستان هم بر توسعه مناسبات مرزی و مبارزه با تروریسم تاکید کردند.

در دیدار‌های سرلشکر باقری با مقامات نظامی پاکستان دو طرف بر همکاری‌های مرزی و مبارزه با تروریسم به عنوان دشمن مشترک ایران و پاکستان تاکید کردند.

وزیر نیرو: بابت خاموشی‌ها عذرخواهی می‌کنیم


وزیر نیرو درباره قطع صادرات برق به عراق گفت:در شرایط فعلی، اولویت ما تامین نیاز‌های داخل کشور است و از تمام مردمی که در طی چند روز اخیر، دچار خاموشی شده‌اند، عذرخواهی می‌کنیم.

جوان آنلاین: به نقل از وزارت نیرو، رضا اردکانیان، در حاشیه مراسم امضای سند برنامه اقدام مشترک وزارتخانه‌های نیرو و ارتباطات در راستای توسعه کاربرد‌های فناوری‌های نوین فاوا (ICT) در صنعت آب و برق، هدف اصلی ایجاد این سند را استفاده بهینه از امکانات هر دو وزارتخانه برای خدمت‌رسانی بهتر، ایجاد اشتغال وسیع‌تر و استفاده از فناوری‌های جدید دانست و افزود: این اقدام نتیجه کار فشرده و مشترکی بود که از پایان سال گذشته با علاقه‌مندی وزیر ارتباطات و همکارانشان آغاز شد.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه گستردگی شبکه آب و انرژی زمینه مناسبی را برای تعریف و اجرای پروژه‌های مشترک در قالب این همکاری ایجاد کرده است، ادامه داد: امروز این سند به عنوان اقدام مشترک امضا شد و کمیته‌ای راهبری ۶ برنامه پیش‌بینی شده در آن را نظارت خواهد کرد.

اردکانیان همکاری دو طرف در این سند را متقابل دانست و گفت: این مهم در راستای مصوبات شورای عالی اشتغال و تاکیدات رئیس جمهوری است که هم افزایی بین دو وزارتخانه صورت بگیرد که از یک طرف وزارت ارتباطات قادر باشد از شبکه برق کشور بهره بگیرد و ما نیز بتوانیم هوشمندی شبکه‌هایمان را در راستای خدمت رسانی به مردم افزایش بدهیم؛ بنابراین از این مسیر برای تمامی مصرف کنندگان امکانی فراهم می‌شود که مصرفی صحیح‌تر را دنبال کنند.

اولویت وزارت نیرو تامین نیاز داخلی برق کشور است

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود در مورد توقف صادرات برق به کشور عراق گفت: در شرایط فعلی، اولویت ما تامین نیاز‌های داخل کشور است. هر قرارداد و موافقت‌نامه مبادله انرژی، چارچوب‌ها و الزاماتی دارد که از جمله آن این است که کشور صادرکننده در مواقعی که خودش نیاز شدید دارد ابتدا به تامین نیاز خود بپردازد.

وی افزود: کشور عراق در حال حاضر نیاز‌های وسیعی به برق دارد که بخشی از آن در فصل تابستان از طریق خطوط انتقال انرژی ایران تامین می‌شد. در طی جلسه اخیر با وزیر انرژی این کشور، طرف عراقی نیز در جریان محدودیت‌های ما در فصل تابستان قرار گرفته است.

اردکانیان با بیان اینکه ایران در جهت توسعه ارتباطات خود با کشور‌های همسایه درصدد برقراری خط انتقال دیگری با کشور ترکمنستان و یک خط انتقال دیگر با جمهوری ارمنستان است، اضافه کرد: زمانی که این خطوط دایر شود و امکان واردات بیشتری داشته باشیم، مجموعه امکانات ما برای ایفای تعهدات‌مان در قبال کشور‌هایی که از ما انرژی دریافت می‌کنند بیشتر خواهد شد.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود به قطعی‌های پی در پی برق تابستان امسال اشاره کرد و گفت: قبل از فرارسیدن این فصل همواره زمانی که محدویت‌های مربوط به این حوزه مطرح می‌شد این مسئله نیز عنوان شده بود که عدم قطعی برق و جیره بندی آب به عوامل متعددی از جمله همکاری مصرف کنندگان وابسته است؛ بنابراین هر چقدر مصرف صحیح را سرلوحه کار خود قرار دهیم طبیعتا نه تنها مضیقه‌ای در جهت تولید و برنامه‌های توسعه‌ای پیش خواهد آمد بلکه آسایش مردم هم با نقصان مواجه نخواهد شد.

اردکانیان با اشاره اینکه امسال مردم و سازمان‌های دولتی همکاری‌های موثری در مدیریت مصرف داشته‌اند، عنوان کرد: اگر این همکاری‌ها صورت نگرفته بود طبیعتا با توجه به کاهش پنج هزار مگاواتی نیروگاه‌های برق آبی مشکل ما به مراتب بیشتر بود.

وزیر نیرو اظهار امیدواری کرد: با ادامه روند همکاری مصرف کنندگان، هر چه زودتر این روز‌های باقی مانده اوج گرما سپری شود و به شرایط عادی برگردیم. با وجود اینکه تمامی همکاران ما در صنعت برق به صورت شبانه روز مشغول ارائه خدمات به مردم هستند، ولی از تمام مردمی که در طی چند روز اخیر در مناطق مختلف کشور دچار خاموشی شده‌اند عذرخواهی می‌کنیم و امیدواریم هر چه زودتر با همکاری تمامی مصرف کنندگان به ویژه سازمان‌های دولتی و عمومی بتوانیم این روز‌ها را پشت سر بگذاریم.

 

بستن