گروه خبری اقتصادی

ایران قیمت نفتش را 80 سنت ارزان کرد


یک منبع آگاه گفت، شرکت ملی نفت ایران قیمت رسمی نفت سبک خود برای ماه سپتامبر در بازار آسیا را 80 سنت نسبت به ماه قبل کاهش داده و به یک دلار و 20 سنت بالاتر از شاخص عمان و دوبی رسانده است.
جوان‌آنلاین:‌ به نقل از رویترز، قیمت رسمی نفت سنگین ایران برای ماه سپتامبر نیز با 60 سنت کاهش 90 سنت پایین‌تر از شاخص عمان و دوبی تعیین شده است. همچنین قیمت نفت فروزان ایران هم 75 سنت پایین‌تر از شاخص عمان و دوبی تعیین شده که 75 سنت پایین‌تر از ماه گذشته است.

قیمت نفت سروش ایران برای ماه سپتامبر نیز با 80 سنت کاهش نسبت به ماه قبل 5 دلار و 55 سنت پایین‌تر از شاخص عمان و دوبی تعیین شده است.

همچنین قیمت تمام انواع نفت‌های ایران برای ارسال به بازار‌های شمال غرب اروپا، مدیترانه و سیدی کریر در ماه سپتامبر کاهش داشته است.

همچنان خبری از ترمیم کابینه نیست


نزدیک به 60 روز از وعده رییس جمهوری درباره به‌کارگیری مشاوران جدید و ترمیم کابینه می‌گذرد اما نه تنها خبری از تحقق این وعده نیست بلکه رییس جمهوری در سخنرانی‌های اخیر خود حتی اشاره‌ای به این موضوع نمی‌کند، او حتی در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم هم سخنی از تغییر کابینه و اصلاح آن به زبان نیاورد.
جوان آنلاین: نزدیک به 60 روز از وعده رییس جمهوری درباره به‌کارگیری مشاوران جدید و ترمیم کابینه می‌گذرد اما نه تنها خبری از تحقق این وعده نیست بلکه رییس جمهوری در سخنرانی‌های اخیر خود حتی اشاره‌ای به این موضوع نمی‌کند، او حتی در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم هم سخنی از تغییر کابینه و اصلاح آن به زبان نیاورد.

پالس‌هایی درباره تغییر کابینه
در 6 تیرماه 97 بود که سخنان رییس جمهوری در جمع مدیران اجرایی به خبرهایی درباره تغییر کابینه قوت بخشید و آن را وارد فاز جدیدی کرد، حجت‌الاسلام روحانی در آن نشست تأکید کرد که « اگر تا به امروز در روز هشت ساعت کار می‌کردیم فردا هم به همان سبک، با همان مدیریت سابق هشت ساعت کار کنیم، موفق نمی‌شویم. ما امروز باید به فکر مشاورین جدید باشیم. 
شرایط ما متفاوت است. ما امروز باید به فکر کارشناس‌های جدید باشیم از افکار همه  استفاده کنیم و وزیر، معاون وزیر،  مدیرکل و... باید احساس کند و باید در عمل نشان دهد که شرایط امروز با دیروز متفاوت است.»
وی در همان جلسه تأکید کرد که اگر ما بخواهیم با سبک کاری سال 96 کشور را اداره کنیم باید بدانیم که ناموفقیم ما باید شرایط جدید را مدنظر قرار دهیم.
 این سخنان به شائبه تغییر کابینه قوت بخشید  تا اینکه در 20‌تیرماه، آقای محمود واعظی در حاشیه جلسه هیأت دولت تغییرات در کابینه را تأیید کرد وگفت که هنوز هیچکس از چند و چون تغییرات خبر ندارد و قرار است صرفاً شخص رییس‌جمهوری در این رابطه تصمیم‌گیری و آن را رسماً اعلام کند؛ بعد از آن اما تنها تغییر کابینه برکناری آقای سیف، رییس پیشین بانک مرکزی بود که تنها دوماه تا پایان مأموریتش زمان باقی‌مانده بود.

اتمام حجت با روحانی
بی‌توجهی روحانی اما انتقاد بهارستان‌نشینان و حتی حامیان دولت را به همراه داشت، بی‌توجهی و تعلل رییس‌جمهوری تاجایی پیش رفت که در روز  نهم مردادماه،  آقای ابوالفضل سروش، از اعضای فراکسیون امید مجلس، از نامه‌ای با 200‌امضا خطاب به روحانی خبر داد که در آن با دولت اتمام حجت کرده و خواستار برکناری وزرای اقتصادی دولت شده بودند.
همچنین در چهارشنبه 10‌مردادماه 193 نماینده در نامه‌ای به روحانی خواستار تغییرات حداکثری در کابینه دوازدهم شدند و خطاب به رییس‌جمهوری تأکید کردند که محدود کردن تغییرات به یک مورد پاک کردن صورت مسأله است. این نخستین نامه نمایندگان به رییس‌جمهوری نبود بلکه در تیرماه هم 187‌نماینده مجلس در نامه‌ای مشابه به روحانی، با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور، خواستارترمیم کابینه شده بودند. 

تأیید گمانه‌زنی‌ها درباره تغییر
در بیستم مردادماه بود که از آقای محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس جمهوری درباره تغییرات کابینه سؤال شد که او تأکید کرد که اینکه افراد چه کسانی باشند آنقدر اهمیت ندارد، این بالارفتن ظرفیت تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری، اجرا و نظارت در حوزه اقتصاد است که اهمیت دارد.  وی درباره تغییرات در تیم اقتصادی دولت نیز خاطرنشان کرد:‌ در مورد افراد هر وقت که ریاست محترم جمهور هر تصمیمی بگیرند، همان عمل خواهد شد.
افکار عمومی مردم در انتظار شنیدن تغییرات کابینه و آماده‌سازی دولت رأی مقابله با جنگ اقتصادی بودند اما خبری نیامد تا اینکه نمایندگان مجلس خود دست به‌کار شده و وزیر کار را استیضاح کردند. این تنها گام نخست بهارستان‌نشینان برای اصلاح و ترمیم کابینه بود و حال خبرها از استیضاح وزیر اقتصاد حکایت دارد.

طرح استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس
آقای احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیأت‌رییسه مجلس در 25 مردادماه  اعلام کرد که طرح استیضاح آقای مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصاد و دارایی تقدیم هیأت‌رییسه مجلس شده و اگر تعداد امضاهای این طرح از حدنصاب قانونی نیفتد،‌ به احتمال زیاد در جلسه علنی 28 مردادماه در صحن علنی خانه‌ملت اعلام وصول می‌شود.
این استیضاح 17 محور مهم دارد و مباحثی از جمله مشکلات در زمینه بیمه، گمرک، بورس، سرمایه‌گذاری از جمله محور‌های استیضاح کرباسیان هستند، البته طرح استیضاح او مدت‌هاست که تدوین شده اما نمایندگان آن را مسکوت گذاشته و به رییس جمهوری فرصت دادند تا خود برای ترمیم کابینه قدم بردارد، حال اما نمایندگان ناامید شده و خود دست به‌کار شدند.

ترمیم کابینه، مطالبه‌ای همگانی
کارشناسان اقتصادی معتقدند که تیم اقتصادی دولت برای دوران‌های سختی مانند دوره تحریم‌ها مناسب نیست و در چنین دوران‌هایی، کشور نیازمند نوعی آرایش جنگی تصمیم‌گیران اقتصادی است و بر ضرورت تغییر کابینه تأکید دارند، نمایندگان مجلس، فعالان سیاسی، مردم و ... همه خواستارترمیم کابینه‌اند اما رییس جمهوری تا کنون به آن توجهی نکرده است، حال آنکه به گفته آقای ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس به «ایلنا» «هیأت وزیران انتظارات مردم را برآورده نمی‌کنند و در بخش اقتصادی ناکارآمد هستند،  هیأت وزیران باید جوان‌تر شود، وزرای تنبل کنار گذاشته شوند و قدرت ریسک‌پذیری در بین وزرا با توجه به میانگین سنی آنها بالا برود، در مجموع ترمیم هیأت وزیران در شرایط فعلی امری ضروری است.»
حال که تلاش رییس جمهوری برای ساماندهی بازار ارز و بهبود شرایط اقتصادی شکست خورده است و بسته جدید ارزی در ابتدای راه است، بهتر است تا تیمی قدرتمند و معتقد به اقتصاد مقاومتی اداره امور را در دست بگیرند تا بتوانند وضعیت اقتصادی را در شرایط تحریم‌های آمریکا و جنگ اقتصادی ثبات بخشند.

رویکرد دوگانه آقای رییس جمهوری
در این میان اما رییس جمهوری رویکردی دوگانه به تغییر کابینه دارد، از طرفی او از تیم خود راضی نیست و آن‌ها را به دو گروه «ناامید» و «امیدوار» تقسیم‌بندی کرده است و از آنان که «با یک اخم یا یک نامه می‌ترسند»، گلایه کرده است می‌خواست پاشنه‌ ورکشیده‌ها را دور هم جمع کند اما خروجی کار نشان می‌دهد که موفق نشده است اما او هنوز هم در مقابل تغییر وزرا مقاومت می‌کند، حال باید دید رییس جمهوری تا چه زمانی توان مقاومت در برابر مطالبه ترمیم کابینه را دارد؟!

افت 450 واحدی شاخص بورس


شاخص بورس تهران با افت 450.92 واحدی به کار روزانه خود پایان داد. افت‌های قیمتی فلزات در بازار‌های جهانی و ثابت ماندن قیمت دلار در بازار ایران باعث شد که نماد‌های فلزی و معدنی در بازار‌های ایران با سقوط همراه شوند. نماد فولاد مبارکه اصفهان با توجه به افت نزدیک به 2 درصدی که به ثبت رساند بیش از 237 واحد بر سقوط شاخص تاثیر گذاشت. نماد همراه بزرگترین مانع سقوط شاخص بود.
به گزارش خبرنگارجوان آنلاین، بر اساس ارقام درج شده در پایگاه اطلاع‌رسانی مدیریت فناوری بورس تهران، شاخص کل بورس اوراق و بهادار تهران امروز با 450.92 واحد افزایش به 130 هزار و 476 واحد و ارزش روز بازار به 498 هزار میلیارد تومان رسید.

شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) با 132.17 واحد کاهش به 38 هزار و 256 رسید. شاخص کل (هم‌وزن) با 43.59 واحد افزایش به 19 هزار و 135 واحد رسید. شاخص قیمت (هم‌وزن) با 30.85 واحد افزایش به 13 هزار و 543 واحد رسید.

­شاخص آزاد شناور با 529.17 واحد کاهش به 139 هزار و 92 واحد رسید. شاخص بازار اول بورس با 434.88 واحد کاهش به 95 هزار و 269 واحد و شاخص بازار دوم با 407.62 واحد کاهش به رقم 263 هزار و 937 واحد رسید.

نماد همراه و رانفور بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس ایران داشت و فولاد، پارس، شبندر، وغدیر، تاپیکو بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشت.

در بازار فرابورس ایران شاخص کل فرابورس 0.58 واحد کاهش به رقم 1500.84 واحد رسید.

معامله‌گران فرابورس تعداد 58 هزار و 997 واحد برگ سهم در قالب 448 میلیون و 668 هزار برگ به ارزش 614 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

بیله سوار در تولید کلزا رتبه برتر استانی را کسب کرد


مدیر جهاد کشاورزی بیله سوار مغان از کسب مقام اول تولید کلزا توسط شهرستان بیله‌سوار در استان اردبیل خبر داد.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اردبیل، ربعلی جهانی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امسال چهار هزار و 200 هکتار از اراضی این شهرستان زیرکشت محصول دانه روغنی کلزا رفته بود و تاکنون بیش از 6 هزار و 700 تن از این محصول از کشاورزان خریداری شده است.

وی با اشاره به اینکه در تولید دانه های روغنی در سال های گذشته فراز و نشیب های زیادی صورت گرفت، تشریح کرد: در حال حاضر در این زمینه در شرایط خوبی از لحاظ کشت کلزا و برداشت قرار داریم.

مدیر جهاد کشاورزی بیله سوار مغان بیان کرد: مجموعه تلاش مسئولان استان حمایت از فعالان بخش کشاورزی و افزایش کمی و کیفی تولید از طریق ارائه فرصت های لازم برای بیان طرح ها و راهکارهای مفید برای تولید بیشتر محصول استراتژیک کلزا می باشد.

جهانی گفت: امسال شاهد افزایش تولید محصولات کشاورزی برغم مشکلات ناشی از کم آبی و خشکسالی در این شهرستان بودیم.

وی همچنین با اشاره به جایگاه این شهرستان در بخش تولیدات کشاورزی، افزود: بیله سوار در تولید گندم، حبوبات، سویا، کلزا و بسیاری دیگر از محصولات کشاورزی جایگاه ویژه ای در استان حتی در کشور دارد.

برداشت غیرمجاز آب در کشاورزی سمنان نگران کننده است


رییس سازمان جهاد کشاورزی سمنان گفت: برداشت غیر مجاز آب در بخش کشاورزی این استان با وجود به تشدید روند کم آبی نگران کننده است.

سید حسن میرعماد افزود: سالانه بیش از پنج میلیون متر مکعب منابع آب های زیر زمینی این استان برای کشت محصولات کشاورزی برداشت غیرمجاز می شود.
وی با اشاره به بحران کمبود آب در این استان اظهارداشت : بدون هم افزایی، همراهی و هماهنگی دستگاه های قضایی و دولتی امکان جلوگیری از تخلفات گسترده و بی ضابطه استفاده از چاه های غیرمجاز وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد : شرکت آب منطقه ای سمنان در چند سال گذشته اقدامات خوبی برای مهر و موم چاه غیرمجاز انجام داده است اما در برخی از مناطق استان هنوز شاهد بهره برداری از این منابع هستیم.
میرعماد خاطرنشان کرد : دولت باید به دلیل مصرف بالای کشت گندم به صورت غرقابی، مانع تولید این محصول به این شیوه شود و نصب سامانه های آبیاری برای جلوگیری از هدر رفت آب در این بخش اجتناب ناپذیر است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی سمنان ادامه داد : تولید هر کیلوگرم هندوانه و خربزه بیش 100 لیتر آب نیاز دارد و به دلیل کمبود آب در استان باید از کشت این محصولات کشاورزی جلوگیری شود.
میرعماد اضافه کرد : با وجود بحران آبی و خشکسالی های منطقه ای به دلایلی محصولات زراعی و باغی پرمصرف آبی همچنان در استان کشت می شود. وی با اشاره به این که تسهیلات به سرمایه گذاران برای توسعه کشاورزی گلخانه ای و کاهش هزینه آب و رونق صنایع تبدیلی موثر است ، تصریح کرد : تاکنون دولت برای رونق بخشی بخش کشاورزی، حدود 800 میلیارد ریال در اختیار بهره برداران قرار داده است.
میرعماد بیان داشت : در دولت تدبیر و امید حدود 50 واحد فرآوری و گلخانه ای در بخش های مختلف کشاورزی در استان به بهره برداری رسید و برای افزایش اشتغال در این بخش از اقتصاد راه اندازی 150 واحد فرآوری دیگر برنامه ریزی شده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی سمنان اضافه کرد : شهرک کشاورزی نیاز کنونی این بخش است و باوجود اینکه استان قطب تولید گندم، عدس، انگور، سیب و پسته کشور به شمار می رود، راه اندازی این شهرک به افزایش اشتغال پایدار در سمنان می انجامد.
میانگین سرانه مصرف آب در کشور حدود 200 لیتر در شبانه روز و در استان سمنان 160 لیتر است، در استان سمنان حدود یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود. استان سمنان بیش از 40 هزار بهره بردار کشاورزی دارد و حدود 87 درصد از آب تولیدی در این استان در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود. در استان سمنان 198 هزار هکتار اراضی باغی و زراعی وجود دارد.

احضار 850 نفر در پرونده‌های بزرگ اقتصادی اخیر


رئیس پلیس پایتخت از احضار 850 نفر در ارتباط با پرونده‌های بزرگ اقتصادی اخیر تشکیل‌شده در پلیس ‌آگاهی خبر داد. پرونده تخلفات در حوزه ارز و سکه نیز جزو این پروند‌ه‌ها اعلام شده است.

جوان آنلاین:‌ سردار حسین رحیمی در جمع خبرنگاران با اعلام خبر احضار 850 نفر در پرونده‌های بزرگ اقتصادی تشکیل‌شده در پلیس آگاهی تهران، اظهار کرد: در حال حاضر پرونده‌های بسیار مهمی توسط پلیس آگاهی پایتخت در فضای اقتصادی درحال رسیدگی است که نتایج آن توسط مسئولین قضایی اعلام می‌شود.

وی افزود: در این مدت بالغ بر 850 نفر در خصوص این پرونده‌های بزرگ اقتصادی احضار شدند و تعدادی از آنها به زندان رفته و پرونده تعدادی نیز در مرحله صدور رأی در دادسرا هستند.

رئیس پلیس پایتخت در ادامه با اشاره به تشکیل یک پرونده بزرگ در خصوص قاچاق و احتکار کاغذ در تهران گفت: در دو روز گذشته یک پرونده بزرگ مرتبط با کاغذ در پلیس آگاهی تشکیل شده و همکاران ما در حال رسیدگی به آن هستند و پس از تکمیل رسیدگی‌ها نتایج آن اعلام خواهد شد.

وی در پایان با بیان اینکه تمام انبارهای تهران توسط پلیس کنترل می‌شوند، خاطرنشان کرد: در این خصوص تعدادی از انبارهای متخلف شناسایی شدند و روز چهارشنبه جزئیات بیشتری از این موضوع ارائه خواهد شد.

>