گروه خبری سیاسی

شیعه و سنی در جمهوری اسلامی در دشوارترین میدان‌ها كنار یكدیگرند


-
شیعه و سنی در جمهوری اسلامی در دشوارترین میدان‌ها كنار یكدیگرند
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندركاران كنگره شهدای استان سیستان‌وبلوچستان كه در تاریخ 16 بهمن 96 برگزار شده بود، صبح امروز در محل این همایش در زاهدان منتشر شد. 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با اشاره به علاقه عمیق خود به مردم سیستان و بلوچستان، مردم بلوچ را گرم، صمیمی، با صفا و با استعداد، و مردم سیستان را از لحاظ گذشته تاریخی در بین همه اقوام ایرانی، كم‌نظیر و درخشان توصیف و خاطرنشان كردند: با وجود این استعدادهای سرشار، در دوران قاجار و پهلوی به مردم سیستان و بلوچستان بی‌اعتنایی می‌شد و همین موجب شد كه استعدادهای مردم بروز نكند.  ایشان، خدمات انجام‌شده در این منطقه در سال‌های پس از انقلاب را نشانه محبت دوطرفه مردم و نظام دانستند و با اشاره به نیازهای مطرح‌شده از جانب استاندار در این دیدار افزودند: نیازهای مردم استان همچون آب‌شیرین‌كن و خط آهن را باید از طریق مسئولان ارشد دولتی به‌طور جدی دنبال كنید و با میدان آوردن بخش خصوصی، استفاده از منابع صندوق توسعه ملی نیز امكان‌پذیر خواهد شد. 
رهبر انقلاب اسلامی، سیستان‌وبلوچستان را همچون استان‌های كردستان و گلستان مظهر وحدت اسلامی و الگوی همكاری و زندگی برادرانه شیعه و سنّی برای دنیا دانستند و با تأكید بر هوشیاری در مقابل تفرقه‌افكنی دشمن گفتند: شهادت یك نوجوان سنّی در دفاع مقدس و یا شهادت یك مولوی اهل سنت به علت دفاع از انقلاب اسلامی به‌دست ضدانقلاب، نشان می‌دهد برادران شیعه و سنی در جمهوری اسلامی در دشوارترین میدان‌ها در كنار یكدیگر حاضرند و باید با كارهای فرهنگی و هنری این حقایق و وحدت واقعی را مجسم و نمایان كرد. 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ایستادگی جمهوری اسلامی در مقابل جاهلیت مدرن با وجود تحریم و همه توطئه‌های نظامی و فرهنگی دشمنان را مرهون قدرت ایمان و فداكاری مردم خواندند و گفتند: مظهر كامل ایمان راسخ در زنجیره‌ بسیار مهم ایمان و مقاومت، شهیدان و ایثارگران هستند، بنابراین نظام اسلامی به تعظیم و تكریم شهدا نیازمند است. 

آیت‌الله مكارم: به گردن كلفت‌ها نمی‌شود اعتماد كرد ضربه می‌خوریم


-

آیت‌الله مكارم شیرازی مذاكره در زمینه موشكی را بی معنا دانست و گفت: نسبت به دنیای كنونی كه گردن كلفت‌ها بر آن حاكم هستند باید بدبین بوده و اعتماد نكنیم و الا ضربه خواهیم خورد.
به گزارش رسا، آیت‌الله ناصر مكارم شیرازی از مراجع تقلید دیروز در درس خارج خود، با اشاره به وضعیت دنیای كنونی گفت: وقتی به ظاهر دنیا نگاه می‌كنیم مجامعی مانند سازمان ملل، شورای امنیت و نهادهای طرفدار مظلومان و حتی گروه حمایت از حیوانات وجود دارد، اما وقتی به باطن دنیای امروزی نگاه می‌كنیم سه اصل زورگویی، ریاكاری و دروغگویی در حد اعلا حاكم است، عجیب این است كه مردم دنیا آرام آرام عادت كردند و این مسائل را پذیرفتند، امریكا از آن طرف دنیا به كره در این سر دنیا می‌آید و می‌گوید چرا می‌خواهید بمب اتمی بسازید در حالی كه هزاران بمب اتمی در زرادخانه‌های خود دارند. وی ادامه داد: این كشورها انواع موشك‌ها را دارند اما به ایران اسلامی فشار وارد می‌كنند كه چرا برای دفاع از خود موشك دارد، معنا ندارد كه آ‌نها هر چه می‌خواهند داشته باشند اما ما برای دفاع هم چیزی نداشته باشیم، دشمنان می‌گویند ایران باید ضعیف باشد تا حاكمیت آنها بر منطقه و جهان محفوظ بماند. آیت‌الله مكارم شیرازی مذاكره در زمینه موشكی را بی معنا دانست و گفت: می‌گویند كه درباره مسائل موشكی و دفاعی مذاكره شود، چرا باید در این زمینه مذاكره صورت گیرد؟ چرا این كشورها از خود شروع نمی‌كنند؟ فرانسوی‌ها و غرب به منافقان كه تروریست واقعی هستند جا دادند و دفاع می‌كنند و امكانات می‌دهند در حالی كه هزاران نفر را ترور كردند. وی افزود: نسبت به دنیای كنونی كه این گردن كلفت‌ها بر آن حاكم هستند باید بدبین بوده و اعتماد نكنیم و الا ضربه خواهیم خورد چون به صورت كلی نمی‌توان جلوی كار آ‌نها را گرفت مگر اینكه بشریت در برابر زورگویان قیام كنند و آ‌نها را سر جای خود بنشانند.

بوسه فرمانده كل سپاه بر دستان بسیجی جانباز اغتشاشات اخیر

به گزارش سپاه نیوز، سردار سرلشكر محمدعلی جعفری در مصاحبه ‌ای با اشاره به اینكه عده‌ای با انواع سلاح و امكانات مختلف در نقطه‌ای از پایتخت قلعه‌ای برای خود بنا كرده بودند و با سستی‌ها و كاستی‌هایی كه در مراحل قبلی ایجاد شده بود فكر می‌كردند می‌توانند به قلدری خود ادامه دهند، گفت: با همت جوانان مؤمن، غیور و انقلابی و شهدایی كه در راه امنیت و مقابله با فتنه تقدیم كرده‌ایم دشمنان به جایی نخواهند رسید. وی تأكید كرد: همه این جانفشانی‌ها در دل صحنه‌های پرخطر برای حفظ انقلاب، اسلام و ایران عزیز ماست. 
سرلشكر جعفری با بیان اینكه امنیت بالاترین دستاورد نظام جمهوری اسلامی ایران است، گفت: همه این امنیت را مدیون غیرت و مردانگی جوانان كشورمان هستیم. 
فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: مخالفان و دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران پی در پی درحال توطئه علیه كشورمان هستند و تجربه ثابت كرده است در همه فتنه‌ها، به خصوص از 20 سال پیش به بعد اغتشاش‌ها دلایل مختلفی داشته و معاندین با تعداد اندكی فرصت طلب در پی آشوب و به‌هم ریختگی كشور بودند. 
وی گفت: متأسفانه در این میان مخالفان نظام فرصت سازمان دهی، آموزش و دسترسی به فضای مجازی بدون كنترل پیدا كردند كه اگر این كنترل‌ها محكم بود و نیروهای امنیتی و بسیجی دستشان این طور بسته نبود و محدودیت نداشتند، این شیطنت‌ها بسیار زودتر در نطفه خفه می‌شد.  سرلشكر جعفری با بیان اینكه هر حادثه‌ای كه با برخورد قاطع جوانان غیور این مرز و بوم روبه‌رو شد به سرعت پایان یافت، افزود: سال 78 دشمنان با زمینه‌های سیاسی وارد معركه شدند كه با بصیرت مردم انقلابی نقشه آنها نقش بر آب شد و این بار به بهانه نابسامانی‌های اجتماعی و اقتصادی به دنبال اغتشاش و سوء استفاده بودند كه آن هم با حضور جدی مردم انقلابی و جانفشانی شهدایی مانند شهید حدادیان چه در فتنه دی ماه و چه در غائله خیابان پاسداران به جایی نرسید اما باید مردم بصیر باشند و بدانند دشمن دست از كار نمی‌كشد و به سرعت و به هر بهانه‌ای برای ناامنی ایران اسلامی زمینه سازی می‌كند.  وی تأكید كرد: باید با اقدام بموقع و هوشمندانه جلوی همه زمینه‌های ناآرامی را گرفت و به راحتی می‌توان زمینه‌ها را مدیریت كرد و از بین برد.  فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح كرد: از بین بردن زمینه‌های سوء استفاده دشمنان وظیفه مسئولان و نهادهای اجرایی كشور است و باید در این باره اقدامات جدی را عملی كنند. 
سردار سرلشكر جعفری در پایان با بیان اینكه باید مردم غیور ایران اسلامی قدردان خون شهدا و ایثار جانبازان و خانواده‌های آنان باشند، گفت: امید خسروی برای امنیت این مرز و بوم تا مرز شهادت رفت و او از این پس جزو ایثارگران عزیز ایران اسلامی است.  امید خسروی نیمه شب اول اسفند امسال در اغتشاشات فرقه‌ای خیابان پاسداران توسط آشوبگران از ناحیه سر آسیب جدی دید كه به بیمارستان منتقل شد و از همان لحظه اقدامات درمانی روی وی آغاز شد.  این بسیجی دلاور هفت روز در حالت كما بود كه روز گذشته به لطف خدا و كوشش پزشكان به هوش آمد و علایم حیاتی وی هم اكنون ثبات لازم را دارد. 

هیچ‌كس حق مذاكره در مورد توان موشكی كشور را ندارد


-
سخنگوی ارشد نیروهای مسلح تاكید كرد: هیچ‌كس حق مذاكره با بیگانگان در مورد توان دفاعی و موشكی كشور را ندارد. 
سردار سرتیپ پاسدار سید مسعود جزایری سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در واكنش به برخی خبرها و ادعاهای امریكایی‌ها و بعضی سران كشورهای اروپایی درباره قدرت موشكی جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: ارتقای توان دفاعی كشور بدون وقفه ادامه خواهد یافت و بیگانگان حق ورود به این میدان را ندارند. وی توضیح داد: در شرایط امروز كه رژیم‌های سلطه‌گر مدام علیه جمهوری اسلامی ایران دست به تهدید و ارعاب می‌زنند و یا در منطقه جنایات جنگی انجام می‌دهند، وظیفه نیروهای مسلح ارتقای توانمندی‌های دفاعی در همه عرصه‌ها و از جمله سیستم‌های موشكی است. سخنگوی ارشد نیروهای مسلح همچنین اظهار داشت: هیچ‌كس حق مذاكره و گفت‌‌وگو با بیگانگان در مورد توان دفاعی و موشكی كشور را ندارد. 

فروزنده: مبارزه با فساد و نا كارآمدی مدیران را بیمه می‌كند


-
اگر با اشرافی‌گری، فساد و مدیرانی كه كارآمدی لازم را ندارند مبارزه شود انقلاب بیمه خواهد شد. 
لطف الله فروزنده، عضو شورای مركزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در گفت و گو با رسا، با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب درباره عدالت اظهار داشت: گرایش به اشرافی‌گری، توجه نكردن به محرومان، توجه نكردن به عدالت، توجه نكردن به مردم ارتجاع در انقلاب و كردن ارزش‌ها است. 
فروزنده ادامه داد: متأسفانه تفكری از دولت آقای كارگزاران در دستگاه‌های اجرایی كشور توسط جریان شبه لیبرالی حاكم شد، ادامه پیدا كرد و در دولت فعلی هم كم و بیش این مسئله را داریم.
 وی خطاب به مسئولان گفت: باید بدانیم كه مردم ولی‌نعمت ما هستند و انتظار دارند كه خدمتگزارشان باشیم؛ خدمتگزار بودن هم در سیره و روش است؛ یعنی مسئولان باید در سیره و روش فردی و سازمانی و خانوادگی این مسئله را نشان دهند. فروزنده سخنان رهبر معظم انقلاب درباره این مسئله را اتمام حجت توصیف كرد و اظهار داشت: بر همه مسئولان و كسانی كه در هر سه قوه هستند واجب است كه خودشان این فریاد آقا را لبیك بگویند؛ این فریاد رهبر معظم انقلاب فریاد اسلام بود، فریاد مردم بود و اگر با اشرافی‌گری، فساد و مدیرانی كه كارآمدی لازم را ندارند مبارزه شود انقلاب بیمه خواهد شد. فروزنده با اشاره به وجود افراد دو تابعیتی و اشرافی در دستگاه ها، گفت: این‌ افراد باید كنار بروند و یا مسئولان مافوقشان باید برخورد كنند و در اصل هم این كار باید توسط رؤسای سه قوه انجام شود كه نزدیك‌ترین مسئولان به رهبری هستند و امیدواریم كه خودشان همت كرده و زیر مجموعه خود را اصلاح كنند.  

استاندارد دوگانه دولت در قبال روسیه و غرب


-
سردار محبی، جانشین اطلاعات نیروی زمینی سپاه اخیراً در یادواره شهدا در گرگان گفته كه «پوتین به تازگی مجوزی صادر كرد تا ایرانیان و شیعیان بتوانند به راحتی در هر جایی از روسیه حسینیه و مسجد تأسیس كنند و كارهای فرهنگی نیز انجام دهند، حتی دستور داد تمام محصولات كشاورزی ایران در روسیه خریداری شود كه متأسفانه به سبب ضعف مدیریت نتوانستیم از این فرصت بهره مند شویم. » او درمورد ارتباط كنونی ایران با دولت روسیه و حمایت‌های پوتین از ایران هم گفته كه «در چند روز گذشته شاهد نخستین وتو روسیه به نفع جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل بودیم و بر این باورم كه حمایت‌های روسیه از ایران ادامه دارد. »
در سال‌های اخیر روابط ایران و روسیه به جهت منافع مشترك در منطقه و نیز هم جهت بودن سیاسی و نظامی در جنگ سوریه گسترش بسیاری یافته و باعث شده فرصت‌های مناسبی برای بهره برداری ایران فراهم شود. اما آنچنان كه روشن است، دولت یازدهم و دوازدهم اعتنایی به این فرصت بهره برداری ندارد. در حالی كه این دولت علاقه و تلاش وافری برای ارتباط با غرب دارد و در عین حال بهانه این كار را پیشرفت اقتصادی عنوان می‌كنند. اگر دغدغه پیشرفت اقتصادی واقعی است، چرا از فرصت فراهم روسیه استفاده نكنیم و دنبال فرصت سازی از كسانی باشیم كه به همان برجام و پیمان خودشان هم پای بند نیستند؟

لاریجانی: اصلاح‌طلبان ویدئو را حرام می‌دانستند
علی لاریجانی در اواخر دولت اول هاشمی و اوایل دولت دوم وی وزیر ارشاد جمهوری اسلامی بود و پس از مدت كوتاهی از این وزارتخانه به صدا و سیما منتقل شد. یكی از اقدامات لاریجانی در وزارت ارشاد آزاد كردن ویدئو بود كه در ادامه جزییات این اتفاق به نقل از خاطرات وی در روز پنج‌شنبه 7 بهمن ماه 1372 نقل می‌شود:  «این كارها در چند ماه صورت گرفت و امروز با حضور آقای دكتر حبیبی، معاون اول افتتاح می‌شد. آقای حبیبی از این اقدام تشكر كردند چون مؤسسه رسانه‌های تصویری می‌تواند نیاز جامعه را در این زمینه رفع كند. حالا دیگر همه قبول داشتند كه ممنوعیت ویدئو كار درستی نبوده اما نمی‌دانستند با این آزادی كه ارشاد ایجاد كرده وضع چگونه می‌شود. راه اندازی این مؤسسه با مخالفت‌هایی همراه بود و در گذشته وزارت فرهنگ مانع راه اندازی بود و مشكلاتی به خاطر این تصمیم نادرست، ایجاد شده بود. وقتی پیشنهاد راه اندازی آن را به شورای عالی انقلاب فرهنگی بردم، در آنجا هم مخالفت‌هایی می‌شد. ولی آقای هاشمی كه فردی میانه رو و متوجه شرایط كشور هستند و تصمیمات ایشان غالبا عقلانی است از این طرح دفاع كردند... 
شاید به دلیل همین كش و قوس بود كه روزنامه سلام در یكی از صفحات خود تیتر زد: «ویدئو؛ از فعلی حرام تا جشنی تمام!» هر چند در مقاله، برداشت گذشته را محكوم كرده بود ولی كیست كه نداند دوستان همین روزنامه، ویدئو را فعلی حرام می‌دانستند!
مؤسسه رسانه‌های تصویری مركزی است كه فیلم‌های مناسب را تكثیر می‌نماید تا در سطح كشور توزیع شود اما برای توزیع این فیلم‌ها احتیاج به مراكزی بود كه بتواند در محلات مختلف ماموریت توزیع فیلم‌ها را برعهده گیرند. برای این كار از ماه‌ها پیش، طراحی «فروشگاه‌های محصول فرهنگی» را نمودیم كه اكثر محصولات فرهنگی نظیر، كتاب، نوار صوتی و تصویری و... را توزیع كند و قطعاً با این كار افراد بسیاری باید داوطلب راه اندازی چنین فروشگاه‌هایی شوند. حدود هزار فروشگاه مشخص شد كه ضمن فروش محصولات فرهنگی به توزیع فیلم‌های مؤسسه رسانه‌های تصویری اهتمام ورزد. از این طریق تعداد زیادی شغل هم در كشور ایجاد شد. در واقع ویدئو به جای اینكه به تعبیر این نویسنده مقاله روزنامه فعل حرام و تهدید محسوب شود، با حركتی ایجابی به فرصت بدل گردید، با این كار هم فیلم‌های مناسب در اختیار مردم قرار می‌گرفت و هم شغل در كشور ایجاد شده بود و هم به صنعت سینما می‌توانست كمك كند چون حق پخش ویدئو برای صاحب اثر سینمایی در نظر گرفته شد. »
>