تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

افتیضاح مجلس! مجلس خود را به توپ بست


کاربران شبکه‌های مجازی دیروز پس از آنکه مجلس برای سومین بار، آخوندی وزیر مسکن را استیضاح کرد اما دوباره به او رأی اعتماد داد، مجلس را به توپ انتقاد بستند که آخر این چه بطالتی است که...
افتیضاح مجلس! مجلس خود را به توپ بست
به گزارش جهان نیوز؛ کاربران شبکه‌های مجازی دیروز پس از آنکه مجلس برای سومین بار، آخوندی وزیر مسکن را استیضاح کرد اما دوباره به او رأی اعتماد داد، مجلس را به توپ انتقاد بستند که آخر این چه بطالتی است که با این همه سرمایه عظیمی که صرف اداره مجلس می‌شود، تکلیف خودتان معلوم نیست؟! در این میان آخوندی که در عبور از استیضاح افتضاح مجلس، هت‌تریک کرد، حتی بیشتر از ربیعی، وزیر کار و رفاه، رأی مثبت آورد تا معلوم شود که در معامله استیضاح، غش شده است وگرنه آن همه رأی برای استیضاح و این همه رأی برای اعتماد!

برخی فعالان سیاسی نوشتند که اگر مردم در نیت نمایندگان از استیضاح وزرا و سپس رأی دادن مجدد به آنها، شک کنند که چه معامله‌ای در کار است، نباید سرزنش شوند، این جوی که خود مجلس ایجاد کرده است، مجلسی که هزاران قانون قدیمی کشور را رها کرده است و قانون تازه‌ای نمی‌نویسد اما با وزرا بازی قایم باشک می‌کند.

روز گذشته مجلس شورای اسلامی شاهد دواستیضاح در دو نوبت صبح و بعد از ظهر بود. علی ربیعی، وزیر كار، تعاون و رفاه اجتماعی و در نوبت صبح و پس از یك جلسه پر تنش توانست، از پیچ استیضاح بگذرد و عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی هم با کمترین تنشی رو به رو نشد و تنها به بیان عملكرد خود در مجلس پرداخت.

صرف نظر از اینكه استیضاح حق نمایندگان مجلس است، اما اعمال حق این گونه و بدون هیچ گونه فشار جدی بر دولتمردان تنها به از بین رفتن جایگاه خانه ملت در نزد افكار عمومی منجر خواهد شد.

استیضاحی كه تعجیل در برگزاری آن و برنامه ریزی آن بدین شكل از سوی هیئت رئیسه مجلس سبب شد تا كوچك‌ترین خروجی برای كشور و نظام اجرایی نداشته باشد.

شروع احساساتی ربیعی
استیضاح ربیعی را شاید بتوان یكی از احساساتی‌ترین جلسات مجلس در طول سال‌های اخیر دانست. استیضاحی كه هم در آن بغض بود و هم لرزیدن تن همسر مرحوم ربیعی در قبر كه یكی از نمایندگان آن را مطرح كرد. هیچ كس شكی ندارد كه در جلسه استیضاح دیروز علی ربیعی موافقان استیضاح قدرتمند تر از مخالفان صحبت كردند، به خصوص زمانی كه غلامرضا تاجگردون با تن بالای صدای خود سكوت را بر صحن علنی مجلس حكمفرما كرد.
تاجگردون با اشاره به حمایت مجلس از عملكرد ربیعی گفت: آقای ربیعی، چهار سال پیش ما پشت تو ایستادیم، چراكه فردی عبادی و پاك بودی و ما آن روز آمدیم پشت تو به شرط آنكه فقط علی ربیعی باشی و امور خود را مستقل انجام دهی و با كسی معامله نكنی.

وی افزود: من امروز مأمور لاریجانی و هیچ‌كسی دیگری نیستم، بلكه تنها نماینده ملت و وامدار مردم هستم. این روزها روزنامه‌های وابسته و معلوم‌الحال را بسیج كردی كه بگویند تاج‌گردون لُر است؛ آری؛ من از پشت كوه آمده‌ام و افتخار می‌كنم كه لر هستم. من باید بگویم كه من از وزیر و دولت ذلیل بدم می‌آید، من بدم می‌آید كه تو جلوی تاجگردون و دیگر نمایندگان برای آنكه بر كرسی قدرت بمانی، كرنش می‌كنی.

در كنار تاجگردون، محمد رضا پور ابراهیمی نماینده مردم كرمان منتقد آتشین دیگر وزیر كار در صحن علنی مجلس بود. پور ابراهیمی كه یكبار با سوال خود وزیر كار را به صحن علنی مجلس شورای اسلامی كشیده بود، با انتقاد از برخی لابی‌گری‌ها در صحن علنی گفت: وزیر كار با لابی‌های خود می‌خواهد صدای نمایندگان را خفه كند، همان گونه كه صدای من را خفه كردند.
ابوالفضل حسن‌بیگی عضو كمیسیون امنیت ملی نیز به عنوان یكی از مخالفان وزیر در سخنان خود گفت: ربیعی به عنوان كسی كه همسرش فوت كرده در رسانه‌ها اشكش را به مردم نشان می‌دهدو یا سعی می‌كند با در آوردن قرآن احساسات مردم را تحت تاثیر قرار دهد.

افتخار كواكبیان به سابقه اطلاعاتی وزیر
البته این سخنان جهان بیگی با واكنش جهانبخش محبی نیا نماینده مردم میاندوآب رو به رو شد. وی كه به عنوان موافق وزیر صحبت می‌كرد با اشاره به آشنایی چندین ساله با خانواده وزیر گفت: چرا بدن یك خانم را در قبر می‌لرزانید، خانمی كه در جنگ یك رزمنده بوده و بچه‌هایش را در زیر توپ و تانك عراق بزرگ كرده است.
مصطفی كواكبیان، نماینده مردم تهران نیز در ادامه با اشاره به خدمات وزیر در حوزه وزارت كار گفت: استیضاح‌كنندگان می‌گویند آقای ربیعی لابی‌گر قوی است، در حالی كه من كه مخالف استیضاح هستم، حتی یكبار به دفتر ایشان نرفتم و در جلسه‌های ایشان هم شركت نكردم.

نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی در پایان با افتخار به اینكه ربیعی زمانی در وزارت اطلاعات بوده است، تصریح كرد: بدنه مجلس می‌خواهد به وزیری كه از جنس كارگران است برای وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی رأی اعتماد دهد. در غیراین صورت جامعه كارگری دچار تنش می‌شود.

اجاره نامه خانه وزیر در صحن مجلس
زمانی كه نوبت به ربیعی رسید تا به سخنان نمایندگان موافق استیضاح خود جواب دهد، با اعتراض نسبت به سوالات اتهامی پورابراهیمی درباره خانه وی هم تأكید كرد: بنده سال 70 خانه‌ای ساختم اما به دلیل آنكه می‌خواستم با فرزندانم زندگی كنم و دخترم دو فرزند داشت آن را اجاره داده و جایی دیگر اجاره كردم. در این هنگام ربیعی اجاره خانه خود را در مقابل چشم نمایندگان گرفت.

وی در ادامه با فریاد و اعتراض اعلام كرد كه شخصی در مجلس «كمپین نه به ربیعی» راه انداخته و در هیئت رئیسه می‌پلكد؛ در همین میان بسیاری از نمایندگان برخاستند و با فریاد از ربیعی خواستند تا نام این نماینده را اعلام كند.

وی همچنین در بخشی از سخنان خود با اشاره به اینكه مادرش از اقوام لك بوده و پدرش ترك است، گفت: بنده یاد گرفتم كه تركی و لری صحبت كنم من به خیلی مسائل پایبندم و حتی زمانی كه یك شام به منزل می‌برم هم پولش را حساب می‌كنم. وزیر كار در پایان سخنان خود از نمایندگان مجلس خواست تا وی را برای ادامه وظایف خود در این سمت كمك كنند.
در نهایت با پایان سخنان ربیعی و پخش گلدان‌ها و اخذ آرای نمایندگان علی ربیعی توانست تا با 126 رأی موافق در مقابل 124 رأی مخالف به صورت میلیمتری خطر استیضاح را از سربگذراند.

بست نشینی نمایندگان
جلسه استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی بر خلاف جلسه ربیعی به شدت كم رونق و بدون حاشیه بود به گونه‌ای كه در مقطعی از جلسه استیضاح عملاً آخوندی تنها برای خود سخن می‌گفت. در این میان تنها چیزی كه توانست فضای این جلسه رخوتناك را بر هم بریزد، تحصن تعدادی از نمایندگان پشت جایگاه هیئت رئیسه بود. این نمایندگان كه به خارج شدن سوال از رئیس جمهور از دستور كار مجلس اعتراض داشتند، برای اعتراض به لاریجانی در پشت جلسه هیئت رئیسه تجمع كردند.

این تجمع می‌رفت تا به درگیری تبدیل شود كه در نهایت نمایندگان معترض همچون ذوالنور نماینده مردم قم، قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه و نقوی حسینی نماینده مردم ورامین درپشت جلسه هیئت رئیسه بست نشستند.

در نهایت نیز با پادرمیانی پزشكیان نمایندگان معترض جایگاه هیئت رئیسه را ترك كردند تا همراه با وی و وكیلی به خارج از صحن مجلس رفته و جلسه‌ای را در بیرون برگزار كنند تا بتوان مشكل به وجود آمده را حل كرد.

موجوی حساب آخوندی و دخترش
بخش اعظم سخنان آخوندی به بیان دستاوردهای خود در عرصه راه و ترابری گذشت و شاید تنها بخشی از سخنان وی كه جذابیت فراوانی برای رسانه‌ها داشت، اشاراتی بود كه وی به ثروت خضوصی خانوادگی خود داشت. آخوندی گفت: در چهار سال گذشته حرف‌ها و استیضاح‌های مختلفی انجام شد، اما هیچ‌كدام ثابت نشد؛ آقای محمدی همه این موارد را در كمیسیون اصل 90 بررسی كردند اما حتی یك مورد كوچك هم پیدا نشد. وزیر راه و شهرسازی با بیان اینكه از من تصویر یك انسان ثروتمند ساخته‌اند، اظهار كرد: من اهل ریاكاری نیستم، اما امروز مجبور شدم دو عدد را برای اولین بار اعلام كنم كه هیچ‌گاه آنها را نگفته بودم. وی ادامه داد: در اول هر دوره جدید وزرا باید اموال خود را طی گزارشی به قوه قضائیه اعلام كنند كه من همین كار را كردم؛ كل مبلغ موجودی من كه 7 هزار میلیارد تومان گفته شده، فقط 4، 5 میلیون تومان است و موجودی حساب دخترم نیز 638 هزار تومان است، پس چرا برخی‌ها این شایعات را پخش می‌كنند؟

آخوندی تصریح كرد: كسی كه می‌خواهد اینگونه صحبت كند اول باید بررسی‌های لازم را انجام داده باشد؛ درست است كه پدربزرگم به من گفت لباس مرتب بپوش كه من هم به وصیت ایشان عمل كردم، اما لباس مرتب پوشیدن دلیل بر ثروتمند بودن نیست.

جدی ترین مخالف آخوندی نادرقاضی پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس با اشاره به كارنامه آخوندی در عرصه وزارت راه و ترابری گفت: اكنون كه پشت این تریبون قرار گرفته‌ام اعلام می‌كنم كه در حال حاضر كارنامه آقای آخوندی آغشته به خون كسانی است كه مظلومانه قربانی بی‌تدبیری ایشان و مدیران‌شان شدند و فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی اكنون زمان آن است كه با دیدن كارنامه خون‌آلود وزارت راه، اجازه ادامه راه را ندهیم. قاضی‌پور با تاكید بر اینكه این همه بی‌تدبیری در عملكرد یك وزیر در شان ملت نیست، خاطرنشان كرد: چرا باید به ایشان اجازه ادامه كار داد؟ آقای آخوندی مسكن مهر چند سال است كه ناتمام باقی مانده است. آقای آخوندی اول كه آمدید گفتید هر سال 600 هزار واحد مسكونی احداث خواهم كرد، اما در طول پنج سال شما آجری روی آجر مسكن كارگران نگذاشته‌اید، چون اعتقادی به كارگران و مظلومان ندارید. سال 95 بدترین آمار پول‌رسانی در تولید مسكن بوده است، چرا شما به كاهش حجم دولت اقدام نكردید؟

همچنین علیرضا بیگی نماینده مردم تبریز به برخی باند بازی‌ها در وزارت راه و ترابری اشاره كرد و گفت: آقای آخوندی شما به واسطه زد و بند فامیلی در وزارتخانه راه شهرسازی هستید و باید پاسخ دهید كه چرا باید تاوان ناكارآمدی شما را مردم دهند؟ مردم چه گناهی دارند كه وقت شما به جای كار صرف شركت‌های خودتان و فرزندانتان می‌شود. عمده سخنان موافقان آخوندی نیز به حمایت از عملكرد آخوندی در طول پنج سال گذشته به خصوص در حوزه صنعت هوایی گذشت. در نهایت و پس از پایان جلسه استیضاح و با رأی گیری از نمایندگان عباس آخوندی با 152 رأی موافق و 92 رأی مخالف برای دومین بار از نمایندگان مجلس دهم جواز ادامه وزارت خود را دریافت كرد.
 
منبع: روزنامه جوان

درباره ادامه رفتار تحقیر‌آمیز کره‌جنوبی با ایرانی‌ها/ حداقل از یک کشور مردتر! گوشی برند بخریم


کره جنوبی قبلا درباره اقدامات تلافی جویانه محدود سریع مجبور به عقب نشینی شده و باز هم می شود ولی اینبار محکمتر باید جواب بدهیم. یادمان نرود در فوتبال چند سال است اینکار را داریم می کنیم! اگر جلوی کره جنوبی را نگیریم بقیه کشورها هم به مردمان رحم نخواهند کرد. مسئولین هم لطف کنند تدریجا محصولات وارداتی از این کشور را کاهش و یا حداقل تعرفه گمرکی را افزایش بدهند. این هم سخت نیست و محصولات مشابه خارجی فراوان است. حداقل از یک کشور مردتر! می شود واردات کرد.
گروه سیاسی جهان نیوز، مهدی جهان‌تیغی:

1-    بر اساس اخبار منتشر شده در رسانه های غربی کره جنوبی نخستین کشور در میان سه خریدار عمده نفت ایران است که درخواست آمریکا مبنی بر به صفر رساندن خرید نفت از ایران را اجرا کرده است. آمارهای دیگر هم نشان می دهد که میزان خرید نفت کره جنوبی از ایران در ماه اوت 85 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است. برخی بانک های کره ای هم به ایرانی ها نامه نوشتند که حساب های خود را ببندند و گرنه خودشان به زودی اینکار را خواهند کرد. در نامه شان هم به صراحت گفته اند بر اساس فرمان آمریکا اینکار را می کنند!

2-    64 درصد بازار موبایل ایران در اختیار کره ای ها است. یعنی سهم سامسونگ 51 درصد و ال.جی 13 درصد؛ بد نیست بدانیم ما ایرانی ها در سال فقط از این کشور 3 میلیارد دلار گوشی می خریم. این غیر از خرید لوازم خانگی از این کشور همسو با تحریم ها است! 65درصد از مجموع بازار لوازم خانگی ایران در دست خارجی‌هاست که 55 درصد این سهم را تنها دو برند کره‌ای از جمله سامسونگ در اختیار دارد. به بیان دیگر حدود یک سوم بازار لوازم خانگی ایران  ایران را همین برندهای کره ای دراختیار دارند. همین سامسونگ و ایضا ال.جی!

3-    این کره ای‌ها همان‌های هستند که پارسال وقتی میزبان المپیک زمستانی 2018 بودند، به هریک از 6200 ورزشکار شرکت‌کننده در این مسابقات، یک دستگاه تلفن هوشمند سامسونگ هدیه دادند ولی به بهانه تحریم ایران از اعطای این هدیه به 4 ورزشکار ایرانی که برای شرکت در المپیک 2018 به این کشور رفته بودند خودداری کردند. آنهم در حالی که هدیه به ورزشکاران مصداق فروش نیست و در شمار خدماتی نظیر تامین محل اسکان و تهیه آب و غذا برای آنان تعریف شده بود و تلقی میشد.

4-    چقدر باید بلا سرمان بیاورند تا غیرتی شویم. چرا غیرت را محدود به چشم هرزی خارجی ها به ناموس ایران کرده ایم! اگر یک کره ای به ناموس ایرانی چپ نگاه می کرد، چه می کردیم؟ امروز خود آمریکایی ها هم می گویند هدف تحریم تک تک ایرانی ها و فقیرتر کردن آنها هست، صدالبته که جهت اطلاع غیرتی‌ها همین فقر است که پشت سرش فحشا را هم میآورد! نمی خواهد مثل مردم ترکیه دلارها را آتش بزنیم . پیشنهاد هم نمی دهیم که گوشی های کره ای را بشکنیم؛ فقط گوشی از مارک دیگری بخریم! اینقدر که می توانیم برای کشورمان غیرت به خرج بدهیم؟ و این کار سختی نیست. حداقل از یک کشور مردتر گوشی و لوازم خانگی برند بخریم! باز هم تاکید می شود، قرار نیست کلا گوشی نخریم ،کافیست یکی از محصولات مشابه خارجی را جایگزین یک محصول پرفروش کره جنوبی کنیم. دیگران کردند و شد و ما هم پس می‌توانیم. اگر اینکار هم سخت است حداقل درباره یک شرکت برند کره‌ای متحد شویم و دیگر محصول از آن نخریم و تحریمش کنیم. سامسونگ پیشنهاد بدی در اینباره نیست! اینطوری حداقل مسئولین سامسونگ شاید در غیاب برخی دیپلمات‌های ما به مقامات کره جنوبی فشار بیاورند.

5-    از سوی دیگر چند روز اگر نمادهای تبلیغاتی محصولات کره جنوبی را در اطراف خود محو کنیم! به زیبایی شهرمان آسیبی نمی رسد. در تحریم تبلیغات محصولات کره جنوبی شهرداری و صداوسیما می توانند پیشقدم بشوند و بازهم کار سختی نیست و هزینه آنچنان کمرشکنی هم نیست! کافی است  این دو نهاد چند روزی محصولات کره ای را روی سرمان نزنند. چون تجربه نشان داده که تبلیغات یک شرکت تجاری را که جمع می کنند، چقدر زود اخلاق مدیرانشان عوض می‌شود!

6-    کره جنوبی قبلا درباره اقدامات تلافی جویانه محدود سریع مجبور به عقب نشینی شده و باز هم می شود ولی اینبار محکمتر باید جواب بدهیم. یادمان نرود در فوتبال چند سال است اینکار را داریم می کنیم! اگر جلوی کره جنوبی را نگیریم بقیه کشورها هم به مردمان رحم نخواهند کرد. مسئولین هم لطف کنند تدریجا محصولات وارداتی از این کشور را کاهش و یا حداقل تعرفه گمرکی را افزایش بدهند. این هم سخت نیست و محصولات مشابه خارجی فراوان است. حداقل از یک کشور مردتر! می شود واردات کرد.

*مدیر مسئول جهان نیوز

در شوراهای شهر سراسر کشور چه خبر است؟/ جای خالی نظارت شورای نگهبان


در برخی شورای شهرهای سراسر کشور به علت عدم نظارت صحیح دچارآسیب های مختلفی از جمله فساد اخلاقی، مالی و ... هستند.
گروه سیاسی جهان نیوز: در شوراهای شهر سراسر کشور چه خبر است. روایت ها و انواع و اقسام فسادهای مختلف از سوی برخی از این شوراها به گوش می رسد، از تله جنسی برای اعضای شورای شهر بابل گرفته تا اختلاس میلیاردی در شهر جدید پرند این پرونده‌ها ادامه دارد و معلوم نیست که چه نوع نظارتی در شورای شهرها وجود دارد که اینگونه بلبشو گونه شاهد اتفاقات عجیب در این شوراها هستیم.

شورای شهر بابل؛ دام رسوایی جنسی با انگیزه باندبازی
بابل در هفته گذشته نه تنها شاهد بازداشت 5 عضو شورای شهر خود بود بلکه در هم پیچیدن دستگیری‌ اعضای اصلی شورا با فساد اخلاقی، دسیسه و باج‌خواهی، مردم، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی را گیج و سردرگم کرد.

رسانه‎ها در روز سیزدهم شهریور به نقل از «منابع آگاه» گزارش کردند که چند عضو شورای شهر بابل مرتکب جرائم مالی و اخلاقی شده‌اند. به گفته روزنامه دنیای اقتصاد این افراد ساعاتی پس از انتشار این گزارش با حکم قضایی توسط «نیروهای امنیتی سپاه» بازداشت شدند.

چهاردهم شهریور خبر احضار 5 تن از اعضای شورای شهر 9 نفره بابل به دادسرا بدون ذکر اتهام آنها از سوی مقامات قضایی در رسانه‌های ایران منتشر شد.

در روزهای آغازین انتشار این خبر، مردم شهر بابل در شبکه‌های اجتماعی سناریویی‌هایی را مطرح کردند که با تائید امام جمعه این شهر به رسوایی عجیبی تبدیل شد.

 مجتبی روحانی، امام جمعه این شهر از ارتباط چهار عضو شورا با یک زن خبر داد.

وی در خطبه‌های نماز جمعه گفته بود: «این افراد رذل در شورای شهر با همکاری برخی از افراد در بیرون، گردن کلفتی کردند و زنی را در این رابطه به فحشا کشاندند و دام پهن کردند. پول‌های کلانی برای حذف فیلم‌های غیر اخلاقی خود رشوه دادند و این خفت بارترین صحنه است که جانور‌هایی این چنین در این شهر نفوذ کنند. از دستگاه‌های اطلاعاتی و قضایی تشکر میکنم و تقاضا دارم که به سخت‌ترین نحو با این افراد برخورد شود.»

برخی از رسانه‎ها مطرح می کنند که دو گروه 4 و 5 نفره در شورای شهر بابل فعالیت می‌کنند. یکی از این گروه‌ها از مدتی قبل قصد تغییر هیات رئیسه را داشتند و گروه مقابل برای جلوگیری از این امر با تطمیع این زن برای گروه مقابل دام گذاشت و ماجرا به این شکل اتفاق افتا در انتها لو رفت.

بازداشت 5 عضو شورا در بابل شمار حذف‌شدگان شورای پنجم را به بیش از 30 نفر رسانده و این در حالی ‌است که دست‌کم 4 شهردار و 17 کارمند شهرداری هم در این یک‌ سال دستگیر و روانه زندان شدند.

اختلاس میلیاردی در شهرداری پرند/ 4 عضو شورای شهر پرند بازداشتند
چندی پیش هم شاهد اختلاس میلیاردی در شورای شهر جدید پرند بودیم که به بازداشت چهار عضو این شورا انجامید.

در همین رابطه، حجت الاسلام قاسم پور، دادستان رباط کریم گفت: «مسئول امور مالی شهرداری پرند مبالغی از منابع شهرداری را به یک حساب شخصی واریز کرده است که بلافاصله این فرد و یک خانم که همدست وی در تهران بوده است، دستگیر شدند.»

حجت الاسلام قاسم پور در این باره اظهار کرد: «گزارشی از شهردار پرند مبنی بر اختلاس یکی از کارمندان به دادستانی واصل شد و پس از وصول این گزارش، دستورات لازم برای بررسی موضوع صادر شد.»

وی خاطرنشان کرد: «با حسابرسی‎های صورت گرفته تا الان؛ تقریبا نزدیک به 3 میلیارد تومان اختلاس توسط این شخص صورت گرفته است و با تکمیل کارشناسی و اعلام گزارش حسابرسی میزان دقیق اختلاس مشخص خواهد شد.»

اعتراض مردم بروجرد به شورای شهر و جوش دادن درب شورا
مردم بروجرد در اعتراض به ناکارآمدی شورای شهر بروجرد، دیروز صبح ابتدا در ساختمان شورای شهر را با همراه داشتن دستگاه جوشکاری خال جوش زدند و سپس با نصب بنری حاوی این مطلب که «به علت عدم کارآیی در شورا تخته شد» اعتراض خود را به روند کاری این شورا نشان دادند.

روایت‌ها از شورای شهر بروجرد هم از باندبازی و اختلاف اعضای شورا حکایت دارد.
 
احسان دالوند یکی از اعضای شورای شهر بروجرد گفت: «شورای اسلامی این شهر 9 عضو دارد که متأسفانه در دوخط فکری متفاوت قرار دارند و چند ماه است به دو دسته 5 و 4 نفره تقسیم شده‌اند و دسته 5 نفره تمام مصوباتی که از سوی شهرداری می‌رسد، خواه حقوق کارمندان باشد خواه روشنایی معابر یا توافق تجاری یا حتی آسفالت بخشی از خیابان‌های شهر را رد می‌کنند.»

8 شورا منحل و 283 عضو شورای شهر سلب عضویت شده‌اند
بلبشوی مدیریتی در برخی از شوراهای شهر کشور در حالی است که وزارت کشور مطرح می کند که اقداماتی که در راستای نظارت بر کار شوراها انجام شده است، سبب انحلال 8 شورا شده است.

«سید سلمان سامانی»، با بیان اینکه نظارت بر شوراها و رسیدگی به تخلفات آنها در محدوده وظایف اداری شورا و شهرداری بر عهده وزارت کشور است، گفت: نظارت جدی بر عملکرد شوراها همواره مورد تاکید وزیر کشور بوده است که بر این اساس در دولت تدبیر و امید، اقدامات نظارتی وزارت کشور بر عملکرد شوراها منجر به انحلال 8 شورای شهر و سلب عضویت 283 نفر از اعضای شوراهای سراسر کشور شده است. 

سخنگوی وزارت کشور گفت: در پرونده تعدادی از اعضای شورای شهر بابل، موضوع اساسا مرتبط با وظایف شورایی افراد نبوده لذا این پرونده‌ها در دستگاه قضایی در حال رسیدگی است.

این درحالی است که افکارعمومی و کارشناسان نسبت به نظارت در مرحله آخر انتقاد دارند. اینکه بعد از یک رشته اقدامات مفسدانه برخی از اعضای شورا برکنار و برخی شوراها منحل شدند دردی از مشکلات مردمی که بیش از یک سال است که این شوراها را تحمل می کنند و کار آنها آسیب هایی را به روند زندگی شهری آنان وارد کرده است، دوا نمی کند.

جای خالی نظارت شورای نگهبان
برخی از کاربران شبکه اجتماعی و افکارعمومی در فضای مجازی مطرح می کنند که بهتر نیست موضوع شوراها به شورای نگهبان محول شود تا تحت نظارت استصوابی افرادی لایق به شوراها راه یابند. نظارت مجلس در انتخاب افراد شایسته برای نامزدی در انتخابات شورای شهرها چنگی به دل نمی‌زند و باید فکری اساسی به حال سیستم فسادزای شورای شهر در برخی از شهرها کرد.

برخی از عدم نظارت استصوابی شورای نگهبان بر گزینش نامزدهای شورای شهر انتقاد کرده و می‌گوید که «انتخابات شورای شهر تنها انتخاباتی است که نامزدهای آن از فیلتر شورای نگهبان عبور نمی‌کنند.»

از سوی دیگر برخی از کاربران شبکه های اجتماعی هم مطرح می کنند آنهایی که به طور لیستی اعضای شورای شهر در نقاط مختلف کشور را معرفی کرده اند، نسبت به این تخلفات نبایستی پاسخگو باشند؟ این عملکرد اعضای شورای شهر در برخی از شهرها لطمه جبران ناپذیری به اعتماد عموم وارد می کند.

چرا روحانی تنها به یک فرمایش رهبری اشاره می‌کند؟


سکوت رسانه‌ها در شرایط تنگنای اقتصادی که مردم منتظر شنیدن خبر و مطلبی درباره وضعیت اقتصاد کشور هستند آیا باعث تشویش بیشتر اذهان عموم نمی شود؟
گروه سیاسی جهان نیوز: پس از اینکه اصولگرایان از دولت به واسطه اوضاع اقتصادی که بر کشور حاکم شده و مشکلاتی را برای مردم بوجود آورده است حمایت و اعلام کردند که با همه انتقاداتی که به کار و رویه دولت دارند جهت رفع مشکلات مردم حاضرند که همیاری کنند، طرف مقابل هم ساز وحدت و همبستگی ملی کوک کرد.

رهبر معظم انقلاب هم به سان رویه گذشته که از همه دولتها در شرایط سخت حمایت کردند، در دیدارهای مختلف از جمله دیدار اخیر با هئیت دولت بیان کردند : « اگرچه در ماه‌های اخیر با مشکلاتی به‌ویژه در حوزه‌ی ارز مواجه بوده‌ایم اما همان‌گونه که در گذشته مشکلات سخت‌تری را پشت‌سر گذاشته‌ایم، با تدبیر می‌توانیم از این مشکلات هم عبور کنیم.»

البته مقام معظم رهبری با بیان اینکه در زمینه اقتصاد باید قوی، پرحجم و باکیفیت کار کرد و مسئولان اقتصادی در حل مشکلات باید شب و روز نشناسند با انتقاد از ادامه بنگاهداری بانک‌ها و کارهای هزینه‌آور دیگر نظیر افزایش شعبه‌های بانکی گفتند: «بانک مرکزی باید با نظارت کامل و دقیق مانع بروز مشکلاتی نظیر مسائل سپرده‌گذاران برخی بانکها و مؤسسات مالی شود.»

در این حیطه اما رویه دولت آنچنان که می‌بایست پیش رونده و نتیجه بخش نبوده است. یکی از انتقاداتی که امروز به دولت مطرح می شود مسئله عدم تغییر کابینه و در مقام بالاتر تغییر و اصلاح ساختار اقتصادی است. در این خصوص کارشناسان، نمایندگان مجالس خبرنگان و شورای اسلامی و افکارعمومی در شبکه های اجتماعی نسبت به تغییر ساختار اقتصادی و تصمیم های سازنده برای کشور مسائلی را مطرح کردند اما دولتمردان بیان می کنند که این روزها تنها بایستی به مردم امید داد و انتقاد از سیستم اقتصادی کشور را بر نمی تابند.

در این عرصه رئیس جمهور با استناد به فرمایشات رهبر معظم انقلاب برای همبستگی و حمایت از دولت و دوری از مبالغه و مضطرب کردن جامعه برای برون رفت از مشکلات اقتصادی بیان می کند: «مقام معظم رهبری از اینگونه رفتار به ویروس بدبینی تعبیر کردند، برخی امروز ویروس بدبینی را در کشور در سخنانشان و تریبون‌ها و رسانه‌هایشان منتشر می‌کنند.»

همچنین رئیس جمهور با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری، گفت: «سخنان ایشان هیچ‌ نقطه ابهامی را باقی نگذاشت و ایشان به صراحت گفتند که امروز زمان آن نیست که کسی بخواهد پشت دولت را خالی کند.»

اینکه رئیس جمهور این فرمایشات رهبری را مد نظر قرار داده و امروز در جلسات مختلف بیان می‌کنند موضوع قابل توجهی است اما رهبر معظم انقلاب نسبت به عملکرد دولت در حوزه اقتصادی بخصوص درباره «اقتصاد مقاومتی» مسائل مهمی را بارها و بارها مطرح کردند که به نظر می رسد روحانی و دولتمردانش بایستی این موارد را نیز سرلوحه کار خود قرار دهند.

در حوزه بانکی، اقتصاد خرد و صنایع کوچک، بسترسازی برای سرمایه گذاران خصوصی، تولید ملی و توجه به توان داخلی، مقابله با فساد،استفاده از مدیران با انگیزه، عدم نگاه به دستان غرب و ... رهبر انقلاب مسائل مختلفی را در طول 5 سال اخیر مطرح کردند که اگر دولتمران دراین محورها تلاش بیشتری به خرج می داند، امروز شاهد وضعیت بسیار بهتری دستکم در حوزه اقتصادی بودیم. معطل ماندن کشور در حوزه برجام تا به امروز و بعد از آن عهدشکنی آمریکایی ها که همواره مورد اشاره رهبری بود و ایشان بدبینی خود را نسبت به غرب و امریکا همواره مطرح می کردند از جمله مسائلی بود که در مشکلات اقتصادی امروز اثرگذار است.

از سوی دیگر تعبیر هر گونه انتقاد از دولت و مسائل اقتصادی در شرایطی که مردم در تنگنای معیشتی قراردارند به عنوان بدبینی و مبالغه از طرف دولت نیز درست نیست. این درحالی است که این انتقادات از سوی رسانه های حامی دولت نیز امروز مطرح می‌شود. بستن دهان منتقدان دلسوز با برچسب بدبینی همانقدر مضر است که رهبر معظم انقلاب درباره مبالغه و مضطرب ساختن جامعه از آن انتقاد کردند. همه این موارد نیز اصل پاسخگویی دولت به مردم و رسانه ها که نماینده مردم هستند، را از بین نمی برد. این در شرایطی است که دولت سخنگو هم ندارد و رسانه ها را به سکوت در شرایط سخت معیشتی مردم می خواند که این موضوع بازخورد خوبی در جامعه ندارد و بیشتر باعث اضطراب و تشویش در مردم می شود.

اعلام جزئیات قانون منع بکارگیری بازنشستگان


سخنگوی شورای نگهبان گفت: بکارگیری بازنشستگان دولتی در جایگاه‌های روسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور و نواب رئیس مجلس و اعضای شورای نگهبان، وزرا و نمایندگان و معاونین رئیس جمهور بلامانع اعلام شده است.
اعلام جزئیات قانون منع بکارگیری بازنشستگان
عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در ارتباط تلفنی با خبر21 شبکه اول با بیان اینکه قانون منع بکارگیری­ یا پایان همکاری بازنشستگان تا 2 ماه آینده لازم الاجراست، افزود: طی بندهای الف، ب، ج این مصوبه بکارگیری بازنشستگان دولتی در جایگاه‌های روسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور و نواب رئیس مجلس و اعضای شورای نگهبان، وزرا و نمایندگان و معاونین رئیس جمهور بلامانع اعلام شده است.

کدخدایی تاکید کرد: بندهای (د) و (ه) ماده 71 قانون مدیریت کشوری که شامل استانداران و سفرا و معاونین وزراء است مشمول ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان می شود. البته در این مصوبه استثنائاتی هم برای جانبازان بالای 50 درصد، آزادگان بالای 3 سال و فرزندان شهدا دیده شده است.

وی با اشاره به استثنائات دیگری در برخی دستگاه‌ها گفت: نیروهای مسلح تابع قوانین دیگری هستند.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین تصریح کرد: رویه اجرای این مصوبه مشمول فرصتی 2 ماه است و سازمانها و ارگانهایی­ که این قانون برایشان صادق است ظرف 2 ماه باید در خصوص اجرای آن اقدام کنند و ضمانت اجرای این قانون مانند دیگر قوانین، جرم انگاری­ یا انفصال از خدمت خواهد بود.

آقای روحانی! بالاخره درس عاشورا استقامت بود یا مذاکره؟/ عاشورای 94 با 97 برای دولت تفاوت دارد؟


رئیس جمهور در حالی که در سال 94 عاشورا را درس تعامل و مذاکره عنوان می کرد این روزها عاشورا را درس استقامت و پایداری می خواند.
گروه سیاسی جهان نیوز، امیر حمزه نژاد: دیروز در جلسه هئیت دولت رئیس جمهور با اشاره به روز دوم محرم و ورود کاروان سرور و سالار شهیدان به کربلا به ذکر مصیبت در رثای مصائب حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و اهل بیت آن حضرت پرداخت. در رسانه‌ها هم فیلم روضه خوانی حسن روحانی و حزن و اندوه اعضای هیئت دولت که لحظاتی پاستورنشینان در حال گریه در این مجلس نشان می داد، منتشر شد.

روحانی (سال 97): واقعه عاشورا درس استقامت و فداکاری بود
روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت گفت: ماه محرم همواره برای ما یادآور فداکاری و ایثار سالار شهیدان و یاران باوفای آن حضرت است.این صفحه ماندگار تاریخ هرساله برای ما درس‌آموز است که چگونه باید در برابر پیچیدگی‌ها و مشکلات بزرگی که برای جامعه اسلامی و مردم مسلمان پیش می‌آید، ایستادگی، استقامت و فداکاری کرده و چگونه می‌توانیم پیروزی بزرگ فرهنگی و سیاسی ابدی را کسب کنیم.

وی خاطر نشان کرد: امام حسین(ع) پیروز دائمی تاریخ است و هیچ‌کس در تاریخ وجود ندارد که میدان کربلا و عاشورا را قضاوت کند و پیروزی مطلق را برای امام حسین(ع) نداند و چه مسلمان و چه غیرمسلمان و هر کسی که این تاریخ را بخواند در برابر عظمت امام حسین(ع) سر فرود خواهد آورد.

روحانی( سال 94): درس کربلا تعامل سازنده و مذاکره است
رئیس جمهور در حالی امروز درس عاشورا را درس مقاومت و پایداری می‌خواند که بسیاری هنوز صحبت های وی در سال 94 درباره نهضت عاشورا که جنجال ایجاد کرد را فراموش نکردند.

روحانی در روز چهارشنبه 30 مهر 93، حسن روحانی در اجتماع مردم زنجان در ورزشگاه کارگران این شهر سخنرانی کرد و در بخشی از سخنان خود تصریح کرد: درس و پیام امام حسین(ع) درس برادری، وحدت، گذشت و قبول توبه از یکدیگر است و درس کربلا هم درس تعامل سازنده و مذاکره در چارچوب منطق و موازین می‌باشد.

رییس جمهور افزود: در شب تاسوعایی که شما مردم زنجان بزرگترین مراسم گرامیداشت را برای آن برگزار می‌کنید به طوری که مایه افتخار و غرور همه ایرانیان است، امام حسین(ع) خیمه‌ای برپا کرد و عمر سعد را به مذاکره دعوت نمود؛ امامی که آگاه است که فردا او و یارانش توسط همین عمر بن سعد و یاران نادانش به شهادت خواهند رسید، اما خواست که با دنیا اتمام حجت کند و از همین‌رو در آن شب، ساعت‌ها با عمر سعد مذاکره کرد، تا نتیجه رویارویی آنان به جنگ ختم نشود.

روحانی اظهار داشت: این به معنای آن نیست که امام حسین(ع) از شهادت می‌ترسید، بلکه امام حسین(ع) از شهادت استقبال هم می‌کرد اما با این حرکت خود به ما یاد داد که حتی با دشمن خود باید به گونه‌ای رفتار کنیم که دنیا منطق ما را در صحنه مذاکره پیروز بداند.

رهبر انقلاب: امام حسین(ع) با عمربن‌سعد، مذاکره به معنای امروز نکردند بلکه نهیب زدند
کمتر از یک سال بعد، در 15 مهر 94، فرماندهان و کارکنان نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جمعی از خانواده های آنان و همچنین خانواده های شهدای این نیرو به دیدار مقام معظم رهبری رفتند.

در این دیدار، حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به طرح برخی مسائل از جانب افراد سهل انگار درخصوص مذاکره با آمریکا، گفتند: این افراد می گویند چگونه است که حضرت علی علیه السلام و حضرت امام حسین علیه السلام با دشمنان خود مذاکره کردند اما اکنون با مذاکره با آمریکا مخالفت می شود؟

ایشان در پاسخ به این شبهه افزودند: چنین تحلیلی درخصوص مسائل تاریخ اسلام و مسائل کشور، نهایت ساده اندیشی است زیرا حضرت علی علیه السلام با زبیر و حضرت امام حسین علیه السلام با عمر بن سعد، مذاکره به معنای امروز یعنی معامله نکردند بلکه هر دوی این بزرگواران به طرف مقابل خود نهیب زدند و آنها را نصیحت به خداترسی کردند.

سیاست دولت در «امید آفرینی» و امر به معروفی به نام امید
همچنین در چند ماه اخیر که مشکلات اقتصادی مردم ایران با توجه به گرانی نرخ دلار و رکورد شکنی آن مضاعف شده است، دولتمردان همواره سعی می کنند موضوع را با امید دادن به مردم در سطح افکارعمومی مدیریت کنند. مسئله ای که پیشتر از سوی کارشناسان با موضوع «حرف درمانی» دولتمردان مورد انتقاد قرار می گرفت که در کنار حرف باید عملکرد نتیجه بخش هم وجود داشته باشد. این روزها حتی کارشناسان سیاسی از جمله افرادی که حامی دولت هستند «امید درمانی» را راه علاج مشکلات جامعه نمی دانند و بیان می کنند که دولت بایستی از خود شروع کند.

عباس عبدی، تحلیلگر اصلاح طلب با بیان اینکه امیدوار کردن مردم با سخنرانی وظیفه دولت نیست، خاطرنشان می کند:«سیاستی با عنوان امید درمانی دولتی وجود ندارد که حال بخواهیم صرفا با صحبت‌کردن جامعه را امیدوار کنیم. متاسفانه ما شاهد اختلافات گسترده در دولت هستیم. در کدام دولت این حجم از اختلافات وجود داشت؛ وزیر بهداشت علیه یک وزیر دیگر صحبت می‌کند، وزیر راه علیه دیگری است و این داستان در اکثر موارد ادامه دارد. آیا این دولت امید دارد که حالا قصد تزریق امید به جامعه را دارد. این دولت نیاز به یکسری تغییرات اساسی در درون خود دارد.»

این درحالی است که حسن روحانی با استفاده از واقعه عاشورا و اصل اساسی این قیام یعنی امر به معروف و نهی از منکر امیدآفرینی را معروف بزرگ این روزها خواند. رئیس جمهور با اشاره به اینکه  راه امام حسین(ع) راه امر به معروف و نهی از منکر بود، اظهار داشت: «امروز معروفی بالاتر از امید دادن به مردم در مسیر استقامت و منکری بیشتر از ایجاد هراس و اضطراب در دل مردم آن هم به طور نابجا و غلط وجود ندارد.»

 روحانی با همین موضوع از رسانه ها خواست امیدآفرینی را هدف کار خود قرار دهند و گفت: «امروز صاحبان تریبون، رسانه‌دارها و کسانی که ندا و صدایشان در کشور قابل شنیدن است، یک رسالت و وظیفه سنگینی برعهده دارند، چرا که امروز در یک آزمایش بسیار بزرگ قرار گرفته‌ایم و تمام رسانه‌های حقیقی و مجازی و همه مسئولان و کسانی که قدرت دارند به ملت بزرگ ایران کمک کنند، بار بسیار سنگینی بر دوش دارند.»
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟