_  

گروه خبری سیاسی

افتیضاح مجلس! مجلس خود را به توپ بست

کاربران شبکه‌های مجازی دیروز پس از آنکه مجلس برای سومین بار، آخوندی وزیر مسکن را استیضاح کرد اما دوباره به او رأی اعتماد داد، مجلس را به توپ انتقاد بستند که آخر این چه بطالتی است که...
افتیضاح مجلس! مجلس خود را به توپ بست
به گزارش جهان نیوز؛ کاربران شبکه‌های مجازی دیروز پس از آنکه مجلس برای سومین بار، آخوندی وزیر مسکن را استیضاح کرد اما دوباره به او رأی اعتماد داد، مجلس را به توپ انتقاد بستند که آخر این چه بطالتی است که با این همه سرمایه عظیمی که صرف اداره مجلس می‌شود، تکلیف خودتان معلوم نیست؟! در این میان آخوندی که در عبور از استیضاح افتضاح مجلس، هت‌تریک کرد، حتی بیشتر از ربیعی، وزیر کار و رفاه، رأی مثبت آورد تا معلوم شود که در معامله استیضاح، غش شده است وگرنه آن همه رأی برای استیضاح و این همه رأی برای اعتماد!

برخی فعالان سیاسی نوشتند که اگر مردم در نیت نمایندگان از استیضاح وزرا و سپس رأی دادن مجدد به آنها، شک کنند که چه معامله‌ای در کار است، نباید سرزنش شوند، این جوی که خود مجلس ایجاد کرده است، مجلسی که هزاران قانون قدیمی کشور را رها کرده است و قانون تازه‌ای نمی‌نویسد اما با وزرا بازی قایم باشک می‌کند.

روز گذشته مجلس شورای اسلامی شاهد دواستیضاح در دو نوبت صبح و بعد از ظهر بود. علی ربیعی، وزیر كار، تعاون و رفاه اجتماعی و در نوبت صبح و پس از یك جلسه پر تنش توانست، از پیچ استیضاح بگذرد و عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی هم با کمترین تنشی رو به رو نشد و تنها به بیان عملكرد خود در مجلس پرداخت.

صرف نظر از اینكه استیضاح حق نمایندگان مجلس است، اما اعمال حق این گونه و بدون هیچ گونه فشار جدی بر دولتمردان تنها به از بین رفتن جایگاه خانه ملت در نزد افكار عمومی منجر خواهد شد.

استیضاحی كه تعجیل در برگزاری آن و برنامه ریزی آن بدین شكل از سوی هیئت رئیسه مجلس سبب شد تا كوچك‌ترین خروجی برای كشور و نظام اجرایی نداشته باشد.

شروع احساساتی ربیعی
استیضاح ربیعی را شاید بتوان یكی از احساساتی‌ترین جلسات مجلس در طول سال‌های اخیر دانست. استیضاحی كه هم در آن بغض بود و هم لرزیدن تن همسر مرحوم ربیعی در قبر كه یكی از نمایندگان آن را مطرح كرد. هیچ كس شكی ندارد كه در جلسه استیضاح دیروز علی ربیعی موافقان استیضاح قدرتمند تر از مخالفان صحبت كردند، به خصوص زمانی كه غلامرضا تاجگردون با تن بالای صدای خود سكوت را بر صحن علنی مجلس حكمفرما كرد.
تاجگردون با اشاره به حمایت مجلس از عملكرد ربیعی گفت: آقای ربیعی، چهار سال پیش ما پشت تو ایستادیم، چراكه فردی عبادی و پاك بودی و ما آن روز آمدیم پشت تو به شرط آنكه فقط علی ربیعی باشی و امور خود را مستقل انجام دهی و با كسی معامله نكنی.

وی افزود: من امروز مأمور لاریجانی و هیچ‌كسی دیگری نیستم، بلكه تنها نماینده ملت و وامدار مردم هستم. این روزها روزنامه‌های وابسته و معلوم‌الحال را بسیج كردی كه بگویند تاج‌گردون لُر است؛ آری؛ من از پشت كوه آمده‌ام و افتخار می‌كنم كه لر هستم. من باید بگویم كه من از وزیر و دولت ذلیل بدم می‌آید، من بدم می‌آید كه تو جلوی تاجگردون و دیگر نمایندگان برای آنكه بر كرسی قدرت بمانی، كرنش می‌كنی.

در كنار تاجگردون، محمد رضا پور ابراهیمی نماینده مردم كرمان منتقد آتشین دیگر وزیر كار در صحن علنی مجلس بود. پور ابراهیمی كه یكبار با سوال خود وزیر كار را به صحن علنی مجلس شورای اسلامی كشیده بود، با انتقاد از برخی لابی‌گری‌ها در صحن علنی گفت: وزیر كار با لابی‌های خود می‌خواهد صدای نمایندگان را خفه كند، همان گونه كه صدای من را خفه كردند.
ابوالفضل حسن‌بیگی عضو كمیسیون امنیت ملی نیز به عنوان یكی از مخالفان وزیر در سخنان خود گفت: ربیعی به عنوان كسی كه همسرش فوت كرده در رسانه‌ها اشكش را به مردم نشان می‌دهدو یا سعی می‌كند با در آوردن قرآن احساسات مردم را تحت تاثیر قرار دهد.

افتخار كواكبیان به سابقه اطلاعاتی وزیر
البته این سخنان جهان بیگی با واكنش جهانبخش محبی نیا نماینده مردم میاندوآب رو به رو شد. وی كه به عنوان موافق وزیر صحبت می‌كرد با اشاره به آشنایی چندین ساله با خانواده وزیر گفت: چرا بدن یك خانم را در قبر می‌لرزانید، خانمی كه در جنگ یك رزمنده بوده و بچه‌هایش را در زیر توپ و تانك عراق بزرگ كرده است.
مصطفی كواكبیان، نماینده مردم تهران نیز در ادامه با اشاره به خدمات وزیر در حوزه وزارت كار گفت: استیضاح‌كنندگان می‌گویند آقای ربیعی لابی‌گر قوی است، در حالی كه من كه مخالف استیضاح هستم، حتی یكبار به دفتر ایشان نرفتم و در جلسه‌های ایشان هم شركت نكردم.

نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی در پایان با افتخار به اینكه ربیعی زمانی در وزارت اطلاعات بوده است، تصریح كرد: بدنه مجلس می‌خواهد به وزیری كه از جنس كارگران است برای وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی رأی اعتماد دهد. در غیراین صورت جامعه كارگری دچار تنش می‌شود.

اجاره نامه خانه وزیر در صحن مجلس
زمانی كه نوبت به ربیعی رسید تا به سخنان نمایندگان موافق استیضاح خود جواب دهد، با اعتراض نسبت به سوالات اتهامی پورابراهیمی درباره خانه وی هم تأكید كرد: بنده سال ۷۰ خانه‌ای ساختم اما به دلیل آنكه می‌خواستم با فرزندانم زندگی كنم و دخترم دو فرزند داشت آن را اجاره داده و جایی دیگر اجاره كردم. در این هنگام ربیعی اجاره خانه خود را در مقابل چشم نمایندگان گرفت.

وی در ادامه با فریاد و اعتراض اعلام كرد كه شخصی در مجلس «كمپین نه به ربیعی» راه انداخته و در هیئت رئیسه می‌پلكد؛ در همین میان بسیاری از نمایندگان برخاستند و با فریاد از ربیعی خواستند تا نام این نماینده را اعلام كند.

وی همچنین در بخشی از سخنان خود با اشاره به اینكه مادرش از اقوام لك بوده و پدرش ترك است، گفت: بنده یاد گرفتم كه تركی و لری صحبت كنم من به خیلی مسائل پایبندم و حتی زمانی كه یك شام به منزل می‌برم هم پولش را حساب می‌كنم. وزیر كار در پایان سخنان خود از نمایندگان مجلس خواست تا وی را برای ادامه وظایف خود در این سمت كمك كنند.
در نهایت با پایان سخنان ربیعی و پخش گلدان‌ها و اخذ آرای نمایندگان علی ربیعی توانست تا با ۱۲۶ رأی موافق در مقابل ۱۲۴ رأی مخالف به صورت میلیمتری خطر استیضاح را از سربگذراند.

بست نشینی نمایندگان
جلسه استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی بر خلاف جلسه ربیعی به شدت كم رونق و بدون حاشیه بود به گونه‌ای كه در مقطعی از جلسه استیضاح عملاً آخوندی تنها برای خود سخن می‌گفت. در این میان تنها چیزی كه توانست فضای این جلسه رخوتناك را بر هم بریزد، تحصن تعدادی از نمایندگان پشت جایگاه هیئت رئیسه بود. این نمایندگان كه به خارج شدن سوال از رئیس جمهور از دستور كار مجلس اعتراض داشتند، برای اعتراض به لاریجانی در پشت جلسه هیئت رئیسه تجمع كردند.

این تجمع می‌رفت تا به درگیری تبدیل شود كه در نهایت نمایندگان معترض همچون ذوالنور نماینده مردم قم، قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه و نقوی حسینی نماینده مردم ورامین درپشت جلسه هیئت رئیسه بست نشستند.

در نهایت نیز با پادرمیانی پزشكیان نمایندگان معترض جایگاه هیئت رئیسه را ترك كردند تا همراه با وی و وكیلی به خارج از صحن مجلس رفته و جلسه‌ای را در بیرون برگزار كنند تا بتوان مشكل به وجود آمده را حل كرد.

موجوی حساب آخوندی و دخترش
بخش اعظم سخنان آخوندی به بیان دستاوردهای خود در عرصه راه و ترابری گذشت و شاید تنها بخشی از سخنان وی كه جذابیت فراوانی برای رسانه‌ها داشت، اشاراتی بود كه وی به ثروت خضوصی خانوادگی خود داشت. آخوندی گفت: در چهار سال گذشته حرف‌ها و استیضاح‌های مختلفی انجام شد، اما هیچ‌كدام ثابت نشد؛ آقای محمدی همه این موارد را در كمیسیون اصل ۹۰ بررسی كردند اما حتی یك مورد كوچك هم پیدا نشد. وزیر راه و شهرسازی با بیان اینكه از من تصویر یك انسان ثروتمند ساخته‌اند، اظهار كرد: من اهل ریاكاری نیستم، اما امروز مجبور شدم دو عدد را برای اولین بار اعلام كنم كه هیچ‌گاه آنها را نگفته بودم. وی ادامه داد: در اول هر دوره جدید وزرا باید اموال خود را طی گزارشی به قوه قضائیه اعلام كنند كه من همین كار را كردم؛ كل مبلغ موجودی من كه ۷ هزار میلیارد تومان گفته شده، فقط ۴، ۵ میلیون تومان است و موجودی حساب دخترم نیز ۶۳۸ هزار تومان است، پس چرا برخی‌ها این شایعات را پخش می‌كنند؟

آخوندی تصریح كرد: كسی كه می‌خواهد اینگونه صحبت كند اول باید بررسی‌های لازم را انجام داده باشد؛ درست است كه پدربزرگم به من گفت لباس مرتب بپوش كه من هم به وصیت ایشان عمل كردم، اما لباس مرتب پوشیدن دلیل بر ثروتمند بودن نیست.

جدی ترین مخالف آخوندی نادرقاضی پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس با اشاره به كارنامه آخوندی در عرصه وزارت راه و ترابری گفت: اكنون كه پشت این تریبون قرار گرفته‌ام اعلام می‌كنم كه در حال حاضر كارنامه آقای آخوندی آغشته به خون كسانی است كه مظلومانه قربانی بی‌تدبیری ایشان و مدیران‌شان شدند و فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی اكنون زمان آن است كه با دیدن كارنامه خون‌آلود وزارت راه، اجازه ادامه راه را ندهیم. قاضی‌پور با تاكید بر اینكه این همه بی‌تدبیری در عملكرد یك وزیر در شان ملت نیست، خاطرنشان كرد: چرا باید به ایشان اجازه ادامه كار داد؟ آقای آخوندی مسكن مهر چند سال است كه ناتمام باقی مانده است. آقای آخوندی اول كه آمدید گفتید هر سال ۶۰۰ هزار واحد مسكونی احداث خواهم كرد، اما در طول پنج سال شما آجری روی آجر مسكن كارگران نگذاشته‌اید، چون اعتقادی به كارگران و مظلومان ندارید. سال ۹۵ بدترین آمار پول‌رسانی در تولید مسكن بوده است، چرا شما به كاهش حجم دولت اقدام نكردید؟

همچنین علیرضا بیگی نماینده مردم تبریز به برخی باند بازی‌ها در وزارت راه و ترابری اشاره كرد و گفت: آقای آخوندی شما به واسطه زد و بند فامیلی در وزارتخانه راه شهرسازی هستید و باید پاسخ دهید كه چرا باید تاوان ناكارآمدی شما را مردم دهند؟ مردم چه گناهی دارند كه وقت شما به جای كار صرف شركت‌های خودتان و فرزندانتان می‌شود. عمده سخنان موافقان آخوندی نیز به حمایت از عملكرد آخوندی در طول پنج سال گذشته به خصوص در حوزه صنعت هوایی گذشت. در نهایت و پس از پایان جلسه استیضاح و با رأی گیری از نمایندگان عباس آخوندی با ۱۵۲ رأی موافق و ۹۲ رأی مخالف برای دومین بار از نمایندگان مجلس دهم جواز ادامه وزارت خود را دریافت كرد.
 
منبع: روزنامه جوان

نشست‌ویژه‌مجلس برای بررسی گرانی‌ها منتفی‌شد

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: برگزاری نشست ویژه مجلس برای بررسی گرانی‌ها در این هفته، منتفی شد.
نشست‌ویژه‌مجلس برای بررسی گرانی‌ها منتفی‌شد
به گزارش جهان نیوز، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: برگزاری نشست ویژه مجلس برای بررسی گرانی‌ها در این هفته، منتفی شد.

بهروز نعمتی از منتفی شدن برگزاری نشست ویژه مجلس برای بررسی گرانی‌های اخیر در این هفته خبر داد و اظهار داشت: قرار بود مرکز پژوهش‌های مجلس یک گزارش تخصصی درباره گرانی‌های خودرو، مسکن و سکه از جهت بازرگانی تهیه کند، اما ظاهراً هنوز این گزارش آماده نشده است.

وی افزود: برنامه مجلس این بود که پس از آماده شدن این گزارش، با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برای بررسی جنبه بازرگانی گرانی‌ها و وزیر دادگستری برای بررسی بُعد تعزیراتی موضوع، مسئله را بررسی کند که این جلسه به زمان دیگری موکول شد.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در صورت آماده شدن این گزارش تخصصی، جلسه ویژه مجلس احتمالاً هفته آینده برگزار خواهد شد.

گفتنی است هفته گذشته علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر سید تقی کبیری دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص موج گرانی‌های اخیر از جمله در بخش خودرو و مسکن، وعده برگزاری جلسه‌ای علنی و غیرعلنی در طی هفته جاری برای بررسی این مسئله را داده بود.

منبع:مهر

مولاوردی همچنان پیگیر پرونده آشوبگران 96

دستیار رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی درخصوص پیگیری وضعیت دانشجویان معترض در دی ماه سال گذشته گفت: مسئله این دانشجویان در دولت مطرح شده و پیگیر کارشان هستیم.
مولاوردی همچنان پیگیر پرونده آشوبگران 96
به گزارش جهان نیوز، شهیندخت مولاوردی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره رسیدگی به احکام صادر شده برای دانشجویانی که در اعتراضات دی ماه بازداشت شده‌اند، گفت: پیگیر کار این دانشجویان هستیم در هیات دولت این بحث مطرح شده است، در حال حاضر هم احکام بدوی این دانشجویان صادر شده است که باید ببینیم احکام قطعی چیست. 

دستیار رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی در خصوص برخی از لوایح مهم مانند حمایت از کودکان و نوجوانان گفت: دولت درخواست اولویت کرده است و ما زنان کابینه هم یک نامه سه امضایی به مجلس فرستادیم. دیگر باید چه کاری انجام می‌دادیم؟

وی تاکید کرد: در نامه مطرح کردیم باتوجه به افزایش اتفاقات، این لایحه زودتر در دستور کار قرار گیرد که یک قول‌هایی هم به ما داده‌اند البته اگر بحث FATF بگذارد.

مولاوردی درباره تعیین مکان‌هایی برای تجمعات از سوی دولت و امنیت شهروندان بعد از حضور در این مکان‌ها گفت: این حق شهروندی است و در قانون اساسی هم به آن اشاره شده است، اما حال این که بپرسیم بعدا چه اتفاقی خواهد افتاد در حال حاضر تضمینی در مصوبه مذکور که مکان‌های خاصی را برای تجمعات مشخص کرده است، نمی‌بینیم.

وی خاطرنشان کرد: این مصوبه به نوعی تجمعات را مدیریت و ساماندهی می‌کند تا به ناآرامی کشیده نشود و از سوی دیگر هم امنیت شرکت کنندگان را تأمین می‌کند.

مولاوردی درباره تعیین تکلیف وضعیت دانشجویان ستاره‌دار و این که گفته می‌شود بلاتکلیفی این گروه از دانشجویان مغایر با حقوق شهروندی است، گفت: طبق دستور رئیس‌جمهور که در سالگرد رونمایی منشور صراحت اعلام کردند، ما هیچ دانشجوی ستاره‌داری نباید داشته باشیم و وزارت علوم هم در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: چند موردی باقی مانده‌اند که هم ما پیگیر هستیم و هم وزارت علوم در حال پیگیری است.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی در پاسخ به این سوال که آیا دیداری با این دانشجویان داشته است یا خیر، عنوان کرد: خیر، دیداری با این دانشجویان نداشته‌ام اما تمامی اخبار را رصد می‌کنم،‌مطالب‌شان بررسی می‌شود، خودشان هم مکاتبات و گزارشاتی را برای ما ارسال می‌کنند.

وی تاکید کرد: ما به سهم خودمان پیگیر مطالبات دانشجویان ستاره‌دار هستیم که انشاالله به نتیجه برسیم.

مشاور روحانی هم بعد از 5 سال به حرف منتقدان رسید

ما باید حدفاصل قائل می‌شدیم بین آن چیزی که مرتبط با اقتصاد برجامی ما می‌شد و آن چیزی که با مسائل داخلی اقتصاد ما و به خصوص بخش خصوصی ما مرتبط می‌شد.
مشاور روحانی هم بعد از 5 سال به حرف منتقدان رسید
به گزارش جهان نیوز، حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور، آبان سال گذشته به عنوان مشاور رئیس‌جمهور منصوب شد. وی در پاسخ این پرسش خبر آن لاین که «شما مشاور سیاسی رئیس‌جمهور هستید. اگر شما رئیس‌جمهور بودید، کدام یک از کارهای اقتصادی را که ایشان انجام داد، انجام نمی‌دادید؟»، گفت: با توجه به نوع اتفاقی که پیش‌بینی می‌شد ممکن است در رابطه با روابط خارجی ما بیفتد؛ شاید اگر ما اقتصاد ملی‌مان را از اقتصاد خارجی مرتبط با تحولات سیاست خارجی‌مان به لحاظ عملکرد داخلی تفکیک می‌کردیم و دو برنامه برایش می‌ریختیم؛ البته اینها به هم مرتبط است و ارتباط وسیع با هم دارد، ولی اگر طوری طراحی می‌کردیم که در صورت بروز هر اتفاقی برای اقتصاد برجامی، اقتصاد ملی‌مان خسارت نبیند یا حداقل خسارت کمتری ببیند، در آن صورت شاید ما می‌توانستیم از بعضی از تحولات جلوتر باشیم.

وی در پاسخ این پرسش که «یعنی دقیقا چه کاری را انجام نمی‌دادید؟»، تصریح کرد: یعنی ما باید حدفاصل قائل می‌شدیم بین آن چیزی که مرتبط با اقتصاد برجامی ما می‌شد و آن چیزی که با مسائل داخلی اقتصاد ما و به خصوص بخش خصوصی ما مرتبط می‌شد. البته در این دولت در بخش خصوصی کارهای بزرگی شده، ولی من می‌توانم بگویم در این ۴۰ سال در مورد بخش خصوصی هیچ کاری نشده است. انتظار شاید این بود که در دولت یازدهم و دولت دوازدهم بخش خصوصی یک جایگاه والاتری پیدا می‌کرد. آن کاری که باید می‌کردیم، این بود که جایگاه والاتری برای بخش خصوصی قائل می‌شدیم، این کار نشد؛ اگرچه تلاش فراوانی شد. در حال حاضر هم وقتی در روابط خارجی‌مان دچار مشکل می‌شویم، این بخش بیشتر خسارت می‌بیند.

یادآور می‌شود فعالان بخش خصوصی و کارشناسان اقتصادی بسیاری، نسبت به اینکه دولت، قبل و بعد از برجام به اقتصاد ملی و بخش خصوصی بها نداد و حتی رئیس‌جمهور فرصت یک دیدار با فعالان بخش خصوصی را فراهم نکرد، انتقاد کرده‌اند.

گفتنی است ابوطالبی از سوی روحانی به عنوان سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل انتخاب شده بود اما دولت اوباما، وی را تروریست خواند و برایش ویزا صادر نکرد.

منبع:کیهان

سایت نزدیک به لاریجانی: طومار و بنر زدن و پلاکارد بالا گرفتن، شکل جدیدی از کفن پوشی است/ عطریان‌فر: برای خروج از برجام باید کفن‌ پوشید نه حالا/ با خروج از برجام دستاوردهای خود را از دست می‌دهیم!

این حرکت های تندروی خودجوش نیست. از یک مراکزی هدایت می شود، کسانی که وظیفه کنترل دارند، گاهی خودشان هدایت کننده برخی از این تندروی ها هستند. آنها باید دست از فعالیت های تندروانه بردارند، جوان های خام و ناپخته هم تحت تأثیر قرار نخواهند گرفت.
گروه سیاسی جهان نیوز: سایت نزدیک به لاریجانی، طی چند هفته اخیر در پی ناکامی رئیس مجلس در تصویب برخی لوایح اقتصادی پرحاشیه شدت تخریب ها علیه نمایندگان مخالف و منتقد را با انتشار گزارش‌ها و گفتگوی‌های جهت دار افزایش داده است.

به گزارش جهان نیوز، گفتگوی عطریانفر از محکومین فتنه ۸۸ و عضو کارگزاران با خبرآنلاین به شرح ذیل است:
طومار و بنر زدن و پلاکارد بالا گرفتن، شکل جدیدی از کفن پوشی است که مصادیقش را در مجلس شاهد هستیم!، در حالی‌ که قبلا به ظاهر گروه هایی از مردم عادی این کارها را می کردند. برخی معتقدند که این کارها تندروی را در جامعه اشاعه می دهد و تشویق می کند. نظر شما چیست؟
کلا تندروی، سم مهلکی برای حکومت است. حالا این تندروی چه از ناحیه مردم، چه از ناحیه مسئولان و چه از ناحیه طبقات و لایه های میانی جامعه باشد، به هر حال چنین رفتارهای افراطی حتما دردسرهای سنگینی برای مسئولان کشور و جامعه ایران به وجود می آورد. طبیعی است که اگر این افراط گرایی ها و تندروی ها از درون حاکمیت و لایه هایی از نهادهای حقوقی حاکمیت نظام باشد قطعا و مسلما خطرات و اثرات تندتر و بدتری خواهد داشت.
پارلمان مرکز عقلانیت، تدبیر، فکر و اندیشه برای رقم زدن سرنوشت مردم، تدوین قوانین و نظارت بر عملکرد مجریان است. رفتارهای افراطی و تند در درون چنین نهادی بیشتر با هدف مصرف داخلی یا خودنمایی در حوزه انتخابیه انجام می شود اما تبعات سنگین تری در پی دارد. ضمن آنکه اگر چنانچه ردپای برخی رفتارهای تند را درون نهادهای مسئول بدانیم که دیگر سنگی روی سنگ بند نمی شود و حتما باید مقابل این رفتارها ایستاد. این تندروی ها در شرایط عادی خسارت خود را به جا می گذارد، چه رسد به آنکه ما در بحران قرار داریم و با مشکلات عدیده ای مواجه هستیم. در این اوضاع رفتارهای افراطی راه تدابیر برون رفت از بحران را سد می کند که حتما اثرات منفی‌اش مضاعف خواهد بود. از این جهت من فکر می کنم این سنگ بنای تندروی گذاشتن سرآغاز دوباره نوعی به هم خوردن تعادل سیاسی در کشور خواهد بود.

بعضی می گویند اگر برجام منتفی شود ما به دهه شصت و میانداری تندروها در عرصه سیاسی بر می گردیم.
معتقدم اساسا نمی توانیم از برجام خارج شویم. خروج ما از برجام به مفهوم آن است که همه دستاوردهایی را که دولت و نظام براساس سیاست ها و تدابیر رهبری در یک مقطع زمانی تعقیب کردند، با دست خود پایمال کنیم. محصول و خروجی برجام این است که ایران از ذیل فصل هفتم منشور شورای امنیت سازمان ملل خارج شد و این خروج تقریبا به صورت کاملا روشن نشان می دهد که سایه جنگ و اجماع جهانی علیه ایران شکست.
طبیعی است اگر از صحنه تعهد خود به برجام خارج شویم، عملا کشور را با دست خود به شرایط اول بر می گردانیم و به جهان و دنیای پیرامونی اجازه می دهیم که تحریم های سنگین تر و سخت تر خودشان را با الزامات سازمان ملل بر ایران تحمیل کنند، در حالیکه ما تعهد و پایبندی خود را به برجام نشان دادیم. حداقل وضعیت امروز این است که کل اروپای سیاسی در برابر آمریکا ایستاده است و آمریکا به عنوان یک کشور متخلف شناخته می شود. این فرصتی برای مانور سیاسی و مانور مهندسی سیاسی و اقتصادی ایران در عرصه جهانی است. علی القاعده هیچ عقلی ما را به این سمت هدایت نخواهد کرد. اگر تندروها بخواهند چنین فشاری را به نهادهای مسئول بیاورند، ابتدا زیانش در چشم مردم می رود و بعد هم خود نظام را مسئله دار خواهد کرد.

یعنی معتقدید به دهه هشتاد و میانداری تندروها برنمی گردیم؟
تندروی در هیچ شرایطی به نفع مردم و کشور نیست. وقتی ما اصل خروج از برجام را به رسمیت نمی شناسیم و نمی توانیم از آن خارج شویم طبیعی است که تندروها فرصتی برای خودنمایی مجدد نخواهند داشت.

با کفن پوشان جدید چه می توان کرد؟ برخی اقشار جامعه نیز با آنها مخالفند و درصدد پاسخگویی بر می آیند، تکرار این روند ممکن است منجر به تنش اجتماعی شود؟
ابتدا پیشنهاد می کنیم کفن پوشان، کفن هایشان را در بیاورند و لباس زندگی بپوشند. کفن پوشیدن یعنی چه؟ کفن پوشیدن یعنی اینکه یک مصلحت و ارزشی در حال پایمال شدن است و به خاطر صیانت از آن ارزش حاضریم جان خود را کف دست قرار دهیم. کفن پوشیدن متعلق به وقتی است که بخواهیم از برجام خارج شویم، وقتی که منافع مردم را به راحتی با دست خود ذبح کنیم. در واقع اینها بوق را از سرگشاد می نوازند.

چه کار باید کرد که فضای اجتماعی دچار التهاب نشود؟
نهادهای مسئول و موثر و مرجع اجتماعی باید مقداری بیشتر نقش آفرینی کنند و تذکر دهند. در این رابطه نقش صداوسیما مهمتر از همه است. وقتی صداو سیما و رسانه های اجتماعی و عمومی این نوع رفتارهای تندروی و افراطی را منعکس نکنند خود به خود موضوع متوقف خواهد شد و اصلا کسی از این کارها نخواهد کرد چون این شیوه های نخ نماشده و بیشتر عامه پسند با هدف تبلیغ و ترویج است، اگر نهادهای متولی حوزه رسانه و تبلیغات رسمی کشور از انتشار و بازتاب اینگونه اخبار پرهیز کنند، خود به خود این مسائل جمع می شود.

نخبگان سیاسی باید چه کار کنند؟، به نظر می رسد که نوعی محافظه کاری پیشه کردهاند.
آنها تکلیفی ندارند که در برابر رفتارهای پوپولیستی کاری کنند. وظیفه آنها این است که به تدبیر و هدایت امور ملی و کشور بپردازند و وظیفه خودشان را در جای واقعی خودش ایفا کنند. جلوگیری از این رفتارهای پوپولیستی باید از مسیر طبیعی خودش که جلوگیری از انتشار اخبارش است باشد، وقتی این کار شود؛ طبیعتا فرصت برای زیست بهتر مردم و تفکر نخبگان فراهم می شود.

اگر در یک جناحی یکسری افراد اقدام به تندروی کردند؛ نیروهای عاقل آن جریان نباید تذکر دهند و خودشان نیروهای تندرو را کنترل کنند؟
این حرکت های تندروی خودجوش نیست. از یک مراکزی هدایت می شود، کسانی که وظیفه کنترل دارند، گاهی خودشان هدایت کننده برخی از این تندروی ها هستند. آنها باید دست از فعالیت های تندروانه بردارند، جوان های خام و ناپخته هم تحت تأثیر قرار نخواهند گرفت. البته فارغ از این جمله، اگر یک جریان سیاسی درونش چنین حرکت هایی رخ دهد، وظیفه چهره های شاخص و موثر و معقول آن مجموعه است که جلوی این تندروی ها بیایستند و این نوع حرکات را متوقف کنند.
 
 
 

این حجم از بیکاری روحانی و دولت عادی است؟!

این حجم از کار نکردن عادی نیست. بحران‌های اقتصادی متعددی در ماه‌های اخیر گریبان کشور را گرفته است. از گران شدن ارز و کاهش ارزش پول ملی گرفته تا گران شدن سکه و خانه و ماشین. انگار مسئولین در قبال این اخبار کرخت شده‌اند. چرا؟
این حجم از بیکاری روحانی و دولت عادی است؟!
به گزارش جهان نیوز، این بی‌ثباتی اقتصادی برای رشد، سرمایه‌گذاری، توزیع درآمد و پیشرفت مضر است و سبب افزایش نرخ سود و سرمایه‌گذاری پایین‌تر در کالا‌های قابل جابجایی می‌شود و ممکن است بخش بزرگی از سرمایه و نیروی کار (به ویژه در اقتصاد‌های وابسته به فروش منابع طبیعی مانند نفت) به طور ناکارامد در تولید کالا‌های غیرقابل مبادله با خارج (مسکن و خدمات) متمرکز شود.

در عین حال هیچ پروژه بزرگ و درآمدزایی هم در کشور پیگیری نشده است. سواحل مکران و بندر چابهار به عنوان یکی از ظرفیت‌های مهم برای اصلاح روند اقتصادی و تجارت رها شده است. بحران‌های محیط زیستی و آب گلوی کشاورزان را گرفته است؛ و مردم می‌بینند که با نچرخیدن چرخ هسته‌ای، چرخشی در زندگی آن‌ها در این سال‌ها پدید نیامده است.

در این روز‌ها که بحران‌های ارزی و مالی کم‌کم اثر خود را بر زندگی مردم گذاشته است و در ابتدای موج اجاره و خرید و فروش خانه ۱۰۰ رصد افزایش قیمت را شاهدیم، مردم جای خالی وزیران را در رسانه‌ها برای پاسخگویی بیشتر درک می‌کنند.عدم پاسخگویی وزیر راه و شهرسازی درباره قرارداد بدون ضمانت خرید هواپیما، عدم پاسخگویی وزیر صنعت درباره گرانی فزاینده خودرو، سکوت وزیر اقتصاد درباره علل بحران ارزی در کشور و ... نشانه‌هایی عجیب از یک وضعیت شکننده و احتمالا در شرف طوفان دارد. دولت یازدهم از ابتدای تشکیل خود، خلق پول را خط قرمز خود دانست و تلاش کرد تورم را مهار کند. اما با این وجود افزایش افسارگسیخته نقدینگی به مثابه بمب ساعتی بود که کشور را در لبه بحران‌ها قرار داده بود. نبود فرماندهی واحد برای مقاوم سازی اقتصاد و تحقق اقتصاد مقاومتی به عنوان یک ضرورت در کلام باقی ماند و در عمل به جایی نرسید. سیاست نگاه به بیرون و قرار دادن همه تخم‌مرغ‌ها در سبد مذاکرات هسته‌ای و تعامل با خارج، باعث شد تا نه تنها بحران‌ها کاهش نیابد، بلکه تنها با تعویق آن، به صورت شدیدتر به کشور بازگردد.

در عرصه سیاست داخلی نیز دولت نتوانسته است دستاوردی برای خود و حامیانش کسب کند و به مرور انتظاراتی که در زمان انتخابات با شعار‌های این تیم و نیز با تخریب رقبا شکل گرفته است، به صورت موج «من پشیمانم» بروز کند. با همه این‌ها دولت کاری برای مقابله با مشکلات نکرده است. شنیده‌هایی تاسف بار از ساعت کاری مسئولین اجرایی کشور هم شنیده می‌شود که ما را قانع می‌کند دولت عزمی برای حل مشکلات مردم ندارد.

نامه روز گذشته جمعی از حامیان دولت که گره‌های متنوعی را هم در بر می‌گرفتند، کمی برای روشن شدن سیاست دولت کمک کند. هرچند آقای کرباسچی (از امضا کنندگان این نامه) گفته است: «تحلیل و نظری که در این نامه ارایه شده برای مقابله با افراطیون خارج‌نشینی است»، اما به نظر نمی‌رسد این خط تفاوت چندانی با نظر ترامپ داشته باشد. این نامه تلاش دارد تا با جدی کردن خطر جنگ و بحران‌هایی که کشور با تعبیر «وضعیت ناامن و پر خطر منطقه پیرامون ایران و نیز بحران‌های مختلف و متراکم در داخل» از حکومت جمهوری اسلامی خواسته شده است: «با یک تصمیم ملی شجاعانه اعلام کند که حاضر به انجام مذاکرات بدون قید و شرط با آمریکا است تا قدمی در راه حل مشکلات و اختلافات برداشته شود.» اگر سخنان ترامپ را هم بررسی کینم چیزی غیر از این نمی‌بینیم: فشار و تحریم‌های شدید از بیرون برای مذاکرات جدید و کسب امتیازات تازه!

با این مقدمات شاید روشن‌تر شود که بپرسیم دلیل این همه بی‌عملی چیست؟ آیا فشار به مردم از روی ناتوانی دولتمردان است یا هم‌دستی با آمریکا برای فشار بیشتر به حکومت و دادن امتیازات تازه؟ آیا امروز تجربه شکست‌خورده برجام برای اعتماد به غرب فراموش شده است؟

کاش به جای گفتاردرمانی و حاشیه‌سازی کمی هم به فکر مشکلات واقعی باشیم و برای درمان مشکلات کشور با تکیه به توان داخلی راه حل‌های دائمی هم‌چون مقابله با قاچاق و کمک به تولید داخلی پیگیری شود. مشکلات کشور به دلیل رفاه‌زدگی و اشرافیت و نیز دوری از روحیه جهادی و انقلابی است. راه حل ما همین‌جاست: رو به میهن و پشت به دشمن!

محمد صالح مفتاح

منبع: فردا

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن