گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سیاسی

افتیضاح مجلس! مجلس خود را به توپ بست

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سیاسی

کاربران شبکه‌های مجازی دیروز پس از آنکه مجلس برای سومین بار، آخوندی وزیر مسکن را استیضاح کرد اما دوباره به او رأی اعتماد داد، مجلس را به توپ انتقاد بستند که آخر این چه بطالتی است که...
به گزارش جهان نیوز؛ کاربران شبکه‌های مجازی دیروز پس از آنکه مجلس برای سومین بار، آخوندی وزیر مسکن را استیضاح کرد اما دوباره به او رأی اعتماد داد، مجلس را به توپ انتقاد بستند که آخر این چه بطالتی است که با این همه سرمایه عظیمی که صرف اداره مجلس می‌شود، تکلیف خودتان معلوم نیست؟! در این میان آخوندی که در عبور از استیضاح افتضاح مجلس، هت‌تریک کرد، حتی بیشتر از ربیعی، وزیر کار و رفاه، رأی مثبت آورد تا معلوم شود که در معامله استیضاح، غش شده است وگرنه آن همه رأی برای استیضاح و این همه رأی برای اعتماد!

برخی فعالان سیاسی نوشتند که اگر مردم در نیت نمایندگان از استیضاح وزرا و سپس رأی دادن مجدد به آنها، شک کنند که چه معامله‌ای در کار است، نباید سرزنش شوند، این جوی که خود مجلس ایجاد کرده است، مجلسی که هزاران قانون قدیمی کشور را رها کرده است و قانون تازه‌ای نمی‌نویسد اما با وزرا بازی قایم باشک می‌کند.

روز گذشته مجلس شورای اسلامی شاهد دواستیضاح در دو نوبت صبح و بعد از ظهر بود. علی ربیعی، وزیر كار، تعاون و رفاه اجتماعی و در نوبت صبح و پس از یك جلسه پر تنش توانست، از پیچ استیضاح بگذرد و عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی هم با کمترین تنشی رو به رو نشد و تنها به بیان عملكرد خود در مجلس پرداخت.

صرف نظر از اینكه استیضاح حق نمایندگان مجلس است، اما اعمال حق این گونه و بدون هیچ گونه فشار جدی بر دولتمردان تنها به از بین رفتن جایگاه خانه ملت در نزد افكار عمومی منجر خواهد شد.

استیضاحی كه تعجیل در برگزاری آن و برنامه ریزی آن بدین شكل از سوی هیئت رئیسه مجلس سبب شد تا كوچك‌ترین خروجی برای كشور و نظام اجرایی نداشته باشد.

شروع احساساتی ربیعی
استیضاح ربیعی را شاید بتوان یكی از احساساتی‌ترین جلسات مجلس در طول سال‌های اخیر دانست. استیضاحی كه هم در آن بغض بود و هم لرزیدن تن همسر مرحوم ربیعی در قبر كه یكی از نمایندگان آن را مطرح كرد. هیچ كس شكی ندارد كه در جلسه استیضاح دیروز علی ربیعی موافقان استیضاح قدرتمند تر از مخالفان صحبت كردند، به خصوص زمانی كه غلامرضا تاجگردون با تن بالای صدای خود سكوت را بر صحن علنی مجلس حكمفرما كرد.
تاجگردون با اشاره به حمایت مجلس از عملكرد ربیعی گفت: آقای ربیعی، چهار سال پیش ما پشت تو ایستادیم، چراكه فردی عبادی و پاك بودی و ما آن روز آمدیم پشت تو به شرط آنكه فقط علی ربیعی باشی و امور خود را مستقل انجام دهی و با كسی معامله نكنی.

وی افزود: من امروز مأمور لاریجانی و هیچ‌كسی دیگری نیستم، بلكه تنها نماینده ملت و وامدار مردم هستم. این روزها روزنامه‌های وابسته و معلوم‌الحال را بسیج كردی كه بگویند تاج‌گردون لُر است؛ آری؛ من از پشت كوه آمده‌ام و افتخار می‌كنم كه لر هستم. من باید بگویم كه من از وزیر و دولت ذلیل بدم می‌آید، من بدم می‌آید كه تو جلوی تاجگردون و دیگر نمایندگان برای آنكه بر كرسی قدرت بمانی، كرنش می‌كنی.

در كنار تاجگردون، محمد رضا پور ابراهیمی نماینده مردم كرمان منتقد آتشین دیگر وزیر كار در صحن علنی مجلس بود. پور ابراهیمی كه یكبار با سوال خود وزیر كار را به صحن علنی مجلس شورای اسلامی كشیده بود، با انتقاد از برخی لابی‌گری‌ها در صحن علنی گفت: وزیر كار با لابی‌های خود می‌خواهد صدای نمایندگان را خفه كند، همان گونه كه صدای من را خفه كردند.
ابوالفضل حسن‌بیگی عضو كمیسیون امنیت ملی نیز به عنوان یكی از مخالفان وزیر در سخنان خود گفت: ربیعی به عنوان كسی كه همسرش فوت كرده در رسانه‌ها اشكش را به مردم نشان می‌دهدو یا سعی می‌كند با در آوردن قرآن احساسات مردم را تحت تاثیر قرار دهد.

افتخار كواكبیان به سابقه اطلاعاتی وزیر
البته این سخنان جهان بیگی با واكنش جهانبخش محبی نیا نماینده مردم میاندوآب رو به رو شد. وی كه به عنوان موافق وزیر صحبت می‌كرد با اشاره به آشنایی چندین ساله با خانواده وزیر گفت: چرا بدن یك خانم را در قبر می‌لرزانید، خانمی كه در جنگ یك رزمنده بوده و بچه‌هایش را در زیر توپ و تانك عراق بزرگ كرده است.
مصطفی كواكبیان، نماینده مردم تهران نیز در ادامه با اشاره به خدمات وزیر در حوزه وزارت كار گفت: استیضاح‌كنندگان می‌گویند آقای ربیعی لابی‌گر قوی است، در حالی كه من كه مخالف استیضاح هستم، حتی یكبار به دفتر ایشان نرفتم و در جلسه‌های ایشان هم شركت نكردم.

نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی در پایان با افتخار به اینكه ربیعی زمانی در وزارت اطلاعات بوده است، تصریح كرد: بدنه مجلس می‌خواهد به وزیری كه از جنس كارگران است برای وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی رأی اعتماد دهد. در غیراین صورت جامعه كارگری دچار تنش می‌شود.

اجاره نامه خانه وزیر در صحن مجلس
زمانی كه نوبت به ربیعی رسید تا به سخنان نمایندگان موافق استیضاح خود جواب دهد، با اعتراض نسبت به سوالات اتهامی پورابراهیمی درباره خانه وی هم تأكید كرد: بنده سال 70 خانه‌ای ساختم اما به دلیل آنكه می‌خواستم با فرزندانم زندگی كنم و دخترم دو فرزند داشت آن را اجاره داده و جایی دیگر اجاره كردم. در این هنگام ربیعی اجاره خانه خود را در مقابل چشم نمایندگان گرفت.

وی در ادامه با فریاد و اعتراض اعلام كرد كه شخصی در مجلس «كمپین نه به ربیعی» راه انداخته و در هیئت رئیسه می‌پلكد؛ در همین میان بسیاری از نمایندگان برخاستند و با فریاد از ربیعی خواستند تا نام این نماینده را اعلام كند.

وی همچنین در بخشی از سخنان خود با اشاره به اینكه مادرش از اقوام لك بوده و پدرش ترك است، گفت: بنده یاد گرفتم كه تركی و لری صحبت كنم من به خیلی مسائل پایبندم و حتی زمانی كه یك شام به منزل می‌برم هم پولش را حساب می‌كنم. وزیر كار در پایان سخنان خود از نمایندگان مجلس خواست تا وی را برای ادامه وظایف خود در این سمت كمك كنند.
در نهایت با پایان سخنان ربیعی و پخش گلدان‌ها و اخذ آرای نمایندگان علی ربیعی توانست تا با 126 رأی موافق در مقابل 124 رأی مخالف به صورت میلیمتری خطر استیضاح را از سربگذراند.

بست نشینی نمایندگان
جلسه استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی بر خلاف جلسه ربیعی به شدت كم رونق و بدون حاشیه بود به گونه‌ای كه در مقطعی از جلسه استیضاح عملاً آخوندی تنها برای خود سخن می‌گفت. در این میان تنها چیزی كه توانست فضای این جلسه رخوتناك را بر هم بریزد، تحصن تعدادی از نمایندگان پشت جایگاه هیئت رئیسه بود. این نمایندگان كه به خارج شدن سوال از رئیس جمهور از دستور كار مجلس اعتراض داشتند، برای اعتراض به لاریجانی در پشت جلسه هیئت رئیسه تجمع كردند.

این تجمع می‌رفت تا به درگیری تبدیل شود كه در نهایت نمایندگان معترض همچون ذوالنور نماینده مردم قم، قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه و نقوی حسینی نماینده مردم ورامین درپشت جلسه هیئت رئیسه بست نشستند.

در نهایت نیز با پادرمیانی پزشكیان نمایندگان معترض جایگاه هیئت رئیسه را ترك كردند تا همراه با وی و وكیلی به خارج از صحن مجلس رفته و جلسه‌ای را در بیرون برگزار كنند تا بتوان مشكل به وجود آمده را حل كرد.

موجوی حساب آخوندی و دخترش
بخش اعظم سخنان آخوندی به بیان دستاوردهای خود در عرصه راه و ترابری گذشت و شاید تنها بخشی از سخنان وی كه جذابیت فراوانی برای رسانه‌ها داشت، اشاراتی بود كه وی به ثروت خضوصی خانوادگی خود داشت. آخوندی گفت: در چهار سال گذشته حرف‌ها و استیضاح‌های مختلفی انجام شد، اما هیچ‌كدام ثابت نشد؛ آقای محمدی همه این موارد را در كمیسیون اصل 90 بررسی كردند اما حتی یك مورد كوچك هم پیدا نشد. وزیر راه و شهرسازی با بیان اینكه از من تصویر یك انسان ثروتمند ساخته‌اند، اظهار كرد: من اهل ریاكاری نیستم، اما امروز مجبور شدم دو عدد را برای اولین بار اعلام كنم كه هیچ‌گاه آنها را نگفته بودم. وی ادامه داد: در اول هر دوره جدید وزرا باید اموال خود را طی گزارشی به قوه قضائیه اعلام كنند كه من همین كار را كردم؛ كل مبلغ موجودی من كه 7 هزار میلیارد تومان گفته شده، فقط 4، 5 میلیون تومان است و موجودی حساب دخترم نیز 638 هزار تومان است، پس چرا برخی‌ها این شایعات را پخش می‌كنند؟

آخوندی تصریح كرد: كسی كه می‌خواهد اینگونه صحبت كند اول باید بررسی‌های لازم را انجام داده باشد؛ درست است كه پدربزرگم به من گفت لباس مرتب بپوش كه من هم به وصیت ایشان عمل كردم، اما لباس مرتب پوشیدن دلیل بر ثروتمند بودن نیست.

جدی ترین مخالف آخوندی نادرقاضی پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس با اشاره به كارنامه آخوندی در عرصه وزارت راه و ترابری گفت: اكنون كه پشت این تریبون قرار گرفته‌ام اعلام می‌كنم كه در حال حاضر كارنامه آقای آخوندی آغشته به خون كسانی است كه مظلومانه قربانی بی‌تدبیری ایشان و مدیران‌شان شدند و فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی اكنون زمان آن است كه با دیدن كارنامه خون‌آلود وزارت راه، اجازه ادامه راه را ندهیم. قاضی‌پور با تاكید بر اینكه این همه بی‌تدبیری در عملكرد یك وزیر در شان ملت نیست، خاطرنشان كرد: چرا باید به ایشان اجازه ادامه كار داد؟ آقای آخوندی مسكن مهر چند سال است كه ناتمام باقی مانده است. آقای آخوندی اول كه آمدید گفتید هر سال 600 هزار واحد مسكونی احداث خواهم كرد، اما در طول پنج سال شما آجری روی آجر مسكن كارگران نگذاشته‌اید، چون اعتقادی به كارگران و مظلومان ندارید. سال 95 بدترین آمار پول‌رسانی در تولید مسكن بوده است، چرا شما به كاهش حجم دولت اقدام نكردید؟

همچنین علیرضا بیگی نماینده مردم تبریز به برخی باند بازی‌ها در وزارت راه و ترابری اشاره كرد و گفت: آقای آخوندی شما به واسطه زد و بند فامیلی در وزارتخانه راه شهرسازی هستید و باید پاسخ دهید كه چرا باید تاوان ناكارآمدی شما را مردم دهند؟ مردم چه گناهی دارند كه وقت شما به جای كار صرف شركت‌های خودتان و فرزندانتان می‌شود. عمده سخنان موافقان آخوندی نیز به حمایت از عملكرد آخوندی در طول پنج سال گذشته به خصوص در حوزه صنعت هوایی گذشت. در نهایت و پس از پایان جلسه استیضاح و با رأی گیری از نمایندگان عباس آخوندی با 152 رأی موافق و 92 رأی مخالف برای دومین بار از نمایندگان مجلس دهم جواز ادامه وزارت خود را دریافت كرد.
 
منبع: روزنامه جوان


addup.center