_  

گروه خبری سیاسی

اعتقاد ما به ولایت فقیه قوی‌تر از ایرانی‌هاست

ما در لبنان وقتی در شورای حزب الله بحث می‌کنیم اگر احتمال بدهیم اینکار را بکنیم حضرت آقا ناراحت می‌شوند بدان عمل نمی‌کنیم اگر احتمال بدهیم خوشحال می‌شوند بدان عمل می‌کنیم.
اعتقاد ما به ولایت فقیه قوی‌تر از ایرانی‌هاست
به گزارش جهان نیوز؛ شیعیان از کشور‌های مختلف می‌آمدند از تشکیلات. ساختار و بدنه حزب الله، تجربه ما سوال می‌کردند که چگونه حزب الله شدیم و به آن‌ها می‌گفتم این‌ها جسم و بدنه حزب الله است از روح حزب الله سوال کنید و آن اعتقاد به ولایت فقیه است، اعتقاد ما به ولایت فقیه با بسیاری از ایرانی‌ها که ولایت را قبول دارند فرق می‌کند اعتقاد ما قوی‌تر است

 سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان روز شنبه در دیدار با ایرانیان مقیم لبنان سخنرانی کرده است که در ادامه متن این سخنرانی را می خوانید.
 
بسم الله الرحمن الرحیم

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی شیعیان لبنان مظلوم، محروم و بی پناه و بدون حامی بودند، فرانسه به مسیحیان کمک می‌کرد و مسیحی‌ها فرانسه را ام الحنونه (مادر مهربان) لقب می‌دهند، روسیه از ارتدوکس‌ها حمایت می‌کردند و انگلیس از دروزی ها، سنی‌ها توسط سعودی و مصر حمایت می‌شدند. شیعه هیچ حامی نداشت و از حکومت صفوی تا پهلوی هم حامی شیعیان نبودند و در معادلات داخلی لبنان در حاشیه بودند و در همه زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بیسواد و فقیر بودند. در کتابی خواندم علامه سید عبدالحسین شرف الدین بزرگ مرجع شیعه قصد داشت که یک مدرسه ابتدایی برای شیعیان لبنان بنا کند حدود ۴۰ تن از علما را جمع کرد و نامه‌ای به رئیس جمهور نوشتند که مجوز ساخت یک مدرسه را بگیرند. ۴۰ فقیه نتوانستند نه پولی جمع کنند و نه یک مجوز مدرسه بگیرند.

شیخ محمد جواد مغنیه از اقوام شهید حاج عماد که سی سال پیش فوت کرد در کتاب خاطرات خود می‌نویسد در زمستان سه روز غذا نداشتم و امکان گرمایش هم نداشتم پای پیاده از صور به بیروت آمدم و پولی جمع کردم و برای تحصیل به نجف رفتم وضعیت شیعیان اینگونه بود.

روستا‌های شیعیان نزدیک مرز رژیم صهیونیستی است پس از ۱۹۴۸ و تشکیل رژیم غاصب اسرائیلی‌ها هرگاه می‌خواستند وارد لبنان می‌شدند هرکاری می‌خواستند می‌کردند هیچکس جلودار آن‌ها نبود و مردم فرار می‌کردند و حامی نداشتند. به تدریج کوچ کردند و ضاحیه‌ی جنوبی لبنان با یک میلیون نفر جمعیت شکل گرفت. تنها امید ما امام موسی صدر بود که از قم آمده بود و هیچکس از او پشتیبانی نمی‌کرد حتی علمای لبنان که قائل به جدایی دین از سیاست بودند می‌گفتند شما ایرانی هستید، ایشان شیعیان را بیدار کرد شیعیان اعتماد بنفس نداشتند، خودباوری نداشتند همانطور که در انتخابات می‌گویید می‌توانیم (خنده حضار) در اینجا همیشه عثمانی ها، ابن تیمیه و عباسی‌ها حکومت می‌کردند، شیعه نمی‌توانستند اظهار کنند که شیعه هستند، خون آن‌ها حلال بود لذا بسیاری از شیعیان سنی شدند، طرابلس ۱۰۰ سال قبل همه اش شیعه بود شهر صیدا اکثرش شیعه بود الان سنی است شهر جزین شهید اول عالم جبل لبنان از آنجا بود وقتی دختر شهید اول فوت کرد ۷۰ فقیه شیعه بر جنازه او نماز خواندند، اکنون جزین مسیحی نشین است تعدادی از سادات، مسیحی یا سنی شدند. خود مسیحیان می‌گویند ما سادات و از فرزندان علی ابن ابیطالب هستیم میشل عون مسیحی رئیس جمهور فعلی سید است از فرزندان امیر المومنین است، تاریخ ما اینگونه بود، بعد از انقلاب شرایط منطقه فرق کرد وضعیت ما متفاوت شد، ممکن است بگویند ما رهبری امام را ترویج کردیم، تا قبل از انقلاب و شهادت سید مصطفی خمینی هیچ خبری نبود، پس از شهادت سید مصطفی امام را شناختیم، حضرت امام مانند خورشید بود هیچکس نمی‌تواند بگوید من خورشید را معرفی کردم، مردم خودشان بدون واسطه جذب خورشید شدند، حتی علمایی که در دل خود ما را قبول نداشتند امام را تایید کردند، امام محمدباقر صدر نقش زیادی در تاریخ مرجعیت شیعه داشت، شهید صدر خیلی به امام کمک کرد. ما با انقلاب اسلامی ایران متولد شدیم ما موجودیت و حیات خود را با انقلاب اسلامی بدست اوردیم. مهمترین نمونه تجربه ولایت فقیه در خارج از کشور در لبنان بدست آمد، اگر الان عزیز، کریم و زنده هستیم، حیات داریم؛ نه به خاطر سلاح، پول و کمک‌های جمهوری اسلامی ایران است بلکه به خاطر عمل به اعتقاد به ولایت فقیه است.. اصل ولایت فقیه مسب الاسباب و علة العلل می‌باشد. شیعیان از کشور‌های مختلف می‌آمدند از تشکیلات. ساختار و بدنه حزب الله، تجربه ما سوال می‌کردند که چگونه حزب الله شدیم و به آن‌ها می‌گفتم این‌ها جسم و بدنه حزب الله است از روح حزب الله سوال کنید و آن اعتقاد به ولایت فقیه است، اعتقاد ما به ولایت فقیه با بسیاری از ایرانی‌ها که ولایت را قبول دارند فرق می‌کند اعتقاد ما قوی‌تر است من چند مرحله برای اعتقاد به ولایت فقیه قائلم:

۱. ما معتقدیم اطاعت از، ولی فقیه مانند اطاعت از معصوم است.

۲. ما اعتقاد داریم اگر، ولی فقیه فرمود: پیشنهاد و نظر من این است (امر نکرد) ما باید اطلاعت کنیم. (در ایران می‌گویند ایشان دستور نداند پیشنهاد کردند.)

۳. ما بالاتر از قانون اساسی به ایشان اعتقاد داریم (برخی می‌گویند در قالب قانون اساسی ایشان میگویند بهتر است اینگونه عمل کنید، ما این نظر را تکلیف و واجب می‌دانیم.

۴. ما در لبنان وقتی در شورای حزب الله بحث می‌کنیم اگر احتمال بدهیم اینکار را بکنیم حضرت آقا ناراحت می‌شوند بدان عمل نمی‌کنیم اگر احتمال بدهیم خوشحال می‌شوند بدان عمل می‌کنیم. ا. ۵. ما ایشان را تالی تلو امام معصوم (علیه السلام) می‌دانیم ولایت فقیه بحث اداری و قانونی نیست ولایت فقیه محبت، نصرت و یاری است، اصل ولایت محبت است عشق است. در غیر اینصورت یک کارمند اداری هستیم.

یک حادثه‌ای را برای شما بگویم:

تحولات مصر بگونه‌ای رقم خورد، ستادی در تهران تشکیل شد و ماهم کمک کردیم آقای مرسی رئیس جمهور شد، ولی من اعتقاد به آقای مرسی نداشتم، زیرا ایشان خیلی بد عمل کرد و در سفر تهران هم شاهد بودیم، مردم علیه او قیام کردند و پس از یکسال او ساقط شد ما خوشحال شدیم. یکی از دوستان ما از خوشحالی داشت پرواز می‌کرد روز بعد یکی از دوستان ما از تهران زنگ زد و گفت: نزد آقا جلسه داریم نظرما را خواست و ما خوشحالی خود را ابراز کردیم و به حضرت آقا منتقل شد. بعدا تماس گرفتم گفتم نظرآقا را به من بگویید، ایشان گفت: آقا خیلی ناراحت بودند و گفتند این حادثه تلخی است درست است این‌ها (اخوان) اشتباه کردند به هر حال یک تجربه ۸۰ ساله در مصر شکست خورد. خوب حالا ما چکار کنیم، چهره بنده و دوستان عوض شد گریه کردیم گفتند ما آن شب خوشحال بودیم و، ولی فقیه ما ناراحت بود، ما استغفار کردیم چند ماه بعد به دیدار ایشان رفتیم و به ایشان گفتم ما را ببخشید من غلط کردم ما را ببخشید من گریه کردم و طلب عفو کردم گفتم ما گناه کردیم.

اکنون حزب الله یک قدرت جهانی است. این عزت از کجاست؟ خداوند این عزت را بخاطر پیروی از ولایت فقیه به ما داد، تجربه برای ما دوطرفه است عنایت حضرت امام و حضرت آقا و از سوی دیگر رقابت‌های مثبت و منفی نهاد‌های تاثیر گذار جمهوری اسلامی ایرانهمه نهاد‌های جمهوری اسلامی ایران -یکی از توفیقات این بود که با محوریت حزب الله کمک کردند و رقابتی با ما نداشتند، همه جناح‌ها در ایران به حزب الله کمک کردند و هر کدام بیشتر از قبلی به ما کمک کردند. من خدمت آقا از همه نهاد‌ها تشکر کردم و از رهنمود‌های ایشان تشکر کردم. ایشان بسیار خوشحال شدند و دستان خود را بالا بردند و گفتند الحمدلله یک نفر از بیرون آمد و از ما تشکر کرد و ما به همه خارجی‌ها می‌گوییم ما از ایران پول، سلاح و امکانات می‌گیریم، ولی هیچکس به ما دستور نمی‌دهد و ما را مواخذه نمی‌کند و این حالت در هیچ کجای دنیا وجود ندارد. جمهوری اسلامی ایران در مسائل منطقه با ما مشورت می‌کند، در حالیکه یک حکومت است، ولی دولت‌های دیگر با احزاب از بالا به پایین و حالت مزورانه نگاه می‌کنند. مقابلا ما به ولایت فقیه و جمهوری اسلامی ایران عشق می‌ورزیم. بعد از عقب نشینی اسرائیل از نبطیه در ۱۹۸۵ احزاب وارد حکومت شدند، تنها حزب الله به مقاومت ادامه داد، زیرا آقا فرمودند: ماهیت شما مقاومت است.

وحدت شیعه در لبنان نمونه ندارد، وحدت امل و حزب الله مثال زدنی است. قبل از رحلت امام (قدس سره) سه سال میان حرکت امل و حزب الله جنگ بود، تعدادی شهید دادیم. جنبش امل ما را اذیت کرد. حضرت آقا فرمودند: از خودتان دفاع کنید و هدفتان صلح باشد. میان ما خون ریخته شده بود آقا گفتند برادر باشید و با هم کار کنید. وقتی دبیر کل شدم ایشان فرمودند: اگر می‌خواهید دل امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را شاد کنید آرامش میان سید فضل الله و جنبش امل و حزب الله را حفظ کنید. ما در دولت و مجلس همیشه به وزرای نبیه بری رای می‌دهیم مهمترین وزارتخانه‌ها را آن‌ها میگیرند و وزارتخانه‌های بی اهمیت و بی پول را به ما می‌دهند ما سکوت می‌کنیم، نتیجه آن قدرت مقاوم و جو آرام برای حزب الله است ما در آن سال‌ها نمی‌توانستم یک دعای کیمل با نماز جماعت در شهر‌های جنوب داشته باشیم. الان در همه جا حضور داریم و امل از ما حمایت می‌کند، در جنگ و ۳۳ روزه از ما حمایت کرد همه این‌ها مرهون عمل به دستور حضرت آقا بود. ما اول توکل بر خدا و سپس وحدت کلمه داریم لذا از هیچ چیزی نمی‌ترسیم و بزرگترین اجر این وحدت شیعه در لبنان را خداوند به حضرت آقا عنایت می‌کند.

حضرت آقا گفتند من از شما تشکر می‌کنم گفتم چرا گفتند، چون شما علنا از جمهوری اسلامی ایران تشکر کردید و نمی‌ترسید در حالیکه در دنیا ما به خیلی‌ها کمک می‌کنیم آن‌ها از ما تشکر نمی‌کنند. ما با صراحت می‌گویم جمهوری اسلامی ایران ام القرای است و کشور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است و ما حاضریم برای نظام مقدس فدا شوم ما افتخار می‌کنیم که در چشم دشمنان سر باز حضرت آقا و سرباز جمهوری اسلامی ایران هستیم.

در تبلیغات می‌گویند حزب الله دست بلند جمهوری اسلامی ایران در منطقه است و هیچگاه جمهوری اسلامی ایران به عنوان مزدور به ما نگاه نکرده است.

اگر در جریان تکفیری و داعش کوتاهی می‌کردیم شاهد نابودی شیعه در لبنان، سوریه و عراق می‌بودیم. ما یک سی دی از فرمانده داعش به نام زهران علوش داریم که می‌گوید به دنبال برقراری دولت بنی مروان و بنی امیه در سوریه است. گفته است اشتباهی در کربلا شد و خانواده امام حسین علیه السلام را رها کردند. ما همه را می‌کشیم و بعد به نجف می‌رویم شیعیان را می‌کشیم و حرم امام حسین علیه السلام را شخم می‌زنیم.

ما برای حفظ بشار اسد نمی‌جنگیم، بلکه برای حفاظت از اصل شیعه می‌جنگیم. خیلی از علمای نجف تا زمانی که داعش به کربلا نزدیک نشده بود، مبارزه با داعش را قبول نداشتند. بعدا متوجه شدند، ما توطئه بزرگی را شکستیم، اگر ایران و حزب الله نبودند سوریه ساقط می‌شد. روس‌ها چهار سال بعد آمدند نقش آن‌ها سرنوشت ساز است. کسی فکر نمی‌کرد بچه‌های ایران در حلب، حمص، نبل الزهرا و ... شهید شوند، اعتقاد ما تعبدا و منطقا می‌باشد. شیعه الان در منطقه در اوج قدرت است در زمان امیرالمومنین علیه السلام با جرات می‌گویم شیعیان قدرت نداشتند. انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه است که در تاریخ سابقه نداشته است ما هر لحظه باید منتظر امام زمان عجل الله فرجه باشیم.

من میخواهم بگویم ظهور امام زمان دست‌ها ایرانی‌ها است که بخاطر علاقه که به شما دارم اگر جمهوری اسلامی ایران نبود و حوادث داعش اتفاق افتاده بود شیعه در لبنان، سوریه و نجف نابود می‌شد. این‌ها کربلا را شخم میزندند. این‌ها (سنی‌های وهابی) در فتوای بن باز، مفتی عربستانی آمده است که باید قبول ائمه و بزرگان شیعه را نبش قبر کرد و استخوان‌های آن‌ها را بیرون آورد که همین کار را در سوریه با قبر حجر بن عدی کردند. اگر حزب الله هم قوی بود و ایران نبود شیعه نابود می‌شد. وجود شیعه در دنیا و بقاع عتبات عالیات مرهون جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران است. قدر بدانید در فتنه ۸۸ سه هفته بعد در ایران خدمت آقایان این طرفی (فتنه) و بیطرف‌ها رفتم گفتم همه دشمنان خوشحال شدند و شیعیان ناراحتند.

الان شما آینده خودتان را نمی‌سازید، بلکه سرنوشت ظهور حضرت را می‌سازید و ظهور به دست شما است و اجر شما در قیامت بزرگ است و بالعکس اگر خوب عمل نکردید، روز قیامت هم افراد محاسبه می‌شوند هم ملت‌ها و مجموعه‌ی حزب الله مورد سوال قرار می‌گیرند. بدانید خداوند شما را انتخاب کرد، چون لیاقت داشتید. شما قوم سلمان فارسی هستید و انتخاب شده اید تا حالا خوب عمل کردید ممکن است هوای نفس و جریانات و حزب‌ها شما را از مسیر منحرف کنند.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

«مذاکره مجدد با آمریکا» تقاضای یک مشت دیوانه یا خائن/ توصیه کرباسچی و دوستان به ساخت بمب اتم!

شماری از مدعیان‌اصلاحات در‌کنار اپوزیسیون خارج از کشور در نامه‌ای تسلیم‌طلبانه بدون‌توجه به‌تجربه پرهزینه‌برجام خواستار مذاکره‌مستقیم با ترامپ‌شدند!
گروه سیاسی جهان نیوز: جمعی از مدعیان اصلاح‌طلبی به همراه چند تن از اعضای گروهک نهضت آزادی و برخی گروهک‌های برانداز مقیم خارج (نظیر فدائیان خلق و...) که وجه مشترکشان همکاری در فتنه سبز است، نامه تسلیم‌طلبانه‌ای امضا کرده و خواستار مذاکره با دولت ترامپ شده‌اند. در میان آنها نام كرباسچی (رئیس‌حزب ‌اشرافی کارگزاران)، علی كشتگر و بهروز خلیق (دو تن از سران گروهک منحله فدائیان خلق) احمد منتظری، ابوالفضل بازرگان، رضا علیجانی و عیسی سحرخیز ، جلال جلالی‌زاده، جمیله كدیور و صدیقه وسمقی، حسین كروبی، حمید آصفی و... دیده می‌شود.

تضمین آمریکایی!
نویسندگان این نامه تسلیم‌طلبانه با ادعای «از دست رفتن فرصت مناسب دولت باراك اوباما» از مسئولان تصمیم‌گیر نظام خواسته‌اند «فارغ از جنگ‌های روانی كاخ سفید با یك تصمیم ملی اعلام كند كه حاضر به انجام مذاكرات بدون قید و شرط با آمریكاست تا قدمی در راه‌حل مشكلات و اختلافات برداشته شود».

در این بیانیه تاكید شده كه این مذاكرات «می‌تواند با قدرت و از موضع حفظ منافع ملی دنبال شود» و «در صورت هرگونه زیاده‌خواهی یا عدم ارایه تضمین برای پابرجا ماندن تعهدات، راه بازگشت همیشه باز است».

«غلامحسین کرباسچی» که نام او در میان امضاءکنندگان این نامه به چشم می‌خورد در مصاحبه با روزنامه زنجیره‌ای اعتماد گفته است: «در صورتی كه آمریكا ضمانت دهد دیگر بدعهدی نكند ایران می‌تواند با ترامپ پای میز مذاكره بنشیند»!

کرباسچی در بخش دیگری از این مصاحبه گفته است: «تحلیل و نظری كه در این نامه ارایه شده برای مقابله با افراطیون خارج‌نشینی است كه با بیانیه‌ها یا حضور در رسانه‌ها سعی در تشدید بن‌بست و خلق مشكلات جدید برای كشور دارند. كسانی كه دغدغه منافع ملی دارند همواره به دنبال گشایش یك راه جدید هستند».

نامه مجلس ششم
به گزارش کیهان، این نامه شباهت بسیار زیادی به نامه نمایندگان مجلس ششم به رهبری دارد. نامه‌ای که به جام زهر مشهور شد.مجلس ششم نماد سیاسی‌کاری و باندبازی و بی‌اعتنایی به مردم در ازای اولویت قرار دادن خواسته‌های چند گروهک بود و تا مرز برخی خیانت‌های بزرگ نظیر انتشارنامه جام زهر و لزوم تسلیم در برابر آمریکا، تحصن و تهدید به استعفاء پیش رفت. در مجلس ششم ۱۳۷ نماینده تحصن کردند و ۱۲۷ نماینده به رهبری نامه نوشتند.

اردیبهشت ماه ۱۳۸۱؛ ۱۲۷ نماینده مجلس ششم با ذکر نام نامه‌ای به رهبری نوشتند و مدعی شدند که قبل از اینکه استقلال و تمامیت ارضی کشور در مخاطره قرار گیرد باید جام زهر را نوشید و با آمریکا مذاکره کرد.
نظر رهبرمعظم انقلاب با پیشنهاددهندگان نوشیدن جام زهر متفاوت بود. آمریکایی‌ها از مذاکره می‌گفتند که یکی از پیش‌شرط‌هایش تغییر بخش‎هایی از قانون اساسی ایران بود.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۸۱ رهبر معظم انقلاب با ‌اشاره به پیشنهاد مذاکره با آمریکا فرمودند: «الان ورد و ذکر عدّه‌ای مذاکره با آمریکا شده است! چه مذاکره‌ای؟! می‌گویند با آمریکا مذاکره کنید تا موذی‌گری نکند؛ فشار وارد نیاورد؛ تهدید نکند و منافع ملی ما را رعایت نماید. مگر کشورهایی که امروز مورد تهدید آمریکا هستند - غیر از جمهوری اسلامی - با آمریکا مذاکره نمی‌کنند؟ مگر آنها با آمریکا رابطه ندارند؟ مذاکره و رابطه، مانع فشار آوردن و تهدید کردن و بدجنسی کردن و افزون‌طلبی نیست؛ مذاکره مشکلی را حل نمی‌کند. دولت آمریکا صریحاً با نظام اسلامی، هویّت اسلامی و ایمان اسلامىِ مردم ما اعلام مخالفت کرده است».

مگر دیوانه‌اند!
تناقض‌گویی جزو لاینفک رفتار مدعیان اصلاحات است.
این طیف تا چندی پیش در توجیه شکست و ناکامی برجام، تقصیرها را گردن ترامپ می‌انداختند و او را دیوانه و تافته‌ای جدابافته از حاکمیت آمریکا معرفی می‌کردند تا مردم از یاد ببرند که دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در کنگره (سنا و مجلس نمایندگان) و دولت آمریکا، درباره دشمنی با ملت ایران متفق‌القولند؛ حتی اگر سر موضوعات دیگر اختلاف نظر داشته باشند.

اما حالا همین‌ها وسوسه می‌کنند که راه طی شده و به بن‌بست خورده اعتماد به شیطان بزرگ را دوباره و چندباره تجربه کنیم و طبعا با همان فرمول شیطان‌پسند، امتیازات نقد جدید - این بار در حوزه امنیت ملی و توان بازدارندگی- بدهیم و مشتی وعده جدید بگیریم؛ در حالی که تمام وعده‌های قبلی دروغ از آب در آمده یا برعکس عمل شده‌اند.

آقای روحانی که برجام را «آفتاب تابان» و «نشانه تسلیم همه قدرت‌های بزرگ در برابر اراده ملت» نامیده بود، آبان ۹۶ در جلسه دفاع از وزرای پیشنهادی نیرو و علوم در مجلس گفته بود: «داستان مضحکی اتفاق افتاده؛ می‌گویند تعهدی که قبلا بستیم، فعلا قرص و محکم نباشد، درباره موضوع دیگری حرف بزنیم! آمریکا با زبان و عمل می‌گوید که اهل مذاکره و تعهد نیست اما به برخی کشورهای شرق آسیا (کره شمالی) می‌گوید بیا با ما مذاکره کن؛ مگر دیوانه‌اند كه با شما مذاكره كنند؟ شما به مذاكره‌ای كه به تایید سازمان ملل رسیده، پایبند نیستید».

جنون گاوزدگی!
خوش‌بینانه‌ترین قضاوت درباره نامه مشترک دبیرکل کارگزاران با چند تن از اعضای حزب منحله مشارکت و برخی اعضای ورشکسته اپوزیسیون، مرض و دیوانگی در حد جنون آنهاست. وگرنه احتمال وطن‌فروشی درباره برخی از آنها، قضاوتی واقعی است. می‌گویند مردی سراغ روانپزشک رفت و گفت «آقای دکتر من هر شب کابوس می‌بینم که با گاوهای زبان نفهم مسابقه فوتبال دارم. گله‌ای حمله می‌کنند و من زیر لگدشان می‌مانم و از خواب می‌پرم. اگر می‌شود قرص و آمپولی تجویز کنید که دیگر از این کابوس‌ها نبینم و شب راحت بخوابم».

دکتر برای او دارو تجویز کرد و گفت از امشب مصرف کنید تا حالتان خوب شود. مرد بیمار نسخه را گرفت که برود؛ اما ناگهان برگشت و پرسید : «آقای دکتر ! نمیشه داروها رو از فردا شب مصرف کنم؟!». دکتر با تعجب پرسید «برای چی؟ مگه نگفتین که کابوس، شما رو اذیت می‌کنه؟!». مرد بیمار جواب داد «چرا آفای دکتر؛ گفتم. اما راستشو بخواین... آخه.... امشب هیجانش بیشتره. امشب مسابقه فیناله»!... آری برخی دچار شیدایی و جنون گاوزدگی و گاوگرفتگی حادّ هستند؛ فرقی هم نمی‌کند که طرف شان اوباما باشد یا ترامپ.

تکمیل پازل ترامپ
نکته قابل تأمل، تکمیل پازل ترامپ توسط نویسندگان نامه مذکور است. درست چند روز پس از ادعای ترامپ مبنی بر اینکه ایران پای میز مذاکره باز خواهد گشت، نویسندگان این نامه خواستار مذاکره مستقیم با رئیس‌جمهور آمریکا شدند.

این نامه در حقیقت ارسال پالس به ترامپ برای فشار بیشتر به مردم ایران است.
این نامه در حالی منتشر شده که، کارشناسان ارشد حوزه بین‌الملل بارها بر این مهم تأکید کرده‌اند که برنامه هیچ کشوری علیه کشور دیگر بدون همراهی عوامل وابسته یا مرعوب عملیاتی نخواهد شد و حمایت دولت آمریکا از برخی گروه‌های سیاسی داخلی ایران، برای بزنگاه‌هایی است که آمریکا قصد عملیاتی کردن برنامه‌های خود علیه ملت ایران را دارد که مقابله با توان دفاعی با ابزار فشار اقتصادی و تحریم نمونه بارز آن در مقطع کنونی است.

به گزارش تسنیم، تلاش آمریکا برای فشار بیشتر به ملت ایران با خروج واشنگتن از برجام، علنی شد؛ چیزی که علی‌اکبر ولایتی عضو هیئت نظارت بر برجام از آن با عنوان «تقسیم کار» آمریکایی‌ها با برخی کشورهای اروپایی برای فشار بیشتر خبر داد. حالا می‌توان گفت که فشار برای محدود و محصور کردن ایران در خاک خود از طریق طرح‌هایی چون FATF و... و مقابله با توان دفاعی و موشکی ایران یک نوع تقسیم‌کار علنی بین آمریکا و برخی کشورهای اروپایی است.به‌نظر می‌رسد که در این تقسیم کار ضلع سومی هم وجود دارد و نقش کاتالیزوری برخی عوامل داخلی است که باید این مسیر را در داخل فراهم کنند و این نامه بیانگر این مهم برای پیوند زدن «فشار از بیرون» با «همراهی از داخل» در راستای عملی شدن توطئه‌ جدید آمریکاست.

نگاهی به لیست کسانی که درخواست مذاکره با آمریکا را امضا کرده‌اند، نشان می‌دهد که برخی از افراطیون مدعی اصلاحات علیرغم آنکه خود را در مقابله با نیروهای وفادار به انقلاب، «رفرمیست» و «اصلاح‌طلب» می‌خوانند، در بزنگاه‌های مهم، اعم از وقایع سال ۷۸، ۸۸ و حوادث دی ۹۶ یا در برهه‌هایی که آمریکا و اروپا برای صدور قطعنامه یا تحریم‌ علیه ایران، در صف مقابل ملت ایران قرار داشته‌اند، با جریان خارجی همراهی کرده‌اند و هیچ نشانه‌ای از اصلاح‌طلبی به‌معنای واقعی کلمه در آنها دیده نمی‌شود.

خسارت محض برجام
انتشار این نامه تأمل‌برانگیز توسط مدعیان اصلاحات در حالی است که اکنون تجربه پرهزینه برجام پیش روی ماست.از ابتدای مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵، گزاره «با کدخدا می‌شود بست و بازی برد- برد انجام داد» به نخ تسبیح راهبرد دولت یازدهم تبدیل شد. مقامات ارشد دولت یازدهم در اقدامی تأمل‌برانگیز به تعریف و تمجید از «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا پرداخته و او را فردی مؤدب! و باهوش! نامیدند.

روحانی در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم در توضیح چرایی اولویت مذاکره با آمریکایی‌ها در مقابل تروئیکای اروپایی گفته بود:«بنده معتقدم مذاکره با آمریکا راحت‌تر از مذاکره با اروپاست چرا که اروپایی‌ها به دنبال «آقا اجازه» از آمریکا هستند.... آمریکایی‌ها کدخدای ده هستند، با کدخدا بستن راحت‌تر است»!

در هفته‌های گذشته، «علی اکبر صالحی» رئیس‌سازمان انرژی اتمی در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما گفته بود:«ما در مذاکرات [هسته‌ای در دولت یازدهم]، با آمریکا مذاکره می‌کردیم نه مجموعه ۱+۵».

در مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در دولت یازدهم، دیدارهای دوجانبه وزرای خارجه ایران و آمریکا (ظریف-کری) رکورد زد. پیاده‌روی ۱۵ دقیقه‌ای ظریف و جان کری در ژنو، تماس تلفنی روحانی و اوباما و دست دادن ظریف و اوباما در سازمان ملل را نیز باید به فهرست اقدامات دولت در مذاکرات اضافه کرد. در مجموع تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای از تمام امکانات و توانایی‌های موجود در پیشبرد مذاکرات آن هم به روش خود بهره برد.

اما اوباما در مقابل ایران را حامی تروریسم نامید، ۲ میلیارد دلار از اموال ملت ایران را غارت کرد، قانون محدودیت ویزا را با هدف سنگ‌اندازی در روابط تجاری ایران تصویب کرد و قانون تحریمی آیسا را تمدید کرد و در روزهای پایانی ریاست‌جمهوری خود، قانون وضعیت اضطراری علیه ایران را نیز تمدید کرد و به عبارتی، آخرین لگد را به برجام زد.

همیشه تاکید شده است که انسان عاقل، از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود. مدعیان اصلاحات به جای پیشنهاد مضحک مذاکره مستقیم با ترامپ برای رفع مشکلات، باید درباره خسارت محض برجام و هدر رفتن ۵ ساله ظرفیت‌های عظیم داخلی بخاطر «چشم دوختن به نقطه‌های خیالی» به مردم ایران پاسخگو باشند.

غیرقابل اعتماد
حمیدرضا آصفی سخنگوی وزارت امور خارجه دولت اصلاحات با ‌اشاره به نامه مشترک برخی مدعیان اصلاحات با اپوزیسیون خارج کشور به مسئولان عالی نظام برای مذاکره مستقیم با ترامپ، گفت: بین امضاء کنندگان این نامه، فردی با عنوان آصفی نیز وجود دارد که بنده ایشان را اصلاً نمی‌شناسم و به هیچ عنوان چنین نامه‌ای را ندیده و امضا نکرده‌ام.

آصفی با بیان اینکه درخواست‌ مذاکره مستقیم با ترامپ به هیچ‌ عنوان قابل قبول نیست، تصریح کرد: تجربیات ما می‌گوید که دولت آمریکا به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست و این شرایط برای ترامپ مضاعف است. (۱)

توصیه کرباسچی و دوستان به ساخت بمب اتم
دکتر سیدمحمد مرندی، مدیرگروه مطالعات آمریکای دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در رابطه با نامه ۱۰۰ فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: «خوشبختانه امضاکنندگان این نامه عناصر مهم و موثری در فضای سیاسی ایران نیستند. اگر آنها افراد مهمی بودند، اقدام آنها و مضمون نامه‌ای که منتشر کردند، سیگنالی به آمریکا بود و این پیام را دربر داشت که تحریم‌ها و فشارهای جدید ترامپ موثر واقع شده و به نوعی تشویق آمریکا برای فشار بیشتر جهت رسیدن به اهداف واشنگتن بود.»

وی در رابطه با ماهیت امضاکنندگان این نامه افزود: «برخی از این افراد ساده‌لوح و جاهلند، برخی از روی کینه با نظام چنین حرف‌هایی را مطرح می‌کنند و برخی نیز در این سال‌ها حقوق‌بگیر آمریکا و متحدان آن بوده‌اند، بنابراین طبیعی است که از زبان این افراد پیشنهاداتی از این دست مطرح شود.»

عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران در رابطه با تشابه ظاهری این نامه با نامه جام زهر نیز به فرهیختگان گفت: «این نامه نمی‌تواند مثل نامه جام زهر باشد. همان‌طور که ذکر شد، این افراد عناصر موثری در جامعه ایران نیستند و بعضا حتی در خود آمریکا زندگی می‌کنند و به بیان دقیق‌تر در حاشیه سیاست تعریف می‌شوند. آنها علاقه‌مندند که در آمریکا از جایگاه خوبی برخوردار باشند و نزد حاکمیت آمریکا خوشنام باقی بمانند.»

مرندی در ادامه خاطرنشان کرد: «اگر چهره‌هایی شاخص و صاحب‌نظر این نامه را امضا کرده و چنین مطالبه‌ای را در داخل مطرح می‌کردند، اقدام آنها حامل پیام خطرناکی بود؛ چون آمریکایی‌ها آن را به‌عنوان موفقیت ترامپ تفسیر می‌کردند. درواقع نتیجه‌گیری آمریکایی‌ها این بود که فشارها را ادامه دهیم و تشدید کنیم که این صداها در جامعه ایران بلندتر شوند.»

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به‌رغم بی‌اعتمادی به آمریکا با این کشور هم بارها مذاکره کرده و در سال‌های اخیر نیز برجام را امضا کرد، گفت: «برجام از سوی ایران مو به مو اجرا شد و به‌رغم آنکه دانشمندان ما را شهید کردند و باوجود سرمایه‌گذاری‌هایی که از قبل از انقلاب صورت گرفته بود، ما از بخشی از حقوق خود صرف‌نظر کردیم تا به این توافق برسیم. معنی حرف این اشخاص این است که یعنی به‌رغم تجربه برجام و با وجود عدم پایبندی ایالات متحده به تعهدات خود در توافق هسته‌ای، ما از این تجربه چشم‌پوشی کرده و باز هم به این مسیر ادامه دهیم و عملا از حقوق خود در حوزه‌های دیگر نیز صرف‌نظر کنیم.»

به گفته مرندی، امضا‌کنندگان این نامه باید پاسخ دهند که چطور می‌توان با آمریکایی‌ها که تا الان به تعهدات خود پایبند نبودند مذاکره کرده و به آنها اعتماد داشت و از این به بعد باید از چه حقی صرف‌نظر کنیم؟

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه این اقدام عملا تلاشی بود برای چراغ سبز نشان دادن به آمریکایی‌ها جهت تشدید فشارها بر ایران تا صدای مطالبه مذاکره مستقیم با آمریکا در جامعه بلند شود، گفت: «پشت حرف اینها دانسته یا نادانسته خود آمریکایی‌ها هستند. آمریکایی‌ها مایلند این گزاره میان جامعه ایران تقویت شود تا در میان اقشار مختلف مردم و میان مردم و سیاستمداران شکاف ایجاد کنند و فشارهای این کشور بر ایران تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.»

وی درباره تشابه این اقدام و نامه چندی پیش۵۰ ایرانی ساکن آمریکا به ترامپ برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران بار دیگر تاکید کرد: «علی‌القاعده پشت پرده این نامه خود آمریکایی‌ها هستند. به جای آنکه این افراد خطاب به دولت آمریکا نامه بنویسند و به رفتار خصمانه این کشور اعتراض کرده و آن را محکوم کنند، از کشوری که به‌رغم بدبینی موجه، مذاکره کرده و به تعهدات خود پایبند بوده و با هدف ایجاد صلح و ثبات و کاهش تنش در منطقه از بخشی از حقوق خود صرف‌نظر کرده، خواسته‌اند که امتیازات بیشتری را به طرفی که پایبند نبوده بدهد. با این کار آنها ترامپ و آمریکا را به عدم پایبندی به تعهدات بین‌المللی خود در آینده تشویق می‌کنند.»

عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران با اشاره به آنکه امضا‌کنندگان این نامه معتقدند در صورتی که آمریکا ضمانت بدهد که دیگر بدعهدی نکند، ایران می‌تواند با ترامپ پای میز مذاکره بنشیند، گفت: «آمریکایی‌ها نه‌تنها امروز بلکه از سالیان گذشته، به تضمین‌هایی که خودشان در معاهدات بین‌المللی و در قبال خیلی از کشور‌ها داده‌اند پایبند نبوده‌اند و مثال روشن آن هم برجام است. نه در دولت اوباما و نه در دولت ترامپ آمریکا به تعهدات خود در برجام ذره‌ای اعتنا نکرده است. آمریکا در تضمین‌های خود نسبت به دیگر تعهدات بین‌المللی هم وفا و تعهدی ندارد، لذا باید اذعان داشت افرادی که چنین نامه‌ای را امضا می‌کنند، واجد کمترین و حداقلی‌ترین شناخت از فضای واقعی جهان و عرصه مسائل بین‌المللی هم نیستند. اینها به جای نوشتن نامه به مسئولان ایرانی باید به مسئولان آمریکایی می‌گفتند تا زمانی که آمریکا به‌طور کامل به تعهدات خود در برجام پایبند نباشد، مذاکرات بی‌مفهوم است.»

مرندی در ارزیابی توصیه نگارندگان نامه به الگوگیری ایران از کره شمالی جهت گفت‌وگوی مستقیم با ایالات متحده نیز خاطرنشان کرد: «ما اگر بخواهیم این مساله را مورد توجه قرار دهیم، باید ابتدا شرایطی را که کره شمالی در بستر آن وارد مذاکره مستقیم با آمریکا شد بررسی کنیم. کره شمالی در شرایطی وارد گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا شد که هم موشک‌های قاره‌پیما داشت و هم به فناوری تولید کلاهک هسته‌ای و بمب اتم رسیده و سلاح اتمی ساخته بود.»

وی افزود: «این را هم باید گفت که ما نمی‌دانیم نتیجه مذاکرات آمریکا با کره شمالی به کجا می‌رسد. ضمن آنکه کره شمالی در این مذاکرات هیچ تعهد جدید و ویژه‌ای در مورد تسلیحات هسته‌ای خود نداده است.»

این کارشناس مسائل بین‌المللی در پایان تصریح کرد: «اگر طبق نظر امضا‌کنندگان این نامه بنا بر الگو قرار دادن کره شمالی باشد، ما ابتدا باید موشک‌های قاره‌پیما و بعد کلاهک‌های هسته‌ای بسازیم و وقتی به این سطح از توان رسیدیم، برویم و با آمریکا گفت‌وگو کنیم، لذا نتیجه نامه‌نگاری این افراد توصیه به تولید بمب اتم و موشک‌های حامل آن است.»(۲)پی نوشت:
۱)http://kayhan.ir/fa/news/۱۳۴۸۷۰
۲)http://newspaper.fdn.ir/?nid=۲۵۱۷&pid=۳&type=

نمایندگان مجلس چهارشنبه به دیدار رهبری می‌روند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر چهارشنبه با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کنند.
نمایندگان مجلس چهارشنبه به دیدار رهبری می‌روند
به گزارش جهان نیوز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی چهارشنبه هفته جاری (۲۹ خرداد ۹۷) با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کنند. 

این دیدار پیش از ظهر روز چهارشنبه برگزار می‌شود و بر همین اساس جلسه علنی مجلس در روز چهارشنبه تا حدود ساعت ۱۰ برگزار خواهد شد. 

منبع:فارس

حق‌التدریس‌ها و آموزشیاران شرایط استخدامی‌ دارند

وزیر آموزش و پرورش در واکنش به مصوبه مجلس گفت: بسیاری از حق التدریس ها و آموزشیاران شرایط استخدامی را دارند اما برگزاری آزمون خیال ما را راحت خواهد کرد.
حق‌التدریس‌ها و آموزشیاران شرایط استخدامی‌ دارند
به گزارش جهان نیوز، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش پیرامون مخالفت مجلس شورای اسلامی با اولویت استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی اظهار داشت: بر اساس قانون ورود معلم به آموزش و پرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان است که منطق خود را دارد؛ چراکه در دانشگاه فرهنگیان فرد به مدت چهار سال در محیط شبانه روزی تحت تعلیم قرار می گیرد و مهارت های لازم را برای معلمی به دست می آورد.

وی افزود: تعدادی از همکاران حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی این شرایط را در طول سال ها فعالیت به دست آورده اند و موضع آموزش و پرورش و دولت این است که اگر قرار است از این نیروها استفاده کنیم باید با ابزارهایی این شرایط برایمان احراز شود.

بطحایی با بیان اینکه شرایط و شایستگی های فرد متقاضی از حیث مهارت ها و دانش معلمی باید برای ما محرز شود، خاطرنشان کرد: بر این نکته تاکید می کنم که در بین همکاران نهضت سوادآموزی و نیروهای حق التدریس که همواره دست آموزش و پرورش را در تنگناها گرفته اند و کمک حال بوده اند، تعدادی زیادی از آنها این شرایط و شایستگی ها را دارند.

وزیر آموزش و پرورش در پایان گفت: برگزاری آزمون و گزینش هایی که بتواند این شرایط را اثبات کند، خیال ما را نیز راحت خواهد کرد.

مجلس شورای اسلامی در جلسه ۲۰ خردادماه خود، طرح اصلاح بند «ب» ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه در خصوص استخدام گروه‌هایی از معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت‌ سوادآموزی را در دستور کار قرار داد که پس از سخنان مخالفان و موافقان به تصویب نرسید.

بر اساس این طرح مقرر شده بود سازمان امور اداری و استخدامی کشور و سازمان برنامه و بودجه کشور موظف شوند با هدف ارتقای کیفیت نظام تعلیم و تربیت، در طول اجرای قانون برنامه ششم توسعه نسبت به جذب معلم به ترتیب اولویت از میان نیروهای حق‌التدریس، آموزشیاران نهضت سوادآموزی و نیروهای دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی اقدام کرده و ردیف‌های استخدامی و اعتبار مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش را فراهم کنند.

کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به دلیل مغایرت با اسناد بالادستی نظام تعلیم و تربیت که اولویت را به جذب معلم از طریق دانشگاه فرهنگیان داده است، با این طرح اعلام مخالفت کرد.

منبع:مهر

پورابراهیمی:همچنان سطل آشغال وارد می کنیم!

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: طی دو ماه گذشته حجم تقاضا برای ورود کالا به بیش از 10 برابر افزایش یافته است و متاسفانه واردات کالاهای غیرضرور از جمله سطل زباله را شاهد هستیم.
پورابراهیمی:همچنان سطل آشغال وارد می کنیم!
به گزارش جهان نیوز، محمدرضا پورابراهیمی پیش از ظهر امروز در نشست با تعدادی از رسانه‌های بسیج رسانه استان کرمان با موضوع FATF و مطالبه‌گری اقتصادی اظهار داشت: توافق‌نامه‌های بین‌المللی باید حتما با مجوز مجلس شورای اسلامی صورت گیرد، اما در مورد FATF این کار صورت نگرفت و وزیر اقتصاد وقت به تنهایی توافق را انجام داده بود.

وی بیان داشت: با توجه به تعهد و الزامی که در قبال این توافق‌نامه برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده بود، لذا به بحث ورود کردیم که چه باید کرد و از همان هفته‌های اول مجلس دهم به موضوع مهمی برای ما تبدیل شد و جلسات تخصصی در این رابطه تشکیل دادیم.

پورابراهیمی عنوان کرد: از نظر کمیسیون اقتصادی مجلس چند اشکال اساسی در این تعهد وجود داشت، از جمله تخلف دولت از قانون در مورد عدم دریافت مجوز از مجلس، پذیرفتن تمام تعهدات بدون بررسی و اینکه مسیر حرکت در بخش‌های مختلف باید فراهم می‌شد.

وی ادامه داد: در زمانی کسی از  FATF خبر نداشت و اینکه چه کسی سند را امضا کرده و چه کسی باید پاسخگو باشد، کمیسیون اقتصادی به مسئله ورود کرد و اولین گزارش را در این زمینه ارائه دادیم و بعد از آن به کمیسیون قضایی و امنیت مجلس ارجاع داده شد.
 
FATF به اسم شفافیت اقتصادی، اما کاربری سیاسی است
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: در FATF تعهدات و الزامات سیاسی و اقتصادی برای جمهوری اسلامی بدون نظر و مجوز مجلس انجام شد، بسیاری از کشورهایی که به این تعهد پیوستند خیلی از بندهای آن را قبول ندارند، اما طیب‌نیا در توافق انجام داده تمام بندها را پذیرفته است.

وی با اشاره به نحوه رفتاری که در قبال این تعهد با جمهوری اسلامی انجام می‌شود، گفت: اگر چه این توافق ظاهری جالب و جذاب با بحث شفافیت اطلاعات، مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم مطرح است، اما باطن قضیه چیز دیگری است.

پورابراهیمی ادامه داد: ایران پیشتاز در قانون شفافیت اقتصادی است و بر اساس مبانی دینی نیز اعتقاد داریم که پول از طریق حرام قابل استفاده نیست و ده‌ها قانون در این زمینه داریم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: استفاده از این ابزار برای فشار به جمهوری اسلامی ایران با رفتاری کاملا سیاسی است و از سوی دیگر ما تجربه تلخی را در معاهدات بین‌المللی از جمله برجام داریم که طرف مقابل به هیچ یک از وظایف خود عمل نمی‌کند.

وی ابراز داشت: اگر جمهوری اسلامی ایران تمام تعهدات خود را در FATF انجام دهد، اما مطمئن باشید که ما را از لیست سیاه خارج نمی‌کنند، چون عذر و بهانه دیگری دارند، همانند آنچه در برجام اتفاق افتاد.

پورابراهیمی تصریح کرد: موضع ما کاملا شفاف و مشخص است و در این زمینه و اولین گروهی بودیم که گفتیم موضوع FATF سیاسی است و امروز هم در راستای اهداف FATF تحمیل‌هایی به جمهوری اسلامی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دولت بحث طرح شروطی را در موضوع کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم عنوان کرده است، گفت: طی کار کارشناسی پیشنهادی را مطرح کردیم که به تبصره الحاقی اضافه شود، مبنی بر اینکه اگر طرف مقابل هر اقدامی انجام دهد که شروط ما بلااثر شود، دولت مکلف است مطابق مقررات کنوانسیون، بلافاصله عضویت ایران را ملغی اعلام کند.

فروش غیرقانونی سهام صندوق بازنشستگی فولاد
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس در مورد اجرای قانون شفافیت اطلاعات اقتصادی در کشور گفت: شفافیت اطلاعات اقتصادی موجب می‌شود تا تصمیم‌گیری سریعتری داشته باشیم، هر چند مقاومت‌هایی در مورد شفافیت اطلاعات اعمال می‌شود، اما به دنبال این هستیم به کارآمدی اقتصادی، عدالت اجتماعی و ... برسیم.

وی تصریح کرد: با تاکیداتی که در این زمینه داشتیم، ۲۰۰ شرکت بزرگ، اطلاعات اقتصادی خود را شفاف اعلام کردند، اما موسسات و خیریه‌های زیادی داریم که هیچ صورت مالی از آنها در دست نیست.

پورابراهیمی در مورد مشکلات صندوق بازنشستگی فولاد عنوان کرد: صندوق بازنشستگی فولاد دارایی‌هایی داشته که از بین رفته و مطالبات سنگینی هم از دولت داشتند که پرداخت نمی‌شد.
وی با بیان اینکه در قانون بودجه تعهدات مربوط به حقوق بازنشستگان فولاد دیده شده است، ابراز داشت: ناکارآمدی در مدیریت و اداره صندوق بازنشستگی فولاد نیز مزید بر علت شده است و یکی از ناکارآمدی‌های صندوق بازنشستگی فولاد فروش سهامی است که به شکل غیرقانونی توسط بانک رفاه در مزایده به ثمن بخس فروخته شده است.  

پورابراهیمی ادامه داد: پول و منابع ۹۵ هزار بازنشسته صندوق فولاد به واسطه ناکارآمدی از بین رفته و الان در حال برگشت سهام هستیم که پولش به صندوق برگردد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: جزئیاتی را هم در این رابطه به دستگاه قضایی استان کرمان اعلام کردیم تا به عنوان مدعی‌العموم وارد شوند.
 
بانک مرکزی از ارز دیجیتال خبر ندارد
پورابراهیمی در بخش دیگری از سخنان خود در ارتباط با بازار ارز اظهار داشت: در شرایطی که ما با آن مواجه هستیم، ارتقای بانکی را باید در روش‌های نوین ببینیم، مثلا به جای پیمان پولی از طریق ارز دیجیتال وارد شویم.

وی ادامه داد: متاسفانه بانک مرکزی به شدت از این کار غفلت کرده است و در حالی که باید متولی این مسئله باشد، اما اصلا از ارز دیجیتال خبر ندارد و این فاجعه برای کشور است.
پورابراهیمی بیان داشت: از سه ماه قبل بانک مرکزی را مکلف کردیم که گزارشی در این زمینه بیاورید که آن را عملیاتی کنیم، چون امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آن را داریم و دست ما بسته نیست، اما متاسفانه آدم‌های ما دست بسته هستند.

پورابراهیمی با اشاره به سیاست‌های ارزی کشور عنوان کرد: اگر تصمیم‌گیری مناسبی در رابطه با سیاست‌های ارزی صورت نگیرد، پیامدهای نگران کننده‌ای را شاهد خواهیم بود.

واردات کالاهای غیرضرور به واسطه ارز تک نرخی
وی ادامه داد: آنچه الان دولت در مورد سیاست‌های ارزی اعلام کرده، تعیین نرخ ارز واحد ۴۲۰۰ تومان است که به نظر می‌رسد نه تنها کمکی به حل مشکل نمی‌کند که حتی تقاضا را به شدت افزایش داده است.

پورابراهیمی تصریح کرد: طی دو ماه گذشته حجم تقاضا برای ورود کالا به بیش از ۱۰ برابر افزایش یافته است و متاسفانه واردات کالاهای غیرضرور از جمله سطل زباله را داشته‌ایم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از طرفی عدم پذیرش بازار آزاد یا غیررسمی، موجب شده دولت هیچ دخالتی در آن نداشته باشد و هر کسی به هر روشی، نرخی را تعیین کند که این هم به صلاح کشور نیست.

 کتمان بازار غیررسمی ارز مشکلی را از اقتصاد کشور حل نمی‌کند
وی اظهار داشت: کتمان و عدم توجه به بازار غیررسمی ارز از سوی دولت، تبعات سنگینی در اقتصاد کشور دارد و مشکلی را برای اقتصاد کشور حل نمی‌کند.
پورابراهیمی گفت: دولت فقط نرخ ۴۲۰۰ تومان را به رسمیت می‌شناسد و اگر این روند ادامه یابد، صادرات را نیز متوقف می‌کند چون برای کسی صرفه ندارد از جمله اینکه صادرات پسته از استان کرمان صفر می‌شود.

وی تصریح کرد: به دولت گفتیم که این نرخ را برای اقلام ضروری مانند برنج، گندم، دارو، مواد اولیه کارخانه‌ها بگذارید و مابقی را مدیریت کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: بازار ارز لنگر اقتصاد کشور است، تغییر نرخ ارز باید بتواند جهش صادراتی برای ما ایجاد کند نه اینکه جلوی صادرات را هم بگیرد.
پورابراهیمی ادامه داد: ما هزینه کاهش پول ملی را می‌پردازیم، اما از آن طرف از مزایای صادرات استفاده‌ای نمی‌بریم، این حماقت دو طرفه است.

منبع: فارس

ویلای آقای سرلشگر فیروزآبادی را پس بگیرید

در نامه جنبش عدالتخواه دانشجویی آمده است: این ویلا در حال حاضر در مالکیت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) بوده و طبق اطلاع ما تاکنون دو بار نیز مقام معظم رهبری (مدظله العالی) دستور تخلیه ویلای فوق را داده‌اند و اقدامات حقوقی و حکم تخلیه نیز توسط ستاد اجرایی از محاکم قضایی اخذشده است. اما متأسفانه نیروی انتظامی به‌عنوان ضابط قضایی تاکنون اقدام به اجرای این حکم و تخلیه ملک مذکور، نکرده است!
ویلای آقای سرلشگر فیروزآبادی را پس بگیرید
به گزارش جهان نیوز، جنبش عدالتخواه دانشجویی در نامه ای خطاب به دادستان تهران خواستار رسیدگی فوری به پرونده تخلیه ویلایی در شهر لواسان از سوی رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح شد. متن این نامه در ادامه به شرح ذیل آمده است:
 
جناب آقای جعفری دولت‌آبادی
دادستان محترم تهران
 
سلام‌علیکم
 
همان‌طور که احتمالاً مستحضر نیستید جناب آقای سرلشگر فیروزآبادی رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح حدود ۲۵ سال است (از سال ۱۳۷۲) که یکی از ویلاهای مصادره‌ای مسئولان رژیم سابق در شهر لواسان به مساحت ۱۰هزار مترمربع را به‌طور رایگان در اختیار گرفته است و علیرغم تذکرات و پیگیری‌های فراوان حاضر به تخلیه ویلای مزبور نیست.
 
از نحوه در اختیار گیری ویلای مزبور توسط وی و سؤالات فراوان پیرامون آن‌که بگذریم این ویلا در حال حاضر در مالکیت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) بوده و طبق اطلاع ما تاکنون دو بار نیز مقام معظم رهبری (مدظله العالی) دستور تخلیه ویلای فوق را داده‌اند و اقدامات حقوقی و حکم تخلیه نیز توسط ستاد اجرایی از محاکم قضایی اخذشده است. اما متأسفانه نیروی انتظامی به‌عنوان ضابط قضایی تاکنون اقدام به اجرای این حکم و تخلیه ملک مذکور، نکرده است!
 
لذا انتظار است در اسرع وقت نسبت به رسیدگی به پرونده فوق و الزام شخص مذکور به تخلیه ویلای لواسان، دستورات لازم را صادر فرمایید.
 
لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
 
به امید ظهور عدالت‌گستر گیتی
جنبش عدالت‌خواه دانشجویی
 
رونوشت:
دفتر مقام معظم رهبری (مدظله العالی)
رئیس محترم قوه قضاییه
رئیس محترم ستاد اجرایی فرمان امام (ره)
فرمانده محترم نیروی انتظامی جمهوری اسلامی
 
 
منبع: رجا

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن