_  

گروه خبری سیاسی

آمار لحظه‌ای مصدومان چهارشنبه آخرسال

جزئیات آمار و اخبار حوادث چهارشنبه آخرسال در پایتخت و سراسر کشور را در مطلب پیش‌رو دنبال کنید.
آمار لحظه‌ای مصدومان چهارشنبه آخرسال
به گزارش جهان نیوز؛ با توجه به رویداد چهارشنبه آخر سال، نهادهای امدادی نظیر آتش نشانی، اورژانس، پلیس و .... در حال خدمت رسانی به آسیب دیدگان هستند که جزئیات این اقدامات به صورت لحظه ای در مطالب ذیل منتشر می‌شود.

۲۰:۲۲
۱۶ اپراتور در سامانه ۱۲۵ پایتخت مشغول پاسخگویی به شهروندان/هیچ تماسی پشت خط نمی‌ماند
به گزارش خبرنگار حوادث باشگاه خبرنگاران پویا؛ بهروز رضایی؛ مدیر ستاد فرماندهی آتش‌نشانی تهران در جمع خبرنگاران درباره روند فعالیت در سامانه ۱۲۵ آتش‌نشانی تهران اظهار کرد: زمانی، تعداد تماس‌ها با آتش‌نشانی تهران حدود ۵ تا ۶ هزار بود اما اکنون حدود  دو و نیم تا سه هزار تماس با آتش‌نشانی گرفته می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: آمار مزاحمتهایی که در تماس با ۱۲۵ ایجاد می‌شود نسبت به سال‌های گذشته واقعاً کاهش پیدا کرده است و تماسهایی که با آتش‌نشانی گرفته می‌شود متفاوت است، برخی از شهروندان درخواست نیروهای امدادی دیگری داشته و  نیاز به خدمات دیگری دارند اما به دلیل عدم آگاهی با سامانه ۱۲۵ تماس می‌گیرند که در سالهای گذشته شدت این تماسها کاهش ۵۰ درصدی پیدا کرده است.
رضایی با بیان اینکه در چهارشنبه آخر امسال تعداد تماس‌ها با آتش‌نشانی کاهش پیدا کرده، گفت: این نشان‌دهنده کاهش اعزام نیرو به محل حادثه است، اکنون روال عادی در جریان است، آتش‌نشانان در سه شیفت فراخوانده شده و در بیش از ۱۰۰۰ نقطه پایتخت استقرار دارند.
 مدیر ستاد فرماندهی آتش نشانی تهران متذکر شد: اکنون تمام ظرفیت در سامانه ۱۲۵ آتش‌نشانی تهران فعال است و هیچ تماس بی‌پاسخ نمی‌ماند، در سه سال گذشته ظرفیت ستاد فرماندهی و کابینهای پاسخگویی به شهروندان از ۸ کابین به ۱۶ کابین افزایش پیدا کرده و این قابلیت وجود دارد که تعداد اپراتورها به ۳۲ نفر در هر شیفت افزایش پیدا کند.
وی با بیان اینکه اکنون در هر شبانه‌روز سه شیفت در سامانه ۱۲۵ آتش‌نشانی تهران مشغول پاسخگویی هستند، گفت: ساعت اوج حوادث در روزهای عادی و چهارشنبه آخر سال از ساعت ۵ بعدازظهر آغاز شده و تا ساعت ۱۲ شب ادامه دارد، اکنون در طول روز در حوادث حدود ۵۰ نفر نجات یافته و بین ۲۰ تا ۳۰ نفر در حوادث مختلف اعم از حریق، تصادفات و... مصدوم می‌شوند.

 ۲۰:۲۲
قطع عضو به عدد ۱۸ رسید/ ۱۹۹ مصدوم فقط در یک روز
پیرحسین کولیوند به آمار ۵۱۳ مصدوم چهارشنبه آخر سال از اول اسفند تا ساعت ۲۰:۱۵ امشب اشاره کرد و اظهار داشت: از این آمار ۳۶ نفر خانم بوده و مابقی مرد بودند، همچنین ۱۳۶ نفر دچار سوختگی درجه یک، دو و سه شدند.
وی ادامه داد: همچنین ۱۸ مصدوم دچار قطع عضو شدند و ۱۰۳ عابر نیز مصدوم شدند، همچنین ۷ امدادگر نیز در حین امدادرسانی مصدوم شدند.
سرپرست سازمان اورژانس کشور تصریح کرد: امروز سه شنبه ۲۲ اسفند نیز ۱۹۹ نفر بر اثر حوادث چهارشنبه آخر سال مصدوم شدند که ۶ نفر دچار قطع عضو شدند که ۲۵ درصد مصدومان نیز در وضعیت بستری هستند.

۲۰:۰۰
۱۷ قطع عضو
پیرحسین کولیوند - سرپرست سازمان اورژانس کشور نیز در تشریح آمار مصدومان چهارشنبه آخر سال به آمار ۴۶۴ مصدوم، ۱۷ قطع عضو، ۱۵۸ سوختگی درجه ۲ و ۳ و ۱۵۷ مورد آسیب چشمی پرداخت.

۱۹:۴۹
سوختگی دختر و پسر جوان بر اثر انفجار مواد محترقه در خیابان اردستانی
سید جلال ملکی در گفتگو با خبرنگار حوادث باشگاه خبرنگاران پویا با اعلام خبر انفجار در یک ساختمان مسکونی در خیابان اردستانی درباره جزئیات این حادثه اظهار کرد: ساعت ۱۹:۰۵ امشب حادثه انفجار در یک منزل مسکونی در اتوبان تهران - کرج، خیابان اردستانی به سامانه ۱۲۵ اعلام شد که به سرعت آتش‌نشانان دو ایستگاه آتش‌نشانی به محل حادثه اعزام شدند.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران ادامه داد: محل حادثه یک ساختمان ۱۰ طبقه بود که در طبقه هشتم در یک واحد ۱۰۰ متری انفجاری در بالکن و تراس به وقوع پیوسته اما منجر به شعله‌ور شدن منزل نشده بود.
وی خاطرنشان کرد: بر اثر این حادثه دختر و پسر جوانی دچار سوختگی شده بودند که برای انتقال به مرکز درمانی تحویل عوامل اورژانس شده و هم‌اکنون آتش‌نشانان مشغول ایمن‌سازی محل حادثه است.
ملکی متذکر شد: کار کردن و جابه‌جایی مواد محترقه منجر به بروز این حادثه شده است.


 ۱۹:۳۹
کاهش ۵۰ درصدی حوادث چهارشنبه آخرسال نسبت به سال ۹۰
مهدی حجت؛ معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران دقایقی قبل با حضور در ستاد فرماندهی آتش نشانی تهران ضمن بازدید از این ستاد در جریان روند حوادث مربوط به چهارشنبه آخر سال قرار گرفت.
حجت در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سیستمی که در سامانه ۱۲۵ آتش‌نشانی تهران  در مقابله با خطرات وجود دارد یکی از پیشرفته‌ترین سیستمها در دنیا است، خاطرنشان کرد: اکنون از زمانیکه فردی با آتش‌نشای تهران تماس می‌گیرند تا زمان اعزام به محل حادثه بود ۱۰ ثانیه طول می‌کشد.
وی تصریح کرد: اکنون میزان حوادثی که در چهارشنبه آخر سال اتفاق می‌افتد نسبت به سال ۹۰ کاهش ۵۰ درصدی داشته و هم‌اکنون در شهر شاهد هستیم که صداهای ناهنجار کمتری به گوش می‌رسد و امیدواریم امسال میزان تلفات و حادثه‌ها کاهش پیدا کند.

۱۹:۳۵
شمار مصدومان چهارشنبه آخر سال به ۴۴۰ نفر رسید
مصدومان چهارشنبه آخرسال تا ساعت ۱۸:۳۰ سه شنبه ۲۲ اسفند به آمار ۴۴۰ نفر رسید. این آمار برگرفته از آمار آسیب‌های ۲۲ روز اخیر چهارشنبه آخرسال از اول اسفندماه است.
سازمان اورژانس کشور کل مصدومین و فوتی چهارشنبه آخر سال را ۴۴۳ نفر عنوان کرد. این آمارها متعاقباً به روز رسانی می‌شود.

۱۹:۰۸
حضور نیروهای پلیس در ورودی ایستگاه‌های مترو تهران
به منظور تامین امنیت هرچه بهتر شهروندان تهرانی در چهارشنبه پایان سال، نیروهای یگان ویژه در ورودی برخی از ایستگاه‌های مترو مستقر شدند.
بر اساس این گزارش پیش از این سردار رحیمی از استقرار نیروهای پلیس در بیش از ۶۰۰ نقطه در تهران خبر داده بوده و بر برخورد جدی با هنجارشکنانی که امنیت مردم را به خطر می‌اندازند تاکید کرده بود.

۱۹:۰۴
استقرار پلیس در ۶۰۰ نقطه تهران
از مرکز فرماندهی پلیس تهران سردار حسین رحیمی با اشاره به احاطه پلیس اظهار کرد: در حال حاضر همکاران ما در بیش از ۶۰۰ نقطه پایتخت استقرار داشته و احاطه کاملی بر شهر تهران دارند.
رئیس پلیس تهران گفت: خوشبختانه در حال حاضر وضعیت ترافیکی پایتخت از شب‌های گذشته بهتر است و این نشان دهنده توجه مردم به توصیه های پلیس است.
وی ادامه داد: تا این لحظه ۳ موضوع مهم در تهران رخ داده که شامل حادثه صبح خیابان مرتضوی، حادثه پیکان شهر و اقدام پیش‌دستانه کلانتری بازار بوده که ۱۰۰ کیلوگرم اکلیل سرنج کشف شد.
رحیمی در پایان خاطرنشان کرد: ما در موضوع امنیت مردم هیچ خط قرمزی نداریم و بدون تعارف با هنجارشکنانی که خطوط قرمز را نادیده گرفته و امنیت مردم را به خطر بیاندازند به صورت جدی برخورد خواهیم کرد.

 ۱۹:۰۲
چهارشنبه سوری باید مردمی برگزار شود
از مرکز فرماندهی پلیس تهران، محمدحسین مقیمی ضمن بازدید از این مرکز اظهار کرد: مراسم چهارشنبه سوری یک مراسم سنتی است و باید مردمی برگزار شود.
استاندار تهران و رئیس شورای تامین پایتخت اضافه کرد: متاسفانه بیشترین حوادث تلخ این شب به دلیل استفاده از مواد محترقه است که باید خانواده‌ها و جوانان نسبت به این موضوع هوشیار باشند.
وی با بیان اینکه تا این لحظه ۳ حادثه تلخ در تهران گزارش شده است، افزود: امیدواریم هماننطور که طی سنوات گذشته شاهد کاهش سوانح بودیم امسال هم این سوانح کمتر از سال گذشته باشد.

۱۷:۰۳
فوتی و ۳۸۵مصدوم حاصل سوختگی چهارشنبه آخرسال طی ۲۲روز
براساس اعلام آمار اورژانس کشور در زمینه حوادث مرتبط با مراسم چهارشنبه آخرسال از اول اسفند لغایت تا ۱۶ ساعت ۲۲ اسفند کل مصدومین و فوتی ۳۸۸ نفر را شامل می‌شود که ۹۲ درصد مرد و ۸ درصد زن بودند.
همچنین از نظر سوختگی این افراد بین ۳۴ درصد دچار سوختگی و ۴ درصد دچار قطع عضو شدند که از نظر سنی نیز ۶۷ درصد مربوط به رنج سنی ۶ تا ۱۸ سال بوده است که ۷۹ درصد از مصدومین استفاده کننده از مواد محترقه و ۱۹ درصد عابر بودند و بیشترین عضو آسیب دیده چشم با ۳۵ درصد است.
در گزارش اورژانس کشور درباره تعداد نفرات اعزامی توسط اورژانس پیش بیمارستانی به ۶۴ نفر اشاره شده است، همچنین ۱۱ نفر نیز در محل توسط اورژانس پیش بیمارستانی درمان شدند.
همچنین مراجعین به اورژانس بیمارستانی نیز بالغ بر ۳۱۳ نفر، درمان و ترخیص ۲۶۷ نفر و بستری نیز ۱۱۸ نفر را شامل شده است که بستری در بخش مراقبت‌های ویژه  ۷ نفر هستند.
در زمینه فوتی در مراکز درمانی نیز گزارش ۳ نفر مربوط به تهران، زنجان و همدان ثبت شده است.
همچنین بیشترین تعداد مصدومین در تهران با ۷۷ نفر (معادل ۲۰ درصد از کل مصدومین)، آذربایجان غربی با ۵۲ نفر (معادل ۱۳ درصد از کل مصدومین) و آذربایجان شرقی با ۳۸ نفر (معادل ۱۰ درصد از کل مصدومین) ثبت شده است.
 
۱۶:۴۱
انفجار در منزل مسکونی حین کارکردن با مواد محترقه
سیدجلال ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار حوادث باشگاه خبرنگاران پویا، با اعلام خبر انفجار در یک منزل مسکونی در شهرک پیکان‌شهر درباره جزئیات این حادثه اظهار کرد: ساعت ۱۵:۲۹ امروز انفجار در یک منزل مسکونی در شهرک پیکان‌شهر به سامانه ۱۲۵ اعلام شد که به سرعت آتش‌نشانان ایستگاه ۷۶ آتش‌نشانی به محل حادثه اعزام شدند.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران ادامه داد: با حضور در محل حادثه مشاهده شد در طبقه دوم یک مجتمع ۴ طبقه ۳۶ واحدی در یک واحد ۵۰ متری انفجاری رخ داده که بر اثر این انفجار بخشی از دیوارها، در و پنجره همین واحد تخریب شده و کف این واحد نیز دفرمه شده بود.
وی خاطرنشان کرد: این انفجار باعث آتش‌سوزی مختصری شده و براثر آن مردی ۳۵ ساله از نواحی مختلف بدن دچار سوختگی شده بود که برای انتقال به مراکز درمانی تحویل عوامل اورژانش شد.
ملکی تصریح کرد:با بررسی کارشناسان مشخص شد کارکردن با مواد محترقه باعث این حادثه شده و هم اکنون آتش‌نشان مشغول ایمن سازی محل حادثه هستند.
 

 
 

 

پورابراهیمی:همچنان سطل آشغال وارد می کنیم!

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: طی دو ماه گذشته حجم تقاضا برای ورود کالا به بیش از 10 برابر افزایش یافته است و متاسفانه واردات کالاهای غیرضرور از جمله سطل زباله را شاهد هستیم.
پورابراهیمی:همچنان سطل آشغال وارد می کنیم!
به گزارش جهان نیوز، محمدرضا پورابراهیمی پیش از ظهر امروز در نشست با تعدادی از رسانه‌های بسیج رسانه استان کرمان با موضوع FATF و مطالبه‌گری اقتصادی اظهار داشت: توافق‌نامه‌های بین‌المللی باید حتما با مجوز مجلس شورای اسلامی صورت گیرد، اما در مورد FATF این کار صورت نگرفت و وزیر اقتصاد وقت به تنهایی توافق را انجام داده بود.

وی بیان داشت: با توجه به تعهد و الزامی که در قبال این توافق‌نامه برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده بود، لذا به بحث ورود کردیم که چه باید کرد و از همان هفته‌های اول مجلس دهم به موضوع مهمی برای ما تبدیل شد و جلسات تخصصی در این رابطه تشکیل دادیم.

پورابراهیمی عنوان کرد: از نظر کمیسیون اقتصادی مجلس چند اشکال اساسی در این تعهد وجود داشت، از جمله تخلف دولت از قانون در مورد عدم دریافت مجوز از مجلس، پذیرفتن تمام تعهدات بدون بررسی و اینکه مسیر حرکت در بخش‌های مختلف باید فراهم می‌شد.

وی ادامه داد: در زمانی کسی از  FATF خبر نداشت و اینکه چه کسی سند را امضا کرده و چه کسی باید پاسخگو باشد، کمیسیون اقتصادی به مسئله ورود کرد و اولین گزارش را در این زمینه ارائه دادیم و بعد از آن به کمیسیون قضایی و امنیت مجلس ارجاع داده شد.
 
FATF به اسم شفافیت اقتصادی، اما کاربری سیاسی است
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: در FATF تعهدات و الزامات سیاسی و اقتصادی برای جمهوری اسلامی بدون نظر و مجوز مجلس انجام شد، بسیاری از کشورهایی که به این تعهد پیوستند خیلی از بندهای آن را قبول ندارند، اما طیب‌نیا در توافق انجام داده تمام بندها را پذیرفته است.

وی با اشاره به نحوه رفتاری که در قبال این تعهد با جمهوری اسلامی انجام می‌شود، گفت: اگر چه این توافق ظاهری جالب و جذاب با بحث شفافیت اطلاعات، مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم مطرح است، اما باطن قضیه چیز دیگری است.

پورابراهیمی ادامه داد: ایران پیشتاز در قانون شفافیت اقتصادی است و بر اساس مبانی دینی نیز اعتقاد داریم که پول از طریق حرام قابل استفاده نیست و ده‌ها قانون در این زمینه داریم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: استفاده از این ابزار برای فشار به جمهوری اسلامی ایران با رفتاری کاملا سیاسی است و از سوی دیگر ما تجربه تلخی را در معاهدات بین‌المللی از جمله برجام داریم که طرف مقابل به هیچ یک از وظایف خود عمل نمی‌کند.

وی ابراز داشت: اگر جمهوری اسلامی ایران تمام تعهدات خود را در FATF انجام دهد، اما مطمئن باشید که ما را از لیست سیاه خارج نمی‌کنند، چون عذر و بهانه دیگری دارند، همانند آنچه در برجام اتفاق افتاد.

پورابراهیمی تصریح کرد: موضع ما کاملا شفاف و مشخص است و در این زمینه و اولین گروهی بودیم که گفتیم موضوع FATF سیاسی است و امروز هم در راستای اهداف FATF تحمیل‌هایی به جمهوری اسلامی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دولت بحث طرح شروطی را در موضوع کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم عنوان کرده است، گفت: طی کار کارشناسی پیشنهادی را مطرح کردیم که به تبصره الحاقی اضافه شود، مبنی بر اینکه اگر طرف مقابل هر اقدامی انجام دهد که شروط ما بلااثر شود، دولت مکلف است مطابق مقررات کنوانسیون، بلافاصله عضویت ایران را ملغی اعلام کند.

فروش غیرقانونی سهام صندوق بازنشستگی فولاد
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس در مورد اجرای قانون شفافیت اطلاعات اقتصادی در کشور گفت: شفافیت اطلاعات اقتصادی موجب می‌شود تا تصمیم‌گیری سریعتری داشته باشیم، هر چند مقاومت‌هایی در مورد شفافیت اطلاعات اعمال می‌شود، اما به دنبال این هستیم به کارآمدی اقتصادی، عدالت اجتماعی و ... برسیم.

وی تصریح کرد: با تاکیداتی که در این زمینه داشتیم، ۲۰۰ شرکت بزرگ، اطلاعات اقتصادی خود را شفاف اعلام کردند، اما موسسات و خیریه‌های زیادی داریم که هیچ صورت مالی از آنها در دست نیست.

پورابراهیمی در مورد مشکلات صندوق بازنشستگی فولاد عنوان کرد: صندوق بازنشستگی فولاد دارایی‌هایی داشته که از بین رفته و مطالبات سنگینی هم از دولت داشتند که پرداخت نمی‌شد.
وی با بیان اینکه در قانون بودجه تعهدات مربوط به حقوق بازنشستگان فولاد دیده شده است، ابراز داشت: ناکارآمدی در مدیریت و اداره صندوق بازنشستگی فولاد نیز مزید بر علت شده است و یکی از ناکارآمدی‌های صندوق بازنشستگی فولاد فروش سهامی است که به شکل غیرقانونی توسط بانک رفاه در مزایده به ثمن بخس فروخته شده است.  

پورابراهیمی ادامه داد: پول و منابع ۹۵ هزار بازنشسته صندوق فولاد به واسطه ناکارآمدی از بین رفته و الان در حال برگشت سهام هستیم که پولش به صندوق برگردد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: جزئیاتی را هم در این رابطه به دستگاه قضایی استان کرمان اعلام کردیم تا به عنوان مدعی‌العموم وارد شوند.
 
بانک مرکزی از ارز دیجیتال خبر ندارد
پورابراهیمی در بخش دیگری از سخنان خود در ارتباط با بازار ارز اظهار داشت: در شرایطی که ما با آن مواجه هستیم، ارتقای بانکی را باید در روش‌های نوین ببینیم، مثلا به جای پیمان پولی از طریق ارز دیجیتال وارد شویم.

وی ادامه داد: متاسفانه بانک مرکزی به شدت از این کار غفلت کرده است و در حالی که باید متولی این مسئله باشد، اما اصلا از ارز دیجیتال خبر ندارد و این فاجعه برای کشور است.
پورابراهیمی بیان داشت: از سه ماه قبل بانک مرکزی را مکلف کردیم که گزارشی در این زمینه بیاورید که آن را عملیاتی کنیم، چون امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آن را داریم و دست ما بسته نیست، اما متاسفانه آدم‌های ما دست بسته هستند.

پورابراهیمی با اشاره به سیاست‌های ارزی کشور عنوان کرد: اگر تصمیم‌گیری مناسبی در رابطه با سیاست‌های ارزی صورت نگیرد، پیامدهای نگران کننده‌ای را شاهد خواهیم بود.

واردات کالاهای غیرضرور به واسطه ارز تک نرخی
وی ادامه داد: آنچه الان دولت در مورد سیاست‌های ارزی اعلام کرده، تعیین نرخ ارز واحد ۴۲۰۰ تومان است که به نظر می‌رسد نه تنها کمکی به حل مشکل نمی‌کند که حتی تقاضا را به شدت افزایش داده است.

پورابراهیمی تصریح کرد: طی دو ماه گذشته حجم تقاضا برای ورود کالا به بیش از ۱۰ برابر افزایش یافته است و متاسفانه واردات کالاهای غیرضرور از جمله سطل زباله را داشته‌ایم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از طرفی عدم پذیرش بازار آزاد یا غیررسمی، موجب شده دولت هیچ دخالتی در آن نداشته باشد و هر کسی به هر روشی، نرخی را تعیین کند که این هم به صلاح کشور نیست.

 کتمان بازار غیررسمی ارز مشکلی را از اقتصاد کشور حل نمی‌کند
وی اظهار داشت: کتمان و عدم توجه به بازار غیررسمی ارز از سوی دولت، تبعات سنگینی در اقتصاد کشور دارد و مشکلی را برای اقتصاد کشور حل نمی‌کند.
پورابراهیمی گفت: دولت فقط نرخ ۴۲۰۰ تومان را به رسمیت می‌شناسد و اگر این روند ادامه یابد، صادرات را نیز متوقف می‌کند چون برای کسی صرفه ندارد از جمله اینکه صادرات پسته از استان کرمان صفر می‌شود.

وی تصریح کرد: به دولت گفتیم که این نرخ را برای اقلام ضروری مانند برنج، گندم، دارو، مواد اولیه کارخانه‌ها بگذارید و مابقی را مدیریت کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: بازار ارز لنگر اقتصاد کشور است، تغییر نرخ ارز باید بتواند جهش صادراتی برای ما ایجاد کند نه اینکه جلوی صادرات را هم بگیرد.
پورابراهیمی ادامه داد: ما هزینه کاهش پول ملی را می‌پردازیم، اما از آن طرف از مزایای صادرات استفاده‌ای نمی‌بریم، این حماقت دو طرفه است.

منبع: فارس

نمایندگان مجلس چهارشنبه به دیدار رهبری می‌روند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر چهارشنبه با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کنند.
نمایندگان مجلس چهارشنبه به دیدار رهبری می‌روند
به گزارش جهان نیوز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی چهارشنبه هفته جاری (۲۹ خرداد ۹۷) با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کنند. 

این دیدار پیش از ظهر روز چهارشنبه برگزار می‌شود و بر همین اساس جلسه علنی مجلس در روز چهارشنبه تا حدود ساعت ۱۰ برگزار خواهد شد. 

منبع:فارس

حق‌التدریس‌ها و آموزشیاران شرایط استخدامی‌ دارند

وزیر آموزش و پرورش در واکنش به مصوبه مجلس گفت: بسیاری از حق التدریس ها و آموزشیاران شرایط استخدامی را دارند اما برگزاری آزمون خیال ما را راحت خواهد کرد.
حق‌التدریس‌ها و آموزشیاران شرایط استخدامی‌ دارند
به گزارش جهان نیوز، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش پیرامون مخالفت مجلس شورای اسلامی با اولویت استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی اظهار داشت: بر اساس قانون ورود معلم به آموزش و پرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان است که منطق خود را دارد؛ چراکه در دانشگاه فرهنگیان فرد به مدت چهار سال در محیط شبانه روزی تحت تعلیم قرار می گیرد و مهارت های لازم را برای معلمی به دست می آورد.

وی افزود: تعدادی از همکاران حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی این شرایط را در طول سال ها فعالیت به دست آورده اند و موضع آموزش و پرورش و دولت این است که اگر قرار است از این نیروها استفاده کنیم باید با ابزارهایی این شرایط برایمان احراز شود.

بطحایی با بیان اینکه شرایط و شایستگی های فرد متقاضی از حیث مهارت ها و دانش معلمی باید برای ما محرز شود، خاطرنشان کرد: بر این نکته تاکید می کنم که در بین همکاران نهضت سوادآموزی و نیروهای حق التدریس که همواره دست آموزش و پرورش را در تنگناها گرفته اند و کمک حال بوده اند، تعدادی زیادی از آنها این شرایط و شایستگی ها را دارند.

وزیر آموزش و پرورش در پایان گفت: برگزاری آزمون و گزینش هایی که بتواند این شرایط را اثبات کند، خیال ما را نیز راحت خواهد کرد.

مجلس شورای اسلامی در جلسه ۲۰ خردادماه خود، طرح اصلاح بند «ب» ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه در خصوص استخدام گروه‌هایی از معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت‌ سوادآموزی را در دستور کار قرار داد که پس از سخنان مخالفان و موافقان به تصویب نرسید.

بر اساس این طرح مقرر شده بود سازمان امور اداری و استخدامی کشور و سازمان برنامه و بودجه کشور موظف شوند با هدف ارتقای کیفیت نظام تعلیم و تربیت، در طول اجرای قانون برنامه ششم توسعه نسبت به جذب معلم به ترتیب اولویت از میان نیروهای حق‌التدریس، آموزشیاران نهضت سوادآموزی و نیروهای دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی اقدام کرده و ردیف‌های استخدامی و اعتبار مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش را فراهم کنند.

کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به دلیل مغایرت با اسناد بالادستی نظام تعلیم و تربیت که اولویت را به جذب معلم از طریق دانشگاه فرهنگیان داده است، با این طرح اعلام مخالفت کرد.

منبع:مهر

«مذاکره مجدد با آمریکا» تقاضای یک مشت دیوانه یا خائن/ توصیه کرباسچی و دوستان به ساخت بمب اتم!

شماری از مدعیان‌اصلاحات در‌کنار اپوزیسیون خارج از کشور در نامه‌ای تسلیم‌طلبانه بدون‌توجه به‌تجربه پرهزینه‌برجام خواستار مذاکره‌مستقیم با ترامپ‌شدند!
گروه سیاسی جهان نیوز: جمعی از مدعیان اصلاح‌طلبی به همراه چند تن از اعضای گروهک نهضت آزادی و برخی گروهک‌های برانداز مقیم خارج (نظیر فدائیان خلق و...) که وجه مشترکشان همکاری در فتنه سبز است، نامه تسلیم‌طلبانه‌ای امضا کرده و خواستار مذاکره با دولت ترامپ شده‌اند. در میان آنها نام كرباسچی (رئیس‌حزب ‌اشرافی کارگزاران)، علی كشتگر و بهروز خلیق (دو تن از سران گروهک منحله فدائیان خلق) احمد منتظری، ابوالفضل بازرگان، رضا علیجانی و عیسی سحرخیز ، جلال جلالی‌زاده، جمیله كدیور و صدیقه وسمقی، حسین كروبی، حمید آصفی و... دیده می‌شود.

تضمین آمریکایی!
نویسندگان این نامه تسلیم‌طلبانه با ادعای «از دست رفتن فرصت مناسب دولت باراك اوباما» از مسئولان تصمیم‌گیر نظام خواسته‌اند «فارغ از جنگ‌های روانی كاخ سفید با یك تصمیم ملی اعلام كند كه حاضر به انجام مذاكرات بدون قید و شرط با آمریكاست تا قدمی در راه‌حل مشكلات و اختلافات برداشته شود».

در این بیانیه تاكید شده كه این مذاكرات «می‌تواند با قدرت و از موضع حفظ منافع ملی دنبال شود» و «در صورت هرگونه زیاده‌خواهی یا عدم ارایه تضمین برای پابرجا ماندن تعهدات، راه بازگشت همیشه باز است».

«غلامحسین کرباسچی» که نام او در میان امضاءکنندگان این نامه به چشم می‌خورد در مصاحبه با روزنامه زنجیره‌ای اعتماد گفته است: «در صورتی كه آمریكا ضمانت دهد دیگر بدعهدی نكند ایران می‌تواند با ترامپ پای میز مذاكره بنشیند»!

کرباسچی در بخش دیگری از این مصاحبه گفته است: «تحلیل و نظری كه در این نامه ارایه شده برای مقابله با افراطیون خارج‌نشینی است كه با بیانیه‌ها یا حضور در رسانه‌ها سعی در تشدید بن‌بست و خلق مشكلات جدید برای كشور دارند. كسانی كه دغدغه منافع ملی دارند همواره به دنبال گشایش یك راه جدید هستند».

نامه مجلس ششم
به گزارش کیهان، این نامه شباهت بسیار زیادی به نامه نمایندگان مجلس ششم به رهبری دارد. نامه‌ای که به جام زهر مشهور شد.مجلس ششم نماد سیاسی‌کاری و باندبازی و بی‌اعتنایی به مردم در ازای اولویت قرار دادن خواسته‌های چند گروهک بود و تا مرز برخی خیانت‌های بزرگ نظیر انتشارنامه جام زهر و لزوم تسلیم در برابر آمریکا، تحصن و تهدید به استعفاء پیش رفت. در مجلس ششم ۱۳۷ نماینده تحصن کردند و ۱۲۷ نماینده به رهبری نامه نوشتند.

اردیبهشت ماه ۱۳۸۱؛ ۱۲۷ نماینده مجلس ششم با ذکر نام نامه‌ای به رهبری نوشتند و مدعی شدند که قبل از اینکه استقلال و تمامیت ارضی کشور در مخاطره قرار گیرد باید جام زهر را نوشید و با آمریکا مذاکره کرد.
نظر رهبرمعظم انقلاب با پیشنهاددهندگان نوشیدن جام زهر متفاوت بود. آمریکایی‌ها از مذاکره می‌گفتند که یکی از پیش‌شرط‌هایش تغییر بخش‎هایی از قانون اساسی ایران بود.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۸۱ رهبر معظم انقلاب با ‌اشاره به پیشنهاد مذاکره با آمریکا فرمودند: «الان ورد و ذکر عدّه‌ای مذاکره با آمریکا شده است! چه مذاکره‌ای؟! می‌گویند با آمریکا مذاکره کنید تا موذی‌گری نکند؛ فشار وارد نیاورد؛ تهدید نکند و منافع ملی ما را رعایت نماید. مگر کشورهایی که امروز مورد تهدید آمریکا هستند - غیر از جمهوری اسلامی - با آمریکا مذاکره نمی‌کنند؟ مگر آنها با آمریکا رابطه ندارند؟ مذاکره و رابطه، مانع فشار آوردن و تهدید کردن و بدجنسی کردن و افزون‌طلبی نیست؛ مذاکره مشکلی را حل نمی‌کند. دولت آمریکا صریحاً با نظام اسلامی، هویّت اسلامی و ایمان اسلامىِ مردم ما اعلام مخالفت کرده است».

مگر دیوانه‌اند!
تناقض‌گویی جزو لاینفک رفتار مدعیان اصلاحات است.
این طیف تا چندی پیش در توجیه شکست و ناکامی برجام، تقصیرها را گردن ترامپ می‌انداختند و او را دیوانه و تافته‌ای جدابافته از حاکمیت آمریکا معرفی می‌کردند تا مردم از یاد ببرند که دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در کنگره (سنا و مجلس نمایندگان) و دولت آمریکا، درباره دشمنی با ملت ایران متفق‌القولند؛ حتی اگر سر موضوعات دیگر اختلاف نظر داشته باشند.

اما حالا همین‌ها وسوسه می‌کنند که راه طی شده و به بن‌بست خورده اعتماد به شیطان بزرگ را دوباره و چندباره تجربه کنیم و طبعا با همان فرمول شیطان‌پسند، امتیازات نقد جدید - این بار در حوزه امنیت ملی و توان بازدارندگی- بدهیم و مشتی وعده جدید بگیریم؛ در حالی که تمام وعده‌های قبلی دروغ از آب در آمده یا برعکس عمل شده‌اند.

آقای روحانی که برجام را «آفتاب تابان» و «نشانه تسلیم همه قدرت‌های بزرگ در برابر اراده ملت» نامیده بود، آبان ۹۶ در جلسه دفاع از وزرای پیشنهادی نیرو و علوم در مجلس گفته بود: «داستان مضحکی اتفاق افتاده؛ می‌گویند تعهدی که قبلا بستیم، فعلا قرص و محکم نباشد، درباره موضوع دیگری حرف بزنیم! آمریکا با زبان و عمل می‌گوید که اهل مذاکره و تعهد نیست اما به برخی کشورهای شرق آسیا (کره شمالی) می‌گوید بیا با ما مذاکره کن؛ مگر دیوانه‌اند كه با شما مذاكره كنند؟ شما به مذاكره‌ای كه به تایید سازمان ملل رسیده، پایبند نیستید».

جنون گاوزدگی!
خوش‌بینانه‌ترین قضاوت درباره نامه مشترک دبیرکل کارگزاران با چند تن از اعضای حزب منحله مشارکت و برخی اعضای ورشکسته اپوزیسیون، مرض و دیوانگی در حد جنون آنهاست. وگرنه احتمال وطن‌فروشی درباره برخی از آنها، قضاوتی واقعی است. می‌گویند مردی سراغ روانپزشک رفت و گفت «آقای دکتر من هر شب کابوس می‌بینم که با گاوهای زبان نفهم مسابقه فوتبال دارم. گله‌ای حمله می‌کنند و من زیر لگدشان می‌مانم و از خواب می‌پرم. اگر می‌شود قرص و آمپولی تجویز کنید که دیگر از این کابوس‌ها نبینم و شب راحت بخوابم».

دکتر برای او دارو تجویز کرد و گفت از امشب مصرف کنید تا حالتان خوب شود. مرد بیمار نسخه را گرفت که برود؛ اما ناگهان برگشت و پرسید : «آقای دکتر ! نمیشه داروها رو از فردا شب مصرف کنم؟!». دکتر با تعجب پرسید «برای چی؟ مگه نگفتین که کابوس، شما رو اذیت می‌کنه؟!». مرد بیمار جواب داد «چرا آفای دکتر؛ گفتم. اما راستشو بخواین... آخه.... امشب هیجانش بیشتره. امشب مسابقه فیناله»!... آری برخی دچار شیدایی و جنون گاوزدگی و گاوگرفتگی حادّ هستند؛ فرقی هم نمی‌کند که طرف شان اوباما باشد یا ترامپ.

تکمیل پازل ترامپ
نکته قابل تأمل، تکمیل پازل ترامپ توسط نویسندگان نامه مذکور است. درست چند روز پس از ادعای ترامپ مبنی بر اینکه ایران پای میز مذاکره باز خواهد گشت، نویسندگان این نامه خواستار مذاکره مستقیم با رئیس‌جمهور آمریکا شدند.

این نامه در حقیقت ارسال پالس به ترامپ برای فشار بیشتر به مردم ایران است.
این نامه در حالی منتشر شده که، کارشناسان ارشد حوزه بین‌الملل بارها بر این مهم تأکید کرده‌اند که برنامه هیچ کشوری علیه کشور دیگر بدون همراهی عوامل وابسته یا مرعوب عملیاتی نخواهد شد و حمایت دولت آمریکا از برخی گروه‌های سیاسی داخلی ایران، برای بزنگاه‌هایی است که آمریکا قصد عملیاتی کردن برنامه‌های خود علیه ملت ایران را دارد که مقابله با توان دفاعی با ابزار فشار اقتصادی و تحریم نمونه بارز آن در مقطع کنونی است.

به گزارش تسنیم، تلاش آمریکا برای فشار بیشتر به ملت ایران با خروج واشنگتن از برجام، علنی شد؛ چیزی که علی‌اکبر ولایتی عضو هیئت نظارت بر برجام از آن با عنوان «تقسیم کار» آمریکایی‌ها با برخی کشورهای اروپایی برای فشار بیشتر خبر داد. حالا می‌توان گفت که فشار برای محدود و محصور کردن ایران در خاک خود از طریق طرح‌هایی چون FATF و... و مقابله با توان دفاعی و موشکی ایران یک نوع تقسیم‌کار علنی بین آمریکا و برخی کشورهای اروپایی است.به‌نظر می‌رسد که در این تقسیم کار ضلع سومی هم وجود دارد و نقش کاتالیزوری برخی عوامل داخلی است که باید این مسیر را در داخل فراهم کنند و این نامه بیانگر این مهم برای پیوند زدن «فشار از بیرون» با «همراهی از داخل» در راستای عملی شدن توطئه‌ جدید آمریکاست.

نگاهی به لیست کسانی که درخواست مذاکره با آمریکا را امضا کرده‌اند، نشان می‌دهد که برخی از افراطیون مدعی اصلاحات علیرغم آنکه خود را در مقابله با نیروهای وفادار به انقلاب، «رفرمیست» و «اصلاح‌طلب» می‌خوانند، در بزنگاه‌های مهم، اعم از وقایع سال ۷۸، ۸۸ و حوادث دی ۹۶ یا در برهه‌هایی که آمریکا و اروپا برای صدور قطعنامه یا تحریم‌ علیه ایران، در صف مقابل ملت ایران قرار داشته‌اند، با جریان خارجی همراهی کرده‌اند و هیچ نشانه‌ای از اصلاح‌طلبی به‌معنای واقعی کلمه در آنها دیده نمی‌شود.

خسارت محض برجام
انتشار این نامه تأمل‌برانگیز توسط مدعیان اصلاحات در حالی است که اکنون تجربه پرهزینه برجام پیش روی ماست.از ابتدای مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵، گزاره «با کدخدا می‌شود بست و بازی برد- برد انجام داد» به نخ تسبیح راهبرد دولت یازدهم تبدیل شد. مقامات ارشد دولت یازدهم در اقدامی تأمل‌برانگیز به تعریف و تمجید از «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا پرداخته و او را فردی مؤدب! و باهوش! نامیدند.

روحانی در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم در توضیح چرایی اولویت مذاکره با آمریکایی‌ها در مقابل تروئیکای اروپایی گفته بود:«بنده معتقدم مذاکره با آمریکا راحت‌تر از مذاکره با اروپاست چرا که اروپایی‌ها به دنبال «آقا اجازه» از آمریکا هستند.... آمریکایی‌ها کدخدای ده هستند، با کدخدا بستن راحت‌تر است»!

در هفته‌های گذشته، «علی اکبر صالحی» رئیس‌سازمان انرژی اتمی در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما گفته بود:«ما در مذاکرات [هسته‌ای در دولت یازدهم]، با آمریکا مذاکره می‌کردیم نه مجموعه ۱+۵».

در مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در دولت یازدهم، دیدارهای دوجانبه وزرای خارجه ایران و آمریکا (ظریف-کری) رکورد زد. پیاده‌روی ۱۵ دقیقه‌ای ظریف و جان کری در ژنو، تماس تلفنی روحانی و اوباما و دست دادن ظریف و اوباما در سازمان ملل را نیز باید به فهرست اقدامات دولت در مذاکرات اضافه کرد. در مجموع تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای از تمام امکانات و توانایی‌های موجود در پیشبرد مذاکرات آن هم به روش خود بهره برد.

اما اوباما در مقابل ایران را حامی تروریسم نامید، ۲ میلیارد دلار از اموال ملت ایران را غارت کرد، قانون محدودیت ویزا را با هدف سنگ‌اندازی در روابط تجاری ایران تصویب کرد و قانون تحریمی آیسا را تمدید کرد و در روزهای پایانی ریاست‌جمهوری خود، قانون وضعیت اضطراری علیه ایران را نیز تمدید کرد و به عبارتی، آخرین لگد را به برجام زد.

همیشه تاکید شده است که انسان عاقل، از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود. مدعیان اصلاحات به جای پیشنهاد مضحک مذاکره مستقیم با ترامپ برای رفع مشکلات، باید درباره خسارت محض برجام و هدر رفتن ۵ ساله ظرفیت‌های عظیم داخلی بخاطر «چشم دوختن به نقطه‌های خیالی» به مردم ایران پاسخگو باشند.

غیرقابل اعتماد
حمیدرضا آصفی سخنگوی وزارت امور خارجه دولت اصلاحات با ‌اشاره به نامه مشترک برخی مدعیان اصلاحات با اپوزیسیون خارج کشور به مسئولان عالی نظام برای مذاکره مستقیم با ترامپ، گفت: بین امضاء کنندگان این نامه، فردی با عنوان آصفی نیز وجود دارد که بنده ایشان را اصلاً نمی‌شناسم و به هیچ عنوان چنین نامه‌ای را ندیده و امضا نکرده‌ام.

آصفی با بیان اینکه درخواست‌ مذاکره مستقیم با ترامپ به هیچ‌ عنوان قابل قبول نیست، تصریح کرد: تجربیات ما می‌گوید که دولت آمریکا به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست و این شرایط برای ترامپ مضاعف است. (۱)

توصیه کرباسچی و دوستان به ساخت بمب اتم
دکتر سیدمحمد مرندی، مدیرگروه مطالعات آمریکای دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در رابطه با نامه ۱۰۰ فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: «خوشبختانه امضاکنندگان این نامه عناصر مهم و موثری در فضای سیاسی ایران نیستند. اگر آنها افراد مهمی بودند، اقدام آنها و مضمون نامه‌ای که منتشر کردند، سیگنالی به آمریکا بود و این پیام را دربر داشت که تحریم‌ها و فشارهای جدید ترامپ موثر واقع شده و به نوعی تشویق آمریکا برای فشار بیشتر جهت رسیدن به اهداف واشنگتن بود.»

وی در رابطه با ماهیت امضاکنندگان این نامه افزود: «برخی از این افراد ساده‌لوح و جاهلند، برخی از روی کینه با نظام چنین حرف‌هایی را مطرح می‌کنند و برخی نیز در این سال‌ها حقوق‌بگیر آمریکا و متحدان آن بوده‌اند، بنابراین طبیعی است که از زبان این افراد پیشنهاداتی از این دست مطرح شود.»

عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران در رابطه با تشابه ظاهری این نامه با نامه جام زهر نیز به فرهیختگان گفت: «این نامه نمی‌تواند مثل نامه جام زهر باشد. همان‌طور که ذکر شد، این افراد عناصر موثری در جامعه ایران نیستند و بعضا حتی در خود آمریکا زندگی می‌کنند و به بیان دقیق‌تر در حاشیه سیاست تعریف می‌شوند. آنها علاقه‌مندند که در آمریکا از جایگاه خوبی برخوردار باشند و نزد حاکمیت آمریکا خوشنام باقی بمانند.»

مرندی در ادامه خاطرنشان کرد: «اگر چهره‌هایی شاخص و صاحب‌نظر این نامه را امضا کرده و چنین مطالبه‌ای را در داخل مطرح می‌کردند، اقدام آنها حامل پیام خطرناکی بود؛ چون آمریکایی‌ها آن را به‌عنوان موفقیت ترامپ تفسیر می‌کردند. درواقع نتیجه‌گیری آمریکایی‌ها این بود که فشارها را ادامه دهیم و تشدید کنیم که این صداها در جامعه ایران بلندتر شوند.»

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به‌رغم بی‌اعتمادی به آمریکا با این کشور هم بارها مذاکره کرده و در سال‌های اخیر نیز برجام را امضا کرد، گفت: «برجام از سوی ایران مو به مو اجرا شد و به‌رغم آنکه دانشمندان ما را شهید کردند و باوجود سرمایه‌گذاری‌هایی که از قبل از انقلاب صورت گرفته بود، ما از بخشی از حقوق خود صرف‌نظر کردیم تا به این توافق برسیم. معنی حرف این اشخاص این است که یعنی به‌رغم تجربه برجام و با وجود عدم پایبندی ایالات متحده به تعهدات خود در توافق هسته‌ای، ما از این تجربه چشم‌پوشی کرده و باز هم به این مسیر ادامه دهیم و عملا از حقوق خود در حوزه‌های دیگر نیز صرف‌نظر کنیم.»

به گفته مرندی، امضا‌کنندگان این نامه باید پاسخ دهند که چطور می‌توان با آمریکایی‌ها که تا الان به تعهدات خود پایبند نبودند مذاکره کرده و به آنها اعتماد داشت و از این به بعد باید از چه حقی صرف‌نظر کنیم؟

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه این اقدام عملا تلاشی بود برای چراغ سبز نشان دادن به آمریکایی‌ها جهت تشدید فشارها بر ایران تا صدای مطالبه مذاکره مستقیم با آمریکا در جامعه بلند شود، گفت: «پشت حرف اینها دانسته یا نادانسته خود آمریکایی‌ها هستند. آمریکایی‌ها مایلند این گزاره میان جامعه ایران تقویت شود تا در میان اقشار مختلف مردم و میان مردم و سیاستمداران شکاف ایجاد کنند و فشارهای این کشور بر ایران تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.»

وی درباره تشابه این اقدام و نامه چندی پیش۵۰ ایرانی ساکن آمریکا به ترامپ برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران بار دیگر تاکید کرد: «علی‌القاعده پشت پرده این نامه خود آمریکایی‌ها هستند. به جای آنکه این افراد خطاب به دولت آمریکا نامه بنویسند و به رفتار خصمانه این کشور اعتراض کرده و آن را محکوم کنند، از کشوری که به‌رغم بدبینی موجه، مذاکره کرده و به تعهدات خود پایبند بوده و با هدف ایجاد صلح و ثبات و کاهش تنش در منطقه از بخشی از حقوق خود صرف‌نظر کرده، خواسته‌اند که امتیازات بیشتری را به طرفی که پایبند نبوده بدهد. با این کار آنها ترامپ و آمریکا را به عدم پایبندی به تعهدات بین‌المللی خود در آینده تشویق می‌کنند.»

عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران با اشاره به آنکه امضا‌کنندگان این نامه معتقدند در صورتی که آمریکا ضمانت بدهد که دیگر بدعهدی نکند، ایران می‌تواند با ترامپ پای میز مذاکره بنشیند، گفت: «آمریکایی‌ها نه‌تنها امروز بلکه از سالیان گذشته، به تضمین‌هایی که خودشان در معاهدات بین‌المللی و در قبال خیلی از کشور‌ها داده‌اند پایبند نبوده‌اند و مثال روشن آن هم برجام است. نه در دولت اوباما و نه در دولت ترامپ آمریکا به تعهدات خود در برجام ذره‌ای اعتنا نکرده است. آمریکا در تضمین‌های خود نسبت به دیگر تعهدات بین‌المللی هم وفا و تعهدی ندارد، لذا باید اذعان داشت افرادی که چنین نامه‌ای را امضا می‌کنند، واجد کمترین و حداقلی‌ترین شناخت از فضای واقعی جهان و عرصه مسائل بین‌المللی هم نیستند. اینها به جای نوشتن نامه به مسئولان ایرانی باید به مسئولان آمریکایی می‌گفتند تا زمانی که آمریکا به‌طور کامل به تعهدات خود در برجام پایبند نباشد، مذاکرات بی‌مفهوم است.»

مرندی در ارزیابی توصیه نگارندگان نامه به الگوگیری ایران از کره شمالی جهت گفت‌وگوی مستقیم با ایالات متحده نیز خاطرنشان کرد: «ما اگر بخواهیم این مساله را مورد توجه قرار دهیم، باید ابتدا شرایطی را که کره شمالی در بستر آن وارد مذاکره مستقیم با آمریکا شد بررسی کنیم. کره شمالی در شرایطی وارد گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا شد که هم موشک‌های قاره‌پیما داشت و هم به فناوری تولید کلاهک هسته‌ای و بمب اتم رسیده و سلاح اتمی ساخته بود.»

وی افزود: «این را هم باید گفت که ما نمی‌دانیم نتیجه مذاکرات آمریکا با کره شمالی به کجا می‌رسد. ضمن آنکه کره شمالی در این مذاکرات هیچ تعهد جدید و ویژه‌ای در مورد تسلیحات هسته‌ای خود نداده است.»

این کارشناس مسائل بین‌المللی در پایان تصریح کرد: «اگر طبق نظر امضا‌کنندگان این نامه بنا بر الگو قرار دادن کره شمالی باشد، ما ابتدا باید موشک‌های قاره‌پیما و بعد کلاهک‌های هسته‌ای بسازیم و وقتی به این سطح از توان رسیدیم، برویم و با آمریکا گفت‌وگو کنیم، لذا نتیجه نامه‌نگاری این افراد توصیه به تولید بمب اتم و موشک‌های حامل آن است.»(۲)پی نوشت:
۱)http://kayhan.ir/fa/news/۱۳۴۸۷۰
۲)http://newspaper.fdn.ir/?nid=۲۵۱۷&pid=۳&type=

ویلای آقای سرلشگر فیروزآبادی را پس بگیرید

در نامه جنبش عدالتخواه دانشجویی آمده است: این ویلا در حال حاضر در مالکیت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) بوده و طبق اطلاع ما تاکنون دو بار نیز مقام معظم رهبری (مدظله العالی) دستور تخلیه ویلای فوق را داده‌اند و اقدامات حقوقی و حکم تخلیه نیز توسط ستاد اجرایی از محاکم قضایی اخذشده است. اما متأسفانه نیروی انتظامی به‌عنوان ضابط قضایی تاکنون اقدام به اجرای این حکم و تخلیه ملک مذکور، نکرده است!
ویلای آقای سرلشگر فیروزآبادی را پس بگیرید
به گزارش جهان نیوز، جنبش عدالتخواه دانشجویی در نامه ای خطاب به دادستان تهران خواستار رسیدگی فوری به پرونده تخلیه ویلایی در شهر لواسان از سوی رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح شد. متن این نامه در ادامه به شرح ذیل آمده است:
 
جناب آقای جعفری دولت‌آبادی
دادستان محترم تهران
 
سلام‌علیکم
 
همان‌طور که احتمالاً مستحضر نیستید جناب آقای سرلشگر فیروزآبادی رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح حدود ۲۵ سال است (از سال ۱۳۷۲) که یکی از ویلاهای مصادره‌ای مسئولان رژیم سابق در شهر لواسان به مساحت ۱۰هزار مترمربع را به‌طور رایگان در اختیار گرفته است و علیرغم تذکرات و پیگیری‌های فراوان حاضر به تخلیه ویلای مزبور نیست.
 
از نحوه در اختیار گیری ویلای مزبور توسط وی و سؤالات فراوان پیرامون آن‌که بگذریم این ویلا در حال حاضر در مالکیت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) بوده و طبق اطلاع ما تاکنون دو بار نیز مقام معظم رهبری (مدظله العالی) دستور تخلیه ویلای فوق را داده‌اند و اقدامات حقوقی و حکم تخلیه نیز توسط ستاد اجرایی از محاکم قضایی اخذشده است. اما متأسفانه نیروی انتظامی به‌عنوان ضابط قضایی تاکنون اقدام به اجرای این حکم و تخلیه ملک مذکور، نکرده است!
 
لذا انتظار است در اسرع وقت نسبت به رسیدگی به پرونده فوق و الزام شخص مذکور به تخلیه ویلای لواسان، دستورات لازم را صادر فرمایید.
 
لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
 
به امید ظهور عدالت‌گستر گیتی
جنبش عدالت‌خواه دانشجویی
 
رونوشت:
دفتر مقام معظم رهبری (مدظله العالی)
رئیس محترم قوه قضاییه
رئیس محترم ستاد اجرایی فرمان امام (ره)
فرمانده محترم نیروی انتظامی جمهوری اسلامی
 
 
منبع: رجا

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن