گروه خبری اقتصادی

آغاز خرید توافقی ارز از صرافی‌ها


امکان خرید ارز به نرخ توافقی از صرافی‌های دارای مجوز از بانک مرکزی در سامانه جامع تجارت از روز چهارشنبه، مهیا شد.
آغاز خرید توافقی ارز از صرافی‌ها
به گزارش جهان نیوز، سازمان توسعه تجارت با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد؛ امکان خرید ارز برای واردکنندگان کالاهای دارای اولویت سوم، به نرخ توافقی از صرافی‌های دارای مجوز از بانک مرکزی در سامانه جامع تجارت از روز چهارشنبه، مهیا شد.

بر اساس این اطلاعیه، واردکنندگان برای بهره‌مندی از این امکان،باید چهار مرحله را به شرح زیر طی کنند:

۱- ثبت سفارش در سامانه جامع تجارت با ویژگی‌های زیر:
     - نوع عملیات ارزی بانکی؛
     - محل تأمین ارز: از محل صادرات؛
     - انتخاب کالاهای گروه سوم.

۲- مراجعه به بانک عامل و ثبت درخواست گواهی ثبت آماری از نوع «ارز اشخاص از محل صادرات» در پرتال ارزی توسط بانک عامل.

۳- ارائه وثایق و تعهد لازم به بانک عامل پس از تأیید گواهی ثبت آماری در بانک مرکزی و تأیید دریافت تعهد توسط بانک عامل در پرتال ارزی.

۴- مراجعه به سامانه جامع تجارت، بخش خرید ارز و طی کردن فرایند خرید ارز از صرافی. مسیر دسترسی به بخش خرید ارز: عملیات ارزی > مدیریت عملیات ارزی بانکی > خرید ارز
به این ترتیبت فرایند خرید ارز در سامانه جامع تجارت همچون گذشته است؛ درخواست واردکنندگان از طریق سامانه نیما برای صرافی‌های مجاز ارسال می‌شود و آنها می‌توانند پیشنهادهای خود را روی درخواست ثبت کنند، سپس واردکننده با انتخاب یکی از پیشنهادها فرایند خرید ارز را طی می‌کند. تنها تفاوت در توافقی بودن نرخ ارز است.

منبع: مهر

قیمت سکه و طلا امروز پنج شنبه 28 تیر +جدول


قیمت طلا در بازار کاهش پیدا کرد.
 
عنوانقیمت زندهتغییر 
اونس طلا۱۲۲۷.۶۷۴.۴۶ 
گرم طلا ۱۸۲۳۷۷۰۰-۲۰.۰۰ 
گرم طلا ۲۴۳۱۶۹۳۰-۳۰.۰۰ 
سکه بهار آزادی۲۷۰۰۰۰۰۴۰۰۰۰.۰۰ 
سکه امامی۲۸۹۲۵۰۰۲۵۰۰.۰۰ 
نیم سکه۱۳۶۵۰۰۰-۵۰۰۰.۰۰ 
ربع سکه۷۱۰۰۰۰-۲۵۰۰.۰۰ 
سکه گرمی۴۱۵۰۰۰۵۰۰۰.۰۰ 

چرا دولت در کنترل قیمت مسکن شکست خورد؟


یک استاد دانشگاه گفت: نهادهایی همچون بانکها و به‌ویژه بانک مسکن اگر بخواهند به حل مشکل مسکن مردم کمک کنند باید تغییر شیوه بدهند و اساس کارشان کمک و نه تجارت باشد.
چرا دولت در کنترل قیمت مسکن شکست خورد؟
به گزارش جهان نیوز، طی ماه‌های اخیر شاهد رشد محسوس قیمت در معاملات واحدهای مسکونی بودیم این در حالی است که در اواخر سال گذشته بود که وزیر راه و شهرسازی وعده رونق بدون افزایش قیمت مسکن را داده بود در این رابطه با الله‌مراد سیف، دانشیار اقتصاد دانشگاه امام حسین(ع) گفت‌وگو کردیم:

 وی با بیان اینکه افزایش قیمت مسکن در این فصل از سال که فصل جابه‌جایی است تا حدودی قابل انتظار است اما این میزان از افزایش قیمت امسال غیرمتعارف بود گفت:‌ عوامل متعددی است که این افزایش افسارگسیخته را به‌وجود آورده اما مهمترین عاملی که باعث ایجاد این شرایط شده است افزایش قیمت طلا و ارز است که به التهاب در بازار مسکن کمک کرده است.

این استاد اقتصاد دانشگاه با تصریح به اینکه ناتوانی دولت در کنترل بازار ارز باعث ایجاد التهاب در بازار مسکن شده است گفت: شرایط روانی که با توجه به نوسانات نرخ ارز به‌وجود آمده است به التهاب در بازار مسکن کمک کرده است و ممکن است کنترل بازار ارز به ثبات بازار مسکن نیز کمک کند.

الله‌مراد سیف در مورد این ادعای دولت که در سال گذشته مطرح شده بود و دولت وعده رونق مسکن بدون تورم را داده بود گفت: به‌طور کلی زمانی رونق وارد بازار می‌شود که مردم بتوانند نیازهای واقعی خود را در آن بازار تهیه کنند.

این کارشناس اقتصادی با ابراز اینکه حوزه مسکن نیز از این قاعده مستثنی نیست گفت: در بازار مسکن نیز رونق زمانی ایجاد می‌شود که مردمی که نیازمندان واقعی مسکن هستند با بهره‌برداری از تسهیلات یا هر شرایط دیگری که دولت فراهم می‌کند توانایی تهیه مسکن را داشته باشند.

** تبدیل‌شدن بازار مسکن به جولانگاه سفته‌بازان
وی با انتقاد از سیاستهای مدیریتی دولت در حوزه بازار مسکن گفت: در شرایط فعلی این وعده دولت هیچ‌گاه عملیاتی نخواهد شد چراکه اکنون وضعیت بازار مسکن به‌گونه‌ای نیست که تأمین‌کننده نیاز خریداران واقعی باشد بلکه اکنون بازار مسکن بیشتر در اختیار کسانی است که به مسکن به‌عنوان دارایی نگاه می‌کنند و عرصه جولان سفته‌بازی تاجران است و دولت برای کنترل این وضعیت هیچ برنامه‌ای ندارد و اعلام نکرده است بنابراین حرف زدن از رونق در این شرایط به‌دور از فهم اقتصادی است.

الله‌مراد سیف با تصریح به اینکه رونق زمانی حاصل می‌شود که  شرایط قدرت خرید مردم را به‌گونه‌ای در حد معقولی ارتقا بدهیم تا نیازهای واقعی مسکن تأمین شود و عرضه کنندگان واقعی مسکن بتوانند مسکن مناسب را  عرضه کنند و مردم نیز بتوانند تقاضا کنند گفت: اما اگر مسکن به‌عنوان دارایی و سفته‌بازی بخواهد مورد خرید و فروش قرار بگیرد، این معنی رونق نمی‌دهد و بیشتر التهاب در بازار نامگذاری می‌شود که هرگز نیازمندان واقعی را به نیازشان نمی‌رساند.

این استاد دانشگاه با هشدار نسبت به اینکه اگر دولت با سیاستهای اقتصادی متناسب راهکارهای مدیریت و کنترل سفته‌بازی در بازار مسکن را اجرایی نکند و کما فی السابق بر سیاستهای گذشته خود پافشاری کند حالت التهابی بازار مسکن ادامه پیدا خواهد کرد گفت:‌ این التهاب باعث آشفتگی  برای مصرف‌کننده واقعی خواهد شد و او را از نیاز خود دور خواهد کرد.

الله‌مراد سیف با تذکر به اینکه افزایش چشمگیر یک کالا به‌یک‌باره نشان‌دهنده وجود التهاب در بازار است اضافه کرد: اکنون که قیمت مسکن به‌یک‌باره جهش چشمگیر داشته است نشان‌دهنده وجود التهاب در بازار مسکن است که در چنین شرایطی با افزایش قیمتها خارج از قاعده و حاکم بودن منطق بازار مواجهیم.

وی با ابراز اینکه دولت باید با تدابیری که اتخاذ می‌کند شرایط را برای خرید مسکن به‌وسیله مصرف‌کننده واقعی فراهم کند ادامه داد: یکی از این تدابیر می‌تواند استفاده از منابع بانکی باشد که آن را به‌سمتی سوق بدهد که هم عرضه‌کننده مسکن و هم تقاضاکننده مسکن نقش بیشتری در خرید و فروش مسکن بازی کنند و شرایط به‌سمت سفته‌بازی پیش نرود که نیاز مصرف‌کننده واقعی تأمین نمی‌شود.

این کارشناس اقتصادی با تصریح به اینکه ایجاد چنین شرایطی یعنی سوق دادن بازار مسکن به‌سمت خرید نیازمندان واقعی نیازمند مدیریت است گفت: یکی از  ابزارهایی که  برای رسیدن به این هدف می‌توان استفاده کرد تسهیلات بانکی با نرخ سود و اقساط مناسب وضع عموم مردم است تا نیازهای واقعی را بتوانند پوشش دهند.

وی در مورد اشکالات طرح مسکن دولتها در دهه اخیر گفت: دولت نهم و دهم طرح مسکن مهر را راه‌اندازی کرد علی‌رغم محاسنی که داشت اشکالش این بود برای چنین طرح عظیمی دولت بایستی اصل تدریج را رعایت می‌کرد که هم کیفیت کار بالاتر رود و مهمتر اینکه در دوره خود بتواند تعهدات ایجادشده خود را تکمیل کند و به دوره بعد انتقال پیدا نکند که دولت بعدی از اساس طرح را رد کند و آن را انجام ندهد و در نتیجه تعهدات دولت به مردم عملیاتی نشود.

** سلبی‌بودن مهمترین برنامه دولت برای حل معضل مسکن
این استاد اقتصاد دانشگاه در مورد سیاستهای مسکن دولت یازدهم گفت:‌ اساسی‌ترین شاخصه دولت یازدهم در حوزه مسکن سلبی بود که طرح مسکن مهر را قبول نداشت اما در حوزه ایجابی متأسفانه شاهد هیچ برنامه مشخصی از سوی دولتی که مسکن مهر را قبول نداشت نبودیم و هیچ‌گاه این دولتمردان اشاره نکردند اکنون که مسکن مهر را قبول ندارند طرح جایگزین آنها چیست.

وی با اظهار اینکه در حوزه مسکن دولت یازدهم و دوازدهم نمره پایینی دریافت می‌کند گفت:‌ علاوه بر اینکه دولت هیچ‌گاه برای نیازمندان واقعی مسکن فکری نکرد و طرحهایی هم که همچون طرح مسکن اجتماعی مطرح می‌کرد هیچ‌گاه عملیاتی نشد و تعهدات دولت قبلی در حوزه مسکن را نیز انجام نداد تا بر مردم هزینه مضاعفی برای دریافت مسکنشان تحمیل شود.

الله‌مراد سیف گفت: بهتر است دولتها بر اساس توانی که در خود می‌بینند مسئولیت را قبول کنند چراکه آنها باید تعهدات خود را نسبت به مردم عملیاتی کنند.

وی با تبیین جایگاه ویژه مسکن در رونق اقتصادی و رشد اقتصادی کشورها گفت: به همین سبب برای مسکن به برنامه‌ای تدریجی و مداوم  احتیاج داریم که طرحی زودگذر نباشد بلکه استمرار داشته باشد تا رونق و رشد اقتصادی مستمر باشد.

این استاد اقتصاد دانشگاه با بیان اینکه  لازمه تداوم داشتن بازار مسکن منطقی بودن طرحهای این حوزه است گفت: برای رسیدن به این موضوع اساسی در اقتصاد کشور باید همه جوانب را بررسی کرد و از همه ظرفیتهای اقتصادی استفاده کرد مثلاً انبوه‌سازان واقعی را وارد میدان کرد و نهادهای حمایتی دولتی نیز برای حمایت وارد شوند.

وی با تصریح به اینکه نهادهایی همچون بانکها و به‌ویژه بانک مسکن اگر بخواهند به این موضوع کمک کنند باید تغییر شیوه بدهند و اساس کارشان کمک و نه تجارت باشد گفت: وظیفه بانک مسکن تجهیز یا تأمین کردن منابع است و باید مجزا از سایر بانکها از حالت سوداگرایانه خارج شود تا بتواند در این مسیر کمک‌کننده باشد چراکه به نهادهایی مالی احتیاج داریم که به‌انگیزه کمتر مالی و سوداگرایانه در بازار مسکن نیازها را تأمین کنند و با بانکهای متعارف امروزی تفاوت داشته باشند و هدفشان تأمین نیازها باشد.

منبع: تسنیم

آقای وزیر! در گمرک قاچاق سازمان یافته است


عضو کمیسیون قضایی مجلس با بیان اینکه در دولت اراده‌ای برای برخورد با مفاسد وجود ندارد، گفت: بعضاً شاهد حتی حمایت مسئولان از افراد مفسدین اقتصادی هستیم چراکه ظاهراً این افراد فاسد یا در فعالیت‌های انتخاباتی از مسئولان حمایت کرده‌اند یا اینکه فرد مسئول خود در فساد صورت گرفته ذی‌نفع است.
آقای وزیر! در گمرک قاچاق سازمان یافته است
به گزارش جهان نیوز، محمد علی پورمختار نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی  با اشاره به مشکلات اقتصادی امروز کشور گفت: واقعیت این است که مسئولان دولتی خود نیز به صورت مستقیم و غیر مستقیم به این موضوع اذعان دارند که سوء مدیریت‌ها و بی‌تدبیری‌ نقش قابل توجهی در مشکلات اقتصادی امروز کشور دارد.

وی ادامه داد: این سوء مدیریت‌ها به قدری آشکار است که نیازی به اطلاع‌رسانی ندارد و همه آن را می‌بینند.

عضو کمیسیون قضایی مجلس اظهارداشت: به محض اینکه اسم تحریم می‌آید بازار و اقتصاد کشور دچار نوسان می‌شود، این نشان دهنده آن است که تیم اقتصادی دولت برنامه‌ای برای این وضعیت طراحی نکرده است.

پورمختار خاطرنشان کرد: مسئولان دولتی به راحتی از کنار سوء استفاده‌ها و مفاسدی که در حوزه اقتصاد کشور صورت می‌گیرند می‌گذرند و با آن‌ها مقابله نمی‌کنند و بعضاً حتی شاهد حمایت آقایان از افراد مفسد هستیم چرا که ممکن است این مفسدین اقتصادی بعضاً در انتخابات‌ها از این مسئولین حمایت کردند و باید مسئولین الان جبران کنند و یا افرادی هستند که به نوعی در این مفاسد ذی‌نفع هستند و علاقه چندانی برای افشای اسامی مفسدین و معرفی آنها به قوه قضاییه و به ویژه برخورد در داخل خود قوه مجریه با مفاسد موجود وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در دولت اراده‌ای برای برخورد با مفاسد وجود ندارد، افزود: در طول ۵ سال گذشته از دولت تنها یک پرونده دیدیم که آن هم تحت فشار افکار عمومی در رابطه با خودروهای وارداتی و تخلفات رخ داده در گمرک و وزارت صنعت بود که رئیس جمهور طی نامه‌ای از قوه قضاییه خواست تا آن را رسیدگی کند، سؤال اینجاست که آیا تنها همین مورد است؟!

عضو کمیسیون قضایی مجلس اظهارداشت: قاچاق سازمان یافته کالا در گمرک اتفاق می‌افتد و وزیر اقتصاد باید در این باره پاسخگو باشد چرا که خود پیش از این سالها مدیر گمرک بوده و امروز هم فردی را به عنوان مسئول این بخش به کار گمارده که نه توان کارکردن دارد و نه اراده‌ای دارد و حتی مدیران رده‌های پایین را با اراده وزیر اقتصاد جابجا می‌کند.

پورمختار در پایان خاطرنشان کرد: کسانی که نمی‌توانند کشور را اداره کنند باید کنار بروند چرا که وقتی این افراد توان لازم را برای کار کردن ندارند حضورشان چیزی جز خیانت به کشور نیست.

منبع:فارس

ظرفیت تولید گاز امسال چقدر افزایش می‌یابد؟


مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس پیشرفت چهار سکوی فازهای 13، 14 و 24 را بیش از 90 درصد اعلام کرد و گفت: نصب پنج سکوی پارس جنوبی تا پایان شهریورماه انجام می شود.
ظرفیت تولید گاز امسال چقدر افزایش می‌یابد؟
به گزارش جهان نیوز،  محمد مشکین‌فام مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در حاشیه بازدید از یارد صدرا اظهار داشت: پیشرفت ساخت سکوهای ۱۴C، ۱۳B و ۱۳D و ۲۴A هم اکنون بیش از ۹۰ درصد است.
 
وی با اشاره به این که از مجموع ۱۰ سکو که قرارداد ساخت آن با شرکت صدرا امضا شده، یک سکو نصب و سکوی دوم آماده بارگیری است، تصریح کرد: تمهیدات لازم برای انتخاب پیمانکاران عملیات بارگیری، حمل، نصب و راه‌اندازی چهار سکوی جدید پارس جنوبی اندیشیده شد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از نصب پنج سکو تا پایان شهریورماه خبر داد و یادآور شد: سکوی ۱۴A نیز که مراحل ساخت آن در یارد ایزوایکو بندرعباس انجام شده بود، اردیبهشت ماه امسال وارد مدار تولید شد.

به گفته وی، با بهره‌برداری از شش سکوی گازی جدید تا پایان امسال، ۳ میلیارد فوت مکعب در روز (۸۴ میلیون مترمکعب) به ظرفیت تولید گاز از پارس جنوبی افزوده خواهد شد.

نصب و راه‌اندازی سکوهای یادشده بر اساس برنامه‌ریزی کارفرما با توجه به میزان پیشرفت کار در مراحل ساخت، پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی سکوهای موجود در یارد صدرا و همچنین وضع اقدام‌های صورت گرفته در بخش حفاری و خطوط لوله این سکوها در دریا انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس به فاز ۱۴ نیز اشاره کرد و گفت: در صورت تکمیل عملیات حفاری، نصب سکوی ۱۴B که از پیشرفت قابل قبولی در یارد ایزوایکو برخوردار است نیز تا پایان سال عملیاتی می‌شود.

مشکین‌فام به تولید آزمایشی از ۲ ردیف شیرین‌سازی گاز در فاز ۱۳ و یک ردیف از فازهای ۲۲ تا ۲۴ اشاره کرد و گفت: ردیف دوم فرآورش گاز فازهای ۲۲ تا ۲۴ نیز تا نیمه مردادماه آماده راه‌اندازی می‌شود.

وی با بیان این که تا پایان سال سایر ردیف‌های شیرین‌سازی پالایشگاه فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار کرد: واحدهای فرآیندی برای دریافت گاز ترش از سکوهای این فازها در وضع مطلوبی قرار دارند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: تا پایان آبان ماه، پالایشگاه فازهای مذکور با دریافت گاز از سکوهای تولیدی خود، عملیاتی می‌شوند.

منبع: تسنیم

آزمایش موفقیت‌آمیز فضاپیمای حمل توریست+عکس


شرکت فضایی "بلو اوریجین" که توسط ثروتمندترین فرد حال حاضر دنیا بنا نهاده شده است، مرتفع‌ترین سقوط کپسول خود را با موفقیت آزمایش کرد.
به گزارش جهان نیوز، امروز ( ۱۹ ژوئیه)، شرکت بلو اوریجین (Blue Origin)  متعلق به جف بزوس ، آزمایش دیگری را بر روی فضاپیمای زیرمداری شپارد جدید (New Shepard) انجام داد.
 
در این آزمایش، این شرکت امریکایی به دنبال بررسی فشار موتورها در حداکثر توان خود در ارتفاع بالا بود.

این نهمین آزمایش این سیستم بود که به صورت زنده در وب‌سایت بلو اوریجین پخش شد.

این آزمایش طراحی شده بود تا شبیه‌سازی کند که اگر در هنگام صعود، برای موشک مشکلی پیش بیاید، چه اتفاقی خواهد افتاد.


 
این فضاپیما که برای شش مسافر طراحی شده است، کوچک اما قدرتمند است و از یک موتور بیرونی برای جدا شدن و فاصله گرفتن از موشک بهره می‌برد تا در هنگام انفجار احتمالی موشک، دچار حادثه نشود.

این تیم تلاش کرده بود پس از پرتاب، موتور پیشران را همانند آزمایش سال ۲۰۱۶ با ایمنی کامل روی زمین فرود بیاورد که این کار هم با موفقیت انجام گرفت.

با وجود این که این پرتاب، آزمایشی بود، اما فضاپیما با محموله‌های مختلفی از جمله یک مانکن، آدمک بلو اوریجین، آزمایش‌های علمی، لباس‌های فضایی آزمایشی، تست دسترسی به وای‌فای و غیره بارگیری شده بود.

۱
 
شپارد جدید با هدف حمل توریست به فضا ساخته شده است و شرکت در حال نزدیک شدن به این هدف است.

این سیستم هنوز پرواز عملیاتی یا همراه با انسان نداشته است، اما هنگامی که بلیط‌ها در بازار عرضه شوند، احتمالا قیمت آنها از ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دلار خواهد بود. بنا به گزارش‌ها، این بلیط‌ها در سال ۲۰۱۹ قابل خرید خواهند بود.

۲
 
این پرواز آزمایشی با یک ساعت تاخیر انجام شد، اما در نهایت طبق برنامه، هم موشک و هم کپسول، به سلامت روی زمین فرود آمدند.

منبع: ایسنا

بستن