تبلیغات در تلکسیران

فراز و فرود کاهش صید و افزایش قیمت میگو در استان


اهش صید، قاچاق، حمایت نشدن، گرانی نهاده ها و ادوات صیادی، روش صید نامناسب از جمله عواملی هستند که موجب افزایش قیمت میگو در بازارهای داخلی شده اند.
به گزارش جنوب نیوز؛ به نقل از خبرگزاری صدا وسیما مرکز بوشهر، فصل صید میگوی دریایی در آبهای استان در حالی به پایان رسید که امسال قیمت بالای میگو موجب شد تعداد زیادی از قشر کم در آمد مردم نتوانستند حتی یک کیلو میگو برای خانواده شان تهیه کنند.

هر ساله در فصل میگو جای جای استان بوشهر از میگوی صید شده پر بود و مردمی که با خرید این محصول هم به صورت تازه مصرف می کردند و هم به اندازه فصل صید بعد ذخیره می کردند.همچنین غیر از مردم استان مردم استان های همجوار و حتی تهرانی ها هم مشتریان پرو پا قرص میگوی بوشهر بودند اما افزایش قیمت از 24 هزار تومان میگوی ببری در سال گذشته به حدود 50 هزار تومان و کاهش صید 52 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل موجب شد مردم نتوانند از این آبزی مغذی که حداقل برای مردم خود استان باید با قیمت مناسبتری عرضه شود بهره مند شوند.

دراین میان حرف و حدیث های زیادی در مورد موضوع گرانی میگو و دلایل آن بر سر زبانهاست که هرچند مسئولان مستقیم به آن اشاره نمی کنند و دلایل دیگر را برای این گرانی پررنگ می کنند! اما در گفتگوهای روزمره، بیشتر مردم معتقدند که میگوها به خاطر تفاوت قیمت ارز با واحد پول کشورمان برای سود بیشتر به کویت و عراق فروخته می شود.

مدیرکل شیلات استان بوشهر در واکنش به قیمت بالای میگوی دریایی در بازار استان در زمان صید گفت: درخصوص قیمت گذاری میگو و آبزیان دریایی نه اختیاراتی به شیلات داده شده و نه اجازه ورود به این عرصه را داریم.

عباسعلی زنده بودی افزود: البته با توجه به کاهش فعالیت شرکت های عمل آوری، بیشترین عرضه میگو در بازار استان بوشهر است، و جزو کالاهای اساسی و مشمول قیمت گذاری نیست.

وی درباره ابهاماتی که پیرامون فروش ماهی و میگوی صید شده در دریا به کشتی های کشورهای عربی مطرح است اظهار داشت: دولت از صادرات استقبال و جوایزی هم به این منظور پیش بینی کرده ، اما باید در چارچوب مشخص و قانونی باشد، و عرضه روی دریا و قاچاق به کشورهای همسایه تخلف محسوب می شود.

آهنگر مقدم، معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهر درباره کشتی های چینی که این روزها بحث ورودشان به آبهای کشور گرم است می گوید: آب های بوشهر کم عمق هستند واین کشتی ها نمی توانند در این عمق حرکت کنند.

اما یکی از صیادان که می خواهد نامش فاش نشود می گوید: درست است که عمق آب های بوشهر کم است اما کشتی های چینی و علاوه بر آن هندی در مرز صیدگاه توقف می کنند و صیادان خودشان میگوهایی را که صید کرده اند به آنها می فروشند و این خود یکی از عوامل کمبود و گرانی میگو در بازار های داخلی است.

آقای زنده بودی، مدیرکل شیلات استان بوشهر می گوید : برغم اینکه یگان حفاظت دریایی ظرفیت انسانی و تجهیزاتی ندارد که وجب به وجب روی آبهای سرزمینی برای جلوگیری از تخلف های این چنینی نظارت داشته باشد، اما مواردی که گزارش چنین تخلفی یا ورود غیرقانونی به مرز آبی کشورهای دیگر داشته ایم، برخوردهای سختگیرانه شامل توقیف شناور یا ممانعت از پرداخت تسهیلات و سوخت داشته ایم.

آهنگر مقدم، معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهر هم می گوید: مجوز صید میگو برای هر لنج 4 تا 6 روزه است و شناورها علاوه بر شیلات از چند دستگاه دیگر نیز برای صید اجازه می گیرند و چنانچه شناوری تخلف داشته باشد مجازات هایی چون لغو پروانه و یا محرومیت از صید برایش در نظر گرفته می شود به طوریکه در فصل صید امسال پروانه 29 شناور متخلف پس از بررسی در کمیسیون رسیدگی به تخلفات باطل شد و 5 شناور که تجاوز مرزی داشتند هم محروم از صید شدند.

یکی از مسئولان شیلات که می خواهد نامش برده نشود می گوید: موضوع فروش میگوها به عراق و کویت حقیقت دارد میگوی ببری سبز درخود بوشهر کیلویی 45 تا 50 هزار تومان قیمت دارد در حالیکه هر کیلو از همین میگو در آن طرف آب کیلویی7 تا 12 دلار خریداری می شود و از این رو افراد ترجیح می دهند که میگوها را برای آن طرفی ها بفرستند.

وی در مورد روال کار می گوید معمولا هر شناور در سفر به دریا 300 تا 400 کیلو میگوی ببری صید می کند و حدود 200 تا 300 کیلو میگوی سرتیز برای اینکه میزان صید بالا رود و به چند تن برسد تا برای انتقال به صرفه باشد چند شناور با هم قرار می گذارند و صیدشان را به بازار عرضه نمی کنند و با هم جمع کرده و از طریق آشنایانی که در بازار دارند و یا تاجرانی که در این کار هستند به خوزستان می فرستند تا از آنجا به عراق و کویت صادر شود.

وی می گوید: میگوها توسط بازاریان و تجار و افرادی که از قبل در این کار هستند و در خوزستان آشنا دارند در ظرف های یونولیتی بسته بندی می شوند و با ماشین های یخچال داربه سوی خوزستان حمل می شوند. اما پس از آن مشخص نیست که از کجا سردر می آورند.

زنده بودی ، مدیرکل شیلات استان بوشهر هم می گوید: جابجایی صید بین استان ها ممنوع نیست ، همچنان که بعضا برخی فروشندگان بوشهری در برخی مقاطع سال ماهی را از بندر لنگه در استان هرمزگان تامین می کنند و در خوزستان هم به دلیل تفاوت هایی که در نرخ ارز پیش آمده ، تمایل به صادرات آبزیان به عراق بیشتر شده، ولی این موضوع مقطعی بوده و اکنون به شدت قبل نیست.

آهنگر مقدم معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهر می گوید: میگو جزء اقلام مورد حمایتی دولت نیست و بر اساس عرضه و تقاضا قیمت گذاری می شود و شیلات تنها مدیریت کرده و تسهیلات ارائه می دهد.

وی می گوید: گرانی نهاده های صیادی نیز در گرانی صید دریایی تاثیر داشته است به عنوان مثال یک طاقه تور قبلا 2 میلیون و 600 هزار تومان قیمت داشته که الان به 5 میلیون و 400 هزار تومان رسیده و یا مثلا قیمت هر گرگور از 85 هزار تومان به 160 هزار تومان رسیده است.

آهنگر مقدم می گوید: شیلات، تلاش های زیادی برای کمک به صیادان انجام می دهد که از جمله می توان به بیمه آنها اشاره کرد و تمام صیادهای ما که حدود 13 هزار صیاد تک شغل فعال هستند، بیمه دارند.

مدیرکل شیلات استان بوشهر می گوید: تنها راهکار شیلات برای تعدیل قیمت آبزیان را توسعه پرورش ماهی و میگو در استان می داند و می گوید : اگرچه بخش عمده میگوی پرورشی صادرات می شود، ولی اگر فرهنگ سازی بیشتری صورت گرفته و شهروندان به خرید آن که قیمت مناسب تری در مقایسه با میگوی دریایی دارد اقبال نشان دهند ، کمک زیادی به هزینه خانوار می شود.

زنده بودی پرورش ماهی و میگوی دریایی در قفس را از راه های جلوگیری از افزایش قیمت میگو و ماهی می داند و می گوید: این کار هم از آلودگی دریا و از بین رفتن ذخایر آبزیان جلوگیری می کند هم از نظر سلامتی با توجه به اینکه نظارت بیشتری بر روی آن صورت می گیرد از نظر غذا و موادی که ماهی و میگو از آن تغذیه می کند بهتر است ، البته باید فرهنگ استفاده از ماهی و میگوی پرورشی را در جامعه نهادینه کنیم.

حسین شادکامی کارشناس مسئول امور صید اداره کل شیلات می گوید: بوشهر در صید میگو بعد از سیستان و بلوچستان و هرمزگان رتبه سوم را دارد و خوزستان در رتبه چهارم است.

وی اضافه می کند: خشکسالی، صید بی رویه و آلودگی دریا موجب کاهش صید در دریا می شود، امسال 600 تن صید داشتیم و البته با توجه به صید بی رویه و صید ترال که بسیار به ذخایر آبزیان ضربه زده است این آمار بازهم در سال های بعد کمتر خواهد شد.

شادکامی می گوید: در هنگام صید میگو چون به شیوه ترال صورت می گیرد از انواع ماهی ها و نوزادهاو تخم آنها در این روش در تور می افتند و بعد دور ریز می شود و این باعث می شود ماهیانی ارزشمند و با قیمت بسیار بالاتر از میگو از بین بروند.

وی می گوید: این در حالی است که که تولید میگوی پرورشی در استان بوشهر مورد اقبال خوبی قرار گرفته و امسال هم از 12 هزار تن به 14 هزار تن رسیده و این علاوه برایجاد اشتغال می تواند از صید بی رویه میگوی دریایی جلوگیری کند.

وی اضافه می کند: ما سالانه 60 تا 65 هزار تن صید داریم که کمتر از یک درصد آن میگو است برای هر کیلو میگو 12 لیتر سوخت یارانه می می دهیم و به خاطر آن ذخایرآبزیان ما در خطر جدی قرار گرفته است، مثلا الان ماهی هامور کیلویی 100 هزار تومان است که در کویت کیلویی 400 هزار تومان از ما می خرنند یا ماهی شوریده هم به همین طریق اما همه این ماهی ها و آبزیان ارزشمند به خاطر صید ترال میگو از بین می رود.

یکی از تاجران میگو و ماهی هم که مایل نیست از وی نام ببریم می گوید: دولت محدودیتی برای صادرات غیرنفتی ندارد و هر کس بخواهد برایش جواز صادرات صادر می شود مثلا در حال حاضر همه کشتی ها در حال صید ماهی یال اسبی هستند که به چین و تایلند و آسیای جنوب شرقی فروخته می شود الان هم بیشتر شناور ها این کار را می کنند و کسی هم جلو ی آنها را نمی گیرد و البته سالی 10 هزار تن هم جواز صادراتی برای صادر کردن داریم اما اینکه نسل این ماهی ها از روی دریا برداشته می شود دیگر برای کسی مهم نیست.

وی می گوید: الان حلوا سفید را در کشورهای همسایه کیلویی 180 هزار تومان می خرند و اینجا به کیلویی 70 هزار تومان هم نمی رسد و ما همه اینها را برای عراق و کویت و جاهای دیگر به وسیله آشنایانی که داریم می فرستیم.

هرچند گفته می شود افرادی که این کار را می کنند خیلی ها مجوز صادرات دارند اما آیا برای همین افراد نیز قانون و ضوابطی نباید در نظر گرفته شود و یا حداقل قوانین مالیاتی فعالتر شوند.

به نظر می رسد نظارتی که مسئولان از آن یاد می کنند چندان هم کافی نبوده و باید درمورد فروش بی رویه و بدون حساب میگو حداقل برای سال بعد فکر اساسی شود و قوانین بازدارنده تری وضع گردد.


مهار سرطان روده بزرگ با عصاره زنجبیل


دانشجوی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی اثر عصاره کامل زنجبیل را بر بیان ژن‌های درگیر در سرطان روده بزرگ بررسی کرد.

شهرزاد پدرام جم  گفت: باتوجه به آمار رو به افزایش شیوع سرطان روده بزرگ (کولون) در ایران و لزوم درمان آن در این تحقیق میان بایوتکنولوژی کشاورزی و پزشکی ارتباط برقرار کردیم.

وی افزود: در این پژوهش تاثیر متابولیت‌های زنجبیل بر بیان ژن PTEN و ژن BCL2 که در سرطان روده بزرگ درگیر هستند، مورد بررسی قرار گرفت.

پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات ادامه داد: مشابه این تحقیق در دیگر ژن‌های درگیر در سرطان روده بزرگ انجام گرفته بود اما بررسی ژن‌های PTEN و BCL2 برای نخستین بار است که انجام می‌شود.

پدرام جم درباره مراحل و نتایج این تحقیق گفت: بعد از گرفتن عصاره کامل زنجبیل، اثر آن را مستقیما روی سلول‌های کشت شده سرطان روده بزرگ بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم این عصاره اثر مهارکنندگی بر ژن BCL2 (ژن BCL2 در مسیر جلوگیری از مرگ برنامه‌ریزی شده سلول سرطانی فعالیت دارد) و اثر افزایش بیان بر ژن PTEN (ژن PTEN موثر در برنامه‌ریزی مسیر مرگ سلول سرطانی است) در سلول‌های سرطان روده بزرگ دارد.

وی اظهار داشت: برای بررسی بیان ژن‌ها از تکنیک Real time pcr استفاده شده و برای تحلیل‌های آماری از نرم‌افزار spss کمک گرفتیم.

این تحقیق در دانشکده علوم کشاورزی و صنایع غذایی واحد علوم و تحقیقات و در قالب پایان‌نامه به راهنمایی دکتر آسا ابراهیمی و دکتر مهدی رهایی انجام داده است.

مرجع / عصر ایران

توضیحات جدید در خصوص اختلاس نفتی


طبق اعلام جدید شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، هنوز رقم دقیق اختلاس و تخلف مالی نفتی در منطقه بوشهر مشخص نیست و موضوع در دست بررسی است.
شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در خصوص اخبار منتشره مبنی بر بروز تخلف در منطقه بوشهر اعلام کرد: "موضوع تخلف مذکور در حوزه فروش فرآورده های نفتی به شناورها و کشتی ها در شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه بوشهر حدود یک ماه قبل توسط تیمی از بازرسان و کارشناسان خبره واحدهای نظارتی در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی شناسایی و اقدامات لازم حقوقی در این خصوص علیه مباشرین و معاونین تخلف مزبور صورت گرفته است. لازم به ذکر است میزان تخلف احتمالی به مراتب کمتر از مبلغ اعلامی در اخبار منتشر شده است و پیگیریهای مربوط به پرونده مذکور همچنان ادامه دارد. تاکید می شود به پرونده های تخلف بدون هیچ گونه مماشاتی رسیدگی می‌شود."
 
روز گذشته خبری مبنی بر متواری شدن مسئول فروش فرآورده های نفتی به کشتی‌ها (بانکرینگ) در منطقه بوشهر با اختلاس چند ده میلیارد تومانی در برخی رسانه ها منتشر شد که پیگیری ها از جزئیات این موضوع حاکی از این بود که شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی پیش از این، این موضوع را در دستور کار بررسی خود داشته و طبق گفت وگوی یک مقام آگاه در این زمینه، این شرکت زیرمجموعه وزارت نفت از فرد متواری شده که متهم به اختلاس چند ده میلیاردی است شکایت قضایی کرده است.

طبق اعلام جدید شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، هنوز رقم دقیق اختلاس و تخلف مالی مشخص نیست و موضوع در دست بررسی است.
تسنیم

بازدید از اماکن گردشگری فارس رایگان می شود


مدیر کل میراث فرهنگی فارس از انجام برنامه های متنوع در هفته گردشگری خبر داد و گفت: پنجم مهر بازدید از اماکن گردشگری فارس رایگان است.
بازدید از اماکن گردشگری فارس رایگان می شود
به گزارش جنوب نیوز؛ مصیب امیری با اشاره به  پنجم مهرماه روز جهانی گردشگری گفت: شعار امسال «گردشگری و تغییر ماهیت به سمت گردشگری الکترونیک» اعلام شده است.

وی  در این خصوص افزود: گردشگری فارس با تنوع در حوزه های مختلف، ایجاد استراتژی‌های نوآورانه دیجیتالی در گسترش کارآفرینی و توانمندسازی جوامع بومی این صنعت را دنبال می کند.

این مقام مسئول تصریح کرد: استفاده از ظرفیت برنامه های اجتماعی در فضای مجازی و برنامه ریزی هدفمند در ارائه خدمات در سطح جهانی توسط فعالان گردشگری، فرصت‌ مغتنمی است که باید بیش از پیش در عصر فن آوری مورد توجه قرار دهیم و به بهترین شکل از آنها بهره مند شویم.

امیری در ادامه به همزمانی هفته گردشگری  با هفته دفاع مقدس اشاره  و در اعلام برنامه های این هفته گفت: در نظر داریم درتور های گردشگری شیراز گردی ، موزه دفاع مقدس به عنوان یکی از مقاصد بازدید در نظر گرفته شود.

وی اضافه کرد: گلباران قبور شهدا، افتتاح یک اقامتگاه سنتی در بافت تاریخی شیراز ، برگزاری دو سمینار آموزشی با موضوع گردشگری الکترونیک و بوم گردی، هماهنگی جهت حضور مسئولین و کارشناسان در برنامه های صدا و سیما به منظور پاسخگویی عمومی، برگزاری تور بافت تاریخی- فرهنگی با دعوت(حضور) از مسئولین استان، برگزاری سمینارگردشگری در هتل آپادانای تخت جمشید،  تقدیراز جانبازان و رزمندگان فعال در حوزه گردشگری  و برگزاری مراسم تجلیل از برترینهای صنوف گردشگری از دیگر برنامه های این اداره کل  است.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس، بازدید از آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، ارگ کریمخانی، موزه سنگ های تاریخی هفت تنان، موزه پارس، موزه گرمابه حمام وکیل، تخت جمشید و موزه تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی بیشاپور، تنگ چوگان، موزه بیشاپور، موزه مردم شناسی کازرون ،قلعه دختر، کاخ اردشیر فیروزآباد ،کاخ ساسان سروستان، موزه خط و کتابت نی ریز و موزه باغ نشاط لار برای گردشگران و همه هموطنان، روز پنجم مهرماه رایگان است./ مهر


بی اخلاقی بیمارستانهای خصوصی فارس


مدیرکل بیمه سلامت استان فارس گفت: مدیران برخی از بیمارستانهای خصوصی فارس یک طرفه قرارداد خود را با بیمه سلامت فسخ کردند و این بی اخلاقی لطمه زدن به مردم است.
بی اخلاقی بیمارستانهای خصوصی فارس

به گزارش جنوب نیوز، صابر فرخی ظهر سه شنبه در نشست خبری وضعیت بیماران تحت پوشش بیمه در بیمارستانهای شیراز تاکید کرد: بی اعتمادی باعث دامن زدن به نارضایتی است بنابر این نقش رسانه ها پررنگ تر از گذشته است.

وی ادامه داد: 2 میلیون و 800 هزار بیمه شده حدود 55 درصد جمعیت فارس تحت پوشش 5 صندوق هستند که بزرگترین آن جمعیت روستایی، عشایری و شهرهای زیر 20 هزار نفر 1 میلیون و 800 هزار نفر، صندوق بیمه همگانی 600 هزار نفر، 300 هزار بیمه شده کارکنان دولت، سایر 100 هزار نفر و بیمه ایرانیان که حدود 11 هزار بیمه شده هستند.

مدیرکل بیمه سلامت استان فارس تصریح کرد: اعتبارات این مجموعه را دولت مشخص می کند که مصوبه مجلس بوده و باید با توجه به مشکلات اقتصادی و ورود نهادهای نظارتی با توجه به هزینه کرد داشته باشیم.

بی اخلاقی بیمارستانهای خصوصی فارس/ نماینده بیمه خارج شد

فرخی ادامه داد: در سال 97 رویکرد جدید بیمه سلامت پرداخت به روز است که در خصوص پرداخت های دولتی دانشگاهی که 72 درصد مراودات را به خود اختصاص داده اند که 70 درصد اسناد ارائه شده را دریافت می کنند و 30 درصد باقی طی 45 روز پرداخت می شود.

وی ادامه داد: 3550 مرکز طرف قرارداد داریم که با 5 دانشگاه تفاهم نامه داریم که بیش از 50 بیمارستان و مراکز درمانی است.

مدیرکل بیمه سلامت فارس افزود: در بخش دولتی غیر دانشگاهی رویکرد ما مانند دیگر نقاط کشور است که رویکرد را اعلام کردیم و در چهارچوب اعتبارات قانونی پرداخت ها انجام می شود.

فرخی یادآور شد: اما پرداخت به این بخش 60 درصد در زمان ارائه اسناد و 40 درصد مابقی نیز طی مدت مشخص 45 روز پرداخت می شود.

وی با اشاره به اینکه برخی از بیمارستانهای خصوصی از اول شهریور دفترچه بیمه را قبول نمی کنند، گفت: فسخ قرارداد از جانب 10 بیمارستان خصوصی از اول شهریور روی داد و باعث سرگردانی مردم شد که حالا یا مدیران بیمارستانها در جریان دریافتی مجموعه خود نیستند و یا اینکه عمدی این کار را انجام می دهند که باعث ضربه زدن به مردم است.

مدیرکل بیمه سلامت فارس تاکید کرد: با توجه به این بی اخلاقی ها ما در حال پرداخت 3 ماه اول سال به این مراکز هستیم و انتظار داشتیم با توجه به مشکلات امروز، مدیران بیمارستانها صبر بیشتری داشتند نه اینکه نماینده بیمه نیز از بیمارستان خارج شوند زیرا تفاهمی وجود ندارد.

فرخی تصریح کرد: افراد تحت پوشش فقط به مراکز درمانی طرف قرارداد مراجعه کنند.

وی ادامه داد: برای سال 97 بدهی نداریم و رقمی مربوط به سال 96 است که تا پایان سال جاری تمامی رقم ها پرداخت می شود.

صادرات گوجه فرنگی از مرز شلمچه ممنوع شد


بر اساس بخشنامه هیات وزیران در راستای کاهش قیمت ، صادرات محصول گوجه فرنگی از مرز شلمچه ممنوع است.
مدیر کل گمرک خرمشهر گفت: بر اساس بخشنامه هیات وزیران در راستای کاهش قیمت ، صادرات محصول گوجه فرنگی از مرز شلمچه ممنوع است.
  عارف باوی روز  با بیان اینکه امروز آخرین محموله گوجه فرنگی از مرز شلمچه صادر شده گفت: با توجه به بخشنامه ابلاغ شده به گمرک کشور ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی به تمام مرزهای کشور از جمله مرز شلمچه ابلاغ شده است.
وی اظهار داشت: به منظور اجرای این بخشنامه ،گمرک شلمچه از امروز هیچگونه محموله گوجه فرنگی را ترخیص نخواهد کرد ولی محموله هایی که از چند روز گذشته به مرز شلمچه رسیده اند برای جلوگیری از خراب شدن صادر می شود.
قیمت گوجه فرنگی در بازار کشور از جمله استان خوزستان تا کیلویی 75 هزار ریال نیز افزایش یافته است.
وزارت صنعت معدن و تجارت به منظور کاهش قیمت این محصول صادرات گوجه فرنگی را از 27 شهریورماه تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرد.
روزانه به طور متوسط 600 دستگاه کامیون حامل بار از جمله تره بار ، مواد غذایی و لبنی از مرز بین المللی شلمچه
به عراق صادر می شود.
پایانه تجاری مرز شلمچه ظرفیت صادرات روزانه یک هزار دستگاه کامیون حامل بار را دارد.
مرز بین المللی شلمچه یکی از مبادی مهم تردد کالا و مسافر در 15 کیلومتری خرمشهر واقع است.
مرجع / ایرنا
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟