تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

حکم 15 سال حبس، رد مال، جزای نقدی و شلاق معاون احمدی‌نژاد اجرا شد


مأمورین پلیس نسبت به دستگیری و معرفی محکوم‌علیه جهت اجرای حکم صادره از جمله 15 سال حبس و 43 میلیارد تومان جزای نقدی اقدام نموده و به زندان معرفی شد.
حکم 15 سال حبس، رد مال، جزای نقدی و شلاق معاون احمدی‌نژاد اجرا شد

با تأیید حکم «حمید بقایی»، معاون «محمود احمدی نژاد در دولت دهم» توسط دادگاه تجدیدنظر، او بازداشت شده و به رغم اینکه وکیل او در مصاحبه‌ای، این مسأله را نادرست خوانده بود، دادستانی تهران با صدور اطلاعیه‌ای، خبر بازداشت بقایی و انتقالش به زندان برای اجرای محکومیت‌هایی که قطعیت یافته و در مرحله اجرای احکام بوده را تأیید کرد.

به گزارش جنوب نیوز، پس از برگزاری چندین جلسه دادگاه برای «حمید بقایی»، حکم او صادر شد که البته او نیز به همراه «حبیب الله جزء خراسانی» به احکام صادره علیه خود اعتراض کردند.

«غلامحسین اسماعیلی»، رئیس کل دادگستری استان تهران در همین خصوص گفته است: «حکم بقایی در دادگاه تجدید نظر تأیید و برای اجرا به دادسرای تهران ارسال شده است، اما از اجرای حکم و بازداشت وی اطلاعی ندارم.»

او عنوان کرده است: «بقایی برای اتهامات مختلف به حبس های متعدد در دادگاه تجدیدنظر محکوم شده، اما طبق قانون فقط مجازات اشد قابل اجراست.»

در 29 آذر 1396 بقایی در کانال تلگرامی خود مدعی شد، دادگاه برای او حکم حبس 63 ساله صادر کرده ‌است. (البته او تمامی مجازات ها را با هم جمع کرده و به عدد 63 سال رسیده است، در صورتی که مطابق با سخنان رئیس کل دادگستری استان تهران اگرچه بقایی به حبس های متعدد در دادگاه تجدید نظرمحکوم شده، طبق قانون فقط مجازات اشد قابل اجراست.»

چند روز پیش خبر آمد با تأیید حکم «حبیب الله جزء خراسانی» ذیحساب نهاد ریاست جمهوری در دوره سرپرستی بقایی بر این جایگاه و ریاست جمهوری احمدی نژاد بازداشت و برای سپری کردن دوره محکومیت شش ساله اش راهی زندان اوین شده است.

امروز نیز خبر ضد و نقیضی عنوان می شود که پس از تأیید حکم بقایی در دادگاه تجدیدنظر، او هم بازداشت و برای گذراندن دوران محکومیتش به زندان منتقل شده است. بر اساس سخنان رئیس کل دادگستری استان تهران درباره بازداشت بقایی، 15 سال حبس، رد مال و جزای نقدی و شلاق برای بقایی قطعی شده است.

بقایی پیش از این دو بار بازداشت شد؛ یک بار در 18 خرداد 94 که پس از بازداشت او «حجت غلامحسین محسنی اژه‌ای» سخنگوی قوه قضائیه در هشتادمین نشست خبری خود، عنوان کرد که «حمید بقایی که قرار بازداشت برایش صادر شده، از این تاریخ تحت بازداشت قرار می‌گیرد. بقایی البته در 28 دی 1394 با تبدیل قرار بازداشت به کفالت، آزاد شد.

بقایی همچنین 18 تیر 1396 پس از تعیین وثیقه 50 میلیارد تومانی در دادسرا و تهیه نشدن آن بازداشت شد. این بار پس از گذشت 15 روز او به دلیل «اعتصاب غذا» به بیمارستان منتقل و پس از 18 روز بازداشت با تأمین 20 میلیارد تومان وثیقه آزاد شد.

تأیید انتقال بقایی به زندان برای اجرای حکم

پس از انتشار اخباری درباره بازداشت بقایی و رد این خبر از سوی وکیل بقایی، دادستانی تهران با صدور اطلاعیه‌ای این خبر را تأیید کرد و بدین ترتیب، بقایی برای اجرای حکم محکومیتش در یکی از پرونده‌ها، راهی زندان شد.

بر اساس اطلاعیه دادسرای عمومی و انقلاب تهران پس از تأیید حکم دادگاه بدوی حمید بقایی در دادگاه تجدیدنظر استان تهران و قطعیت آن و هم‌چنین ابلاغ حکم صادره، مأمورین پلیس روز سه‌شنبه (22/12/1396) نسبت به دستگیری و معرفی محکوم‌علیه جهت اجرای حکم صادره از جمله 15 سال حبس و چهل و سه میلیارد تومان جزای نقدی اقدام نموده و به زندان معرفی شد.

دادستانی تهران متعاقباً در مورد مفاد حکم صادره جداگانه اطلاع‌رسانی خواهد کرد./ تابناک

یک فرمانده سپاه: ارتباط تعدادی از اخلالگران بازار ارز با امارات/ دستگیری هنگام انتقال 2 تُن سکه

سردار شعبانی از فرماندهان ارشد سپاه با بیان اینکه 13 نفر از دستگیرشدگان ناآرامی‌های اخیر بازار با سرویس اطلاعات امارات در ارتباط بودند، گفت: این افراد مأمور بودند هرچه می‌توانند دلار بخرند و‌ در سلیمانیه عراق تحویل دهند.

به گزارش جنوب نیوز، سردار ناصر شعبانی در دوره طرح ولایت که در اردوگاه دشت بهشت شاندیز برگزار شد، گفت: قرآن کتاب آسمانی ما و کتاب تکوین نظام هستی است، به این معنا که طبق نص قرآن، هیچ حادثه‌ای در نظام هستی اتفاق نمی‌افتد، مگر اینکه در کتاب مبین آمده است.

وی با بیان اینکه نظام هستی نظام قانونمندی است، ادامه داد: اگر این را بپذیریم، مبنای بعدی ما این است که این کتاب، کتاب قانون است، بنابراین قرآن باید برای مشکلات و نیازهای روز ما پاسخ داشته باشد.

این فرمانده دوران دفاع مقدس افزود: 40 سال پیش در ربع چهارم هزاره دوم، انقلاب اسلامی به‌ وقوع پیوست و امروز چهلمین سالگرد آن است، ثمره انقلاب در این 40 سال، جمهوری اسلامی است و حوادثی هم رقم خورده است، پرسش این است قرآنی که مدعی است برای هر دو جهان کافی است، آیا برای پدیده انقلاب اسلامی قانونی دارد؟

شعبانی در ادامه کارآمدی را عامل تداوم یک انقلاب دانست و متذکر شد: متأسفانه مشکل امروز جمهوری اسلامی به‌ عنوان یک ‌نظام، ضعف نظارت است و مشاهده می‌کنیم دو تن طلا از بیت‌المال سرقت می‌شود.

وی اضافه کرد: چه کسی فکر می‌کرد، فردی در نجف مسیر تاریخ را تغییر دهد، چه کسی فکر می‌کرد فردی بیاید دو هزار و 400 سال سلطه شاه، سلف شاه و ‌پادشاهان گذشته را در هم بشکند؟

این فرمانده دوران دفاع مقدس ادامه داد: گری سیک به‌ عنوان فردی که به رؤسای جمهور آمریکا خط می‌دهد انقلاب اسلامی ایران را یک پدیده نوظهور و خارج از قالب‌های تئوریک می‌داند، میشل فوکو می‌گوید، انقلاب اسلامی ایران یک تفکر نوین بود از عرفان، عدالت و مبارزه که به جهان روح داد.

شعبانی با بیان اینکه امروز مشکلاتی وجود دارد، اما این مشکلات در ذات انقلاب نیست، گفت: امام(ره) یک تفکر نوین از دین داد، امروز در کنار اسلام امام، اسلام وهابی داریم که با دشمنان دست می‌دهد، گردنبند 95 میلیون دلاری هدیه می‌دهد و رقص شمشیر می‌کند!

این فرمانده دوران دفاع مقدس افزود: از همین روست که بن‌سلمان فاسد می‌گوید، شما امنیت ایران را برهم بزنید هزینه‌هایش را من می‌پردازم، بنابراین مشاهده می‌کنیم که ترامپ وقتی می‌آید قریب به 500 میلیارد دلار قرارداد تسلیحاتی با بن‌سلمان امضا می‌کند و به فاصله چند روز حوادث مجلس توسط چند جوان فریب‌خورده در داخل اتفاق می‌افتد.

شعبانی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین دوران‌های گذار از این حوادث در شرف اتفاق است و ما مشاهده می‌کنیم که در اردوگاه آنها اختلاف افتاده است.

وی با بیان اینکه ما دو ‌نوع جهاد داریم، مطرح کرد: جهاد ابتدایی که متعلق به زمان امام معصوم است و ما چنین اجازه‌ای نداریم و جهاد دفاعی که همان دفاع مقدس ماست و هشت سال به طول انجامید و در نهایت به شکست صدام منجر شد.

این فرمانده دوران دفاع مقدس با تأکید بر اینکه اگر کوچک‌ترین تیری از سوی آمریکایی‌ها شلیک شود، با پاسخ کوبنده ما مواجه می‌شوند، گفت: منطقه آبستن یک تمدن اسلامی است، سرگذشت حکام مخلوع عرب همچون بن‌علی، علی عبدالله صالح، مبارک و قذافی نشان می‌دهد این عصر، عصر غلبه مستضعفین بر مستکبرین است.

شعبانی تأکید کرد: جمهوری اسلامی طی این 40 سال هم پیشروندگی داشته است و هم پیش‌برندگی.

وی با اشاره به ناآرامی‌های ماه‌های اخیر اظهار کرد: جوان دانشجویی را دستگیر کردیم که با وعده دو میلیون تومان پرچم ایران را پایین کشیده و آتش زده بود؛ همچنین، 23 نفر از ری‌استارتی‌ها را دستگیر کردیم که با وعده پول، شب‌ها روی دیوارها شعارهای تند می‌نوشتند.

این فرمانده دوران دفاع مقدس افزود: پهلوی، منافقین و سلطنت‌طلبان پول‌های هنگفتی خرج می‌کنند تا مردم حتی یک شعار بنویسند! چطور تا تلگرام بسته شد، فتنه دی‌ماه 96 خوابید؟ الان هم مردم به‌ دلیل کاستی‌ها و عدم نظارت‌ها و اختلاس‌هایی که صورت می‌گیرد، مطالباتی دارند که باید به آنها پاسخ داده شود.

شعبانی با بیان اینکه در ناآرامی‌های اخیر بازار 13 نفر دستگیر شدند که با سرویس اطلاعات امارات در ارتباط بودند، گفت: به این افراد گفته شده بود، به چهارراه استانبول تهران بروند و هرچه می‌توانند دلار بخرند حتی با مبلغ گران‌تر و در سلیمانیه عراق تحویل دهند، دو تن سکه قرار بود از کشور خارج شود که خوشبختانه بسیاری از این محموله‌ها از کشور خارج نشد.

وی در ادامه به حضور فرمانده سپاه امام رضا(ع) در بین معترضین مشهدی، اشاره کرد و گفت: او در بین معترضین حضور یافت، با آنان ابراز همدردی و‌ تأکید کرد که برای پاسخگویی به مطالبات مردم از مسؤولان استان دعوت می‌کند، با این حال، قرار نیست هر کس سوءمدیریت داشت ما پاسخگو باشیم، اتفاقاً ما مدعی هستیم.

این فرمانده دوران دفاع مقدس ادامه داد: البته باید به دولت کمک کرد اما متأسفانه یک عده از آقازاده‌ها آلودگی‌هایی دارند که این آلودگی‌ها هیچ ربطی به اسلام و انقلاب ندارد؛ اینها، آدم‌هایی هستند که یک شبه آمدند به سیستم چسبیدند، یک عده شهید شدند که جایشان خالی است، یک عده هم فرصت‌طلبند و عده‌ای هم دارند به چهره انقلاب چنگ می‌اندازند.

شعبانی بیان کرد: افتخار می‌کنم در لباسی خدمت می‌کنم که فرمانده من، ولی فقیه من و رهبر من خودش و خانواده‌اش پاک هستند.

وی با بیان اینکه هزاران مدیر پاکدست در کشور خدمت می‌کنند، متذکر شد: البته یک عده آدم فاسد هم داریم، اما نباید گمان کنیم که این فساد همه‌گیر است.

این فرمانده دوران دفاع مقدس افزود: وقتی به یک جوان جاهل می‌گویند دو میلیون می‌دهیم پرچم جمهوری اسلامی را پایین بکش، حتماً از این به بعد فشار بیشتری روی نظام ما خواهد بود؛ اما سؤال اینجاست که ما امروز چقدر قدرت داریم که تحریم را با تحریم و تهدید را با تهدید پاسخ دهیم، تهدید هم صرفاً تهدید به بستن تنگه هرمز نیست.

شعبانی با اشاره به اینکه ما امروز در منطقه عقبه داریم، گفت: حزب‌الله و انصارالله عمق عقبه ما هستند؛ دشمن به قدری آسیب‌پذیری دارد که می‌توانیم آنها را آن طرف مرز درگیر کنیم، البته ما اصرار نداریم که با عربستان در آن سوی مرز درگیر شویم.

این فرمانده دوران دفاع مقدس با تأکید بر اینکه به آینده خوشبین هستیم، تصریح کرد: حقیقتاً آینده روشن است.

وی با بیان اینکه متأسفانه دنیای غرب رهبر معظم انقلاب را در یک بایکوت خبری قرار داده است، اشاره کرد: نامه‌های رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپا و کانادا بر همین اساس بود؛ دشمنان نگران گسترش اسلام هستند، به‌ طوری‌که رژیم صهیونیستی می‌گوید من چهره‌ای از اسلام در دنیا نشان می‌دهم که دیگر کسی رغبت نکند به اسلام شما روی خوش نشان دهد.

شعبانی با اشاره به اینکه با وجود 56 کشور اسلامی یک نماینده در شورای امنیت نداریم، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب، صراحتاً اعلام می‌کند ما نسبت به این نظام سلطه معترضیم، ما باید این بازی را برهم بزنیم، ما نمی‌خواهیم در مهندسی نظام بین‌الملل بی‌طرف باشیم، این چه تفکری است که پنج قدرت شیطانی در رأس باشند ‌و برای همه دنیا تصمیم‌گیری کنند؟

وی با اشاره به انواع جهاد، بیان کرد: ما چهار نوع جهاد داریم، جهاد اصغر که جهاد با دشمن خارجی است، جهاد اکبر که جهاد فرهنگی است و جهاد افضل که بیان کلمه حق نزد حاکم ستمگر است، شک نکنید اینها رو به اضمحلال خواهند رفت، این ‌جهاد امروز ماست و اینها زمینه‌های ظهور است.

شعبانی با یادآوری اینکه سیستم‌عامل کمونیزم که روزی مدعی نجات بشریت بود منسوخ شد، تصریح‌ کرد: نرم‌افزار لیبرالیزم نیز را دچار ویروس شده و اصلاً بالا نمی‌آید، بودیسم و ‌کنفوسیوس هم در جغرافیای ژاپن و هند و چین محصورند، تفکر صهیونیسم هم برای بشریت حرفی ندارد.

وی افزود: امروز سیستم‌ عامل اسلام به‌ دور از نژاد، جغرافیا و ملیت پاسخگوی نیازهای بشر است؛ امروز بشریت تشنه معنویت است و این معنویت جز از اهل‌بیت(ع) ساطع نمی‌شود.

دورهمی آقازاده‌هابرای گرفتن ویزای اروپا


تصور کنید اکنون افراد برای گرفتن ویزای اروپا، چه مسیری را باید طی کنند؟ پاسخ ساده است: حضور در دفتر هروی و ملاقات با یک ژن خوب!
شاید آن روزی که «دنی عنان» سفیر دانمارک در تهران مشغول قیچی کردن روبان افتتاحیه یک دفتر جدید صدور ویزا در تهران آن هم با دست چپ بود، تصور نمی‌کرد انتشار تصاویر افراد حاضر در مراسم، مورد توجه قرار گرفته و حساسیت رسانه‌ها و سیاسیون را در پی داشته باشد؛ توجه و حساسیتی که در صورت پرداخت و رسیدگی دقیق، می‌تواند سرنخی به پستوی برخی کسب‌وکارهای تازه به راه افتاده شیک و دیپلماتیک باشد. 


در ادامه این گزارش به یکی از کسب‌وکارهای جدیدی که در حوزه دیپلماسی و به صورت ویژه به عنوان صدور ویزا برای متقاضیان ورود به کشورهای اروپایی به راه افتاده و برخی اقدامات غیرقانونی و رانت‌خواری‌های انجام شده در این حوزه اشاره می‌شود. به  نخستین نکته درباره عکس افتتاحیه دفتر صدور ویزا،  حضور یک تبعه سریلانکایی در ایران بود که در کنار سفیر دانمارک در تهران، روبان افتتاح دفتر صدور ویزا در میدان هروی را برید اما در همان روز افتتاح، به علت حضور غیرقانونی در ایران، حکم اخراج وی به دست ضابطان قضایی رسید!


این تبعه سریلانکایی با نام «محمد ریزان زین» که مدتی نیز به عنوان مدیر شرکت همکار با سفارت‌های اروپایی در دوبی مشغول فعالیت بوده، سال 2016 وارد ایران شد. بر اساس بررسی‌های انجام شده، به‌رغم آنکه بازرسی اواخر سال گذشته کارشناسان وزارت کار از محل فعالیت این کارمند شرکت VFS (شرکت کارگزاری طرف قرارداد با سفارتخانه‌های ایتالیا، آلمان، فرانسه، هلند، فنلاند، بلژیک و...) نشان داد وی و چند نفر دیگر از همکارانش، بدون داشتن مجوزهای قانونی، از مصادیق اشتغال غیرمجاز محسوب می‌شوند اما محمد زین بدون توجه به این موضوع، همچنان به حضور غیرقانونی در ایران و همکاری با سفارتخانه‌های خارجی ادامه داده و به صورت علنی، در مراسم افتتاح دفتر جدید واقع در میدان هروی نیز حاضر می‌شود.


البته حضور غیرقانونی این فرد از چشم نهادهای انتظامی و قضایی دور نماند و یک مقام قضایی اردیبهشت‌ماه سال جاری با صدور حکمی خطاب به ضابطان پلیس، از آنها خواست نسبت به جلب و دستگیری این فرد به اتهام اقامت غیرمجاز اقدام کنند و با رعایت موازین شرعی و قانونی، مجوز ورود به مخفیگاه وی را به مدت 20 روز صادر کرد تا پس از جلب وی، به صورت تحت‌الحفظ به دادسرای مربوطه منتقل شود. با توجه به اینکه اخذ پروانه اشتغال و حضور قانونی یک تبعه آن هم از کشوری فاقد حساسیت سیاسی و بین‌المللی یعنی سریلانکا، برای کارگزاری‌های فعال در کشورمان، امری ساده و با شرایط آسان و سریع است، چه نکته و رازی درباره اصرار نماینده شرکت VFS به عنوان همکار بیش از 10 سفارتخانه اروپایی در ایران وجود دارد که حاضر نشدند «محمد ریزان زین» وارد چرخه استعلامات و ثبت اطلاعات در نهادهای رسمی و انتظامی کشور شود؟


این تغییر با توجه به حساسیت و پیگیری‌های گذشته کارشناسان دستگاه‌های مسؤول همچون وزارت کار و نیروی انتظامی، این شبهه را به دنبال داشت که به نظر می‌رسد آنها به دنبال کاهش حساسیت درباره مواردی چون حضور غیرقانونی همکاران و رابطان خود در ایران و دور کردن‌شان از جلوی چشم بازرسان هستند.


پای ژن خوب هم به ماجرا باز می‌شود


اما ماجرا فقط به حضور غیرقانونی یک تبعه سریلانکایی در مراسم افتتاحیه کارگزاری میدان هروی ختم نمی‌شود؛ نفر دیگری که در عکس افتتاحیه کارگزاری مذکور، در کنار سفیر دانمارک در ایران دیده می‌شد، اگرچه فردی مشهور به حساب نمی‌آید اما به دلیل آنچه اصطلاحا «ژن خوب» نامیده می‌شود، می‌تواند حساسیت‌های لازم را برانگیزد.

جالب‌تر اینکه با بررسی سابقه ثبت کارگزاری مستقر در دفتر هروی، مشخص می‌شود شرکت مذکور که سال 96 تاسیس شده، در حالی مدیریت ارائه خدمات ویزای اروپا را با کمک این تبعه غیرمجاز بر عهده گرفته که موضوع فعالیت آن در آگهی ثبت، اموری مانند صادرات و واردات، مناقصه و مزایده و اخذ تسهیلات از بانک‌ها و مؤسسات است و در آگهی ثبت این شرکت، مشخصاتی درباره تخصص و فعالیت این شرکت در  امور کنسولی، روادید یا ویزا به چشم نمی‌خورد.


در این وضعیت ژن خوب در واقع در اتصال یک شرکت غیرمعتبر، یک تبعه غیرقانونی و سفارتخانه‌های اروپایی در تهران نقش‌آفرینی کرده است. می توان اینگونه گفت شرکتی که به هیچ عنوان مجوز ارائه خدمات کنسولی ندارد، تنها به عنوان یک شرکت واسط به دلالی کارمند سریلانکایی VFS در ایران فعالیت می‌کند اما حضور یک ژن خوب که از قضا درس‌خوانده آمریکا هم هست، در کنار این تبعه پرنفوذ خارجی، توانسته مقدمات راه‌اندازی چنین دفتری را فراهم کند.


اما رفتار و ادعای این ژن خوب درباره ارتباط با وزیر خارجه نیز قابل تامل است. در اطلاعیه شرکت مذکور طی روزهای آغازین فعالیت خود ادعا شده است این شرکت مورد توجه ویژه وزیر امور خارجه است. در این اطلاعیه آمده است:  «این دفتر با نظارت وزارت امور خارجه شکل گرفته و شخص وزیر امورخارجه نیز جهت تحقق این امر تلاش کرده است».

در حقیقت بیش و پیش از آنکه مسؤولان دفتر صدور ویزای اروپا در میدان هروی بخواهند در اطلاعیه مذکور کیفیت و سهولت ارائه خدمات ویزا در شرکت خود را تشریح کنند، از کمک شخص وزیر امور خارجه در راه‌اندازی آن سخن به میان آورده‌اند تا شاید اینگونه اقدام به تبلیغ کارگزاری و جلب اعتماد متقاضیان کنند؛  نکته‌ای که مورد اعتراض چند تن از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس قرار گرفت و حسن‌بیگی و کریمی‌قدوسی در مصاحبه‌هایی، با اشاره به ادعای حمایت شخص محمدجواد ظریف از راه‌اندازی دفتر کارگزاری خصوصی در جهت صدور روادید کشورهای اروپایی، خواستار پاسخگویی وزیر خارجه به مجلس درباره این ادعا شدند.

چنین ادعای حمایتی هنگامی که با سوابق برخی مدیران این شرکت و تلاش برای تداوم حضور غیرقانونی یکی از مدیران دفتر مذکور جمع می‌شود، این هشدار را می‌دهد که نکند نسل دوم دار و دسته نیویورکی‌ها در حال شکل‌گیری است که تعدادی از درس‌خوانده‌های آمریکا، با کمک پدران خود و حمایت نسل اول، امور مربوط به ارتباط با سفارتخانه‌های اروپایی و صدور ویزا را به دست بگیرند و واسط میان اقشار خاص و مشتریان سفارت‌های خارجی شوند که این واسطه‌گری، قدرت و نفوذ قابل توجهی را برای‌شان فراهم می‌کند.

البته این شرکت در دومین اطلاعیه خود در پاسخ به انتقادات از حضور فرزند یکی از مسؤولان سابق وزارت امور خارجه که در دولت اصلاحات مسؤولیت‌های مختلفی داشته، اعلام کرده «معمولا ژن‌های خوب از امکانات دولتی جهت پیشبرد اهداف خود استفاده می‌نمایند که درباره گروه ...، این موضوع کذب محض است چراکه این شرکت با تکیه بر همت و توانایی خود و بدون استفاده از هیچ رانت دولتی فعالیت خود را شروع کرده است».


تسریع در صدور ویزا یا...


اگرچه درخواست روادید روال و منوال قانونی مشخصی دارد اما جایی که حاشیه‌ها و ادعاهای قابل تاملی درباره کارگزاری صدور ویزا مطرح است؛ روال طبیعی صدور روادید مقداری قابل تامل می‌شود.


بررسی‌ نحوه فعالیت شرکت مذکور حاکی از آن است که این شرکت همچون سفارتخانه‌های اروپایی حاضر در ایران، برای اخذ ویزا، همه اطلاعات شخصی و اقتصادی از جمله گردش حساب بانکی، درآمدها، اسناد ملکی، فهرست ورود و خروج (کپی و اصل پاسپورت گذشته)، محل اقامت (رزرو هتل هنگام اخذ ویزا الزامی است)، بلیت پرواز و حتی لیست بیمه متقاضیان را از آنها نیز اخذ می‌کند.


کمک به شکل‌گیری این شرکت دقیقا به معنای آن است که داده‌ها و بانک اطلاعاتی بزرگی از تجار، نخبگان، سلبریتی‌ها و عموم مردمی که از ایران به اروپا سفر می‌کنند، در یک یا چند سرور بدون نظارت، جمع‌آوری شده و با هرگونه مراوده مالی یا فشار سیاسی، قابل تقدیم شدن است. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که هر چه بیشتر از فعالیت دفتر هروی و شرکت مذکور بگذرد، بانک اطلاعاتی که مرکز آن قطعا در خارج از کشور است، کامل‌تر و در نتیجه دردسرهای آن نیز بیشتر خواهد شد، چرا که دسترسی به چنین بانک اطلاعاتی غنی برای وزارت خزانه‌داری آمریکا به منظور تحت تحریم قرار دادن تجار و فعالان اقتصادی که قصد تجارت با اروپا را دارند حکم یک گنج را پیدا می‌کند.


دورهمی برای گرفتن ویزای اروپا


با توجه به وضعیت مورد اشاره‌، تصور کنید اکنون افراد برای گرفتن ویزای اروپا، چه مسیری را باید طی کنند؟ پاسخ ساده است: حضور در دفتر هروی و ملاقات با یک ژن خوب!


در این دفتر پس از عبور از گیت‌های بازرسی ورودی، کارت‌هایی با حروف C و V در نظر گرفته شده که مراجعانی که از قبل، این موضوع را انتخاب کرده‌اند بدون معطلی به بخشی خاص راهنمایی شده و کارهای آنها با سرعت و سهولت بیشتری انجام می‌شود. روش مرسوم برای استفاده از این خدمات، پرداخت ارقامی افزون بر تعرفه‌های مرسوم و عادی دفتر است که بعضا به حدود یک میلیون تومان نیز می‌رسد. اما روش دیگر برای استفاده از این خدمات، هماهنگی با مدیریت شرکت است که افراد بدون معطلی در صف یا انتظار برای انجام کارهای مربوط به صدور ویزا، بتوانند امور مربوط به آن را انجام دهند و چه اتفاقی بهتر از اینکه دیگر افراد سفارش شده نگران گرما و سرمای انتظار پشت در سفارتخانه‌های اروپایی نباشند.

برای درک مجموع درآمد مالی این شرکت کافی است به گردش مالی ناشی از صدور ویزا پی ببریم، البته پیش از آن درخواست‌کننده ویزا باید موفق شود مدارک خود را به یک سفارتخانه خارجی برساند و در این میان حتی وقت سفارت‌ها نیز فروشی شده و گاه قیمتش به 2 میلیون تومان می‌رسد.


نحوه فعالیت این شرکت به این صورت است که علاوه بر دریافت 60 یورو بابت انجام امور صدور ویزا، حداقل 25 یورو نیز به عنوان کارمزد رسمی ارائه خدمات اداری از متقاضیان دریافت می‌شود، یعنی سفارتخانه‌های اروپایی که رفتار نامناسب آنها با مسافران ایرانی نه‌تنها در محل سفارتخانه‌ها بلکه در پروازهای خارجی و فرودگاه‌های‌شان نیز تجربه مشترک بسیاری از مسافران است، با ایجاد یک دفتر فاقد مجوز، ضمن دریافت مبلغی حدود 600 هزار تومان از هر نفر به صورت رسمی، حداقل 250 هزار تومان نیز جهت تاسیس شرکت واسطه، از اتباع ایرانی اخذ می‌کنند که حتی در صورت عدم ‌صدور ویزا نیز هرگز به آنها بازگردانده نمی‌شود و در موارد VIP نیز این رقم به یک میلیون تومان نیز بالغ می‌شود. یک تخمین ساده در دفتر میدان هروی نشان می‌دهد حداقل ماهانه 120 هزار یورو یعنی بیش از یک ‌میلیارد تومان (با احتساب یوروی 10 هزار تومانی بازار آزاد) درآمد دارد.

وزارت امور خارجه چند ماه پیش زمانی که خبرها درباره برخوردهای تحقیرآمیز برخی سفارتخانه‌ها و رد درخواست مردم بدون دلایل موجه بالا گرفت، در اطلاعیه‌ای از شهروندان ایرانی خواست از مراجعه به سفارتخانه کشورهایی که برخوردهای تحقیرآمیز با مردم دارند، خودداری کنند اما حالا که خدمات اکثر سفارتخانه‌های اروپایی در یک دفتر فاقد مجوز جمع شده و این وزارتخانه نیز از خود سلب مسؤولیت می‌کند، کدام نهاد پاسخگوی شکایت مردم است؟

منبع: روزنامه وطن امروز

چه کسی وزیر کار جدید می شود؟

چه کسی وزیر کار جدید می شود؟

جنوب نیوز- جمشید انصاری، جدی ترین گزینه جایگزین برای ربیعی وزیر کار پیشین است.

جمشید انصاری معاون رئیس جمهور ایران و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور اصلی ترین گزینه تصدی وزارت کار و تعاون و رفاه اجتماعی است.

انصاری نماینده زنجان در دور هشتم مجلس شورای اسلامی بود و همچنین سابقه استانداری آذربایجان غربی و استانداری زنجان را نیز دارا می‌باشد. وی همچنین مدتها مدیرعامل بنیاد باران بود.

از مرتضی بانک، نهاوندیان، نوربخش و تقوی نژاد نیز به عنوان دیگر گزینه های تصدی این وزارتخانه مهم نام برده می شود.

گفتنی است، شنیده ها حاکیست در صورت تفکیک وزارت رفاه و تشکیل دو وزارت خانه تقوی نژاد رئیس مالیات کشور و انصاری معاون رئیس جمهور برای تصدی این دو وزارت خانه به مجلی معرفی خواهند شد./ عصرخبر

مذاکره همزمان با تحریم معنایی ندارد/ اگر متحد باشیم تحریم‌ها زودتر شکست می‌خورد


رئیس‌جمهور با بیان اینکه کسی که به مذاکره پشت کرده ترامپ است، گفت: مذاکره همزمان با تحریم معنایی ندارد.
مذاکره همزمان با تحریم معنایی ندارد/ اگر متحد باشیم تحریم‌ها زودتر شکست می‌خورد
حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم ضمن تبریک روز خبرنگار در مورد پیشنهاد ترامپ برای مذاکره و مسائل مرتبط با آمریکا،‌ اظهارداشت: شما از بحث آمریکا و حرف‌هایی که مقامات آمریکایی به صورت متناقص می‌گویند، شروع کردید. من باید از این نکته شروع کنم که مردم ما کاملا در طول سال‌های گذشته تجربه بسیار خوبی از مقامات آمریکایی و دولتمردان ایرانی دارند.

وی ادامه داد: کسانی که امروز در ایران دولت را در اختیار دارند، کسانی هستند که از ابتدا شعارشان تعامل،‌ مذاکره، گفت‌وگو و میز مذاکره بوده است و بر همین مبنا هم پیش رفته‌اند و حتی با آمریکایی‌ها و بقیه مذاکره کرده‌اند.

رئیس‌جمهور بیان داشت:‌در طول دو سال به صورت مداوم مذاکرات به نتیجه‌ای رسید که کم و بیش آمریکایی‌ها اجرا می‌کردند و بقیه هم بیشتر متعهد بودند و ایران هم کاملا متعهد بود.

اولین مبنای مذاکره صداقت است

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: کسی که ادعا می‌کند و می‌گوید تمایل به مذاکره دارد مذاکره مبانی دارد. اولین مبنا صداقت است که باید دو طرف به صداقت باور داشته باشند و مذاکرات به نتیجه مورد نظر برسد. کسی که امروز ادعای مذاکره می‌کند کسی است که بدون مذاکره از تمام تعهدات بین‌المللی‌اش از پاریس تا تعهدات تجاری‌اش خارج شده است و مخاطب این حرف‌ها دولت ایران نیست که دولت ایران بخواهد جواب بدهد. آنها به ما خطاب نمی‌کنند در این مذاکره به دلیل اینکه آنها از نتیجه مذاکره خارج شدند و از پشت میز مذاکره خارج شدند و کسی که ادعای مذاکره می‌کند ابتدایش این است که نشان دهد واقعا می‌خواهد با مذاکره مسئله‌ای حل شود.

وی اظهار داشت: همزمان با تحریم مذاکره چه معنایی می‌خواهد داشته باشد؟ یعنی اگر کسی در برابر فردی که رقیب و دشمنش است اگر از چاقو استفاه می‌کند و چاقو را به بازوی طرف فرو می‌برد می‌گوید مذاکره کنیم و حرف بزنیم. پاسخ این است که اول باید چاقویش را درآورد و چاقویش را جیبش بگذارد.

حرف‌های ترامپ یا برای بهره‌برداری داخلی و انتخابات است و یا جنگ روانی با مردم ایران

وی خاطرنشان کرد: به نظر من مخاطب آنها این است که بخواهند در این جنگ روانی مردم ایران را دچار تردید کنند و برای انتخابات کنگره در ماه‌های آینده استفاه کنند. بنابراین حرف‌های ترامپ یا برای بهره‌برداری داخلی و انتخابات و یا برای جنگ روانی با مردم ایران است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: ما حتی در دولت جدید هم با آمریکا مذاکره کردیم. یعنی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل 1+5 با وزیر خارجه ما مذاکره صورت دادند و با وزیر امور خارجه آمریکا مذاکره شد و بعد هم در اروپا مذاکره کردند.

ترامپ از مذاکره خارج و به آن پشت کرده است 

وی با بیان اینکه این آقای ترامپ است که از مذاکره خارج شده و به آن پشت کرده، تصریح کرد: کاری که آقای ترامپ انجام می‌دهد بر علیه ملت و منافع ملی ایران است. بنابراین اگر صداقتی وجود داشته باشد ایران همواره از مذاکرات استقبال کرده است.

روحانی در پاسخ به این پرسش که آمریکا چگونه می‌تواند صداقت خود را نشان دهد، خاطرنشان کرد: صداقت با تحریم همخوانی ندارد. اگر کسی می‌گوید که می‌خواهم مذاکره کنم و به نتیجه برسم آن زمان تحریم می‌خواهد علیه چه کسانی شکل بدهد، علیه کودکان، بیماران، بزرگسالان یا مردم ایران است؟ این متناقض همان مثل معروف ایرانی است که قسم حضرت عباس را باور کنیم یا دم خروس را.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: کسی که مردم ایران را تحریم می‌کند و ملت ایران را تحت فشار قرار می‌دهد و هر روز افرادی را برای تشویق عدم تعامل با ایران به کشورهای دیگر می‌فرستد را چگونه باید باور کرد. چرا که تحریم ترامپ فقط علیه ایران نیست بلکه همه شرکت‌های خارجی است که با ایران در حال فعالیت هستند.

آمریکا هم بدهکار عذرخواهی و هم بدهکار غرامت ملت ایران است 

روحانی با تاکید بر اینکه من پیش شرطی برای مذاکره با آمریکا ندارم، گفت: اگر دولت آمریکا آماده است که در خصوص نحوه پرداخت غرامت‌ها به ملت ایران به دلیل مداخلات آنها در زندگی مردم و کشور ایران با ما مذاکره کند، ما این آمادگی را داریم که ببینیم آمریکا چگونه می‌خواهد این غرامت‌ها را و در چند قسط و چگونه پرداخت کند.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا بدهکار ملت ایران است، گفت: آمریکا به دلیل مداخلات در کشور ایران هم بدهکار عذرخواهی هم بدهکار غرامت است، بنابراین اگر بدهکاری خود را پرداخت کند، ما طبق آنچه در طول تاریخ نشان دادیم همواره اهل مذاکره بوده و هستیم.

آمریکا ناچار شد تنهایی از برجام خارج شود

رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که آیا تعهدات قابل قبولی از سوی اروپایی‌ها می‌بینید و آیا فکر می‌کنید منافع برجام به گونه‌ای است که ما همچنان در آن بمانیم و موضع ما چیست، اظهار کرد:‌ آمریکایی‌ها نخست دنبال این بودند که بقیه کشورهای 1+5 را با خود همراه کنند و به همین دلیل نیز آقای ترامپ در 22 دی ماه سال گذشته از شرکای خود خواست که آنها نیز در خصوص برجام مذاکره مجدد را مطرح کند اما این موفقیت‌آمیز نبود چرا که کسی به آن پاسخ مثبت نداد و آمریکا ناچار شد که به تنهایی از برجام خارج شود.

روحانی ادامه داد: هدف آمریکا برای خروج از برجام این بود که جمهوری اسلامی ایران از برجام خارج شود تا پرونده را به شورای امنیت ببرند. بنابراین دستاورد ما در برجام قطعنامه 2231 است که این قطعنامه اولا قطعنامه‌های قبلی را ملغا می‌کند و ثانیه همه کشورهای جهان را به پشتیبانی از برجام دعوت می‌کند و در واقع آنچه در برجام توافق شده، در شورای امنیت سازمان ملل به عنوان یک سند و پیمان بین‌المللی مستحکم است.

وی ادامه داد: ترامپ به دنبال این بود که همه این دستاوردها را از ایران بگیرد چرا که آمریکا نمی‌خواست به تنهایی برای تحریم روبروی ایران قرار بگیرد. بلکه می‌خواست همه دنیا را به تحریم ایران وادار کند و اکنون نیز در همین جهت تلاش می‌کند اما ناموفق بود. به عبارتی امروز که آمریکا می‌خواهد تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کند اروپایی‌ها در برابر آمریکایی‌ها ایستادگی کردند و آن قانون ممانعت از تحریم را اعلام کردند و گفتند هر شرکتی که با ایران کار می‌کند اگر بخواهد حرف آمریکا را در تحریم قبول کند اروپا آن را تحریم می‌کند.

امروز اروپا روبروی آمریکا ایستاده است

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز اروپا روبروی آمریکا ایستاده است، خاطرنشان کرد: این در شرایطی است که اروپا همواره متحد آمریکا بوده است اما ما امروز در سراسر جهان تنها نیستیم و به جز چند کشور محدود همه حامی ایران هستند و ایران را به عنوان متعهدی که قابل اعتماد است می‌شناسند.

روحانی تاکید کرد: ما مهلتی که داده‌ایم بر این مبنا بوده که 44+1 یا 1+5 بتوانند این تحریم را (فشار آمریکا) را جبران کند تا برجام حفظ شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا رفتار آنها قابل قبول بوده است، تصریح کرد:‌ از نظر سیاسی به نظر من سنگ تمام گذاشته‌اند یعنی موضع‌گیری‌ها،‌حرف‌ها و با وضع مقررات به صراحت کار آمریکا را غیرقابل قبول دانستند.

رئیس‌جمهور گفت: در هر صورت اروپایی‌ها باید برنامه‌ریزی کننند که چگونه می‌خواهند این کار را جبران کنند. البته قدم‌هایی در این زمینه برداشته‌اند و بنده نیز در سفری که به اروپا داشتم با آنها از نزدیک مذاکره کردم و همه این کشورها قول داده‌اند که به تحریم اعتنایی نکنند.

مشکل کشورهای اروپایی شرکت‌هایی است که تحت فشار آمریکا و تحریم‌ها قرار دارند

روحانی یادآورشد: مشکل کشورهای اروپایی شرکت‌هایی است که تحت فشار آمریکا و تحریم‌ها قرار دارند بنابراین ما هنوز منتظر اقدامات عملی اروپا هستیم و بناست جلسه‌ای در اواخر ماه اوت بین ایران و 5 کشور دیگر بالاخص اتحادیه اروپا در اروپا برگزار شود و همچنین بناست در حاشیه اجلاس سازمان ملل نیز در سطح وزرا صحبت‌هایی صورت بگیرد.

وی گفت: آنچه که ما امروز می‌خواهیم در واقع اساس تحریم به سه ماه آینده برمی‌گردد که آمریکا می‌خواهد در نفت یا بانک وارد عمل شود که البته تحریم‌های امروز غیر از بانک و نفت است.

رابطه ما با روسیه و چین قابل مقایسه با اروپا نیست 

رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که آیا چین و روسیه به اندازه اروپا به تعهدات خود عمل می‌کنند یا خیر، گفت: آنچه که در در روابط خارجی ما اهمیت دارد منافع ملی است و همه کشورها نیز همین رویکرد را دارند. البته رابطه‌ای که ما با روسیه و چین داریم قابل مقایسه با اروپا نیست. چرا که رابطه ما با این دو کشور بیشتر و بهتر است.

روحانی ادامه داد: چین اکنون در زمینه هسته‌ای رآکتور اراک را بر مبنای تعهدات برجامی خود دنبال می‌کند و به عنوان بزرگترین شریک تجاری با ما معامله می‌کند. بنابراین  مقامات چینی در حاشیه اجلاس شانگهای  به روابط خود با ایران و حفظ آن تاکید داشتند اما ممکن است اشکالی در اجرای تعهدات وجود داشته باشد اما در عین حال چین و روسیه به صراحت می‌گویند که ما ایستادگی کرده و به تعهدات خود عمل کرده و قرارردادها را اجرا می‌کنیم.

در شرایط فعلی ارتباط با کشورهای آسیایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است

وی یادآور شد: وقتی شرکت نفتی توتال اعلام خروج از ایران را کرد شرکت چینی بر ادامه قرارداد خود با ایران تاکید داشت بنابراین ما به دنبال روابط خوب با همه دنیا هستیم اما در شرایط فعلی کشورهای آسیایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.به عبارتی روابط ما با چین، هند و آ.سه‌.آن حائز اهمیت است و این روابط نیز رو به گسترش خواهد بود و ما هیچ مانعی برای گسترش با اروپا را نداریم.

روحانی در پاسخ به سؤالی درباره التهابات ارزی در ابتدای سال جاری و میزان اجرای تصمیمات در این‌ باره  خاطرنشان کرد:‌ ما یکسری مشکلات اقتصادی داریم که مربوط به این دولت و دولت قبل نیست قبل از آن مربوط به قبل از انقلاب است، برخی از آن مربوط به بعد از انقلاب است مشکلاتی که در بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری ما وجود دارد، مشکلات مزمنی است که سال‌ها است در کشور ما وجود دارد که در یک شرایطی بروز و ظهور پیدا می‌کند.

وی افزود: موضوع نقدینگی یکی از مواردی است که در یک شرایطی این نقدینگی حرکت می‌کند و تخریب‌هایی را به وجود می‌آورد و این حرکت نقدینگی به خاطر این است که اعتماد مردم نسبت به آینده متزلزل می‌شود.

در تلاطم بازار ارز غیر از نقدینگی داخلی دسترسی ما به ارز مورد بحث است

رئیس جمهور اظهار داشت: در ارتباط با تلاطم بازار ارز غیر از مسئله نقدینگی داخلی دسترسی ما به ارز مورد بحث است. ممکن است ما به اندازه کافی ارز داشته باشیم اما دسترسی و روابط بانکی ما با دنیا یا مسئله ورود اسکناس، طلا و امثال آن به ایران ممکن است در شرایطی تغییر کند. اینها همه دست به دست هم می‌دهد همچنین توقعات و انتظاراتی که برای آینده وجود دارد و سایر عوامل ذکر شده برای شرایط جدید دست به دست هم می‌دهد.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ در دولت یازدهم و سال اول دولت دوازدهم که آن را سپری می‌کنیم و در حال اتمام است روند کاری ما  اینگونه بود که در ابتدای کار ارز کاهش پیدا می‌کرد و ما به دنبال چاره‌جویی برای جلوگیری از کاهش ارز بودیم. رئیس کل بانک مرکزی به مردم گفت که قیمت دلار 3 هزار تومان است و هرچه او می‌گفت دلار قیمتش کاهش پیدا می‌کرد و دلیل آن این بود که مردم به آینده امیدوار بودند. می‌دانستند که روابط ما با دنیا در حال بهبود است، سرمایه‌ها وارد کشور می‌شود، شرایط برای فعالیت‌های اقتصادی بهبود می‌یابد.

وی افزود: البته ما هم در مذاکراتی که داشتیم در طول مذاکرات برخی از منابع ارزی ما آزاد می‌شد هم در مذاکرات و توافقات موقت و هم در مذاکرات و توافقات بعدی ما ارزهای ما آزاد می‌شد و همه اینها دست به دست هم داده بود و این شرایط را به وجود آورده بود.

حوادث داخلی و حوادث خارجی دست به دست هم داد و یک نگرانی را برای جامعه به وجود آورد

رئیس جمهور اظهار داشت: مشکل ارزی از زمانی شروع شد که  دو مسئله پیش آمد و به غیر از مسائلی که در بحث نقدینگی و مسائل مزمن دیگری که من عنوان کردم که در حوزه اقتصاد داریم در دیماه سال گذشته اعتراضاتی در یکی از شهرهای کشور آغاز شد و بعد به شهرهای دیگر سرایت کرد و این اعتراض شرایط خود را داشت مردم می‌دانند که برخی معترض بودند و برخی به دنبال اغتشاش و سواستفاده بودند که البته هرچه بود مهار شد  و مردم هم احساس کردند که اگر اعتراض به حقی دارند عده‌ای به دنبال سواستفاده هستند و مردم کاملاً با دولت همکاری کردند و این اقدام مردم به داخل یک علامت مثبت داد اما متأسفانه پیامی که خارجی‌ها و مخصوصاً آمریکایی‌ها دریافت کردند این بود که فکر کردند که با فشار بیشتر می‌توانند مشکلات  اجتماعی و اقتصادی ما را بیشتر کنند.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ به دنبال همین موضوع در 22 دی‌ماه ترامپ اعلام می‌کند که اگر دیگران نیایند من به تنهایی از برجام خارج می‌شوم و این پس از حوادث دی‌ماه در ایران بود پس هم حوادث داخلی و هم حوادث خارجی دست به دست هم داد و یک نگرانی را برای جامعه به وجود آورد

بعد از روی کارآمدن ترامپ روابط بانکی ما دچار مشکلاتی شد

وی افزود: از سوی دیگر بعد از روی کارآمدن ترامپ روابط بانکی ما دچار مشکلاتی شد و ترامپ با شعارهایی که سر داد و فشارهایی که وارد کرد و با تهدیدهایی که داشت باعث این امر شد و هر دوی این عوامل در کنار هم قرار گرفت و باعث شد تا ما در فروردین‌ماه شاهد التهاب و جهش در حوزه ارز بودیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: برهمین اساس تصمیماتی اتخاذ شد تا این التهاب کنترل شود این التهاب به نظر من قابل کنترل بود اگر همه با هم همکاری می‌کردیم و خریدار و فروشنده ارز، صراف، بانک، واردکنندگان و صادرکنندگان در کنار هم قرار می‌گرفتند طرح می‌توانست موفقیت‌های خوبی داشته باشد.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ ما به مردم گفتیم که هرچه می‌خواهید وارد کنید با قیمت مناسب به شما ارز می‌دهیم. «البته قیمت 4200 تومانی که ما برای ارز گفتیم برمبنای تفاضل تورم افزایش پیدا خواهد کرد» اما عده‌ای آمدند ارز گرفتند و سواستفاده کردند. جنس را وارد نکردند یا بخشی از جنس وارد کردند و بخشی را در بازار آزاد به فروش رساندند. 

وی افزود: بنابراین طرح به گونه‌ای شد که در کنار آن رانت و فساد به وجود آمد البته این موضوع با اردیهبشت و اعلام خروج آمریکا از برجام همزمان شد و در خردادماه ما به این ذهنیت رسیدیم که روند بسته پیشنهادی ارز در شرایط فعلی دیگر کارایی ندارد. هم شرایط جدیدی که ما پیدا کرده‌ایم و هم سواستفاده‌هایی که در حال انجام است باعث شد تا این بسته کارآیی نداشته باشد.

رئیس جمهور اظهار داشت: اگر سواستفاده‌ها از لحاظ سازوکار و مدیریتی آن را نتوانیم کنترل کنیم با دادگاه و پلیس و امثال آن امکانپذیر نیست. با بخشی از این موارد می‌توان برخورد کرد اما همه موارد قابل کنترل نیست. 

روحانی خاطرنشان کرد:‌ وقتی رانت وجود دارد و شرایط، شرایطی است که مردم برای آینده نگرانی دارند مشکلاتی را ایجاد می‌کند و ما به فکر یک بسته پیشنهادی جدید افتادیم و از خردادماه در این باره در دولت و در ستاد اقتصادی بحث‌هایی را داشتیم.

وی افزود: بعد از ماه رمضان شرایط به گونه‌ای بود که مسابقات فوتبال جام جهانی را داشتیم شرایط را برای مصاحبه نامناسب کرده بود و مردم سرشان به مسابقات فوتبال گرم بود و بخشی از کار هم به خاطر این بود که این بسته جدید آماده شود و به همین خاطر مصاحبه من با مردم به تأخیر افتاد.

بسته جدید ارزی کاملاً با بسته گذشته دارای تفاوت‌های اساسی است 

رئیس‌جمهور اظهارداشت: بسته جدید ارزی کاملاً با بسته گذشته دارای تفاوت‌های اساسی است در بسته گذشته بانک مرکزی بود که بار سنگینی را بر دوش داشت و می‌گفت متعهدم و همه ارزها را با یک قیمت قابل قبول و متعادل تأمین می‌کنم و از سوی دیگر شرایطی وجود داشت که رانت‌هایی ایجاد می‌شود و این مسئله مشکل درست کرده بود.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ در شرایط جدید تعهد بانک مرکزی خیلی کمتر است. امروز بانک مرکزی ما برای کالاهای ضروری و اساسی از جمله مواد غذایی ضروری مردم و همچنین دارو و ملزومات پزشکی متعهد است که با قیمت متعادل و یا حتی قیمت ثابت ارز لازم را اختصاص دهد و دولت برای ثبات یارانه لازم در این باره تخصیص می‌دهد و وزارتخانه‌های مختلف همچون وزارت بهداشت،  صنعت، کشاورزی توافقات‌شان را انجام دادند و عنوان کردند که فهرست‌ جدید کالاهای مورد نیازشان تا شب به بانک مرکزی اعلام می‌کنند و حتماً تا الان به بانک مرکزی اعلام شده است.

نوسانات ارز تأثیری بر فهرست کالاهای ضروری وارداتی با ارز دولتی نخواهد داشت 

وی افزود: مردم باید اعتماد داشته باشند که نوسانات ارز تأثیری بر فهرست کالاهای ضروری وارداتی با ارز دولتی نخواهد داشت و با یک اعتماد و اطمینانی نسبت به آینده می‌توانند نگاه کنند. 

تا پایان فروردین سال آینده نرخ 4200 تومان ارز برای کالاهای اساسی تغییری نخواهد کرد

رئیس جمهور اظهارداشت: من در جلسه هیأت دولت به وزرا گفتم که ارزی که برای کالاهای اساسی (4200تومان است) و از فردا اختصاص آن اجرایی می‌شود ادامه خواهد داشت و مردم باید بدانند که حداقل تا پایان فروردین سال آینده این نرخ 4200 تومان برای کالاهای اساسی تغییری نخواهد کرد و کالاهای اساسی در این بسته نیز بازتر از کالاهای اساسی مورد نظر مردم است، ما به عنوان نمونه حبوبات و مواد شوینده را نیز به کالاهای اساسی اضافه کردیم 

روحانی خاطرنشان کرد:‌ ارزی که داده می‌شود باید به صورت شفاف به مردم گفته شود که ارز 4200 تومانی به چه کسانی و چه شرکت‌هایی اختصاص داده شده و بنا است چه کالاهایی وارد کنند و قرار ما با همه وزرا این شده این ارز 4200 تومانی که در واقع یارانه‌ای است تا رسیدن به دست مصرف‌کننده همه بر روند کار نظارت کنند و همه دستگاه‌های نظارتی باید با هم همکاری داشته باشند تا کالاها با قیمت مورد نظر به دست مردم برسد تا خیال مردم نسبت به ضروریات زندگی راحت باشد.

روحانی در پاسخ به این سؤال که فکر می‌کنید چقدر امکان کنترل بازار ارز وجود داشته باشد، گفت: آنوقت چند هزار عدد کالا بود و کنترلش بسیار سخت بود ما هم می‌خواستیم کنترل کنیم و خیلی از پرونده‌ها هم الان در سایه همان کنترل‌ها آماده شده است و در یک بخش دیگری ممکن است آنها را بیان کنم ولی الان اقلام محدود است یعنی وزارت جهاد کشاورزی ما می‌گوید من مشکلی برای کنترل ندارم یعنی تمام مواد اولیه‌ای که برای پروتئین است مثل ذرت، کنجد و کنجاله یا کود و سم که شامل همین ارز خواهد بود و به مواد غذایی پروتئین و سایر اقلام که مدنظر باشد تعلق خواهد گرفت.

وی گفت: این کنترلش خیلی آسان‌تر است چون اقلام محدود است اگر بخواهیم داخل نوسانات ارزی قرار دهیم برای مردم نگرانی ایجاد می‌کند. دهک‌های پایین ما در فشار شدید قرار می‌گیرند البته برای آنها هم باید فکرهای دیگر بکنیم و اما این بخش که هر چه می‌شود بین 15 تا 20 میلیارد دلار ما در سال برای این اقلام پرداخت می‌کنیم.

رئیس‌جمهور بیان داشت:‌ این موضوع را دولت و بانک مرکزی متعهد است و بانک مرکزی این پول را پرداخت می‌کند و با قیمت ثابت یعنی تا پایان فروردین سال آینده با همین قیمت 4200 تومان خواهد بود و تغییری نمی‌کند اما بقیه از داخل یک بازار می‌آید و این قیمت را بازار هست که تعیین می‌کند. البته در اواخر آن بسته قبلی این طرح آمد که تحت عنوان بازار دوم بود منتها اشکالش آن وقت این بود که ارز همه صادرکنندگان نمی‌آمد و بخشی از صادرکنندگان ارزشان در این بازار می‌آمد. الان برنامه‌ریزی این است که تمام صادرات غیرنفتی ما داخل این بازار بیاید و در سال حدود 40 یا 50 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم که همه آن داخل این بازار می‌آید.

روحانی اضافه کرد: حتی فرآورده‌های نفتی را نیز دیشب تصمیم گرفتیم که به همین بازار بیاید. بنابراین بازار بزرگی است و رقم بزرگی ارز وارد می‌شود. حال این سؤال پیش می‌آید که چه کسانی می‌توانند از این ارز برداشت کنند. این هم چارچوبش را تعیین کردیم که وزارت صنعت، معدن و تجارت باید ببیند چه چیزی برای کشور لازم است که وارد شود.

لیست اقلام ممنوعه را اعلام کرده‌ایم

وی با تاکید بر اینکه یک لیست اقلام ممنوعه را اعلام کرده‌ایم، ادامه داد: این اقلام ممنوعه شامل هزار و خرده‌ای قلم می‌شود که سر جای خودش است و ممنوعیت آن برداشته نمی‌شود. مگر اینکه ببینیم شرایط بعدی آیا شرایط مناسبی است یا خیر.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: اقلامی که آزاد است بر مبنای ثبت سفارش و بر مبنای چارچوبی که وزارت صمت مشخص کرده به بانک مرکزی اعلام می‌شود و بانک مرکزی آنها را پرداخت می کند. بنابراین ارز به این صورت درمی‌آید که یک بخشی ارز 4200 است که باقی می‌ماند و یک بخشی دیگر از ارز که به بازار آزاد می‌آید و بازار آزاد قیمت آن را مشخص می‌کند.

هفته آینده تمام بسته جدید به طور کامل اجرا می‌شود 

روحانی با تاکید بر اینکه اجرای این طرح از فردا آغاز می‌شود، بیان داشت:بخش‌هایی از این طرح ممکن است تا یکی دو روز دیگر اجرایش طول بکشد اما هفته آینده تمام این بسته به طور کامل اجرا می‌شود و بازار خودش را به قول معروف پیدا می‌کند و ارز به بازار آزاد می‌آید و نرخی پیدا می‌کند که از نظر ما یک نرخ متعادلی خواهد بود. منتها در این نرخ دولت وارد نمی‌شود. به خاطر اینکه همه ارز صادراتی را در این بازار می‌آوریم در واقع با عرضه و تقاضا داریم آن را کنترل می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه این ارز به صورت حواله خواهد بود، خاطرنشان کرد: چون صرافی‌ها از فردا فعالیت‌شان آزاد می‌شود و ورود اسکناس و طلا آزاد می‌شود و حتی بدون گمرک و مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود بنابراین یک مقداری تسهیل می‌شود. صرافی‌ها می‌توانند در چارچوبی که بانک مرکزی به آنها اعلام می‌کند ارز را در اختیار متقاضیان قرار دهند. بانک مرکزی باید موارد را مشخص کند. 35 الی 36 مورد نیازمندی‌هایی است که مردم دارند که از قبل تعیین شده. این ارز در واقع اسکناسش در صرافی‌ها خواهد بود.بنابراین ما آن حالتی که قبلا داشتیم و ارزها ممنوع بود را نداریم. از طرفی جذب اسکناس را خواهیم داشت قبلا مردم اگر دلارشان را به بانک می‌بردند ممنوع و قاچاق بود اما از فردا دیگر قاچاق نیست و ارزشان را می‌توانند داخل بانک ببرند.

رئیس‌جمهور گفت:‌قبلا وقتی بانک‌ پول را می‌گرفت و بعد می‌خواست به طرف بدهد می‌گفت که من به ریال حساب می‌کنم و به شما می‌دهم اما در این بسته جدید بانک مرکزی متعهد می‌شود.

روحانی در مورد نقش بانک مرکزی در طرح ارزی جدید بیان داشت: هر کس ارز را در بانک سپرده می‌گذارد بانک مرکزی متعهد می‌شود همان ارز را به او پرداخت کند و سودش را که درصدش اعلام می‌شود به او پرداخت کند. این هم باعث اعتماد مردم است و دولت و بانک مرکزی نسبت به آن متعهد است. همه اینها در کنار هم فکر می‌کنم بازار را متعادل کند. به دلیل اینکه ما ارز به اندازه نیاز کافی جامعه داریم.

وی تصریح کرد: در تمام این طرح‌ها دولت و مردم باید در کنار هم قرار گیرند. مردم باید اینگونه در نظر بگیرند که امروز ارز به یک معنا عِرض و آبروی ما است یعنی یک آبروی ملی ما هم هست و این آبروی ملی ما باید همه با همکاری از آن حراست و حفاظت کنیم. اگر دولت تلاش کند ارز بیشتر بیاورد و مردم تلاش کنند ارز بیشتری را جمع کنند و به یک گوشه‌ای ببرند هیچ وقت ما موفق نمی‌شویم و دولت و مردم در کنار هم قرار نمی‌گیرند و از هم فاصله می‌گیرند اما اگر مردم و دولت در کنار هم باشند و این را هر دو وظیفه خودمان بدانیم و مردم به دولت اعتماد کنند که با همه وجود دنبال حل مشکلات است و من اینجا به مردم عزیز می‌گویم که همه اعضای دولت که شب ساعت 11 با آنها تماس می‌گیرم که بعضی‌ از وزرا تا دیروقت در دفتر کارشان هستند، جمعه بعداز ظهرها با همه وزرا در تماس هستم که همه آنها در حال فعالیت هستند یا در شهرستان در حال بازدید و افتتاح هستند یا در دفتر کارشان و در دسترس هستند.یعنی همه وزرای ما در شبانه‌روز دارند فعالیت می‌کنند.

رئیس‌جمهور در این باره خاطرنشان کرد: مردم ما باید مطمئن باشند که دولت،‌ رئیس‌جمهور، وزرا، معاونین، دستگاه‌ها، و حتی قوای دیگر همه توانشان را برای این کار گذاشته‌اند. مجلس و قوای دیگر همه دارند همکاری می‌کنند. به نظرم اگر مردم ما،‌ دولت ما، قوای ما و همه در کنار هم قرار گیرند، اولا هیچ کسی نمی‌تواند ما را شکست دهد و هیچ وقت تحریم به اهدافی که آنها دارند نمی‌رسند.

روحانی گفت: تحریم مشکلاتی را برای ما درست می‌کند اما فوایدی هم دارد حتی می‌توانم بگویم چه فوایدی دارد. تحریم فواید، مشکلاتی و فشارهایی دارد اما من فکر می‌کنم ما حتما به سلامت عبور می‌کنیم و من معتقدم اگر ما متحد باشیم این تحریم هر چه زودتر شکسته می‌شود. تحریمی که امروز آمریکا شروع کرده و از قبل اجرایی شده و از دی ماه پارسال با شعارهایی که دادند، شروع شده و به طور رسمی از امروز شروع شده به نظرم اگر متحدانه با هم کار کنیم خیلی زود آمریکا را پشیمان می‌کنیم. ما اگر بتوانیم با دنیا خوب کار کنیم آمریکایی‌ها می‌فهمند که تحریم‌شان بی‌اثر است و نمی‌تواند تاثیرگذار باشد و زودتر برمی‌گردند.

 هر چه ما متحدتر کار کنیم آمریکا را زودتر پشیمان می‌کنیم

وی افزود: ترامپ الان از آن لحن تندی که علیه ملت ایران و حکومت داشته و در فرمان اجرایی‌اش همان حرف‌های تند را زده به نظرم یک قدم برگشته است. ترامپ باید چند قدم برگردد یعنی باید به قبل از دوران خودش برگردد تا آن وقت بشود یک شرایط مناسب برای این شود که منافع ایران، آمریکا و جهان بهتر تضمین شود. هر چه ما متحدتر کار کنیم آمریکا را زودتر پشیمان می‌کنیم و ما می‌توانیم تحریم را از بین ببریم. این دست خود ماست. الان اگر شما از من سؤال کنید این تحریم چند وقت طول می‌کشد من می‌گویم زمانش دست ماست یعنی اگر همه قوای ما دولت، نیروهای مسلح، قوای دیگر، مردم ما کنار هم قرار گیرند ما این تحریم را خیلی سریع‌تر خاتمه می‌دهیم. اگر از هم فاصله بگیریم و باعث اختلاف و بی‌تحملی شود حتما این تحریم طولانی می‌شود. پس زمان تحریم دست ماست.

روحانی خاطرنشان کرد: به نظرم به حول و قوه الهی این زمان را ما مردم و دولت کوتاه‌تر می‌کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که به نظر کارشناسان اگر این مبلغ 15 تا 20 میلیارد با نرخ 4200 تومان را هم به همان بازار سرمایه می‌سپردیم خیلی از رانت‌ها از بین می‌رفت،‌گفت: نه؛ البته اینکه شما می‌گویید ممکن است عده‌ای نگرانی داشته باشند ما در گذشته همین کالای اساسی را ارز آزادی در بازار بود که نرخ آن 4100 تومان، 4500تومان، یک مقدار کمتر یا بیشتر بود اما ما کالای اساسی را با نرخ 3800 تومان وارد می‌کردیم و بازار را کنترل می‌کردیم و با همان نرخ به دست مردم می‌رسید.

بنابراین ما آن را کنترل می‌کردیم. به ما می‌گویند چرا سوخت ارزان به مردم می‌دهید آن را گران کنید، پولش را به مردم بدهید. چرا برق و آب را ارزان می‌دهید. من می‌خواهم به مردم بگویم به غیر از اینکه از لحاظ کالاهای اساسی تا آخر سال مطمئن باشند از نظر برق و آب‌شان مطمئن باشند. تلاش ما این است که هیچ التهابی در این زمینه‌ها ایجاد نشود و نگذارد نوسان بزرگی اتفاق بیفتد. به نظرم قابل کنترل است. دستگاه‌های نظارتی دولتی و غیردولتی همه دست به دست هم می‌دهیم انشاالله به خوبی این طرح اجرا می‌شود وکالاها به دست مردم می‌رسد. یک چنین نظریاتی وجود دارد.

روند منطقه ما به سمت امن‌تر شدن است

رئیس‌جمهور در پاسخ به این سؤال که چقدر احتمال تنش و جنگ در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا را می‌دهید، گفت: منطقه ما یک مدل جنگ‌هایی دارد. مثلا در منطقه یمن و سوریه مشکلات جنگ و نیروی خارجی وجود دارد. اما روند منطقه ما به سمت امن‌تر شدن است. یعنی شرایط سوریه مسلما در ماه‌های آینده بهتر از امروز خواهد بود. قدم به قدم تروریست‌ها دارند عقب‌نشینی می‌کنند. تقریبا یک گوشه‌ای جمع می‌شوند. نیروهای خارجی چه آمریکایی‌ها و چه بقیه مجبورند از سوریه خارج شوند.

روحانی در این باره افزود: عراق امن‌تر خواهد بود و در مورد یمن هم عربستان و امارات به این نتیجه خواهند رسید که ادامه این فعالیت نظامی‌شان اثر ندارد و باید از راه سیاسی مسائل‌شان را حل کنند. به نظرم کل منطقه امنیتش در آینده بیشتر خواهد شد.ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران همواره به دنبال صلح بودیم امروز هم به دنبال صلح هستیم. هیچ وقت نه در دوران 40 ساله جمهوری اسلامی ایران و نه قبل از آن ایران آغاز کننده جنگ نبوده و همواره نگهدارنده صلح در منطقه بوده است. مخصوصا در این 40 سال اراده ما بر صلح، دوستی است و همینطور که قبلا در یک سخنرانی اعلام کردم با همسایگانمان روابط خوبی داریم و اگر روابط‌مان با یکی دو همسایه خوب نیست، ما آماده‌ایم برای اینکه این روابط را به یک روابط مناسب برگردانیم. از طرف ما مانعی وجود ندارد.

تا مردم و نیروهای مسلح ما در صحنه هستند خطر جنگ و تجاوزی نسبت به ایران وجود ندارد

وی تصریح کرد: تا مردم و نیروهای مسلح ما در صحنه هستند به نظر من خطر جنگ و تجاوزی نسبت به ایران وجود ندارد. این وابسته به وحدت، اتحاد، یکپارچگی و انسجام درونی ماست. به نظرم مردم ما که باید از آنها سپاسگزاری کنم و می‌دانم امسال با مشکلات فراوانی روبرو بوده‌اند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: مگر می‌شود ما در جریان مشکلات مردم نباشیم، مردم به طور مداوم با تلفن با ریاست جمهوری در تماس هستند. با نامه در تماس هستند، وزرای ما مرتب به شهرها و استان‌های مختلف می‌روند، من وزرا و استاندارانی که با مردم در تماس هستند را مرتب می‌بینمشان،‌در فضای مجازی هم وقت می‌گذارم و نظرات مردم را می‌بینم. حتما از وضع مردم مطلع هستیم.

روحانی تصریح کرد: امسال مردم ما با فشار شدیدی مواجه بودند از یک طرف مشکل آب داشتیم که به خاطر خشکسالی بود در کنار آب مشکل برق پیدا کردیم چون نیروگاه‌های برقآبی ما دچار مشکل شد، در کنار آن مشکل محیط زیست داشتیم؛ در کنار آن مشکلات ارزی به وجود آمد و در بازار و زندگی مردم تاثیر گذاشت اما در عین حال مردم ما بسیار نجیب و صبوری هستند و مردمی هستند که می‌خواهند مشکلات با دست خودشان حل شود. این همه دنیا فشار روانی به وجود می‌آورد و تبلیغ می‌کند. همه رسانه‌ها و فضای مجازی جمع می‌شوند و می‌خواهند مشکل  روانی به وجود آورند. مثلا یک روز را عنوان می‌کنند که همه مردم به خیابان بیایند و اغتشاش و اعتراض کنند. شما می‌بینید که مردم ما نمی‌آیند و فقط یک تعداد محدود ناچیزی می‌آیند. این نشان از صبر،‌تحمل و بیداری، هوشیاری و توجه مردم است.

 از لحاظ امنیت ملی احساس نگرانی ندارم

وی تاکید کرد:‌ در این شرایط من از لحاظ امنیت ملی احساس نگرانی ندارم به عنوان کسی که امنیت ملی را می‌شناسم در سیاست خارجی روند ما ارتباط بهتر با جهان است و شما امروز روابط ما را با غرب و شرق می‌بینید با آمریکا هم که شرایطش جداست و هیچ گاه رابطه نداشتیم. ما روابط بهتر را ادامه می‌دهیم. بنابراین من آینده منطقه را با امنیت، صلح و ثبات بیشتری می‌بینم.

در مقابل حرف زور می‌ایستیم

رئیس‌جمهور اظهار داشت: من در همین زمینه نفتی و تهدیداتی که آمریکایی‌ها می‌کنند به زودی هیأت‌هایی را به همه کشورهای منطقه صادرکنندگان نفت اعزام می‌کنم. مبنای ما صحبت کردن و حرف زدن با یکدیگر است که از طریق منطق و گفت‌وگو است و انشاالله این روند را ادامه می‌دهیم. مردم نباید هیچ گونه نگرانی داشته باشند که دولت و نظام ایران تصمیمی برای تهاجم، ناآرامی و جنگ داشته باشد. به هیچ عنوان چنین چیزی نیست و من به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی به مردم عرض می‌کنم که برنامه ما همچنان صلح‌آمیز است البته در مقابل حرف زور می‌ایستیم و وقتی می‌ایستیم پاسخ مثبت می‌گیریم و تا به حال هم پاسخ مثبت گرفته‌ایم.

روحانی ادامه داد: اجازه نمی‌دهیم منافع‌مان و حقوق‌مان زیر پا گذاشته شود. ما در برابر تجاوز همیشه مدافع خوبی بوده‌ و همچنان هستیم. اما من هیچ علامت و دلیلی را نمی‌بینم که در آینده منطقه ما با نا آرامی مواجه باشد.

وی در پاسخ به این سؤال که رسانه‌های بیگانه بر روی اعتراضات مردم موج‌سواری می‌کنند و حتی سخن از تغییر نظام به میان می‌آورند تاکید کرد: چه نظامی تغییر می‌کند؟‌ آن نظامی تغییر می‌کند که بر مبنای انتخابات و آراء مردم نباشد. یعنی اگر مردم با صندوق آرا مسئولین خود را انتخاب می‌کنند این نظام همیشه ثابت است تا جمهوریت و اسلامیت را و اعتقادات دینی‌مان را حفظ کرده‌ایم و مردم ما به اصول اعتقادات دینی کاملا پایبند هستند.

روحانی تصریح‌کرد: حالا ممکن است در مورد بعضی از مناسک و احکام موضوعاتی را شاهد باشیم اما اعتقادات مردم نسبت به دین، خداوند و قیامت‌شان مستحکم است و نظرسنجی‌ها در زندگی مردم این را نشان می‌دهد که اسلامیت مورد توجه مردم است و مردم متدین هستند و هر چه ما به جمهوریت تعمیق ببخشیم و دموکراسی را هرچه تعمیق ببخشیم این نظام ما مستحکم‌تر می‌شود. مردم بدانند هر دو سال پای صندوق هستند و به راحتی می‌توانند رئیس‌جمهور، نمایندگان مجلس را انتخاب و نظارت کنند.

می‌توانیم با شفافیت با فساد مبارزه کنیم

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ما همه چیز را شفاف در اختیار مردم قرار دادیم، اظهار داشت: ما می‌توانیم با شفافیت با فساد مبارزه کنیم. امروز مبارزه با فساد یکی از پایه‌های اصلی‌اش شفافیت است و ما همه چیز را باید در اختیار مردم بگذاریم و مردم بدانند و نظارت کنند و باورمان شود که این کشور برای مردم است و با رای مردم است.

روحانی اظهار کرد: من معتقدم اصول قانون اساسی را به دقت اجرا و پیاده کنیم و من به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی بیش از گذشته آن را دنبال کنم و مردم ما بدانند پای صندوق آراء آزاد هستند که رای خود را به صندوق بیندازند هیچ وقت نظام ما صدمه نخواهد خورد اما اگر خدای ناکرده ببینند در جامعه با فساد برخورد نمی‌کنیم و تعارف می‌کنیم و در فساد خط قرمز داریم و این قوه و آن قوه برای ما فرق می‌کند و در انتخابات می‌خواهیم فرد یا حزب خاصی را حاکم کنیم،‌بله آن وقت معنی‌اش آن است که کسی بگوید این نظام با استحکام است یا تضعیف شده؟

وی اضافه کرد: ما اگر دموکراسی را تعمیق ببخشیم و حتی اگر در یک مسئله‌ای اختلاف نظر داریم و برایمان مهم است طبق اصل 59 قانون اساسی چرا پای صندوق‌های رای نیاییم و از آن استفاد نکنیم و به قول معروف به کمرش بیل خورده است. همه اینها بر اساس شرایطی است که در قانون اساسی آمده است و دولت باید لایحه دهد و مجلس آن را تائید و رهبری فرمان دهد. من کاری با آن ندارم اگر مسئله‌ای در سیاست داخلی، سیاست خارجی و فرهنگی است اشکالی ندارد،‌مسائل عادی را مجلس تصمیم می‌گیرد اما مسائل خیلی مهم اصل 59 برای ما پیش‌بینی کرده است. این برای تثبیت نظام است. اصل 59 قانون اساسی نظام را تثبیت می‌کند.

رئیس‌جمهور با اشاره به سفر اخیرشان به سوئیس بیان داشت: از رئیس‌جمهور سوئیس در مراسم ناهار سؤال می‌کردم شما چند همه پرسی در سال دارید و چقدر خرج می‌کنید و چرا، سوئیس برای مسائل جزئی هم همه پرسی می‌گذارد و اگر هزار امضا برای مسئله‌ای جمع شود صد هزار نفر برای موضوعی اگر امضا شود باید نظرسنجی کنند. آنها شرایط‌شان فرق می‌کند وکشور کوچک‌تری هستند.

روحانی اضافه کرد:‌ما هر مقدار به مردم تکیه کنیم و هر مقدار در کنار مردم باشیم و هر مقدار به مردم خدمت کنیم و در عمل نشان دهیم خادم مردم هستیم، نه با زبان؛ مردم ما هم اسلام هم کشور عزیزشان ایران، هم وحدت و هم انسجام و تمامیت ارضی را می‌خواهند اینها همان مردانی هستند که 8 سال برای شرف‌شان و استقلال کشورشان مقاومت کردند. من هیچ نگرانی از نظام ندارم. اینها حرف‌های خیلی کودکانه است که در آمریکا آرزو داشتند و با یک مشت تروریست در ارتباط هستند و می‌روند با آنها دست می‌دهند و با آنها می‌نشینند و کمک مالی می‌کنند آن هم گروهک تروریستی که مردم از عمق جان نسبت به آنها نفرت دارند. یعنی منافقینی که در زمان جنگ و زمانی که مردم برای سرزمین‌شان می‌جنگیدند رفتند با صدام متحد شدند و از پشت به ما خنجر زدند و منفورترین گروهک به نظرم در تاریخ ایران هستند. ممکن است آنها چنین تصوراتی در ذهن‌شان بیایند که این نظام مستحکم یا قوی و ضعیف است.

 امروز نظام ما از همیشه مستحکم‌تر است

 

وی تاکید کرد: به نظر من امروز نظام ما از همیشه مستحکم‌تر است. ما و قوای سه‌گانه کاملا در کنار هم هستیم و من کاملا به مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه احترام می‌کنم و آنها هم تلاش می‌کنند. در جلسات هماهنگی اقتصادی سه قوه من از نزدیک شاهد هستم که قوه قضائیه و مجلس علیرغم اینکه ممکن است جایی سلائق و نظرات‌ مختلف است در مسائل اساسی متحد هستیم. نیروهای مسلح ما کاملا متحد هستند و رهبری که مسئولیت سنگینی دارند و همواره او بر قوای کشور نظارت می‌کنند با همان استحکام دارند نظارت می‌کنند. به نظرم هیچ دغدغه‌ای نسبت به آینده نظام و ایران‌مان نباید داشته باشیم. این معنایش این نیست که مشکل نداریم.این معنایش این نیست که مشکل آب، برق، محیط زیست و زندگی مردم نداریم کاملا می‌دانیم مشکل داریم ولی مردم ما باید بدانند که ما شبانه‌روز داریم تلاش‌مان را انجام می‌دهیم. ممکن است در جایی صد در صد و جایی 70 درصد موفق باشیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: از روز اول ما چرا سراغ برجام رفتیم، بعضی فکر می‌کنند برای ما برجام یا صحبت با 6 کشور مهم بود فقط ما به فکر راحتی مردم بودیم. اگر دنبال برجام رفتیم برای این بود که تجارت ما راحت‌تر انجام شود، صادرات ما راحت‌تر انجام گیرد، واردات ما راحت‌تر انجام گیرد، حمل و نقل ما ساده‌تر شود، بیمه ما راحت‌تر باشد، فقط به خاطر این منظور بود و با همین منظور رفتیم و الان هم آثارش را می‌بینیم. همین امروز که مردم دچار فشار هستند صادرات و خدمات کالای ما از همیشه بهتر است.

وقتی می‌بینیم بورس رونق دارد یعنی نقدینگی درست هدایت می‌شود 

روحانی در مورد رشد بورس کشور اظهار داشت: این به معنای امید مردم است، وقتی می‌بینیم بورس رونق دارد یعنی نقدینگی دارد درست هدایت می‌شود و در بورس و تولید می‌رود. صادرات ما رونق پیدا می‌کند یعنی نقدینگی ما به سمت صادرات می‌رود، وقتی تولید ما افزایش می‌یابد یعنی نقدینگی به سمت تولید می‌رود در این شرایط که الان هستیم هم تولید ما افزایش پیدا می‌کند، اشتغال ما می‌تواند کاهش پیدا نکند و در سه ماهه اول سال به توفیق مبارکی رسیده‌ایم که فکر می‌کنم در سال‌های پیش سابقه نداشته است و اینکه نه تمام آنها که متقاضی کار بودند، جذب شدند، یک مقداری از بیکاران قبلی هم جذب شدند. یعنی اینکه ما به توفیق مبارکی رسیده‌ایم که فکر می‌کنم در سال‌های پیش سابقه نداشته است.  یعنی اینکه 756 هزار نفر در بهار امسال نسبت به بهار پارسال اشتغال خالص پیدا کردند یعنی معنایش این نیست که بیکاری تمام شده یعنی آن سه میلیون بیکاری هنوز هست و یک کوچولویی توانستیم بیاوریم و باید راه را ادامه دهیم.

وی افزود: یک بسته جدیدی در دولت داریم طراحی می‌کنیم و به آن فکر می‌کنیم. این را به موقع اعلام می‌کنیم. همه افراد جامعه که عضو کمیته امداد و بهزیستی بودند که در طول یک سال و نیم گذشته یارانه آنها را افزایش داده بودیم و باز هم افزایش می‌دهیم و تامین بسته غذایی آنها را ادامه می‌دهیم حتما دولت به اقشار کم درآمد کمک می‌کند. باید بازار ارز ما متعادل شود که دولت همه توانش رادر این راه انجام داده و انجام می‌دهد و امیدوارم مردم در روزها و هفته‌های آینده شاهد یک بازار متعادل در این زمینه باشند و ما می‌توانیم روابط سیاسی‌مان را با دنیا افزایش دهیم.

رئیس‌جمهور گفت: از لحاظ سیاسی این حادثه بسیار مهم است. درست در روزی که ترامپ می‌گوید من دارم اولین مرحله تحریم را اجرا می‌کنم اروپا اطلاعیه می‌دهد اگر کسی ایران را تحریم کند ما هم تحریمش می‌کنیم و در برابر آمریکا می‌ایستد. این اولین بار است که اروپا این کار را انجام می‌دهد البته قبل‌تر زمان کلینتون هم چنین کاری را انجام داده بود و این حادثه مبارکی است و به معنای پیروزی ملت ماست. دولت با همه توان به حول و قوه الهی مشکل مردم را کاهش خواهد داد.

محبوبیت من چیز مهمی نیست مهم این است که ما بتوانیم به مردم خدمت کنیم

روحانی در پاسخ به سؤالی در مورد تغییر در رفتار و رویه‌اش نسبت به سال گذشته و احتمال کاهش محبوبیتش گفت:‌ محبوبیت من چیز مهمی نیست مهم این است که ما بتوانیم به مردم خدمت کنیم و خدمتگزار مردم باشیم و مردم اگر ببینند ما خادم آنها هستیم و خدمت می‌کنیم مردم همیشه در برابر تلاش مسئولین قدردانی کرده و می‌کنند. 

وی افزود: اینکه من با سال قبل فرق کرده‌ام بعضی‌ها می‌گویند روحانی در عرصه سیاست خارجی فرق کرده باید بگویم که نظرات من در حوزه سیاست خارجی هیچ تفاوتی نکرده من باز هم معتقد با تعامل سازنده با دنیا هستم و باز هم معتقدم که ما باید روابط‌مان را با کشورهای منطقه و دنیا صمیمی کنیم، روابط اقتصادی‌مان را با دنیا مستحکم کنیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: حال اگر یک کسی برخلاف منطق از تعهدی خارج شده و میز مذاکره را ترک کرده و تعهدی را زیرپا گذاشته و کسی که در برابر مردم ایران یاوه‌گویی می‌کند و حرف ناروا می‌زند نمی‌شود در مقابلش کوتاه آمد و همین اسلامی که به ما دستور داد با صلح و صفا با همه رفتار کنیم همان اسلام به ما می‌گوید در مقابل متجاوز بایستیم. ما باید تواضع کنیم اما نه در برابر متکبر. لحن امروز ما در برابر آمریکا نمی‌تواند با لحن ما در برابر این کشور در سال‌های 96 و 95 یک جور باشد

روحانی خاطرنشان کرد:‌ آمریکا از تعهد خارج شده و ما آغازگر این روند نبودیم، آمریکا است که به مردم ما فشار می‌آورد، آیا می‌شود لحن ما در برابر این رژیم تغییر نکند و همان لحن سابق باشد؟

وی با بیان اینکه اصول سیاست خارجی ما و روند اجرایی آن تغییر نکرده است، افزود: نظر من در حوزه سیاست داخلی تغییری نکرده همیشه معتقد بودم نظر و رأی مردم به عنوان چیزی است که همه ما باید به آن احترام بگذاریم الان هم بحث من همین است.

در سطح منطقه رتبه اول فضای مجازی را داریم

رئیس جمهور اظهار داشت: ما فضای مجازی را توسعه دادیم امروز کشور ما در سطح منطقه در این حوزه رتبه اول را دارد و نزدیک به 67 میلیون جمعیت از کشور ما به اینترنت پرسرعت وصل هستند و این یک افتخار بزرگی برای کشورما است.

روحانی خاطرنشان کرد:‌  اگر ما بخواهیم با فساد مبارزه کنیم که باید این کار را بکنیم بهترین راه دولت الکترونیک است و در این زمینه وزارتخانه‌های نیرو، جهاد و ارتباطات، بهداشت گام‌های خوبی برداشتند و به این سیستم  تا پایان امسال وصل می‌شوند و این یک تحول بزرگ در حوزه سلامت ما ایجاد می‌کند و سیاست‌ ما در این باره ارتباطات نزدیک‌تر مردم با یکدیگر، اشتغال مردم، فناوری در زندگی مردم، اشتغال در فضای مجازی و فضای مناسب برای آزادی مردم و حتی اعتراض مردم است. 

وی افزود: حتی اگر تظاهرات مردم هم در چارچوب قانون باشد حق مردم است اما نه اینکه یک عده‌ای به یک گروهک پاسخ دهند و نه اینکه عده‌ای به آمریکایی که امروز بر علیه ملت ما جنایت می‌کند پاسخ دهند. اما اینکه مردم حرفی دارند به طور طبیعی حرف‌شان را می زنند و ما هم باید ببینیم که اعتراض آنها چیست و به آن رسیدگی کنیم و هیچ اشکالی ندارد.

هیچ چرخشی نداشته‌ام 

رئیس جمهور اظهار داشت: به نظر من ما در شرایطی هستیم که سیاست دولت تغییری نکرده و اینکه می‌گویند روحانی به چپ نزدیک‌تر بوده و امروز به جناح راست نزدیک‌تر شده من هیچ چرخشی نداشته‌ام و همان نظری که سال 92 داشتم و قول‌هایی که در سال 96 به مردم دادم پای همان حرف‌ةا و قول‌ها ایستاده‌ام و بر همان مبنا حرکت می‌کنم. 

روحانی خاطرنشان کرد:‌ من تردید ندارم اساس راحتی مردم و آینده خوب مردم در سایه اعتدال است تندروی‌ها، افراط‌گری، جدا شدن از هم، روبه‌روی هم ایستادن به نفع ما نیست و به ضرر جامعه ما است ما باید به همه جناح‌ها احترام بگذاریم. 

وی افزود: من چندی پیش در برابر مسئولان اجرایی، معاونین و وزرا گفتم من در این شرایط دست همه را می‌بوسم، همه را از هر جناحی که باشند می‌بوسم، هر جناحی که باشند و هر تفکری که داشته باشند می‌بوسم، من خم می‌شوم و دست مردم را می‌بوسم. ما نیاز به وحدت و اتحاد بیشتر داریم من به مردم می‌گویم با کمک آنها از این وضعیت عبور می‌کنیم این مشکلات، مشکلات بلندمدت نخواهد بود البته اگر ما متعهد و در کنار هم باشیم. صادرات‌مان را بیشتر کنیم، تولیدمان را بالا ببریم، انصاف را همه مراعات کنیم، با فساد مبارزه کنیم و شفافیت‌ها را بیشتر کنیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: ما از این مشکلات عبور می‌کنیم این مشکل، مشکلی نیست که ما را زمین‌گیر کند، آمریکا قادر نیست کاری کند که ما در برابر او زانو بزنیم، ملت ما این کار را نخواهد کرد اما شرطش این است که ما نسبت به یکدیگر انصاف داشته باشیم و منافع مردم را بیشتر در نظر بگیریم که به نظر من اکثریت قاطع مردم ما اینچنین هستند. حال اگر در گوشه‌ای تخلفاتی صورت می‌گیرد طبیعی است که در یک جامعه‌ای رانت شروع شود و یک عده‌ای هم به دنبال سواستفاده می‌روند. 

روحانی در پاسخ به این سؤال دولت تا چه اندازه برای برخورد با سواستفاده‌کنندگان و متخلفان جدیت دارد، گفت: با مفسدان و کسی که ایجاد اخلال می‌کند و حقوق مردم را تضییع می‌کند ما باید قاطعانه برخورد کنیم و به کسی که ارز دولتی را برای واردات کالا دریافت می‌کند و ارز را از کشور خارج کرده و آن را برنگرداند و کالای خود را نیز وارد نکند باید رحم کرد. من چند بار در دولت بر این نکته تأکید کردم که همه کسانی که ارز را برده‌اند باید ثابت کنند که کالای مورد نیاز را آورده‌اند و وارد کشور کردند و باید بگویند که این کالاها کجا است. 

وی افزود: امروز گمرکات ما فعال‌تر از گذشته است به عنوان مثال این فعال‌تر شدن در بحث ترخیص است و اینکه کالاهایی که مورد نیاز عامه مردم است زودتر از گمرک ترخیص شود و از سوی دیگر مراقبت شود کسی که پولی را گرفته تا جنسی را وارد کند آیا کالا را وارد کرده و این کالا از کدام گمرک وارد شده و در چه زمانی وارد شده و دیگر اینکه محاسبه شود پولی که فرد گرفته با کالایی که وارد کرده متعادل است یا نه.

رئیس جمهور اظهار داشت: حتماً تخلف صورت گرفته و تردیدی در این باره نیست، حتماً فساد ایجاد شده، حتماً رانت بوده  و یکی از نگرانی‌های من در این دو سه ما این بوده که چگونه با این رانت و فساد مبارزه کنیم و بتوانیم چارچوب بهتری را داشته باشیم.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ هر چیز یارانه‌ای در کشور اعم از سوخت، نان و... که به صورت یارانه‌ای به مردم ارائه شود درست است که کمک به مردم است اما در کنارش هم فساد و هم خروج است. به این معنا که کالای ما از مرزها به خارج از کشور قاچاق می‌شود به عنوان مثال بنزین از کشور ما به خارج قاچاق می‌شود به خاطر اینکه بنزین در کشور ما هزار تومان است و مثلاً در ترکیه حدود 10 هزار تومان است. در ایران گازوئیل لیتری 350 تومان است و همین گازوئیل در عربستان سعودی سه هزار تومان است. 

وی افزود: هرچه که یارانه‌ای شد و بین ما و کشورهای منطقه در قیمت آن اختلافی وجود داشت باعث می‌شود که رانت و فساد ایجاد شود.

رئیس جمهور اظهار داشت: اینکه نظریه‌پردازان اقتصادی می‌گویند که ما در هیچ موردی یارانه ندهیم و کالاها با قیمت واقعی خود عرضه شود از نظر اصولی درست است اما در یک شرایط خاص آن هم در وضعیتی که دشمن به ما فشار می‌آورد و مردم ما در فشار هستند به نظر من ما هم این یارانه را باید بدهیم و هم این کالاها را در اختیار مردم بگذاریم و هم باید مراقبت کنیم تا حتی‌الامکان از مرزهای ما کالا قاچاق نشود.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ ما در جنوب کشور مسئولیت مبارزه با قاچاق را در آب‌ها به نیروی دریایی سپاه داده‌ایم و مرز غرب و شرق در دست سپاه و در بعضی‌ جاها در دست نیروی انتظامی است. نیروهای اطلاعاتی و همه مسئولین و گمرکات و همه ما باید دست به دست هم دهیم و مراقبت کنیم که این فساد را به حداقل برسانیم و با افراد فاسد بجنگیم و مبارزه کنیم.

هر مقام و هر کسی اگر تخلف کرده باید با وی برخورد شود

وی افزود: دولت هیچ خط قرمزی در این زمینه ندارد،هر مقام و هر کسی اگر تخلف کرده باید با وی برخورد شود، دادگاه‌های ما باید طبق قانون با این فرد برخورد کنند و ما هم در این زمینه حامی قوه قضاییه و هم حامی مبارزه با فساد هستیم و تلاش‌مان را در این زمینه مضاعف خواهیم کرد.

رئیس جمهور اظهار داشت: روز گذشته وزیر دادگستری درباره اقدامات سازمان تعزیرات به من گزارشی را ارائه کرد که در این گزارش آمده بود که زمان رسیدگی به تخلفات مهم کوتاه شده و رسیدگی به این تخلفات حداکثر 10 روز به طول می‌انجامد. 

روحانی خاطرنشان کرد:‌ هم باید با فساد و رانت مبارزه کنیم و هم باید مدیریت ما به گونه‌ای باشد که این فساد و رانت به حداقل برسد. 

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص نامه رئیس جمهور در ارتباط با طرح سؤال نمایندگان از وی در صحن علنی مجلس گفت: من پیش از آنکه دولتی باشم مجلسی هستم. اگر بنده امروز 5 در دولت رئیس جمهور هستم در مجلس 20 سال نماینده مردم بوده‌ام و همیشه مسئولیت‌هایی را در مجلس داشته‌ام و کاملاً مجلس را حس می‌کنم.  نماینده به وظایف قانونی خود عمل کنند نه تنها من گله‌مند نمی‌شوم بلکه خوشحال می‌شوم و از آنها تشکر هم می‌کنم.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ ما دو جور می‌توانیم با هم رفتار کنیم. یک زمان هست ما باید کتاب قانون را در دست بگیریم و بگوییم طبق ماده فلان چرا شما فلان‌ کار را کردید و یک وقت هم هست اشتباهی رخ می‌دهد عذرخواهی می‌کنیم و می‌رویم به عنوان مثال یک وقت هست ما با شما شریکم با رفاقت و انصاف با هم رفتار می‌کنیم و ممکن است 20 سال شریک باشیم و یک روز هم دعوا شود آن روز می‌رویم سراغ قانون. آن روزی که ما نمی‌توانیم با تعامل و دوستی مسائل‌مان را حل کنیم در چارچوب قانون کار را به پیش می‌بریم.

وی افزود: اشکالی ندارد مجلس هر زمانی در چارچوب قانون می‌تواند حرکت کند. اولاً باید دقیق حرکت کند. من به عنوان رئیس جمهور اگر دستگاهی را ببینم که از قانون اساسی فاصله گرفته وظیفه من است تذکر دهم.

رئیس جمهور اظهار داشت: روابط ما با مجلس روابط خوب و نزدیکی است. هر وقت مجلسی‌ها خواستند آمدند و ما نشستیم و بحث کردیم و آنها خواستند من به مجلس رفتم و نیازی به این کار نبود. اما حالا مجلس می‌گوید که من می‌خواهم طبق قانون عمل کنم هیچ اشکالی ندارد و ما هم طبق قانون عمل می‌کنیم و هر دو طبق قانون عمل می‌کنند. بنابراین او سؤال می‌کند و من هم تذکر قانون اساسی می‌دهم و با هم جلو می‌رویم. اما در عین حال دوستی ما با مجلس محفوظ است.

 به همه نمایندگان مجلس احترام می‌گذارم سؤال را حق آنها می‌دانم

روحانی خاطرنشان کرد:‌ من به همه نمایندگان مجلس احترام می‌گذارم حق آنها را سؤال می‌دانم و می‌توانند سؤال کنند هیچ اشکالی ندارد منتهی همه ما هم زمان را مراعات کنیم و هم اینکه تا جایی که می‌توانیم لازم نیست در همه جا از حق قانونی استفاده کنیم می‌توانیم از راه‌های نزدیک‌تر و ساده‌تر به اهداف‌مان برسیم. مقصود این است ما در کنار هم مشکلات مردم را حل کنیم.

وی افزود: زمانی که ما در مجلس بودیم یک روز در هفته (سه‌شنبه‌ها) وزرا می‌آمدند و ناهار را با هم می‌خوردیم و بسیاری از مسائل در همان ناهار حل می‌شد و می‌شد قانونی گفت که آقا شما چرا ناهار می‌آید بروید دولت ما از شما سؤال کنید و شما بیایید و جواب دهید.

رئیس جمهور اظهار داشت: قانون این چارچوب‌ها را تعیین کرده اما استفاده از حق قانونی در اینگونه مسائل مهم حداقل باشد بهتر از حداکثر است اما در عین حال مجلس مجاز و مختار است و سؤال کرده و من هم به مجلس می‌روم و پاسخ می‌دهم و من هیچ مشکلی ندارم و البته این سؤال یک فرصت خوب هم برای من به وجود می‌آورد چون خیلی از حرف‌ها هست که من سختم هست در مصاحبه بگویم اما یک وقتی یک نماینده‌ای از مجلس شورای اسلامی سؤالی کرده شرایطی وجود دارد که من صریح‌تر می‌توانم حرف بزنم و خیلی مسائل را در آنجا واضح‌تر می‌شود برای مردم گفت.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ شاید همین سؤال برای مردم ما مفید و مبارک باشد و یک سری اطلاعات و نکاتی که باید به مردم گفته شود در این فرصت مطرح شود. من از مردم به خاطر روزهای سختی که پشت‌سر گذارنده‌اند سپاسگزاری و تشکر می‌کنم و به مردم می‌گویم دولت با همه توان تلاش کرده مشکلات را کاهش دهد ما قدم‌های بسیار خوبی در ارتباط با حوزه آب در سال‌های گذشته برداشته‌ایم و با کارهایی که  در پنج سال گذشته انجام شده 30 درصد بهره‌وری آب در حوزه کشاورزی بیشتر شده است و به صورت مداوم آبیاری‌های مدرن در حال توسعه است و گلخانه‌ها و کشت‌های مختلف و بذرهای جدید در حال توسعه است.

وی افزود: ما تا پایان سال طرح غدیر را در استان خوزستان توسعه می‌دهیم و به همه جاهایی که وعده داده بودیم این طرح در آن مناطق به انجام می‌رسد.

رئیس جمهور اظهار داشت: در حوزه محیط زیست گام‌های خوبی برداشته شده و باز هم قدم‌های خوبی برداشته خواهد شد و در این زمینه به مردم گزارش خواهیم داد.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ با وجود همه این تلاش‌ها اما در عین حال مردم فشار زیادی متحمل شده‌اند و من از مردم خوب و عزیزمان تشکر می‌کنم و به آنها وعده می‌دهم در کنار هم و با هم می‌توانیم مسائل‌مان را حل کنیم و من به خاطر اینکه این گفت‌وگوی تلویزیونی بیش از حد معمول با فاصله زمانی همراه بود امیدوارم که بعد بتوانم جبران کنم. 

وی افزود: اخیراً من در دولت گفتم که همه وزارتخانه‌ها در یک فرصت مناسب دو هفته یکبار یا سه هفته یکبار مصاحبه مطبوعاتی بگذارند و کارهایی که کرده‌اند به مردم اطلاع دهند و برای مردم توضیح دهند تا مردم آگاه باشند و همچنین خبرنگاران می‌توانند واسطه خوبی بین مردم و دولت باشند و حرف مردم را به دولت و حرف دولت را به مردم منتقل کنند.

با چه مساله‌ای روبه‌رو هستیم و تاکنون مسؤولان چه کرده‌اند؟

جنوب نیوز- دکتر کمیل خجسته: با نگاهی واقع‌بینانه آنچه مردم از شرایط روز می‌بینند سه چیز است: مشکلات اقتصادی، احساس سستی نسبی در مسئولان و ابهام در همراهی دولت با ملت.
 
مردم این سه زخم دردآور را با تمام وجود حس می‌کنند و آزار می‌بینند: البته این زخم‌ها هم فرصتی ایجاد کرده برای مگس‌ها تا روی آن بنشینند و از شرایط بهره‌برداری کنند که فعلا در این متن با کنش سفلگان وطنی و دشمن بیرونی کاری نیست.
 
حالا با وجود چنین شرایطی رهبری چه می‌کنند؟ با توجه به اخباری که تاکنون منتشر شده تا الان و طی پنج ‌ماه گذشته رهبری سه نوع اقدام اساسی انجام داده‌اند که اولا همه این اقدامات را می‌توان با یک منطق مشخص تحلیل کرد و آن این که طبق اصول سوم، بیست‌و‌هشتم، بیست‌و‌نهم و چهل‌وچهارم قانون اساسی در شرایط جنگ اقتصادی، محور فرماندهی این جنگ‌، «دولت» منتخب مردم است. ثانیا اگر با این اقدامات، مسئولان همراه شوند آن‌وقت چیزی که مردم خواهند دید متفاوت از امروز خواهد بود. این اقدامات عبارتند از:
 
اول: تغییرات فراساختاری
 
پشتیبانی رهبری از دولت دوازدهم، ویژه و مهم‌ترین آنها تغییر فراساختاری در ارکان نظام بوده است؛ دستوری که اردیبهشت‌ماه داده شد و شورای هماهنگی اقتصاد شکل گرفت. در این شورا که همه قوا و ارگان‌های دیگر حضور دارند ریاست این شورا برعهده رئیس‌جمهور است و بنا به‌گفته آقای?روحانی، مصوبات این شورا کاملا مورد حمایت رهبری است. اقدام دوم محور قرار دادن تیم اقتصادی دولت در حل مسا‌ئل است. اگر شورای هماهنگی اقتصادی چیزی شبیه الگوی شورای‌عالی دفاع در دوران دفاع مقدس است، میداندار کردن کابینه اقتصادی همان تشکیل کابینه جنگ است. آنچه واضح است این‌که رهبری در حال شکل‌ دادن آرایش جنگی به ساختار اقتصادی کشور بوده و فرمانده این جنگ اقتصادی رئیس‌جمهور است.
 
دوم: حمایت از فرمانده جنگ اقتصادی
 
رهبری در جلساتشان راه معلوم کرده و از دولت هم حمایت کردند. اولویت‌‌بندی برای مقابله با مشکلات و تاکید بر تمرکز بر نظام بانکی کشور، حل معضل نقدینگی و... از جمله اقداماتی بود که رهبری برای دولت انجام دادند. علاوه بر آن تشکیل جلسه فوق‌العاده با هیات دولت و تشویق و تحریض کابینه به کار و تلاش برای رفع مشکلات مردم از مهم‌ترین اقدامات این پنج‌ ماه بوده است. حمایت علنی از مواضع اصولی و راهبردی رئیس‌جمهور در موضوع تنگه هرمز و اعلام این‌که این موضوع از محورهای منافع ملی است و ایجاد پیام واحد به دشمن از دیگر اقدامات حمایتی رهبری بود.
 
سوم: مراقبت از کنش دولت
 
اگر به‌ ترتیب تاریخی نگاه کنیم در مسیر مراقبت از کنش دولت می‌بینیم رهبری از دولت برای اوضاع ارز و طلا گزارش خواستند. به وزیر اطلاعات برای اظهارنظر درباره تسامح و تساهل در برخورد با مفسدان اقتصادی تذکر دادند. از دولت خواستند بر مبادلات مالی اشراف و اعمال قدرت بیشتر داشته باشند تا از عملیات مخرب نظیر قاچاق و پولشویی جلوگیری شود و مواردی مانند تجربه ارز دولتی تکرار نشود و در کنار همه این‌ تذکرات، برای برخورد قاطع با متخلفان و مفسدان ارز و واردکننده خودرو دستور صریح صادر کردند.
 
پس چرا اتفاقی رخ نمی‌دهد؟
 
شورای هماهنگی اقتصادی با هدف حمله برای رفع مشکلات اقتصادی تشکیل شده است. این روزها دوران صبر انقلابی است. باید به دولت فرصت داد تا بتواند کابینه‌اش را ترمیم کند؛ از او حمایت کرد تا بتواند نقشه راه اقتصادی‌اش را عملیاتی کند. هرچند دولت باید با عملکرد جهادی و نه معمولی وارد میدان شود و از این «فرصت صبر» استفاده کرده و با مردم صحبت کند تا مردم آنها را در کنار خود ببینند. مردم ایران امتحان پس داده هستند؛ چه در دوران دفاع مقدس، چه در دوران تحریم‌ها از کلینتون تا اوباما. مشکل این است که مردم نمی‌دانند این کابینه اقتصادی چه می‌خواهد بکند؟ یا این‌که اصلا کابینه می‌داند مردم چه دغدغه‌ها و مشکلاتی دارند؟ این همان چیزی است که می‌تواند به احساس عدم?همدردی با دولت در مردم منجر شود و آنها را بیشتر آزار دهد.
 
اما در فرصت «صبر انقلابی» وظیفه همه حمایت از دولتی است که باید وسط میدان باشد؛ دولتی که در معرکه کارها مردم هم تدبیرش و هم تلاشش را ببینند.
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟