گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری فرهنگی هنری

گزارش نشست خبری سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران


جشنواره فیلم تهران مهم ترین جشنواره فیلم کوتاه در خاور میانه است. سید صادق موسوی مدیر عامل انجمن سینمای جوان و دبیر سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران گفت: امروز مطمئن هستم که سینمای فرهنگی هنری ما را، فیلم کوتاه نمایندگی می کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران سید صادق موسوی مدیر عامل انجمن سینمای جوان و دبیر سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، امروز یکشنبه 14 آبان ماه در نشست خبری بزرگ ترین جشنواره فیلم کوتاه کشور، برگزاری این جشنواره را تنها مختص به اکران تولیدات انجمن سینمای جوانان ندانست و آن را ویترین مناسبی برای ارزیابی چشم انداز کلی وضعیت فیلم کوتاه در ایران عنوان کرد. سید صادق موسوی با ذکر موفقیت های پر شمار فیلم های کوتاه داخلی در جشنواره های بین المللی، ساخت فیلم کوتاه را پشتوانه محکمی برای سینمای ایران دانست که به دور از هر گونه ابتذال می کوشد نماینده مناسبی برای اعتلای نام ایران در مجامع بین المللی باشد.

حضور مهمانان و فیلم های متعدد خارجی علیرغم تحریم ها

او با اشاره به 1819 حضور بین المللی فیلم های کوتاه در جشنواره های مختلف جهانی، از تدوین و انتشار کتاب «1819 حضور بین المللی فیلم کوتاه» که شامل اطلاعات کامل فیلم های شرکت کننده و نام جشنواره ها و جوایزی که تا به حال کسب شده است خبر داد. دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران، با اعلام اینکه جشنواره امسال ویژگی های متفاوت تری را نسبت به اجرای جشنواره در سال های گذشته دارد، از حضور 110 مهمان خارجی در جشنواره امسال خبر داد که تا به حال برای 40 نفر از آنها ویزا صادر شده و قطعا در جشنواره حضور خواهند داشت. وی بخش بین المللی جشنواره امسال را علیرغم تحریم های ناجوانمردانه ای که در چند وقت اخیر شکل گرفته است، یکی از پر بار ترین بخش های جشنواره امسال عنوان کرد تا جایی که از میان 5100 فیلم ارسالی از 120 کشور، هیات منتخب جشنواره با بررسی کیفی آثار تنها 67 فیلم خارجی را برای حضور در جشنواره پذیرفته که این نشان از دقت هیات انتخاب برای جلوگیری از حضور فیلم های نازل و بی کیفیت دارد.

نشست خبری سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران

حضور سرمایه گذاران و تهیه کنندگان بین المللی

شاید یکی از مهمترین اتفاقات جشنواره امسال را باید در حضور سرمایه گذاران و تهیه کنندگان بین المللی دانست که ضمن تعامل با فیلمسازان داخلی می تواند دریچه جدیدی برای تولید فیلم کوتاه و پخش آن ها در خارج از ایران بوجود آورد. در این میان، جشنواره ضمن دعوت از خانم  «گابریه له برونن مه یر» بعنوان مدرس جلسات پیچینگ، برای اولین بار به فیلمسازان ایرانی نحوه مکانیزم دفاع کردن از پروژه های سینمایی خود را در برابر سرمایه گذاران و تهیه کنندگان بین المللی آموزش می دهد. در این بین دعوت از 70 شهردار از شهرهای مختلف کشور به همراه 30 مدیر کل ارشاد، می تواند زمینه مناسبی را نیز جهت تعاملات فرهنگی و هنری بین فیلمسازان و مسئولین بوجود آورد.

جشنواره سی و پنجم منظم تر از همیشه

سید صادق موسوی با اشاره به اینکه سعی کرده ایم که جشنواره امسال با شکوه و نظم هر چه تمام تر برگزار شود، از اختصاص محل مناسبی جهت استقرار خبرنگاران و اصحاب رسانه در پردیس سینما گالری ملت خبر داد و ضمن تشکر از همکاری انجمن فیلم کوتاه (ایسفا)، اهدای جایزه برگزیده تماشاگران را از نکات برجسته جشنواره امسال عنوان کرد.

 

بیشتر بخوانید:

 

مدیر عامل انجمن سینمای جوانان در پاسخ به سوال خبرنگار تلکسیران، در رابطه با هزینه بالای نشست های تخصصی که با حضور اساتید مطرح سینمایی و با عنوان 2035 در خلال جشنواره برگزار می شود گفت:

باور ما این است که جلسات تخصصی که هزینه ای بابت آن پرداخت نمی شود، چندان از طرف مخاطب هم جدی گرفته نمی شود. ما 20 جلسه تخصصی سینمایی با حضور اساتید مطرح کشور داریم که گواهینامه حضور در این نشست ها را تنها به اشخاصی ارائه می کنیم که حداقل در 17 نشست شرکت کرده باشند. ضمن اینکه با اتکا به تخفیف های ارائه شده که مبلغ پرداختی علاقمندان جدی را تا دویست هزار تومان کاهش می دهد، تسهیلات خوبی را هم برای عزیزان شهرستانی در نظر گرفته ایم که تنها با پرداخت 100 هزار تومان می توانند در هتل 4 ستاره اقامت داشته باشند. مجموع این خدمات را اگر به همراه پذیرایی رایگان ناهار و شام در نظر بگیرید، تقریبا به هزینه معقولی می رسید که برای علاقمندان جدی سینما قابل توجیه است.

نشست خبری سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران

 

کنار گذاشته شدن تعدادی از فیلم های جشنواره سی و پنجم

در ادامه خبرنگار روزنامه صبا، با اشاره به حاشیه های به وجود آمده در رابطه با ارسال نامه 200 فیلمساز کوتاه به وزیر ارشاد در مورد کنار گذاشته شدن تعدادی از فیلم ها بنا به صلاحدید اداره نظارت و ارزشیابی، از موضع گیری دبیر جشنواره در رابطه با این اتفاق سوال کرد که سید صادق موسوی  ضمن قانونی دانستن رفتار اداره نظارت و ارزشیابی، با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی  که پخش هر فیلم حتی برای یکبار اکران را هم موظف به اخذ مجوز دانسته، نمایش فیلم های کوتاه را منوط به تاییدیه این شورا دانست.

موسوی با اشاره به حواشی بوجود آمده در این رابطه گفت:  

ما تمام فیلم های منتخب هیات داوران خودمان اعم از ایرانی و خارجی را برای این شورا ارسال کردیم که تعدادی از آن ها بنا به دلایلی رد شده و موفق به اخذ پروانه نمایش نشدند.

سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران به منظور شناسایی و معرفی برترین آثار کوتاه در سطح ملی و بین المللی از 18 تا 22 آبان ماه 97 در پردیس سینما گالری ملت برگزار خواهد شد.

کمال پورکاوهaddup.center