گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سبک زندگی

ورزش بعد از ورزش؛ باید و نباید های پس از ورزش

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سبک زندگی

تغذیه مناسب و ورزش دو موضوع اساسی در سبک زندگی هر فرد محسوب می شود. بسیاری از خانم ها برای داشتن اندام مناسب هزینه های هنگفتی را صرف رژیم های لاغری و باشگاه های مختلف می کنند؛ غافل از اینکه برای داشتن روحیه با نشاط و اندام مناسب تنها برداشتن ساک ورزشی و رفتن به باشگاه کافی نیست؛ درواقع رسیدن به فرم ایده آل به مراقبت ها واصول پس از تمرینات ورزشی هم بستگی دارد.

به گزارش تلکسیران، بسیاری از ما روتین های فوق العاده ای برای قبل از ورزش و هنگام ورزش داریم. قبل و در طول ورزش مقدار زیادی آب می نوشیم، گرم می کنیم، بدنمان را می کشیم، روی تمام اعضای بدن کار می کنیم و حتی گاهی مقدار ورزش های هوازی را نیز وارد برنامه می کنیم. سپس بعد از انجام آخرین ورزش، مستقیم به رختکن می رویم، لباس هایمان را عوض می کنیم و مسیر خانه را در پیش می گیریم. چیزی که بسیاری از ما هنوز درکش نکرده ایم، اهمیت کارهایی است که باید بعد از ورزش انجام داد. در طول ورزش ممکن است حرکات بسیاری را انجام داده باشید اما نوع رفتارتان با بدن بعد از ورزش نیز تأثیر مستقیمی روی درد عضلانی، قدرت عضلانی و رشد دارد. در ادامه به شما می گوییم که چه کارهایی باید در این باره انجام دهید.

باید و نباید های پس از ورزشسرد کردن

بعد از آخرین ورزشی که انجام دادید، تمرینتان هنوز به پایان نرسیده است. اولین کاری که باید انجام دهید، سرد کردن است. حتی اگر آخرین تمرینی که کرده اید، دویدن بوده است، باز هم باید کمی تمرین سبک هوازی انجام دهید. با این کار، ضربان قلب خود را با سرعتی آهسته و با تمرکز پایین می آورید؛ درنتیجه بعد از ورزش احساس مریضی نمی کنید. راه رفتن روی تردمیل به مدت پنج دقیقه روشی ساده و خوب برای سرد کردن بدن است.

حرکات کششی

مقداری نمک اینجا مقداری آنجا و گاهی نیز یک بسته چیپس. خوردن غذاهای نمکی چندین روز قبل از عروسی یا هر مراسمی که می خواهید در آن ظاهری خوب داشته باشید، کار بسیار اشتباهی است؛ چون سدیم باعث احتباس مایعات در بدن می شود. سعی کنید روزی300/2 میلی گرم بیشتر نمک استفاده نکنید.

آب بنوشید

حتی وقتی در حال ورزش کردن هستید، باز هم باید سطح مایعات بدنتان را تأمین کنید. توصیه می شود طی دو ساعت بعد از اتمام ورزش 2 الی 3 فنجان آب بنوشید. ممکن است دیگر احساس تشنگی نکنید اما برای پیشگیری از کم آب شدن بدن باید به فکر تأمین آن باشید.

سوخت رسانی

غذا خوردن یکی از آخرین اما مهمترین کارهایی است که باید بعد از ورزش انجام دهید. با ورزش کردن نه تنها صدها کالری سوزانده اید و کربوهیدرات از دست داده اید بلکه عضلاتتان نیز زخمی شده است. باید عضلات خود را ترمیم و سطح انرژی تان را تقویت کنید و خیلی هم سریع این کار را انجام دهید. توصیه می شود در طول 90 دقیقه بعد از ورزشتان این کار را انجام دهید اما هرچه زودتر بهتر. به دنبال غذاهایی باشید که سرشار از کربوهیدرات ها و پروتئین باشد؛ یک نمونه کامل عبارت است از ساندویچ تن ماهی با نان سبوس دار. کربوهیدرات ها به بدنتان انرژی دوباره می دهند، این در حالی است که خیلی آرام تبدیل به کالری می شوند؛ بنابراین قبل از اینکه تبدیل به چربی شوند، زمان زیادی دارید تا آنها را بسوزانید. پروتئین به ترمیم عضلات کمک می کند؛ بنابراین در حالی که بدنتان برای ورزش بعدی استراحت می کند، آنها رشد می کنند و قوی تر می شوند، دفعه بعد که دمبل ها را پایین گذاشتید و فکر کردید که کارتان تمام شده است، به یاد این کارهای مهم پس از ورزش بیفتید و برای اینکه زحمتتان بیشترین نتیجه را بدهد حتما از آنها استفاده کنید.

مأخذ: مجله الکترونیکی رژیم و سلامت دکتر کرمانیaddup.center