گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سبک زندگی

سرطان رحم در کمین خانم ها

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سبک زندگی

خانم ها در طول زندگی خود با انواع مختلف بیماری ها از جمله سرطان های مختلف درگیر هستند؛ یکی از این سرطان ها، سرطان رحم است که البته اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است.

به گزارش تلکسیران، سرطان رحم یکى از شایع ترین سرطان هاى خانم هاست به طوری که در بریتانیا در هر سال 3500 مورد جدید آن شناسایى مى‌گردد. اکثر سرطان هاى رحم در آندومتر (مخاط پوشاننده رحم) ایجاد مى‌شود. خیلى به ندرت، سرطان در قسمت عضلانى رحم اتفاق مى‌افتد.

علل ایجاد سرطان رحم

علل ایجاد سرطان رحم هنوز نامعلوم مى‌باشد. این بیمارى بیشتر در خانم هاى سنین 55 تا 65 سال و نیز در کسانى که به طور طبیعى داراى مقادیر زیاد هورمون استروژن در بدن بوده‌اند، رخ مى‌دهد. خانم هایى که چاق هستند و نیز خانم هایى که دچار سَندروم تخمدان پُلى کیستیک مى‌باشند، مقادیر بیشترى استروژن در بدن دارند. سرطان رحم همچنین در خانم هایى که یائسگى آنها به تأخیر افتاده است (یائسگى بعد از 52 سالگى) و نیز در خانم هایى که اصلاً بچه‌دار نشده‌اند، بیشتر دیده مى‌شود.

سرطان رحم در کمین خانم هاعلائم سرطان رحم

علائم سرطان رحم بر اساس اینکه قبل از یائسگى رخ دهد یا اینکه بعد از آن ایجاد شود، متفاوت مى‌باشد. این علایم مى‌توانند شامل موارد زیر باشند:

در خانم ها قبل از یائسگى: خونریزی هاى بیش از حد معمول در هنگام عادت ماهانه، خونریزى در فواصل بین قاعدگى‌ها و خونریزى بعد از انجام مقاربت.

در خانم ها بعد از یائسگى: خونریزی هایى که مى‌توانند خیلى کم یا خیلى شدید باشند.

اگر سرطان رحم درمان نشود، مى‌تواند به لوله‌هاى رحم، تخمدان ها و سایر اعضاى بدن مثل ریه‌ها و کبد گسترش یابد.

نحوه تشخیص سرطان رحم

اگر پزشک به وجود سرطان رحم در خانمى مشکوک شود، اقدام به معاینه او خواهد نمود. طى معاینه، یک نمونه کوچک از بافت آندومتر (مخاط رحم) برداشته مى‌شود و براى بررسى سرطان به آزمایشگاه فرستاده مى‌شود. پزشک ممکن است اقدام به سونوگرافى نیز بکند تا ضخامت دیواره پوشاننده رحم را ارزیابى نماید. اگر از حالت طبیعى ضخیم‌تر باشد، احتمال سرطانى بودن بیشتر خواهد بود. اگر با انجام این آزمایش ها هنوز مشخص نشود که آیا سرطان وجود دارد یا خیر، با استفاده از هیستروسکوپى، مقادیر بیشترى از بافت رحم برداشته و به آزمایشگاه فرستاده مى‌شود تا به دنبال سلول هاى سرطانى بگردند. در حین انجام هیستروسکوپى، پزشک قادر خواهد بود که به طور مستقیم آندومتر را مشاهده نموده و آن را بررسى نماید. اگر تشخیص داده شد که خانمى دچار سرطان رحم مى‌باشد، آزمایش هاى دیگرى نیز انجام مى‌شود تا مشخص شود که آیا سرطان به جاهاى دیگرى از بدن گسترش یافته است یا خیر؛ براى مثال از ریه‌ها عکس رادیوگرافى یا ام‌آرآى (MRI) گرفته مى‌شود یا اینکه براى بررسى کبد، آزمایش خون درخواست مى‌گردد.

درمان سرطان رحم

درمان سرطان رحم بر اساس اینکه سرطان در چه مرحله‌اى از پیشرفت قرار دارد و اینکه آیا به قسمت هاى دیگرى از بدن نیز گسترش یافته است یا خیر متفاوت مى‌باشد. در اکثر خانم هاى مبتلا سرطان را مى‌توان با استفاده از عمل جراحى هیسترکتومى که در آن رحم برداشته مى‌شود، درمان نمود. به علاوه، نمونه‌هایى از غدد لنفاوى اطراف آن نیز معمولاً برداشته مى‌شود و به آزمایشگاه پاتولوژى فرستاده مى‌شود تا در صورت گسترش سلول هاى سرطانى به آنها نحوه درمان در آینده مشخص گردد. بعد از جراحى ممکن است اقدام به انجام رادیوتراپى شود تا سلول هاى سرطانى باقیمانده در بدن نابود شود.

اگر در غدد لنفاوى، سلول هاى سرطانى دیده شود، از شیمى درمانى و هورمون درمانى با استفاده از هورمون پروژسترون که باعث کُند شدن رشد سلول هاى سرطانى مى‌شود، استفاده مى‌کنند. بعد از درمان سرطان رحم، به طور مرتب و در فواصل زمانى مشخصى، نمونه‌هایى از مهبل برداشته مى‌شود تا وجود سلول هاى سرطانى را در آن بررسى نمایند.

مأخذ: بیماری‌هاى زنان

خرید نسخه کامل از سایت کتابراه ketabrah.iraddup.center