گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سبک زندگی

دوپامین؛ مخدر روابط جنسی و عاشقانه

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سبک زندگی

اعتیاد تنها مربوط به مصرف مواد مخدر نیست؛ اعتیاد می تواند از نوع جنسی یا عشقی نیز باشد که تحت تأثیر هورمون عشق و دوپامین و بخش لذت پذیر مغز باعث انجام فعل و انفعالات جسمی و روانی در میان عاشقان و زوجین می شود.

به گزارش تلکسیران، پژوهشگران دانشگاه ایالتی فلوریدا بر این باورند که «عاشق شدن» مشابه اعتیاد به مواد مخدر است . به گزارش خبرگزاری بی بی سی، بررسی‌های انجام شده به وسیله این دانشمندان به روشنی نشان می‌دهد واکنش‌های شیمیایی مغز به اعتیاد، همچنین نقش مهمی در رفتارهای مرتبط با عشق و عاشقی ایفا می‌کند...

 به گفته آنان، نوعی ماده شیمیایی پیام رسان مغزی به نام «دوپامین» در این زمینه به ایفای نقش می‌پردازد؛ به‌طوری که این ماده شیمیایی با تأثیرگذاری بر روی مغز، نقش کلیدی در جذب دوباره انسان‌ها به سوی منابع لذت و بازگشت به سوی عوامل خوشایند (همچون یک غذای خوب و خوشمزه) به عهده دارند. این گزارش می‌افزاید؛ همین مکانیسم و ماده شیمیایی پیام رسان مغزی (دوپامین)، در اصل مسئول گرفتاری معتادان در چنگ مواد مخدر گوناگون همچون هروئین یا کوکائین نیز به شمار می‌رود و از این‌رو، شاید بتوان گفت که عشاق، در دام اعتیاد به عشق خود گرفتار می‌آیند.

مأخذ: ویکتوریاaddup.center