گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سبک زندگی

درمان سبز برای بیماری سرخ؛ کنترل ایدز با طب سنتی

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سبک زندگی

بدون شک همیشه راهکارهای گیاهی و استفاده از طب سنتی در بهبود بسیاری از بیماری ها از جمله ایدز در مقابل داروهای شیمیایی با عوارض خطرناک آنها راهگشا بوده است.

به گزارش تلکسیران، راهکارهای فراوانی برای کنترل بیماری ایدز وجود دارد اما با استفاده از تغذیه مناسب و درمان های سنتی گیاهی از جمله مصرف سیاه دانه، چای سبز، شیرین بیان و... نیز می توان تا حد زیادی این ویروس را کنترل کرد.

کنترل ایدز با طب سنتی

سیاه دانه

سیاه دانه مدت های طولانی است که به عنوان یک داروی پر فایده شناخته شده است و به عنوان جایگزینی برای داروهای شیمیایی به طور گسترده استفاده می‌شود. اما در مطالعه‌ای برای درمان ایدز از این گیاه جادویی نتایجی حیرت‌انگیز به دست آمد.

به بیماری که مرحله‌ آخر اچ آی وی (ایدز) را با علائمی مانند اسهال، کاهش وزن و جراحات متعدد پشت سر می‌گذاشت، دو بار در روز به مدت ۶ ماه، ۱۰ میلی لیتر معجون سیاه دانه دادند. در پایان درمان ایدز این بیمار هیچ علامت مرتبط با ایدز مشخصی از خود نشان نداد و بار ویروسی به سطوح بسیار پایینی کاهش یافته بود و تعداد سلول‌های CD4 از ۲۵۰ سلول در هر میلی متر به ۶۵۰ سلول افزایش پیدا کرده بود. تعداد CD4 بالای ۵۰۰ سطح نرمال محسوب می‌شود. این نتایج حتی برای اکثر درمان‌های ضد ویروسی موفق نیز خارق‌العاده محسوب می‌شدند.

اما مطلب دیگر هم وجود دارد؛ ماه بعدکه درمان سیاه دانه متوقف شده بود، بیمار هیچ عود (برگشتی) در بار ویروسی و تعداد CD4 تجربه نمی‌کرد. با این نتایج، آدم وسوسه می‌شود که بگوید این بیمار «درمان» شده است!

اما نکته‌ای احتیاطی باید مورد توجه قرار بگیرد. این مطالعه فقط بر روی یک بیمار انجام شده بود و در جایی که شواهد بیشتری دال بر اثربخشی سیاه دانه وجود دارد، آزمایش‌های بالینی درست بر روی آدم‌های زیادی باید انجام شود تا به اثبات ادعای خود برسیم.

چای سبز

از چای سبز مدت‌های مدیدی به عنوان درمانی گیاهی برای شماری از بیماری‌ها استفاده می‌شده است اما فقط امروزه است که مطالعاتی بر روی آن به عنوان درمانی احتمالی برای اچ آی وی صورت گرفته است.

ترکیبی در چای سبز وجود دارد به نام EGCG که در پژوهش‌ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است. نشان داده شده است این ترکیب از پیوستن موفقیت آمیز اچ آی وی با سلول‌های CD4 جلوگیری می‌کند. این پیوستن اولیه است که باعث انحدام سلول‌های CD4 و متعاقبا تکثیر ویروس می‌شود.

ساز و کار درست در حال حاضر ناشناخته است و پژوهش‌های بیشتری برای ارزیابی اینکه آیا ترکیب EGCG چای سبز می‌تواند چند قلم دارو را معرفی کند یا نه در حال انجام است.

شیرین بیان

ریشه‌ شیرین بیان مدت‌های مدیدی برای درمان مشکلات گوارشی استفاده می‌شده است. از این گیاه برای مسمویت‌های غذایی، زخم معده و سوزش سر دل استفاده می‌شده است. ترکیب فعال موجود در ریشه‌ آن که خاصیت دارویی و پزشکی دارد، اسید گلیسیریزین است. اسید گلیسیریزین در زمینه‌ تأثیر بر اچ آی وی مورد آزمایش قرار گرفته است. دوز مصرف روزانه‌ ۱۶۰۰ میلی گرم اسید گلیسیریزین به صورت داخل وریدی به مدت یک ماه به در شش زمان مجزا به افراد هموفیلی مبتلا به اچ آی وی داده شد.

آنتی ژن‌های ویروسی در آغاز درمان شناسایی شدند اما تا انتهای ۳ مرحله از ۵ مرحله، آنتی ژن‌های ویروسی در سه مرحله غیر قابل تشخیص بودند و در دو مرحله‌ باقیمانده هم به سطوح پایینی کاهش پیدا کرده بودند.

مطالعات بیشتر نشان داده است که گلیسیریزین به طرز چشمگیری مانع تکثیر اچ آی وی در بیماران اچ آی وی مثبت می‌شود.

زرد چوبه

کورکومین ماده‌ فعال موجود در گیاه زرد چوبه است و رنگدانه‌ای است که عامل زردی رنگ ریشه‌ آن است. زرد چوبه مدت‌ های بسیاری است که به عنوان یک ماده‌ ضد التهاب، آنتی بیوتیک، آنتی اکسیدانی و همچنین ضد ویروسی شناخته می‌شود. این ماده در عالم پزشکی واقعا یک ابر خوراکی است. فقط باید زمان می‌گذشت تا کسی آن را در زمینه‌ مقابله با اچ آی وی مورد بررسی قرار دهد.

مطالعات نشان داده‌اند که این ماده درمان خانگی موثری برای اچ آی وی است. کورکومین موجود در زردچوبه مانع عفونت و تکثیر ژن‌های ویروسی می‌شود. این ماده با کاهش پروتئینی به نام TAT که نقش مهمی در تکثیر ویروس ایفا می‌کند، کار خود را انجام می‌دهد. به علاوه، کورکومین اثر داروهای ضد اچ آی وی مرسوم را افزایش می‌دهد و در عین حال عوارض جانبی‌شان را کم می‌کند. در چنین حالتی، اضافه کردن زردچوبه به رژیم غذایی‌تان باید جزء اولویت‌ها باشد.

مأخذ: www.seemorgh.comaddup.center