گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سبک زندگی

تأثیرات بارداری بر روی دندان ها چیست؟

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سبک زندگی

بهداشت دندان در بارداری موضوع جذابی نیست اما مهم است. معمولاً برداشت‌هایی اشتباه و اطلاعاتی نادرست درباره‌ سلامت دندان در طول بارداری وجود دارد و اغلب در مراجعات پیش از بارداری درباره‌ این موضوع‌ها صحبت نمی‌شود.

مشکلات معمول بهداشت دندان در بارداری عبارت‌اند از:‌

پوسیدگی دندان

در بارداری، افزایش خاصیت اسیدی در دهان خطر پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد. استفراغ در دوران بارداری که دندان را بیشتر در معرض اسید معده قرار می‌دهد، می‌تواند مشکل را حادتر کند.

دندان لق

 افزایش سطح پروژسترون و استروژن می‌تواند روی رباط‌ها و استخوان‌هایی که از دندان محافظت می‌کنند، اثر بگذارد و موجب لق شدن دندان‌ها در دوران بارداری شود.

بیماری لثه

 تغییر هورمون‌های بارداری می‌تواند به التهاب لثه که التهابی است در بافت سطحی لثه، منجر شود. اگر بیماری جدی لثه درمان نشود، ممکن است با زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد ارتباط داشته باشد.

رعایت نکات بهداشت دهان و دندان در طول بارداری

در طول این دوران، به اصول اولیه بچسبید. دندان‌هایتان را به طور مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. دهان را با یک دهان‌شویه فلوراید مرتب بشویید. اگر حالت تهوع صبحگاهی دارید، پس از استفراغ دهانتان را با محلولی از جوش شیرین و آب بشویید. یک قاشق چایخوری جوش شیرین را با یک فنجان آب ترکیب کنید.

 

مأخذ: کتاب راهنمای بارداری سالم

خرید نسخه کامل کتاب در سایت کتابراه ketabrah.iraddup.center