گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سبک زندگی

ارگاسم در زنان و بررسی اختلالات آن

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سبک زندگی

ارگاسم به طور كلی در متون تخصصی به این صورت تعریف می شود، انقباض شدید ماهیچه ای در طی رابطه جنسی كه به همراه تغییر در برخی علایم بدنی مانند تغییر در ضربان قلب، تغییر در فشار خون و تغییر در عمق و نرخ تنفس می باشد یا به طور کلی ارگاسم عبارتست از اوج لذت جنسی و رها شدن تنش های جنسی. از آنجا که یکی از اختلالات شایع در بیماری های جنسی به ارگاسم نرسیدن زنان است؛ لذا در این باره لازم است نکاتی را برای آگاهی بانوان ذکر کنیم.

پیش‌آگهی عدم رسیدن به ارگاسم در زنان

آمار اندکی درباره نتایج درمانی در این زمینه در دسترس است. براساس یکی از تحقیقات انجام‌شده در این زمینه، میزان خوبی از پاسخ در گروه بیمارانی که مشکل‌شان حل شده بود گزارش شده، هرچند هنوز هم با دشواری‌هایی روبه‌رو بوده‌اند ولی تعداد این افراد چندان زیاد نیست. براساس آمار اندک موجود نمی‌توان هیچ نتیجه‌گیری انجام داد. برای اظهارنظر در این باره به تحقیقات بیشتر و آمارهای کامل‌تری نیاز داریم.

اختلالات مربوط به ارگاسم در زنان

میزان واکنش‌های ارگاسمی

باید توجه داشت که میزان پاسخ ارگاسمی در زنان مختلف است. درصد قابل توجهی از زنان به‌ندرت به ارگاسم می‌رسند یا اینکه اصلاً به ارگاسم نمی‌رسند. اکثر نظرسنجی‌ها حاکی از آنند که 7 تا 10% زنان هرگز به ارگاسم نرسیده‌اند. این مسئله برای برخی از زنان یک مشکل به حساب می‌آید ولی برای برخی دیگر هیچ نگرانی ایجاد نمی‌کند؛ برای مثال در یک تحقیق (نمونه‌های غیرتصادفی از زوج‌ها) مشخص گردید که 63% زنان علی‌رغم وجود اختلالات در برانگیختگی یا ارگاسم از ازدواج خود راضی بوده‌اند و 85% آنان نیز از روابط جنسی‌شان رضایت کامل داشته‌اند.

بنابراین، مشکلات ارگاسمی لزوماً به مشکل در رابطه جنسی یا ناراحتی روحی منجر نمی‌گردد. شرایط فرهنگی حاکم بر محیط‌هایی که زنان در آن زندگی می‌کنند و همچنین باورهای مذهبی و عقاید شخصی آنها و ارزش‌ها و انتظارات‌شان در این زمینه تأثیر بسیار زیادی بر نحوه نگرش زنان به این مسئله دارد. اخیراً به این مسئله بیشتر توجه شده است و علاوه بر مطالب مطرح‌شده در رسانه‌های جمعی، مقالات، نوارها و کتاب‌های فراوانی در مورد زنان و ارگاسم منتشر شده است که گاهی اوقات وضع را بهتر کرده است ولی در بعضی موارد مشکلات بیشتری ایجاد نموده‌اند. مشکل در مواردی پیش می‌آید که زن احساس می‌کند از او انتظار می‌رود عملکرد جنسی مناسب‌تری داشته باشد یا هنگامی که شرکای جنسی زنان فکر می‌کنند که همه زنان باید ارگاسمیک باشند و عملکرد جنسی خود را تماماً به قضیه ارگاسم زنی که با او رابطه دارند، ربط می‌دهند.

در مورد کسانی که به ارگاسم می‌رسند ولی فکر می‌کنند دارای ظرفیت ارگاسمی ناقص هستند، نرمش‌های لگنی برای تقویت عضلات پابوکوکسی ژئوس می‌تواند در افزایش شور و هیجان جنسی و بهبود واکنش‌ها مؤثر باشد. باید در جریان ارزیابی‌ها در مورد زنانی که ارگاسمیک نیستند، مشخص شود که روی کدام علت باید بیشتر تمرکز نمود؛ برای مثال برخی زنان زمانی که به حداکثر برانگیختگی می‌رسند، آن را به یکباره از دست می‌دهند. این حالت می‌تواند به علت ترس ایشان از ورود به حالت هیجان بالا و از دست دادن کنترل‌شان ایجاد شود. در چنین شرایطی نیاز است که رویکردی روان‌شناسانه برای مقابله با این معضل اتخاذ گردد. در برخی موارد هم پیشرفت‌های حاصل‌شده در اثر تمرین تکنیک‌های معرفی‌شده در روش تمرکز حسی می‌تواند مؤثر واقع شود.

مسئله عدم رسیدن به ارگاسم یا عدم تمایل جنسی کافی در برخی زنان ممکن است به این دلیل باشد که این افراد تعداد روابط بسیار کمی در گذشته داشته‌اند یا اینکه اصلاً رابطه نداشته‌اند. در چنین حالتی ممکن است ترس از رابطه جنسی و آنچه که طی آن اتفاق می‌افتد، خود به‌عنوان یک عامل مهارکننده عمل کند و موجب ایجاد اضطراب در این دسته از زنان گردد. گرچه این افراد به دلیل افکاری که داشته‌اند از برقراری رابطه جنسی خودداری نموده‌اند ولی در عین‌حال علاقه‌مند هستند که مشکل خود را حل نمایند. در چنین مواردی استفاده از برنامه‌های رشد جنسی می‌تواند راهگشا باشد. درواقع چنین برنامه‌هایی برای دستیابی به پیشرفت‌های بعدی ضروری می‌باشند. (اصولاً بیشتر افراد چه دچار اختلالات جنسی باشند چه کاملاً سالم باشند، می‌توانند از این‌گونه برنامه‌ها چیزهای زیادی بیاموزند.) درواقع در چنین برنامه‌هایی، به شکلی درجه‌بندی‌شده و نظام‌یافته با اضطراب‌ها و ناراحتی‌های روانی افراد برخورد می‌شود. چنین برنامه‌هایی شباهت به حساسیت‌زدایی دارند و به‌عنوان قدمی اساسی برای بهبود شرایط و توسط خود بیمار باید مورد توجه قرار گیرند. بهتر است این برنامه‌ها با بخش آموزشی در مورد آناتومی دستگاه جنسی و نحوه عملکرد آنها و همچنین تنوع موجود در ظاهر اندام‌های تناسلی زنان آغاز گردد. در مرحله بعد می‌توان به مسائلی از قبیل ترس‌ها و نگرانی‌های مربوط به روابط جنسی با استفاده از رویکردی حساب‌شده و با دادن حق انتخاب و آزادی عمل به مخاطبان پرداخت. سپس می‌توان از تمرینات مختلف در زمان مناسب و همراه با بحث‌های مناسب استفاده نمود. در صورت لزوم اشکالات موجود را می‌توان در جلسات متوالی و با توضیحاتی که بیماران خواستار آن هستند، برطرف نمود. روند ارائه تمرینات به ترتیب زیر می‌باشد:

1) خودارزیابی کلی:

این مرحله با نگاه کردن به بدن خود در آیینه ابتدا با لباس و سپس به صورت برهنه آغاز می‌گردد. انجام این کار ممکن است در ابتدا برای افراد بسیار مشکل باشد؛ پس باید با آگاه‌سازی و توضیحات مناسب کار را برای آنها آسان‌تر نمود. در مرحله بعدی معاینه بدن همراه با لمس قسمت‌های مختلف توصیه می‌گردد.

2) خودارزیابی اندام‌های تناسلی:

 در مرحله اول با نگاه کردن توسط یک آیینه دستی و سپس با لمس توسط انگشتان صورت می‌گیرد.

این دو مرحله به منظور راحت بودن زن در مورد بدنش، اندام‌های تناسلی‌اش و وجود خودش به‌عنوان یک شریک جنسی صورت می‌گیرد. چنانچه قبل از این مرحله تمرینات آرام‌سازی (حتی به‌صورت ساده مثلاً نشستن در وان حمام) انجام شود برای اکثر زمان راحت‌تر خواهد بود.

3) لمس به منظور لذت بردن:

در صورت لزوم با توجه به موضوعات مطرح‌شده در جلسات درمانی و بحث‌های پیش‌آمده توصیه می‌گردد.

4) افزایش برانگیختگی جنسی:

مخصوصاً برای زنانی که اولین‌بار است می‌خواهند به ارگاسم برسند. خیلی مهم است که پیش از مطرح کردن مطالب مربوط به ادبیات و استفاده از وسایل تحریک‌کننده جنسی از نظرات فرد موردنظر درباره این‌گونه مسائل مطلع باشیم.

5) به اشتراک گذاشتن یافته‌ها با شریک جنسی (در صورت وجود):

در این مرحله هم امکان دارد مشکلات و نگرانی‌های خاصی ایجاد شود که باید برای مقابله با آنها فکری کرد.

برخی کتاب‌های مفید در این زمینه هم وجود دارند که می‌توان خواندن آنها را به بیماران توصیه نمود؛ مثلاً کتاب «رسیدن به اوج لذت جنسی» اثر «هیمن و لوپیکولو»که توسط انجمن برنامه‌ریزی خانواده هم توصیه شده، نمونه خوبی به شمار می‌رود. این کتاب یک راهنمای خودآموز کوتاه نیست ولی به نظر بسیاری از زنان کلیات مربوط به مراحل یک برنامه رشد جنسی را به خوبی توضیح داده و مرجعی قابل فهم و مفید می‌باشد.

 

مأخذ: کتاب کمک به افراد مبتلا به مشکلات جنسی

خرید نسخه کامل کتاب در سایت کتابراه ketabrah.iraddup.center