گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سبک زندگی

آخ...آخ....چه دردی!!! دردهای قاعدگی خانم ها (دیسمنوره)

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سبک زندگی

به دردهای قاعدگی(پریودی) اصطلاحاً "دیسمنوره" (Dysmenorrhoea) گفته می‌شود؛ در این مواقع شاید بیشترین جمله ای که از خانم ها شنیده اید این بوده که نزدیک من نشو.... البته این نوع دردها در خانم ها بسیار طبیعی است و معمولا خانم ها به دلیل به هم ریختگی هورمونی این گونه می شوند.

به گزارش تلکسیران، حدود سه چهارم خانم ها در بعضى از مواقع دچار دردهایى در هنگام قاعدگى مى‌شوند. حدود 20 درصد این خانم ها دچار دردهاى خیلى شدیدى مى‌شوند که در زندگى طبیعى آنها اختلال ایجاد مى‌کند. این دردها معمولاً از حدود 24 ساعت قبل از قاعدگى شروع مى‌شود و یک تا دو روز بعد از قاعدگى نیز تمام مى‌شوند.

دردهاى قاعدگى خانم ها (دیسمنوره)

انواع دردهاى قاعدگى

دو نوع دیسمنوره وجود دارد: (1) دیسمنوره اولیه که هیچ علت آشکارى ندارد و (2) دیسمنوره ثانویه که بر اثر مشکلى در اعضای تناسلى ایجاد مى‌شود.

دیسمنوره اولیه

 این نوع از دیسمنوره معمولاً در سنین پایین نوجوانى ایجاد مى‌شود و در ارتباط با هورمون هایى است که موجب رها شدن تخمک‌ها از تخمدان در هر ماه مى‌شود. قاعدگی ها اغلب تا حدود یک تا دو سال بعد از اینکه از شروعشان مى‌گذرد، در نوجوانان دردناک هستند. بالارفتن موادى شبیه به هورمون طى چند روز بعد از تخمک‌گذارى که به آن اصطلاحاً "پروستاگلاندین" گفته مى‌شود، باعث انقباض عضلات رحم مى‌گردد. این انقباض عضلات با خون رسانى رحم تداخل نموده و سبب پیدایش دردهاى قاعدگى مى‌شود. این نوع از دردهاى قاعدگى به تدریج بعد از 25 سالگى کم مى‌شوند و اغلب تا سن 30 سالگى از بین مى‌روند. این دردها معمولاً پس از زایمان خیلى کمتر مى‌شوند که احتمالاً به علت افزایش خونرسانى رحم مى‌باشد. خانم هایى که در خویشاوندان نزدیک خود، دیسمنوره اولیه را دارند، احتمال زیادى دارد که خودشان نیز به این وضعیت دچار شوند که این امر، نشان دهنده نقش عوامل ژنتیکى در بروز دیسمنوره اولیه مى‌باشد.

دیسمنوره ثانویه

قاعدگى‌هاى دردناک در خانم هایى که قبلاً سابقه این مشکل را نداشته‌اند یا اینکه فقط دردهاى خفیفى داشته‌اند، دیسمنوره ثانویه مى‌نامند. این نوع از دردهاى قاعدگى معمولاً خانم ها را در سنین بین 20 تا 40 سالگى گرفتار مى‌سازد. علت پیدایش دیسمنوره ثانویه اغلب "آندومتریوز" مى‌باشد. در آندومتریوز، قطعاتى از بافتى که به طور طبیعى رحم را مى‌پوشاند، به سایر اعضایى که در لگن وجود دارد، مى‌چسبد. مشکلاتى که در رحم وجود دارند (مثل فیبروئیدها) از علل شایع بروز دیسمنوره ثانویه مى‌باشد. عفونت دائمى و طول کشیده اعضاى تناسلى و استفاده از آى‌یودى نیز ممکن است باعث ایجاد دیسمنوره ثانویه شود.

علایم و مشکلات دیسمنوره

علایم و مشکلات دیسمنوره یا قبل یا در هنگام شروع قاعدگى ایجاد مى‌شوند و وقتى خونریزى قاعدگى بیشتر باشد، این دردها نیز شدیدتر هستند. این دردها به صورت دردهاى انقباضى در قسمت تحتانى شکم هستند که به صورت موجى به قسمت کمر و پاها انتشار مى‌یابند. این دردها ممکن است در لگن نیز ایجاد شوند. دردهاى قاعدگى مى‌توانند همراه هر یک از علایم "سَندروم قبل از قاعدگى" مثل سردرد نیز دیده شوند.

درمان دیسمنوره

مصرف قرص هاى مسکن مثل ایبوپروفن مى‌توانند به از بین رفتن درد کمک نمایند. دراز کشیدن در وانِ آب گرم یا استفاده از کیسه آب گرم و قرار دادن آن روى شکم ممکن است باعث تسکین درد شود. با این حال اگر براى اولین بار است که به این دردها دچار مى‌شوید یا اینکه این دردها شَدید شده‌اند، باید به پزشک مراجعه نمایید. در چنین مواردى پزشک شما را معاینه خواهد کرد و ممکن است چندین آزمایش مختلف مثل سونوگرافى از قسمت تحتانى شکم یا هیستروسکوپى درخواست نماید. بستگى به نوع دیسمنوره، درمان آن تفاوت خواهد کرد. اگر شما دچار دیسمنوره اولیه هستید، پزشک ممکن است براى شما از داروهاى ضد التهاب غیراستروئیدى مثل ایبوپروفن یا مفنامیک اسید تجویز نماید یا اینکه داروهاى ضد اِسپاسم به شما بدهد. در بعضى از موارد ممکن است قرص هاى ضد باردارى داده شود؛ زیرا این قرص ها با جلوگیرى از تخمک‌گذارى باعث مى‌شوند که دردهاى قاعدگى تسکین یابد و همچنین خونریزى قاعدگى را کاهش مى‌دهند. هنگامى که با این روش، تخمک‌گذارى متوقف شود، دیسمنوره اولیه بهبود مى‌یابد اما هرگاه این درمان متوقف گردد، درد نیز ممکن است دوباره عود نماید. دیسمنوره ثانویه معمولاً وقتى که علت زمینه‌اى ایجاد آن درمان گردد، برطرف مى‌شود.

مأخذ: بیماری‌هاى زنان

خرید نسخه کامل از سایت کتابراه ketabrah.iraddup.center