گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سبک زندگی

سلامتی بیشتر با تغذیه سالم تر

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سبک زندگی

بیشتر بیماری ها مثل لاغری یا چاقی بیش از حد به دلیل رعایت نکردن اصول تغذیه، تنبلی یا ورزش ناکافی پیش می آید؛ در صورتی که یک وعده غذایی کامل و استاندارد با رعایت اصول تغذیه، نقش مهمی در برقرار کردن تعادل سیستم بدن در طول روز و شادابی فرد دارد.

به گزارش تلکسیران، ورزش، تغذیه مناسب، آب درمانی و بسیاری نکات دیگر برای داشتن سلامت جسم و روح انسان ضروری است، در این مقاله سعی برآن داریم تا شما را با برخی از این اصول تضمین کننده سلامتی آشنا سازیم.

سلامتی بیشتر با تغذیه سالم تراصول مهم تغذیه سالم ایرانی

● هر شب قبل از خواب دهان را با آب نمک شستشو دهید.  

● سعی کنید از مصرف غذاهای خیلی سرد و داغ اجتناب نمایید؛ زیرا برای معده نامناسب بوده و سبب سوءهاضمه می‌گردد.

● در هر وعده غذایی سعی نمایید از یک نوع غذا میل و از خوردن غذاهای مختلف و ترکیب شده اجتناب نمایید.

● از خوردن شام دیروقت خودداری و حتی‌الامکان هنگام غروب آفتاب، شام را میل نمایید.

● هنگامی که عصبانی هستید از خوردن اجتناب کنید و تا زمانی که فکر شما آرام شود، صبر نمایید؛ سپس غذا بخورید؛ زیرا در هنگام عصبانیت سموم از غدد ترشح و وارد خون می‌گردد.

● سعی کنید غذا را خوب بجوید، در بین وعده‌های غذایی چیزی نخورید و در آغاز و پایان غذا، خداوند را شکرگزاری نمایید.

● از خوردن چای بعد از غذا پرهیز نمایید؛ زیرا این امر سبب از بین رفتن آهن می‌گردد و با توجه به اینکه آهن یکی از ضروری‌ترین مواد مصرفی بدن است و در هموگلوبین خون مورد استفاه قرار می‌گیرد و برای حمل و نقل اکسیژن به کار می‌رود، نباید این ماده در بدن از بین برود.

● از خوردن روغن جامد بپرهیزید؛ زیرا روغن جامد سبب بالا رفتن کلسترول خون و به تبع آن سکته‌های قلبی می‌گردد.

● از خوردن قند و گوشت بپرهیزید؛ زیرا نیاز بدن به مواد قندی از طریق میوه‌ها و سایر خوراکی‌ها برطرف می‌شود. از خوردن قند به دلیل داشتن مواد شیمیایی و گوشت به دلیل تولید سم در بدن بپرهیزید.  

محمدبن زکریای رازی هم معتقد است که پس از کار روزانه یا پس از ورزش صبحگاهی غذا خوردن بهتر است و غذا اگر در جای تازه، هوادار و سرد خورده شود، بهتر است. در فصل تابستان از غذاهای سبک استفاده شود، از گوشت‌های قرمز و پرچرب پرهیز شود و به جای آنها از سبزی، شیر، ماهی تازه، گوشت بره، مرغ و غذاهای ترش استفاده کنید و در فصل زمستان از غذاهای شیرین، گوشت گوساله و غذاهای مقوی استفاده کنید. آب سرد زیاد موجب آزار عصب می شود و از خوردن آب در بین غذا و بلافاصله پس از غذا پرهیز شود. پس از حمام، آمیزش و ورزش از خوردن آب پرهیز نمایید.

بهتر است پس از خوردن غذا پیاده روی نمایید تا غذا کاملاً جا افتاده و بعد استراحت نمایید. زیر سر را کمی بلند نمایید تا به هضم غذا کمک شود. هنگامی ورزش کنید که شکم نه پر و نه خالی است و دویدن بهترین ورزش است و باید طوری دوید که آدم نفس نفس بزند. در غذا رعایت مقدار و داشتن آرامش لازم است، هنگامی که اشتها دارید، غذا را بخورید و درنگ نکنید. آب را هرگاه احساس تشنگی کردید، بخورید. صداهای بلند باعث دفع فضولات سر می‌شود. در ادرار کردن درنگ نکنید با شکم پر و خالی به حمام نروید و پس از خوردن طعام بلافاصله نخوابید. از خواب روز بپرهیزید؛ زیرا سبب بروز امراض رطوبتی می‌گردد و بدن را لاغر می‌کند و اگر می‌خواهید در روز بخوابید، این خواب باید بسیار اندک باشد. کم‌خوابی سبب از بین رفتن رطوبت بدن و مانع هضم غذا می‌شود و ادامه آن جنون‌آور است. با شکم خالی نخوابید؛ زیرا قوای بدن را تحلیل می برد و سبب لاغری می‌گردد. بر پشت خوابیدن سبب پخش فضولات به راه های غیر طبیعی بدن می‌شود و سبب صرع، کابوس و سکته می‌گردد. زن باردار باید از ترسیدن، بی‌تابی، بوی تند غذا و صدای ناهنجار بپرهیزد. زنی که شیر می‌دهد از ترس، غم و غضب بپرهیزد و آرامش را سرلوحه خویش قرار دهد.

نکته‌های طلایی درباره نوشیدن آب

بسیاری عادت دارند هنگامی که غذا می‌خورند، آب بنوشند که این کار یک عمل غیر منطقی بوده است و تأثیر سوئی بر عمل هضم دارد. وقتی که در بین غذا آب می‌نوشید، این عمل ترشحات را رقیق می کند و درنتیجه مانع هضم کامل غذا می شود و مقادیر زیادی از غذاها بدون آنکه جذب بدن شوند، دفع می‌شود؛ پس برای جلوگیری از این عمل بهتر است نیم ساعت قبل از غذا و دو ساعت بعد از غذا از مصرف هرگونه آشامیدنی اجتناب کنید.

● مصرف آب به صورت ناشتا باعث شستشوی معده و مجاری فوقانی گوارش می شود و از بسیاری بیماری ها پیشگیری می‌کند.

● برای جلوگیری از فشار به کلیه از نوشیدن چند لیوان آب در یک لحظه خودداری کنید. اگر در اثر کار بدنی عطش زیادی دارید، می‌توانید با فاصله هر 20 دقیقه یک لیوان آب بنوشید و هنگام تشنگی از مصرف نوشیدنی‌های دیگر به جای آب پرهیز نمایید.

منبع: درمان بیماری ها با داروهای معجزه‌گر گیاهی

خرید نسخه کامل از کتابراه  ketabrah.iraddup.center