گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سبک زندگی

حرف بزن مامان؛ تأثیر مصرف ماهی بر زبان کودک

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سبک زندگی

ماهی از جمله غذاهای دریایی بسیار مفید برای بدن افراد از جمله مادران باردار است؛ به طوری که تحقیقات نشان داده است کودکانی که مادرشان در دوران بارداری به طور مداوم ماهی مصرف کرده اند، مهارت های گفتاری و ارتباطی بهتری دارند.

به گزارش تلکسیران، کودکانی که مادرشان در دوران بارداری به طور مداوم ماهی مصرف می کرده اند، به مهارت های گفتاری و ارتباطی بهتری دست پیدا می کنند. محققان دانشگاه نورث کارولینا در آمریکا، با مطالعه رژیم غذایی هفت هزار و 400 زن در دوران بارداری و همچنین بررسی نوزادان آنها متوجه شده اند که مصرف ماهی سبب افزایش مهارت های گفتاری و اجتماعی کودکان می شود. نوزادان 15 ماهه ای که مادران آنها دست کم یک بار در هفته ماهی می خورده اند، تا هفت درصد بهتر از نوزادانی که مادرشان ماهی مصرف نمی کرده اند، معنی لغات را درک می کنند و از مهارت های گفتاری و اجتماعی بهتری نیز برخوردارند .

تأثیر مصرف ماهی بر زبان کودک

همچنین محققان متوجه شده اند که نوزادانی که تا قبل از تولد یک سالگی، دست کم یک بار در هفته ماهی می خورند نیز دارای توانایی های گفتاری و اجتماعی بهتری هستند. به گفته جولی دنیز، محقق این دانشگاه، ماهی یک منبع غذایی سرشار از مواد ضروری رشد جنین محسوب می شود و البته ماهی های آبهای آلوده نیز به علت آلوده بودن به جیوه در رشد جنین تاثیر بدی دارند.

بررسی ها نشان می دهد که مصرف ماهی بین یک تا سه بار در هفته و به مقدار 130 گرم در هر وعده غذایی می تواند برای به دست آوردن نتایج مطلوب کافی باشد و مصرف بیش از این مقدار موجب افزایش توانایی های ذهنی نوزادان نمی شود. ماهی های چرب نظیر ماهی قزل آلا و ماهی تن دارای اسیدهای چرب امگا 3 هستند که برای رشد طبیعی و توسعه دستگاه عصبی و مغز جنین ضروری است.

محققان حاضر در این مطالعه یاداور شدند که برای روشن شدن این موضو ع که مصرف ماهی در نواحی با میزان بالاتر آلودگی به جیوه برای مادران باردار ضرر بیشتری دارد یا نه؟؟؟ باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد.

مأخذ: مجله الکترونیکی ویستا   vista.iraddup.center