تبلیغات در تلکسیران

زمان واریز یارانه دی ماه مشخص شد


در حالی که قرار است با توجه به کاهش بودجه هدفمندی یارانه در سال آینده، 9 میلیون نفر از لیست دریافت یارانه حذف شوند که پیش بینی می شود هشتاد و سومین مرحله یارانه نقدی در بامداد 26 دی ماه واریز می شود.هشت
زمان واریز یارانه دی ماه مشخص شد

به گزارش تحلیل ایران به نقل از میزان، در حال حاضر بیش از 76 میلیون نفر یارانه دریافت می کنند که با وجود کاهش بودجه این قسمت در سال آینده نیمی ازاین افراد از گردونه حذف خواهند شد و طبیعتا هنگامی که درآمد دولت از رقم 48 هزار میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه ها به 37 هزار میلیارد تومان کاهش می‌یابد.

 

براین اساس می توان پیش بینی کرد که از میان 76 میلیون نفر تنها 67 میلیون نفر یارانه دریافت خواهند کرد و مابقی از لیست دریافت حذف می شوند تا درآمد و هزینه این بخش صرف امور دیگر چون اشتغال و سلامت دهک های پایین شود.پیش‌بینی می‌شود هشتاد و سومین مرحله یارانه نقدی بامداد سه شنبه 26 دی ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز و قابل برداشت خواهد شد. لازم به ذکر است که مبلغ یارانه دریافتی هر یک از مشمولان دریافت یارانه نقدی همانند ماه‌های گذشته 45 هزار و 500 تومان است.گفتنی است، حال با توجه به برنامه ریزی دولت برای حذف یارانه 9 میلیون نفر باید منتظر ماند و دید دولت از چه روش صحیحی قصد حذف دهک های پردرآمد از گردونه را دارد؟

طرح اتحادیه اروپا برای تجارت با ایران ازطریق یک «نهاد مالی خاص»


آلمان و فرانسه و بریتانیا در تلاش هستند تا با بنیان‌ گذاشتن یک نهاد مالی خاص، ادامه دادوستد با ایران را پس از اعمال تحریم‌های اقتصادی واشینگتن علیه تهران، میسر کنند.

بر اساس گزارشی که خبرگزاری فرانسه روز شنبه به نقل از روزنامه اقتصادی هندلزبلات و نشریه اشپیگل چاپ آلمان منتشر کرد، این نهاد مالی واسطه‌ای به عنوان یک بورس معاوضه عمل می‌کند و می‌تواند از طریق معاوضه و انتقال اعتبارات مالی، امکان دادوستد بین طرف‌های اقتصادی ایرانی و اروپایی را فراهم آورد.

برای مثال، ایران می‌تواند محموله نفت خود را به شرکتی در اسپانیا بفرستد، اما پول ناشی از فروش این محموله به عنوان اعتبار نزد این نهاد مالی واسطه‌ای باقی می‌ماند تا اگر برای نمونه یک خریدار ایرانی از یک شرکت ماشین‌سازی آلمانی ماشین‌آلات می‌خرد، این دادوستد با اعتبار ناشی از فروش نفت ایران به شرکت اسپانیایی تسویه شود.

با عملیاتی شدن این نهاد مالی واسطه‌ای یا بورس معاوضه، بدون انجام عملیات بانکی معمول یا نقل و انتقال وجه نفت که مشمول محدودیت‌ها و اعمال تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت، دادوستدها و مبادلات از طریق جابه‌جایی اعتبار در این نهاد مالی واسطه انجام می‌گیرد.

سخنگوی وزارت اقتصاد و امور مالی آلمان در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفت: این طرح یکی از چندین گزینه مدنظر کمیسیون اروپا برای ایجاد مسیرهای پرداخت مستقل به تهران است که بحث بر سر ایجاد آنها در جریان است.

مایا کوتسیانچیچ، سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت: «اتحادیه اروپا، قصد دارد اطمینان حاصل کند که اثرات تحریم‌ها برای شرکت‌هایی که می‌خواهند کسب و کار مشروع خود را با ایران ادامه دهند، به حداقل برساند و آنها بتوانند به منابع مالی لازم دسترسی داشته باشند.»

ایران از اروپا خواسته تا با ارائه راهکارهای عملی، به تعهدات خود در قالب برجام عمل کند تا راهی برای ماندن ایران در این توافق باقی بماند.

چند روز پیش از این کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران گفته بود که اروپا «به روشنی» به تعهدات خود نسبت به برجام عمل نکرده است و اگر اروپا نتواند «نیازهای ایران» را تامین کند، دیگر «بود و نبود» برجام تفاوتی نخواهد داشت.

پس از خروج آمریکا از برجام، واشینگتن به شرکت‌های اروپایی هشدار داد که فعالیت‌های‌شان در ایران را متوقف کنند. تاکنون شماری از شرکت‌های خارجی اعلام کرده‌اند که به فعالیت‌های خود در ایران پایان می‌دهند.

فاز دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران در نیمه آبان‌ماه به حوزه نفت، گاز و پتروشیمی ایران تسری می‌یابد و شبکه بانکی و روابط پولی ایران نیز مشمول تحریم‌های واشینگتن می‌شود.

با این که شماری از واردکنندگان عمده نفت ایران از جمله کره‌ جنوبی و ژاپن، واردات نفت خود از ایران را کاهش داده‌اند، اما چین و هند کمابیش به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهند.

در همین زمینه مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز جمعه گفت، آمریکا همچنان در حال بررسی امکان لغو تحریم‌ها یا معافیت برخی کشورها و شرکت‌هایی است که پس از سیزدهم آبان‌ماه به تجارت خود با ایران ادامه دهند.

او با تاکید دوباره بر مجازات‌هایی که برای خریداران نفت ایران پس از موعد اجرای فاز دوم تحریم‌ها در نظر گرفته شده است در عین حال به وابستگی شدید هند به نفت ایران اشاره کرد و گفت: بررسی اعطای برخی از معافیت‌ها برای شرکت‌های هندی، رد نشده است.

صادرات نفت ایران در ماه‌های اخیر و پس از خروج آمریکا از برجام به طور مداوم کاهش یافته است.

بحث و جدل در آمریکا بر سر دیدار جان کری با ظریف بالا گرفت


اخیرا جان کری، وزیر خارجه دولت باراک اوباما در مصاحبه‌ای گفت که در ماه‌های اخیر سه -چهار بار با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ملاقات کرده است.

در واکنش به انتشار این گزارش، رئیس جمهوری آمریکا در صفحه توییتر خود نوشت: "جان کری ملاقات‌های غیرقانونی با رژیم بسیار معاند ایران داشته که تنها می‌تواند به تضعیف تلاش بزرگ ما و به زیان مردم آمریکا تمام شود." ترامپ در ادامه افزوده است که "او [جان کری] به آنان گفته که صبر کنند تا دوره دولت ترامپ تمام شود! آیا او در چارچوب قانون ثبت ارتباط عوامل با خارج ثبت نام کرده بود؟ بد است!"
مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا گفته دیدار مقام‌های سابق این کشور با مقام‌های ایرانی به تضعیف موضع ایالات متحده در برابر ایران می‌انجامد. او از جان کری، وزیرخارجه سابق، به علت دیدار با جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران به شدت انتقاد کرده است. انتقاد پومپئو تنها ساعاتی پس از آن طرح شده که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هم ملاقات میان جان کری و وزیر خارجه ایران را "غیرقانونی" خواند.
مایک پومپئو در کنفرانس خبری وزارت خارجه به خبرنگاران گفت روابط تجاری با ایران از اوایل ماه نوامبر "از اساس" تغییر خواهد کرد. آمریکا قرار است بخش اصلی تحریم‌های یک جانبه خود علیه ایران را از چهارم نوامبر بازگرداند و پومپئو هم امروز با تاکیدی دوباره بر شدت و گستردگی این تحریم‌ها به خبرنگاران گفت کانون این تحریم‌ها فروش نفت ایران و قطع روابط بانکی ایران از جمله توقف نظام بانکی سویفت خواهد بود.
واکنش به سخنان مایک پومپئو ساعتی پس از اظهارات آقای پومپئو، یک سخنگوی جان کری در واکنشی شدید‌الحن گفت: "بیاید، به جای منحرف کردن افکار، در مورد واقعیتها حرف بزنیم، نه واقعیتهای جایگزین (ساختگی)، وزیر خارجه [سابق] کری با همتایان سابقش از تمام کشورها در تماس است. مانند همه وزرای سابق پیش از خودش.

او حتی در یک تماس تلفنی طولانی با وزیر خارجه (فعلی) پومپئو مفصل و با جزییات کامل فهمش از دیدار با طرف ایرانی را با او در میان گذاشت. هیچ چیزی از دولت ترامپ مخفی نگه داشته نشده. آقای کری مانند متحدان آمریکا، معتقد است که پایبندی ایران به تعهداتی که براساس برجام داده باید ادامه یابد. توافقی که سال‌ها برای رسیدن به آن مذاکره شده.

آنچه او (کری) برایش تلاش می‌کرد کاملا با سیاست آمریکا در آن زمان همخوانی دارد. این دیدارها با همتایان خارجی هیچ چیز عجیبی نیست، چه برسد به این‌که غلط و برخلاف رویه و بی‌سابقه باشد. وزیر سابق خارجه هنری کسینجر دهه‌هاست همین دیدارها را با همتایان چینی و روسی خود داشته. آنچه بی‌سابقه و خلاف اصول است، ربودن تریبون وزارت خارجه برای بازی‌های سیاسی‌ست.

" ند پرایس، از مشاوران ارشد سابق دولت آقای اوباما هم در واکنش به سخنان آقای پومپئو گفته: "مایک پومپئو تنها برای یک مخاطب سخن می گفت و تنها تلاش در جلب رضایت رئیس خودش بود." آقای پرایس هم ضمن تاکید بر مطلع بودن وزارت خارجه فعلی از گفتگوهای آقای کری با وزیرخارجه ایران، گفته: "چه طور وقتی سناتور کاتن برای رهبر ایران نامه نوشت آقای پومپئو چیزی نگفت. یا وقتی که جان بینر، رئیس سابق مجلس نمایندگان از یک رهبر خارجی (بنیامین نتانیاهو) دعوت کرد که برای متوقف کردن مذاکرات و توافق هسته‌ای به کنگره برود و در حضور همه نمایندگان سخنرانی کند، کسی چیزی نگفت.

روز گذشته جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا، در مصاحبه‌ای اذعان کرد در دو سال اخیر با مقام‌های ارشد ایرانی دیدارهایی داشته است. کری گفت در نروژ، مونیخ و چند نشست بین‌المللی دیگر با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، ملاقات کرده است. او گفته مجموعا "سه-چهار بار" با آقای ظریف دیدار کرد. او گفته کارش مشاوره دادن به جواد ظریف، برای مواجهه با سیاست خارجی دونالد ترامپ نبوده است، بلکه خواسته در دیدارهایش متوجه شود "ایران ممکن است چه کاری برای بهبود مناسبات منطقه انجام دهد؟ بحران یمن چه طور حل می‌شود؟ برای صلح در سوریه چه کار خواهند کرد؟"

کری گفته است که به صراحت از محمدجواد ظریف خواسته است که موضع جامعه جهانی درباره برنامه موشکی ایران و حمایتش از حزب‌الله را درک کند. وزیر خارجه سابق آمریکا گفته است: "ایرانی‌ها آماده مذاکره هستند تا این مسایل را حل کنند، اما دولت دونالد ترامپ خط دیگری را دنبال می‌کند." آقای کری گفت به نظر می‌رسد که دولت دونالد ترامپ به دنبال تغییر رژیم در ایران است و می‌خواهد با ضربه به اقتصاد و منزوی کردن ایران، این سیاست را دنبال کند.

وزیر خارجه سابق آمریکا هشدار داده است که آمریکا پیش از این در برنامه‌های تغییر حکومت‌ها موفق نبوده و همچنین هیچ مقام ایرانی از موضع تسلیم با آمریکا مذاکره نخواهد کرد.‌ وزیران خارجه و دفاع آمریکا گفته‌اند که به دنبال تغییر حکومت ایران نیستند و می‌خواهند جمهوری اسلامی "رفتارش را تغییر دهد".

هرچند خود دونالد ترامپ گفته است امکان دارد که حکومت ایران به واسطه سیاست‌های او سقوط کند. ترامپ در عین حال گفته حاضر به مذاکره با ایران است.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، روز چهارشنبه نیز در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس نیوز گفت تحریم‌ها ایران را تحت فشار گذاشته است و مقام‌های ایرانی خود را در موقعیت ضعف می‌بینند و باید مساله موشک‌های بالستیک خود را حل کنند.

غیبت موشکهای قاره‌پیما در رژه نظامی کره شمالی


این رژه نظامی بدون نمایش موشکهای قاره پیمای پیونگ یانگ برگزار شد. در مقابل نیمی از زمان رژه به نمایش تلاشهای غیرنظامی کره شمالی برای بهبود وضعیت اقتصادی این کشور اختصاص یافته بود.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی روز یکشنبه به مناسبت هفتادمین سالگرد تشکیل این کشور در مراسم رژه نظامی شرکت کرد.

در این مراسم هیات هایی از کشورهایی که دارای روابط حسنه با پیونگ یانگ هستند حضور داشتند. رئیس پارلمان چین یکی از مهمانان عالی رتبه حاضر در رژه نظامی به مناسبت هفتادمین سالگرد تشکیل کره شمالی بود. در مراسم رژه نظامی روز یکشنبه رهبر کره شمالی سخنرانی نکرد.

تعداد موشکهایی که در مراسم رژه نظامی امسال به نمایش گذشته شد از گذشته کمتر بود. پس از پایان رژه نیروهای نظامی، گروه های غیرنظامی از جمله کارگران فعال در بخش ساخت و ساز و پرستاران از مقابل جایگاه رژه رفتند.

مراسم رژه نظامی امسال در حالی برگزار شد که کیم جونگ اون ماه ژوئن (خرداد) سال جاری در سنگاپور با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دیدار کرد. با این حال دو طرف پس از این نشست در مورد گام های بعدی برای کاهش تنش در شبه جزیره کره اختلاف نظر پیدا کردند. این اختلاف نظرها منجر به لغو سفر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به پیونگ یانگ از سوی دونالد ترامپ نیز شد.

در حالی که آمریکا در اولین گام بر خلع سلاح هسته ای کره شمالی اصرار می ورزد پیونگ یانگ خواستار تضمین امنیت این کشور و امضای توافق صلح رسمی برای اعلام پایان جنگ کره است.

طوفان سیستان 1066 نفر را روانه بیمارستان کرد


مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: یک هزار و 66 نفر از مردم منطقه سیستان به دلیل عوارض تنفسی، چشمی و قلبی ناشی از طوفان گرد و خاک راهی مراکز درمانی شدند.

عبدالرحمن شهنوازی در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: طی 4 روز گذشته و در پی شدت گرفتن طوفان گرد و خاک در شهرستان های زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز یک هزار و 66 نفر به دلیل عوارض تنفسی، چشمی و قلبی ناشی از طوفان راهی مراکز درمانی و بیمارستان ها شدند.

وی با اشاره به آماده باش نیروهای امدادی و درمانی در منطقه سیستان افزود: طی این مدت پس از تماس با سامانه 115 اورژانس بلافاصله نیروهای اورژانس جهت اقدامات لازم به محل حادثه اعزام شدند.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان ادامه داد: از  این 1066 نفر مصدوم  899 نفر پس از مراجعه درمان و ترخیص و 167 نفر نیز در بیمارستان بستری شدند.

جلسه شورای امنیت درباره ایران به ریاست ترامپ برگزار می شود


یکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت:دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور در ماه جاری ریاست یک جلسه شورای امنیت سازمان ملل برای انگشت گذاشتن بر نقض قوانین بین المللی توسط ایران را به عهده خواهد داشت

این جلسه در جریان نشست سالانه رهبران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک انجام خواهد شد.

نیکی هیلی به خبرنگاران گفت که آقای ترامپ "برای صحبت درباره نقض قوانین بین المللی توسط ایران و بی ثباتی ای که ایران بذر آن را در سراسر منطقه خاورمیانه می کارد" ریاست این جلسه را به عهده خواهد داشت.

آمریکا در ماه سپتامبر ریاست شورای امنیت سازمان ملل را به عهده دارد و این جلسه قرار است در روز 26 سپتامبر(چهارم مهر) برگزار شود.

انتظار می رود حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز 25 سپتامبر(سوم مهر) در مجمع عمومی سخنرانی کند.

به گزارش رویترز دیمیتری پولیانسکی معاون سفیر روسیه در سازمان ملل گفت که نشست مربوط به ایران باید بر اجرای قطعنامه سال 2015 درباره برجام متمرکز باشد.

او در جلسه شورا گفت "ما خیلی امیدواریم که اعضا دیدگاه هایشان را درباره خروج آمریکا از توافق اتمی 2015 بیان کنند."

او به توافق اتمی ایران و قدرت ها موسوم به برجام که در سال 2015 به دست آمد اشاره داشت. دونالد ترامپ در ماه مه خروج آمریکا از این توافق را اعلام کرد.

سازمان ملل در آن سال قطعنامه ای در ارتباط با برجام تصویب کرد که محدودیت هایی در زمینه خرید و فروش سلاح و سایر محدودیت ها بر ایران اعمال می کرد.

روسیه در ماه فوریه قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تمدید تحریم تسلیحاتی شورشیان حوثی یمن که شامل انتقاد از نقش ایران بود را وتو کرد.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟