گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری اقتصادی

تسریع در پرداخت بدهی‌های عراق به ایران


در دیدار رئیس کل بانک مرکزی با وزیر دارایی عراق بر تسریع در پرداخت بدهی‌های ایران با استفاده از مکانیزم پرداخت مالی جدید، تاکید شد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، رئیس کل این بانک در این نشست با اشاره به درک محدودیت‌های بانک مرکزی عراق توسط ایران به دلیل شرایط تحریم گفت: ما انعطاف لازم را داریم که در همین چارچوب همکاری کنیم و توافق شب گذشته برای شروع مراودات پولی مناسب است.

همتی همچنین ابراز امیدواری کرد طرفین برای پیشبرد روابط دو کشور گام‌های محکمی بر دارند.

وزیر دارایی عراق با اشاره به تصویب بودجه سال جدید عراق توسط پارلمان این کشور گفت: بر اساس بودجه مصوب می‌توانیم موضوع صادرات ایران به عراق را آغاز و مشکل پرداخت مطالبت ایران را مخصوصا در حوزه گاز و برق حل کنیم.

وی با تاکید بر اینکه بودجه خوبی برای حوزه برق عراق در نظر گرفته‌ایم، افزود: برای بازپرداخت بدهی‌های ایران مبالغی را در نظر گرفته‌ایم که اجرایی شدن مکانیزم پرداخت مالی جدید بین دو کشور که در توافقات این سفر حاصل شد آن را تسریع خواهد کرد.

وی ادامه داد: از توافقات حاصل شده و مفاد آن اطلاع دارم و به منظور حل مشکلات موجود تلاش می‌کنم تا این توافقات به طور کامل اجرایی شود.

وزیر دارایی عراق با تاکید بر لزوم تقویت مستمر روابط اقتصادی دو جانبه تصریح کرد: من با شما هم عقیده ام که مسایل بانکی کلید حل مشکلات و توسعه روابط ایران و عراق است و باید راهکارهای مناسب در این خصوص را در دیدارها پیدا کنیم.

حمایت رهبری سیاسی عراق از توافقات بانکی ایران و عراق

همچنین در دیدار همتی رییس کل بانک مرکزی کشورمان با برهم صالح رییس جمهور عراق، حمایت از مکانیزم‌های بانک‌های مرکزی ایران و عراق در خصوص تسهیل همکاری‌های مالی و پولی با هدف گسترش روابط اقتصادی و بازرگانی دو کشور مورد تاکید قرار گرفت.

در این دیدار برهم صالح ضمن ابراز خرسندی از توافقات بانک های مرکزی دو کشور در سفر دکتر همتی به جمهوری عراق، ادامه مذاکرات در جهت رفع موانع همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی بخش دولتی و خصوصی دو کشور را خواستار و این مذاکرات را مورد حمایت رهبری سیاسی عراق دانست.




addup.center