دولت احمدی نژاد تکرار نمی‌شود اما کسر قابل توجهی از ۲۴ میلیونی که به روحانی رأی دادند، در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شرکت نخواهند کرد.
گروه خبری سیاسی
با نگاه مثبت می‌توان این برداشت را داشت که زیباکلام می‌خواهد هشدار دهد در انتخابات بعدی رأی «نه» الزاما در قالب یک نام تأییدشده جلوه نمی‌کند و شاید با نیامدن خود را نشان دهد اما همه چیز به فرجام برجام و سه‌سال آتی بستگی دارد.

به گزارش تجارت امروز، مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: «دولت احمدی نژاد تکرار نمی‌شود اما کسر قابل توجهی از ۲۴ میلیونی که به روحانی رأی دادند، در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شرکت نخواهند کرد. در عوض آن ۱۶ میلیون نفری که به آقای رئیسی رأی دادند به حسب تکلیف شرعی همچنان در انتخابات شرکت می‌کنند و حتی ۳-۴ میلیون از آرای روحانی نیز به آن سبد اضافه می‌شود. بنابراین در سال ۱۴۰۰ نامزد جریان اصول‌گرا با ۲۰ میلیون رأی پیروز انتخابات خواهد شد.»

این پیش‌بینی آقای دکتر صادق زیبا‌کلام از انتخابات آتی ریاست جمهوری در ایران است. استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران طبعا حق دارد پیش‌بینی کند و نظر خود را بگوید اما از یک چهر? آکادمیک انتظار می‌رود سخن او بیش از احساسات بر نکات عقلی و آماری متکی باشد.

انسان آمیزه‌ای از غریزه، احساس و خرد است و هر چه فردی بیشتر داعیه نخبه‌گی و خبرویت داشته باشد انتظار وجه سوم و خردورزانه‌تر سخن گفتن از او بیشتر است.

نخبگان هنری البته بیشتر بر احساس تکیه دارند و بر آنان حرجی نیست. از این رو می‌توان گفت اگر آقای زیبا‌کلام استاد دانشگاه نبود و مثلا بازیگر سینما یا بازیکن فوتبال بود این نوشته موضوعیت نداشت چون هنرمندان احساس‌گرا هستند و عجالتا احساسات با روحانی نیست.

آن هم در آستان? سالگرد نخستین انتخابات ریاست جمهوری که دیگری و نه روحانی تلگرام را فیلتر کرده و دسترسی به این پیام رسان تنها با فیلتر‌شکن میسر است و آمریکا نیز از برجام خارج شده و یک ضلع برجام می‌لنگد اما در این دومی هم روحانی بی‌تقصیر است و می‌خواهد با عصای اروپا برجام را سرپا نگاه دارد تا سای? جنگ دور باشد.

اما چرا پیش‌بینی آقای دکتر زیبا‌کلام نخبه‌گرایانه نیست؟ چون از نخبگان انتظار می‌رود اهل «تفکیک» باشند و حکم کلی صادر نکنند.

این قلم نمی‌خواهد ادعا کند خود نخبه است یا پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات آتی را شاهد خواهیم بود چون اساسا سال هاست که مجال کاندیداتوری به اصلاح طلبان نمی‌دهند و در سال ۹۲ و ۹۶ نیز اصلاح‌طلبان نامزد نداشتند بلکه از نامزد اعتدال‌گرا حمایت کردند. پس خطای اول در این تحلیل این است که محصور بودن دو نامزد اصلاح طلب انتخابات سال ۸۸ را نادیده انگاشته‌ و اصل حمایت نماد اصلاحات از هر نامزد رقیب کاندیدایی رادیکال را حتمی انگاشته‌اند.

خطای دوم اما چنان که گفته شد در تفکیک نکردن و هم? ۱۶ میلیون رأی را به حساب آقای رییسی گذاشتن است؛ حال آن که رأی سازمان‌یافته اصول گرایان ۴ میلیون است و رأی سنتی آنان ۳ میلیون است و در همه دوره‌ها هم تکرار شده است. ۹ میلیون رأی باقی مربوط به آرای طبقات فرودست جامعه و حاشیه‌نشینان است.

در انتخابات ۸۴ هم دیدیم که همین ۹ میلیون در مرحل? دوم به جانب احمدی‌نژاد گروید و نتیجه را تغییر داد و گرنه رأی واقعی او همان ۵ میلیون مرحله اول بود و در مرحله دوم سه میلیون سنتی هم اضافه شد و با آن ۹ به هفده رسید.

۲۴ میلیون روحانی هم قابل تفکیک است. ۸ میلیون رای سیاسی خالص و ۸ میلیون رای اجتماعی و ۸ میلیون رای نگران از رقیب در مجموع به ۲۴ میلیون رسید.

در واقع هر نامزدی که بتواند نرخ مشارکت را بالا ببرد و طیف متنوعی را شامل شود پیروز است. اگر سید محمد خاتمی در سال ۷۶ توانست به بیست میلیون رأی دست یابد چون رنگین کمانی از آرا را جذب کرد. هم نیروهای سیاسی، هم پایگاه اجتماعی و هم هراس از رقیب. در حالی که در سال ۸۴ آرا خُرد شد و گرنه در مجموع همان ۲۰ میلیون تکرار شد اگر آرای هاشمی رفسنجانی، مهدی کروبی، مصطفی معین و محسن مهر علیزاده را جمع بزنیم.

اصول گرایان ۷ میلیون رأی سازمان‌یافته و تکلیف‌گرا دارند ( ۴ و ۳) و دیدیم که در سال ۹۲ متوجه سعید جلیلی و دکتر ولایتی شد. باقی آرای طبقات ضعیف تر اقتصادی است. اصلاح طلبان نیز آرای مشخص سیاسی دارند و باقی پایگاه اجتماعی و هراس از رقیب و تنگ تر شدن فضاست.

از این روست که اصول گرایان می کوشند پایگاه اجتماعی (امید) اصلاح طلبان و اعتدال گرایان را تضعیف کنند تا آنان به صحنه نیایند و محدود به حضور علاقه مندان به اصل سیاست شود.

آن چه در این میان نادیده انگاشته شده اما این است که اتفاقا طبقات فرودست بیش از طبقات متوسط سرخورده می شوند و این گونه نیست که هم? ۹ میلیون الزاما برای یک اصول‌گرا به صحنه بیایند.

خطای اصلی در این پیش‌بینی اما این است که آقای زیباکلام فرض را بر شرکت قطعی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری گذاشته در حالی که اولا: قرار نیست آقای خاتمی اعتبار خود را برای هر کاندیدایی هزینه کند و اصطلاحا «تَکرار» کند و به هر که چک سفید بدهد. خاصه این که تعهد اخلاقی او با رفع حصر پایان می‌یابد.

ثانیا: قبل از انتخابات ۱۴۰۰ انتخابات مجلس در سال ۹۸ برگزار می‌شود و قبل از مجلس نیز باید تکلیف برجام روشن شود تا ببینیم اساسا روحانی با این وضعیت ادامه می‌دهد یا نه. یعنی می‌تواند ادامه دهد یا نه.

ثالثا: هر گاه رقیب قَدَری در میان بوده ائتلاف، ضرورت خود را تحمیل کرده و در غیر این چه اصلاح‌طلبان و چه اصول‌گرایان ائتلاف را ضروری ندانسته‌اند و سال ۱۴۰۰ نیز این فرض محتمل است.

رابعا: چنان که گفته شد نه آرای ۲۴ میلیون روحانی را می‌توان تماما اصلاح طلبانه - اعتدال‌گرایانه دانست و نه آرای ۱۶ میلیونی آقای رییسی را باید تماما اصول‌گرایانه توصیف کرد. چرا که اولی مجموعی از آرای سیاسی و اجتماعی و سلبی (نه به رقیب) است و دومی مجموعی از آرای سیاسی و تکلیفی و سازمان‌یافته و معیشتی. ضمن این که در بخش اول هم آرای معیشتی وجود دارد منتها با نگاه کلان تر اقتصادی و با آرمان دولت رفاه و نه الزاما امداد.

همواره این احتمال وجود دارد که عده‌ای سرخورده شوند و پای صندوق نروند اما این ظن هم قوی است که آرای سلبی به صحنه بیاید.

هر گاه انتخابات در ایران به همه‌پرسی بدل شده شور آن فزونی گرفته و در واقع مردم بیش از آن که فردی را از میان افرادی که تأیید شده اند برگزینند برای آری یا نه گفتن آماده‌اند.

جالب‌تر از همه سال ۸۴ بود که کسانی برای نه به قدرت به هاشمی رأی دادند و کسانی باز به قصد همین نه به احمدی نژاد!

از ۷۶ به این سو انتخابات به «آری و نه» بدل شده و مردم در واقع آری یا نه را در قالب اسامی به صندوق می‌اندازند. در برخی از انتخابات مانند مجلس هفتم البته گزینه «نه» به مکانیزم انتخابات هم در میان بوده است.

با نگاه مثبت می توان از سخنان آقای زیباکلام این برداشت را داشت که او می خواهد هشدار دهد در انتخابات بعدی «نه» الزاما در قالب یک نام تأیید شده جلوه نمی کند و ممکن و محتمل است با رأی ندادن خود را نشان دهد. اما همه به فرجامِ برجام و سه‌سال آتی بستگی دارد و با هیچ یک ۲۰ میلیون اصول‌گرایی از آن برنمی‌آید.

وزارت خزانه‌داری آمریکا چند فرد و شرکت مرتبط با ایران را تحریم کرد.
گروه خبری سیاسی
به گزارش تجارت امروز؛ به نقل از بلومبرگ، وزارت خزانه‌داری آمریکا دامنه تحریم‌های خود علیه تهران را گسترش داده و چندین شرکت ایرانی و ترک را به فهرست این تحریم‌ها افزود.

چند فرد حقیقی که تابعیت ایرانی و ترک دارند نیز مشمول این تحریم‌ها شده‌اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که شرکت‌های تحریم‌ها شده با خطوط هواپیمایی ماهان و معراج در ارتباط بوده‌اند.

در این بیانیه آمده است که شمار دیگری از شرکت‌های هواپیمایی از جمله کاسپین و یوپا نیز هدف تحریم قرار خواهند گرفت.

/ایلنا
حسن روحانی رئیس جمهور با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای والا مقام انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مدافعان حرم، تصریح کرد: شهدا مقام والایی دارند و در تاریخ انقلاب و دفاع مقدس، روزها و ایام مهم و سرنوشت‌سازی را آفریدند و جایگاه والایی دارند.
گروه خبری سیاسی

به گزارش تجارت امروز و به نقل از وب سایت ریاست جمهوری؛ حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز پنج‌شنبه در مراسم یازدهمین کنگره تجلیل از ایثارگران، ویژه شهدای فتح خرمشهر که همزمان با سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر و روز ملی مقاومت،‌ایثار و پیروزی برگزار شد، گفت: ماه رمضان، ماه غفران و رضوان الهی و ماه نزول قرآن، شب‌های قدر و ماه امام مجتبی(ع) و مولایمان امیرالمؤمنین علی(ع) است.

رئیس جمهور با بیان اینکه ماه رمضان این پیام را دارد که زمان در تاریخ گر چه از لحاظ ظاهر مانند یکدیگر است، اما در باطن، روزها و شب‌ها با هم تفاوت دارند و برخی ایام، جایگاه خاص و ویژه‌ای دارند، گفت: ما در زندگی، ساعات، روزها و لحظات سرنوشت‌ساز بسیاری داریم و گاهی یک لحظه بالاتر از همه عمر بوده و سرنوشت انسان در آن لحظه تغییر می‌کند.

دکتر روحانی با بیان اینکه باید قدردان لحظات سرنوشت‌ساز زندگی‌مان باشیم، گفت: حضرت علی(ع) در جنگ احزاب تنها دقایقی در برابر دشمن ایستاد، اما عمل او در آن میدان موجب پیروزی و سرنوشت‌ساز بود به گونه‌ای که پیامبر(ص) هنگامی که حضرت علی(ع) به میدان می‌رفت، فرمود: تمام ایمان در برابر تمام شرک و کفر ظاهر شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه عمل انسان گاهی به منزله کل اسلام و ایمان بوده و حضور، فداکاری، اقدام، عمل و کلام او معادل عبادت همه انسان‌ها می‌شود، گفت: پیامبر(ص) پس از جهاد حضرت علی(ع) در جنگ خندق، فرمود: «یا علی با کار تو غرور و افتخار در خانه هر مسلمان بوجود آمد و ذلت به خانه هر کافر رفت.»

دکتر روحانی تأکید کرد: ملت ایران و ملت‌ها و رهبران اسلامی گاهی در لحظاتی مهم و سرنوشت‌ساز قرار می‌گیرند که باید در آن تصمیم و عمل سرنوشت‌ساز داشته باشند.

دکتر روحانی با بیان اینکه از ابتدای نهضت اسلامی، شهدای فراوانی در حوادث گوناگون از جمله حادثه فروردین ۴۲ در فیضیه و پس از آن در سال ۵۷ و دوران دفاع مقدس داشته‌ایم، گفت: شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس همگی در تاریخ انقلاب نقش‌آفرین بوده و از عزت، شرف، ملت، ایمان و ارزش‌های کشور، دفاع کردند.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه اگر فداکاری و ایثار رزمندگان وجود نداشت و اگر آنها ایستادگی و دفاع نکرده و از مرز و بوم، حیثیت، اسلام و انقلاب دفاع نمی‌کردند، امروز معلوم نبود در چه شرایط و جایگاهی قرار داشتیم، گفت: در چند سال اخیر دیدید که عده‌ای تروریست در عراق و سوریه با جان، مال و ناموس مردم چه رفتاری داشتند.

دکتر روحانی با بیان اینکه عزت، عظمت و آبرو از هر چیز دیگری برای یک ملت، بالاتر است، افزود: اگر ملتی ثروتمند و پرجمعیت داشته باشیم، اما در برابر یک ابرقدرت، ذلیل باشیم، به جایی نخواهیم رسید.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه رئیس جمهور جدید آمریکا مردم عربستان را گاو شیرده می‌نامد و با وقاحت اعلام می‌کند که باید آنها را دوشید، گفت: ثروت و زندگی زیبا برای یک ملت ارزشمند است، اما بالاتر از آن جایگاه و آبروی یک ملت است.

دکتر روحانی تأکید کرد: امروز ملت ایران به عنوان ملتی بزرگ و عزیز در دنیا مطرح است، چرا که یک تنه و با اتکاء به خدا و توسل به پیامبر و ائمه در برابر دشمن ایستاد و دفاع کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس، شرق و غرب، در برابر ما قرار داشت و همه گونه امکانات در اختیار دشمن قرار می‌دادند، گفت: ملت ایران در این جنگ ۸ ساله بسیار مظلوم بود و رزمندگان ما به تنهایی ایستادند و روزهای پرافتخار زیادی را بوجود آوردند.

دکتر روحانی با بیان اینکه اولین عملیات بزرگ و غرور آفرین ما در دوران مقدس، عملیات ثامن‌الائمه بود که منجر به شکست حصر آبادان شد و پس از آن عملیات بستان، عملیات فتح‌المبین و علمیاتی بود که در سوم خرداد منجر به آزادی خرمشهر عزیز گردید، گفت: در آزادسازی خرمشهر همه ملت ایران اعم از ارتش، سپاه، بسیج، عشایر و نیروی انتظامی، تلاش کردند.

رئیس جمهور تأکید کرد: پیام سوم خرداد این است که دنیا در فتح خرمشهر پذیرفت، ایران شکست‌ناپذیر است.

دکتر روحانی با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس هیچ روزی مردم ایران را  از روز آزادسازی خرمشهر خوشحال‌تر نکرد، گفت: این غرور و افتخار متعلق به شهدا، جانبازان، ایثارگران و خانواده‌های آنان است که توانستند شادی و غرور را برای ملت به ارمغان بیاورند.

رئیس جمهور تصریح کرد: هر اقدامی که دولت برای خانواده معظم شهیدان و ایثارگران انجام دهد، یک تشکر ساده در برابر کار عظیمی است که آنها با نثار عزیزانشان برای کشور انجام دادند و از خدا می‌خواهیم تا به خادمان مردم توفیق دهد که بتوانیم به وظیفه خود به درستی عمل کنیم.

پیش از سخنان رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، آزادسازی خرمشهر در سوم خرداد را برگ‌زرینی در ۸ سال دفاع مقدس دانست  و تاکید کرد که این حرکت رزمندگان اسلام ،  دوست و دشمن را وادار به تحسین مقاومت و ایستادگی رزمندگان در دفاع از کشور کرد.

حجت الاسلام و المسلمین شهیدی با ارائه  گزارشی از برنامه‌ها و اقدامات بنیاد شهید و امور ایثارگران در برگزاری کنگره ملی تجلیل از ایثارگران و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، جانبازان و ایثارگران ، از دکتر روحانی و دولت تدبیر و امید به خاطر حمایت ها و اهتمام در توجه نسبت به خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران تقدیر کرد.

همچنین دکتر روحانی در این مراسم از ۱۲ خانواده شهید و برگزیده یازدهمین کنگره ملی تجلیل از ایثارگران از جمله خانواده شهید حاج احمد متوسلیان و خانواده شهید آیت الله اشرفی اصفهانی تقدیر کرد.

از اول انقلاب تا امروز، آمریکا انواع دشمنی‌ها را برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی انجام داده است و انواع کارهای سیاسی،‌ اقتصادی، نظامی و تبلیغاتی را علیه جمهوری اسلامی سازماندهی کرده است.
گروه خبری سیاسی
به گزارش تجارت امروز؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز در دیدار رمضانی سران قوا و جمعی از مسئولان و کارگزاران نظام، با اشاره به دشمنی مبنایی، عمیق و مستمر آمریکا با اصل نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران، شکست آمریکا در مسائل جاری را نیز به شرط ادای وظایف مسئولان، قطعی و بدون تردید خواندند.

حضرت آیت‎الله خامنه‎ای در این دیدار در سخنان مهمی در دو محور رفتار صحیح در قبال آمریکا، برجام و اروپا و نیز لوازم و ضرورت های حرکت راهگشای اقتصادی در داخل کشور، چندین تجربه عبرت آموز در روابط ایران و غرب را یادآوری و تضمین های لازم اروپا برای ادامه یافتن برجام را تشریح کردند: از اول انقلاب تا امروز، آمریکا انواع دشمنی‌ها را برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی انجام داده است و انواع کارهای سیاسی،‌ اقتصادی، نظامی و تبلیغاتی را علیه جمهوری اسلامی سازماندهی کرده است. همه‌ی این کارها هم هدفش «براندازی» بود و این کلمه که تکرار می‌شود، چیز جدیدی نیست.

ایشان افزودند: شما جمهوری اسلامی را مقایسه کنید که بعد از ۴۰ سال با توانایی‌های گوناگون دارد حرکت می‌کند و پیش می‌رود و همه‌ی این‌ها شکست خورده ... مثل گربه‌ی معروف داستان تام و جری؛ و باز هم شکست خواهد خورد. ما در شکست دشمن شک نداریم و هرکس که با معارف اسلامی آشنا باشد این را می‌داند. رئیس جمهوری کنونی آمریکا هم سرنوشتی بهتر از اسلافش مانند بوش و نئوکان‌ها و ریگان نخواهد داشت و در تاریخ گم خواهد شد.
/خبرآنلاین
در جلسه امروز فراکسیون امید،عارف برای کاندیدا شدن در انتخابات ریاست مجلس مخالفت نکرد.
گروه خبری سیاسی
به گزارش تجارت امروز؛ عضو فراکسیون امید مجلس گفت: در جلسه امروز فراکسیون امید،عارف برای کاندیدا شدن در انتخابات ریاست مجلس مخالفت نکرد.

سید ابوالفضل موسوی بیوکی عضو فراکسیون امید مجلس از برگزاری جلسه ظهر امروز این فراکسیون خبر داد و گفت: در این جلسه برخی از اعضا اصرار داشتند تا محمدرضا عارف رئیس فراکسیون کاندیدای ریاست مجلس شود که وی با این موضوع مخالفت نکرد و تصمیم‌گیری در این باره را به جلسه روز یکشنبه هفته آینده مجمع عمومی موکول کرد.

وی با بیان اینکه این جلسه حول محور انتخابات هیئت رئیسه مجلس بود، ادامه داد: قرار شد در روزهای آینده کمیته‌ای که برای انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس تشکیل شده است گزارشاتی را به اعضا ارائه کنند تا هیئت رئیسه فراکسیون در این زمینه تصمیم نهایی را اتخاذ کند.

عضو فراکسیون امید تصریح کرد: در این جلسه مقرر شد تا با سایر فراکسیون‌های سیاسی مجلس درباره انتخابات هیئت رئیسه مجلس رایزنی شود.

موسوی بیوکی افزود: در جلسه امروز نظر اعضا این بود که مسعود پزشکیان یکی از کاندیداهای فراکسیون امید برای نایب رئیسی مجلس باشد که تصمیم‌گیری در این زمینه نیز به نشست مجمع عمومی فراکسیون موکول شد.
/تسنیم 
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن