_  

گروه خبری حوادث

چهارشنبه سوری 95 همراه با صحنه‌هایی دردآور


مواد محترقه در آخرین چهارشنبه سال گذشته موجب مصدومیت شماری از هموطنان و تبدیل شادی به غم شد.
چهارشنبه سوری 95 همراه با صحنه‌هایی دردآور
 سالهاست‌هاست جشن چهارشنبه سوری به چهارشنبه سوزى تبدیل شده است، بى احتیاطى‌ها و هیجاناتى كه به قیمت آسیب، مصدومیت ، قطع عضو و حتى مرگ تمام می‌شود.

به گزارش تجارت امروز:  سال آمارهاى بسیارى از سوختگی‌ها، معلولیت و نقص عضو در شب چهارشنبه آخر سال به گوش مى رسد اما باز هم شاهد حوادث دلخراش و صحنه‌های تكان دهنده‌اى ناشی از انفجار مواد محترقه هستیم.

بر اساس گزارش هاى وزارت بهداشت، آسیب‌هاى شایع در آتش بازی های چهارشنبه آخر سال مربوط به دست و پا و شدید ترین آسیب ها مربوط به صورت و چشم است ، این در حالى است که درمان آسیب‌های چشمی بسیار زمان بر بوده و ممکن است ماه ها و سال ها به طول بینجامد و حتى منجر به تخلیه چشم یا نابینایی فرد شود.

سرپرست اورژانس كشور بیشترین مصدومان چهارشنبه سوری را آقایان معرفى و شدت مصدومیت در آنها را چهار برابر خانم‌ها عنوان كرد، همچنین زخم و بریدگی اولین علت مصدومیت در چهارشنبه سال گذشته و ۹۱ درصد مصدومان در شهرها و بیشترین محل حادثه در خیابان ها بوده است.

دانش آموزان ۳۵ درصد مصدومان چهارشنبه سوری

نكته تلخ حوادث چهارشنبه سورى این است كه ۳۵ درصد مصدومان را دانش آموزانى تشكیل مى دادند كه ۵۶ درصد مواد محترقه را از دست فروشان تهیه کرده بودند.

۴۲درصد آسیب دیدگى‌هاى مربوط به اندام‌هاى فوقانی و ۲۹ درصد مربوط به چشم ها بوده است، تلخ ترین خبر چهارشنبه آخر سال ۹۵ فوت پنج فوتی بوده است.

افزون بر این‌ها ۲۳ درصد مصدومان تا کنون درگیر مداوا هستند و مصدومیت آنها تا پایان عمرباقى مى ماند.

مصطفی ده‌مرده‌ای رئیس بیمارستان سوختگى مطهرى نیز آمار مصدومان ناشی از چهارشنبه آخر سال ۹۶ تاکنون را ۱۴ نفر اعلام كرد كه حال یکی از این مصدومان دچار سوختگی ۱۰۰ درصد، وخیم بوده و ۶ نفر هنوز در بیمارستان بستری هستند.

محمد طاهر رجبی معاون بیمارستان فارابی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه در سال‌هاى گذشته در چهارشنبه آخر سال شاهد افزایش مراجعات به بیمارستان فارابی بودیم، گفت: در سال‌هاى اخیر، جشن چهارشنبه سوری تبدیل به حوادث تلخ و خطرناک و آسیب زا شده است.

وی اظهار کرد: در چهارشنبه آخر سال شاهد حوادث و آسیب هاى شدید به چشم مانند پارگی چشم و پلک و ورود جسم خارجی به داخل این عضو بینایى هستیم.

معاون بیمارستان فارابی در ادامه به تعداد مصدومان چهارشنبه سوزى سال ۹۵اشاره كرد و افزود: در شب چهارشنبه سوری سال گذشته ۴۰۰ نفر بر اثر انفجار مواد محترقه به بیمارستان فارابی مراجعه کردند و از این تعداد ۲۵ نفر به دلیل آسیب‌های شدید به چشم در بیمارستان فارابى بسترى و جراحی شدند كه متاسفانه شمارى از این مصدومان چشم خود را از دست دادند و نابینا شدند.

رجبى مهمترین عوارض ناشی از انفجار مواد محترقه را سوختگی برشمرد و افزود: همه اعضاى بدن در اثر انفجار مواد محترقه در خطر هستند اما صورت و دست ها بیشتر آسیب را مى بینند.

معاون بیمارستان فارابی با بیان اینكه در چهارشنبه آخر سال با حوادثى كه منجر به ترکیدن چشم مى شود نیز روبرو مى شویم، گفت: سوختگى چشم و تركیدن این عضو بینایى بدن كه موجب بیرون آمدن اجزاى چشم مى شود از آسیب هایى است كه منجر به تخلیه چشم و نابینایى فرد مى شود.

وى یادآور شد: در اسفند ماه امسال نیز شاهد مراجعات مصدومان بر اثر مواد منفجره به بیمارستان فارابى بودیم و هرچه به ساعات چهارشنبه آخر سال نزدیک مى شویم، لحظه به لحظه به تعداد مصدومان افزوده مى شود.

در ادامه تصاویری از حوادث دلخراش و دردناك چهارشنبه سوری سال گذشته كه برای جوانان و نوجوانان اتفاق افتاده است و به دلیل شدت جراحت در ناحیه چشم به بیمارستان فارابی مراجعه کرده اند مشاهده کنید.

وحشتناک‌ترین و دلخراش ترین تصاویر چهارشنبه‌سوری ۹۵ با طعم درد و خون (۱۸+)

وحشتناک‌ترین و دلخراش ترین تصاویر چهارشنبه‌سوری ۹۵ با طعم درد و خون (۱۸+)

وحشتناک‌ترین و دلخراش ترین تصاویر چهارشنبه‌سوری ۹۵ با طعم درد و خون (۱۸+)

وحشتناک‌ترین و دلخراش ترین تصاویر چهارشنبه‌سوری ۹۵ با طعم درد و خون (۱۸+)

وحشتناک‌ترین و دلخراش ترین تصاویر چهارشنبه‌سوری ۹۵ با طعم درد و خون (۱۸+)

وحشتناک‌ترین و دلخراش ترین تصاویر چهارشنبه‌سوری ۹۵ با طعم درد و خون (۱۸+)

وحشتناک‌ترین و دلخراش ترین تصاویر چهارشنبه‌سوری ۹۵ با طعم درد و خون (۱۸+)

وحشتناک‌ترین و دلخراش ترین تصاویر چهارشنبه‌سوری ۹۵ با طعم درد و خون (۱۸+)

وحشتناک‌ترین و دلخراش ترین تصاویر چهارشنبه‌سوری ۹۵ با طعم درد و خون (۱۸+)

وحشتناک‌ترین و دلخراش ترین تصاویر چهارشنبه‌سوری ۹۵ با طعم درد و خون (۱۸+)

وحشتناک‌ترین و دلخراش ترین تصاویر چهارشنبه‌سوری ۹۵ با طعم درد و خون (۱۸+)

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

جزئیات جدید و ناراحت کننده از آزار جنسی گروهی پسران


مسئله‌ای با چک‌کردن ساعت یکی از دانش‌آموزان (اپل واچ) از طرف پدر دانش‌آموز و دیدن فیلمی مستهجن لو می‌رود و بعد ابعاد گسترده‌تری پیدا می‌کند.
به گزارش تجارت امروز به نقل از شرق، فیلم‌ها از زوایای مختلف در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخد. صدای فریادهای مادران و صورت بی‌حس‌وحال متهم و جو متشنج در سالن آمفی‌تئاتر مدرسه، با صدای مادری را که رسا از حق فرزندش دفاع می‌کند، بارها بالا و پایین می‌کنیم.

ماجرا، ماجرای مدرسه‌ای غیرانتفاعی است و ادعا، ادعایی است بسیار وحشتناک. می‌گویند بچه‌های مدرسه که یکی از بهترین مدارس منطقه دو تهران است، آزار جنسی دیده‌اند.

خبرها اول از یک رسانه داخلی منتشر شد و بعد ابعاد گسترده‌تری پیدا کرد؛ آن‌قدر بزرگ و بزرگ‌تر ‌شد تا کلافی سردرگم و گره‌خورده روی زمین ماند که وقتی با مادر چند نفر از دانش‌آموزان مدرسه تماس می‌گیریم، جز دشنام چیزی عایدمان نمی‌شود. آنها می‌گویند هدفشان از رسانه‌ای‌کردن ماجرا احقاق حق دانش‌آموزان مدرسه بود؛ اما حالا با بزرگ‌ترکردن بیش‌از‌پیش ماجرا، آنها تصمیم به سکوت گرفته‌اند.

تراژدی را می‌شود در دو خط خلاصه کرد؛ معلم ۲۸‌ساله، متأهل و دارای یک فرزند سه‌ساله، جزء محبوب‌ترین معلمان مدرسه، حالا به اتهام آزار و اذیت دانش‌آموزانی که چون جان او را دوست داشته‌اند، زندانی است. گفته می‌شود معلم با ارسال فیلم‌های پورنو به دانش‌آموزان متوسطه اول این مجتمع آموزشی (یعنی دانش‌آموزان پایه هفتم، هشتم و نهم) و همچنین دستمالی آنها و خوردن مشروبات الکلی با آنها متهم به برقراری روابط خارج از عرف است و همچنین دانش‌آموزان را وادار به برقراری ارتباط جنسی با یکدیگر کرده. مسئله‌ای که گویا با چک‌کردن ساعت یکی از دانش‌آموزان (اپل واچ) از طرف پدر دانش‌آموز و دیدن فیلمی مستهجن لو می‌رود و بعد ابعاد گسترده‌تری پیدا می‌کند.

پیگیری ویژه
اما چیزی که مهم است، شاید این باشد که هنوز زوایای قضیه برای خود والدین نیز روشن نیست؛ اما آنها اشد مجازات برای متهم، تعطیلی مدرسه و تودیع خسارت از آموزش‌وپرورش را حقوق مسلم خود می‌دانند. بلافاصله پس از رسانه‌ای‌شدن این اتفاق رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی وزارت آموزش‌وپرورش به پیگیری اتفاق پیش‌آمده تأکید کرد.

مرتضی نظری درباره اقدامات آموزش‌وپرورش در ماجرای آزار و اذیت جنسی تعدادی از دانش‌آموزان یکی از مدارس پایتخت اظهار کرد:‌ هر اقدامی که لازم باشد، برای دفاع از حقوق دانش‌آموزان این مدرسه انجام خواهیم داد و آموزش‌وپرورش با حساسیت ویژه‌ای این مسئله را بررسی می‌کند.

او افزود: وزارت آموزش‌وپرورش در بالاترین سطح ممکن و با استفاده از تمام ظرفیت‌های قانونی، قضائی و حقوقی موضوع را بررسی می‌کند و با قصور و تقصیر مسئولان مرتبط این ماجرا در هر سطحی که محرز شود، اقدام قاطع انجام خواهد داد و به افکار عمومی تضمین می‌دهیم که به خاطر برهم‌خوردن آرامش خانواده‌ها به دلیل تخطی یک نیروی آزاد و غیررسمی کوتاه نمی‌آییم. چون ابعادی از مسئله نیاز به اعلام نظر مراجع قضائی، حقوقی و روانکاوان دارد، باید ابعاد موضوع مشخص و محرز شود تا نتایج پیگیری‌های خود را به‌ صورت مستمر از طریق رسانه‌ها منعکس کنیم، البته در این ماجرا تا حد بسیار زیادی کوتاهی، تعلل و بی‌تفاوتی مدیر و مؤسس مدرسه محرز و پرونده مدرسه در شورای نظارت در حال بررسی است.

نظری بیان کرد:‌ آموزش‌وپرورش شهر تهران به‌طور ویژه در این زمینه فعالیت‌های حقوقی، بازرسی و پیگیری قضائی را انجام می‌دهد.‌

همچنین وزیر آموزش‌وپرورش در حکمی به بازرس ویژه وزارتی درباره رسیدگی به ماجرای آزار و اذیت دانش‌آموزان مدرسه‌ای در منطقه دو تهران را ابلاغ کرد. وزیر آموزش‌وپرورش در ابلاغ این حكم به بزرگی‌زاده با اشاره به ‌اتفاق بسیار شنیع انجام‌شده در یکی از واحدهای آموزشی منطقه دو تهران از او خواست تا ضمن مراقبت در تسریع پیگیری‌ها، با فوریت و اولویت، همه عوامل مرتبط با اتفاق یادشده از ابتدا تاکنون را با گروهی از صاحب‌نظران موضوع بررسی دقیق کرده و هرگونه مسامحه احتمالی در هریک از واحدهای سازمانی متبوع را که موجب بروز آن شده است، سریعا گزارش كند.

مدرسه گران و خوشنام!
سه شماره تلفن به دستمان رسیده که نام صاحبان آنها را نمی‌دانیم؛ اما می‌دانیم از والدین دانش‌آموزان مدرسه مورد نظر هستند. اولین شماره تلفن را می‌گیریم و خانمی عصبانی گوشی را برمی‌دارد و می‌گوید: «خانم، من نمی‌دانم شما چقدر در جریان این موضوع هستید. از دیروز تا حالا فضای مجازی از این ماجرا منفجر شده و الان خانواده‌ها درگیر مشکلات روحی شده‌‌اند و آن‌قدر کامنت‌ها وحشتناک بود و به بچه‌های ما توهین کرده بودند که همه ما دچار حمله عصبی شده‌ایم. من اصلا مشکلی با رسانه‌ای‌شدن ماجرا ندارم و خودم از موافقان رسانه‌ای‌شدن بوده‌ام؛ ولی تصمیمی که گرفته شده، این است که اصلا مصاحبه‌ها را بایکوت کنیم. الان هم هیچ کاری نکنید، الان خانواده‌ها دل خوشی از خبرنگاران ندارند و آن‌قدر حال بدی از اتفاقات این چند روز و واکنش رسانه‌ای دارند که ترجیح می‌دهند فعلا سکوت کنند. آموزش‌وپرورش هم به‌شدت پیگیر این اتفاقات است. از طرفی اخبار منتشر‌شده ضد‌و‌نقیض است و تعداد بچه‌هایی که آزار شده‌اند، هم اشتباه درج شده».

دومین شماره تلفن هم ترجیح می‌دهد سکوت کند و می‌گوید آنها تنها در انتظار گرفتن حق بچه‌هایشان بوده‌اند؛ اما حالا بچه‌ها و خانواده‌ها به خاطر چند اشتباه در مظان اتهام قرار گرفته‌اند.

مدرسه در یکی از فرعی‌های خیابان حضرت ابوالفضل بلوار مرزداران است، یک مجتمع آموزشی بزرگ و غیرانتفاعی و مشهور که به گفته اهالی محل خیلی‌ها آرزو داشته‌اند در آن مدرسه درس بخوانند. بالای سردر مدرسه دوربین‌های مداربسته‌ای نصب شده که گویا در چند وقت اخیر خیلی به کار مسئولان مدرسه نیامده، اما فضای مدرسه آرام است و خبری از هیاهوهای منتشرشده در روزهای اخیر نیست.

پیرمردی در کمرکش کوچه ایستاده و مدرسه را نگاه می‌کند، از او سؤال می‌کنم که چقدر درباره مدرسه می‌داند و او می‌گوید پسرش زمان مدیریت آقای «م» اینجا درس می‌خوانده، حدودا پنج سال پیش و حالا از شنیدن خبرها در کانال‌های تلگرامی وحشت کرده و آمده تا ببیند این اتفاق برای بچه‌های دوره‌های تحصیلی قبلی مدرسه هم افتاده یا نه. از پله‌های مدرسه بالا می‌روم، دو نگهبان با پیراهن مردانه آبی جلوی در نشسته‌اند، به بهانه ثبت‌نام فرزند وارد مدرسه می‌شوم و می‌گویند اتاق معاون آموزشی طبقه بالاست.

بالا هم خبری نیست، فضا آرام و به دور از هیاهوست و شبیه همه مدرسه‌هایی است که سعی می‌کنند بهتر از بقیه باشند، روی یک دیوار بنری بزرگ نام شاگردان ممتاز مدرسه و معدلشان درج شده. دفتر معاون آموزشی هم آرام است اما کسی آنجا نیست.

از یکی از کارمندان درباره نحوه ثبت‌نام سؤال می‌کنم و او می‌گوید بعد از دو مرحله مصاحبه درباره ثبت‌نام به ما اطلاع خواهند داد. هیچ مسئله غیرعادی‌ای در مدرسه به چشم نمی‌خورد. داخل کوچه می‌روم و از چند خانه درباره اتفاقات اخیر سؤال می‌کنم، ساکنان محل می‌گویند مدرسه جزء خوشنام‌ترین مدارس است و آدم‌های پولدار منطقه فرزندانشان را در مدرسه ثبت‌نام می‌کردند و از شنبه تا دوشنبه مدرسه شلوغ بوده و حتی یکی از خانواده‌ها می‌خواسته مدرسه را آتش بزند...

دوباره داخل مدرسه می‌شوم، تا مشخص شود هنوز اقدام به ثبت‌نام می‌شود یا خیر. از نگهبان درباره هزینه‌های ثبت‌نام می‌پرسم و او مرا به امور مالی ارجاع می‌دهد، به گفته مسئول مالی مدرسه، هزینه ثبت‌نام در مدرسه برای پایه هفتم سال گذشته حدود ۹ میلیون تومان بوده که برای سال جدید ۲۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد، این هزینه فارغ از هزینه ناهار و سرویس است و برای آن نیز جداگانه باید حدود شش میلیون پرداخت شود. فرم ثبت‌نام را می‌گیرم و از مدرسه خارج می‌شوم.

افسار از دست ما در رفته
ساعت یك ظهر، پدر یکی از دانش‌آموزان، همان پدری که قصد‌ آتش‌زدن مدرسه را داشته، به دعوت ما به روزنامه شرق می‌آید.

او درباره اتفاقات آرام و شمرده صحبت می‌کند، خونسرد به نظر می‌رسد، اما ترجیع‌بند حرف‌هایش یک چیز است، او می‌گوید: آن مدرسه بیش از ۱۵۰ دانش‌آموز در مقطع متوسطه اول داشته است. این اتفاق در متوسطه مقطع اول افتاده و هنوز هم جزئیات آن برای ما مشخص نیست. خود من با پسرم صحبت کردم و حتی او را نزد روان‌کاو بردم، برای پسر من آسیب در حد نشان‌دادن فیلم‌های مستهجن و دادن مشروبات الکلی بوده، آقای «ح» با چند تا از دانش‌آموزان اقدام به کشیدن سیگار می‌کرده، اما در بعضی از بچه‌ها گویا این آسیب جدی‌تر بوده، گویا وادار به برقراری رابطه جنسی بین بچه‌ها می‌کرده، ما تصمیم به رسانه‌ای‌کردن این ماجرا گرفتیم تا پشتمان خالی نشود، اما الان ظاهرا افسار از دست ما در رفته و همه می‌گویند کاش آن‌قدر مسئله رسانه‌ای نمی‌شد.

پدر این دانش‌آموز در پاسخ به این سؤال که آیا از کادر آموزشی این مدرسه تا پیش از این اتفاق راضی بوده‌اند، می‌گوید: من و مادر پسرم متارکه کرده‌ایم و پسرم نزد مادرش زندگی می‌کند، پس از متارکه با اینکه محل زندگی پسرم از مدرسه دور شد، اما چون ما از کادر آموزشی رضایت نسبی داشتیم، مدرسه را تغییر ندادیم. من برای ثبت‌نام پسرم در پایه هشتم حدود ۱۶ میلیون تومان هزینه کرده‌ام. اما در سال‌های گذشته مدرسه فقط به سمت پول‌درآوردن رفت، در واقع در ابتدای امر بود که مدرسه برای جذب مشتری کادر آموزشی مجرب‌ آورده بود. این مدرسه در تهران شناخته‌شده بود، اما در سال‌های گذشته میانگین سنی معلمان پایین آمد و این اتفاق‌ها هم افتاد.

از خانواده دانش‌آموزان برای کسب اطلاع دعوت شده، آنها مصر به ادامه این پرونده هستند. او تأکید می‌کند: به گفته بچه‌ها حداقل هفته‌ای دو بار این معلم که معاون آموزشی بوده، با بچه‌ها در محیط‌های داخلی مدرسه مشروبات الکلی مصرف می‌کرده، بچه‌های قلدرتر مدرسه به او نزدیک می‌شدند و برایش کشیک می‌دادند. او از طریق نرم‌افزار ویسپی برای دانش‌آموزان فیلم‌های مستهجن ارسال می‌کرده، اما ما نمی‌دانیم که بین آنها و بچه‌ها چه گذشته است. روز اول خود معلم به این اقدامات اعتراف کرده ولی حالا کلا زیر ماجرا زده.

او ادامه می‌دهد: من روز اول آن‌قدر عصبی بودم که بنزین ریختم تا مدرسه را آتش بزنم، چون احساس می‌کنم آنها فقط دنبال ماست‌مالی‌كردن اتفاق بودند. خواسته ما به برکناری این معلم ختم نمی‌شود، بچه‌های ما الان بخواهند از این مدرسه به هر مدرسه‌ای بروند با انگ‌های بدی از مدارس طرد می‌شوند، این مدرسه باید تعطیل شود و آموزش‌وپرورش باید به ما نامه بدهد که بچه‌هایمان را در یک مدرسه ثبت‌نام کنیم. به گفته این پدر، معلم مربوطه جزء محبوب‌ترین معلمان مدرسه است و با طرح نقشه رفاقت با دانش‌آموزان به آنها نزدیک شده، همچنین گلایه او از کادر مدرسه، عدم کنترل درست اتفاقات است.

او می‌گوید: ما به بچه‌هایمان تلفن همراه نمی‌دادیم، اما همیشه تلفن همراه معلم‌های جوان مثل معلم پرورشی که یک بچه ۱۸، ۱۹ ساله است و همین آقای «ح»، دست بچه‌های ما بود. بچه‌های ما مدام با این مردان جوان تنها بودند. از طرفی این آقا اتاق جدا نداشته، مگر می‌شود مدیر مدرسه متوجه رفتارهای او نشده باشد؟‌

انحلال مدرسه
فاطمه سعیدی، عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با «شرق»، ضمن ابراز تأسف از حادثه پیش‌آمده می‌گوید: «گذشتن از فیلترهای آموزش‌وپرورش برای ورود به مدارس کار آسانی نیست، اما مسئله اصلی این است که گزینش آموزش‌وپرورش شامل تست‌های دقیق و بسیار مهم روانی نمی‌شود. به‌جای پرسیدن سؤالات شخصی و سرک‌کشیدن به زندگی مردم توسط حراست، بروید ببینید چگونه یک بیمار روانی در مدرسه ۱۶ دانش‌آموز را مورد آزار جنسی قرار می‌دهد؟ چندبار باید خبر آزار و تعرض و کتک‌خوردن بچه‌هایمان را بشنویم تا تصمیم بگیریم یک فکر اساسی بکنیم؟ مردم از ما سؤال می‌پرسند چرا چنین موجودات بیماری باید بتوانند وارد مدرسه شده و با بچه‌هایشان در ارتباط باشند؟ وزارت آموزش‌وپرورش چقدر روی سلامت روانی کسانی که گزینش می‌شوند حساس است؟»

وی افزود: «اینکه معلم پاسخ سؤالات بعضا نامربوط گزینش را بداند مهم‌تر است یا اینکه پیش از ورود به مدرسه یک تست سلامت روان دقیق و کامل بدهد؟ اگر مدرسه جای امنی برای بچه‌ها نباشد پس کجا امن است؟ هربار تعرضی به یکی از کودکان این کشور می‌شود همه حساس می‌شوند، تذکر می‌دهند و خواستار مجازات برای عاملان می‌شوند. قاتل ستایش را اعدام کردیم. آیا باعث شد که دیگر این فجایع تکرار نشود؟ چندبار قرار است این نوع اتفاق‌ها رخ دهد تا ما متوجه لزوم آموزش صحیح مراقبت و پیشگیری در مورد مسائل جنسی به کودکان و نوجوانان شویم؟»

سعیدی با اشاره به لزوم آموزش مسائل و حریم شخصی به دانش‌آموزان تأکید کرد: «بچه ما هنوز نمی‌داند تجاوز چیست و کاری که چنین فرد شیطان‌صفتی با او می‌کند چیست. در همین ماجرا گفته می‌شود یکی از کسانی که مورد تعرض جنسی و آزار و اذیت قرار گرفته دچار افسردگی شده و والدین او به روان‌شناس مراجعه کرده‌اند. در خلال جلسات روان‌کاوی دکتر متوجه رخ‌دادن چنین فاجعه‌ای شده است. پس کی قرار است بفهمیم باید درباره این مسائل به بچه‌هایمان آموزش درست بدهیم تا بتوانند در مقابل چنین افراد مریض و شیطان‌صفتی از خودشان دفاع کنند؟ آقایان و خانم‌ها، ما در مقابل چنین حوادثی مسئولیم. آیندگان ما از ما سؤال می‌پرسند، خداوند ما را مورد بازخواست قرار می‌دهد که شما که در صندلی وکلای ملت نشسته بودید آن روز چه کردید؟ چند فاجعه دیگر از این دست باید رخ بدهد تا یک قانون شفاف و درست برای مبارزه با کودک‌آزاری در مجلس تصویب شود؟»

همچنین کمیسیون آموزش خواستار انحلال این مدرسه غیردولتی و برخورد با عوامل خاطی شد.

میرزاده، سخنگوی کمیسیون‌ آموزش و تحقیقات مجلس، با اشاره به بررسی موضوع تعرض به گروهی از دانش‌آموزان پسر در دبیرستان غیردولتی غرب تهران در جلسه امروز، گفت: جلسه امروز کمیسیون آموزش مجلس، با حضور معاونان وزارت آموزش‌وپرورش و مسئولان حراست برگزار شد که اعضای کمیسیون، موضوع فیلم پخش‌شده درباره تعرض به گروهی از دانش‌آموزان در یکی از مدارس غیردولتی را بررسی کردند. بعد از بررسی‌ها، اعضای کمیسیون، انحلال این مدرسه غیردولتی و برخورد با عوامل خاطی از سوی دستگاه قضائی شدند، البته اعلام شد که فرد خاطی دستگیر شده است.

همچنین پروانه مافی، دیگر نماینده مجلس، تأکید کرد: ما برای این موضوع قاطعانه پیگیر طرح سؤال از وزیر هستیم، وزیر باید در این خصوص پاسخ‌گو باشد. هنوز ابعاد ماجرای پیش‌آمده مشخص نیست، اما چند نکته را نباید فراموش کرد؛ این هشداری است برای تسریع در رسیدگی به لایحه حمایت از حقوق کودکان که سال‌هاست در مجلس خاک می‌خورد و نمایندگان به بهانه داشتن کارهای مهم‌تر، از بررسی آن سر باز می‌زنند، از طرفی لزوم آموزش مسائل جنسی به دانش‌آموزان برای آنکه خطرات اطراف خود را بشناسند احساس می‌شود. از طرفی باز هم مثل بقیه پرونده‌هایی که رسانه‌ای شدند، حقوق متهم فراموش شد و همچنین رسانه‌ها فراموش کردند سوژه، دانش‌آموزان هستند.

آنها تصویری از اتفاق پیش‌آمده در این مدرسه طراحی کرده‌اند که می‌تواند در صورت اثبات‌نشدن، صدمات جبران‌ناپذیری به آنها بزند، اما باز هم نتیجه کار مشخص است؛ نه اجازه آموزش مسائل جنسی و حفاظت فیزیکی به دانش‌آموزان داده می‌شود، نه لایحه حمایت از حقوق کودکان به جایی می‌رسد، نه در پرونده‌های بعدی جانب انصاف و کار حرفه‌ای رعایت می‌شود، چون همه کارهای مهم‌تری برای انجام دارند. از همه مهم‌تر، رسیدگی به خواسته‌های خانواده مستأصل این دانش‌آموزان است. آنها در یک کانال کوچک در واتس‌اپ با نام کمپین حمایت از فرزندانمان با هم حرف می‌زنند و به هم قوت قلب می‌دهند.

وجود مسئولان آموزشی و قضائی کشور برای بهترشدن حالشان بهترین کمک به آنهاست. این کوچک‌ترین خواسته‌ای است که می‌شود برایشان برآورده کرد.

جزئیات تکان دهنده تجاوز به 41 دختر در ایرانشهر


آخرین آماری که اداره آگاهی ایرانشهر براساس اعترافات فرد دستگیر شده به خانواده یکی از قربانیان داده حکایت از قربانی شدن 41 دختر ایرانشهری دارد.

به گزارش تجارت امروز، روز جمعه خبر تجاوز به تعدادی از دختران ایرانشهری در تریبون نمازجمعه ایرانشهر مطرح شد که پس از انتشار این خبر فرماندار ایرانشهر از دستگیری یک نفر از عاملان و پیگیری این ماجرا داد.

روز گذشته مولوی طیب امام جمعه اهل تسنن شهرستان ایرانشهر در خطبه‌های نماز عید از تجاوز به ۴۱ دختر در این شهرستان خبر داد که این موضوع به‌صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و بازخورد‌های فراوانی از سوی کاربران و مردم سیستان و بلوچستان داشته است.

از آنجایی که سیستان و بلوچستان، استانی با تعصبات خاص مذهبی است، صحبت کردن راجع به این آسیب اجتماعی آسان نبوده و شاید بسیاری از آسیب‌دیدگانِ موضوع تجاوز به‌دلیل تعصبات و ترس از رسانه‌ای شدن یا به اصطلاح دیگر حفظ آبروی خود این مسئله را در سکوت نگه داشته و پیگیری نکنند.

برای اطلاع از آخرین اقدامات انجام شده در پیگیری موضوع تجاوز در ایرانشهر به سراغ مسئولان شهرستان ایرانشهر رفتیم.

تعداد قربانیان تجاوز مشخص نیست

نبی بخش داوودی درباره انتشار این مطالب در فضای مجازی در می‌گوید: پیگیری این مسائل از نظر قانونی چارچوب‌های خاص خود را دارد و به‌راحتی نمی‌توان در این‌باره اظهارنظر کرد چرا که تاکنون به تعداد یا اطلاعات مشخصی از موضوع تجاوز به دختران در ایرانشهر دست نیافته‌ایم.

وی می‌افزاید: همان ابتدای امر در کمتر از چند ساعت عامل اصلی موضوع تجاوز را دستگیر کرده و در حال پیگیری هستیم، اما قضایا پیچیده است و تاکنون به جمع‌بندی نهایی درباره این موضوع نرسیده‌ایم.

داوودی متذکر شد: اثبات موضوع تجاوز به دختران در ایرانشهر مستلزم آزمایشات و پیگیری‌های ویژه است که در دستور کار شورای تامین و پزشکی قانونی قرار گرفته و به‌زودی اخبار موثق در این‌باره منتشر خواهد شد.

فرماندار ایرانشهر افزود: تاکنون هیچ تعدادی به‌طور قطع مشخص نشده و دامن‌زدن به این موضوعات تا زمان اثبات قطعی آن سبب پیچیدگی بیشتر موضوع خواهد شد.

مسئولان و بزرگان اقوام پای کار بیایند

همچنین امام جمعه ایرانشهر در این‌باره به ایلنا گفت: منبع صحبتی که در نماز عید فطر ایرانشهر داشته‌ام، اولیای یکی از دختران آسیب‌دیده بود که با حجمی از نگرانی و اضطراب از بنده خواست این موضوع را به گوش مسئولان برسانم تا پیگیری شود و از تکرار این اتفاق جلوگیری شود.

مولوی طیب ملازهی افزود: خوشبختانه ابتدای امر یک نفر از عاملان این موضوع دستگیر شده و طبق گفته شورای تامین و اعلام نیروی انتظامی موضوع در دست بررسی و دستگیری دیگر حلقه‌های آن در دست انجام است.

وی درباره تعداد قربانیان تجاوز در ایرانشهر گفت: طبق اطلاعاتی که تا قبل از نماز عید فطر از طریق خانواده‌ها و اطلاعات انتظامی به بنده رسیده تعداد قربانیان تجاوز در ایرانشهر در چندماه اخیر ۴۱ نفر است.

مولوی طیب متذکر شد: آخرین آماری که اداره آگاهی ایرانشهر براساس اعترافات فرد دستگیر شده به خانواده یکی از قربانیان داده حکایت از قربانی شدن ۴۱ دختر ایرانشهری دارد.

وی درباره دلایل این اتفاق در شهر ایرانشهر گفت: عوامل زیادی می‌تواند سبب رخ دادن چنین ناهنجاری‌های اجتماعی در ایرانشهر باشد که یکی از آن‌ها مهاجر بودن این شهرستان به‌دلیل موقعیت تجاری آن است که این موضوع باعث شده افراد زیادی از نقاط مختلف با افکار و تربیت‌های متفاوت در این شهرستان زندگی کنند.

مولوی طیب خاطرنشان کرد: هجمه‌های فرهنگی که دشمنان ایران و دین علیه این مردم انجام می‌دهند باعث می‌شود عده‌ای با بی‌خردی دست به انجام چنین کار‌هایی بزنند و دختران این شهرستان مذهبی و سنتی را در گرداب ندانم کاری‌های خود فرو ببرند و جامعه را از اخلاقیات تهی کنند.

وی ادامه داد: فرد دستگیر شده سرمایه‌دار و غنی است. متاسفانه عده‌ای زور دارند و عده‌ای هم زر و پول دارند و گاهی همراه شدن این دو گروه با هم سبب رخ دادن اتفاقاتی مانند تجاوز به دختران در ایرانشهر می‌شود.

مولوی طیب درباره حمایت از دختران آسیب‌دیده گفت: متولیان و کسانی که تخصصی در این امر دارند باید پای کار بیایند و برای حل این مشکل چاره‌اندیشی کنند. ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مردم با اعتقاد خود زنده‌اند و یکسری قواعد و قوانینی بر زندگی آنان حاکم است. عقلای قوم باید چاره‌اندیشی کنند تا این معضل اجتماعی در ایرانشهر و بین زنان مسلمان ریشه‌کن شود. این موضوع احساسات مردم را جریحه‌دار کرده و باید پاسخی برای این معضل پیدا شود.

احساس ناامنی اجتماعی در ایرانشهر

همچنین نماینده ایرانشهر در این‌باره به ایلنا گفت: موضوع تجاوز به دختران در ایرانشهر اتفاق افتاده، اما تاکنون آمار دقیقی از این موضوع به ما داده نشده و موضوع در دست پیگیری است.

وی تاکید کرد: تا اتمام تحقیقات قضایی نمی‌توان آماری از تعداد قربانیان این موضوع اعلام کرد.

محمد نعیم امینی‌فرد افزود: از نیرو‌های قضایی و انتظامی خواسته‌ایم در اسرع وقت ابعاد مختلف قضیه بررسی و موضوع تجاوز به دختران ریشه‌یابی شود چراکه رخ دادن چنین اتفاقی در یک جامعه سنتی مانند ایرانشهر، جای تامل دارد و خبر از سست شدن بنیان‌های اخلاقی می‌دهد.

به گواه نماینده مردم ایرانشهر گسترش حاشیه‌نشینی در ایرانشهر، قرار گرفتن این شهرستان در مسیر باند‌های سازمان‌یافته قاچاق مواد مخدر، می‌تواند از دیگر علل رخداد چنین اتفاقاتی در این شهرستان باشد.

امینی‌فرد درباره حمایت از دختران آسیب‌دیده گفت: این دختران قربانی اشتباهاتی شده‌اند که ما هم در آن سهیم بوده‌ایم. افراد آسیب‌دیده باید حمایت پزشکی و روانی شوند که خوشبختانه با حمایت دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر تاکنون ۴ فرد آسیب‌دیده مورد بررسی پزشکی و غربالگری بیماری‌ها قرار گرفته و حمایت‌های پزشکی را دریافت کرده‌اند.

وی انجام حمایت‌های روانی و اجتماعی از افراد آسیب‌دیده را مهم‌ترین اقدام خانواده‌ها و مسئولان از آن‌ها می‌داند و می‌گوید: حمایت روانی از این افراد باید از طریق نیرو‌های انتظامی، سازمان‌های مردم‌نهاد، تامین اجتماعی و از همه مهمتر از طریق خانواده‌های آنان صورت گیرد.

امینی‌فرد متذکر شد: شهرستان ایرانشهر علی‌رغم آنکه مرکز فرهنگی استان محسوب می‌شود و به سبب مشکلات این شهرستان مسائل امنیتی - اجتماعی درازمدتی را داشته که منجر به مشکلات عدیده‌ای شده و زمانی بزرگترین جرم‌های مسلحانه را در این شهرستان شاهد بودیم که لازم است تجدیدنظری در ساختار نیرو‌ها و تشکیلات نیروی انتظامی در این شهرستان داشته باشیم.

رئیس مجمع نمایندگان استان افزود: ساختار نیرو‌های انتظامی ایرانشهر قدیمی و مربوط به چهار دهه قبل است و ما افزایش نیرو‌های انتظامی در منطقه ایرانشهر را نداشته‌ایم و این خود مزید بر علت شده، همچنین عدم استفاده از نیرو‌های بومی در تشکیلات انتظامی ایرانشهر، عدم آشنایی نیرو‌های فداکار، عدم تجهیز پلیس تخصصی در این شهرستان می‌تواند دلایلی برای کنترل ایرانشهر و تشدید چنین اتفاق‌هایی باشد.

وی گفت: نبود مکان‌هایی برای تفریحات‌سالم و گذراندن اوقات‌فراغت، نداشتن مکان‌های فرهنگی مناسب، بیکاری، حاشیه‌نشینی و مهاجرت جمعیت به این شهرستان می‌تواند دلایلی برای بروز چنین بحران‌هایی باشد.

امینی‌فرد خاطرنشان کرد: مردم در شهرستان ایرانشهر احساس ناامنی اجتماعی می‌کنند و با انتشار خبر‌های این‌چنینی شوک روانی به جامعه وارد می‌شود. باید ابعاد مختلف مسئله تجاوز به دختران ایرانشهری مورد بررسی قرار گیرد و مقامات قضایی نظر نهایی خود را اعلام کنند. همچنین این اطمینان به خانواده‌های قربانیان داده شود که موضوع به صورت محرمانه پیگیری می‌شود و حمایت‌های لازم جسمی، اجتماعی و روانی از فرزندان آنان صورت می‌گیرد.

وی آگاهی‌رسانی را مهمترین عامل پیشگیری از تکرار چنین اتفاقاتی می‌داند و می‌گوید: جریانات سازمان یافته این‌چنینی، پایش‌های انتظامی در مبادی و ورودی شهر ایرانشهر را می‌طلبد.

منبع: ایلنا

خفت گیری از گردشگر آلمانی توسط دو هموطن


دو سارق زورگیر که اموال یک گردشگر آلمانی را در مازندران سرقت کرده بودند از سوی پلیس ردیابی و بازداشت شدند. واقعا اسم این دو فرد را نباید سارق گذاشت. کسی که از یک گردشگر که در واقع میهمان کشورمان است آن هم به شکل زننده ای دزدی می کند علاوه بر سرقت اموال یک فرد دیگر، عزت و شرف و آبروی ایرانیان را می دزدد و به ایران خیانت می کند باید با او به شدیدترین وجه برخورد کرد
به گزارش تجارت امروز این فرد آلمانی در بیان ماجرا گفت: برای تفریح و گردش از آلمان به ایران آمدم می‌دانستم شمال ایران بسیار دیدنی است به همین خاطر راهی استان گیلان شدم. در خیابان‌های شهر لاهیجان قدم می‌زدم که با دو پسر جوان آشنا شدم آنها با من طرح دوستی ریختند و گفتند برای بازدید جاهای دیدنی شهر با آنها همراه شوم. سپس مرا سوار خودروی پژو ۲۰۶ خود کردند و راه افتادیم. آنها می‌خواستند مرا به استان مازندران ببرند اما ساعتی بعد در یک جاده خلوت بیرون شهر چابکسر یکی از آنها چاقویی زیر گلویم گذاشت و تهدیدم کرد اگر همه پول و وسایلم را به او ندهم مرا می‌کشد.من هم از ترس جانم هر چه داشتم به آن دو نفر دادم. بعد هم مرا کنار جاده رها کردند و گریختند.

پس از این شکایت و اطلاعاتی که مرد آلمانی ازخودرو و سرنشینان آن در اختیار پلیس قرار داد تجسس برای ردیابی دزدان زورگیر آغاز شد.

سرهنگ رحیم شعبانی رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان گیلان درباره چگونگی بازداشت این دزدان گفت: در تحقیقات کارآگاهان از مالباخته، مشخص شد که دزدان دو نفر سوار بر یک خودروی ۲۰۶ بودند و با فریب این تبعه ۳۰ ساله آلمانی وی را برای تفریح سوار خودروی خود کرده‌اند و دربین مسیر با تهدید چاقو اموال وی را که شامل یک دستگاه گوشی تلفن همراه و حدود ۸۰۰ یورو بود سرقت و در حوالی شهر چابکسر او را رها کرده و متواری شده‌اند.

در همین راستا کارآگاهان با دریافت نیابت قضایی به شهرستان چالوس رفته و با تعقیب و مراقبت نامحسوس چندین ساعته، موفق به شناسایی مخفیگاه سارقان شدند.بدین ترتیب دو سارق ۲۸ و ۲۹ ساله که اهل و ساکن یکی از استان‌های جنوبی بودند در اقدامی غافلگیرانه در مخفیگاه شان دستگیر شدند.

منبع: روزنامه ایران

جزئیات جدید از ماجرای آزار گروهی کودکان


هنوز جامعه در شوک اتفاقی است که در یکی از مدارس غیرانتفاعی بالای شهر تهران افتاد. یک ناظم مدرسه که طبیعتا باید ملجاء اطمینان و آغوش امنی برای فرزندان خانواده ها باشند متهم است که در امانت خیانت کرده است. با وجود گذشت چند روز هنوز مردم پیگیر جزئیات این پرونده جنایی هستند.
به گزارش تجارت امروز، یکی از اولیای مدرسه در گفت‌و‌گو با «ایران» اعلام کرد که علاوه بر رسیدگی به اعمال ناظم مدرسه آموزش و پرورش هم باید توضیح دهد چرا در این زمینه کوتاهی کرده است. یکی از اولیای شاکی این پرونده در این باره به خبرنگار «ایران» می‌گوید: متأسفانه اواخر اردیبهشت ما موضوع را با مسئولان آموزش و پرورش مطرح کردیم اما آنها به ما گفتند که سکوت کنید خودمان موضوع را بررسی می‌کنیم اما بررسی مسئولان به خاطر نفوذ هیأت امنای مدرسه روی آنها محدود شده بود و در نتیجه ما مجبور شدیم موضوع را رسانه‌ای کنیم. اگر هیأت امنا بخواهند روند پرونده را به نفع خود تغییر دهند ما اسناد دیگری داریم و البته به آموزش و پرورش هم داده‌ایم که آنها را افشا می‌کنیم.
وی با تأکید بر اینکه چند نفر از اولیا فیلم‌های بسیاری از اعترافات ناظم مدرسه دارند اظهار می‌کند: متأسفانه مدرسه‌ای که فرزندانمان در آنجا تحصیل می‌کردند مدرسه نبود. در این مدرسه این‌طور که پسرم اعلام کرده بود آسیب‌های اجتماعی بسیاری وجود داشت که بچه‌های ما مستقیم در معرض خطر بودند و مدیر هم به گونه‌ای چشمش را روی این موضوعات بسته بود.
او درباره اینکه ناظم مدرسه چند بار فرزندانشان را به استخر برده  و در آنجا  مورد اذیت و آزار قرار داده بود می‌گوید: ما از این استخر هم شکایت کردیم و پلیس امنیت وارد عمل شده تا به موضوع رسیدگی کند. علاوه بر استخر ما متوجه شدیم چندین بار اردو به باغ‌های کردان هم داشته‌اند و در آنجا مشروبات الکلی بین دانش‌آموزان توزیع کرده است.

هیچگونه تعرض و تجاوزی به دانش‌آموزان صورت نگرفته‌است

ناصر کوهستانی (مدیر آموزش و پرورش منطقه ۲ تهران) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به آخرین جزئیات از پرونده آزار دانش‌آموزان در مدرسه غرب تهران گفت: تا این مرحله بر مبنای تحقیقاتی که روی آن تعداد از دانش‌آموزان معترض انجام داده‌ایم، هیچگونه تعرض و تجاوزی صورت نگرفته است. همانطور که اولیا گفته‌اند؛ واقعا این‌طور نبوده، اما بهتر است مراجع قضایی به طور رسمی اعلام کنند تا فضا چند حرفی نشود.

وی ادامه داد: در حال حاضر پرونده به طور قانونی پیگیری می‌شود، ولی آن چه که مربوط به ما در آموزش و پرورش می‌شود این است که فضای آرامی را در مدرسه و زمان امتحانات با روانکاوی و مشاوره برای خانواده‌ها و دانش‌آموزانی که احساس می‌کنیم در این بخش آسیب دیده‌اند به طور گسترده‌ای انجام دهیم.

کوهستانی افزود: از همان روز اول تیم نظارتی منطقه در مدرسه حضور داشت و امتحانات را یکی پس از دیگری برگزار می‌کند. ضمن اینکه یک سرپرست را جایگزین مدیر مدرسه کرده‌ایم.ضمن اینکه ما بعد از امتحانات بلافاصله نتایج امتحان دانش آموزان را ارائه می‌دهیم.

وی تصریح کرد: برای بسته شدن مدرسه باید منتظر حکمی بمانیم که شورای نظارت و نهادهای قانونی آموزش و پرورشی باید صادر کنند. هر حکمی صادر شود ما آن را انجام می‌دهیم و اگر حکم بر بسته شدن مدرسه باشد، دانش آموزان را به فضاهای آموزشی دیگری منتقل می کنیم که تدارکش را دیده‌ایم.

او تاکید کرد: پرونده در شعبه مجتمع ارشاد با سرعت خوبی روندش را طی می‌کند و اقدامات قضایی در حال انجام است. ما هم از طرف آموزش و پرورش در این مدرسه یک تیم روانکاو و روانشناس گذاشته‌ایم که روی خانواده‌ها و دانش‌آموزان کار می‌کنند. ما نباید در خصوص مسائل تعرض و تجاوز پیش داوری کنیم.

آزار جنسی دانش‌آموزان در مدرسه‌ای در تهران!


اینطور که پدر دانش آموز یاد شده اعلام می کند یکی از مسئولان مدرسه با پخش تصاویر مستجهن از طریق گوشی تلفن همراه، بچه ها را وادار به اعمال غیراخلاقی می کرده است.
به گزارش تجارت امروز؛ ماجرای تکان‌دهنده اذیت و آزار گروهی دانش‌آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.یکی از مسئولان دبیرستان پسرانه نوبت اول در منطقه ۲ تهران، با اذیت و آزار جنسی گروهی از دانش آموزان، باعث اعتراض شدید و شکایت پدر و مادر این بچه ها شده است.

ماجرای تکان‌دهنده اذیت و آزار گروهی دانش‌آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.

شاید پرونده ای با این ابعاد سابقه نداشته است، پرونده ای که در آن شواهد حاکی از اذیت و آزار گروهی دانش آموزان پسر یک دبیرستان در غرب تهران است.

یکی از مسئولان دبیرستان پسرانه نوبت اول در منطقه ۲ تهران، با اذیت و آزار جنسی گروهی از دانش آموزان، باعث اعتراض شدید و شکایت پدر و مادر این بچه ها شده است.

یکی از اولیای دانش آموزان در گفتگو با ما اظهار کرد: پسر من از چند ماه پیش پرخاشگر و به شدت عصبی شده بود و حتی ما تصور می کردیم او دچار بیماری شده است. او را پیش پزشک بردیم و روند درمان برای پرخاشگری او ادامه یافت تا اینکه پسرم گفت در مدرسه چه بلایی به سرش آمده است.

اینطور که پدر دانش آموز یاد شده اعلام می کند یکی از مسئولان مدرسه با پخش تصاویر مستجهن از طریق گوشی تلفن همراه، بچه ها را وادار به اعمال غیراخلاقی می کرده است.

تصاویری که پدر و مادر دانش آموزان از این مسئول مدرسه ارائه کرده اند نشان می دهد فرد یاد شده دستبند به دست و در حضور پلیس اقرار می کند او با پخش تصاویر فیلمهای مستهجن، بچه ها را تحریک به اعمال غیراخلاقی کرده است.

اولیای دانش آموزان می گوید هم اکنون بچه ها تحت درمان روانشناسی هستند و با وجودی که فصل امتحانات آنهاست، از لحاظ روحی و روانی به شدت آسیب دیده اند.

منبع: خبرآنلاین


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن