تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

عصبانیت قاضی‌‌پور از جلسات استیضاح


نماینده مردم ارومیه در مجلس خطاب به رئیس مجلس گفت: اسامی کسانی که امضای خود را از سؤال از رئیس جمهور گرفته اند اعلام کنید تا مردم بدانند چه کسی سؤال را امضا کرده و چه کسی امضا نکرده است.
عصبانیت قاضی‌‌پور از جلسات استیضاح

نماینده مردم ارومیه در مجلس خطاب به رئیس مجلس گفت: اسامی کسانی که امضای خود را از سؤال از رئیس جمهور گرفته اند اعلام کنید تا مردم بدانند چه کسی سؤال را امضا کرده و چه کسی امضا نکرده است.

به گزارش فارس، نادر قاضی‌پور در تذکر شفاهی خود در نشست علنی عصر امروز مجلس (سه‌شنبه 22 96 مجلس) گفت:‌ آقای وزیر 15 نفر از فک و فامیل خود را به داخل صحن مجلس آورده بود، آقای کاتب که مسئول این امور است از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرد آیا لشکرکشی است این یک موضوع است که هیأت رئیسه در این مورد تخلف کرده است.

وی افزود: آقای لاریجانی در آن واحد استیضاح سه وزیر را قبول کردید این طور می‌گویند برای اینکه سؤال از رئیس جمهور مطرح نشود هیأت رئیسه مجلس این استیضاح‌ها را اعلام وصول کرد و مجلس را بازی داد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس خطاب به رئیس مجلس اظهار داشت: امضاهایی که در بحث سؤال از رئیس جمهور پس گرفته شده را اعلام کنید و باید مردم بدانند که چه کسی امضای خود را در مورد سؤال از رئیس جمهور پس گرفته و یا نگرفته است.
رئیس مجلس در پاسخ به تذکر نماینده ارومیه گفت: این حرفی که درباره اعلام وصول استیضاح‌ها و بحث سؤال از رئیس جمهور می‌گویند خلاف است. سؤال از رئیس جمهور چه باشد و چه نباشد ربطی به استیضاح ندارد و زمان‌بندی آن نیز متفاوت است ووقتی حرفی زده می‌شود باید یک مبنای عقلایی داشته باشد. استیضاح 10 روز وقت دارد و سؤال از رئیس جمهور یک ماه و اینها چه ربطی به هم دارد. تداخلی هم با هم ندارد که بخواهد مشکلی باشد.

منبع: تابناک

نمایندگان از پاسخ‌های رئیس‌جمهور قانع نشدند!/ از پنج پاسخ، تنها یکی قانع کننده بود


این پرسش شامل پنج محور عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت درباره کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چند ساله و افزایش شتابان نرخ ارز خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی بود.
نمایندگان از پاسخ‌های رئیس‌جمهور قانع نشدند!/ از پنج پاسخ، تنها یکی قانع کننده بود

صبح امروز، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی و با دستور سؤال از رئیس جمهور آغاز شد. سؤال نمایندگان از رئیس‌جمهوری ـ که دهم مرداد با 80 امضا در مجلس اعلام وصول شده بود ـ در دستور کار جلسه علنی مجلس قرار گرفت.

به گزارش «تابناک»؛ این سؤال شامل پنج محور عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت درباره کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چند ساله و افزایش شتابان نرخ ارز خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی است.

مدت طرح سؤال یا سؤالات از طرف نمایندگان منتخب سؤال‌کنندگان حداکثر سی دقیقه و مدت پاسخ رئیس جمهور حداکثر یک ‌ساعت بود که طرفین وقت خود را به دو بخش تقسیم کردند.

محمد دهقان، نقوی‌حسینی، حمیدرضا فولادگر، محمد حسین فرهنگی و کوروش کرم‌پور، پنج نماینده ای بودند که در بخش نخست سؤالات خود را از حسن روحانی پرسیدند. سپس رئیس جمهور نیم ساعت به سؤال نمایندگان پاسخ داد و پس از آن نیز حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری پشت تریبون رفت و درباره سؤالات مطرح سخنرانی کرد و در نهایت روحانی در بخش دوم گفته های خود به این سؤالات پاسخ گفت.

پس از اتمام سخنان روحانی، رئیس مجلس نیز طبق آیین‌نامه داخلی پارلمان، تک‌تک سؤالات را جداگانه به رأی وکلای ملت گذاشت که نتایج این رأی‌گیری‌ها به شرح زیر است؛

 سؤال اول: چرا دولت جنابعالی در کنترل قاچاق، که یکی از مهمترین عوامل فلج تولید ملی است، موفق نبوده است؟  وکلای ملت با 123 رأی موافق، 138 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 271 نماینده حاضر در صحن علنی، پاسخ‌های رئیس‌جمهور به این سؤال را قانع‌کننده ندانستند. 

سؤال دوم: علت استمرار تحریم‌های بانکی با گذشت بیش از دو سال و علیرغم اجرای همه تعهدات برجامی ایران چیست؟  وکلای ملت با 137 رأی موافق، 130 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 271 نماینده حاضر در صحن علنی، پاسخ‌های رئیس‌جمهور به این سؤال را قانع‌کننده دانستند. 

سؤال سوم: چرا دولت تدبیر و امید نسبت به کاهش بیکاری مفرط اقدام شایسته‌ای ندارد؟ وکلای ملت با 74 رأی موافق، 190 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 272 نماینده حاضر در صحن علنی، پاسخ‌های رئیس‌جمهور به این سوال را قانع‌کننده ندانستند. 

سؤال چهارم: علت رکود اقتصادی شدید چندین ساله در دولت جنابعالی، علی‌رغم وعده‌ها و اعلام‌های عبور از رکود چیست؟  وکلای ملت با 116 رأی موافق، 150 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 272 نماینده حاضر در صحن علنی، پاسخ‌های رئیس‌جمهور به این سؤال را قانع‌کننده ندانستند.

سؤال پنجم: علت افزایش شتابان ارزهای خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی چیست؟  وکلای ملت با 68 رأی موافق، 196 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 272 نماینده حاضر در صحن علنی، پاسخ‌های رئیس‌جمهور به این سؤال را قانع‌کننده ندانستند. 

بر اساس قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های رئیس‌جمهوری به چهار سوال، سؤالات مطرح به قوه‌قضاییه ارجاع خواهد شد و پس از آن نتایج بررسی قوه قضاییه بار دیگر به مجلس ارجاع می‌شود و مجلس در این باره تصمیم‌گیری می‌کند.

اینک مشروح جلسه امروز را در زیر بخوانید.

آغاز رأی گیری از سؤال نمایندگان
1397/06/06 - 10:19

نمایندگان از پاسخ رئیس جمهور درباره دلیل استمرار تحریم های بانکی قانع شدند.

نمایندگان از پاسخ رئیس جمهور به سؤال در مورد "کنترل قاچاق " قانع نشدند.

نمایندگان از پاسخ رئیس جمهور درباره بیکاری قانع نشدند.

نمایندگان از پاسخ رئیس جمهور درباره رکود اقتصادی قانع نشدند.

نمایندگان از پاسخ رئیس جمهور درباره افزایش قیمت ارز قانع نشدند.

روحانی، رئیس جمهور در پاسخ به مجلس بخش دوم؛
1397/06/06 - 10:15

من اولا از وزرای مربوطه در زمینه همه این 5 سؤال و نکاتی که در زمینه آن مطرح شد، توضیح لازم به نمایندگان بدهند و هم به مردم. نکته اساسی این است که چه شد کشور؟ کشوری که در مسیر آرام حرکت می‌کرد و آمد در منطقه خلیج فارس و همان ایام انتخابات بود و حماسه بزرگ آفریدند و ضربه بزرگی به ترامپ و کشورهای اطرافش زدند، چرا یک مرتبه تغییر کرد؟

تاریخ این تغییر، پنجم دیماه 1396 است؛ هرکس تاریخ دیگری بدهد، آدرس غلط داده است. 5 دی 96 بود که مردم دیدند ناگهان عده‌ای آمدند، شعار دادند و بعد شعارهای هنجارشکنانه و غیرقابل قبول برای مردم. مردم دچار حیرت شدند، پاسخ قاطع در راهپیمایی ها دادند، اما حادثه کم‌نظیری بود و نداشتیم. حادثه دی ماه آقای ترامپ را به طمع انداخت تا در اواخر دیماه اعلام کند، من در برجام نمی‌مانم مگر آنکه اروپا و دیگران درباره منطقه و موشک همراه شوند و اگر نشوند، یکجانبه خارج می‌شوم.

پس از آن تهدید و با ناآرامی داخل، مردم نگران شدند. بدانید تخریب، خرابی می‌آورد. بدانید سیاه نمایی، زندگی مردم به سمت سیاهی می برد. کلام نیست، شعار در گوشه و کنار نیست. البته اگر شعار درباره فردی مثل حسن روحانی باشد، اهمیتی ندارد. من اگر تهدید شوم به ترور، مهم نیست.

چه شد که عده‌ای هوس کردند رئیس جمهور را مملکت را به ترور تهدید کنند؟ احساس کردند اختلاف وجود دارد. اگر اتحاد داشته باشیم،‌ فیضیه انقلاب به جایی تبدیل نمی‌شود که آب به آسیاب دشمن بریزند.

پی ام دی چیزی بود که تمام کارشناسان می‌گفتند غیر ممکن است بتوانید آن را برطرف کنید. طرح نظامی بلند مدت تبدیل به 5 ساله شد، در زمینه اقتصادی هم قدم های اساسی برداشته شد، برخی هم نشد که عمدتا تقصیر آمریکا بود.

نمایندگان محترم می فرمایید زندگی مردم مطلوب نیست و ناراحتند، کاملا درست است. می پرسم آیا دولت یازدهم برای رفاه مردم کاری نکرد، آیا تورم در 4 سال 60 و چند درصد شد، حقوق کارگر، دو برابر نشد. آیا مستمری 3.4 برابر و در برخی مواقع به 4 برابر افزایش ندادیم؟

دوستان می‌گویند اگر اشتغال دارند، آنهایی که رفتند را حساب نکردید، من می گویم اشتغال خالص، یعنی همه رفته ها از اشتغال جدید کم شد، این حرف من نیست، حرف مرکز آمار است.

در دنیای امروز آنچه من قول دادم در انتخابات 92 و انتخابات 96 گفته ام راه من، راه اعتدال است، با تندروی به جایی نمی‌رسیم، از راست باشد یا چپ. راهی جز اعتدال و دوستی و برادری و وحدت نداریم. اشکالی ندارد مخالف دولت باشید، اما وحدت داشته باشیم.

خواهش می کنم هم شما هم ما، هر کاری می خواهیم بکنیم، اصل 40 قانون اساصی را بخوانیم. نمی‌توانیم به منافع ملی آسیب بزنیم. اینکه دولت نقص دارد، حتما دارد. اما تلاش من این بوده که بهترین‌ها را جمع کنم. به همین دلیل است که سؤال می کنید، استیضاح می‌کنید و این حق شماست.

مهم است دست به دست هم بدهیم برای حل مشکل مردم. مردم نمی‌خواهند از من بپرسند و من آمار و ارقام بدهم. مردم درد را بهتر از من و تو می‌دانند و به صورت روزمره‌ای می‌بینند. در مغازه و اتوبوس. لمس این که زندگی مردم توام با سختی شده، وجود دارد. مردم درمان موقتی نمی‌پذیرند. درمان دائم می خواهند. چطور درست می‌شود؟ با کار دولت؟ به تنهایی نه، با کار مجلس؟ به تنهایی نه. با کار قوه قضاییه؟ به تنهایی نه. همه با هم.

پشت تریبون ها نگویید دچار بحران شده‌ایم. ما در مرحله آسیبیم. گاهی در لبه آسیبیم، اما نه بحران. ما مشکل داریم، باید دست به دست هم بدهیم. ما بدون ایراد نستیم، شما باید تذکر بدهید. اما هیچ تصمیم بدون مشورت جمعی انجام نمی‌دهم. من برای تصمیمی، صددرصد قاطع بودم، اما دیدم حمع مخالف است و از تصمیمم برگشتم.

نمایندگان عزیز، می فرمایید یا در برجام بمانیم، یا برویم، اما راه سوم هم داریم که اگر به نتیجه رسیدیم، اعلام می‌کنیم تا همه بدانند. به رئیس جمهور فرانسه گفتم اگر اروپا تعهدات خود در قبال برجام را انجام ندهد، ما راه سومی به جز خروج یا ماندن در برجام معرفی می کنیم.

مردم، مشکلات اقتصادی ما قابل حل است. تمام توانمان را به کار گرفتیم تا کالاهای اساسی تأمین شود، همه تلاش ما بر این است که تولید حفظ شود. قیمت ها را آنچه مربوط به دولت بوده، دست نزدیم تا در رفاه بیشتر باشند. این همه تلاشی که امسال در زمینه برق انجام شد، چون مردم همکاری کردند در صرفه جویی، عبور کردیم.

اگر با گاز همکاری کنیم در زمستان، صادرات گاز بیشتر می‌شود. اگر در سوخت نفتی صرفه‌جویی کنیم، درآمد ما بیشتر می‌شود. اگر مردم با ما باشند، سریع عبور می‌کنیم. اگر باهم نباشیم، زمان طولانی می‌شود. برادران عزیز و خواهران گرامی، ملت ایران؛ مردم مسأله اولشان اختلاف نداشتن ماست. مردم از امریکا نمی‌ترسند، از تحریم نمی‌ترسند، از تهدیدهای خارجی نمی‌ترسند، اما از دعوای بین خودمان می‌ترسند.

بیاییم امروز دست به دست هم بدهیم و کنار هم برای حل معضلات مردم و مشکلات مردم کار کنیم و آنان بدانند در کنار هستیم، وقتی این را بفهمند، آرام می‌شوند. نمایندگان محترم سؤال کردید از سر دلسوزی، اما اگر نتیجه آن این باشد که مردم قانع شده باشند، موفق شده‌ایم. این به معنای بالاترین هدیه به ملت بزرگ ایران است.

تلاش دولت بر این است که قیمت ارز متعادل تر شود. در هفته اخیر متعادل شده، در هفته های بعد متعادل می‌شود. ما ذخایر ارزی را بالا می‌بریم. ارز ما کم نشده، صادرات غیرنفتی ما غیر از میعانات گازی، 19 درصد افزایش پیدا کرده است. ذخایر ارزی را در داخل و بانک‌های دنیا افزایش می‌دهیم. این کار احتیاطی است.

اگر بخواهیم مثل پارسال عمل کنیم، ظرف دو هفته ارز به قیمت پارسال می رسد. گفتید طلا؛ خب یک جاهایی، پشتوانه اسکناس است و حق نداریم دست بزنیم.

ذوالنور در سؤال از رئیس جمهور
1397/06/06 - 10:14

ذوالنور، نماینده قم خطاب به روحانی: رئیس جمهور کاهش قاچاق را از 25 میلیارد دلار به 12.5 میلیارد دلار فرمودند و بخشی هم از کاهش واردات از 70 میلیارد دلار به 40 میلیارد دلار گفتند.

اگر این آمارها صحیح باشد، باید در چند جا نمود داشته باشد؛ تقاضای ارز کاهش پیدا کند. خودنمایی حنبش خارجی باید کم شده باشد. باید تولیدات داخلی برای تأمین آن کاهش بیشتر فعال شده باشد. اما چنین نشده است. این بحثی که قاچاق و واردات کم شده، درست نیست.

آقای رئیس جمهور، در این شش سال که رئیس جمهور هستید، تاکنون نماینده ویژه ای در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نداشتید.

گفتید با 300 بانک دنیا ارتباط برقرار شد، این ارتباط با بانک‌های بزرگ دنیاست یا بانک های کوچک دنیا؟ اگر مشکل نرم افزار است، با بانک‌های کوچک و درپیتی مشکل نداریم و با بانک های بزرگ داریم؟

اگر ارجاع به FATF می‌دهید، که بخشی تصویب شد، این دو سال که مشکل FATF نداشتیم، چرا بانک های بزرگ دنیا با ما ارتباط نگرفتند؟ مشکل در برجام بود. قصه این است. برجام مأموریت را انجام نداد. تحریم های بانکی سرجایش است.

بعدی درباره بیکاری است؛ زمانی که مسکن مهر ساخته شد، کارگران سر کار بودند. سه سال بعد از شروع به کارتان گفتید دو میلیون و 600هزار شغل ایجاد کرده اید، سال بعد هم گفتید 700 هزار تا میشود سه میلیون و 300هزار شغل، اما اکنون می‌گویید دو میلیون و 700هزار تا تاکنون.

گفتید ساعت 9 نمی‌دانیم ساعت 11 قیمت ارز چه می‌شود. مشکل کجاست؟ مشکل خودشیفتگی است، مشکل مشورت نکردن با کارشناسان است.

چه اتفاقی افتاده که بازار ما به هم می‌ریزد؟ این فضا را کی درست کرد؟ یک کاخی ساختید به اسم کاخ آرزوها، برجام و تهش ارتباط با آمریکا بود. توانمندی داخلی تکیه نشد، ارتباط با همسایگان فراموش شد. بارها گفتید برای گزینه‌های مختلف برنامه دارید. اما ما نتوانستیم مدیریت کنیم. مشکل در توزیع ارز بود.

روحانی در مجلس بخش نخست؛
1397/06/06 - 09:40

امروز روز مبارکی برای دموکراسی است

صبح سه شنبه، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس جمهوری در صحن مجلس شورای اسلامی در ابتدای پاسخ به پرسش‌های نمایندگان، گفت: امیدوارم سخنان امروز من در چهارچوب آیه شریفه «و قل لعبادی یقولوا التی هی احسن» (همه باید به بهترین کلام و سخن و نیکوترین جملات نسبت به هم به کار ببریم) باشد. همچنین امیدوارم که بتوانم نقاط مورد نظر مقام معظم رهبری را که در توصیه‌هایی که نسبت به جلسه امروز به من فرمودند، دقیقا مراعات کنیم.

وی افزود: این روز را روز مبارکی برای دموکراسی، کشور و مردمسالاری دینی می بینم. هیچ کس فکر نمی کند پاسخگو بودن به عنوان ضعف است. پاسخگو بودن به عنوان بالاترین نقطه قوه مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران است. همه مسئولان باید پاسخگو باشند در چهارچوب وظایف خود و چهارچوب قانون.

هیچ کس از مردم شریف ایران و از دوستان ما در جهان و دشمنان ما فکر نکنند امروز آغاز شکافی در بین مجلس و دولت است؛ مجلس و دولت هدف بزرگی را بر دوش دارند و می‌بینند و این بار را باید با هم به مقصد برسانند.

همواره روش من در دولت یازدهم و دوازدهم در ارتباط با مجلس، برادرانه بوده و بسیاری از نماینده ها در انتخابات سال 96 در کنار هم بودیم؛ اما اکنون گله دارند که گله‌های دوستانه و برادرانه است.

سؤال نماینده‌های محترم که در پنج بند تدوین شده، سؤالات ملت ایران هم هست، نه تنها یک چهارم نمایندگان امروز این سؤالات را دارند، بلکه به اعتقاد من بسیاری از مردم این سؤال دارند که چرا بیکاری، چرا قاچاق آنچنان، چرا رکود و رونق شرایطی را طی می‌کنند که مورد انتظار مردم نیست و چرا رشد قیمت ارز و به هرکوچه و خیابانی بروید، شاید بخشی از سؤالات مردم، همین سؤالات باشد و حق دارند بپرسند.

مردمی که در طول دولت یازدهم در چهار سال شاهد تحول در اقتصاد، فرهنگ، امنیت ملی و سیاست داخلی و خارجی بودند، این سؤال مهم مطرح بوده که چه شده است که مردم باید از آینده زندگی و کشور خود نگران باشند.

چرا حرکت ما در 4.5 سال همه چیز رو به تحول بود و همه آمارها وجود دارد. اما در این 7-8 ماه اخیر چرا شرایط نویی آغاز شد؟

ممکن است بفرمایید این شرایط نو از قاچاق، از سیستم بانکی و یا از ارز بود. به نظر بنده اشکال از تصور مردم از آینده ایران بود؛ ناگهان تصور مردم دچار تغییر شد.

اشتغال بسیار مهم است، بیکاری درد بزرگی است، نابسامانی بانکی مهم است، مسأله رکود و ارز هم مهم است، اما در برابر امید مردم ناچیز است. چرا مردم نسبت به آینده ایران دچار تردید شده اند؟ حتی بالاتر نسبت به آینده عظمت نظام دچار شک و تردید شده اند؟

باید با زبان درست به گونه ای با مردم سخن بگوییم که مشکلات این چند ماه زودگذر است. باید به مردم توضیح بدهیم با هدایت رهبری و هماهنگی مردم و نیروهای مسلح، عبور خواهیم کرد.

ما باید به مردم بگوییم نمی‌گذاریم توطئه‌های آمریکا به نتیجه برسد. کاخ سفید باید بداند از پایان این جلسه امروز خوشحال می‌شود. باید بداند پایان جلسه امروز اتحاد به دولت و مجلس، دوقوه و قوه قضاییه و نیروهای مسلح و … است.

چطور توانستیم از 25 میلیادر دلار قاچاق توانستیم برسیم به 12.5 میلیارد دلار در مدت 4.5 سال. می دانید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، فرا قوه‌ای است. مبارزه با قاچاق تنها کار دولت نیست.

در زمینه قاچاق، نقش نیروی انتظامی و سربازان گمنام و نیروهای نظامی دیگر بخصوص سپاه، پررنگ است. مرزهای جنوبی را در اختیار سپاه قرار دادیم و با کمک همه اینها توانستیم به این عدد برسیم.

سؤال باید چنین باشد که دولت چطور توانست قاچاق 25 میلیارد را به 12.5 میلیارد برساند و حالا برنامه‌اش چیست که آن را به صفر برساند؟

در زمینه اقتصادی هم گشایش‌هایی هم حاصل شد. بعد از امضای برجام و اجرایی شدن، تحریم‌هایی که مربوط به برنامه هسته‌ای بود، لغو شد. اما تحریم‌ها بخش‌های دیگر دارد که به هسته‌ای مربوط نیست.

با 278بانک رابطه کارگزاری داریم. هزاران حواله رد و بدل می‌شود. در زمینه بانک، 4 لایحه تقدیم مجلس کردیم که برای بانک اساسی است. برای حیثیت ایران اساسی است؛ ما کشوری هستیم ضد پولشویی و ضدتروریسم. بنابراین این لوایح بسیار کمک می‌کند در ارتباط بانکی. یکی تصویب شده، سه تا مانده است. درخواست می کنم تسریع کنید در تصویب این لوایح.

رئیس جمهور در پاسخ به مجلس: ببینید از سال 84 تا 91 بیکاری، چقدر بوده است؟ اشتغال خالص ما آنقدر کم بوده که نمی توانم بگویم، 10 هزار نفر بوده!

اشتغال خالص ما دو میلیون و 700هزار نفر است. این افتخار بزرگ برای کشور است. به آمار بانک مرکزی مراجعه کنید. البته اشتغال ارتباط خارجی، امنیت داخلی و آرامش سیاسی می‌خواهد، ولی برای اولین بار در بهار 97 بیش از داوطلب کار، کار ایجاد کردیم؛ 711 هزار جویای کار بودند و 756 هزار کار ایجاد شده است.

البته مردم ما قانع نیستند، هنوز بیکاری فراوانی داریم. بیکاری مضمن چندین ساله داریم، رقم بیکاری ما 12.1 درصد است و به نظر من قابل قبول نیست. خانواده‌های فراوانی هستند که این اشتغال را حس نکرده اند. اگر دولت یازدهم و دوازدهم مثل نهم و دهم کار می‌کرد، رقم بیکاری ما 22 درصد بود. این هنر دولت یازدهم و دوازدهم است. که البته در همه این زمینه ها قوای دیگر کمک کردند.

تنها دولتی هستیم که با رشد منفی سر کار آمدیم، اما از سال 93 رشد اقتصادی داشتیم و 9 فصل پیاپی، رشد اقتصادی را پشت سر گذاشتیم. اما چرا شرایط ارز چنین شد؟ عامل اقتصادی بود یا سیاسی بود یا عامل روانی بود؟ یا همه اینها بود؟

در زمینه ارز آثار سیاست خارجی و روانی بیشتر بوده است تا شرایط اقتصادی داخلی. قبل از تحریم امریکا جوری تصمیم گرفتیم و پس از آن جور دیگری؛ تصمیم اول، اجماع همه اقتصاددان‌های ما بود. می دانستیم چه شرایطی دارد، اکنون هم پیش‌بینی‌های خود را انجام داده‌ایم.

 

کوروش کرم پور حقیقی در سؤال از رئیس جمهور
1397/06/06 - 09:28

آقای روحانی خطر قاچاق کالا جدی است

کوروش کرم پور حقیقی در نشست علنی امروز (سه شنبه، ششم مردادماه) با تبریک هفته دولت به دولتمردان به ویژه رئیس جمهور به عنوان یکی از سؤال کنندگان از رئیس جمهور، گفت: امید دارم در عید بزرگ ولایت، عید غدیر دولت و مجلس در خدمت به ملت به درستی انجام وظیفه کنند.

نماینده مردم فیروزآباد، فراشبند، قیر و کارزین در مجلس شورای اسلامی خطاب به روحانی، افزود: همواره حامی دولت از زمان انتخابات تاکنون بوده و هستم؛ امروز دنیا بداند حضور رئیس جمهور در مجلس برگ زرینی است از پاسخگویی مسئولان این نظام به مردم که آن را وظیفه خود می دانیم.

وی خطاب به رئیس جمهور با بیان اینکه مقام معظم رهبری فرمودند، اگر کالایی قاچاقی وارد کشور شد، در انظار عمومی به آتش کشیده شود، گفت: همه ما شنیدیم که معظم له فرمودند که مراد من از قاچاق آن کولبر ضعیف نیست، بلکه قاچاق های سازمان یافته بزرگ است. آیا بعد از شنیدن از این جملات حرفی باقی می ماند که من نماینده در باب قاچاق و راه مبارزه با آن مطرح نمایم؟

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: آیا دستور قاطع رهبری درباره برخورد قاطع با قاچاقچیان عمده حتی در یک مورد اجرا شده است؛ عدم توانایی دولت در مهار قاچاق کالا و ارز چیست؟ موانع و مشکلات پیش روی شما در جلوگیری از قاچاق کالا و ارز چیست.

کرم پور حقیقی ادامه داد: آقای روحانی! خطر قاچاق کالا جدی است و لازم است با جدیت تمام با آن مبارزه شود؛ لطفا نگویید نمی شود و نمی گذارند؛ از قدرت نظام جمهوری اسلامی صحبت می کنم که به کمک مردم سوریه و عراق می رود و فرزند نامشروع آمریکا و عربستان، داعش را شکست می دهد؛ چطور نمی توانیم با قاچاق مبارزه کنیم؟ چگونه صدها کانتینر قاچاق می شود و مسئولی آنها را نمی بیند؟!

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس جمهور با تأکید بر اینکه معضل بزرگ امروز کشور بیکاری است، تصریح کرد: آیا مبارزه جدی با قاچاقچیان عمده خدمتی بزرگ در جهت ایجاد اشتغال جوانان نیست؟

 

نقوی حسینی در سؤال از رئیس جمهور
1397/06/06 - 09:02

آقای رئیس جمهور اختلاف سیاسی داریم، اما ما در کنار شما ایستاده‌ایم

سیدحسن نقوی حسینی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی در جلسه سؤال از رئیس‌جمهور با تبریک هفته دولت، گفت: امروز روز ملت و دولت است. اصل 28 و 34 و سایر اصول قانون اساسی از شما خواسته اشتغال مناسب، تأمین اجتماعی و دستمزد مکفی را برای ملت ایجاد کنید.

نماینده مردم ورامین در مجلس ادامه داد: آقای رئیس جمهور به نمایندگان ملت بگویید شورای عالی اشتغال که بالاترین مرجع تصمیم گیری شغل است، طی 5 سال دولت شما چند بار تشکیل جلسه داد؟ بانک اطلاعات بیکاران که شما در دو دوره انتخابات قول آن را دادید، کجا تشکیل شد؟ سرانجام طرح کارورزیِ شما چه نتیجه‌ای داشت؟ باید پاسخگوی ملت باشید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خطاب به دشمنان نظام هشدار داد: به دشمنان ایران اعلام می‌کنیم که آمریکا را له و از تحریم‌ها عبور می‌کنیم و مجلس پشتیبان شما هستند. دشمنان بدانند تا زمانی که پشت رهبری ایستاده‌ایم از هر گونه گزندی به نظام، کور خوانده‌اند.

وی ادامه داد: آقای رئیس جمهور تو را به خدا به نخبگان، صنعت و تولید و به داشته‌های داخلی خودمان توجه کنید. کاش شما یا معاون اول شما از نمایشگاه صنایع کوچک که وزیر صنعت مدتی قبل تشکیل داد، بازدید می‌کردید. به والله در منزل مردم دلار به اندازه کافی وجود دارد، اعتماد آنان را جلب کنید. ظرفیت‌های اشتغال مهمتر از خودِ شغل است. روی ایجاد ظرفیت اشتغال فکر کنید. بخش مسکن را راه بیندازید. 300 نوع شغل در حوزه صنعت وجود دارد. همه این بخش‌ها، بیکارند. بیش از 5000 مرکز تولیدی و خدماتی که منشأ تولید و شغل است، تعطیل است.

نقوی حسینی در پایان رو به روحانی کرد و گفت: آقای رئیس جمهور اختلاف سیاسی داریم اما امروز روز عزت ملت ایران و به تعبیر شما امروز روز سخت کشور است. مرد کسی است که امروز مقابل سختی‌ها بایستد و ما در کنار شما ایستاده‌ایم.

محمد حسین فرهنگی در سؤال از رئیس‌جمهور
1397/06/06 - 09:00

آقای رئیس‌جمهور رکود تورمی در دولت شما به اوج رسید

محمدحسین فرهنگی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی در جلسه سؤال از رئیس‌جمهور، گفت: در اصل 134 قانون اساسی آمده که رئیس جمهور مسئول اقدامات هیأت وزیران است. جناب آقای رئیس‌جمهور در ابتدای شروع دولت، شما تصویر موفقی از مدیریت آتی خود در اقتصاد ترسیم کردید؛ هر چند رکود مسأله نیست که در دولت شما ایجاد شده باشد، در دولت شما به دلیل فقدان مدیریت کارآمد، تشدید شد و به اوج رسید و به رکود تورمی مبدل گشت.

نماینده مردم تبریز در مجلس ادامه داد: تعطیلی 5800 کارخانه در دولت شما اتفاق افتاد. رکود کسب و کار و رکود فعالیت های عمرانی از آثار رکود اقتصادی دولت شماست. این رکود سنگین در شرایطی اتفاق افتاد که تورم کشور طی سال های گذشته مدام بیشتر شده است. افزایش 2.3 برابری نقدینگی و عبور از 1600 هزار میلیارد تومان موجب بهم ریختن بازارها شده است. نقدینگی در حال حاضر بیش از جی دی پی شده است. تورم اعلامی مرداد بانک مرکزی 9.7 اعلام شد، در حالی که زندگی مردم این را نشان نمی‌دهد.

وی ادامه داد: تورم 90 درصدی را شاهدیم که بالاترین تورم کشور است. کاهش کالا در بازار به همراه کاهش تقاضا به دلیل کاهش ارزش پول ملی و کاهش توان مالی مردم و کاهش تولید اتفاق افتاده است. برخی از مالکان مسکن به دلیل شوک های وارد به بازار، خانه هایشان را از دست می‌دهند. همچنین جوانان شاغل کارشان را از دست می‌دهند که تأثیر این مسأله در زندگی آنان هویداست. در چنین شرایطی باید با مدیریت های عملیاتی اصلاحات اقتصادی می کردید. شما از سال 92 کدام اصلاحات بنیادین در زمینه‌های مسکن، بیمه، عمران، حمایت از بیکاران متقاضی کار، بانک‌ها و همان یارانه ها که منتقدش بودید، را انجام دادید؟

فرهنگی ابراز امیدواری کرد: همکاران محترم با توجه به واقعیات جامعه تصمیم بگیرید، نه براساس ادعاهایی که مرتب در سال های گذشته مطرح شد و تاثیر داخلی و خارجی مثبت هم نداشته است.

محمد دهقان در سؤال از رئیس‌جمهور
1397/06/06 - 08:51

رئیس‌جمهور کسانی که به کشور خسارت وارد کرده‌اند، معرفی کند

محمد دهقان در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از متقاضیان سؤال از رئیس جمهور به بیان دلایل طرح سؤال از رئیس جمهور پرداخت و عید غدیر را تبریک گفت و یاد شهیدان رجایی و باهنر را به عنوان الگوهای ساده‌زیستی گرامی داشت.

اعلام نحوه و زمان‌بندی طرح سؤالات و پاسخ رئیس‌جمهور
1397/06/06 - 08:34

یک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به پنج سؤال نمایندگان از رئیس جمهور، زمان‌بندی این پرسش و پاسخ را اعلام کرد.

احمد امیرآبادی فراهانی در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی و در ابتدای بررسی سؤال از رئیس جمهور گفت: سؤال 82 نماینده از رئیس جمهور درباره‌ی عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت در خصوص کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چندین ساله و افزایش شتابان نرخ ارزهای خارجی و کاهش خرید ارزش پول ملی است.

امیرآبادی ادامه داد: طبق ماده 213 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی مدت طرح سؤال از طرف سؤال‌کنندگان سی دقیقه و مدت زمان پاسخ رئیس جمهور یک ساعت است که طرفین می‌توانند وقت خود را به دو بخش تقسیم کنند.

در ادامه از نمایندگان سؤال کننده خواسته شد برای تشریح سؤالات خود پشت تریبون بیایند.

روجانی برای پاسخگویی به نمایندگان وارد مجلس شد
1397/06/06 - 08:32

حسن روحانی رئیس‌جمهور دقایقی قبل برای بررسی طرح سؤال از رئیس‌جمهور وارد صحن علنی مجلس شورای اسلامی شد.

حجت الاسلام حسن روحانی با استقبال علی مطهری، کاظم جلالی، احمد مازنی و محمدرضا تابش و همراهی جهانگیری معاون اول رئیس جمهور وارد مجلس شورای اسلامی شد.

سئوال از رئیس‌جمهور چطور انجام می‌شود؟
1397/06/06 - 08:30

طبق ماده 212 آیین‌نامه داخلی پارلمان و بنا بر اصل 88 قانون اساسی، در صورتی‌ که حداقل یک‌ چهارم کل نمایندگان بخواهند درباره یک یا چند وظیفه رئیس‌جمهور سؤال کنند، باید سؤال یا سؤالات خود را صریح و روشن و مختصر همگی امضا و به رئیس ‌مجلس تسلیم نمایند. رئیس مجلس موضوع را در اسرع وقت به کمیسیون‌های تخصصی مربوط، ارجاع می‌نماید. هر کمیسیون موظف است حداکثر ظرف یک هفته با حضور نماینده معرفی شده رئیس‌جمهور به آن کمیسیون و نماینده منتخب سؤال‌کنندگان تشکیل جلسه دهد. در این جلسه، نماینده رئیس‌جمهور پاسخ مقتضی را از طرف رئیس‌جمهور ارائه خواهد کرد تا به نمایندگان سؤال‌کننده گزارش شود.

پس از یک ‌هفته از طرح سؤال در کمیسیون یا کمیسیون‌ها چنانچه هنوز حداقل یک‌ چهارم کل نمایندگان مجلس از سؤال خود منصرف نشده باشند، رئیس مجلس موظف است در اولین جلسه سؤال یا سؤالات آنان را قرائت و فوراً برای رئیس‌جمهور ارسال کند. این سؤال یا سؤالات ظرف چهل و هشت ساعت تکثیر می شود و در دسترس نمایندگان قرار می‌گیرد.

طبق تبصره یک این ماده، تعداد سؤالات نباید از پنج سؤال بیشتر باشد.

همچنین در تبصره 2 این ماده تصریح شده است، پس از ارسال سؤال یا سؤالات برای رئیس‌جمهور، کاهش امضاها سبب خروج سؤال یا سؤالات از دستور نمی‌گردد.

بر اساس ماده 213 آیین‌نامه داخلی مجلس، رئیس‌جمهور موظف است ظرف یک ‌ماه از تاریخ دریافت سؤال یا سؤالات، در جلسه علنی مجلس حضور یابد و به سؤال یا سؤالات مطروحه نمایندگان پاسخ گوید مگر با عذر موجه با تشخیص مجلس شورای اسلامی.

منبع: تابناک

آغاز جلسه بررسی شکایت ایران از آمریکا

جلسه بررسی شکایت ایران از آمریکا لحظاتی قبل در دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه آغاز شد.

به گزارش ایسنا، پایگاه اطلاع رسانی دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه با پخش زنده این جلسه استماع ، آغاز بررسی دعوای ایران علیه آمریکا را اعلام کرد.

جلسات استماع این دادگاه که به درخواست ایران مبنی بر صدور دستور موقت در پرونده نقض تعهدات آمریکا به موجب عهدنامه مودت تشکیل شده، چهار روز(5 تا 8 شهریور) به طول خواهد انجامید و رای دادگاه تا یک ماه پس از آن ارائه خواهد شد.

جدول زمان‌بندی جلسات استماع به شرح ذیل است:

( ساعت جلسات به وقت لاهه است)
دور اول استماع شفاهی
دوشنبه 5 شهریور 10 صبح تا 1 بعد از ظهر ایران
سه‌شنبه 6 شهریور 10 صبح تا 1 بعد از ظهر ایالات متحده

دور دوم استماع شفاهی
چهارشنبه 7 شهریور 10 صبح تا 11:30 صبح ایران
پنجشنبه 8 شهریور 10 صبح تا 11:30 صبح ایالات متحده

جریان جلسه استماع بصورت مستقیم به زبان‌های انگلیسی و فرانسه از تارنمای دیوان به نشانی زیر:
http://www.icj-cij.org/en/multimedia-live-original
و تلویزیون اینترنتی سازمان ملل در دسترس است.

منبع: تابناک

احمد خاتمی: صدای حوزه را باید از مراجع شنید

سخنگوی هیئت رییسه مجلس خبرگان ا اشاره به افزایش قیمت‌ها در ماه‌های اخیر اظهار کرد: آیا آقایان نمی‌توانند قیمت‌ها را کنترل کنند؟ بلیت هواپیمایی که متعلق به بخش خصوصی نیست، چرا این اندازه گران شده است؟

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام سید احمد خاتمی در نشست خبری اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری، با اشاره به سخنرانی رحیم پورازغدی در انتقاد از حوزه های علمیه گفت: صدای حوزه را باید از مراجع شنید. مراجع زعمای حوزه علمیه هستند و بر این اساس موضع من موضع مراجع عظام تقلید است و این چیز پوشیده‌ای نیست.

وی افزود: در این زمینه آیت‌الله مکارم و نوری همدانی موضع گرفتند. برخی بزرگان دیگر که موضع نگرفتند با خود بنده صحبت کردند بنابراین مراجع شناخته شده همین‌ها هستند.

خاتمی با اشاره به افزایش قیمت‌ها در ماه‌های اخیر اظهار کرد: آیا آقایان نمی‌توانند قیمت‌ها را کنترل کنند؟ بلیت هواپیمایی که متعلق به بخش خصوصی نیست، چرا این اندازه گران شده است؟ افزایش مالیات قانونی دارد یا خیر؟ آیا افزایش 60درصدی مالیات قانونی است؟ چرا لوازم روزمره زندگی مردم این اندازه گران شده است؟

سخنگوی هیئت رییسه مجلس خبرگان با اشاره به برنامه پنجمین اجلاس این نهاد، گفت: راس ساعت 8.5 صبح 13 شهریور اولین جلسه را داریم. دستور اجلاس ابتدا نطق رئیس مجلس خبرگان رهبری است بعد نطق‌های قبل از دستور است که حداکثر هر نطقی 15 دقیقه است که باید وقت بگیرند و برای صحبت بیایند. بعد سخنرانی شخصیت مدعو را داریم. این بار به دلیل دغدغه اعضای مجلس خبرگان، رفع مشکلات اقتصادی و معیشت مردم دستور کار پنجمین اجلاس است.

وی ادامه داد: این را می‌گویم که برخی نگویند این ربطی به خبرگان ندارد؛ در ماده ‌52 داریم به منظور آگاهی مستمر اعضای مجلس خبرگان نسبت به تحولات مهم داخلی و جهانی به ویژه در مسائل مدیریتی فرهنگی، امنیتی و اقتصادی، کمیسیونی متشکل از 11 عضو اصلی و 5 عضو علی البدل تشکیل می‌شود. بنابراین موضوع اجلاس میزان تحقق مطالبات رهبری در بهبود اوضاع اقتصادی کشور و حل مشکلات معیشتی مردم است.

خاتمی با بیان اینکه دو هفته پیش از آقای رییس‌جمهوری برای سخنرانی در اجلاسیه خبرگان رهبری دعوت کردیم، اظهار کرد: ایشان عذرخواهی کردند و گفتند که نمی‌توانند در اجلاسیه سخنرانی داشته باشند. ما عذر ایشان را نمی دانیم اما معتقدیم که این یک فرصت برای رئیس‌جمهور است.

سخنگوی هیئت رییسه خبرگان افزود: روسای قوای مقننه و قضائیه هم قول دادند که تشریف بیاورند و پیش بینی ما این است که جلسه پر شوری از سوی اعضا برای روشن شدن مسائل، شکل بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه هیچکدام از اعضای خبرگان در پی مچ‌گیری نیستند بلکه می‌خواهند موضوعات روز کشور از سوی مسئولین روشن شود، گفت: وظیفه قانونی خبرگان دو چیز است، یکی انتخاب رهبر در مواقع مورد نیاز و دیگری مراقبت از رهبر برای اینکه واجد شرایط باقی بماند اما رهبری برای خبرگان، فراتر از این وظیفه را در نظر داشتند و مطالبه‌گری را هم جزء وظایف این مجلس قرار دادند و فرمودند که علاوه بر بیانیه، قطعنامه هم صادر کنید.

خاتمی با یادآوری اینکه مجلس خبرگان، راهکار قانونی برای ملزم ساختن سران سه قوه را ندارد، اظهار کرد: اما مجلس خبرگان با این عظمت، می‌تواند زمینه ساز برطرف شدن برخی از مشکلات باشد و باید مطالباتش را به عنوان خواست مردم مطرح کند چرا که اعضای خبرگان نماینده مردم هستند.

سخنگوی هیئت رئیسه خبرگان رهبری در پاسخ به پرسشی درباره پیش‌بینی‌اش در زمینه سوال مجلس از رئیس‌جمهوری گفت: پیش بینی خاصی ندارم اما انتظار می‌رود نمایندگان مجلس با متانت و نیز مستند صحبت کنند و رئیس‌جمهوری هم بدون اینکه عصبانی شوند، جواب منطقی بدهند.

خاتمی تاکید کرد: باید پذیرفته باشیم که همگی سوار یک کشتی هستیم و نباید قوه‌ای در این میان ضایع شود. هر سه قوه، نهادهای مشروع این نظام هستند. جلسه فردای مجلس مانور دموکراسی است، امیدواریم این جلسه تمرین مردم سالاری باشد، امیدواریم که قوای مجریه و مقننه تکالیف خود را به خوبی انجام دهند.

وی با اشاره به حواشی اخیر تجمع طلاب در مدرسه فیضیه گفت: پاسخ به این سوال ربطی به خبرگان ندارد اما حوزه‌ها طی قرن‌ها با زعامت مراجع اداره شده‌اند و امروز هم با زعامت مراجع اداره می‌شوند؛ یعنی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، 9 نفر را به مراجع عظام تقلید از جمله حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیشنهاد می‌دهند و آنها کتبی یا شفاهی این جمع را به عنوان شورای عالی حوزه نصب می‌کنند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: سخنی، سخن حوزه محسوب می‌شود که مستقیم از سوی مراجع باشد یا شورای عالی حوزه موضع بگیرد. درباره حواشی که به وجود آمد، موضع شخصی من همان موضع مراجع است اما ای کاش این حواشی به وجود نمی‌آمد.

خاتمی افزود: ای کاش در همان مسئله اقتصادی، با رعایت انصاف سخن می‌گفتند و این حواشی بوجود نمی‌آمد. امروز مساله اصلی مشکلات اقتصادی است و نباید حاشیه سازی‌ها ما را از ساماندهی وضع اقتصادی مردم و توجه به جنگ روانی دشمن غافل کند.

خاتمی گفت: این موجی که ایجاد شده، مساله ضروری کشور نیست؛ مقام معظم رهبری به ما آموخته‌اند که مسایل را اصلی و فرعی کنیم؛ در شرایط این چنینی، پرداختن به این مسایل را فرعی می‌دانم.

وی در پایان اظهار کرد: باید باور کنیم که آمریکا در پی براندازی نظام اسلامی است؛ باید باور کنیم که چالش معیشتی، چالش قابل توجهی است که نمی‌شود از نظر دور داشت و درباره موضوع تجمع طلاب هم اعلام موضع کردم و وارد جزئیات شدن را در این زمینه مناسب نمی‌دانم.

منبع: تابناک

وزیر کشور ایتالیا بازجویی می‌شود

دستگاه قضایی ایتالیا، وزیر کشور را به دلیل ممانعت از ورود مهاجران نجات یافته از دریا، تحت بازجویی قرار می دهد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از فرانس 24، بازجویی از متئو سالوینی وزیر کشور ایتالیا به خاطر نقش وی در جلوگیری از پهلوگیری کشتی حامل مهاجران و ورود مهاجران نجات یافته از دریا صورت می گیرد.

این اقدام وزیر کشور ایتالیا در حالی صورت گرفته است که بر اساس توافقی چند جانبه مجوز خروج مهاجران از کشتی داده شده بود. دادستان ایتالیا گفته است متئو سالوینی را به خاطر نقش اش در ممانعت از ورود مهاجران نجات یافته از دریای مدیترانه مورد بازجویی قرار می‌دهد.

سالوینی که رهبر حزب ضد مهاجرت «لیگ» است، به بازداشت غیرقانونی و سوءاستفاده از قدرت نیز متهم است.

دولت ایتالیا اعلام کرد به دنبال توافق حاصل شده با کلیسای کاتولیک، آلبانی و ایرلند، به یکصد و پنجاه مهاجر که در کشتی گارد ساحلی منتظر ورود به ایتالیا هستند اجازه داده خواهد شد که از کشتی پیاده شوند. براساس این توافق، اسقف‌های ایتالیا اکثر مهاجران را پذیرش خواهند کرد و آلبانی و ایرلند نیز هر یک به تنهایی بیست وپنج مهاجر را خواهند پذیرفت. آلبانی عضو اتحادیه اروپا نیست.

کشتی مهاجران که عمدتا از کشور اریتره هستند، در شانزدهم ماه اوت در سواحل ایتالیا پهلو گرفت، اما تنها به کودکان و بیماران اجازه خروج داده شد.

ایتالیا از اتحادیه اروپا خواسته است که مسئولیت مهاجران را برعهده بگیرد. با این حال نشست روز جمعه مقامات اتحادیه اروپا، با هدف یافتن راه حلی بلندمدت درباره مساله مهاجران ناکام ماند و نخست وزیر ایتالیا نیز تهدید کرده است چنانچه، هیچ پیشرفتی حاصل نشود ایتالیا، پیش‌نویس بودجه جدید اتحادیه اروپا را وتو خواهد کرد.

همچنین کمیسیر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان نیز از کشورهای اتحادیه اروپا خواسته است، به جای گفتگو و مذاکره درباره این که کدام کشور کمترین مسئولیت را در قبال مهاجران نجات یافته از دریا برعهده بگیرد، به دنبال راه حلی مناسب برای این موضوع باشند.

منبع: تابناک

«آشنا» باز هم توئیت حاشیه‌ساز زد

مشاور رییس‌جمهور در یک سلسله توییت به نقد عملکرد حوزه و ورود حوزوی‌ها به امور سیاسی پرداخت.

به گزارش ایسنا، حسام‌الدین آشنا در توییتر خود نوشت:

سکولاریسم ادعایی اینان و بزرگترانشان نه حاصل کم کاری حوزه بلکه محصول بیش‌فعالی حکومتی و تحمیل شده بر حوزه است. اگر فضلای بالقوه و در آستانه شکوفایی علمی، جذب دستگاه پر جاذبه قضایی نمی شدند، آینده علمی آنان در راهروهای دادگستری نابود نمی شد؛ اگر حوزه برای تأمین نیروهای عقیدتی سیاسی تحت فشار نیروهای نظامی و امنیتی قرار نمی‌گرفت؛ اگر سازمان‌های تبلیغی صدها روحانی خوش فکر را به مسلخ کارمندی و کارگزاری نمی کشاندند؛ اگر حوزه را به دنبال تقلید ناقص از دانشگاه‌ها نمی کشاندند؛ اگر نوآوری و نواندیشی سرکوب نمی‌شد و برای آزاداندیشی مورد نظر مقام معظم رهبری رویکرد نهادسازی‌های کم حاصل و پرهزینه دنبال نمی شد، شاید دیگر لازم نبود سخنرانی از پادگانی در تهران به فیضیه اعزام شود تا درس اجتهاد به مراجع بدهد و مهندسی خود را مسأله آموز صد مدرس بنامد.

منبع: تابناک
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟