تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

توضیحات رحیمی درباره مخالفت با استیضاح ربیعی


یک عضو هیات رئیسه فراکسیون امید به تشریح دلایل مخالفت مجلس با استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت.

یک عضو هیات رئیسه فراکسیون امید به تشریح دلایل مخالفت مجلس با استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت.

به گزارش ایسنا، علیرضا رحیمی در مطلبی در کانال تلگرامی‌اش به عنوان «چرا استیضاح ربیعی ناکام ماند؟» درباره دلایل رای منفی مجلس به استیضاح ربیعی توضیح‌هاتی به شرح زیر داد.

استیضاح علی ربیعی علیرغم فضاسازی سنگین چند ماهه در مجلس و دولت و رسانه‌ها نتوانسب حد نصاب رای عدم اعتماد نمایندگان را کسب کند.

به نظر می‌رسد دلائل مدیریتی و حقوقی مخالفان هم در ارائه مستندات و هم در بیان مطالب از استحکام و قوت لازم برخودار نبود.

تلاش مخالفان در ایجاد جو احساسی علیه وزیر مبتنی بر اطلاعات غیرمتقن بود که همان هم با یک توضیح عادی وزیر رنگ باخت.

تلاش برای اثبات انتساب دروغ و نفاق به وزیر همزمان با نسبت‌های بی‌مستند در باج‌دهی برای مدیریت استیضاح نتیجه منفی علیه مخالفان در صحن بجا گذاشت.

صرفنظر از نسبت‌هایی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به برخی اشخاص و صنوف به ویژه خبرنگاران با نام یا بی‌نام داده شد به دلیل فقدان پشتوانه لازم در ارائه ادله لازم و متقابل توضیحات رسای وزیر در دفاع، چنین ادعاها و نسبت‌هایی مقبول نیفتاد.

تصمیم فراکسیون امید در مخالفت با استیضاح در دقائق قبل از شروع جلسه علنی علیرغم میدان‌داری برخی اعضای فراکسیون که بطور فردی متقاضی استیضاح بودند در فرآیند نهایی استیضاح اثرگذار بود.

دفاع ساده و توضیحات پراکنده آقای ربیعی و عذرخواهی صریح وی بابت حوادثی که به طور سازمانی به مدیریت کلان تحت وزارتش مربوط می‌شود خصوصا در 20 دقیقه مرحله پایانی در رأی نمایندگان به طور مستقیم اثرگذار بود.

دفاع آقای ربیعی از مدیران ارشد وزارتخانه که حاکی از رد قوی شبهات مطرح شده بود نکته مثبتی در صراحت لهجه وی تلقی گردید.

استیضاح ربیعی و فرآیندی که طی شد نشان داد کلید زدن استیضاح بدون تهیه و ارائه مستندات حقوقی و مدیریتی و افراط در بهره‌گیری از فضای رسانه‌ای و تحریک افکار عمومی به بهانه نتیجه نگرفتن از سوال رسمی از وزیر، نه تنها نتیجه بخش نیست بلکه ظرفیت استیضاح را نیز از ماهیت نظارتی و اثربخش به وضعیت عادی و بی‌ثمر تنزل می‌دهد.

منبع: تابناک

آیا قانع نشدن مجلس از پاسخ روحانی معنایش تخطی رئیس‌جمهور از قانون است؟!


اگر پاسخ مثبت است که باید قوه قضائیه مطابق با پیش بینی های قوانین بالادستی نظیر قانون اساسی خیلی جدی به مسأله ورود کرده و آن را بررسی کند. اگر تخطی از قانون برای دستگاه قضایی هم محرز شد، برخورد لازم و قانونی در این زمینه صورت بگیرد؛ اما اگر سؤال ها به معنای تخطی رئیس جمهور از قانون نباشد، چرا باید مسأله به قوه قضائیه به منظور انجام بررسی بیشتر ارجاع شود و دوباره به مجلس بازگردد.

برای خواندن خبرها و تحلیل های بیشتر درباره سوژه روز تابناک ماجرای سؤال از رئیس‌جمهور اینجا  را کلیک کنید.

 
منبع: تابناک

تکذیب موافقت با آزادی مشروط طاهری

وکیل مدافع سرکرده گروه عرفان حلقه خبر موافقت دادگاه صادر کننده رای با آزادی مشروط موکلش را نادرست خواند.

سیدمحمود علیزاده‌طباطبایی در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با خبر منتشر شده مبنی بر موافقت دادگاه با آزادی مشروط موکلش گفت: درخواست آزادی مشروط باید از طریق زندان انجام شود ولی زندان درخواستی نکرده است.

وی عنوان کرد: قاضی دادگاه گفتند اگر زندان آزادی مشروط موکلم را درخواست کند ما با این درخواست موافقت می‌کنیم. روال آزادی مشروط این است که زندان درخواست می‌کند و قاضی صادر کننده رای با این درخواست موافقت می‌کند. درخواست زندان نیز مستلزم این است که خود فرد آن را بخواهد و مطالبه کند.

وکیل مدافع محمدعلی طاهری، افزود: اگر آقای طاهری آزادی مشروط را بخواهند و زندان آن را درخواست کند، قاضی صادر کننده رای با آن موافقت می‌کند.

براساس این گزارش، محمدعلی طاهری سرگروه عرفان حلقه، ابتدا از سوی شعبه 26 دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شد که در نتیجه اعتراض به پرونده، رای صادره از سوی دیوان عالی کشور نقض و پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه همعرض صادر کننده رای نخستین یعنی شعبه 15 دادگاه انقلاب، ارجاع شد.

شعبه 15 دادگاه انقلاب نیز پس از رسیدگی به پرونده، این بار محمدعلی طاهری را به 5 سال حبس محکوم کرد که در نتیجه اعتراض به رای صادره، پرونده برای تجدیدنظر خواهی به شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر استان ارسال شد.

علیزاده‌طباطبایی _27 مرداد ماه_ از تایید و ابلاغ حکم محکومیت موکلش به 5 سال حبس از سوی شعبه 36 دادگاه تجدیدنظراستان تهران خبر داد و در پاسخ به این سوال که آیا امکان اعتراض به این رای وجود دارد یا خیر؟ گفت: خیر. ولی امیدواریم از طریق آزادی مشروط ایشان آزاد شود چرا که موکلم بیش از نصف 5 سال مجازات را با در نظر گرفتن بازداشت موقت گذرانده‌ است. با قاضی پرونده صحبت کردیم و ایشان با این موضوع موافق هستند اما پیشنهاد آزادی مشروط باید از سوی زندان انجام شود.

منبع: تابناک

امام جمعه همدان: در گردشگری از قرآن عقب‌تریم


امام جمعه همدان گفت: هنوز یاد نگرفتیم از گردشگری صحبت کنیم ولی قرآن به گردشگری عنایت ویژه‌ای دارد، آنجا که می‌فرماید:‌ «سیرو فی‌الارض...».

امام جمعه همدان گفت: هنوز یاد نگرفتیم از گردشگری صحبت کنیم ولی قرآن به گردشگری عنایت ویژه‌ای دارد، آنجا که می‌فرماید:‌ «سیرو فی‌الارض...».

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین طاها محمدی - امام جمعه همدان - در مراسم افتتاح کنفرانس همدان 2018 از مسئولان برای توجه به مسئله گردشگری در همدان با توجه به سوابق کهنی که دارد، از زبان همه مردم استان تشکر کرد و گفت: در قرآن به گردشگری توجه ویژه‌ای شده است؛ منتها این موضوع چند جنبه دارد. یک جنبه عرفانی که متأسفانه خیلی کمرنگ است و دیگری گردشگری تفریحی و تبادل فرهنگ‌ها که البته خوب است ولی آنچه کتاب آسمانی تأکید دارد، دو موضوع انفس و آفاق است. آفاق همین است که می‌بینید اما انفس آن است که در عالم، جان‌ها، روان‌ها، عقل‌ها، درک‌ها و فهم‌ها باید سیر کرد.

وی افزود: امروز تمدن بشری رو به قهقرا رفته، آن‌هایی که داعش را آفریدند سیر تکاملی انسان را به هزاران فرسخ عقب‌تر بردند و این باعث شرمندگی است. اگر به آیات قرآنی به خوبی عمل می‌شد امروز بشر به جای فتح چنین قله‌هایی عرش و کرسی آسمان را فتح می‌کرد.

امام جمعه همدان همچنین بیان کرد: فلسفه وجودی گردشگری گرفتن درس عبرت از خوبی‌ها و بدی‌های تمدن‌های گذشته است.

محمدی در پایان سخنانش خود با خواندن این شعر که «خانه از پای بند ویران است» خطاب به اسحاق جهانگیری - معاون اول رئیس جمهور - گفت: خواهش می‌کنم به اصل کار بپردازید.

منبع: تابناک

پاستور در برابر مداح مشهور/نسخه آذری جهرمی برای مبارزه با اژد‌های هفت سر فساد/راه دشوار رئیس جمهور روحانی


برکناری وزیر اقتصاد در مجلس، زلزله قیمت‌ها آوار گرانی بر سر مردم، تشکیل پرونده تهدید روحانی، آغاز انتشار نام قضات متخلف، مفاسداقتصادی هویت کش، احیای ستاد بن برای ترمیم دستمزد کارگران، مرگ نقطه پایان خصومت ترامپ - مک کین، تریبون مجلس در اختیار روحانی، 3 واردکننده موبایل با ارز دولتی پای میز محاکمه، پاستور در برابر مداح مشهور، دور باطل افزایش نرخ سود بانکی و پراید 38 میلیونی در دولت دوازدهم از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
پاستور در برابر مداح مشهور/نسخه آذری جهرمی برای مبارزه با اژد‌های هفت سر فساد/راه دشوار رئیس جمهور روحانی

برکناری وزیر اقتصاد در مجلس، زلزله قیمت‌ها آوار گرانی بر سر مردم، تشکیل پرونده تهدید روحانی، آغاز انتشار نام قضات متخلف، مفاسداقتصادی هویت کش، احیای ستاد بن برای ترمیم دستمزد کارگران، مرگ نقطه پایان خصومت ترامپ - مک کین، تریبون مجلس در اختیار روحانی، 3 واردکننده موبایل با ارز دولتی پای میز محاکمه، پاستور در برابر مداح مشهور، دور باطل افزایش نرخ سود بانکی و پراید 38 میلیونی در دولت دوازدهم از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.

به گزارش «تابناک» روزنامه‌های امروز دوشنبه پنجم شهریورماه در حالی چاپ و در پیشخوان مطبوعات کشور قرار گرفتند که استیضاح وزیر اقتصاد در بهارستان، دادگاه محاکمه اخلالگران اقتصادی، محکومیت 311 مفسد اقتصادی به اعدام حبس و پاستو در برابر تهدید مداح مشهور از عناوینی است که در صفحات نخست آن‌ها برجسته‌تر از سایر موضوعات منعکس شده است.

روزنامه شرق در کنار تصویری از حواشی روز گذشته مجلس در جلسه استیضاح کرباسیان عنوان کارت قرمز مجلس به کارنامه اقتصادی دولت را تیتر گزارش خود کرد و در گزارشی دیگر موضوع محاکمه اخلالگران اقتصادی را با عنوان دهه شصتی‌ها در دادگاه مفاسد اقتصادی در صفحه نخست خود برجسته کرد.

روزنامه کیهان عنوان مردم در انتظار پاسخگو /دولت بدون سخنگو! را تیتر یک خود قرار داده و عدم تعیین سخنگو توسط دولت را مورد نقد قرار داده است. این روزنامه در گزارش خود از جلسه استیضاح کرباسیان عنوان وزیر اقتصاد رفت/رویکرد اقتصادی باقی ماند را تیتر کرده است.

روزنامه خراسان نیز با قرار دادن خبر اعلام اسامی کامل 2 قاضی متخلف توسط سخنگوی قوه قضاییه عنوان آغاز انتشار نام قضات متخلف را تیتر یک امروز خود کرد. این روزنامه در سرمقاله امروزش با عنوان مفاسداقتصادی هویت کش به قلم دکترسیدیحیی عظیمی به تحلیل مبارزه با فساد اقتصادی در کشورمان پرداخته است.

روزنامه اعتماد که تصویر الیاس حضرتی نماینده تهران و مدیر مسئول این روزنامه در مجلس را عکس یک امروز خود کرده و عنوان درستایش پارلمان را به عنوان تیتر آن در کنار برکناری وزیر اقتصاد دولت دوازدهم  قرار داده است. این روزنامه یادداشتی با عنوان نه به «تبعیض» و «تحقیر» نوشته عباس عبدی و با محوریت ریشه بحران‌های اجتماعی کجاست؟ در صفحه نخست خود چاپ کرده است.

در ادامه تعدادی ار یادداشت‌ها و سرمقاله‌های منتشر شده در روزنامه‌های امروز را مرور میکنیم:

راه دشوار رئیس جمهور روحانی
نعمت احمدی در بخشی از یادداشتی با عنوان راه دشوار دکترحسن روحانی در شماره امروز اعتماد نوشت: زمانی‌که مجلس با افزایش قیمت حامل‌های انرژی مخالفت کرد و دولت در نبود افزایش درآمدی از بالا بردن حامل‌هایی که با تکیه بر آن افزایش، لایحه بودجه سال 97 را تنظیم کرده بود اقتصاددانان که هیچ، نگارنده بی‌اطلاع از راز و رمز برنامه‌نویسی بودجه می‌دانستم که سال 97 سالی پر‌تنش در امور اقتصادی خواهد بود، عدم حضور دکتر حسن روحانی در جلسات استیضاح دو وزیری که بال اصلی برنامه اقتصادی دولت بودند و مهم‌تر از آن طرح سوال نمایندگان از رییس‌جمهور پیرامون مسائل اقتصادی، گمانه‌زنی‌ها را بین مردم در این مورد به خصوص که رییس‌جمهور هم از تیم اقتصادی خود راضی نیست، پررنگ کرد، روز ششم شهریور درست در هفته‌ای است که متاثر از رای به استیضاح دو وزیر کلیدی کابینه روزی پرحاشیه خواهد بود.
پاستور در برابر مداح مشهور/نسخه آذری جهرمی برای مبارزه با اژد‌های هفت سر فساد/راه دشوار رئیس جمهور روحانی
نمی‌دانم مشاورین رییس‌جمهور کسانی که از عدم حضور رییس‌جمهور در جلسات استیضاح حمایت کردند، چه برنامه‌ای برای پاسخگویی رییس‌جمهور در مقابل نمایندگان سوال‌کننده تدارک دیده‌اند، هرچند خروجی جلسه سوال از رییس‌جمهور برابر اصل 88 قانون اساسی بازخورد قانونی له یا علیه رییس‌جمهور ندارد، اما رمزگشایی از سوالات توسط رییس‌جمهور و دقت در پاسخ‌هایی که رییس‌جمهور خواهند داد و بازخورد آن بین نمایندگان و جوی که به وجود خواهد آمد، ادامه کار دولت دوازدهم را رقم خواهد زد. آیا نمایندگان مجلس با سوال از رییس‌جمهور قانع خواهند شد یا برنامه دیگری دارند، نگاهی به حوادث و اتفاقات این چند روز از استیضاح وزرای کلیدی اقتصادی دولت، از تشکیل دادگاه‌های ویژه اقتصادی که موافق با قوانین موضوعه آیین دادرسی کیفری نیست و با حکم حکومتی مقام معظم رهبری تشکیل شدند و آغاز به کار این محاکم، از اتفاقات مدرسه فیضیه قم و تابلویی که اشاره به استخر فرح و تهدید رییس‌جمهور داشت تا سخنان بعضی از افراد تاثیرگذار در دعای روز عرفه، سوال از رییس‌جمهور یک ماه قبل کلید خورد و محور سوالات، همه اقتصادی هستند؛ اقتصادی که ضریب مقاومت مردم در‌قبال نوسانات بازار را کم کرده است. افزایش قیمت‌ها در حوزه مسکن، ارز، ماشین و موضوعاتی مانند بلیت هواپیما و افزایش سرسام‌آور قیمت سبد غذایی مردم، تعطیلی کارخانجات و اعتصابات کارگری و بر زمین ماندن مابقی مطالبات سپرده‌گذاران موسسات مالی که تا اینجای کار هزاران میلیارد تومان به گفته رییس‌جمهور با دست در جیب مردم کردن تنها صدای سپرده‌گذاران را خاموش کردیم همه و همه ادامه کار دکتر حسن روحانی را دشوار کرده است و این درحالی است که 13 آبان روزی که تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه امریکا علیه ایران فراگیر می‌شود هنوز نرسیده، مجلسیان چه برنامه‌ای در پیش دارند. راه دشوار حسن روحانی از روز سه‌شنبه ششم شهریور رقم خواهد خورد.

نسخه آذری جهرمی برای مبارزه با اژد‌های هفت سر فساد
محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، در ستون اول دفتر روزنامه ایران در بخشی از یادداشت خود با عنوان اژد‌های هفت سر نوشت: قدرت نهفته در پس امضا‌های طلایی، از جمله عواملی است که دستگاه‌ها و قوا را در اتصال به دولت الکترونیکی بی‌علاقه می‌کند؛ امضا‌هایی که به برخی از مدیران در رده‌های مختلف، قدرت عرض اندام انحصاری می‌دهد و طبیعتاً دل کندن از این قدرت و عواید آن کار سختی به نظر می‌رسد. این امضا‌های طلایی که تعدادشان از هزار و 300 امضا تجاوز می‌کند زمینه‌های رانت، سوء‌استفاده، رشوه و ارتشا و در یک کلام فساد را فراهم می‌کند و دوره آن‌ها با پیاده‌سازی دولت الکترونیکی به سر خواهد رسید.
پاستور در برابر مداح مشهور/نسخه آذری جهرمی برای مبارزه با اژد‌های هفت سر فساد/راه دشوار رئیس جمهور روحانی
سود هنگفت ناشی از عدم شفافیت، یکی از عوامل بازدارنده در برابر تحقق دولت الکترونیکی است. مقاومت مؤسسه‌های مالی و اعتباری غیر‌مجاز در برابر شفاف‌سازی شاید نخستین پرده از مقاومت این نهاد‌های بزرگ اقتصادی باشد که عادت به بهره‌گیری از این خوان نعمت دارند. تردیدی نیست اگر بگوییم دولت الکترونیکی بیش از هر چیز موجب شفافیت در امور مالی و بانکی و قرارداد‌ها می‌شود و محل سوء استفاده از این روزنه‌ها را مسدود می‌کند.
بند‌هایی از قانون نیز وجود دارد که به برخی دستگاه‌ها اجازه می‌دهد به استناد آن و به بهانه امنیت و دسترسی‌های خاص، در برابر دولت الکترونیکی مقاومت کنند. این گریزگاه‌های قانونی تاکنون زمینه مقاومت برخی از دستگاه‌های حاکمیتی و دولتی را در شفاف‌سازی و پیاده‌سازی دولت الکترونیکی فراهم کرده‌اند. قانونگذار باید با اصلاح قانون، این گریزگاه‌ها را مسدود و در مسیر شفافیت گام بردارد.
طبق آمار باید در نهایت 3 هزار دستگاه در رده‌های مختلف به دولت الکترونیکی متصل شوند، اما تاکنون تنها 20 درصد از دستگاه‌ها متصل شده‌اند. این درحالی است که بخش عمده خدمات مربوط به شهرداری‌ها، نیروی انتظامی و قوه قضائیه که بیشترین مراجعات مردمی را دارند، هنوز بر این بستر ارائه نمی‌شوند. شاید برخی بگویند که در بیشتر این دستگاه‌ها، خدمات الکترونیکی ارائه می‌شود، اما باید گفت: ارائه خدمات به صورت الکترونیکی یا همان مکانیزاسیون امور اداری و فرآیند‌های اجرایی با دولت الکترونیکی متفاوت است.

در دولت الکترونیکی فرآیند‌ها پس از اصلاح به صورت زنجیره وار و یکپارچه به هم متصل می‌شوند و همه فرآیند از طریق یک درگاه و نقطه اتصال واحد قابل انجام است، اما مکانیزاسیون نازل‌ترین سطح الکترونیکی کردن فرآیندهاست و در آن همچنان مراجعات عمومی وجود دارد و تنها فعالیت‌های اداری به صورت الکترونیکی انجام می‌پذیرد. برای مثال وقتی شما در چارچوب دولت الکترونیکی می‌خواهید نقل و انتقال ملکی را انجام دهید، تمام مراحل اداری و مجوز‌های شهرداری، دارایی، ثبت، آب، برق و گاز به صورت یکپارچه و متصل به هم و از طریق یک درگاه انجام خواهد پذیرفت و نیازی به مراجعات مکرر به این ادارات یا دفاتر خدمات الکترونیک نخواهید داشت. در حقیقت در دولت الکترونیکی فرآیند جای فرد را می‌گیرد و تبادلات رو در رو به حداقل می‌رسد و کار مردم بسیار سهل و کم هزینه انجام خواهد شد. در شرایط حاضر در نیمه راه اجرای دولت الکترونیکی قرار داریم. زیرساخت‌های فنی لازم فراهم شده، اما هنوز پیوستگی لازم میان دستگاه‌ها ایجاد نشده است و متأسفانه دولت الکترونیکی را در ایجاد تعدادی پیشخوان الکترونیک دیده‌ایم که نه تنها بوروکراسی و هزینه‌ها را کاهش نداده‌اند، بلکه ارائه خدمات به مردم را گاه طولانی‌تر و پرهزینه‌تر نیز کرده‌اند. تا وقتی دولت الکترونیکی و به تبع آن دولت هوشمند ایجاد نشود، نمی‌توان انتظار داشت که براحتی امکان ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها فراهم شده، گلوگاه‌هایی که باعث کندی و بر زمین ماندن فعالیت‌ها و ایجاد رانت و فساد می‌شوند شناسایی و با فساد به‌صورت جدی و ریشه‌ای برخورد شود. بنابراین، همان گونه که دولت از ابتدای آغاز به کار خود نشان داده باید مطالبه شفافیت و تحقق دولت الکترونیکی را در صدر خواسته‌های خود قرار دهد تا همه مردم از مزایای این طرح ملی بهره‌مند شوند و اژد‌های هفت سر فساد را مهار کنند.

پاستور در برابر مداح مشهور
روزنامه آرمان امروز در گزارشی که عنوان آن پاستور در برابر مداح مشهور را تیتر یک امروز خود کرده است نوشت: خبر رسید که دولت به موضوع توهین به رئیس‌جمهور و اظهارات مداح مشهور ورود کرده است. چنان‌که معاون حقوقی رئیس‌جمهور گفت: از توهین کنندگان اخیر به رئیس‌جمهور به دلیل جرم مشهود، شکایت شده است. لعیا جنیدی خبر داد به دلیل متزلزل شدن احساس امنیت عمومی و جلوگیری از مایوس شدن مردم و محرز بودن جرم مشهود از هتاکان به رئیس‌جمهور شکایت خواهیم کرد.
پاستور در برابر مداح مشهور/نسخه آذری جهرمی برای مبارزه با اژد‌های هفت سر فساد/راه دشوار رئیس جمهور روحانی
وی در پاسخ به سوالی درباره حواشی تجمع حوزه علمیه قم نیز اظهار کرد: شخص رئیس‌جمهور در بسیاری از مسائل دیدگاه انعطاف‌پذیر دارند و انتقاداتی که توسط رسانه‌ها، جراید و اشخاص در مطبوعات، جلسات یا فضای مجازی مطرح می‌شود حتی اگر از نوع انتقاد سخت باشد نوعا انتقاد می‌بینند؛ زیرا معتقدند رسانه‌ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی باید آزاد باشند. وی ادامه داد:، اما گاهی برخی اقدامات جرم است و تنها جنبه شخصی ندارد بلکه مضر به اعتماد و امید عمومی است؛ بنابراین از جایی که جرم عمومی می‌شود و وجدان اجتماعی، احساس امنیت و اعتماد را متزلزل و امید جامعه را تضعیف می‌کند، نقطه‌ای است که به منفعت عمومی لطمه می‌زند. معاون حقوقی رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امید اجتماعی اراده ایجاد می‌کند و در جایی که احساس شود به فرد منتخب ملت توهین شده است، زیان عمومی بسیار گسترده‌ای به همراه دارد. معاون رئیس‌جمهور در مورد اتفاق اخیر، تصریح کرد: جرم بودن این اتفاق بر کسی پوشیده نیست و به عنوان یک کارشناس حقوقی آن را از جنس جرم مشهود می‌دانم و مقامات قضائی هم باید پیگیری کنند، چون روشن است. وی افزود: مقدمات شکایت در این مورد فراهم شده است، استعلامی از مراجع امنیتی و اطلاعاتی هم کرده‌ایم و باید با رئیس‌جمهوری مشورت کنم که با اطلاعات موجود شکایت کنیم یا منتظر استعلام دستگاه‌های اطلاعاتی - امنیتی بمانیم یا تصمیم دیگری اتخاذ شود. معاون حقوقی رئیس‌جمهور درباره ویدئوی منتشر شده در مراسم روز عرفه در تهران اعلام کرد: «شکایت از مداح معروف در دست اقدام است».
حسین روحانی‌نژاد، معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی گرچه در گفتگو با ایرنا پلاس به سخنان مداح مشهور در روز عرفه واکنش نشان می‌دهد و آن را محکوم می‌کند، اما می‌گوید این سازمان نمی‌تواند با این فرد برخورد کند، چراکه ایشان عضو کانون مداحان نیست. او با تأکید بر اینکه «چنین مداحی‌ها و اظهارنظر‌هایی برای جامعه مطلوب نیست»، اضافه می‌کند: «سازمان تبلیغات اسلامی با مداحان همکاری دارد و ما کانون مداحان را داریم منتها برخی عضو نیستند؛ بنابراین ما نمی‌توانیم به ایشان تذکر دهیم». معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی در همین حال تأکید می‌کند: فردی که حرفی می‌زند باید پاسخگوی سخنانش به مراجع ذی‌ربط باشد و این مراجع باید این مسأله را پیگیری کنند.
نایب رئیس مجلس هم اظهارات اخیر مداح مشهور در مراسم روز عرفه را شامل توهین به مرحوم آیت‌ا... هاشمی و رئیس‌جمهور دانست و گفت: این کوتاهی روحانیت بوده که کرسی تعلیم و تربیت را به دست اینگونه مداحان سپرده‌اند. علی مطهری نوشت: «صحبت ایشان در مراسم قرائت دعای عرفه گرچه حاکی از کینه عمیق ایشان نسبت به مرحوم آیت‌ا... هاشمی و آقای رئیس‌جمهور و شامل توهین به این دو بزرگوار بود... البته بیان این مطلب بعد از شعار عجیب تجمع مدرسه فیضیه تداعی و تقویت کننده همان شعار است... گذشته از بی‌مبنا بودن آن سخن درباره سرنوشت این افراد، متهم کردن رئیس‌جمهور خود می‌تواند مصداق خیانت باشد، چرا که نوعی فریب دادن مردم خصوصا جوانان پاکدل و مومن است. چگونه ممکن است مذاکرات منتهی به برجام را که با ابتکار و نظارت رهبر انقلاب آغاز و انجام شد و دستاورد‌های قابل توجهی برای کشور داشت و البته به خاطر جنگ قدرتی که وجود داشت از مواهب آن به درستی استفاده نشد، این مذاکرات را خیانت و منتخب ملت را خائن بنامیم؟»

منبع: تابناک

واکنش مسعود کرباسیان پس از استیضاح

واکنش مسعود کرباسیان پس از استیضاح

وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی پس از پایان جلسه استیضاح خود طی یادداشتی نوشت: امروز در صحن مجلس تلاش کردم توضیحات متکی به آمار و مستند در مورد وضعیت اقتصاد ایران ارائه دهم که هم واقعیت های مملوس بیان شده و هم اینکه زحمات مدیران اقتصادی کشور بی ارج نمانده باشد.


به گزارش شادا، دکتر مسعود کرباسیان اظهار داشت: نمایندگان مردم هم دغدغه مند و جدی پیگیر برخی مطالبات بودند که البته برخی از آنها خارج از اختیارات وزیراقتصاد بود ولی سعی کردم در مقام یک عضو کابینه بازگوکننده حقایق باشم.

وی افزود: پیش از جلسه خود را برای صحبت در مورد 17 محور استیضاح آماده کرده بودم و پیش بینی هم می شد که اظهار نظرها تا حدود وسیعی به موضوعات خارج از این سوالات کشیده شود و نمایندگان پاسخ به موضوعاتی را بخواهند که لازمه فهم آن نه مطالعه یک گزارش آماری، که درک چندین دهه مدیریت اقتصادی کشور است.

وزیر سابق اقتصاد تصریح کرد: با این وجود امیدوارم در نتیجه جلسه امروز و پیش از دیدار با رئیس جمهور، آنان در جریان برخی اتفاقات مهم و عملکردهای شاخص قرار گرفته باشند.

کرباسیان افزود: در جلسه امروز توضیح دادم که سال 96 به حق یکی از دورهای درخشان اقتصاد ایران تلقی می شد و طبیعی بود که دشمنانی مانند امریکا و مخالفان منطقه ای بخواهند طعم شرین رشد، تورم تک رقمی، مبارزه جدی با فساد و کاهش نسبی بیکاری را با آسیب هایی که در فصل بهار وارد کردند به کام مردم و کشور تلخ کنند.

وی خاطرنشان کرد: تنها امیدوارم در قضاوت هایمان آنچه طی چهار ماه رخ داده را به چهل سال تعمیم ندهیم و در حق مدیران زحمتکشی که اکنون در جمع ما نیستند، جفا نکنیم.

کرباسیان با بیان اینکه در جلسه امروز نكاتی مطرح شد كه ترجیح دادم به جهت رعایت اخلاق و پرهیز از حاشیه سازی با سكوت از مقابل آن عبور كنم، تصریح کرد: به عنوان یك شهروند این حق را برای خود محفوظ دارم كه در فرصتی دیگر و از طریق روال قانونی آن را پیگیری كنم.

وی تاکید کرد: خوشحالم كه امروز و در این استیضاح من و همكارانم نهایت ادب، اخلاق و احترام را رعایت كردیم.

وزیر سابق اقتصاد اظهار داشت: نمایندگان مجلس در جمع بندی، صلاح دیدند سکان اداره وزارت اقتصاد از این پس در اختیار مدیر دیگری باشد.

وی با بیان اینکه چهار دهه از عمر خدمتم به کشور می گذرد، گفت: تحولات و اتفاقات بسیاری را دیده و درک کرده ام و می دانم در این دوره زمانی آنچه اهمیت فوق العاده ای دارد «حفظ وحدت» است.

کرباسیان تاکید کرد: دولت و مجلس امروز می توانند با انتخابی متناسب با نیازهای کشور به حفظ و گسترش اتحاد ملی کمک کنند و قطعا اگر هم صدایی و همدلی در میان تمام ارکان نظام تصمیم گیری و اجرایی برقرار باشد، هم توطئه بیرونی خنثی می شود و هم سوء استفادهای سودجویان داخلی به دربسته می خورد و هم کاستی های مدیریتی قابل جبران است.

وزیر سابق اقتصاد یادآور شد: صمیمانه از همکارانم در وزارت اقتصاد سپاسگزارم که یکسال سختگیری هایم را تحمل کردند و امکان حرکت در مسیر برنامه ها را پیش آوردند.

کرباسیان ابراز امیدواری کرد: اقتصاد ایران با حضور نیروهای متعهد، متخصص و سالم بتواند به جایگاه مورد انتظار مردم برسد.

منبع: تابناک
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟