تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اجتماعی

مراسم سنتی قاشق زنی در پایتخت


-
مراسم سنتی قاشق زنی در پایتخت

در مراسم قاشق‌زنی شب چهارشنبه‌سوری، دختران و پسران جوان چادری بر سر خود می‌کشند و به در خانه دوستان و همسایگان خود می‌روند. صاحبخانه از صدای قاشق‌هایی که به کاسه‌ها می‌خورد به در خانه آمده و در کاسه‌های آنان آجیل، شیرینی، شکلات، نقل و پول می‌ریزد. شال‌اندازی یکی دیگر از رسوم چهارشنبه‌سوری است. جوانان چندین دستمال و شال را به یکدیگر گره زده، از آن طنابی رنگین و بلند درست می کنند. صاحبخانه به محض مشاهده طناب رنگین، آنچه قبلاً آماده کرده، در گوشه شال ریخته و گره‌ای بر آن زده و صاحب شال را آگاه می‌کند که هدیه سوری آماده‌است.آنگاه شال‌انداز شال را بالا می‌کشد و هدایایش را از داخل گره جمع می‌کند.

منبع: تابناک

ماجرای عجیب جابجایی 2 جسد در یاسوج

چگونه شد که جسد یک زن یاسوجی حدود 250 کیلومتر دورتر از محل فوتش سر درآورد؟

غلامحسین عبدی پور، مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری یاسوج ضمن تایید جابجایی جسدها به خبرنگار ایسنا توضیح داد: این قضیه طی اشتباهی در روز یکشنبه، چهارم شهریور صورت گرفت و جسد 2 زن که یکی اهل یاسوج و دیگری اهل روستای «قلعه بنی» دهستان جاورده بخش چاروسا از توابع شهرستان کهگیلویه بود، جابجا شد، اما این‌که گفته شده جسد یک زن با یک مرد جابجا شده کذب است و صحت ندارد.

وی افزود: مجموعه آرامستان پس از اشتباه پیش آمده، طی تماس با خانواده متوفی به آنها موضوع را اطلاع داده و جسد که هنوز به مرحله خواندن نماز میت نرسیده بود، برگشت داده شد.اصلاح این جابجایی حدود یک ساعت طول کشید. مساله با حضور شهردار، برخی از اعضای شورای شهر و مجموعه نیروی انتظامی بررسی شد و در نهایت جسدها رد و بدل شدند و موضوع پایان یافت.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری یاسوج از خانواده متوفیان عذرخواهی کرد و گفت: دست‌ این خانواده‌ها را هم بوسیدم.

به گزارش ایسنا، روز گذشته یکشنبه، چهارم شهریور خبری تحت عنوان "جسد یاسوجی از روستای «قلعه بنی» دهستان جاورده بخش چاروسا از توابع شهرستان کهگیلویه سر در آورد" در فضای مجازی منتشر و گفته شد که در روز تشییع، جنازه یک زن از روستای "قلعه بنی" با جسد مردی از یاسوج با اشتباه مسئولان غسالخانه شهرداری یاسوج جابجا شد. بعد از تاخیر و انتظار مردم برای شروع مراسم این زن، هنگام اقامه نماز میت بود که بستگان میت با تماسی از مسئولان غسالخانه یاسوج متوجه شدند که جسد درون تابوت متعلق به آنها نیست، لذا مراسم تشییع ناتمام ماند تا جنازه به یاسوج انتقال داده شده و مردم روستای قلعه بنی جسد بانوی خود را تشییع کردند.

منبع: تابناک

«صید صنعتی از سوی چینی‌ها» تایید نشد

نماینده مردم بندرلنگه گفت: برای روشن شدن موضوع صید غیرمجاز توسط چینی‌ها به اتفاق معاون صید سازمان شیلات، 4 روز در تمامی بنادر صیادی حضور پیدا کردیم و با صیادان صحبت‌هایی را به‌صورت رودررو داشتیم، کسی اعلام و تائید نکرد که توسط چینی‌ها صید صنعتی صورت می‌گیرد.

‌ناصر شریفی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: همواره و پیوسته مدافع حقوق مردمم هستم و خواهم بود و آن چیزی که برای بنده به‌عنوان فرزند هرمزگان اهمیت دارد، حفاظت و صیانت از حقوق مردم استان هرمزگان است.

وی با انتقاد از اینکه برخی رسانه‌ها سخنانم را بریده‌بریده منتشر می‌کنند، اظهار کرد: در خصوص فعالیت کشتی‌های چینی که این روزها سروصدا کرده است، وزیر جهاد کشاورزی روز گذشته(چهارم شهریور) در مجلس حضور یافت و مفصل با وی صحبت کردم.

نماینده مردم غرب هرمزگان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس بر سر منافع مردم و صیادان هرمزگانی و نادیده گرفته شدنشان، تضییع و اجحاف آن با کسی تعارف ندارد، عنوان کرد: در مباحث فنی این موضوع مفصل صحبت کردم و آن چیزی که می‌ماند به‌عنوان دغدغه مردم و صیادان نحوه صید این کشتی‌هاست و تخلفاتی که ممکن است به عدم رعایت صید در عمق 200 متر رخ دهد که تذکرات لازم داده شد.

شریفی با اشاره به اینکه در خصوص نحوه صید این کشتی‌ها با وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات کشور صحبت کردم، اضافه کرد: این نگرانی و دغدغه در خصوص نحوه صید، چگونگی قرارداد این کشتی‌ها و کلیت موضوع از سوی مسئولان ذی‌ربط پاسخ داده شود.

وی با بیان اینکه اگر نحوه صید این کشتی‌ها به‌گونه‌ای باشد که هم زیستگاه ماهیان را نابود کند و در آینده لطمات جبران‌ناپذیری به منابع آبزیان خلیج‌فارس و دریای عمان وارد کند، به‌طور حتم از مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس گرفته تا استاندار هرمزگان به این موضوع ورود خواهند کرد، عنوان کرد: در حال پیگیری و بررسی این موضوع هستیم و روز گذشته نمایندگان صیادان غرب هرمزگان در مجلس حاضر بودند و دغدغه‌های آن‌ها را شنیدیم و باید تمامی جوانب را بررسی کنیم.

نماینده مردم بندرلنگه، بستک و پارسیان در مجلس شورای اسلامی گفت: برای روشن شدن موضوع صید غیرمجاز توسط چینی‌ها از معاون صید سازمان شیلات دعوت شد و 4 روز به حوزه انتخابیه رفتیم، در تمامی بنادر صیادی حضور پیدا کردیم و با صیادان صحبت‌هایی را به‌صورت رودررو داشتیم، کسی اعلام و تائید نکرد که توسط چینی‌ها صید صنعتی صورت می‌گیرد.

منبع: تابناک

غرق شدن کودک 9 ساله در لنگرود

غرق شدن کودک 9 ساله در لنگرود

فرمانده انتظامی لنگرود از غرق شدن کودک 9 ساله در بخش چاف و چمخاله این شهرستان خبر داد.

به گزارش میزان سرهنگ مجید نیکویی گفت: در پی اعلام مرکز فوریت‌های پلیسی 110 مبنی بر غرق شدن فردی در دریا، بلافاصله ماموران انتظامی به محل حادثه اعزام شد.

وی افزود: با حضور ماموران و تیم‌های امدادی در محل مورد نظر مشخص شد، کودکی 9 ساله برای شنا خارج از طرح سالم‌سازی به دریا رفته بود که به دلیل عدم تسلط و مهارت کافی در شنا غرق شد.

فرمانده انتظامی شهرستان لنگرود با اشاره به اینکه با تلاش گروه‌های امدادی و پلیس جسد کودک 9 ساله از آب خارج و برای سیر مراحل قانونی به پزشکی قانونی انتقال یافت از شهروندان و مسافران خواست در محدوده طرح‌های سالم‌سازی دریا شنا کنند و همکاری لازم را با غریق نجات‌ها داشته باشند.

منبع: تابناک

آمار مصدومان طوفان های اخیر سیستان و بلوچستان

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: در پی وزش طوفان و پراکنده شدن ریزگردها در روزهای اخیر در منطقه سیستان بیش از 820 سیستانی به دلیل مشکلات چشمی و تنفسی راهی مراکز درمانی شده‌اند.

عبدالرحمان شهنوازی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: در پی وزش طوفان و پراکنده شدن ریزگردها در روزهای اخیر در منطقه سیستان بیش از 820 سیستانی به دلیل مشکلات چشمی و تنفسی راهی مراکز درمانی شده‌اند.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان افزود: خوشبختانه بخش عمده این افراد شامل حدود 650 نفر به صورت سرپایی درمان شدند و مابقی جهت دریافت خدمات درمانی بیشتر بستری شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: در پی اعلام قبلی هواشناسی سیستان و بلوچستان خوشبختانه نیروهای امدادی منطقه سیستان جهت خدمت رسانی به مردم طوفان زده در آماده باش بودند و خدمات قابل قبولی به مردم ارائه شده است.

منبع: تابناک

محاکمه 19 توزیع کننده ارز در بازار آزاد

اولین جلسه محاکمه 19 متهم به توزیع ارز آزاد و خارج از سیستم قانونی، فردا 9 صبح در شعبه دوم دادگاه ویژه به صورت علنی و با حضور اصحاب رسانه برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری میزان، اولین جلسه محاکمه 19 متهم به توزیع ارز آزاد و خارج از سیستم قانونی، فردا 9 صبح در شعبه دوم دادگاه ویژه به صورت علنی و با حضور اصحاب رسانه برگزار می‌شود.

ریاست این دادگاه را حجت الاسلام و المسلمین سید احمد زرگر برعهده دارد؛ بنابراین گزارش، مطابق تحقیقات صورت گرفته این متهمان 2 هزار و پانصد میلیارد تومان گردش مالی داشته‌اند.

گفتنی است، در جلسه فردا هر 19 متهم به همراه وکلایشان در دادگاه حضور دارند و کیفرخواست آن‌ها از سوی نماینده دادستان قرائت می‌شود.

منبع: تابناک
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟