تبلیغات در تلکسیران

ترامپ معاون تیلرسون را نیز اخراج کرد


رئیس جمهوری آمریکا معاون رکس تیلرسون را نیز به دلیل آنکه گفته بود وزیر خارجه نمی‌داند چرا برکنار شده، اخراج کرد.

رئیس جمهوری آمریکا معاون رکس تیلرسون را نیز به دلیل آنکه گفته بود وزیر خارجه نمی‌داند چرا برکنار شده، اخراج کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی‌بی‌اِس، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تنها ساعاتی پس از عزل رکس تیلرسون از وزارت خارجه و جایگزنی مایک پمپئو رئیس سازمان سیا به جای وی، «استیو گلدشتین» (Steve Goldstein) معاون دیپلماسی عمومی وزارت خارجه این کشور را نیز به دلیل آنکه گفته بود تیلرسون نمی‌داند چرا برکنار شده، اخراج کرد.

معاون دیپلماسی عمومی وزارت خارجه آمریکا در این باره گفته بودد: تیلرسون در جریان برکناری خود نبود و این موضوع را از توئیت ترامپ متوجه شد. تیلرسون با رئیس‌جمهوری صحبت نکرده است و از دلیل برکناریش هم اطلاع ندارد. او برای پومپئو که نامزد وزارت خارجه شده، آرزوی موفقیت می‌کند.

گفتنی است، تیلرسون در حالی ساعاتی پیش از سوی ترامپ برکنار شد که شب گذشته از سفر چند روزه آفریقایی‌ اش به واشنگتن بازگشته بود.

منبع: تابناک

به‌ جای نگرانی از دیدار من و ظریف، نگران «منافورت» باشید


جان کری، وزیر سابق امور خارجه آمریکا در پی انتقادات شدید ترامپ و وزیر امور خارجه‌اش پامپئو در خصوص دیدار او با محمدجواد ظریف، خطاب به رئیس‌جمهور آمریکا گفت: بهتر است به‌ جای نگرانی در مورد دیدار من با ظریف، نگران ملاقات و دیدار میان «پل منافورت» و «رابرت مولر» باشید!
به‌ جای نگرانی از دیدار من و ظریف، نگران «منافورت» باشید

جان کری، وزیر سابق امور خارجه آمریکا در پی انتقادات شدید ترامپ و وزیر امور خارجه‌اش پامپئو در خصوص دیدار او با محمدجواد ظریف، خطاب به رئیس‌جمهور آمریکا گفت: بهتر است به‌ جای نگرانی در مورد دیدار من با ظریف، نگران ملاقات و دیدار میان «پل منافورت» و «رابرت مولر» باشید!

به گزارش «تابناک»؛ پنجشنبه هفته گذشته، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با انتقاد شدید از جان کری به خاطر "دیدار غیرقانونی با حکومت متخاصم ایران" در توییتر نسبت به دیدار اخیر میان وزیر امور خارجه سابق آمریکا با محمدجواد ظریف واکنش نشان داد.

این توییت درواقع واکنشی بود به اعتراف جان کری در یک برنامه رادیویی در روز چهارشنبه هفته گذشته به سه یا چهار بار دیدار با مقامات وزارت امور خارجه ایران به‌ویژه محمدجواد ظریف در مراسم و ملاقات عمومی میان رهبران جهان همچون نشست انجمن اقتصاد جهانی.

با این‌ حال کری بیان کرده بود، این دیدارها هیچ ارتباطی با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران نداشته و وی هیچ تلاشی برای هدایت ایران برای اقدام در برابر تلاش‌های دولت ترامپ نکرده است. به گفته او، این دیدارها در زمان وزارت امور خارجه قبلی آمریکا یعنی در دوران رکس تیلرسون و قبل از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای بوده است.

گری در این برنامه رادیویی بیان کرده: نخیر. راهنمایی کردن ایران در خصوص مقابله با اقدامات ایران، کار من نیست و البته شما می دانید که این‌ گونه مسائل به این طریق حل نمی‌شود. آنچه من در این دیدار خواهان کسب اطلاع از آن بودم، درواقع برنامه‌های ایران برای تغییر در پویایی‌های خاورمیانه در راستای ایجاد شرایط بهتر بود.

پس از انتقادات شدید ترامپ و وزیر خارجه‌اش به این مسأله، کری واکنش تندی به این انتقادات نشان داده و موضوع «پل منافورت» و کمپین انتخاباتی ترامپ را به میان کشیده است. اخیراً رابرت مولر، بازرس تخلفات انتخاباتی در پرونده ترامپ اسناد و مدارک مهم و مستدلی در خصوص تخلفات شدید منافورت که شخص اول کمپین انتخاباتی ترامپ بوده به دست آورده و قرار است منافورت در جلسه‌های بازپرسی ویژه رابرت مولر در راستای بررسی جزئیات این تخلفات شرکت و شهادت دهد.

در همین رابطه، جان کری در توییتر، خطاب به رئیس‌جمهور آمریکا نوشت: آقای رئیس‌جمهور شما باید بیش از نگرانی در خصوص دیدار من و وزیر امور خارجه ایران، نگران ملاقات میان پل منافورت و رابرت مولر باشید. اما اگر می‌خواهید بیشتر در مورد توافق هسته‌ای که جهان را به‌جای امن‌تری تبدیل کرد اطلاعات به دست آورید، کتاب جدید من را بانام «هرروز یک فرصت دیگر است» بخرید.

به‌جای نگرانی از دیدار من و ظریف، نگران «منافورت» باشید

اما انتقادات و حملات به کری از سوی دولت ترامپ همچنان ادامه پیدا کرد. پامپئو وزیر امور خارجه ترامپ نیز به تأسی از رئیس‌جمهور، ملاقات کری را «بی‌سابقه»، «ناشایست» و «چیزی بیش از کاری نامناسب» است.

با وجود این، سخنگوی جان کری در پاسخ به این اظهارات پامپئو بیان کرده است: بگذارید از مسائل حاشیه‌ای بگذریم و به واقعیات بپردازیم. وزیر خارجه سابق آقای جان کری همانند همه وزرای دیگر امور خارجه با همتایان خود در سراسر دنیا ارتباطات خود را برقرار نگه می‌دارد و همچنین در یک گفت وگوی تلفنی با پامپئو وزیر امور خارجه فعلی گفت وگوی مهم و جالبی در مورد دیدگاه ایرانی‌ها داشته است. هیچ رازی در خصوص دیدارهای جان کری از دولت فعلی پنهان نبوده است.

سخنگوی جان کری همچنین به هنری کسینجر به‌ عنوان وزیر خارجه نیکسون و فورد اشاره ‌کرده است که برای سال‌ها ارتباطات خود را با روسیه و چین حفظ کرد و گفته: در دیدارهای دیپلمات‌های سابق با مقامات همتای خود در کشورهای دیگر هیچ ‌چیز غیرعادی وجود ندارد، چه برسد به موضوع بی‌سابقه و نامناسب.

در همین حال وندی شرمن، معاون وزیر خارجه سابق آمریکا نیز با خطاب قرار دادن پامپئو و انتقاداتش که شامل حال وی نیز شده بود، گفته که وزیر خارجه فعلی قصد دارد با حمله به من، اذهان عمومی را از ماجرا منافورت منحرف کند.

در این رابطه، «ند پرایس»، تحلیلگر سابق CIA و مشاور باراک اوباما در شورای امنیت ملی آمریکا از این هم مستقیم‌تر به موضوع اشاره‌ کرده و گفته: پامپئو تنها یکی را مخاطب قرار داده است و گفته‌های وی چیزی نیست جز تلاش برای جلب رضایت رئیسش. این مسئله کاملاً واضح است چراکه وزارت امور خارجه در مورد این دیدارها گزارش‌هایی از قبل دریافت کرده بود که موضوعی عادی در میان دیپلمات‌های سابق است.

گفتنی است، جان کری در حال حاضر در توری برای فروش و معرفی کتاب جدید خود به سر می‌برد و قرار است در لس‌آنجلس و پورتلند نیز توقفی در این خصوص داشته باشد.

 

منبع: تابناک

قاضی آمریکایی ایران را به پرداخت 104 میلیون دلار غرامت محکوم کرد


یک قاضی فدرال در آمریکا با صدور دستوری، خواهان پرداخت 104 میلیون دلار از داراییهای ایران به عنوان غرامت به خانواده قربانیان حمله به پایگاه نظامیان آمریکایی در ظهران عربستان شده است.

یک قاضی فدرال در آمریکا با صدور دستوری، خواهان پرداخت 104 میلیون دلار از داراییهای ایران به عنوان غرامت به خانواده قربانیان حمله به پایگاه نظامیان آمریکایی در ظهران عربستان شده است.

به گزارش فارس به نقل از رویترز، یک قاضی فدرال در واشنگتن، دستوری مبنی بر پرداخت 104.7 میلیون دلار از سوی ایران به قربانیان حمله ادعایی 1996 در ظهران عربستان سعودی که در آن 19 نظامی آمریکایی کشته شدند، صادر کرده است.

این حکم روز دوشنبه و به صورت غیابی با ادعای دست داشتن ایران و سپاه پاسداران در بمب گذاری پایگاه نظامیان آمریکایی در نزدیکی برجهای خُبَر در عربستان صادر شده است.

براساس گزارش دویچه وله، در 25 ژوئن سال 1996 میلادی بر اثر انفجار یک کامیون بمب‌گذاری‌شده در پایگاه نیروهای آمریکایی در شهر خُبَر عربستان، 19 سرباز آمریکایی کشته و حدود 400 تن زخمی شدند.

اگرچه ایران قویا مسئولیت این دو بمب‌گذاری را رد کرده است اما پس از آنکه دادگاه‌های آمریکا ایران را به دست داشتن در این بمبگذاری متهم کردند، خانواده نظامیان کشته شده آمریکایی با فشار دولت واشنگتن از ایران درخواست غرامت کردند.

«بریل هوول» قاضی آمریکایی میگوید که این دستور بر پایه «قانون مصونیتهای حاکمیت خارجی در برابر تروریسم» صادر شده است.

خبرگزاری رویترز مدعی است که نمایندگی ایران در سازمان ملل برای اظهار نظر در دسترس نبوده است.

براساس این گزارش، در دسامبر سال 2006 نیز یک قاضی فدرال دیگر در واشنگتن طی حکمی ایران را به پرداخت 254 میلیون دلار به خانواده قربانیان محکوم کرده بود.

در سال 2015 دولت آمریکا صندوقی با نام صندوق قربانیان دولتهای حامی تروریسم تاسیس کرد که از طریق آن به خانواده قربانیان تروریسم غرامت بپردازد.

ایران از سال 1984 از سوی وزارت خارجه آمریکا به عنوان دولت حامی تروریسم شناخته شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پیش از این و در واکنش به احکام قبلی دادگاههای آمریکایی علیه ایران گفته بود که احکام این دادگاه‌ها هیچ اعتبار قانونی ندارد و جمهوری اسلامی ایران به ‌صراحت اعلام می‌کند این احکام غیرمنطبق با مبانی حقوق بین‌الملل، هیچ‌گونه حقی برای اتباع ایالات متحده ایجاد نکرده است. وی چنین احکامی را تلاش آمریکا برای دستبرد به اموال جمهوری اسلامی ایران که در آمریکا بلوکه شده است، خوانده بود.

منبع: تابناک

برجام قوی‌ترین توافق هسته‌ای روی زمین است/ ترامپ اصلأ نمی‌داند چه می‌گوید


جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا در یک مصاحبه جدید، باز هم مواضع دونالد ترامپ به ویژه در زمینه توافق هسته‌ای ایران را به باد انتقاد گرفت.

جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا در یک مصاحبه جدید، باز هم مواضع دونالد ترامپ به ویژه در زمینه توافق هسته‌ای ایران را به باد انتقاد گرفت.

به گزارش تابناک، او به شبکه «ام اس ان بی سی» گفت: «امروزه توافق هسته‌ای ایران، قویترین توافق هسته‌ای در سیاره زمین است. دونالد ترامپ طبق معمول دونالد ترامپ اصلا نمی‌داند که درباره چه چیزی حرف می‌زند وقتی که او این توافق را محکوم می‌کند و آن را بدترین توافق می‌خواند. ما ظرفیت و توانایی ایران برای تولید سلاح اتمی را برای 15 سال اینده و شاید برای همیشه از بین برده‌ایم. من نمی توانم بگویم که آنها چه مسیری را انتخاب خواهند کرد اما اگر آنها مسیر حرکت به سمت تولید سلاح اتمی را در پیش گیرند ما از آن اطلاع خواهیم یافت».

وزیر خارجه دولت «باراک اوباما» سپس گفت که به رغم خروج دونالد ترامپ از این توافق، روسیه، انگلیس، اتحادیه اروپا، چین و بقیه جهان خواهان حفظ برجام هستند.

وی با ابراز امیدواری برای کنار زدن دونالد ترامپ از ریاست جمهوری در انتخابات 2020 تاکید کرد، «من فقط این موضوع را به خاطر اینکه از یک حزب دیگر هستم نمی‌گویم. آنچه که اکنون در حال اتفاق افتادن است، خطرناک است».

وزیر خارجه پیشین آمریکا همچنین تاکید کرد که ترامپ از انجام دادن وظایف و مسئولیت‌های ریاست جمهوری ناتوان است.

سناتور اسبق آمریکایی از سناتورهای جمهوری‌خواه به دلیل «بی توجهی به سوگندشان» برای حفاظت از قانون اساسی و منافع مردم آمریکا انتقاد کرد و گفت: به جز دو یا سه سناتور جمهوری خواه که البته یکی از آنها درگذشته(جان مک کین)، بقیه به فکر حزب، منصب و حفاظت از رئیس‌جمهور هم حزبی‌شان هستند.

 

منبع: تابناک

آرژانتین درباره دارایی‌های رئیس‌جمهور سابق تحقیق می‌کند


سناتورهای آرژانتینی در راستای تحقیقات مرتبط با فساد، به بررسی مایلمک رئیس جمهوری سابق این کشور رای مثبت دادند.

سناتورهای آرژانتینی در راستای تحقیقات مرتبط با فساد، به بررسی مایلمک رئیس جمهوری سابق این کشور رای مثبت دادند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کریستینا فرناندز، رئیس‌جمهوری سابق آرژانتین که هم‌اکنون یک سناتور است، جزو 67 قانونگذاری است که روز چهارشنبه به اتفاق آرا به این طرح رای مثبت داد.

این رهبر سابق آرژانتین تمامی اتهامات را بی‌اساس می‌داند و با بررسی دارایی‌هایش طبق شرایطی موافقت کرده است. او متهم است که در طرح فسادی درباره قراردادهای کاری دولتی دست داشته است و بسیاری از مقام‌های سابق و تاجران آرژانتینی هم در آن همدست هستند. این پرونده از زمانی که از سوی گزارش تحقیقی روزنامه لا ناسیون در همین ماه افشا شد جزو  اخبار اصلی قرار گرفته است. این پرونده به وقوع فساد، در زمان روی کار بودن دولت فرناندز و دولت پیش از آن که در دست نستر کرشنر، همسر او بوده متمرکز شده است.   

روزنامه لا ناسیون گزارش داده است، راننده یکی از متهمان دفترچه‌ای حاوی اطلاعاتی از انتقال میلیون‌ها کیف حاوی پول نقد به مقام‌های سابق در ازای اعطای قراردادهای دولتی بین سال‌های 2005 تا 2015 در دست دارد. تاکنون 15 تن برای این پرونده بازداشت شده‌اند که شامل رهبران تجاری از شرکت‌های ساخت و ساز  و مقام‌های سابقی می‌شود که بین سال‌های 2007 تا 2015 در دولت فرناندز خدمت می‌کردند.

منبع: تابناک

آیا آمریکا می تواند فضا را به صحنه جنگ تبدیل کند؟


چند روز پیش جیمز ماتیس (James Mattis)، وزیر دفاع آمریکا، از ایده تشکیل نیروی فضایی نظامی، با این استدلال که واشنگتن باید فضا به عنوان صحنه جدیدی جنگ در نظر بگیرد پشتیبانی کرد. رئیس پنتاگون ضمن مصاحبه با روزنامه‌نگاران گفت: «قطعا ما باید فضا را به عنوان میدان جدید عملیات نظامی در نظر بگیریم.» او اضافه...
آیا آمریکا می تواند فضا را به صحنه جنگ تبدیل کند؟

 چند روز پیش جیمز ماتیس (James Mattis)، وزیر دفاع آمریکا، از ایده تشکیل نیروی فضایی نظامی، با این استدلال که واشنگتن باید فضا به عنوان صحنه جدیدی جنگ در نظر بگیرد پشتیبانی کرد. رئیس پنتاگون ضمن مصاحبه با روزنامه‌نگاران گفت: «قطعا ما باید فضا را به عنوان میدان جدید عملیات نظامی در نظر بگیریم.» او اضافه کرد: «ما با توجه به ابراز نگرانی رئیس جمهور، از دارایی‌هایمان در فضا به طور کامل حفاظت می کنیم.» جالب آن که ماتیس و فرماندهی نیروی هوایی در ابتدا با این طرح مخالف بودند.

سیروس برزو؛ به گزارش تابناک، در ماه ژوئن، ترامپ به پنتاگون دستور داد بخش جدیدی در ارتش این کشور تحت عنوان نیروهای فضایی با امکانات کامل و مستقل از دیگر زیرمجموعه‌های وزارت دفاع آمریکا ایجاد کند. رئیس جمهور آمریکا مکرر ایده شکل دادن این نیروها را ابراز کرده است. وی در ماه مارس و ضمن بازدید از پایگاه هوایی میرامار کالیفرنیا (Miramar airbase)، در جمع تفنگداران دریایی نیز گفته بود: «استراتژی جدید ملی در آمریکا بالا بردن توان این کشور در عملیات نظامی در زمین، هوا و دریا است.»

پیش از این کنگره آمریکا، در جریان تصویب بودجه پنتاگون، با موردی جهت ساخت نوعی وسیله نقلیه خاص با کاربرد فضایی مخالفت کرده بود. در همین حال، کنگره بودجه دفاعی برای سال مالی 2019 شامل یک برنامه برای به‌کارگیری سامانه‌ای فضایی جهت ردیابی موشکی و سایر عناصر سیستم دفاع موشکی را به تصویب رساند.

طرح این مسئله توسط ترامپ جنجالی رسانه‌ای به‌وجود آورد که یادآور برنامه فضایی-نظامی رئیس جمهور اسبق آمریکا، رونالد ریگان، با عنوان جنگ ستارگان است. اینک باید دید راه اندازی چنین نیرویی تا چه حد می‌تواند جامه عمل بپوشد و آیا نظامی کردن فضا به شکلی که ترامپ و وزیر دفاع آمریکا می‌گوید امکان پذیر است یا خیر؟

آیا آمریکا می تواند فضا را به صحنه جنگ تبدیل کند؟

برای دادن پاسخ به این سوال باید به طرح‌های بهره‌برداری نظامی از فضا در گذشته نگاه انداخت. بدون هیچ شکی چه روس‌ها و چه آمریکایی‌ها از همان آغاز آنچه عصر فضا خوانده شده، به فناوری فضایی به عنوان ابزاری در جهت بالا بردن توان نظامی خود نگاه کرده‌اند و اصولا حمایت نظامی‌ها از این فناوری باعث رشد آن شده است. در گام‌هایی مشخص هر دو ابرقدرت آن دوران و به دنبال آن‌ها کشورهای دیگری که وارد میدان فضانوردی شدند، از سامانه‌های مختلف مربوط به فناوری فضایی در جهت جاسوسی و کسب اطلاعات استفاده کرده و می‌کنند.

در دوران ریاست جمهوری رونالد ریگان، طرح برنامه‌ای با عنوان طرح دفاع راهبردی (Strategic Defense Initiative-SDI) که در دنیا به جنگ ستارگان معروف شد باعث شد که روس‌ها هزینه بسیار سنگینی را متحمل شوند تا بتوانند در صورت وقوع جنگ احتمالی فضاپایه با آن مقابله کنند. رسانه‌ای شدن این طرح که با سر و صدای زیادی همراه بود باعث شد اذهان جهانیان آشفته جنگی فضایی شود و صحبت از قرار گرفتن سلاح‌های لیزری در فضا و انهدام پایگاه‌های زمینی و تجهیزات نظامی, مراکز حساس مانند نیروگاه‌ها, سدها و غیره با استفاده از این توپ‌های لیزری و این قبیل مطالب، نقل محافل مطبوعاتی گردید. اما بعدها بسیاری از خبرها نشان داد که مطرح کردن این برنامه تنها یک بلوف بوده تا حریف را فریب داده و توان مالی او را با هدر دادن بودجه جهت ساخت تجهیزات دفاعی، تضعیف کند و کار حتی تا جایی پیش رفت که برخی تحلیلگران می‌گفتند هدر رفتن مبالغ هنگفتی در این راه باعث تضعیف نظام شوروی و سرانجام سقوط این رژیم شد.

اگر به محموله مرموز ماهواره‌بر انرگیا در نخستین پرتاب آن نگاهی بیندازیم می‌بینیم این نظریه چندان هم بی‌پایه نیست. این ماهواره‌بر که می‌توانست 100 تن بار را به مدار زمین ببرد در نخستین پرتاب به تاریخ 17 مه 1987 قرار بود محموله‌ای 80 تنی با نام پولیوس (Polyus) را به فضا ببرد که یک اسلحه فضایی برای مقابله فضایی در جنگ ستارگان به‌شمار می‌رفت. مسلما روس‌ها برای طراحی و ساخت چنین سلاحی هزینه بسیار سنگینی را متحمل شده بودند. البته با فروپاشی شوروی از یک سو و پایان یافتن دوره ریاست جمهوری ریگان, سروصدای جنگ ستارگان خوابید و روس‌ها هم نه توان مالی ادامه آزمایش پولیوس را داشتند و نه لزومی بر سرمایه‌گذاری بر روی چنین برنامه‌ای را.

اینک ظاهرا رئیس جمهور جنجالی آمریکا تصمیم گرفته بار دیگر از حربه نظامیگری فضایی و کشاندن مرزهای جنگ تا مدار زمین استفاده کند. شاید سخنان ترامپ در دل مردم عادی وحشت ایجاد کند اما کارشناسان به خوبی می‌دانند جدای این که بسیاری از سخنان ترامپ شعارگونه و بدون محاسبه است, راه‌اندازی یک ارتش فضایی نه در توان مالی آمریکاست و نه به لحاظ فنی, عاقلانه و شدنی. بهره‌برداری از فضا به عنوان یک وسیله کاربردی در جهت اهداف نظامی با بهره‌گیری از ماهواره‌های مخابراتی, هواشنایی, تجسسی و امثال آن امری است که از همان آغاز عصر فضا, بر هیچکس پوشیده نیست. اما این که از طریق فضا بتوان لشکرکشی کرد و با استقرار سلاح‌هایی به اهداف زمینی حمله برد بیشتر در حد تخیل خواهد ماند.

 

منبع: اسپاش

منبع: تابناک
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟