تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

کم‌نوسانی «تسه»ها نزدیک کف در بازار اوراق مسکن


دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند94 (تسه9412) با رشد 9/ 0 درصدی به قیمت 71 هزار و 818 تومان معامله شدند.

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند94 (تسه9412) با رشد 9/ 0 درصدی به قیمت 71 هزار و 818 تومان معامله شدند.

پس از افت 3 درصدی «تسه»ها در آذر و دی، در دو هفته ابتدایی بهمن اوراق تسهیلات مسکن در سطح 71 و 72 هزار تومانی نوسان داشتند. با اینکه ماه‌های پیش شاهد رشد تقاضا از سوی وام رقیب، صندوق یکم بانک مسکن بودیم.

اما کارشناسان تشدید نوسانات بازار مسکن تهران در ماه‌های آذر و دی را به دلیل افزایش سهم خانه‌های کلنگی و افزایش نقدینگی، ناشی از رشد تقاضای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن می‌دانند. امری که رشد 7/ 16 درصدی قیمت مسکن در دی را نسبت به سال گذشته رقم زد.

با وجود این، گزارش «دنیای اقتصاد» فروکش این عامل را تا حدی نشان می‌دهد. با توجه به پایین بودن قدرت خرید متقاضیان، تشدید صعود قیمت مسکن سهم تقاضای مصرفی را کاهش می‌دهد.

 

منبع: تابناک

از تصویب طرح اسکناس های جدید تا شکسته شدن طلسم قرارداد تامین مالی با اروپا


موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی سی و یکمین روز شهریور ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی سی و یکمین روز شهریور ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

 

31 شهریور 1300، طرح اسکناس ‌های جدیدی که قرار بود در خراسان منتشر شوند به دستور کلنل محمدتقی خان به تصویب رسید. همچنین در این روز، کلنل محمد تقی خان پسیان برای گذران امور سیزده هزار تومان از تجار قرض گرفت.

31 شهریور 1302، روزنامه نیمه رسمی «ایران» در مقاله شدیداللحنی علیه روسیه، دولت این كشور را دیكتاتور خواند و موارد متعددی از كلاه برداری های اقتصادی آن كشور در مبادلات اقتصادی را با ذكر آمار فاش كرد.

31 شهریور 1322، كلنل اسپیكس امریكایی به منظور تصدی اداره غله كشور وارد تهران شد.

31 شهریور 1323، اد‌اره کل د‌ارایی کشور در این روز د‌ر توزیع سیگار د‌ر سراسر کشور تغییراتی ایجاد‌ کرد‌ و آن را از طریق جراید‌ به اطلاع مرد‌م رسانید‌.

31 شهریور 1333، اولین گروه از کارشناسان کنسرسیوم نفت برای رسیدن به وضع پالایشگاه آبادان و برآورد اعتبار تعمیرات وارد تهران شدند.

31 شهریور 1341، شورای دانشگاه برای هر دانشجو مبلغ 4500 ریال شهریه ورودی تعیین کرد.

31 شهریور 1350، شاه اعلام کرد تا پایان سال درآمد ایران از فروش نفت نجومی خواهد بود.

31 شهریور 1352، بهره وام ‌های بانک رهنی 1 تا 1.5 درصد افزایش یافت و حداکثر بهره وام 12 درصد تعیین شد. همچنین در این روز، سازمان تعاون مصرف شهر و روستا 50 واحد فروشگاهی در تهران و برخی از شهرستان ‌ها دایر کرد. در خبر دیگر این روز آمده است که یک مقام مطلع اقتصادی اعلام کرد که قیمت کالاهای مصرفی طی چهارماه اخیر 25 درصد افزایش یافته است.

31 شهریور 1359، حمله نظامی عراق به ایران كه از روزهای قبل از آن پیش ‌بینی شده بود، 31 شهریور 1359 (22سپتامبر 1980) آغاز شد كه پیامدش یك جنگ هشت ساله بود و برخلاف تصور قبلی غرب، ایران در این جنگ طولانی حتی یك‌ وجب از خاك خود را از دست نداد.

31 شهریور 1388، در این روز خبری مبنی بر حذف صفر از پول های ملی منتشر شد. در این خبر آمده بود اگر چه بنابر اعلام رییس کل بانک مرکزی، طرح حذف سه صفر از پول ملی به تصویب نهایی کارگروه مربوطه در دولت رسیده است، اما گفته می ‌شود در خصوص زمان اجرای این طرح در داخل دولت اختلاف ‌نظر وجود دارد و به همین دلیل، زمان اجرای طرح در حالتی از تعلیق قرار گرفته ‌است.

31 شهریور 1389، قیمت طلا رکود تاریخی را به نام خود ثبت کرد. در پی کاهش ارزش دلار، قیمت جهانی طلا به شدت افزایش یافت و هر اونس طلا به حدود 1295 دلار رسید. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با بهای 326 هزار تومان و تمام‌ سکه بهار آزادی طرح قدیم 340هزار تومان به فروش رسید.

31 شهریور 1390، اولین گام اجرای سیاست جدید ارزی با تشکیل «کارگروه تخصیص ارز برای واردات کالا» برداشته شد؛ کارگروه تخصیص ارز با حضور نمایندگان وزارتخانه ‌های صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، نفت، اطلاعات و جهاد کشاورزی تحت مدیریت و نظارت بانک مرکزی تشکیل شده است. هدف از تشکیل این کارگروه بررسی و تایید ثبت ‌سفارش کالاهای خارج از اولویت «یک و دو» عنوان شده است. بانک مرکزی اعلام کرده ثبت سفارش‌ های خارج از این اولویت ‌ها را از محل منابع درآمدهای نفتی، صندوق توسعه ملی و ارز حاصل از صادرات تامین خواهد کرد.

31 شهریور 1392، با ابلاغ مصوبه تشکیل ستاد هدفمندسازی یارانه ‌ها توسط معاون اول رییس ‌جمهور، آسیب‌ شناسی مرحله اول و طراحی مقدمات فاز دوم این قانون کلید خورد.

31 شهریور 1394، دومین کارت زرد نمایندگان مجلس به علی ربیعی، شمار اخطار مجلسی ‌ها به کابینه حسن روحانی را به عدد 14 رساند. نمایندگان با 94 رأی موافق، 78 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع، قانع نشدن خود را از پاسخ ‌های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سوال فاطمه آلیا نماینده تهران در مجلس اعلام کردند. علی ربیعی درباره اجرایی نشدن سریع ‌تر برنامه جامع حمایت دولت از معلولان به مجلسی ‌ها پاسخ داد.

31 مهر 1395، وزارت خزانه‌ داری آمریکا دو مجوز برای فروش هواپیماهای مسافربری دو شرکت معتبر ایرباس و بوئینگ به ایران صادر کرد.

31 مهر 1396، طلسم قرارداد تامین ‌مالی با اروپا شکست. یک بانک اتریشی و یک بانک دانمارکی تامین مالی یک ‌و نیم میلیارد یورویی به ایران را تعهد دادند.

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

منبع: تابناک

از «نگاه آماری به ارزش صادرات ایران به آمریکا» تا «تاثیر نگرانی‌ها از جنگ تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان بر شاخص دلار»


این پیمانه تیتر‌هایی همچون میزان صادرات غیرنفتی در 5 ماهه اول سال جاری، هشدار صندوق بین المللی پول به هزینه سنگین جنگ تعرفه‌ای، استاد دانشگاه: پیش فروش خودرو به کاهش قیمت منجر نمی شود، بهای نفت به مرز 80 دلار در هر بشکه رسید، شرکت‌های کره جنوبی همکاری خود را با ایران قطع نکرده‌اند، اطلاعات هزاران مشتری 6 بانک بزرگ استرالیا سرقت شد و ادامه رشد سهام چین را در بر دارد.

از «نگاه آماری به ارزش صادرات ایران به آمریکا» تا «تاثیر نگرانی‌ها از جنگ تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان بر شاخص دلار»پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون میزان صادرات غیرنفتی در 5 ماهه اول سال جاری، هشدار صندوق بین المللی پول به هزینه سنگین جنگ تعرفه‌ای، استاد دانشگاه: پیش فروش خودرو به کاهش قیمت منجر نمی شود، بهای نفت به مرز 80 دلار در هر بشکه رسید، شرکت‌های کره جنوبی همکاری خود را با ایران قطع نکرده‌اند، اطلاعات هزاران مشتری 6 بانک بزرگ استرالیا سرقت شد و ادامه رشد سهام چین را در بر دارد.

 

میزان صادرات غیرنفتی در 5 ماهه اول سال جاری

صادرات غیرنفتی در 5ماهه اول سال جاری بیش از 19میلیارد دلار بوده است. رئیس کل بانک مرکزی ضمن اعلام این مطلب تاکید کرد از مجموعه صادرات غیر نفتی صادرات گاز و فرآورده های نفتی معادل 3میلیارد دلار بود، لذا حدود 16میلیارد باقی مانده آن است که باید به چرخه اقتصاد برگردد. وی از مجموع ارز عرضه شده در سامانه نیما درمدت اجرای بسته جدید ارزی تاکنون نزدیک 2 میلیارد یورو بوده است که بیش از 80درصد مربوط به شرکتهای پتروشیمی بوده و بقیه صادرکنندگان غیرنفتی سهمی کمتر از 20 درصد در بازار ثانویه داشته اند. دکتر همتی از بقیه صادرکنندگان غیرنفتی خواست با عرضه ارزهای حاصل از صادرات خود در تعمیق بازارثانویه نقش آفرینی کنند. البته بانک مرکزی نیز جهت تنظیم این بازار برخی از انواع ارزهای مورد نیاز وارد کنندگان را عرضه میکند. وی عرضه ارز توسط صادرکنندگان رایک مطالبه ملی دانست که باید انجام پذیرد. رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد 13میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی و ضروری و دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص یافته است که بتدریج تامین و واردات آن ها درحال انجام است .

نگاه آماری به ارزش صادرات ایران به آمریکا

آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در دوره پنج ماه 97 نشان می دهد، ارزش صادرات ایران به آمریکا با رشد 37.8 درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال به رقم 45 میلیون و 110 هزار 383 دلار رسید. جداول آماری گمرک ایران نشان می دهد، آمریکا در بین یکصد کشور عمده مقصد کالاهای صادراتی ایران جای گرفته و در پنج ماه امسال یک هزار و 487 تن کالا به آمریکا صادر شده که نسبت به مدت مشابه پارسال 60.8 درصد افزایش داشت. برابر آمار گمرک، تراز تجاری ایران و آمریکا در پنج ماه نخست امسال مثبت 3.8 میلیون دلار شد، در حالیکه تراز تجاری پنج ماهه نخست پارسال منفی 21.6 میلیون دلار بود. ماست، زرشک، زعفران، خاویار، گلیم، گبه و مغز پسته جزو اقلام صادراتی به این کشور است، علاوه براین واردات از این کشور در دوره این گزارش نیز کاهش داشت. برپایه آمار گمرک ایران، ارزش کالاهای وارداتی و اقلام مصرفی از آمریکا در مدت این گزارش به ارزش 41 میلیون و 275 هزار و 471 دلار بود. عمده اقلام وارداتی از این کشور، کالاهایی از قبیل تخم سبزیجات برای کشت، مکمل غذایی، افزودنی های خوراک آماده دام و طیور، کودهای معدنی یا شیمیایی، دستگاه آندوسکوپی، پروتزهای دندان و دیگر وسایل پزشکی دیده می شود. مطابق آخرین آمارهای گمرک، میزان واردات از آمریکا در پنج ماه امسال، تا پایان مردادماه 12 هزار و 980 تن بود که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 18.5 درصد کم شده است. بررسی میزان واردات و صادرات کالا بین ایران و ایالات متحده آمریکا با در نظر گرفتن صادرات 45 هزار و 110 دلاری و واردات 41 هزار و 275 دلاری به این ترتیب تراز تجاری ایران با آمریکا حدود 3.8 میلیون دلار مثبت بوده است. به گزارش ایرنا، مطابق آمار گمرک در پنج ماهه نخست پارسال 32 میلیون و 722 هزار دلار کالا به آمریکا صادر و 54 میلیون و 413 هزار دلار کالا از این کشور وارد ایران شد. 

هشدار صندوق بین المللی پول به هزینه سنگین جنگ تعرفه‌ای

خبرگزاری فرانسه نوشت: صندوق بین المللی پول نسبت به خسارات جنگ تجاری بین آمریکا و چین هشدار داد. در همین حال «گری رایس» صندوق بین المللی پول گفت: این صندوق همچنان در حال بررسی تاثیر تعرفه های چین-آمریکا است؛ اما هزینه های اقتصادی به زودی به آن اضافه خواهد شد. رایس گفت: با توجه به عمیق تر شدن اعمال تعرفه ها این موضوع می تواند هزینه اقتصادی قابل توجه ای از خود به جای بگذارد.

استاد دانشگاه: پیش فروش خودرو به کاهش قیمت منجر نمی شود

عضو هیات علمی گروه مهندسی خودرو در دانشگاه علم و صنعت ایران برنامه پیش فروش خودرو را در کاهش قیمت ها «بی اثر» توصیف کرد که فقط می تواند به کاهش برخی حباب های قیمتی بینجامد. امیرحسن کاکایی در گفت وگو با ایرنا افزود: با جو ایجاد شده در صنعت خودرو و همچنین اتفاق هایی که در بازار سرمایه رخ داد، حاشیه بازار خودرو در یک ماه گذشته به شدت بالا رفت. به گفته وی، با حرکت نقدینگی سرگردان به بازار سکه، طلا و ارز در ماه های گذشته و اشباع شدن این بازارها، موج نقدینگی به بازار خودرو رسید و حاشیه قیمتی افزایش یافت. این استاد دانشگاه یادآور شد: امروز دولت همچنان در قیمتگذاری جدید خودروها بلاتکلیف است و اجازه نمی دهد خودروسازان با وجود افزایش نرخ نهاده ها، به افزایش قیمت بپردازند. وی به پیش فروش های خودروسازان اشاره کرد و گفت: پیش فروش هایی که با قیمت های ابتدای سال انجام شده است، معنایی جز رانت و برخورداری از یارانه تفاوت قیمتی ارز رسمی و بازار آزاد ندارد. کاکایی بیان داشت: هر مشتری که در این طرح توانست به خرید خودرو اقدام کند، حاشیه قیمتی 50 درصدی نصیبش می شود، البته این حاشیه مربوط به مصرف کننده امروز نیست، بلکه از آنِ بازار سرمایه است. وی توضیح داد: بسیاری از خریداران خودرو، در حقیقت مصرف کننده نیستند و خودرو را برای سرمایه گذاری و دستیابی به سود خریده اند.

بهای نفت به مرز 80 دلار در هر بشکه رسید

بلومبرگ نوشت: در معاملات روز جمعه بازار جهانی انرژی هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 86 سنت افزایش نسبت به روز قبل 79.56 دلار در هر بشکه قیمت‌گذاری شد. قیمت نفت آمریکا نیز با 55 سنت افزایش 70.87 دلار در هر بشکه تأیید شد. به گزارش سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک، هر بشکه نفت تولیدی این سازمان در آخرین مبادلات روز پنج شنبه بازار جهانی انرژی 77.13 دلار قیمت‌گذاری شد. به گزارش نزدک از جمله مهم‌ترین دلایل افزایش قیمت نفت نگرانی‌ها از کاهش عرضه نفت به بازار جهانی چند روز پیش از برگزاری نشست اوپک است. انتظار می‌رود اعضای اوپک در نشست پیش‌روی خود بر موضوع عرضه نفت به بازار جهانی تمرکز کنند، اما بعید به نظر می‌رسد که تولید خود را افزایش دهند.

شرکت‌های کره جنوبی همکاری خود را با ایران قطع نکرده‌اند

سفیر کره جنوبی در تهران گفت: شرکت‌های کره‌ای روابط تجاری و اقتصادی خود را با بنگاه‌های ایرانی با وجود مشکل سخت تحریم‌ها، قطع نکرده‌اند. یو جانگ هیان در دیدار با محمدرضا بختیاری معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی تهران افزود: واقعیت این است که شرکت‌های کره‌ای علاقمند به کار در ایران هستند و می‌خواهند به روابط تجاری و اقتصادی خود با این کشور ادامه دهند. وی اضافه کرد: البته مشکل تحریم‌های یکجانبه آمریکا وجود دارد اما اخباری که به تازگی مبنی بر قطع روابط تجاری شرکت‌های کره‌ای با ایران در رسانه‌ها به چشم می‌خورد بی‌اساس و جعلی است زیرا شرکت‌های کره‌ای همچنان به همکاری تجاری خود ادامه می‌دهند. سفیر کره جنوبی ادامه داد: بسیاری از شرکت‌های کره‌ای به نفت ایران وابسته هستند، همینطور صنایع شیمیایی و پتروشیمی کره از کمبود نفت ایران متضرر می‌شوند. ما در حال مذاکره با آمریکا هستیم که بتوانیم معافیت‌های لازم را برای ادامه خرید نفت از ایران کسب کنیم.

اطلاعات هزاران مشتری 6 بانک بزرگ استرالیا سرقت شد

یک شرکت امنیت اطلاعات گزارش داد: اطلاعات شخصی و جزئیات مرتبط با شماره حساب ها و عملیات مالی هزاران نفر از مشتریان 6 بانک از جمله دو بانک بزرگ وام دهنده استرالیا از طریق اَپ ها یا برنامه های جعلی بانکی در گوگل پلی به سرقت رفته است. به گزارش ایرنا از رسانه های استرالیایی، شرکت اطلاعات و امنیت داده ها مستقر در اسلواکی تحت عنوان ESET اعلام کرد: این برنامه های جعلی که از ماه ژوئن سال جاری (خرداد) در گوگل پلی نصب شده علاوه بر استرالیا در سایر کشورها نیز هزاران بار دانلود شده است. طبق گزارش استریت تایمز، تاکنون بانک های 'کامنولث استرالیا'، گروه بانکی مشترک نیوزیلند و استرالیا، بانک هایی در انگلیس، نیوزیلند، سوئیس و لهستان هدف این برنامه های جعلی قرار گرفته اند. کارشناسان این شرکت اعلام کردند: برنامه های جعلی احتمالا توسط یک نفر تهیه و در گوگل پلی ارائه شده است و تاکنون اطلاعات شخصی افرادی که از این برنامه های استفاده کرده اند، به سرقت رفته ولی گزارشی از بانک های مذکور از میزان خسارت ها یا سرقت های احتمالی از سیستم های اینترنتی آنها ارائه نشده است. براین اساس، اَپ های تقلبی به روش فیشینگ اطلاعات مشتریان این بانک ها را بدون آنکه انها متوجه شوند از کارت های اعتباری و شماره حساب های بانکی آنها برداشت کرده اند. این برنامه ها به گونه ای نوشته شده اند که هنگام دانلود آنها از نصب کننده اطلاعات فردی و شماره حساب شخصی بانکی و جزئیات آن را مورد سوال قرار می دهد. این برنامه مهاجم پس از سرقت اطلاعات موردنیاز خود از مشتریان پیام 'متشکرم' یا 'تبریک' را برای آنها ارسال کرده است.

سهام جهان به بالاترین سطح در 6 ماه گذشته رسید/ ادامه رشد سهام چین

رویترز نوشت: در حالی‌که سرمایه‌گذاران به این نتیجه رسیدند تاثیر آخرین تبادل تعرفه‌ها بین ایالات‌متحده و چین، از آن‌چه قبلا می‌ترسیدند، کمتر خواهد بود، سهام جهان به بالاترین سطح خود در بیش از 6 ماه گذشته رسید. سهام اروپایی معاملات روز جمعه خود را با قدرت آغاز کردند؛ شاخص پن‌یوروپین استاکس600 در ابتدای معاملات 0.6 درصد رشد کرد. با گمانه‌زنی‌ها در مورد این که پکن برای از بین بردن تاثیر منفی جنگ تجاری، مشوق‌های مالی بیشتری به اقتصاد تزریق می‌کند، سهام چین اوج گرفت و باعث شد گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی، در خارج از ژاپن، 1.27 درصد جهش کند. این شاخص از پایین‌ترین سطح 14 ماهه خود که در 12 سپتامبر ثبت کرده بود، 4.6 درصد بالاتر آمده است. سهام چین که بیشترین آسیب را از جنگ تجاری متحمل شده بود، به رشد خود ادامه داد. شاخص سی‌اس‌آی300  سهام شانگهای و شن‌زن، که هفته گذشته به پایین‌ترین سطح 2 ساله خود رسیده بود، 3 درصد جهش کرد و به سوی ثبت بزرگترین سود هفتگی خود در بیش از 2 سال گذشته، پیش رفت. نیکی ژاپن 0.8 درصد رشد کرد و به بالاترین رکورد 8 ماهه خود رسید. تقویت گسترده بازارهای مالی جهان به شاخص سهام جهانی ام‌اس‌سی‌آی کمک کرد تا به بالاترین سطح خود از 13 مارچ تا کنون برسد. این شاخص تا ساعت 16:33 به وقت تهران، توانست 0.4 درصد رشد کند و به سوی ثبت بهترین عملکرد هفتگی خود از اوایل می تا کنون پیش می‌رود. /مهر

تاثیر نگرانی‌ها از جنگ تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان بر شاخص دلار

با افزایش فشار ناشی از جنگ تجاری بین چین و آمریکا روی واحد پول آمریکا، دلار در پایین‌ترین سطح دو ماهه اخیر خود قرار گرفت. به نقل از رویترز، شاخص دلار که برابری این ارز در شش ارز مهم جهانی دیگر را اندازه می‌گیرد به 93.908 واحد رسید که از نهم ژوئیه بدین سو بی‌سابقه است. این هفته دلار به دلیل نگرانی‌ها از جنگ تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان حدود یک درصد ارزش خود را از دست داد.  طی ماه‌های اخیر به دلیل تنش‌های تجاری دلار تقاضای زیادی از طرف سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده بود، چراکه معامله‌گران فکر می‌کردند دلار در برابر ارزهای نوظهور افزایشی خواهد بود. با این حال به نظر می‌رسد تشدید تنش‌های تجاری بر دید معامله‌گران اثر گذاشته است. از سوی دیگر یورو که روزهای بسیار خوبی را تجربه می‌کند با 0.05 درصد افزایش در برابر دلار به 1.1783 دلار رسید و این در حالی است که در روز پنجشنبه نیز 0.9 درصد در برابر دلار افزایش قیمت داشت. ماسافومی یاماموتو، استراتژیست ارزی بانک " میزوهو" گفت: مساله بین آمریکا و چین روشن کرده که یورو در مسیر صعود قرار دارد. به نقل از ایسنا، پوند نیز با ثبت عملکردی مشابه به قله دو ماهه خود در برابر دلار رسید و هر پوند به ازای 1.3295 دلار مبادله شد.

 

منبع: تابناک

از تقدیم لایحه تشکیل وزارت کشاورزی به مجلس تا تصویب معافیت مالیاتی برای صادرات کالاهای غیرنفتی


موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی سی امین روز شهریور ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی سی امین روز شهریور ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

 

30 شهریور 1320، لایحه تشکیل دو وزارتخانه جدید به نام «وزارت بهداری» و «وزارت کشاورزی»، به مجلس تقدیم شد.

همچنین در این روز، محمدعلی فروغی نخست ‌وزیر کابینه خود را به این شرح به مجلس شورای ملی معرفی کرد: علی اصغر حکمت وزیر پیشه و هنر، علی سهیلی وزیر امورخارجه- مجید آهی وزیر دادگستری- اسماعیل مرآت وزیر بهداری- دکتر محمد سجادی وزیر راه- سرلشگر احمد نخجوان وزیر جنگ- امان ‌الله جهانبانی وزیر کشور- علی اکبر حکیمی وزیر کشاورزی- دکتر شرف نفیسی وزیر دارایی- عباسقلی گلشائیان وزیر بازرگانی و اقتصاد- حمید سیاح وزیر پست و تلگراف – دکتر عیسی صدیق وزیر فرهنگ.

30 شهریور 1333، لایحه قرارداد نفت و کنسرسیوم بین‌ المللی از سوی دولت به مجلس تقدیم شد.

30 شهریور 1343، قرارداد جدید بازرگانی با ترکیه در محل وزارت بازرگانی آن کشور امضا شد.

30 شهریور 1353، محسن رها به ریاست شرکت فرش تعیین شد.

30 شهریور 1391، دولت آمریکا اعلام کرد که 117 هواپیمای ایرانی را تحریم کرده است. وزارت خزانه‌ داری آمریکا اعلام کرد این هواپیماها متعلق به شرکت‌‌ های هوایی ایران ایر، ماهان ایر و یاس ایر بوده‌ اند.

30 شهریور 1393، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به لایحه اصلاح قانون مالیات ‌های مستقیم، صادرات کالاهای غیرنفتی را از مالیات معاف کردند. به موجب مصوبه مجلس صد در صد درآمد حاصل از صادرات خدمات کالاهای غیرنفتی و محصولات بخش کشاورزی و 20 درصد درآمد حاصل از صادرات مواد خام مشمول مالیات با نرخ صفر می ‌شود.

منابع: روزنامه دنیای اقتصاد

منبع: تابناک

از «پیش بینی وزیر انرژی روسیه از بهای نفت در بلندمدت» تا «تأسیس بانک مشترک میان ایران و ترکیه»


این پیمانه تیتر‌هایی همچون یک ساله تخم مرغ 60 درصد و گوشت قرمز 47 درصد گران شد، شاخص کل بورس 734 واحد از دست داد، سهام آسیایی افت اولیه را جبران کرد، پکن: تعرفه‌های جدید آمریکا را بی پاسخ نخواهیم گذاشت، ثبات نسبی قیمت خودرو در معاملات سه شنبه، ادامه روند کاهشی قیمت طلا در صورت رویارویی تجاری چین و آمریکا، ورود دلار از افغانستان شدت گرفت و هشدار صندوق بین‌المللی پول در مورد پیامد‌های برگزیت را در بر دارد.
از «پیش بینی وزیر انرژی روسیه از بهای نفت در بلندمدت» تا «تأسیس بانک مشترک میان ایران و ترکیه»

از «پیش بینی وزیر انرژی روسیه از بهای نفت در بلندمدت» تا «تاسیس بانک مشترک میان ایران و ترکیه»پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون یک ساله تخم مرغ 60 درصد و گوشت قرمز 47 درصد گران شد، شاخص کل بورس 734 واحد از دست داد، سهام آسیایی افت اولیه را جبران کرد، پکن: تعرفه‌های جدید آمریکا را بی پاسخ نخواهیم گذاشت، ثبات نسبی قیمت خودرو در معاملات سه شنبه، ادامه روند کاهشی قیمت طلا در صورت رویارویی تجاری چین و آمریکا، ورود دلار از افغانستان شدت گرفت و هشدار صندوق بین‌المللی پول در مورد پیامد‌های برگزیت را در بر دارد.

یک ساله تخم مرغ 60 درصد و گوشت قرمز 47 درصد گران شد

خلاصه نتایج گزارش متوسط قیمت خُرده فروشی برخی مواد خوراکی در هفته منتهی به بیست و سوم شهریور که توسط بانک مرکزی منتشر شده، نشان می دهد، قیمت شش گروه نسبت به هفته قبل از آن افزایش و چهار گروه کاهش یافته است. بر اساس این گزارش، در هفته منتهی به بیست و سوم شهریور ماه نرخ لبنیات 0.1 درصد، برنج 0.2 درصد، حبوب 0.2 درصد، سبزی‌های تازه 2 درصد، گوشت قرمز 7.7 درصد و روغن نباتی 0.4 درصد نسبت به هفته قبل از آن افزایش و نرخ تخم مرغ 0.8 درصد، میوه‌های تازه 1.7 درصد، گوشت مرغ 7 درصد و چای 0.1 کاهش یافت. قیمت قند و شکر نیز ثابت ماند. همچنین طبق اعلام بانک مرکزی، قیمت خُرده‌فروشی لبنیات در هفته منتهی به بیست و سوم شهریورماه نسبت به هفته مشابه سال قبل 38.4 درصد، تخم مرغ 61.2 درصد، برنج 12.6 درصد، حبوب 4.1 درصد، میوه‌های تازه 86.3 درصد، سبزی‌های تازه 40.1 درصد، گوشت قرمز 46.8 درصد، گوشت مرغ 21 درصد، قند و شکر 25.6 درصد، چای 22.7 درصد و روغن نباتی 11.4 درصد رشد داشت.

شاخص کل بورس 734 واحد از دست داد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه شنبه، با کاهش 743 واحدی معادل 0.47 درصد به رقم 157 هزار و 328 واحد رسید. این در حالی است که روز دوشنبه، شاهد رشد 2361 واحدی معادل 1.52 درصد شاخص کل بورس بودیم. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با کاهش 217 واحدی معادل 0.47 درصد به رقم 45 هزار و 982 واحد رسید. شاخص کل هم وزن همانند روز قبل، با رشد 547 واحدی معادل 2.06 درصد، عدد 27 هزار و 104 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش 386 واحدی معادل 2.06 درصد به رقم 19 هزار و 156 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، 456 واحد کاهش معادل 0.27 درصد را رقم زد و به سطح 168 هزار و 60 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول، با 636 واحد کاهش معادل 0.54 درصد به رقم 116 هزار و 185 واحد رسید و شاخص بازار دوم، با 1054 واحد کاهش معادل 0.34 درصد همراه بود و عدد 311 هزار و 992 واحد را به نمایش گذاشت. 

به رغم بالا گرفتن تنش تجاری چین و آمریکا؛ سهام آسیایی افت اولیه را جبران کرد

روز سه‌شنبه، با مقاومت بازارهای چین در برابر دور جدید تعرفه‌های آمریکا، سهام آسیا افت اولیه را جبران کرد. هرچند حال‌وهوای بازارها با درحالی‌که سرمایه‌گذاران منتظر افزایش تنش‌ها بین دو غول اقتصادی جهان هستند، پر از نگرانی بود. شاخص‌های سهام آمریکا هم که پس از سقوط در معاملات شب قبل، دیروز صبح در ساعات معاملات آسیایی، کار خود را با افت شروع کرده بودند، توانستند در ادامه، روند خود را بهبود بخشند و اندکی رشد کردند. به نقل از مهر در بازارهای دیروز پس از این‌که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، تعرفه‌های جدید 10 درصدی را بر 200 میلیارد دلار از واردات چین وضع کرد و تهدید کرد در صورت تلافی چین تعرفه‌های بیشتری هم معرفی خواهد کرد،سرمایه‌گذاران مضطرب شدند. بازارهای آسیایی بیشتر زمان معاملات امروز را در منطقه منفی سپری کردند؛ اما از آنجایی که سرمایه‌گذاران از پیش انتظار اخبار روز سه‌شنبه را داشتند بازارها دوباره بهبود پیدا کردند. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی  در خارج از ژاپن افت اولیه خود را جبران کرد تا در نهایت با 0.3 درصد رشد بسته شود. سهام چین در لحظات پایانی بازار از افت بازگشت و در حالی که سرمایه‌گذاران پیش‌بینی می‌کردند پکن برای خنثی کردن تأثیر تعرفه‌های ترامپ، سرمایه‌گذاری در راه و ساختمان را بیشتر خواهد کرد، شاخص شرکت‌های برتر چین ، سی‌اس‌آی300 توانست 1.9 درصد جهش کند. در بازار ارز، شاخص دلار در برابر ارزهای مهم جهان اندکی افت کرد و به 94.438 واحد رسید، ولی در برابر ین دلار توانست با 0.4 درصد رشد به نرخ 112.23 ین برسد.

پیش بینی وزیر انرژی روسیه از بهای نفت در بلندمدت

وزیر انرژی روسیه پیش بینی کرد: بهای نفت در بلندمدت تا بشکه ای 50 دلار کاهش خواهد یافت و قیمت فعلی آن (70-80 دلار در هر بشکه) گذراست. «آلکساندر نوواک» روز سه شنبه در جلسه دولت روسیه که به مسأله توسعه بخش های نفت و گاز این کشور اختصاص داشت، افزود: کشورهای مختلف به دنبال آن هستند تا ذخایر مواد هیدروکربنی خود را عرضه و تولید نفت خود را افزایش دهند؛ بنابراین با افزایش تولید و صادرات، تقاضا کاهش خواهد یافت و قیمت نفت نیز پایین خواهد آمد. اظهارات اخیر نوواک در حالی مطرح شده است که وزیر انرژی آمریکا هفته گذشته در مسکو، روسیه را تهدید کرد که در صورت همراه نشدن با سیاست های آمریکا در بحث انرژی با تحریم های شدیدتری روبرو خواهد شد. ریک پری پس از این دیدار به خبرنگاران گفت که کشورهای آمریکا، روسیه و عربستان موافقت کردند که تولید نفت خود را افزایش دهند تا ثبات در بازار حفظ شود. پیشتر بانک مرکزی روسیه پیش بینی کرده بود که در سال های 2020 و 2021 بهای نفت در بازار جهانی 55 دلار برای هر بشکه خواهد بود. دیمیتری مدودف نخست وزیر روسیه نیز در جلسه امروز دولت گفت: در صورت ادامه افزایش بهای نفت، دولت تعرفه های گمرکی برای صادرات نفت را افزایش خواهد داد. /ایرنا

پکن: تعرفه‌های جدید آمریکا را بی پاسخ نخواهیم گذاشت

وزارت بازرگانی چین روز سه شنبه در بیانیه‌ای افزایش 10 درصدی تعرفه‎‌ها از سوی آمریکا بر روی 200 میلیارد دلار کالای وارداتی چین را محکوم کرد و گفت این اقدام قطعا بدون پاسخ نخواهد ماند. این واکنش می‌تواند به افزایش تنش‌ها و اعمال تعرفه بر روی همه کالاهای چینی منجر شود. این بیانیه ساعاتی پس از تصمیم ترامپ برای اعمال تعرفه‌های جدید منتشر شد. ترامپ در آخرین ساعات کاری روز دوشنبه اعلام کرد، امروز پس از بسته شدن بازارهای مالی در چین ما خبر جدیدی را اعلام خواهیم کرد که پول زیادی را به خزانه ما سرازیر خواهد کرد.

ثبات نسبی قیمت خودرو در معاملات سه شنبه

قیمت خودرو در بازار تهران دیروز با اختلاف قیمت 500  هزار تومان تا یک میلیون تومان در بازار تهران معامله شد. براین اساس 206 تیپ 2 بدون تغییر قیمت نسبت به روز گذشته با قیمت 60 میلیون تومان معامله شد و دنا پلاس هم در این بازار به قیمت 97 میلیون تومان بدون تغییر معامله شد. گزارش فارس می‌افزاید: 207 اتوماتیک با کاهش 500 هزار تومانی قیمت امروز در بازار تهران به قیمت یکصد و 3 میلیون و 500 هزار تومان معامله شد و سمند ال ایکس با افزایش قیمت 500 هزار تومانی به قیمت 53 میلیون و 500 هزار تومان رسید. 

 
ردیف نوع خودرو قیمت کارخانه (ریال) قیمت بازار (ریال)
1 پژو SLX405 351.500.000 545.000.000
2 پژو GLX405 329.440.000 500.000.000
3 پژو پارس LX کلاس 13 426.620.000 730.000.000
4 پژو 206 تیپ2 362.860.000 600.000.000
5 پژو 206 وی 8 427.630.000 680.000.000
6 سمند EF7 343.380.000 545.000.000
7 سمند LX 335.350.000 535.000.000
8 پراید 131 227.090.000 325.000.000
9 پراید 111 213.240.000 355.000.000
10 تیبا SX 275.700.000 405.000.000
11 رنو ساندرو اتوماتیک 546.440.000 1.120.000.000
12 رنو استپ وی اتوماتیک 610.000.000 1.250.000.000
13 ساینا اتوماتیک  421.200.000 580.000.000
14 دنا پلاس 532.680.000 970.000.000
15 پژو 2008 1.149.940.000 2.270.000.000
16 207 اتوماتیک 543.640.000 1.035.000.000
17 207 دنده  471.283.000 830.000.000
18 هایما S7 1.043.130.000 1.940.000.000
19 هایما S5 986.402.000 1.600.000.000
20 مزدا 3 1.397.600.000 2.750.000.000

ادامه روند کاهشی قیمت طلا در صورت رویارویی تجاری چین و آمریکا

روز سه شنبه در بازارهای جهانی قیمت هر اونس طلا با 2.6 دلار کاهش نسبت به روز دوشنبه به قیمت 1195 دلار و 40 سنت معامله شد. قیمت این فلز گرانبها دیروز در کمترین زمان 1195 دلار و 40 سنت و در بیشترین زمان 1198 دلار و 50 سنت به فروش رفت. قیمت فلز زرد امروز نسبت به یک ماه گذشته 13.9 دلار افزایش داشت و نسبت به یک سال گذشته 108 دلار و 60 سنت با کاهش همراه شد. در گروه سایر فلزات گران‌بها هم قیمت نقره 14.16 دلار در هر اونس به فروش رفت. فلزات گرانبهای پلاتینیوم وپالادیوم هم افزایش‌هایی به ترتیب 4 و 6 دلار را تجربه کردند.

رویترز درباره بازار جهانی طلا نوشت: قیمت طلا امروز تحت تأثیر تشدید جنگ تجاری بین آمریکا و چین کاهش یافت. تأثیر این جنگ تجاری روی شناور ساختن دلار است که فشار بر طلای جهانی می‌گذارد. همچنین دنیل هینز تحلیلگر ANZ اعلام کرد: در حال حاضر طلا با برخی موانع روبه‌روست که احتمال افزایش نرخ بهره در آمریکا و همچنین تشدید جنگ تجاری دو اقتصاد بزرگ جهان از آن جمله است. این تحلیلگر می‌گوید: در صورتی که جنگ تجاری دو کشور ادامه یابد بازگشت دوباره بازار به خرید دلار را شاهد خواهیم بود. وی ادامه می‌دهد: «جنگ تجاری دو کشور اصلاً به قیمت طلا کمکی نکرده است و احتمال می‌رود که وضعیت سخت‌تری هم برای طلا طی چند هفته آینده در صورت رویارویی دو اقتصاد بزرگ جهان شاهد باشیم. 

ورود دلار از افغانستان شدت گرفت

رئیس انجمن صنایع افغانستان از شدت گرفتن ورود دلار از افغانستان به ایران خبر داد. سخی احمد پیمان گفت: با توجه به اینکه واردات کالاهای چهار گروه صنعتی از ایران به افغانستان در حال جریان است، حتی اگر آمریکا بخواهد فشارهای خود را بیشتر کند در عمل این اتفاق نخواهد افتاد چون ما جایگزینی برای آن نداریم. در همین زمینه رئیس کل بانک مرکزی چندی پیش در نامه ای به وزیر کشور با توجه به مصوبه دولت خواستار تسهیل ورود ارز به کشور شد. عبدالناصر همتی ورود ارز به صورت اسکناس و طلا را به داخل کشور مجاز اعلام کرده و به دفعات به تقویت این بخش اشاره داشته است. /پژوهشکده پولی و بانکی

هشدار صندوق بین‌المللی پول در مورد پیامدهای برگزیت

صندوق بین‌المللی پول هشدار داد، در صورتی‌که انگلستان، اتحادیه اروپا را بدون به دست آوردن یک قرارداد تجاری ترک کند، اقتصاد آن آب خواهد رفت و آسیب خواهد دید. این صندوق همچنین پیش‌بینی کرد: در صورتی که قرارداد گسترده برگزیت به سرانجام برسد، اقتصاد انگلستان در سال‌های 2018 و 2019 حدود 1.5 درصد رشد خواهد کرد، که این از رشد اقتصادی آلمان و فرانسه کمتر خواهد بود. کریستین لاگارد، مدیر صندوق بین‌المللی پول گفت: بگذارید شفاف سخن بگویم، در مقایسه با بازار واحد اروپا در شرایط کنونی که به آرامی به کار خود ادامه می‌دهد، تمام سناریوهای ممکن برگزیت، برای انگلستان هزینه خواهد داشت و هزینه خیلی کمتری هم متوجه اتحادیه اروپا خواهد بود. پس هر چه موانع تجاری بیشتری در روابط جدید (بین اروپا و انگلستان) به وجود بیاید، هزینه آن برای اقتصاد بیشتر خواهد بود؛ این باید کاملا واضح به نظر برسد، اما انگار بعضی مواقع این‌طور نیست.

صادرات کیوی از 15 مهرماه از سرگرفته می‌شود

بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در نشست مورخ 97/6/22 میز ملی صادرات مرکبات و کیوی، مقرر شد با هدف  عرضه ضابطه‌مند محصول کیوی در بازارهای هدف بر اساس شاخص های کیفی به ویژه میزان استاندارد قند کیوی و به منظور جلوگیری از خدشه دار شدن اعتبار محصول ایرانی در بازارهای هدف، صادرات کیوی همه ساله از 15 تیرماه لغایت 15 مهر ماه ممنوع  شود. /سازمان توسعه تجارت ایران

واردات کالا‌های غیرضروری در چهار ماهه امسال؛ واردات بیش از 2 میلیون دلار بلندگوی خودرو

آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی در سال 97 حاکی از آن است که در این مدت بیش از 617 تن انواع بلندگوی خودرو وارد کشور شده است. بر اساس آمار این حجم از بلندگوی خودرو موجب خروج 2 میلیون و 165 هزار و 179 دلار و یا به عبارتی 8 میلیارد و 716 میلیون و 161 هزار و 262 تومان شده است. بنا بر آمار این حجم واردات از کشور‌های امارات متحده عربی، چین و عمان وارد شده است. بزرگترین و نخستین صادرکننده انواع بلندگوی خودرو به ایران، کشور چین با حجم بیش از 341 تن است که از این حجم صادرات 922 هزار و 704 دلار ارز عایدی داشته است. 

از «پیش بینی وزیر انرژی روسیه از بهای نفت در بلندمدت» تا «تاسیس بانک مشترک میان ایران و ترکیه»

تأسیس بانک مشترک میان ایران و ترکیه

اومیت کیلر رئیس نمایندگی شورای تجارت ایران-ترکیه در مقاله ای در روزنامه «دونیا» ترکیه نوشت: ترکیه به دنبال ایجاد یک بانک مشترک با ایران برای کمک به تجارت 2 کشور به ارزهای ملی در بحبوحه فشارهای ایالات متحده به منظور محدود کردن دسترسی آنها به دلار است. وی نوشت: این موضوع در آینده نزدیک در دستور کار دولت های ایران و ترکیه قرار خواهد گرفت. کیلر تصریح کرد که این اقدام برای ارتقای مناسبات اقتصادی تهران و آنکارا ضروری است. در حال حاضر ایران تحت تحریم های یکجانه آمریکا است که تراکنش با دلار را به دلیل اینکه فرآیند آن باید از طریق نظام مالی آمریکا انجام گیرد، پیچیده می کند. تجارت سالانه میان ایران و ترکیه 11 میلیارد دلار است و هدف دو کشور رسیدن به سطح تجارت د وجانبه 30 میلیارد دلار است. 

رئیس نمایندگی شورای تجارت ایران-ترکیه در سرمقاله این روزنامه نوشت: تأسیس یک بانک مشترک که به واسطه آن تجارت 2 جانبه و فعالیت تجاری بدون نیاز دلار آمریکا انجام می گیرد، گام نهایی برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور است. کیلر نوشت: ایده تأسیس بانک مشترک بین ایران و ترکیه باید جدی گرفته شود و چنین تصمیمی کمک می کند که از تحریم های آمریکا علیه ایران که به تجارت خارجی ترکیه آسیب می رساند، جلوگیری کند. به نقل از ایرنا، وی تصریح کرد که تحریم های آمریکا علیه ایران ناعادلانه و غیر قانونی است و ایران کشور مهمی برای ترکیه است. کیلر گفت: در آینده نزدیک یک هیأت تجاری به ایران سفر خواهد کرد تا این موضوع را مورد بحث و گفت وگو قرار دهند تا به واسطه این بانک تسویه حساب های مالی به ارزهای ملی افزایش پیدا کند. /روزنامه دونیا ترکیه

 

منبع: تابناک

از «پیش بینی وزیر انرژی روسیه از بهای نفت در بلندمدت» تا «تاسیس بانک مشترک میان ایران و ترکیه»


این پیمانه تیتر‌هایی همچون یکساله تخم مرغ 60 درصد و گوشت قرمز 47 درصد گران شد، شاخص کل بورس 734 واحد از دست داد، سهام آسیایی افت اولیه را جبران کرد، پکن: تعرفه‌های جدید آمریکا را بی پاسخ نخواهیم گذاشت، ثبات نسبی قیمت خودرو در معاملات سه شنبه، ادامه روند کاهشی قیمت طلا در صورت رویارویی تجاری چین و آمریکا، ورود دلار از افغانستان شدت گرفت و هشدار صندوق بین‌المللی پول در مورد پیامد‌های برگزیت را در بر دارد.
از «پیش بینی وزیر انرژی روسیه از بهای نفت در بلندمدت» تا «تاسیس بانک مشترک میان ایران و ترکیه»

از «پیش بینی وزیر انرژی روسیه از بهای نفت در بلندمدت» تا «تاسیس بانک مشترک میان ایران و ترکیه»پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون یکساله تخم مرغ 60 درصد و گوشت قرمز 47 درصد گران شد، شاخص کل بورس 734 واحد از دست داد، سهام آسیایی افت اولیه را جبران کرد، پکن: تعرفه‌های جدید آمریکا را بی پاسخ نخواهیم گذاشت، ثبات نسبی قیمت خودرو در معاملات سه شنبه، ادامه روند کاهشی قیمت طلا در صورت رویارویی تجاری چین و آمریکا، ورود دلار از افغانستان شدت گرفت و هشدار صندوق بین‌المللی پول در مورد پیامدهای برگزیت را در بر دارد.

یکساله تخم مرغ 60 درصد و گوشت قرمز 47 درصد گران شد

خلاصه نتایج گزارش متوسط قیمت خُرده فروشی برخی مواد خوراکی در هفته منتهی به بیست و سوم شهریور که توسط بانک مرکزی منتشر شده، نشان می دهد قیمت 6 گروه نسبت به هفته قبل از آن افزایش و چهار گروه کاهش یافته است. بر اساس این گزارش، در هفته منتهی به بیست و سوم شهریور ماه نرخ لبنیات 0.1 درصد، برنج 0.2 درصد، حبوب 0.2 درصد، سبزی‌های تازه 2 درصد، گوشت قرمز 7.7 درصد و روغن نباتی 0.4 درصد نسبت به هفته قبل از آن افزایش و نرخ تخم مرغ 0.8 درصد، میوه‌های تازه 1.7 درصد، گوشت مرغ 7 درصد و چای 0.1 کاهش یافت. قیمت قند و شکر نیز ثابت ماند. همچنین طبق اعلام بانک مرکزی، قیمت خُرده‌فروشی لبنیات در هفته منتهی به بیست و سوم شهریورماه نسبت به هفته مشابه سال قبل 38.4 درصد، تخم مرغ 61.2 درصد، برنج 12.6 درصد، حبوب 4.1 درصد، میوه‌های تازه 86.3 درصد، سبزی‌های تازه 40.1 درصد، گوشت قرمز 46.8 درصد، گوشت مرغ 21 درصد، قند و شکر 25.6 درصد، چای 22.7 درصد و روغن نباتی 11.4 درصد رشد داشت.

شاخص کل بورس 734 واحد از دست داد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه شنبه، با کاهش 743 واحدی معادل 0.47 درصد به رقم 157 هزار و 328 واحد رسید. این در حالیست که روز دوشنبه، شاهد رشد 2361 واحدی معادل 1.52 درصد شاخص کل بورس بودیم. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با کاهش 217 واحدی معادل 0.47 درصد به رقم 45 هزار و 982 واحد رسید. شاخص کل هم وزن همانند روز قبل، با رشد 547 واحدی معادل 2.06 درصد، عدد 27 هزار و 104 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش 386 واحدی معادل 2.06 درصد به رقم 19 هزار و 156 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، 456 واحد کاهش معادل 0.27 درصد را رقم زد و به سطح 168 هزار و 60 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول، با 636 واحد کاهش معادل 0.54 درصد به رقم 116 هزار و 185 واحد رسید و شاخص بازار دوم، با 1054 واحد کاهش معادل 0.34 درصد همراه بود و عدد 311 هزار و 992 واحد را به نمایش گذاشت. 

علیرغم بالاگرفتن تنش تجاری چین و آمریکا؛ سهام آسیایی افت اولیه را جبران کرد

روز سه‌شنبه، با مقاومت بازارهای چین در برابر دور جدید تعرفه‌های آمریکا، سهام آسیا افت اولیه را جبران کرد. هرچند حال‌وهوای بازارها با درحالی‌که سرمایه‌گذاران منتظر افزایش تنش‌ها بین دو غول اقتصادی جهان هستند، پر از نگرانی بود. شاخص‌های سهام آمریکا هم که پس از سقوط در معاملات شب قبل، دیروز صبح در ساعات معاملات آسیایی، کار خود را با افت شروع کرده بودند، توانستند در ادامه، روند خود را بهبود بخشند و اندکی رشد کردند. به نقل از مهر در بازارهای دیروز پس از این‌که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، تعرفه‌های جدید 10 درصدی را بر 200 میلیارد دلار از واردات چین وضع کرد و تهدید کرد در صورت تلافی چین تعرفه‌های بیشتری هم معرفی خواهد کرد،سرمایه‌گذاران مضطرب شدند. بازارهای آسیایی بیشتر زمان معاملات امروز را در منطقه منفی سپری کردند اما از آنجایی که سرمایه‌گذاران از پیش انتظار اخبار روز سه‌شنبه را داشتند بازارها دوباره بهبود پیدا کردند. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی  در خارج از ژاپن افت اولیه خود را جبران کرد تا در نهایت با 0.3 درصد رشد بسته شود. سهام چین در لحظات پایانی بازار از افت بازگشت و در حالی که سرمایه‌گذاران پیش‌بینی می‌کردند پکن برای خنثی کردن تاثیر تعرفه‌های ترامپ، سرمایه‌گذاری در راه و ساختمان را بیشتر خواهد کرد، شاخص شرکت‌های برتر چین ، سی‌اس‌آی300 توانست 1.9 درصد جهش کند. در بازار ارز، شاخص دلار در برابر ارزهای مهم جهان اندکی افت کرد و به 94.438 واحد رسید، اما در برابر ین دلار توانست با 0.4 درصد رشد به نرخ 112.23 ین برسد.

پیش بینی وزیر انرژی روسیه از بهای نفت در بلندمدت

وزیر انرژی روسیه پیش بینی کرد: بهای نفت در بلندمدت تا بشکه ای 50 دلار کاهش خواهد یافت و قیمت فعلی آن (70-80 دلار در هر بشکه) گذراست. «آلکساندر نوواک» روز سه شنبه در جلسه دولت روسیه که به مساله توسعه بخش های نفت و گاز این کشور اختصاص داشت، افزود: کشورهای مختلف به دنبال آن هستند تا ذخایر مواد هیدروکربنی خود را عرضه و تولید نفت خود را افزایش دهند، بنابراین با افزایش تولید و صادرات، تقاضا کاهش خواهد یافت و قیمت نفت نیز پایین خواهد آمد. اظهارات اخیر نوواک درحالی مطرح شده است که وزیر انرژی آمریکا هفته گذشته در مسکو، روسیه را تهدید کرد که در صورت همراه نشدن با سیاست های آمریکا در بحث انرژی با تحریم های شدیدتری روبرو خواهد شد. ریک پری پس از این دیدار به خبرنگاران گفت که کشورهای آمریکا، روسیه و عربستان موافقت کردند که تولید نفت خود را افزایش دهند تا ثبات در بازار حفظ شود. پیشتر بانک مرکزی روسیه پیش بینی کرده بود که در سال های 2020 و 2021 بهای نفت در بازار جهانی 55 دلار برای هر بشکه خواهد بود. دیمیتری مدودف نخست وزیر روسیه نیز در جلسه امروز دولت گفت : در صورت ادامه افزایش بهای نفت، دولت تعرفه های گمرکی برای صادرات نفت را افزایش خواهد داد. /ایرنا

پکن: تعرفه‌های جدید آمریکا را بی پاسخ نخواهیم گذاشت

وزارت بازرگانی چین روز سه شنبه در بیانیه‌ای افزایش 10 درصدی تعرفه‎‌ها از سوی آمریکا بر روی 200 میلیارد دلار کالای وارداتی چین را محکوم کرد و گفت این اقدام قطعا بدون پاسخ نخواهد ماند؛ این واکنش می‌تواند به افزایش تنش‌ها و اعمال تعرفه بر روی همه کالاهای چینی منجر شود. این بیانیه ساعاتی پس از تصمیم ترامپ برای اعمال تعرفه‌های جدید منتشرشد. ترامپ در آخرین ساعات کاری روز دوشنبه اعلام کرد، امروز پس از بسته شدن بازارهای مالی در چین ما خبر جدیدی را اعلام خواهیم کرد که پول زیادی را به خزانه ما سرازیر خواهد کرد.

ثبات نسبی قیمت خودرو در معاملات سه شنبه

قیمت خودرو در بازار تهران دیروز با اختلاف قیمت 500  هزار تومان تا یک میلیون تومان در بازار تهران معامله شد. براین اساس 206 تیپ 2 بدون تغییر قیمت نسبت به روز گذشته با قیمت 60 میلیون تومان معامله شد و دنا پلاس هم در این بازار به قیمت 97 میلیون تومان بدون تغییر معامله شد. گزارش فارس می‌افزاید: 207 اتوماتیک با کاهش 500 هزار تومانی قیمت امروز در بازار تهران به قیمت یکصد و 3 میلیون و 500 هزار تومان معامله شد و سمند ال ایکس با افزایش قیمت 500 هزار تومانی به قیمت 53 میلیون و 500 هزار تومان رسید. 

 
ردیف نوع خودرو قیمت کارخانه (ریال) قیمت بازار (ریال)
1 پژو SLX405 351.500.000 545.000.000
2 پژو GLX405 329.440.000 500.000.000
3 پژو پارس LX کلاس 13 426.620.000 730.000.000
4 پژو 206 تیپ2 362.860.000 600.000.000
5 پژو 206 وی 8 427.630.000 680.000.000
6 سمند EF7 343.380.000 545.000.000
7 سمند LX 335.350.000 535.000.000
8 پراید 131 227.090.000 325.000.000
9 پراید 111 213.240.000 355.000.000
10 تیبا SX 275.700.000 405.000.000
11 رنو ساندرو اتوماتیک 546.440.000 1.120.000.000
12 رنو استپ وی اتوماتیک 610.000.000 1.250.000.000
13 ساینا اتوماتیک  421.200.000 580.000.000
14 دنا پلاس 532.680.000 970.000.000
15 پژو 2008 1.149.940.000 2.270.000.000
16 207 اتوماتیک 543.640.000 1.035.000.000
17 207 دنده  471.283.000 830.000.000
18 هایما S7 1.043.130.000 1.940.000.000
19 هایما S5 986.402.000 1.600.000.000
20 مزدا 3 1.397.600.000 2.750.000.000

ادامه روند کاهشی قیمت طلا در صورت رویارویی تجاری چین و آمریکا

روز سه شنبه در بازارهای جهانی قیمت هر اونس طلا با 2.6 دلار کاهش نسبت به روز دوشنبه به قیمت 1195 دلار و 40 سنت معامله شد. قیمت این فلز گرانبها دیروز در کمترین زمان 1195 دلار و 40 سنت و در بیشترین زمان 1198 دلار و 50 سنت به فروش رفت. قیمت فلز زرد امروز نسبت به یک ماه گذشته 13.9 دلار افزایش داشت و نسبت به یک سال گذشته 108 دلار و 60 سنت با کاهش همراه شد. در گروه سایر فلزات گران‌بها هم قیمت نقره 14.16 دلار در هر اونس به فروش رفت. فلزات گرانبهای پلاتینیوم وپالادیوم هم افزایش‌هایی به ترتیب 4 و 6 دلار را تجربه کردند. خبرگزاری رویترز درباره بازار جهانی طلا نوشت: قیمت طلا امروز تحت تأثیر تشدید جنگ تجاری بین آمریکا و چین کاهش یافت. تاثیر این جنگ تجاری روی شناور ساختن دلار است که فشار بر طلای جهانی می‌گذارد. همچنین دنیل هینز تحلیلگر ANZ اعلام کرد: در حال حاضر طلا با برخی موانع روبه‌روست که احتمال افزایش نرخ بهره در آمریکا و همچنین تشدید جنگ تجاری دو اقتصاد بزرگ جهان از آن جمله است. این تحلیلگر می‌گوید: در صورتی که جنگ تجاری دو کشور ادامه یابد بازگشت دوباره بازار به خرید دلار را شاهد خواهیم بود. وی ادامه می‌دهد: «جنگ تجاری دو کشور اصلاً به قیمت طلا کمکی نکرده است و احتمال می‌رود که وضعیت سخت‌تری هم برای طلا طی چند هفته آینده در صورت رویارویی دو اقتصاد بزرگ جهان شاهد باشیم. 

ورود دلار از افغانستان شدت گرفت

رییس انجمن صنایع افغانستان از شدت گرفتن ورود دلار از افغانستان به ایران خبر داد. سخی احمد پیمان گفت: با توجه به اینکه واردات کالاهای چهار گروه صنعتی از ایران به افغانستان در حال جریان است، حتی اگر آمریکا بخواهد فشارهای  خود را بیشتر کند در عمل این اتفاق نخواهد افتاد چون ما جایگزینی برای آن نداریم. در همین زمینه رییس کل بانک مرکزی چندی پیش در نامه ای به وزیر کشور با توجه به مصوبه دولت خواستار تسهیل ورود ارز به کشور شد. عبدالناصر همتی ورود ارز بصورت اسکناس و طلا را به داخل کشور مجاز اعلام کرده و به دفعات به تقویت این بخش اشاره داشته است. /پژوهشکده پولی و بانکی

هشدار صندوق بین‌المللی پول در مورد پیامدهای برگزیت

صندوق بین‌المللی پول هشدار داد در صورتی‌که انگلستان، اتحادیه اروپا را بدون به دست آوردن یک قرارداد تجاری ترک کند، اقتصاد آن آب خواهد رفت و آسیب خواهد دید. این صندوق همچنین پیش‌بینی کرد: در صورتی که قرارداد گسترده برگزیت به سرانجام برسد، اقتصاد انگلستان در سال‌های 2018 و 2019 حدود 1.5 درصد رشد خواهد کرد، که این از رشد اقتصادی آلمان و فرانسه کمتر خواهد بود. کریستین لاگارد، مدیر صندوق بین‌المللی پول گفت: بگذارید شفاف سخن بگویم، در مقایسه با بازار واحد اروپا در شرایط کنونی که به آرامی به کار خود ادامه می‌دهد، تمام سناریوهای ممکن برگزیت، برای انگلستان هزینه خواهد داشت و هزینه خیلی کمتری هم متوجه اتحادیه اروپا خواهد بود. پس هر چه موانع تجاری بیشتری در روابط جدید (بین اروپا و انگلستان) به وجود بیاید، هزینه آن برای اقتصاد بیشتر خواهد بود؛ این باید کاملا واضح به نظر برسد، اما به انگار بعضی مواقع این‌طور نیست.

صادرات کیوی از 15 مهرماه از سرگرفته می‌شود

بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در نشست مورخ 97/6/22 میز ملی صادرات مرکبات و کیوی، مقرر شد با هدف  عرضه ضابطه‌مند محصول کیوی در بازارهای هدف بر اساس شاخص های کیفی به ویژه میزان استاندارد قند کیوی و به منظور جلوگیری از خدشه دار شدن اعتبار محصول ایرانی در بازارهای هدف، صادرات کیوی همه ساله از تاریخ 15 تیرماه لغایت 15 مهر ماه ممنوع  شود. /سازمان توسعه تجارت ایران

واردات کالا‌های غیرضروری در 4 ماهه امسال؛ واردات بیش از 2 میلیون دلار بلندگوی خودرو

آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی در سال 97 حاکی از آن است که در این مدت بیش از 617 تن انواع بلندگوی خودرو وارد کشور شده است. بر اساس آمار این حجم از بلندگوی خودرو موجب خروج 2 میلیون و 165 هزار و 179 دلار و یا به عبارتی 8 میلیارد و 716 میلیون و 161 هزار و 262 تومان شده است. بنا بر آمار این حجم واردات از کشور‌های امارات متحده عربی، چین و عمان وارد شده است. بزرگترین و نخستین صادرکننده انواع بلندگوی خودرو به ایران، کشور چین با حجم بیش از 341 تن است که از این حجم صادرات 922 هزار و 704 دلار ارز عایدی داشته است. 

از «پیش بینی وزیر انرژی روسیه از بهای نفت در بلندمدت» تا «تاسیس بانک مشترک میان ایران و ترکیه»

تاسیس بانک مشترک میان ایران و ترکیه

اومیت کیلر رییس نمایندگی شورای تجارت ایران-ترکیه در مقاله ای در روزنامه «دونیا» ترکیه نوشت: ترکیه به دنبال ایجاد یک بانک مشترک با ایران برای کمک به تجارت 2 کشور به ارزهای ملی در بحبوحه فشارهای ایالات متحده بمنظور محدود کردن دسترسی آنها به دلار است. وی نوشت: این موضوع در آینده نزدیک در دستور کار دولت های ایران و ترکیه قرار خواهد گرفت. کیلر تصریح کرد که این اقدام برای ارتقاء مناسبات اقتصادی تهران و آنکارا ضروری است. در حال حاضر ایران تحت تحریم های یکجانه آمریکا است که تراکنش با دلار را به دلیل اینکه فرآیند آن باید از طریق نظام مالی آمریکا انجام گیرد، پیچیده می کند. تجارت سالانه میان ایران و ترکیه 11 میلیارد دلار است و هدف 2 کشور رسیدن به سطح تجارت 2 جانبه 30 میلیارد دلار است.  رییس نمایندگی شورای تجارت ایران-ترکیه در سرمقاله این روزنامه نوشت: تاسیس یک بانک مشترک که بواسطه آن تجارت 2 جانبه و فعالیت تجاری بدون نیاز دلار آمریکا انجام می گیرد، گام نهایی برای توسعه روابط اقتصادی 2 کشور است. کیلر نوشت: ایده تاسیس بانک مشترک بین ایران و ترکیه باید جدی گرفته شود و چنین تصمیمی کمک می کند که از تحریم های آمریکا علیه ایران که به تجارت خارجی ترکیه آسیب می رساند، جلوگیری کند. به نقل از ایرنا، وی تصریح کرد که تحریم های آمریکا علیه ایران ناعادلانه و غیر قانونی است و ایران کشور مهمی برای ترکیه است. کیلر گفت: در آینده نزدیک یک هیئت تجاری به ایران سفر خواهد کرد تا این موضوع را مورد بحث و گفتگو قرار دهند تا بواسطه این بانک تسویه حساب های مالی به ارزهای ملی افزایش پیدا کند. /روزنامه دونیا ترکیه

 

منبع: تابناک
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟