تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

هواپیمای سقوط کرده بیمه بوده است


در جریان استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکی از نمایندگان مجلس اظهاراتی را درباره بیمه نبودن هواپیمای سقوط کرده مطرح کرد که از سوی شرکت هواپیمایی آسمان تکذیب شد.

در جریان استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکی از نمایندگان مجلس اظهاراتی را درباره بیمه نبودن هواپیمای سقوط کرده مطرح کرد که از سوی شرکت هواپیمایی آسمان تکذیب شد.

به گزارش ایسنا، غلامرضا تاجگردون نماینده مردم گچساران در مجلس شورای اسلامی که به عنوان مخالف وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سخن می‌گفت، اعلام کرد که در جریان تماسی که با بیمه ایران گرفته به او اعلام شده که هواپیمای سقوط کرده شرکت آسمان بیمه نبوده است و این موضوع برای پیگیری حقوق جانباختگان این حادثه مشکل‌ساز می‌شود.

وی اعلام کرد که حتی در جریان تماسی که با رییس سازمان هواپیمایی کشوری داشته موضوع بیمه نبودن این هواپیما را پیگیری کرده است به دنبال این اظهارات شرکت هواپیمایی آسمان رسما با تکذیب این سخنان اعلام کرد که هواپیمای سقوط کرده بیمه بوده است.

براساس اطلاعیه این شرکت هواپیمایی نه تنها هواپیمای سقوط کرده بلکه تمامی هواپیماهای این شرکت بیمه کامل دارند و سازمان هواپیمایی کشوری بدون تایید اسناد مربوطه به بیمه اجازه پرواز به هیچ هواپیمایی را نمی‌دهد.

29 بهمن‌ماه هواپیمای شرکت آسمان در کوه‌های دنا سقوط کرد و به دنبال آن 66 نفر سرنشین آن جا باختند.

شرکت هواپیمایی آسمان زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به حساب می‌آید و از این‌رو در جریان استیضاح امروز علی ربیعی در مجلس شورای اسلامی برخی از نمایندگان مخالف وی انتقاداتی را درباره مدیریت این شرکت هواپیمایی به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وارد کرده بودند.

 

منبع: تابناک

مسئولین هنوز نرخ تضمینی خرید محصولات کشاورزی سال زراعی 98 را اعلام نکرده اند


مطابق با قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی، دولت باید تا پایان شهریور ماه هر سال نرخ تضمینی خرید محصولات کشاورزی را اعلام کند. چند سالی است که دولت از این وظیفه قانونی خود تخطی می‌کند. بی برنامگی مسئولین در این زمینه، کشاورزان را نیز با مشکلاتی مواجه کرده است. در حالی که به پایان شهریور ماه امسال نیز نزدیک می‌شویم، هنوز دولت نرخ تضمینی خرید را اعلام نکرده است و گویا مسئولین یادشان رفته که در شرایط جنگ اقتصادی به سر می‌بریم.
مسئولین هنوز نرخ تضمینی خرید محصولات کشاورزی سال زراعی 98 را اعلام نکرده اند

مسئولین هنوز نرخ تضمینی خرید محصولات کشاورزی سال زراعی 98 را اعلام نکرده اندمطابق با قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی، دولت باید تا پایان شهریور ماه هر سال نرخ تضمینی خرید محصولات کشاورزی را اعلام کند. چند سالی است که دولت از این وظیفه قانونی خود تخطی می کند. بی برنامگی مسئولین در این زمینه، کشاورزان را نیز با مشکلاتی مواجه کرده است. در حالی که به پایان شهریور ماه امسال نیز نزدیک می شویم، هنوز دولت نرخ تضمینی خرید را اعلام نکرده است و گویا مسئولین یادشان رفته که در شرایط جنگ اقتصادی به سر می بریم.

به گزارش تابناک اقتصادی، یکی از زحمتکش ترین قشرهای این مملکت بی شک کشاورزان هستند. کشاورزانی که با تمام سختی های موجود در فضای کسب و کار خود تلاش می کنند تا لقمه ای حلال را به چنگ آورند و علاوه بر اینکه امورات زندگی خود را از این طریق می گذرانند، باعث ایجاد امنیت غذایی برای مردم این سرزمین نیز شوند. آن ها مدت ها است که با بی برنامگی مسئولین و واردکنندگان محصولات کشاورزی دست و پنجه نرم می کنند.

یکی از بی برنامگی های مسئولین دولتی در زمینه محصولات کشاورزی در چند سال اخیر، عدم اعلام نرخ تضمینی خرید محصولات کشاورزی در مهلت قانونی آن می باشد. طبق قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی، به منظور حمایت از تولید محصولات اساسی کشاورزی و ایجاد تعادل در نظام تولید و جلوگیری از ضایعات محصولات کشاورزی و ضرر و زیان کشاورزان، دولت موظف است همه ساله خرید محصولات اساسی کشاورزی (گندم، برنج، جو، ذرت، چغندرقند، پنبه وش، دانه های روغنی، چای، سیب زمینی، پیاز و حبوبات) را تضمین نموده و حداقل قیمت خرید تضمینی و مصوب را قبل از آغاز هر سال زراعی (آخر شهریور ماه) از طریق رسانه های عمومی اعلان نماید.

در سال گذشته نرخ تضمینی خرید برای سال زراعی 97، در فروردین ماه سال جاری اعلام شد و عملاً کشاورزان نیمه دوم سال گذشته را جهت کشت از دست دادند. همچنین هنگامی که این نرخ ها اعلام شد مشخص شد که نرخ های تضمینی خرید در مقایسه با سال 95 یا ثابت مانده اند و یا تغییر چندانی نداشته اند. این تصمیم در حالی اتخاذ شده بود که کلیه هزینه های کشاورزی به طرز وحشتناکی افزایش یافته بودند. همین تصمیمات اشتباه دولتمردان در زمینه محصولات کشاورزی باعث شده است تا درآمدهای کشاورزان در سال های اخیر با چالشی جدی مواجه شود. جدول زیر که از گزارش بودجه خانوار بانک مرکزی استخراج شده است، نشان می دهد که در حالی که در سال 96 درآمدهای همه اقشار با رشد مثبتی رو به رو شده است، درآمد از مشاغل آزاد کشاورزی رشد منفی داشته است.

مسئولین هنوز نرخ تضمینی خرید محصولات کشاورزی سال زراعی 98 را اعلام نکرده اند

امسال نیز با اینکه تنها 5 روز به آغاز سال زراعی جدید باقی مانده است اما هنوز مسئولین نرخ تضمینی خرید محصولات کشاورزی را اعلام نکرده اند. این در حالی است که امسال کشور در شرایط جنگ اقتصادی به سر می برد و قطعاً در سال آینده به محصول استراتژیکی چون گندم نیاز مبرم پیدا خواهیم کرد. با این شرایط و عدم اعلام نرخ تضمینی خرید گندم، کشاورزان عملاً شش ماه دوم امسال را نیز جهت کشت گندم از دست خواهند داد و این موضوع می تواند ما را در سال آینده بیش از پیش به واردات محصول استراتژیکی چون گندم وابسته تر کند. شایان ذکر است که محصولی مانند گندم به این دلیل استراتژیک محسوب می شود که اولاً در دنیا عرضه کنندگان گندم بسیار محدود می باشند. در واقع تعداد عرضه کنندگان گندم در جهان کمتر از انگشتان یک دست است. ثانیاً صادرکنندگان گندم عمدتاً از کشورهای ثروتمند و پیشرفته جهان می باشند که بر اقتصاد جهان تسلط داشته و در نتیجه بر تجارت این محصول نیز تسلط دارند. ثالثاً کشورهای صادرکننده گندم عمدتاً از کشورهای با قدرت سیاسی و نظامی بسیار بالا هستند که قادرند از این موضوع در مواقع حساس به نفع خود استفاده کنند.

پیشنهاد این است که دولتمردان بجای آن که تمرکز خود را بر روی بخشنامه های ارزی بگذارند و به دنبال این باشند که به کدام اقلام یارانه ارزی بدهند و به کدام اقلام ندهند، بر روی این موضوع تمرکز کنند که نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را اولاً در مهلت قانونی خود اعلام کنند و ثانیاً این نرخ ها را به گونه ای تعیین کنند که کشاورزان انگیزه بیشتری برای تولید و تامین مایحتاج روزمره زندگی ایرانیان داشته باشند. خوبی اتکا به داخل این است که ابتکار عمل از تحریم کنندگان گرفته و فشارهای روزمره بر زندگی مردم نیز کمتر از گذشته می شود.

منبع: تابناک

بازگشت دوباره شاخص کل بورس به کانال 158 هزار واحد


شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه بیست و ششم شهریور ماه 97، با افزایش 2361 واحدی معادل 1.52 درصد به رقم 158 هزار و 71 واحد رسید. این در حالیست که روز گذشته، شاهد افت 2408 واحدی معادل 1.52 درصد شاخص کل بورس بودیم.
بازگشت دوباره شاخص کل بورس به کانال 158 هزار واحد

بازگشت دوباره شاخص کل بورس به کانال 158 هزار واحدشاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه بیست و ششم شهریور ماه 97، با افزایش 2361 واحدی معادل 1.52 درصد به رقم 158 هزار و 71 واحد رسید. این در حالیست که روز گذشته، شاهد افت 2408 واحدی معادل 1.52 درصد شاخص کل بورس بودیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ امروز تالار شیشه‌ای در سومین روز کاری هفته جاری، بر خلاف روز قبل، شاهد روند صعودی شاخص‌های منتخب بود؛ به گونه ای که، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش 690 واحدی معادل 1.52 درصد به رقم 46 هزار و 199 واحد رسید. شاخص کل هم وزن، با رشد 701 واحدی معادل 2.72 درصد، عدد 26 هزار و 557 واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش 496 واحدی معادل 2.72 درصد به رقم 18 هزار و 769 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، 2606 واحد افزایش معادل 1.57 درصد را رقم زد و به سطح 168 هزار و 516 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول، با 1685 واحد افزایش معادل 1.46 درصد به رقم 116 هزار و 821 واحد رسید و شاخص بازار دوم، با 4967 واحد افزایش معادل 1.61 درصد همراه بود و عدد 313 هزار و 47 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص کل بورس بیشترین پیشروی را در ساعت 10:05 داشت و در سطح 158 هزار و 971 واحد قرار گرفت.

در معاملات امروز بازار سرمایه، نماد معاملاتی تاپیکو (س. نفت و گاز و پتروشیمی تأمین) با 170 واحد، نماد وامید (گروه مدیریت سرمایه گذاری امید) با 143 واحد، نماد شپنا (پالایش نفت اصفهان) با 138 واحد، نماد مبین (پتروشیمی مبین) با 124 واحد، نماد وبملت (بانك ملت) با 114 واحد، نماد رمپنا (گروه مپنا (سهامی عام)) با 105 واحد، نماد کچاد (معدنی‌وصنعتی‌چادرملو) با 102 واحد، نماد کگل (معدنی و صنعتی گل گهر) با 92 واحد و نماد شخارك (پتروشیمی‌ خارك‌) با 83 واحد افزایش، بیشترین تاثیر مثبت را در رشد شاخص کل بورس داشتند.

امروز بورس تهران در حالی با تقویت حجم معاملات سهام در هلدینگ‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری شاهد اقبال برای جمع‌آوری سهام در برخی تک‌سهم‌های گروه‌های پیشرو از جمله پالایشی‌ها، پتروشیمی‌ها، معدنی‌ها و همچنین تجهیزاتی‌ها بود که تمایل حقوقی‌ها برای تداوم عرضه سهام باعث شد تا با وجود ارزش 1200 میلیارد تومانی معاملات امروز اما بازار همچنان میل به اصلاح قیمت مطابق با چرخه‌های تجاری هر ساله خود باشد. همچنین به نقل از گزارش فارس، به نظر می‌رسد بازار سهام در آستانه تعطیلی تقویمی پیش‌رو آخرین فرصت را برای جمع‌آوری سهام ارزنده در روز آینده همزمان با روند اصلاحی بازار فراهم کند.

منبع: تابناک

در سکوت سازمان حمایت از مصرف کنندگان، چرا برچسب قیمت‌ها تغییر می‌کند؟!


مدتی است که پدیده جدیدی در سوپرمارکت ها تحت عنوان برچسب گذاری قیمت ها دیده می شود. برخی سوپرمارکت دارها، خود اقدام به تعبیه برچسب قیمتی بر روی کالاها می کنند و جنس را به قیمتی بالاتر از آنچه بر روی آن درج شده است می فروشند. پرسش این است که حق قیمت گذاری در قانون بر عهده چه نهاد و سازمانی است و در صورت مشاهده با چنین تخلفی چه کنیم؟
در سکوت سازمان حمایت از مصرف کنندگان، چرا برچسب قیمت‌ها تغییر می‌کند؟!

آیا فروشندگان حق افزایش قیمت را دارند؟مدتی است که پدیده جدیدی در سوپرمارکت ها تحت عنوان برچسب گذاری قیمت ها دیده می شود. برخی سوپر مارکت دارها، خود اقدام به تعبیه برچسب قیمتی بر روی کالاها می کنند و جنس را به قیمتی بالاتر از آنچه بر روی آن درج شده است می فروشند. پرسش این است که حق قیمت گذاری در قانون بر عهده چه نهاد و سازمانی است و در صورت مشاهده با چنین تخلفی چه کنیم؟

به گزارش تابناک اقتصادی، مدتی است که اوضاع بازارها از ثبات خارج شده است و کالاها با افزایش قیمت ها مواجه شده اند. در این اوضاع پدیده جدیدی در سوپرمارکت ها ظهور کرده است و برخی از سوپرمارکت داران خود اقدام به برچسب گذاری قیمت بر روی برخی کالاها می کنند و این کالاها را با قیمت بالاتر از آنچه بر روی آن درج شده است به مصرف کنندگان می فروشند. موضوعی که سعید درخشانی رئیس اتحادیه سوپرمارکت داران به نوعی آن را در مصاحبه اخیر خود تایید نموده است و توپ این ماجرا را به زمین توزیع کنندگان و دلالان انداخته است. وی در این رابطه عنوان نمود: توزیع کنندگان و دلالان، کالاها را به قیمت درج شده روی آن ­ها یا حتی بالاتر به مغازه ­‌داران می ­‌فروشند و آن­ ها هم گاهی مجبورند برای حفظ مشتریان خود، برخی محصولات را به همان قیمت به دست مصرف ­‌کننده برسانند، چراکه اگر آن را بالاتر از قیمت ثبت شده روی کالا عرضه کنند، گران ­فروشی محسوب می ­‌شود. این در حالی است که بنگاه‌ داران، کالاها را به قیمتی که روی کالا درج شده یا حتی بالاتر آن در بازار سیاه  به مغازه­‌ داران می ­‌فروشند. در این بین برخی مغازه ‌داران، برچسب جدید قیمت روی اجناس می ‌چسبانند تا این سود صفر شده را به نوعی جبران کنند؛ در صورتیکه این موضوع ضایع کردن حقوق مصرف ‌کنندگان است. در ادامه نمونه هایی را مشاهده می کنید که قیمت آن ها بالاتر از آنچه بر روی آن درج شده است به مصرف کنندگان فروخته می شود.

آیا فروشندگان حق افزایش قیمت را دارند؟

آیا فروشندگان حق افزایش قیمت را دارند؟

آیا فروشندگان حق افزایش قیمت را دارند؟

آیا فروشندگان حق افزایش قیمت را دارند؟

آیا فروشندگان حق افزایش قیمت را دارند؟

آیا فروشندگان حق افزایش قیمت را دارند؟

 

پرسشی که در این بین مطرح می شود این است که آیا فروشندگان خود حق قیمت گذاری بر روی کالاها را دارند؟ یا به عبارت بهتر قانون چه نهاد یا سازمانی را مرجع قیمت گذاری تعیین کرده است؟

طبق قانون نظام صنفی و قانون تعزیرات، مسئولیت قیمت گذاری بر عهده سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان می باشد و تنها این نهاد است که می تواند قیمت کالاها را بر اساس مولفه هایی چون هزینه تولید، مالیات، حق بیمه، دستمزد کارگر، هزینه توزیع و عرضه و ... تعیین کند.

بنابراین قیمت گذاری توسط فروشندگان خلاف قانون می باشد و تا زمانی که سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قیمت جدیدی را اعلام نکرده است هیچ فروشنده و یا تولیدکننده ای حق تغییر قیمت های قبلی را ندارد. حتی علاوه بر این، زدن برچسب با قیمت جدید و بیشتر از آنچه بر روی کالا درج شده است از مصادیق گرانفروشی تلقی می شود.

گرانفروشی در ماده 57 قانون نظام صنفی این گونه تعریف شده است: عرضه یا فروش كالا یا ارائه خدمت به ‌بهائی بیش از نرخ ‌های تعیین شده به وسیله مراجع قانونی ذی‌ ربط، عدم اجرای مقررات و‌ ضوابط قیمت ‌گذاری و انجام دادن هر نوع عملی كه منجر به افزایش بهای كالا یا خدمت به‌ زیان خریدار گردد.

با توجه به خلاف بودن پدیده برچسب گذاری قیمت در سوپرمارکت ها، راهکار برخورد با این پدیده چیست؟

اگر موضوع قرار است در سطح خرد رسیدگی شود باید گفت، مسئول رسیدگی به این نوع تخلفات، اتحادیه ها می باشند اما ساده ترین راه برای گزارش این گونه تخلفات تماس با سامانه 124 سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان می باشد. همچنین سامانه 135 سازمان تعزیرات حکومتی نیز پیگیر این گونه تخلفات خواهد بود. 

اگر قرار است موضوع به صورت ریشه ای حل شود باید گفت سرمنشاء این گونه تخلفات تولیدکنندگان و یا عمده فروشانی هستند که کالاها را به قیمت درج شده بر روی آن ها به سوپرمارکت داران می فروشند. سوپرمارکت داران می توانند این گونه تخلفات را به اتحادیه ها گزارش دهند و اتحادیه و اتاق اصناف می توانند موضوع را با مرجع قیمت گذارای کالاها یعنی سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان جهت پیگیری و حصول نتیجه، در میان بگذارند.

منبع: تابناک

از «تحلیل خبرگزاری فرانسه از حال و روز خوش بورس تهران» تا «دپوی 40 هزار کانتینر کالا در گمرک شهید رجایی»


این پیمانه تیتر‌هایی همچون برنامه دولت برای کنترل بازار ارز چیست، جهش شاخص بورس در کانال 158 هزار واحد، اعلام رقم باور نکردنی بدهی جهان، ریزش دسته‌جمعی «تسه»ها، کاهش فروش خودرو در چین، میوه‌ تازه 90.3 درصد و تخم‌مرغ 58.3 درصد گران شدند، بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را چند درصد افزایش داد، نرخ پروازهای اربعین با ارز بازار ثانویه، ارزهای ملی محور مبادلات روسیه و هند می‌شود و واردات فوری پوشک برای تنظیم بازار را در بر دارد.
از «تحلیل خبرگزاری فرانسه از حال و روز خوش بورس تهران» تا «دپوی 40 هزار کانتینر کالا در گمرک شهید رجایی»

از «تحلیل خبرگزاری فرانسه از حال و روز خوش بورس تهران» تا «دپوی 40 هزار کانتینر کالا در گمرک شهید رجایی»پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون برنامه دولت برای کنترل بازار ارز چیست، جهش شاخص بورس در کانال 158 هزار واحد، اعلام رقم باور نکردنی بدهی جهان توسط مؤسسه آمریکایی، ریزش دسته‌جمعی «تسه»ها، کاهش فروش خودرو در چین به دو دلیل، میوه‌های تازه 90.3 درصد و تخم‌مرغ 58.3 درصد گران شدند، بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را چند درصد افزایش داد، نرخ پروازهای اربعین با ارز بازار ثانویه، ارزهای ملی محور مبادلات روسیه و هند می‌شود و واردات فوری پوشک برای تنظیم بازار را در بر دارد.

برنامه دولت برای کنترل بازار ارز چیست؟

روز گذشته خبرنگاری از نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه مراسم انعقاد تفاهم‌نامه‌ای برای ایجاد اشتغال، درباره بازار ارز و اینکه دولت چه برنامه‌ای برای کنترل آن دارد، سؤال کرد که نوبخت یک پاسخ کلی در این باره داد. به نقل از ایسنا، آن طور که رئیس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: در مجموع دولت 12 برنامه برای مقابله با تحریم‌ها در دستور کار قرار داده که بخشی از آن نیز در بانک مرکزی در حال انجام است. به گفته وی برنامه‌هایی که دولت دارد به ترمیم سیاست‌های قبلی و یا برنامه‌های جدید اختصاص پیدا کرده تا بتواند نوعی ثبات را در بازارها ایجاد کند. از این رو سازمان برنامه و بودجه نیز در کنار اقداماتی که برای ثبات بازار دارد به طور حتم آنچه نهایی شود اعلام خواهد کرد.  

جهش شاخص بورس در کانال 158 هزار واحد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز شنبه، با افزایش 3058 واحدی معادل 1.97 درصد به رقم 158 هزار و 119 واحد رسید. این در حالی است که در هفته گذشته نیز شاهد رشد تاریخی 17347 واحدی شاخص کل بورس بودیم. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش 893 واحدی معادل 1.97 درصد به رقم 46 هزار و 213 واحد رسید. شاخص کل هم وزن بر همانند روزهای قبل، با رشد 634 واحدی معادل 2.50 درصد، عدد 25 هزار و 976 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش 448 واحدی معادل 2.50 درصد به رقم 18 هزار و 362 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، 2163 واحد افزایش معادل 1.30 درصد را رقم زد و به سطح 117 هزار و 282 واحد رسید. شاخص بازار اول، با 1361 واحد افزایش معادل 1.17 درصد به رقم 117 هزار و 282 واحد رسید و شاخص بازار دوم، با 10374 واحد افزایش معادل 3.45 درصد همراه بود و عدد 311 هزار و 98 واحد را به نمایش گذاشت.

تحلیل خبرگزاری فرانسه از حال و روز بورس تهران

خبرگزاری فرانسه نوشت: بورس تهران به رغم سقوط ارزش ریال، روز شنبه پس از پنج روز صعود متوالی در حالی بسته شد که شاخص کل این بازار در بالاترین سطح تاریخ 50 ساله خود ایستاد.

به نوشته فرانس پرس، در سه ماه گذشته، همزمان با سقوط ارزش ریال برابر دلار، قیمت سهام شرکت های بزرگ این بورس به ویژه پتروشیمی ها، پالایشی ها، فلزات پایه و ... افزایش چشمگیری یافته است. شاخص کل قیمت ها در این بازار در شش ماه گذشته 63درصد رشد داشته که 5 درصد کمتر از ارزش کاهش یافته ریال برابر دلار در سال گذشته است.

شاخص کل بورس تهران پس از ثبت رکورد تاریخی 89 هزار و 500 واحدی در نیمه دی ماه 92 به دوره‌ای از رکود چهارساله وارد شد که هر چند در مقاطعی با رونق‌های ناپایدار مواجه بود، در مجموع با نوسان شاخص زیر سقف تاریخی، دست سرمایه‌گذاران بلندمدت را تا حد زیادی خالی گذاشت. تالار شیشه ای بورس تهران، اواخر پاییز سال گذشته، با رشد سودآوری شرکت ها وارد مدار افزایشی شد تا به این ترتیب، بورس نه تنها به آسانی از قله تاریخی عبور کند، بلکه با ثبت بازدهی بیش از 70 درصدی از آن زمان، یکی از دوره‌های رونق پرشتاب خود را در تاریخ نیم‌قرن فعالیت ثبت کند. بر اساس این گزارش، هم اکنون بازدهی بورس تهران با 63 درصد در صدر بورس های معتبر جهان ایستاده است و بورس های بمبئی با 16 درصد و نزدک آمریکا با 9 درصد در رتبه های بعدی قرار دارند. /ایرنا

اعلام رقم باور نکردنی بدهی جهان توسط مؤسسه آمریکایی

پس از گذشت ده سال از بحران مالی جهان در سال 2008 میلادی افزایش بار بدهی در بازارهای نوظهور در حال شکل گیری ترس های جدید یک بحران است که می تواند اقتصادها را در هر جایی تکان دهد. در زمان فعلی بدهی ها فقط کسری بودجه و وام ها نیستند؛ بحران جدید شامل بدهی شرکت ها و اوراق قرضه دولتی می شود. موضوعی که زنگ خطر را به صدا درمی آورد سقوط اخیر لیر ترکیه است که بیش از 40 درصد ارزش خود را از دست داده است. بانک ها و شرکت های ترکیه ای در سال های اخیر به منظور فاینانس پروژه های زیرساخت به شدت مقروض شده اند. سقوط لیر منجر به سخت شدن شرایط بازپرداخت وام ها و اوراق قرضه به دلار یا یورو شده است. همچنین شرایط مشابهی را می‌توان در برزیل، آفریقای جنوبی، آرژانتین، روسیه و دیگر کشورها روئیت کرد. موسسه «گلوبال مکنزی» در گزارش خود عنوان کرد که مجموع بدهی جهان به رقم باور نکردنی 169 تریلیون دلار رسیده که این عدد برای سال 2007 میلادی 97 تریلیون دلار ثبت شده بود. در حال حاضر میزان بدهی جهان به حدود دو و نیم برابر اندازه اقتصاد جهانی رسیده و ممکن است بدهی کمپانی‌ها روند سرمایه گذاری از شرکت‌ها را که کالا تولید می‌کنند از هم گسسته کند.

ریزش دسته‌جمعی «تسه»ها

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند95 (تسه9512) با افت 8/ 1 درصدی به قیمت 63 هزار و 313 تومان معامله شدند. با نزدیک شدن به پایان تابستان دیروز افت دسته‌جمعی «تسه»ها رقم خورد. با توجه به رابطه مستقیم قیمت و نرخ سود، نرخ سود واقعی وام در سطح 21 درصد قرار گرفته است. با وجود جهش 278 درصدی تعداد معاملات مسکن در اردیبهشت، در خرداد افت ماهانه 1/ 22 درصدی، در تیر کاهش 2/ 9 درصدی و در مرداد افت 2/ 11 درصدی تعداد معاملات مسکن رقم خورد. علاوه بر این شاهد کاهش شتاب رشد قیمت مسکن بودیم؛ رشد 9/ 8 درصدی در خرداد، 1/ 7 درصدی در تیر و افزایش 1/ 6 درصدی در مرداد رقم خورد. رشد قیمت نهاده‌های تولید و رشد بازارهای موازی، مانع از افت قیمت مسکن است؛ عاملی که در کنار تضعیف سمت عرضه احتمال بازگشت به رکود مسکن را تقویت کرده است.

کاهش فروش خودرو در چین به دو دلیل

فروش خودرو در چین برای دومین ماه متوالی در آگوست با کاهش روبه‌رو شده است. بنا بر گزارش آسوشیتدپرس این کاهش فروش در بازار خودروی چین را می‌توان از پیامد‌های جنگ تجاری واشنگتن و پکن دانست. براساس اعلام سازمان تولیدکنندگان خودرو، فروش خودرهای سدان، شاسی‌بلند و مینی‌ون‌ها در بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان کاهشی 6/ 4 درصدی داشته است. بر همین اساس مجموع فروش خودرو در این کشور از جمله کامیون و اتوبو‌س‌ با کاهش 1/ 2 درصدی به دو میلیون دستگاه رسیده است. به‌نظر می‌رسد که با کندتر شدن رشد اقتصادی در چین درخواست‌ها برای خرید خودرو در این کشور نیز کاهش یافته است. فروش سدان نیز به‌تنهایی با کاهشی 4/ 3 درصدی به 901 هزار دستگاه رسید. نبرد تعرفه‌ای آمریکا و چین نیز در این کاهش میزان فروش دخیل بوده است. این موضوع موجب کند شدن فروش خودروسازان جهانی می‌شود که در تلاشند تا محصولات ویژه‌ای را برای رضایت مشتریان چینی تولید و عرضه کنند. /دنیای اقتصاد

بانک مرکزی: میوه‌های تازه 90.3 درصد و تخم‌مرغ 58.3 درصد گران شدند

بانک مرکزی گزارش داد: در هفته منتهی به شانزدهم شهریور ماه، نرخ تخم مرغ 2.4 درصد، برنج 0.1 درصد، حبوب 0.8 درصد، سبزی‌های تازه 5.1 درصد، گوشت قرمز 1.1 درصد، قند و شکر 1.6 درصد، چای 0.2 درصد و روغن نباتی 0.5 درصد نسبت به هفته قبل از آن افزایش و نرخ میوه‌های تازه 1.1 درصد و گوشت مرغ 6.9 درصد کاهش یافت. قیمت گروه لبنیات نیز ثابت ماند. همچنین طبق اعلام بانک مرکزی، قیمت خُرده‌فروشی لبنیات در هفته منتهی به شانزدهم شهریورماه نسبت به هفته مشابه سال گذشته 38.3 درصد، تخم مرغ 58.3 درصد، برنج 12.5 درصد، حبوب 3.9 درصد، میوه‌های تازه 90.3 درصد، سبزی‌های تازه 41.4 درصد، گوشت قرمز 37.1 درصد، گوشت مرغ 26.2 درصد، قند و شکر 25 درصد، چای 22.8 درصد و روغن نباتی 11.3 درصد افزایش داشته است.

بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را چند درصد افزایش داد؟

بانک مرکزی روسیه بطرز غیر منتظره ای نرخ بهره را 0.25 نقطه درصد افزایش داد. علت افزایش نرخ بهره در روسیه به سطح بالای بلاتکلیفی در شرایط خارجی بر می گردد. در همین حال اعضای هیأت مدیره بانک مرکزی روسیه نرخ بهره سالانه را به 0.25 درصد افزایش 7.50 درصد قرار دادند. پیش از این کارشناسان اقتصادی بر این باور بودند که بانک مرکزی نرخ بهره را بدون تغییر حفظ کند. بانک مرکزی روسیه پیش بینی از نرخ تورم سالانه این کشور را در سال 2019 میلادی بین 5 تا 5.5 درصد برآورد کرد و این رقم برای سال 2020 میلادی به 4 درصد خواهد رسید.

همچنین پیش بینی از رشد اقتصادی روسیه در سال جاری میلادی بدون تغییر بین 1.5 تا 2 درصد باقی ماند. البته رشد اقتصادی روسیه در سال آینده میلادی از سوی بانک مرکزی این کشور 1.2 تا 1.7 درصد برآورد شده است؛ ضمن اینکه افزایش مالیات بر ارزش افزوده و بالارفتن هزینه کرد دولت در سال 2019 میلادی در نظر گرفته شده است. بانک مرکزی روسیه احتمالا خرید ارز در بازار داخلی را به تعلیق در می آورد تا به کاهش نوسانات نرخ ارز و تاثیر آن بر روی تورم کمک کند. بانک روسیه در اطلاعیه ای اعلام کرد که بعداز رسیدن نرخ تورم به 3.1 درصد در ماه اوت احساس کرد که باید وارد عمل شود. به نقل از ایبنا، بر پایه این گزارش، علت دیگر افزایش نرخ بهره در روسیه به پرداخت سود سهام اوراق قرضه دولتی به روبل است که بعداز تحریم های آمریکا برخی از سرمایه گذاران خارجی اقدام به فروش آن کردند.

نرخ پروازهای اربعین با ارز بازار ثانویه

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی درباره تعیین قیمت بلیت پروازهای اربعین گفت: در سال جاری مانند اربعین سال گذشته برای پروازها برنامه‌ریزی کرده‌ایم و تصمیماتی گرفته شده است که این هفته اعلام خواهد شد. اسعدی سامانی درباره قیمت امسال گفت: سقف نرخ بلیت پروازهای اربعین امسال از سال گذشته بالاتر است. پارسال قیمت بلیت، با نرخ ارز 3800 تومان محاسبه شد و امسال قرار است با نرخ ارز سامانه «نیما» که حدود 8000 تومان است، پروازهای اربعین نرخ‌گذاری شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از عوامل افزایش بلیت پروازهای اربعین در سال جاری، افزایش خدمات فرودگاهی در عراق است چون امسال فرودگاه‌های عراق از وزارت حمل و نقل این کشور منفک شده و به زیرمجموعه نخست‌وزیری عراق ملحق شده‌اند که این نهاد، نرخ خدمات فرودگاهی را افزایش داده است. وی همچنین با بیان اینکه به دلیل مشکل ایرلاین‌ها در تهیه ارز، پرداخت بدهی‌های خود به فرودگاه‌های خارجی از جمله فرودگاه نجف را به تعویق انداخته‌اند، افزود: ایرلاین‌های ایرانی 16 میلیون دلار به فرودگاه نجف بدهی دارند که اگر تسویه نشود، امکان انجام پروازهای اربعین به این فرودگاه وجود ندارد و ممکن است لغو شود. اسعدی سامانی ادامه داد: از رقم مذکور، 6 تا 7 میلیون دلار مربوط به بدهی ایران ایر به فرودگاه نجف است. /مهر

واردات فوری پوشک برای تنظیم بازار

ستاد تنظیم بازار در آخرین نشست خود به منظور تنظیم بازار محصولات سلولزی و بهداشتی تصویب کرد که ارز تخصیصی برای واردات مواد اولیه کاغذ و روزنامه با قیمت 4200 تومان و مواد اولیه مورد نیاز در صنایع سلولزی و بهداشتی با ارز بازار ثانویه تامین شود. همچنین پوشک آماده با قید فوریت از محل واردات برندهای معتبر در دسترس تامین خواهد شد. به گزارش ایسنا، این ستاد با برگزاری نشست هم اندیشی با انجمن‌ها و تشکل‌ها و واحدهای فعال در این حوزه و رصد وضعیت این صنعت مصوب کرد که تسهیلات لازم برای واردات ماده اولیه مورد نیاز این کارخانجات در نظر گرفته شود.

ارزهای ملی محور مبادلات روسیه و هند می‌شود

راشاتودی گزارش داد: روسیه و هند علاقه مند به افزایش همکاری های خود در حوزه اقتصادی با تمرکزی بر روی ارزهای ملی به جای دلار هستند. در همین حال «یوری بوریسوف» معاون نخست وزیر روسیه در دیدار خود با «سوشما سوآراج» وزیر امور خارجه هند در مسکو گفت: در سال های اخیر تجارت دو جانبه از نرخ رشد پایداری برخوردار شده و امیدوارم که در سال های آینده سطح تجارت روسیه و هند به 30 میلیارد دلار برسد. البته معاون نخست وزیر روسیه رسیدن به سطح تجارت 30 میلیارد دلاری با هند را در مقایسه با 100 میلیارد دلار تجارت با چین رقم ناچیزی شمرد. وی تصریح کرد:‌دو کشور علاقمند به افزایش سهم روبل و روپیه در تسویه حساب های دوجانبه هستند؛ ضمن اینکه توسعه تسویه حساب ها به ارزهای ملی برنامه ریزی شده است و امروز سهم تسویه حساب ها به روبل برای صادرات 20 درصد و این رقم برای واردات در حدود 21 درصد است.

تأسیس بانک مشترک برای گسترش روابط ترکیه و ایران

امید کیلر رئیس شورای روابط بازرگانی ترکیه ـ ایران پیشنهاد کرد که در پی گسترش روابط سیاسی و اقتصادی و توافق بر سر تجارت با ارز ملی، بانک مشترکی برای انجام معاملات و تجارت بین دو کشور تأسیس شود. کیلر در مقاله ای در روزنامه دنیا با اشاره به مذاکره سه کشور ایران، ترکیه و روسیه در اجلاس اخیر تهران، پیشنهاد تاسیس بانک مشترک را حلقه تکمیل کننده روابط ایران و ترکیه دانست و گفت: در حاشیه این نشست عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز بر انجام تجارت با ارز ملی و حذف دلار از مبادلات تجاری از سوی سه کشور تأکید کرد. وی از استقبال سرمایه گذاران، تجار، صادر کنندگان و وارد کنندگان ترکیه از پیشنهاد تأسیس بانک مشترک و نیز تجارت با ارز ملی دو کشور خبر داد و افزود: ایران و ترکیه صدها سال است که تجارت متقابل دارند و تحریم ایران بیش از هر کشوری ترکیه را تحت تاثیر قرار داده است. کیلر تأکید کرد: ایران برای ترکیه، کشوری مهم به شمار می رود چرا که مرز مشترک طولانی داریم و ایران هم اکنون از سوی آمریکا دچار یک تحریم ناعادلانه و بی پایه و اساس شده است. به نقل از ایرنا، وی با اشاره به توافق سران ایران و ترکیه برای گسترش همکاری های تجاری و استقبال تجار و فعالان اقتصادی ترکیه از این امر گفت: طرح استفاده از پول ملی در روابط تجاری دو کشور امر جدیدی نیست و پیش از این نیز شورای همکاری تجاری دو طرف در این باره مذاکره کرده اند.

دپوی 40 هزار کانتینر کالا در گمرک شهید رجایی

یک مقام ارشد گمرک گفت:‌ به دلیل مصوبات دولت بیش از 40 هزار کانتینر کالا در گمرکات دپو شده است. این مقام ارشد گمرک در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، درخصوص رسوب کالا در بنادر و گمرکات کشور، اظهار داشت: براساس آمارها طی چند روز گذشته با توجه به تسهیلات گمرک ترخیص کالاها به روال عادی بازگشته که پیش‌تر به دلیل موانع در سیاست‌ها و مصوبات با مشکلاتی همراه بود.

وی افزود: با توجه به التهابات ارزی بخشنامه‌های زیادی از سوی دستگاه‌ها، بانک مرکزی و هیات وزیران صادر شده که به رسوب کالاها در گمرک کمک کرده است و حتی برخی از این بخشنامه‌ها و مصوبات باعث شده کالاهای واحدهای تولیدی نیز در گمرکات رسوب کند. این مقام مسئول گمرک با تاکید بر اینکه طی 10 روز گذشته با تسهیلات گمرک 50 درصد موانع پیش روی مواد اولیه تولید و کالاهای مورد نیاز برطرف شده است، عنوان کرد: با این حال همچنان موانع زیادی پیش روی کالاهای موجود وجود دارد که باید نسبت به آنها تعیین تکلیف صورت بگیرد. وی به ماده 11 قانون مقررات واردات و صادرات اشاره کرد و گفت: با توجه به آنکه فرایند تجارت زمان‌بر است نباید مصوبات خلق‌الساعه و آنی مانع از صادرات و واردات شود چون برای آمدن کالا از مبدا به کشور چند ماه زمان می‌برد و آن موقع یک تاجر براساس شرایط موجود تصمیم گرفته است که باعث می‌شود واردات آن با مشکلات عدید‌ه‌ای همراه شود. بنابراین برخی مصوبات ماه‌های اخیر خلاف این ماده قانونی است. این مقام ارشد گمرکی یادآور شد:حداقل ورود کالا به خاک ایران دو ماه زمان می‌برد و نمی‌شود طبق سیاست‌های آن روز اقدام کرد ولی هنگام ورود کالا مقررات دیگری وضع کرد. این موضوع پیامدها و عواقب منفی برای تولید، مصرف‌کننده و منافع کشور دارد.

 

منبع: تابناک

شرکت ترکی که بیش از 18 میلیون یورو ارز دولتی گرفت و بازار پوشک را به هم ریخت


در یک ماه اخیر، کمبود پوشک نوزادان و افزایش وحشتناک قیمت آن، باعث ایجاد نارضایتی‌هایی در مردم شده است. به تازگی نامه‌ای از سوی انجمن صنایع سلولزی و بهداشتی ایران به معاون اول قوه قضائیه نوشته و در آن نامه به نقش یک شرکت ترک در اختلالات ایجاد شده در بازار پوشک با برندی معروف اشاره شده است. شایان ذکر است این شرکت بیش از 18 میلیون دلار ارز دولتی جهت واردات خمیر کاغذ دریافت کرده است.
شرکت ترکی که بیش از 18 میلیون یورو ارز دولتی گرفت و بازار پوشک را به هم ریخت

شرکت ترکی که بیش از 18 میلیون یورو ارز دولتی گرفت و بازار پوشک را بهم ریختدر یک ماه اخیر، کمبود پوشک نوزادان و افزایش وحشتناک قیمت آن، باعث ایجاد نارضایتی‌هایی در مردم شده است. به تازگی نامه‌ای از سوی انجمن صنایع سلولزی و بهداشتی ایران به معاون اول قوه قضائیه نوشته و در آن نامه به نقش یک شرکت ترک در اختلالات ایجاد شده در بازار پوشک با برندی معروف اشاره شده است. شایان ذکر است این شرکت بیش از 18 میلیون دلار ارز دولتی جهت واردات خمیر کاغذ دریافت کرده است.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ چند هفته ای است، پوشک نوزادان کمیاب شده و قیمت آن نیز به شکل چشمگیری افزایش یافته است. این موضوع آن قدر جدی شده که حتی رهبر انقلاب در دیدار اخیر خود با اعضای هیأت دولت به کمبود پوشک نوزادان و کودکان اشاره کرد و گفت: مواردی هم هست که بحث سودطلبی نیست، بلکه خرابکاری است. مثلا فرض بفرمایید ناگهان در تهران و یا در شهرهای بزرگ پوشک بچه نایاب شده است؛ دشمن می ‌خواهد مردم عصبانی شوند از دستگاه دولتی و دستگاه حکومت.

به تازگی نامه ای از سوی انجمن صنایع سلولزی و بهداشتی ایران منتشر شده که ابعاد جدیدی از این اختلالات در بازار پوشک را روشن کرده است. عباس فصیح خوشگرد، رئیس هیأت مدیره انجمن صنایع سلولزی در این نامه ـ که به تاریخ 18 شهریور 1397 و خطاب به غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه نوشته شده ـ موضوع اخلال شرکت ترکیه ای پارس حیات ساغلیک ارونلری در بازار پوشک و دستمال کاغذی و بی توجهی وزارت صنعت به این موضوع را مطرح کرده است.

در متن این نامه آمده است: احتراما به پیوست طومار شرکت‌ های تولیدکننده محصولات سلولزی و بهداشتی پیرامون عملکرد شرکت پارس حیات ساغلیک ارونلری به مدیر عاملی آقای حسن تحسین اوغور، سرمایه‌گذار خارجی و وابسته به هلدینگ حیات کیمیا در کشور ترکیه جهت استحضار و رسیدگی عاجل تقدیم می‌ شود؛

مزید آگاهی به استحضار می ‌رساند عملکرد شرکت مزبور با برندهای پوشک مولفیکس، نوار بهداشتی مولپد، دستمال کاغذی پاپیا و تنو باعث بروز نارضایتی در میان تولیدکنندگان داخلی و همچنین مردم عزیز کشورمان شده است.

متأسفانه در شرایط کنونی نیز با وجود دریافت ارز دولتی با نرخ 4200 تومان و واردات مواد اولیه توسط این شرکت، هم در بازار پوشک و همچنین در بازار تیشو، شاهد بروز التهاب در بازار هستیم، به گونه ‌ای که در چند ماهه اخیر، قیمت محصولات فوق با رشد سرسام‌ آور رو به رو بوده است. علاوه بر این، به دلیل عدم عرضه تیشو به واحدهای تولیدکننده دستمال کاغذی، قیمت مواد اولیه محصولات سلولزی سه برابر افزایش یافته و ادامه چنین روندی می ‌تواند باعث اختلال در بازار دستمال کاغذی شود.

پیگیری‌ های مکرر اعضای انجمن سلولزی و بهداشتی و نامه نگاری ‌های زیاد واحدهای تولیدی به مراجع ذیربط به خصوص در وزارت صنعت، معدن و تجارت پیرامون جلوگیری از رفتار بی ‌ثبات کننده شرکت پارس حیات ساغلیک ارونلری بی ‌نتیجه بوده است.

لذا خواهشمند است، دستور فرمایند برای جلوگیری از بروز التهاب در بازار داخلی و ورشکستگی تولیدکنندگان و بیکاری کارگران، عاجلا اقدام مقتضی به عمل آمده و از ادامه تنش و اخلال این شرکت جلوگیری به عمل آورند.

همان گونه که مطرح شد، شرکت پارس حیات ساغلیک ارونلری، یک شرکت ترکیه ای به مدیرعاملی حسن تحسین اوغور می باشد و تقریباً تمام اعضای هیأت مدیره آن نیز ترکیه ای هستند. این شرکت در ششم آبان 1386 تحت شماره 308058 در تهران به ثبت رسیده و در تاریخ 30 آبان 1389 با شماره ثبت 1824 به ابهر انتقال یافته است و به كار تولید اقلام سلولزی و بهداشتی با شماره پروانه 118/24420 و واردات مواد اولیه با شماره كارت 10103463994 مشغول می باشد. تاریخ صدور پروانه این شرکت 2 دی 1394 و اعتبار كارت تا تاریخ 10 خرداد 1399 می باشد. میزان سرمایه گذاری این شرکت در زنجان به 100 میلیون یورو می رسد.

شرکت ترکی که بیش از 18 میلیون یورو ارز دولتی گرفت و بازار پوشک را بهم ریخت

شایان ذکر است، نام این شرکت در میان 67 شرکتی که برای واردات خمیر کاغذ ارز دولتی دریافت نموده اند به چشم می خورد. این شرکت توانسته است برای واردات خمیر کاغذ، طی دو فقره به میزان 18 میلیون و 852 هزار و 532 یورو ارز دولتی از بانک مرکزی دریافت نماید.

شرکت ترکی که بیش از 18 میلیون یورو ارز دولتی گرفت و بازار پوشک را بهم ریخت

حالا باید منتظر ماند و دید واکنش قوه قضائیه به این نامه انجمن صنایع سلولزی و بهداشتی ایران چه خواهد بود.

منبع: تابناک
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟