یک ایرانی مچ بند هوشمند پزشکی تولید کرد


پژوهشگران دانشگاه راجرز در نیوجرسی آمریکا از تولید مچ بند هوشمندی خبر داده اند که می تواند به دقت علائم مربوط به سلامت افراد را اندازه بگیرد.
یک ایرانی مچ بند هوشمند پزشکی تولید کرد

به گزارش بولتن نیوز به نقل از نیواطلس، نمونه اولیه این مچ بند می تواند به طور بی سیم به یک گوشی هوشمند متصل شود و سپس طیف گسترده ای از شاخص های زیستی بدن انسان را اندازه گیری کند. از جمله این شاخص ها می توان به تعداد گلبول های مختلف در خون انسان اشاره کرد.

تولید مچ بندهای هوشمند با قابلیت اندازه گیری نبض، ضربان قلب و غیره تازگی ندارد. اما این اولین بار است که یک مچ بند قادر به اندازه گیری جزئی ترین نشانه های زیستی و حیاتی مربوط به انسان است.

به همین منظور در مچ بند یادشده از یک حسگر ریزمایع، یک میکروکنترولر و یک ماژول بلوتوث استفاده شده که همگی بر روی یک مچ بند کوچک نصب شده اند.

مهدی جوانمرد یکی از همکاران ارشد این طرح تحقیقاتی و عضو هیات علمی دانشگاه راجرز گفت: این مچ بند توانایی شمارش تعداد باکتری های بدن، تعداد گلبول های موجود در خون و برآورد تعداد ذرات آلی یا معدنی موجود در هوای اطراف خود را دارد.

مچ بند یادشده در آینده خواهد توانست با بررسی محتوای خون موجود در سر یک سوزن جراحی تمامی اطلاعات کمی مورد نیاز را جمع آوری و نمایش دهد. این اختراع می تواند انقلابی در زمینه مقابله با برخی سرطان ها مانند سرطان خود ایجاد کند. زیرا افزایش یا کاهش ناگهانی تعداد گلبول های خون می تواند نشانه ای از ابتلا به این سرطان باشد. از مچ بند یادشده می توان برای شناسایی ذرات معلق خطرناک موجود در هوا و دیگر خطرات زیست محیطی نیز استفاده کرد.

منبع:مردم‌نیوز

طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی قرن روز جمعه رخ می‌دهد


طولانی ترین خسوف جهان در قرن 21 جمعه (5 مرداد ماه) رخ خواهد داد و در ایران با چشم غیر مسلح می‌توان این پدیده را رصد کرد

به گزارش بولتن نیوز، طولانی ترین خسوف جهان در قرن 21 جمعه (5 مرداد ماه) رخ خواهد داد و در ایران با چشم غیر مسلح می‌توان این پدیده را رصد کرد

این ماه گرفتگی در ساعت 21:44 روز جمعه ( 5 مرداد ماه) آغاز و تا ساعت 03:57 بامداد روز شنبه ( 6 مرداد ماه) ادامه خواهد داشت.تمام مراحل این ماه گرفتگی که جمعه آغاز و در سحرگاه شنبه به پایان می‌رسد، به مدت 6 ساعت و 13 دقیقه و 48 ثانیه به طول خواهد انجامید. 

مخالفت با حجامت فقط در ایران!


برخی از مسئولان حوزه سلامت کشورمان همچنان بر طبل مخالفت با حجامت و طب ایرانی ـ اسلامی می‌کوبند!
مخالفت با حجامت فقط در ایران!

به گزارش بولتن نیوز، "حجامت" یکی از روش‌های بسیار موثر درمانی در طب سنتی و طب ایرانی ـ اسلامی بوده و از دیرباز از جایگاه ویژه‌ای نزد حکمای ایران‌زمین در پیشگیری و درمان طیف گسترده‌ای از بیماریها برخوردار بوده است.

در کنار منابع طب سنتی که تاکید ویژه‌ای بر حجامت دارند، در دین مبین اسلام نیز تاکید بسیار زیادی بر انجام حجامت با رعایت شرایط و آداب آن شده است از جمله پیامبر اکرم (ص) در حدیث شب معراج می‌فرمایند‌: "وقتی به آسمان هفتم صعود کردم، هیچ ملکی از من گذر نکرد مگر این که گفت: ای محمد حجامت کن و امتت را به حجامت امر بفرما." (بحار ج 62 ص 300 باب 89)

یا این روایت از امام علی (ع) که می‌فرمایند: "به درستی که حجامت بدن را سالم و عقل را نیرومند می‌گرداند." (بحار ج 62 ص 114 و ج 10 ص 89)

اما در کنار اسناد غیرقابل خدشه‌ در منابع طب سنتی و منابع دینی درباره فواید و اثرات شگرف حجامت در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماریها، امروزه تحقیقات متعدد علمی از سوی مراکز تحقیقاتی مختلف دنیا نیز درباره اثرات حجامت صورت گرفته است و در حال حاضر به واسطه این مطالعات و تحقیقات، حجامت در تمام کشورهای دنیا به‌عنوان یک روش علمی موثر در درمان بسیاری از بیماریها پذیرفته شده؛ از جمله در قالب 8000 مقاله علمی به فواید و نتایج مثبت درمانی حجامت پرداخته شده است.

بیشتر بخوانید: اثبات اثرات درمانی «حجامت» در بیش از 8هزار مقاله علمی

به واسطه انجام تحقیقات متعدد علمی در مراکز دانشگاهی و پزشکی در کشورها مختلف از جمله در کشورهای اروپایی درباره اثرات درمانی حجامت، امروزه شاهد ایجاد مراکز متعدد حجامت درمانی در بسیاری از کشورها هستیم.

در ادامه صرفاً به‌عنوان نمونه از میان کشورهای اروپایی که همگی دارای مراکز اختصاصی انجام حجامت هستد، به مراکز رسمی انجام حجامت در کشور"انگلستان" اشاره کرده‌ایم.

در حال حاضر در کشور انگلستان بالغ بر "116 مرکز رسمی حجامت" تحت عنوان "Hijama Clinic" مشغول فعالیت هستند؛ این مراکز انجام حجامت در سراسر کشور انگلستان و در شهرهای مختلف این کشور تاسیس شده‌‌ و روزانه به انجام حجامت بیماران خود و داوطلبان انجام آن مشغول هستند؛ اطلاعات، شماره تماس و آدرس این مراکز در سایت رسمی حجامت کشور انگاستان به آدرس اینترنتی http://hijamaclinic.net/therapists.php در دسترس عموم قرار دارد.

در ادامه اسامی برخی از شهرهای انگلستان و تعداد کلینیک‌های انجام حجامت در آن به تفکیک هر شهر آمده است:

1 ـ London (پایخت انگلستان) دارای سی‌و‌سه کلینیک حجامت؛ 2ـ Birmingham دارای دوازده کلینیک حجامت؛ 3ـ Bedford دارای دو کلینیک حجامت؛ 4ـ Brighton دارای یک کلینیک حجامت؛ 5 ـ Cambridge دارای یک کلینیک حجامت.

6 ـ Cardiff دارای یک کلینیک حجامت؛ 7 ـ coventry دارای دو کلینیک حجامت؛ 8 ـ High Wycombe دارای دو کلینیک حجامت؛ 9 ـ Kettering دارای یک کلینیک حجامت؛ 10 ـ Leicester دارای دو کلینیک حجامت؛ 11 ـ Luton دارای پنج کلینیک حجامت.

نزدیکی مریخ و زمین پس از 15 سال


سه‌شنبه آینده دو سیاره مریخ و زمین تنها در فاصله 57.6 میلیون کیلومتری از یکدیگر قرار خواهند گرفت.

به گزارش بولتن نیوز، در روز جمعه(پنج مرداد) نیز مریخ در جهت مخالف زمین قرار خواهد گرفت، این بدان معناست که مریخ در یک طرف زمین و خورشید در طرف دیگر آن قرار می‌گیرند.

در همان روز، بخشی از جهان، یک ماه گرفتگی کامل را شاهد خواهند بود.

فقر لاغر می کند، افسردگی و غصه، چاق


بسیاری از افراد معتقدند ریشه بیماری‌هایشان در تنش‌های عصبی و استرس‌هایی است که به دلایل مختلف طی زندگی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

به گزارش بولتن نیوز ، یعنی عامل چاقی، بیماری متابولیکی، بی‌اشتهایی، آسیب‌های پوست و مو، مشکلات گوارشی و حتی ابتلا به سرطان را به گردن اعصاب خراب‌شان می‌اندازند . چنین تصوری چندان هم عوامانه نیست بلکه از نظر روانشناختی و اختلالات روان تنی نیز تا حدی قابل تائید است. کما این‌که اختلالات روان‌تنی فقط مربوط به بیماران روانپزشکی نیست و هر فردی که مبتلا به بیماری‌های مختلف اعم از سرطان و دیابت باشد درگیر این نوع اختلالات می‌شود. در باره بیماری‌هایی که به ظاهر فیزیکی هستند ولی ریشه روان‌شناسی دارند با دکتر محسن رحیم‌نیا، روانپزشک و فلوشیپ روان‌تنی به گفت‌وگو نشسته‌ایم .
در مورد ارتباط اختلالات روانپزشکی و سرطان، هنوز رابطه مستقیم و واضحی شناسایی نشده است. با وجود این، بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان، از وقوع یک حادثه استرس‌زای شدید در زندگی‌شان که از نظر زمانی با شروع بیماری سرطان یکسان بوده است گزارش می‌دهند. آنچه مسلم است این است که رفتارهایی که باعث افزایش احتمال بروز سرطان می‌شوند، مثلا مصرف سیگار و الکل، در بیماران با اختلالات روانی مانند مبتلایان به افسردگی و سایر اختلالات خلقی بیشتر است. بنابراین قابل انتظار است که در این بیماران وقوع سرطان بیشتر باشد.
آیا استرس، واکسن دارد؟

افراد می‌توانند از طریق یادگیری «مکانیسم‌های کنارآیی کارآمد»،‌ خودشان را نسبت به اثرات استرس واکسینه کنند. مکانیسم‌های کنارآیی کارآمد عمدتا شامل مهارت‌های حل مساله و ارتباط سالم با دیگران است.

افرادی که از مکانیسم‌های کارآمد در مواجهه با استرس سود می‌جویند، وقتی با یک مشکل بزرگ مواجه می‌شوند، قادرند خودشان را از نظر هیجانی کنترل کنند و تلاش می‌کنند که همه راه‌حل‌های ممکن برای حل مشکل را برگزینند و به بهترین آنها عمل کنند. همچنین از دیگران برای حل مشکل کمک می‌گیرند و از انجام کارهایی که معضل را پیچیده‌تر می‌کند می‌پرهیزند.

اغلب اختلالات روانپزشکی طی دوره خود با تغییراتی در اشتها و وزن همراه هستند. از این‌رو بسیاری از مبتلایان به افسردگی، اختلال دو قطبی و اختلال اسکیزوفرنی با تغییراتی در وزن مواجه هستند. برخی بیماران افسرده، تمایل خود را به همه چیز از جمله خوردن، از دست می‌دهند و لاغر می‌شوند. برعکس برخی دیگر از بیماران افسرده، فقط با خوردن آرام می‌شوند و احساس بهتری پیدا می‌کنند و این علاقه را مخصوصا به خوردن خوراکی‌های شیرین دارند که باعث چاقی این دسته می‌شوند.

برخی بیماران، به خاطر ناامید شدن، همه کارهایی را که نتیجه درازمدت دارد (از جمله رژیم غذایی) رها می‌کنند و چاق می‌شوند.
در مورد دیابت، کاملا مشخص است افرادی که سبک زندگی کم‌تحرک، پراسترس، همراه با تغذیه پرکالری، افزایش وزن و چربی خون بالا و مصرف سیگار دارند، احتمال بیشتری از بروز بیماری دیابت دارند.
در افرادی که مبتلا به اضطراب و افسردگی هستند، احتمال این‌که سبک زندگی ناسالم‌تری داشته باشند، بیشتر است و بنابراین احتمال ابتلای بیشتری به دیابت دارند. از سوی دیگر، این بیماران پس از ابتلای به دیابت، کمتر از دیگران رژیم‌های غذایی و دستورات مرتبط به سبک زندگی سالم را مراعات می‌کنند، بنابراین در این بیماران عوارض ثانویه دیابت بیشتر رخ می‌دهد و احتمال این‌که در اثر بیماری به ناتوانی برسند بیشتر است.
مبتلایان به بیماری‌های جسمی مزمن، در معرض بروز اختلالات روانپزشکی هستند. برای مثال، مبتلایان به دیابت احتمال ابتلا به اضطراب و افسردگی بالایی دارند و علت این ارتباط تا حدودی مربوط به مواجه شدن با یک نقص و ناتوانی است.
افرادی که مبتلا به یک بیماری جسمی مزمن هستند، لازم است بتوانند سوگواری مربوط به از دست دادن سلامتی و ناتوانی خود را بگذرانند و با بیماری خود به یک پذیرش برسند و وضعیت جدید سلامتی خود را بپذیرند و بتوانند برای جلوگیری از پیشرفت آن تلاش کنند.
این درمان، می‌تواند بسته به نوع و شدت بیماری، شامل روان‌درمانی فرد، روان‌درمانی گروهی، درمان دارویی و همین‌طور حمایت‌های درازمدت روانی - اجتماعی باشد.
پزشکان و همراهان مبتلایان به بیماری‌های مزمن لازم است نسبت به بروز نشانه‌های اختلال روانپزشکی همراه هوشیار باشند. این نشانه‌ها می‌تواند شامل تغییرات در خلق بیمار (تغییرات در تمرکز و حافظه بیماران، تغییرات در خواب یا اشتهای بیماران، کم شدن علاقه نسبت به زندگی، کم‌علاقه شدن به پیگیری بیماری، عدم همکاری درمانی، مراعات نکردن رژیم غذایی و تغییرات سبک زندگی، اضطراب و نگرانی بیش از حد، باشد. در صورت بروز هر کدام از این نشانه‌ها، لازم است نسبت به ارزیابی از سوی روانپزشک اقدام شود.

>