تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

روایتی از آغاز و پایان جاسوسی که طلبکار شد


امیرانتظام چنان مورد علاقه امریکایی‌ها بوده است که کاردار امریکا او را را چنین توصیف می‌کند: «در اینجا خیلی زیاد محصور انقلاب است، اما به سختی در ...
روایتی از آغاز و پایان جاسوسی که طلبکار شد

به گزارش بولتن نیوز: عباس روافیان (امیرانتظام) فرزند میرزا یعقوب رفوگر… در سال 1311 در تهران متولد شد. دوران کودکی و نوجوانی را در کنار پدر و عموی یهودی خود که به فرقه ضاله بهائیت گرویده بودند، رشد و نمو و تربیت می‌یابد و درسال 1329 دانشجوی رشته الکترومکانیک دانشگاه تهران می‌شود.

او که در دانشکده فنی با مهندس بازرگان آشنا شده بود، سعی به نفوذ در نهضت آزادی می‌کند و برابر آنچه در خاطرات بازرگان آمده است؛ در کنار حسن نزیه، ابراهیم یزدی و مهدی بازرگان عضو کمیته دانشگاه تهران می‌گردد.

 عباس امیر انتظام درگذشت

وی در سال 1332 همزمان با شهادت دانشجویان دانشکده فنی در 16 آذر و در جریان سفر نیکسون به ایران، نامه اعتراض‌آمیز بازرگان را از طریق کاتم، کارمند سفارت امریکا و عضو سیا به مقامات امریکایی می‌رساند که به دستگیری بازرگان منجر می‌گردد. وی خود نیز از بیان این موضوع ابایی ندارد و می‌گوید: «در موقع دادن نامه، آقای ریچارد کاتم پیشنهاد کرد هرچند وقت یک بار من، او را ببینم و مطالبی را که دارم، به او بدهم.»

 این ارتباط تا سال 1342 ادامه می‌یابد، اما به فاصله اندکی پس از خروج کاتم از ایران، قیام 15 خرداد رخ می‌دهد. او در همان سال به اداره ثبت احوال تهران مراجعه می‌کند و به طور رسمی شهادت می‌دهد که مسلمان شده است و نام خانوادگی خود را تغییر می‌دهد و به پاریس و سپس به شرق خلیج سانفرانسیسکو در امریکا می‌رود و در دانشگاه برکلی رفته، فوق لیسانس مهندسی محاسبات ساختمان می‌گیرد. وی در سال 1349 شرکت مهندسی مشاور تدبیر صنعت را در خیابان فردوسی، تقاطع خیابان انقلاب اسلامی برای واردات وسایل سنگین از امریکا ایجاد می‌کند و در پوشش تجارت به ارتباط با کاتم ادامه می‌دهد. ارتباط او با کاتم تا پیروزی انقلاب همچنان ادامه داشت.

در کتاب شماره 10 اسناد لانه جاسوسی ملاحظه می‌شود که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در دی ماه 1357، عباس امیرانتظام در پی ملاقاتی با ریچارد کاتم که تحت عنوان نماینده کمیته حقوق بشر امریکا به ایران بازگشته بود، ابراز تمایل می‌کند که با سفارت امریکا در تهران در تماس باشد و کاتم هم او را به آن تشویق می‌کند. در 19 دی ماه 1357 امیرانتظام تحت عنوان عضو کمیته مرکزی نهضت آزادی با استمپل، کارشناس سیاسی سفارت امریکا ملاقات و درباره حوادث آن هنگام تبادل نظر کرده و از قول نهضت آزادی می‌گوید که با دولت بختیار مقابله و رقابت نخواهد شد. از امیرانتظام در این سند به عنوان منبع جدید نهضت آزادی که باید قویاً محفوظ بماند، یاد می‌شود.

او با تأیید این دیدار در دادگاه، به دیداری نیز با رمزی کلارک در تهران در همان زمان اذعان نموده است. احمد صدر حاج سید جوادی در مصاحبه با هم میهن در این خصوص می‌گوید: «در جمع چندتن از دوستان تصمیم براین شد که عباس امیرانتظام به علت تسلط به زبان انگلیسی با امریکا مذاکره کند و از آن‌ها بخواهد تا ارتش سلطنتی را مجبور به عقب‌نشینی از خیابان‌ها و ادامه کشتار مردم کنند.» این روزنامه که مدتی صفحه آخر خود را به خاطرات این عضو گروهک نهضت آزادی اختصاص داده بود، در ادامه می‌نویسد: به خوانده‌ها و شنیده‌های خود که رجوع می‌کنیم، به یاد می‌آوریم که از آذر تا بهمن 57 هر هفته این جلسات برگزار شده است. اما وقتی این را با پیرمرد درمیان می‌گذاریم، اصلاً نمی‌پذیرد: «یک یا دو جلسه بیشتر نبود.

 خیانت‌های عباس امیرانتظام به روایت اسناد لانه جاسوسی

اگر بود امیرانتظام گزارش آن را به جمعی که او را مأمور مذاکره کرده بودند، می‌داد.» این در حالی است که امیرانتظام روایت متفاوتی دارد و از تداوم جلسات می‌گوید. حاج سیدجوادی به دیدار رمزی کلارک نیز اشاره می‌کند که او نتیجه این جلسه را برای خود مثبت می‌دانست. کلارک در نتیجه این جلسه فهمید این انقلاب تحت تأثیر شوروی نیست: «کارتر بعد از گزارش رمزی کلارک، حمایت خود از شاه ایران را کمرنگ کرد.» پس از اطمینان امریکا از وجود عواملی در میان دولت آینده، تلاش می‌شود تا نقش آن‌ها در دولت مهندس بازرگان پررنگ‌تر گردد. در 23 بهمن حکم سخنگویی دولت موقت و معاونت اداری نخست وزیر برای امیرانتظام صادر می‌شود. او 4 ماه پس از دریافت این حکم به مأموریتی تازه می‌رود و با ترک دفتر نخست وزیر به عنوان سفیر کشور‌های اسکاندیناوی روانه استکهلم می‌شود.

 روایتی از آغاز و پایان جاسوسی که طلبکار شد

تماس و اطلاع‌رسانی‌های امیرانتظام با امریکایی‌ها در سوئد، بیش از پیش ادامه پیدا می‌کند. در یکی از اسناد لانه جاسوسی به نقل از طرف امریکایی آمده است امیرانتظام هنگامی که با این سؤال مواجه می‌شود که چرا برای خدمت در پست سفارت به سوئد می‌رود، چنین پاسخ می‌دهد: «این برای ما ساده‌تراست تا با یکدیگر در استکهلم صحبت کنیم!»

امیرانتظام چنان مورد علاقه امریکایی‌ها بوده است که هنگامی که به عنوان سفیر به سوئد فرستاده می‌شود، بروس لینگن -کاردار امریکا در تهران‌- نامه‌ای اداری -ولی غیررسمی‌- برای سفیر امریکا در سوئد می‌نویسد و امیرانتظام را چنین توصیف می‌کند: «در اینجا خیلی زیاد محصور انقلاب است، اما به سختی در روش و ظاهر، انقلابی به نظر می‌آید. او مدت قابل توجهی را در کشور ما گذرانده و ایالات‌متحده را بسیار خوب می‌شناسد و آنجا را دوست دارد. مطمئناً شما از او خوشتان خواهد آمد.» در ادامه، سفیر امریکا در سوئد به برقراری ارتباط با امیرانتظام و کسب اطلاع از وی تشویق می‌شود.

اظهار برائت نهضت آزادی از امیرانتظام
امیر انتظام در 16/1/1358 در مصاحبه مطبوعاتی خود با اشاره به شایعات موجود درباره خود، هاشم صباغیان، ابراهیم یزدی، قطب‌زاده و ابوالحسن بنی‌صدر گفت: «ما از زمانی که دانش‌آموز و در دبیرستان مشغول تحصیل بودیم، در ملی شدن نفت مبارزه کردیم و سهم داشتیم.

بعد از حکومت دکتر مصدق در نهضت مقاومت ملی و سپس در نهضت آزادی به رهبری مهدی بازرگان همکاری داشتیم. ما کسانی نیستیم که امروز به هم رسیده باشیم.» وی سپس اضافه کرد: «بنده امریکایی نیستم و دکتر یزدی عضو سیا نیست و آن گاه از فداکاری‌های صادق قطب‌زاده در پیشبرد انقلاب صحبت کرد.»، اما نهضت آزادی ایران در اطلاعیه‌ای در شنبه 18 فروردین 1358 به این اظهارات واکنش نشان داد و تصریح کرد: «بدین وسیله به اطلاع عموم ملت ایران می‌رساند که آقای مهندس امیرانتظام تنها هنگام تأسیس نهضت آزادی ایران در سال 1340 به مدت 3 ماه با این حزب همکاری داشته است و از آن پس، چه در داخل و چه در خارج از کشور، هیچ گونه فعالیتی در نهضت آزادی ایران نداشته است و نهضت در برابر سخنان و نظرات و اعمال وی مسئولیتی ندارد.» این اطلاعیه در حالی صادر شد که تا آن زمان، هنوز هیچ یک از مدارک جاسوسی او برای نیرو‌های انقلاب آشکار نشده بود و امیر انتظام همچنان از متحدان اصلی این جریان به حساب می‌آمد.

 روایتی از آغاز و پایان جاسوسی که طلبکار شد

شاید این امر به دلیل فعالیت‌های امیر انتظام بود. خود وی می‌گوید: «مسئول مذاکره و مکاتبه با تمام سفارتخانه‌ها در داخل کشور بودم از جمله امریکا و ما با امریکا بیشترین قرارداد‌ها را داشتیم، چیزی حدود هزار و 200 قرارداد؛ بنابراین مراجعه آن‌ها برای ارتباط با دولت بیشتر با نخست وزیری انجام شد. چه آقای سولیوان به طور شخصی و یا کاردار ایشان و یا از طریق مکاتباتی که با ما صورت می‌گرفت. بنابراین ملاقات‌ها به صورت روزانه یا چند بار در هفته انجام می‌شد.» آنچه بدیهی است، در همان دولت، وزارتخانه‌ای به نام وزارت خارجه هم وجود داشته است و اتفاقاً وظیفه این وزارتخانه، مذاکره و مکاتبه با سفارتخانه‌ها در داخل و مسئولان دولت‌ها در خارج است!

یکی از مسائل حائز اهمیت نیز همین است که با وجود این وزارتخانه، چرا امیرانتظام بایستی این حجم از گفتگو و ملاقات و مراوده با مقامات امریکایی را داشته باشد تا حدی که وقتی هم به عنوان سفیر به سوئد اعزام می‌شود، اشتغالات وی با مسئولان امریکایی بیش از سوئدی‌هاست.

توطئه انحلال مجلس خبرگان
در روز‌های تابستان 58 در حالی که با تصویب اصول مربوط به ولایت فقیه در قانون اساسی، عرصه را بر نیرو‌های لیبرال تنگ کرده بود، برخی اعضای دولت موقت به محوریت امیرانتظام نامه‌ای در جهت انحلال مجلس خبرگان قانون اساسی تهیه کردند. قرار شده بود 15 نفر از وزرای دولت بازرگان آن را امضا کنند و به اطلاع امام برسانند و از ایشان بخواهند یا مجلس خبرگان را منحل سازد یا همه اعضای این مجلس استعفا دهند. موضوع در هیأت دولت مطرح شد. برخی اعضای شورای انقلاب که در آن جلسه حضور داشتند، در برابر این طرح مقاومت کردند. از آن جلسه آیت‌الله خامنه‌ای که از اعضای شورای انقلاب بود، چنین گزارش می‌دهد: بنده آن شب حضور داشتم و گفتم: مجلس نماینده مردم است و باید بماند و قانون اساسی را تمام کند. البته آقایان تندی کردند؛ حتی به ما اهانت کردند، امّا بالاخره اظهارات ما، مانع کارشان را روشن کرد.

از افشاگری‌های امام پس از گذشت حدود دو سال از این جریان، روشن شد که این گروه در اجرای توطئه خائنانه خود از پا ننشسته و با کمال پررویی و جسارت در ملاقاتی با امام، موضوع انحلال مجلس خبرگان را مطرح کرده‌اند. حاج سیدجوادی، از اعضای دولت موقت تهیه طرح انحلال مجلس خبرگان قانون اساسی را این گونه شرح می‌دهد: حضرت امام از سخنان توطئه‌آمیز آنان سخت برآشفته می‌شود. امیر انتظام طرحی که امضای 18 وزیر کابینه را در ذیل خود داشت، به بازرگان داد و اگرچه رئیس دولت موقت امضای تمامی وزیران را می‌پسندید و از عدم امضای معین‌فر، صباغیان، یزدی و میناچی- که به دلایل ناکافی بودن دلایل از امضای آن خودداری کرده بودند- راضی نبود. این عضو دولت موقت می‌افزاید: یادم می‌آید که ما به همراه مهندس بازرگان و چند تن از وزرا رفته بودیم قم پیش آیت‌الله امام خمینی. ما می‌گفتیم که باید مجلس مؤسسان تشکیل شود و قانون اساسی را تصویب کند، اما ایشان اصرار داشتند که باید قانون اساسی به رفراندوم مردمی گذاشته شود. استدلال ما هم این بود که مردم قادر نیستند به تک تک اصول قانون اساسی رأی دهند و باید مجلس مؤسسان این قانون را از طرف مردم بررسی کند. امام استدلال اعضای دولت موقت را نمی‌پذیرد و بعد‌ها در این باره می‌فرماید: آقای بازرگان و رفقایش آمده بودند پیش ما و گفتند: ما خیال داریم که این مجلس خبرگان را منحلش کنیم.

من گفتم: شما چکاره هستید اصلش که می‌خواهید این کار را بکنید. شما چه سمتی دارید که بتوانید مجلس منحل کنید؟ امام خمینی انگیزه اعضای دولت موقت را برای طرح انحلال مجلس خبرگان، این گونه شرح می‌دهد: در مجلس خبرگان به مجرد این که صحبت ولایت فقیه شد، شروع کردند به مخالفت. حتی اخیراً در همین دو سه روز پیش در یکی از مجالس‌شان این منحرفین گفتند که این مجلس خبرگان باید منحل شود. احمد صدر حاج سیدجوادی درباره چگونگی سفیر شدن امیرانتظام هم می‌گوید: مدتی بعد از آن دیدار قم، مهندس بازرگان جلسه‌ای با اعضای شورای انقلاب می‌گذارد و بعد از آن جلسه، امیر انتظام را خصوصی به حضور می‌طلبد و حکم سفارت سوئد را به او تقدیم می‌کند و می‌خواهد که او فردا صبح زود از تهران خارج شود. عباس امیر انتظام سخن بازرگان را اجابت می‌کند، بدون این که هیچ گاه دلیل چنین خواسته‌ای را از زبان رئیس دولت موقت بشنود!

 روایتی از آغاز و پایان جاسوسی که طلبکار شد

سوئد مرکز توجه امریکا
امیرانتظام بر اساس آنچه در آذرماه سال 1358 از او در روزنامه کیهان -که در آن زمان در دست دوستانش قرار داشت- چاپ شده است، درباره فعالیت‌هایش در سوئد می‌گوید: «پس از دو ماهی که به سوئد رفته بودم، از طریق سفارت امریکا اطلاع دادند که آقای استمپل از واشنگتن تقاضا کرده که برای مذاکره درباره مسائل فیمابین به سوئد بیاید… اطلاع دادم بیایید که آقای استمپل و شخص دیگری به نام ژرژگیو [همان جرج کیو]به سوئد آمدند… دومین بار در اواخر شهریور از سفارت امریکا در سوئد اطلاع دادند که آقای ژرژگیو می‌خواهند برای مذاکره درباره مسائلی به دیدن من بیایند… آقای ژرژگیو آمد و درباره آینده نفت و استفاده از وسایل حفاظتی جنوب و شمال صحبت کرد و همان سؤال‌های عادی درباره عادی‌سازی روابط…» امیرانتظام در همین مصاحبه، به چندین دیدار دیگر نیز با افرادی که نام آن‌ها را به خاطر ندارد، اشاره می‌کند. این ملاقات‌ها درست در زمانی انجام شده که امام تماس با امریکائیان را منع کرده بودند.

امام در پیامی به مسئولان دولتی درباره دیدار با امریکائیان که برای عادی‌سازی روابط تلاش می‌کنند، تصریح کرده بودند: تا زمانی که امریکا، شاه را به ایران تحویل ندهد و دست از جاسوسی بر ضد نهضت ما برندارد، «هیچ یک از مقامات مسئول حق ملاقات با آنان را ندارند.»

جرج کیو با اسم مستعار «آدلسیک» بر اساس اسناد لانه جاسوسی، عباس امیرانتظام را از اوایل‌دهه 1960 میلادی (1340 هجری شمسی)، یعنی 17 سال پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، می‌شناخته و در آن زمان، سیا برای امیرانتظام از کد مستعار «اس. دی پلاد»، استفاده می‌کرده است و به منظور حفاظت از او، از ذکر نام اصلی وی خودداری می‌شده است.

در اسناد به دست آمده، به جزئیات تماس‌های دهه 1960 میلادی امیرانتظام با سیا اشاره‌ای نمی‌شود، لیکن گویا ارتباط وی با جرج کیو مدت‌ها قطع بود تا آن که در سال 57، امیرانتظام دوباره تماس‌های خود را با وی از سر می‌گیرد و او از همان نام مستعار سابق برای ادامه ارتباطات بهره می‌گیرد.

 روایتی از آغاز و پایان جاسوسی که طلبکار شد

درباره استمپل نیز سخنان ابراهیم یزدی که در روزنامه میزان ارگان نهضت آزادی در 3/3/1360 به چاپ رسیده، به خوبی روشن کننده جایگاه وی است.

ابراهیم یزدی در نهمین جلسه دادگاه امیرانتظام در توضیح علل امضای افراد مختلف در پای اسناد می‌گوید: «گاهی اوقات می‌بینید که آن افسر سیاسی –روس‌ها می‌گویند کمیسر سیاسی ولی هر دو یک معنی را می‌دهد-، یعنی کسی است که از طرف سازمان جاسوسی آنجا هست و آن افسر سیاسی باید نظر بدهد که آیا این را می‌توانند بفرستند یا نه؟ این را ببینید اینجا نوشته است که افسر سیاسی: جان استمپل…»

کشف ارتباط امیرانتظام با جاسوسان
27 آذر 1358 عباس امیرانتظام به اتهام همکاری با سازمان جاسوسی سیا و ارتباط پنهانی با امریکا از سوی دادستانی کل انقلاب بازداشت شد. دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تأکید داشتند اسناد و مدارک زیادی دال بر ارتباط‌های سری امیرانتظام با امریکایی‌ها در اختیار دارند.

هر چند در آن زمان برخی معتقد بودند که ارتباطات امنیتی محمد منتظری با سرویس اطلاعاتی لیبی، اسناد جاسوسی امیرانتظام را فراهم کرده، اما نحوه دستگیری و بازداشت امیرانتظام در ساختمان معروف به بیژن در لانه جاسوسی مشخص می‌کند که دانشجویان خط امام کاشف ارتباطات امیرانتظام بوده‌اند. این ارتباط زمانی کشف شد که از انتظام بدون استفاده از اسامی رمز نام برده شده بود. بنا بر آنچه روزنامه بامداد در 29/9/1358 در ذیل خبر دستگیری امیرانتظام نوشته است، اسناد متعددی یافت شد که در یکی از آن‌ها سیا از کاردار امریکا خواسته است که به انتظام اطلاع دهد که ما حاضریم تبادل اطلاعات بعد از دهم سپتامبر انجام شود.

 روایتی از آغاز و پایان جاسوسی که طلبکار شد

پس از این تاریخ، نام‌های مستعار او همچون «اس. دی پلاد (1)»، «ا س. د. آهسته‌رو.1» و «ادوارد» کشف می‌شود و طرف‌های امریکایی وی نیز افشا می‌گردند؛ افرادی همچون ریچارد کاتم، جرج کیو، جان استمپل و… که از مأموران رسمی سیا بودند و گاه نیز نام‌های آشناتری همچون رمزی کلارک، دادستان پیشین امریکا و ویلیام سولیوان، سفیر امریکا در ایران دیده می‌شود که در پوشش روابط دیپلماتیک اطلاعات را مبادله می‌نمودند.

بد نیست در اینجا یکی از اسنادی که امیرانتظام در آن‌ها با اسم رمز خود «س. د. آهسته‌رو.1» مورد خطاب قرار گرفته است، اشاره شود. واکنش امیرانتظام در قبال شنیدن خبر حضور احتمالی شاه در امریکا چنین گزارش شده است‌: عکس‌العمل «س. د. آهسته‌رو.1» این بود که این جریان، زحمات آن کسانی را که خواهان گسترش روابط با امریکا هستند، مشکل‌تر می‌کند.»

همچنین در ادامه سند از رئیس ایستگاه سیا در پاریس چنین سؤال شده‌است‌: «لطفاً به ما اطلاع دهید که آیا ستاد مرکزی هنوز از ایستگاه می‌خواهد که به «س. د. آهسته‌رو.1» بگوید که آقای کیو می‌خواهد هرچه زودتر او را در اروپا ملاقات کند یا نه؟» یکی دیگر از اسناد از اختلاف دو ضدانقلاب نفوذ کرده در صف‌های انقلابیون -امیر انتظام و بنی‌صدر- حکایت دارد: «میانه انتظام با بنی‌صدر بد است. امیرانتظام گفت: بنی‌صدر مزاحمی است که دائم حرف می‌زند و شکایت می‌کند، اما از مسئولیت گریزان است» و در سند دیگری تأکید می‌شود: باید برای جذب بنی صدر مراقب بود که امیرانتظام از دست نرود زیرا عنصر بسیار مطلوبی است، اما این پیام نیز به دولت موقت داده می‌شود که او تنها کانال ارتباطی نخواهد بود.

 روایتی از آغاز و پایان جاسوسی که طلبکار شد

بر اساس اسناد به دست آمده درباره امیرانتظام، نقش دیگر اعضای دولت موقت نیز در ارتباط با امریکا از برخی اشارات دیده می‌شود که دو مورد از آن به عنوان نمونه ذکر می‌گردد: امیر انتظام در یکی از مذاکرات خود با امریکایی‌ها می‌گوید: «نزیه در جای امنی پنهان است. وی وکیل و مدیری عالی است ولی در انتقادات‌خود بصیرت ندارد. انتظام گفت: او و دیگر دوستان نزیه اعتقاد دارند او می‌تواند نجات داده شود.»

در یکی دیگر از اسناد سفارت درباره یزدی چنین می‌خوانیم‌: «هم یزدی و هم انتظام که در گذشته دائماً در موضع یاری به ما بوده‌اند، در نتیجه بی‌مبالاتی جیم بیل در مجله تایم، شروع به حمله [به امریکا]نموده‌اند، خصوصاً [حملات]یزدی که به نظر می‌رسد برای اثبات این که طرفدار امریکا نیست، تکرار می‌شود.» در سند سری دیگری به تاریخ 31 مرداد 1358، گفته شده که یکی از اعضای سازمان سیا به نام بیدن کوپف مدت 2 ساعت با مهندس بازرگان، ابراهیم یزدی و امیرانتظام ملاقات و آنان را در باره اوضاع منطقه توجیه کرده است.

کاردار و رایزن سیاسی سفارت امریکا نیز در این جلسه حضور داشته‌اند. در این جلسه امیرانتظام خطاب به کوپف می‌گوید: امیدوارم «سازمان» شما روابط خود را با ما بهبود بخشد، درست همان طور که کشورهایمان با تلاش‌های کاردار و دکتر یزدی، روابط خود را بهبود بخشیده‌اند. این عبارت نشان دهنده آن است که امیرانتظام به خوبی می‌دانسته که طرف مقابل آن‌ها «سازمان سیا» می‌باشد و نه سفارت امریکا. پس از کشف اسناد جاسوسی و اسامی رمز امیرانتظام، این امر به اطلاع دادستانی انقلاب رسید.

 روایتی از آغاز و پایان جاسوسی که طلبکار شد

امیرانتظام 7 صبح روز سه شنبه 27/9/1358 از استکهلم به تهران می‌آید تا در جلسه‌ای با حضور قطب‌زاده وزیرخارجه وقت و سفرای کشور‌های اسکاندیناوی، فرانسه و آلمان تشکیل جلسه دهد، اما به محض ورود به ایران بازداشت و روانه زندان می‌گردد. وی با اشاره به این موضوع ابراز می‌دارد که احتمال طرح سؤال از خود پس از تصرف لانه جاسوسی را می‌داده است، اما از دستگیری‌اش شوکه شده است.

با دستگیری امیرانتظام، دوستان این متهم، جنجال فراوانی می‌کنند و او را بی‌گناه می‌خوانند. روزنامه کیهان که در آن تاریخ به جریان فکری او نزدیک بوده است، پیشگام این صحنه‌گردانی می‌شود و با افراد مختلف به نفع امیرانتظام مصاحبه می‌گیرد. به عنوان نمونه در تاریخ 4/10/58 مصاحبه‌ای با هاشمی رفسنجانی به چاپ می‌رسد که وی در آن می‌گوید: من در این مورد حرف‌های آقای بازرگان را تأیید می‌کنم و به نظر من ایشان جاسوس نیست. کیهان با تیتر: هاشمی رفسنجانی نظر بازرگان را درباره امیرانتظام تأیید کرد؛ تلاش می‌کند از نفوذ هاشمی برای رهایی امیرانتظام بهره گیرد.

با این حال، تلاش‌ها به نتیجه نرسیده و امیرانتظام که انتظار چنین برخوردی را نداشته و گمان نمی‌کرده است، اسنادی علیه او کشف شده باشد، نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهور وقت بنی صدر (دیگر رابط سیا) به تاریخ 4/3 /59 می‌نویسد و بدین وسیله از عدم اعمال نفوذ امریکا برای استخلاص او توسط عواملش گله می‌کند:
این روا باشد که من در بند سخت
گه شما بر سبـزه گاهی بر درخـت
این چنین باشد وفای دوستــــان
من در این بند و شما در بوستــان

محاکمه امیرانتظام
روز 26 اسفند 1359 دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست آیت‌الله محمدی گیلانی تشکیل جلسه داد. مهندس بازرگان با انگیزه حمایت از امیرانتظام در این دادگاه حضور یافت و برخی دیگر از اعضای دولت موقت نیز در جلسات بعدی برای ادای توضیحات احضار شدند. امیرانتظام در دومین جلسه دادگاه خواستار وکیل شد و آیت‌الله مکارم شیرازی، گلزاده غفوری، شیخ علی تهرانی و احمد صدر حاج سید جوادی را به عنوان وکلای خود معرفی کرد که هیچ یک از این افراد وکالت وی را نپذیرفتند.

دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی نیز از طرح چنین درخواستی ابراز تعجب نمود و آن را ناشی از عدم شناخت امیرانتظام از ایشان توصیف کرد. سرانجام حمید صادق نوبری به عنوان وکیل متهم تعیین شد. دادگاه امیرانتظام از معدود دادگاه‌هایی است که متن کامل آن را روزنامه‌های آن زمان علی‌الخصوص کیهان و میزان به چاپ رساندند. پس از محاکمه این متهم که مجموعاً 15 جلسه به طول انجامید و پس از احضار شهود از سوی متهم و دادستان و ارائه دفاعیات، دادگاه وی را در بیستم خردادماه 1360 به جرم انجام ملاقات‌ها و تماس‌های سری، ارائه اطلاعات و آگاهی به دشمنان انقلاب درباره مسائل و اطلاعات داخلی، فراری دادن سران فاسد رژیم شاه و مأموران سیاسی سفارت رژیم شاه در اسرائیل و… به حبس ابد محکوم کرد.

این در حالی بود که در این فاصله اسناد دیگری نیز به دست آمد که نخستین تماس رسمی «نهضت آزادی» و سفارت امریکا در تهران را در اردیبهشت ماه 1357 در رستوران الچیکو اعلام می‌کرد که از طرف سفارت امریکا، جان استمپل، افسر اطلاعاتی سفارت امریکا و از طرف نهضت آزادی نیز محمد توسلی با نام مستعار «محمد توکلی» و همچنین بهرام بهرامیان حضور یافتند. در سند دیگری اشاره می‌شود که محمد توسلی «رابط رسمی» نهضت آزادی با سفارت است. بر اساس همین اسناد بود که حبیب‌الله پیمان گفت: امیرانتظام یک نماد است و باید کل دولت موقت محاکمه شود. شهید محمد منتظری نیز در دادگاه خواستار محاکمه همه اعضای نهضت آزادی شد؛ تقاضایی که به نظر می‌رسد بر اساس مصالح و شرایط حساس آن مقطع انقلاب به آن ترتیب اثر داده نشد.

قاطعیت نسبی دادگاه انقلاب اسلامی در برخورد با این متهم به جاسوسی، موجب دلگرمی بیش از پیش علاقه‌مندان حکومت اسلامی شد و بسیاری از مزدوران بیگانه را مرعوب ساخت. پس از ختم دادرسی، عباس امیرانتظام برای تحمل کیفر تحویل زندان شد و نام او کم کم از زبان‌ها محو گردید. شاید یکی از عواملی که موجبات کمرنگ شدن نام او را فراهم ساخت، این بود که او حتی از سوی خانواده خویش نیز طرد شده بود. احمد قدیریان در کتاب خاطرات خود می‌نویسد: «امیرانتظام کسی بود که می‌گفت: من هیچ کس را در ایران ندارم؛ لذا آقای قدوسی فرمودند که شما با ایشان دیداری بکنید، چرا که ایشان می‌گوید پاسدار‌ها با من صحبت نمی‌کنند. من تنها هستم… لذا من رفتم و یکی دو جلسه با ایشان صحبت کردم.» قدیریان (معاون آیت‌الله قدوسی) در این خاطرات می‌افزاید بر اثر این ملاقات‌ها، برخی گمان کرده بودند که او از بستگان امیرانتظام است و به وی مشکوک شده بودند و آیت‌الله قدوسی نیز از اعمال این رأفت اسلامی صرفنظر نمی‌کنند تا سرانجام یکی از دوستانش می‌پذیرد هفته‌ای دو بار به ملاقات او بیاید.

 روایتی از آغاز و پایان جاسوسی که طلبکار شد

سکوت خبری درباره امیرانتظام ادامه داشت تا زمانی که به علت کهولت سن و عود نمودن غده پروستات، وی نیاز به درمان پیدا کرد. پس از مراحل درمان، مسئولین قوه قضائیه در دی ماه 1373 بر اساس رأفت اسلامی، وی را به خانه امنی در شمال تهران منتقل کردند و بر امکانات رفاهی او افزودند. علاوه بر امیرانتظام افراد دیگری همچون کیانوری نیز در آن خانه مستقر بودند؛ این رأفت اسلامی، اما موجبات گستاخی امیرانتظام را فراهم ساخت.

 

جنجال‌های امیر انتظام
امیرانتظام در این فضا به مرور با رسانه‌های بیگانه ارتباط می‌گیرد؛ به عنوان نمونه رادیو امریکا در آخر تیرماه 1374 با او مصاحبه کرده و به نقل از وی برای اولین بار طرح رفراندوم را مطرح می‌سازد و آن را «تن‌ها راه نجات ایران» قلمداد می‌کند.

امیرانتظام در اول آذرماه 1375 به رغم داشتن حکم حبس ابدی که لغو نشده بود و تنها در راستای نگاهی انساندوستانه در خارج از محل زندان نگهداری از او انجام می‌شد، با الهه میزانی (معروف به الهه امیرانتظام و الهه امیری) ازدواج می‌نماید. او پیش از این به مسئولان زندان گفته بود که یک همسر و دو فرزند دارد که در سوئیس زندگی می‌کنند.

پس از پیروزی اصلاح‌طلبان در خرداد 76، ابراهیم نبوی مصاحبه‌ای با او در روزنامه جامعه در تاریخ‌های 7، 8 و 9 اردیبهشت 1377به چاپ می‌رساند که در آن انتظام ادعا می‌کند کلیه فعالیت‌هایش قانونی بوده است. این مصاحبه که در برج فرمانیه ترتیب داده شده بود، نه تنها موجب شگفتی همپیمانان این روزنامه شد، بلکه خود مصاحبه‌گر نیز با تعجب از این عملی شدن این برنامه یاد می‌کند.

 روایتی از آغاز و پایان جاسوسی که طلبکار شد

ادعا‌های امیرانتظام در این مصاحبه، اما با واکنش سریع مرکز نشر اسناد لانه جاسوسی (دانشجویان پیرو خط امام) مواجه شد. این مرکز با استناد به 12 سند موارد جاسوسی وی را مورد تصریح قرار داد و برخی دیگر از ابهام‌پراکنی‌های او را پاسخ گفت. این واکنش در روزنامه‌های گوناگون چاپ شد که از آن میان گویا چاپ جوابیه در روزنامه سلام به سردبیری عباس عبدی بیش از دیگر روزنامه‌ها بر امیرانتظام گران آمد؛ شاید از او چنین انتظاری نداشت. امیرانتظام در کتاب «آن سوی اتهام» که توسط نشر نی به چاپ رسید، اتهاماتی را نیز متوجه عباس عبدی کرد و این بار مدعی شد اسناد جعلی بوده و ساخته دست دانشجویان است؛ عبدی در پاسخ به او گفت: «آقای امیرانتظام مرتکب جرمی شده که مجازات آن را باید تحمل کند… اگر آن مدارک جعلی بود، امریکایی‌ها واکنش تندی نشان می‌دادند؛ از چند دانشجو که زبان انگلیسی نمی‌دانستند، بعید بود که بتوانند مدارک امریکایی‌ها را جعل کنند.»

امیر انتظام، اما گویا سخنان دیروز خود را نیز فراموش کرده بود؛ او مطابق آنچه در روزنامه میزان در تاریخ 29/2/1360 چاپ شده در دفاعیاتش در دادگاه این اسناد را جعلی خوانده بود، اما نه از سوی دانشجویان، بلکه ادعا کرده بود این اقدام کار مأموران سیا است و آن‌ها سندسازی کرده‌اند تا بین مسلمین تفرقه بیفکنند: «خداوند مرا نگه داشت تا با عنایت او چهره واقعی دشمن بشریت را بر همه نشان دهم و ثابت کنم که این اسناد را ساخته‌اند تا وحدت امت مسلمان ما را از هم بپاشند…، اما رسالت من این است که تا آخرین لحظه فریاد بزنم که برادر بیدار شو که دشمن تو امریکاست نه برادر همرزم تو!»

این سخن امیرانتظام آن قدر مضحک بود که همچون سخنان اخیرش هیچ گاه با استقبال یاران داخلی و خارجی‌اش مواجه نشد.
مناقشه عباس عبدی و امیرانتظام چند صباحی ادامه یافت و موجب تعجب بسیاری شد. این تعجب بیشتر از آن جهت بود که عباس عبدی در آن زمان به تازگی با «باری روزن»، از گروگا‌ن‌های لانه جاسوسی دست دوستی داده بود. شاید رمز این امر با راز نهفته در افشای جاسوس بودن سعادتی توسط امیر انتظام یکسان باشد. جاسوسان عموماً برای رشد و نفوذ بیشتر سعی بر ارائه اطلاعات درباره مهره‌های سوخته دارند تا از اعتماد بیشتری در مجموعه برخوردار شوند. امیرانتظام پس از دستگیری عباس عبدی در مصاحبه با روزنامه اعتماد با تأکید بر این که اظهاراتش درباره عبدی که او را «شکنجه‌گر» خوانده بود، درست بوده است، اما از دستگیری وی به اتهام جاسوسی ابراز تأسف کرد.

 روایتی از آغاز و پایان جاسوسی که طلبکار شد

بازداشت مجدد
امیر انتظام که به صورت تعلیقی در خارج از زندان به سر می‌برد، با افزودن مصاحبه‌هایش با رادیو‌های بیگانه پا را از حد فراتر نهاد و در مصاحبه‌هایش توهین‌هایی به امام (ره) و نظام انجام داد. وی در یکی از این موارد اتهامات بیشرمانه‌ای به شهید سیداسدالله لاجوردی درست چند روز پس از شهادت نسبت داد.

بیشتر بخوانید: حمایت رئیس جمهور فراری از جاسوس کهنه کار آمریکا

او پس از توهین‌هایی که به لحاظ الفاظ شنیع آن غیر قابل ذکر است، در پایان خواستار ترور‌های بیشتر شد و گفت: کسان دیگری نیز نظیر لاجوردی وجود دارند. آیا ترورکنندگان از قتل او التیام یافته‌اند.

در پی این اقدام، حجت‌الاسلام نیری، معاون قضایی وقت دیوان عالی کشور به رهبرپور، رئیس وقت دادگاه انقلاب تهران نوشت: «اوراق ضمیمه متن مصاحبه امیرانتظام است شنیدن این همه مطالب دروغ و اهانت علیه نظام مقدس اسلامی و مسئولین مخلص و فداکار موجب تأسف و تأثر است که چگونه افراد ضد انقلاب و ضد اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله) که از رأفت و رحمت اسلامی نظام و مسئولین آن بهره‌مند شده‌اند، این گونه به خود جرأت می‌دهند که علیه مقدسات نظام تاخت و تاز داشته باشند. در شرایط فعلی آیا مصداقی بارزتر از مورد فوق در مورد اعمال ضد انقلابی سراغ دارید…؟ مطرح کردن کار اطلاعاتی و میدان دادن به وی جز کلاه سر مسئولین گذاشتن و وِزر و وَبال سر کشور و سوزاندن دل مخلصین و طرفداران نظام چیزی نخواهد داشت.»

همزمان خانواده شهید لاجوردی نیز از امیرانتظام شکایت کرد. در پی آن تعلیق حکم حبس ابد امیرانتظام به علت ارتکاب جرم جدید لغو گردید و به زندان بازگشت. اما همسر وی در نامه‌ای به خاتمی رئیس جمهور وقت، از این که امیرانتظام مورد پیگرد قانونی به جرم توهین قرار گرفته است، ابراز خشم و تهدید کرد در آستانه سفر رئیس جمهور به نیویورک، این اقدام نتایج نامطلوبی بر جای خواهد گذاشت. فشار‌ها در این دوره برای آزادی امیرانتظام افزایش یافت تا آنجا که ابراهیم یزدی در مصاحبه با روزنامه «صبح امروز» ادعا کرد آیت‌الله یزدی در دیدار با او و بازرگان، گفته است ما می‌خواهیم او را آزاد کنیم، اما در خواست عفو نمی‌کند.

حمایت‌های مجدد امریکا از امیرانتظام
رویه جنجال‌آفرینی با هدایت‌های ویژه لابی‌های صهیونیستی بار‌ها تکرار شد. همسر امیرانتظام در این پروسه نقش فعالی داشت. همسری که در سن 65 سالگی بر اساس رهنمود‌های امریکا و برای احیای مجدد نام او و بهره‌برداری‌های سیاسی با امیرانتظام ازدواج کرده بود.

به عنوان نمونه الهه امیرانتظام با جنجال‌های مطبوعاتی با کمک روزنامه‌های زنجیره‌ای چنین تظاهر کرد که پس از دستگیری مجدد، همسرش ممنوع الملاقات شده است؛ اما کمیسیون حقوق بشر اسلامی با تأکید بر این که محدودیتی در ملاقات‌های هفتگی اعمال نشده، یادآور شد همسر آقای انتظام مایل نیست در روز‌های تعیین شده برای ملاقات خانواده‌ها به ملاقات شوهرش بیاید و روز‌های دیگری را پیشنهاد می‌کند که به علت مخالفت با ضوابط قانونی زندان‌ها، قابل اعمال نیست.

امیر انتظام خود نیز در مصاحبه با رادیو‌های بیگانه به طرح ادعا‌هایی پرداخت که گاه آنچنان غیرمنطقی بود که موجب خنده شنوندگان می‌شد. به عنوان نمونه او در گفتگو با مجله آلمانی فوکوس، ادعا کرد تحت شکنجه قرار گرفته است: «خاطرات من خیلی خوفناک هستند. من به اتفاق 26 نفر زندانی در سلولی با ابعاد 1?50 متر در 2?65 متر در شرایط دشواری زندگی می‌کردم. نیمی از ما می‌بایست پشت به پشت در روی زمین می‌نشستیم و نیمی دیگر یا به صورت نشسته یا درازکشیده در روی تخت. هر یک ساعت و نیم، ما و گروه قبلی جابه‌جا می‌شدیم.»

وی توضیح نداده است در شرایطی که در ابعاد مذکور حتی به طور ایستاده نیز نصف تعداد مذکور هم حتی نمی‌توانند بایستند، چگونه گروهی نشسته و گروهی دراز می‌کشیدند؟!

ماجرای دروغی كه هرسال به امام خمینی نسبت می دهند/ وعده «آب و برق مجانی» از کجا آمد؟+سند

این ادعا‌های عجیب حتی در سایت شخصی وی نیز منعکس شده و بنابراین، نمی‌توان آن را ناشی از تحریف دانست.
امیرانتظام، خرداد 1384 نیز در مصاحبه با صدای امریکا می‌گوید: «همان طور که می‌دانید، با کمال تأسف در قانون اساسی جمهوری اسلامی جایگاهی برای بانوان ایران جهت همکاریشان در مسائل اجتماعی و دخالتشان پیش‌بینی نشده و به همین دلیل بیش از 50 درصد جمعیت ایران که بانوان ایران آن را تشکیل می‌دهند، حق دخالت در این امور را ندارند»

 روایتی از آغاز و پایان جاسوسی که طلبکار شد

یکی دیگر از نشانه‌های هدایت خارجی در این پروژه، حمایت‌های ویژه از اوست. امیرانتظام در سال 1375 (1997) جایزه حقوق بشر «برونو کرایسکی» اتریش را گرفت و به دنبال آن همسرش ادعا کرد وی نامزد جایزه نوبل است. اگرچه این ادعا نادرست بود، اما وی در سال 1382 (2003) همزمان با روز‌هایی که جهانبگلو در ایران فعال بود، یک جایزه صهیونیستی دیگر به اتفاق هاشم آغاجری از بنیاد کرانسکی در سفارت لهستان در امریکا دریافت کرد. دریافت این جایزه با توجه به نقش ویژه لهستان در برنامه‌های خاورمیانه‌ای امریکا، مفهوم خاصی دارد.

منبع : ویژه نامه رمز عبور

نقد حقوقی بر لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری- صنعتی


از مهم‌ترین ابهامات موجود در این لایحه، عدم وجود نقشه‌های واضح رنگی جهت بررسی موقعیت مکانی و کاربری اراضی است.
نقد حقوقی بر لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری- صنعتی

گروه سیاسی: دکتر سجاد کریمی پاشاکی - پژوهشگر حقوق عمومی از آنجائی که قرار است لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری – صنعتی در هفته آتی در صحن علنی مجلس مطرح شود، نقدی حقوقی بر این لایحه نگاشته و آورده است: بهتر است، قبل از ایجاد مناطق آزاد جدید، بدواً دولت نسبت به تعیین تکلیف وضعیت مناطق آزاد ایجادشده و تداخلات موجود اقدام نموده و سپس لایحه ایجاد مناطق آزاد جدید را ارائه نماید.

به گزارش بولتن نیوز، متن این یادداشت که به‌صورت اختصاصی در اختیار خبرنگار ما قرارگرفته، به شرح زیر است:

مناطق آزاد تجاری - صنعتی در جمهوری اسلامی ایران طی تصویب قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی در سال 1372 با ایجاد سه منطقه تجاری- صنعتی در کیش-قشم و چابهار آغاز به کار کرد. این مناطق که در راستای توسعه سرمایه‌گذاری، تولید، صادرات و افزایش خدمات عمومی و... ایجاد گردید با ارائه مزایا و تسهیلاتی موجب ترغیب سرمایه‌گذاران به حضور در این مناطق گردید به‌نحوی‌که امروزه 7 منطقه آزاد تجاری- صنعتی در کشور مشغول فعالیت هستند.

اگر به قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی دقت گردد، می‌توان دریافت که به استناد مفاد این قانون قابلیت‌های مناسبی برای بهره‌گیری از مناطق ایجادشده وجود دارد اما در سیر زمان، تداخلات این مناطق با نواحی دیگر و توسعه مناطق و یا جانمایی‌های نامناسب مناطق باعث شد تا تداخلات و تزاحمات کارکردی باعث شود تا این مناطق از اهداف اولیه خود دور شوند. کما اینکه امروز دولت با ارائه لایحه‌ای خواستار ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری در مناطق اینچه برون، مهران، سیستان، بانه، هرمزگان، بوشهر، کرمانشاه شد و تقاضای اصلاح محدوده سه منطقه آزاد ماکو، چابهار و ارس نیز مضاعف بر ایجاد مناطق مذکور، طرح گردید تا بتواند درآمدهای خود را از کارکرد مناطق آزاد افزایش دهد.

با توجه به اهمیت رسیدگی به موضوع مناطق آزاد و چگونگی فعالیت آن‌ها و نیز لزوم نقد حقوقی لایحه موردنظر که به تأیید کمیسیون اقتصادی رسیده است، موارد مطروحه در این یادداشت حائز اهمیت و تأثیرگذار بر تصمیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اعلام نظر در خصوص این لایحه خواهد بود.

فارغ از قضاوت در خصوص کارکرد هفت منطقه آزاد تجاری- صنعتی ایجادشده تاکنون، موضوعی که شاید تحقق آن کلیه ابهامات را تحت‌الشعاع قرار دهد، مسئله عدم واریز درآمدهای مناطق آزاد به خزانه است که اگر به مفاد قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی رجوع شود، تصریحی بر مستثنی شدن آن به چشم نمی‌خورد. فلذا چنانچه اگر درآمدهای این مناطق به‌حساب خزانه موضوع ماده پنجاه و سوم قانون اساسی واریز می‌شد، عملاً دستگاه‌های نظارتی گستره عمل بیشتری داشتند این عدم‌مداخله درحالی است که طبق اصل پنجاه و سوم قانون اساسی و بسیاری دیگر از قوانین، شرکت دولتی می‌بایست درآمدهای خود را به‌حساب خزانه کل کشور واریز نماید.

 

نقشه‌های ناواضح و مبهم

از مهم‌ترین ابهامات موجود در این لایحه، عدم وجود نقشه‌های واضح رنگی جهت بررسی موقعیت مکانی و کاربری اراضی است. علیرغم ادعاهای عنوان‌شده مبنی بر نبود معارض، باید عنوان داشت مفهوم معارض تنها به اشخاص محدود نمی‌شود و با توجه به کاربری اراضی، می‌تواند اراضی، تحت اختیار تولی گری سازمان‌هایی چون کشاورزی، جنگل‌ها و مراتع، حفاظت محیط‌زیست و... مصرح در قوانینی چون قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی، قانون حفاظت از جنگل‌ها و مراتع، قانون اراضی مستحدث، قانون توزیع عادلانه آب، قانون صید و شکار و قانون حفاظت و بهسازی محیط‌زیست... را شامل گردد. فلذا تا تعیین تکلیف شدن این مسئله نمی‌توان برای آن تصمیم گرفت.

 

نقد حقوقی بر لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری- صنعتی

 

اصلاح منطقه آزاد ارس (جلفا)

اگرچه در قانون تشکیل منطقه آزاد تجاری- صنعتی شهرستان‌های آبادان- خرمشهر و شهرستان‌های جلفا و بندرانزلی مصوب 1382، تصمیم‌گیری در خصوص محدوده این منطقه بر عهده هیئت‌وزیران گذاشته‌شده بود اما در سال 1385، قانون توسعه محدوده منطقه آزاد ارس در مجلس تصویب گردید که منطقه را در نوار مرزی ایران با آذربایجان و ارمنستان و نخجوان قابل‌گسترش دانست. این در حالی است که اولاً منطقه آزادی با عنوان "ارس" به وجود نیامده است زیرا در قانون 1382 منطقه آزاد جلفا تأسیس شد و در سال 1385 منطقه آزاد ارس گسترش محدوده پیدا نمود و این عدم تطابق، منجر به بروز مشکلات حقوقی می‌شود.

ثانیاً، با توجه به آخرین تصویب‌نامه اصلاح محدوده منطقه آزاد ارس مربوط به سال 1393 هیئت‌وزیران، (ابلاغی به شماره 153552/ت50925ک مورخ 16/12/1393)، بخش‌هایی از مناطق حفاظت‌شده چهارگانه محیط‌زیستی شامل مراکان و کیامکی به محدوده منطقه آزاد ارس اضافه شد که این موضوع مغایر با قانون صید و شکار و قانون حفاظت و بهسازی محیط‌زیست و نیز رأی شماره 856 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری محسوب می‌شود. در این راستا شورای عالی حفاظت محیط‌زیست به‌منظور رفع این مغایرت قانونی و نیل به دیگر اهداف در جلسه مورخ دوم اسفندماه 1396 بخش‌هایی از این مناطق حفاظت‌شده (حدود 15 هزار هکتار) را برای اولین بار در طول تاریخ و برخلاف کنوانسیون زیستی و مفاد نشست آیچی کاهش داد تا منطقه آزاد ارس بتواند بدون مشکل قانونی در مناطق مذکور اقدام نماید. از سوی دیگر تاکنون این مصوبه، علیرغم صراحت قانون صید و شکار و قانون حفاظت و بهسازی محیط‌زیست منتشرنشده است ولی بر اساس اخبار موجود، عملاً منطقه آزاد ارس اقدامات خود را در مناطق مذکور توسعه داده است. این در حالی است که علیه این مصوبه شورای عالی حفاظت محیط‌زیست، شکایتی در هیئت عمومی دیوان عدالت اداری طرح و در جریان رسیدگی هست. بااین‌حال به نظر می‌رسد منظور نظر دولت و شورای عالی مناطق آزاد، از اضافه نمودن این اصلاح در لایحه مطروحه، تبدیل به قانون شدن محدوده‌های یادشده هست که دیگر نتوان ابطال آن را در محاکم صالحه درخواست نمود و بدین ترتیب مناطق حفاظت‌شده کیامکی و مراکان با مصوبه مجلس شورای اسلامی به منطقه آزاد ارس الحاق می‌گردد!

از دیگر موضوعات مهم در اصلاح محدوده منطقه آزاد ارس، تثبیت و قانونی کردن اقدام هیئت‌وزیران در تعیین محدوده این منطقه آزاد است. همان‌طور که محرز است هیئت‌وزیران با تعیین محدوده‌های شهری و روستایی و نیز زیست‌محیطی باعث شد تا تداخلات و تزاحماتی برای سازمان‌های عمومی غیردولتی مانند شهرداری و دهیاری‌ها و نیز دولتی توسط سازمان منطقه آزاد ارس به وجود آید درحالی‌که با تأیید این اصلاحیه و تبدیل‌شدن آن به قانون امکان دائمی شدن این مشکلات فی‌مابین وجود خواهد داشت.

 

طرح جامع، بدون تعیین دامنه عملکرد

در بخشی از این لایحه آمده است: "سازمان منطقه موظف است ظرف یک سال و نیم پس از تشکیل طرح جامع منطقه را با رعایت اسناد و طرح‌های ملی بالادستی تهیه و برای تصویب به شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی ارائه نماید. شورای عالی موظف است حداکثر ظرف شش ماه نسبت به تصویب طرح جامع اقدام و مراتب را جهت اجرا ابلاغ نماید."

اولاً درج عبارت "طرح جامع" ابهام دارد؛ زیرا تعریف طرح جامع در قانون تأسیس شورای عالی معماری و شهرسازی و قانون شهرهای جدید و ... مشخص‌شده است و عملاً زمانی از طرح جامع صحبت می‌شود مستندات آن بر شهرها دلالت دارد که ضمن متولی بودن شورای عالی معماری و شهرسازی، وزارت راه و شهرسازی در خصوص آن مسئولیت دارد. فلذا احاله تصویب طرح جامع، بدون تعریف مشخص آن به شورای عالی مناطق آزاد بدواً باعث عدم محدودیت در تعریف مفهومی و کارکردی طرح جامع و دامنه آن خواهد شد و ثانیاً شورای عالی مناطق آزاد از عناوین مصرح در قوانین نیست و صرفاً در تبصره ذیل ماده 32 قانون برنامه ششم مسئولیت دبیرخانه آن بر عهده وزارت اقتصاد و دارایی سپرده‌شده است. ازاین‌رو علی‌القاعده تصویب طرح جامع می‌بایست به یکی از مراجع قانونی مانند هیئت‌وزیران محول شود. کما اینکه در ماده 26 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی این پیش‌بینی‌شده است.

ثانیاً با توجه به ابهام در تشخیص کاربری فعلی اراضی به دلیل عدم انتشار نقشه‌های واضح، با تصویب این عبارت، به نظر می‌رسد اختیارات سایر دستگاه‌های متولی مغفول و عملاً منتج به موقوف الاجرا شدن سایر قوانین در محدوده مناطق آزاد جدید گردد.

 

نقد حقوقی بر لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری- صنعتی

  

واگذاری اراضی! بدون نقش‌آفرینی سایر دستگاه‌های حاکمیتی

دولت در بخش دیگری از این لایحه عنوان کرده است: "واگذاری زمین تا زمان تصویب طرح جامع منطقه حداکثر تا 15 درصد مساحت محدوده بر اساس کاربری‌های مبتنی بر پهنه‌بندی‌های اولیه مورد تأیید کارگروهی که توسط شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی تعیین می‌شود صورت می‌پذیرد. پس از تصویب طرح جامع، واگذاری‌ها در چارچوب طرح مصوب توسط سازمان منطقه انجام خواهد شد."

اولاً واگذاری 15درصد از زمین‌ها بر اساس کاربری‌های مبتنی بر پهنه‌بندی‌های اولیه مورد تأیید کارگروه منتخب شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی، با توجه به عدم تعیین نوع کاربری و تعیین وضعیت تغییر کاربری ابهام دارد. ثانیاً با توجه به عدم پیش‌بینی کاربری مسکونی در ماهیت قانون ایجاد مناطق آزاد تجاری- صنعتی، تبدیل یا تغییر کاربری اراضی به مسکونی به دلیل اطلاق عام و نیز مفاد آیین‌نامه نحوه کاربری زمین و اراضی ملی در مناطق آزاد مصوب 1373 با اصلاحات بعدی، باعث صدور پروانه‌های واحدهای مسکونی می‌شود که با نظر به ماده 2 قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری مصوب 1362 با اصلاحات بعدی می‌تواند شرایط را برای ایجاد روستا و سپس حاکم شدن قانون تشکیلات شوراهای اسلامی مصوب 1375 در ایجاد شوراهای اسلامی و تأسیس دهیاری گردد که در راستای اصل هفتم و یک‌صدم قانون اساسی خواهد بود؛ بنابراین نباید اراضی محدوده‌های مناطق آزاد با کاربری مسکونی تعیین کاربری گردند. لازم به ذکر است این موضوع پس از تصویب طرح جامع نیز صدق پیدا می‌کند.

ثانیاً وضعیت هرگونه واگذاری می‌بایست به تحقق درآمدهای خزانه‌ای منجر شود زیرا مناطق آزاد از بابت دریافت این اراضی به‌حساب خزانه کل وجوهی واریز نمی‌نمایند که این موضوع همان‌طور که گفته شد تصریح قانونی ندارد. با انطباق این موضوع با ماده 4 قانون اصلاح قانون راجع به تأسیس شرکت شهرک‌های صنعتی مصوب 1376، مشخص می‌شود که قانون‌گذار فروش یا واگذاری زمین، در شرکت شهرک‌های صنعتی که یک شرکت دولتی با وضعیت مشابه است را مقید به پرداخت سرمایه اولیه دولت نموده است.

با توجه به اهمیت موضوع قانون‌گذاری و نیز دغدغه‌های موجود در خصوص مناطق آزاد به نظر می‌رسد تا تعیین تکلیف موضوع درآمدهای مناطق آزاد و نیز رفع ابهامات مطروحه، تصویب قانون ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری- صنعتی باعث پیچیده شدن وضعیت موجود خواهد شد. ازاین‌رو بهتر است، قبل از ایجاد مناطق آزاد جدید، بدواً دولت نسبت به تعیین تکلیف وضعیت مناطق آزاد ایجادشده و تداخلات موجود اقدام نموده و سپس لایحه ایجاد مناطق آزاد جدید را ارائه نماید.

 

انتهای پیام/#

سردارجلالی انتصاب فرمانده نیروی هوایی ارتش را تبریک گفت


رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور در پیام‌های جداگانه‌ای انتصاب فرمانده نیروی دریایی و معاون هماهنگ کننده سپاه ،فرمانده نیروی هوایی ارتش و...
سردارجلالی انتصاب فرمانده نیروی هوایی ارتش را تبریک گفت

به گزارش بولتن نیوز به نقل از پایدار ملی، سردار سرتیپ پاسدار دکتر     غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پیام‌های جداگانه‌ای انتصاب دریادار علیرضا تنگسیری به سمت فرمانده نیروی دریایی سپاه ، دریادارعلی فدوی به سمت معاون هماهنگ کننده سپاه، امیر سرتیپ خلبان عزیز نصیرزاده به سمت فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و حجت‌الاسلام محمد قمی ، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی را تبریک گفت.

متن پیام های سردار جلالی به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سردار دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری

فرمانده محترم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

سلام علیکم؛

اکنون که به شایستگی با حکم مبارک فرمانده معظم کل قوا حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله‌العالی) به افتخار فرماندهی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شده‌اید، این حُسن اعتماد و انتخاب را به شما تبریک می‌گویم.

بی تردید حسن اعتماد معظم له، تجارب ارزنده دوران دفاع مقدس و پس از آن و نیز فرماندهی ممتاز شما در نقش آفرینی های مثال زدنی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ارتقاء و استحکام قدرت دفاعی جمهوری اسلامی و اقتدار نیروهای مسلح؛ مولفه های ارزشمندی است که یاری بخش جناب عالی در مسئولیت جدید خواهد بود. ان شاءالله

امیدوارم در سایه تعهد، تخصص و تجارب ارزشمندتان، شاهد تقویت و ارتقاء بیش از پیش اقتدار و توانمندی های دفاعی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این عرصه مهم و راهبردی باشیم.

سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی

رئیس سازمان پدافندغیرعامل کشور

***

بسم الله الرحمن الرحیم

سردار دریادار پاسدار علی فدوی

معاون محترم هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

با سلام و تحیّات؛

انتصاب شایسته جناب عالی را به عنوان معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی فرماندهی معظم کل قوا (مدظله العالی) که بیانگر تعهد، کارآمدی و شایستگی‌های برجسته شما در صحنه‌های خدمت صادقانه به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را تبریک عرض می‌نمایم.

پشتوانه ارزشمند حسن اعتماد معظم له ، وجود تجارب ارزنده و روحیه انقلابی شما ، منظومه مبارک و ارزشمندی است که یاری بخش جناب عالی در مسئولیت جدید خواهد بود.

رئیس سازمان پدافندغیرعامل کشور

سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی

***

بسم الله الرحمن الرحیم

امیر سرتیپ خلبان عزیز نصیرزاده

فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

با سلام و تحیات

انتصاب شایسته جنابعالی را از سوی فرماندهی معظم کل قوا به سِمَت فرمانده نیروی هوایی ارتش که نشان از تعهد، ایمان قلبی، حسن تدبیر، عزم و اراده قوی و توفیق در سوابق اجرایی گذشته است را تبریک عرض می نمایم.

بی‌تردید این انتصاب مبارک، تجارب ارزنده و روحیه انقلابی شما، منظومه مبارک و ارزشمندی است که یاری بخش جناب عالی درارتقای توان دفاعی و بازدارنده کشورونیز تقویت تعامل اثربخش و هم‌افزا با سازمان‌های هم ‌راستا در نیروهای مسلح را رقم خواهد زد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور

سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی

***

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای محمد قمی

ریاست محترم سازمان تبلیغات اسلامی

با سلام و احترام

انتصاب شایسته و حکیمانه جناب‌عالی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به سمت «ریاست سازمان تبلیغات اسلامی» را که نشان از تعهد، انگیزه و روحیه با نشاط شما برای خدمتگزاری است، تبریک و تهنیت می‌گویم.

سازمان تبلیغات اسلامی از جمله نهادهای ارزشمندی است که با پیروزی انقلاب اسلامی تأسیس شد و بنا به ماهیت وجودی‌اش، به فعالیت در همه اشکال سنتی و نوین و با استفاده از ابزارهای رو به رشد و متنوع فرهنگی و تبلیغی پرداخته و کوشیده ذات درونی انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی را که نشر فرهنگ اصیل اسلام است، همانگونه که بنیان‌گذار فقید جمهوری اسلامی، امام خمینی (ره) فرمودند، «اسلام ناب محمدی (ص)»، در اقصی نقاط جهان و فارغ از مرزهای قراردادی جغرافیایی، گسترش دهد.

امیدوارم در سایه‌ی عنایات حضرت صاحب الامر (عج) با تدابیر هوشمندانه و تلاشهای جناب عالی که از سوابق ارزشمندی در عرصههای فکر و فرهنگ دینی برخوردارید برنامهها و فعالیتهای آن سازمان مصونیت علوم اسلامی ارتقاء یافته، و با مدیریت، دانش و تدبیر جنابعالی شاهد بالندگی بیش از پیش حوزه‌های مأموریتی سازمان تبلیغات اسلامی باشیم.

سرتیپ پاسدار دکترغلامرضا جلالی

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور

ما به درد و رنج مردم واقف هستیم


رئیس جمهور گفت: ما به درد و رنج مردم واقف هستیم و همه تلاش ما این است که در برطرف کردن آنها گام های مثبت و رو به جلویی برداریم
ما به درد و رنج مردم واقف هستیم

به گزارش بولتن نیوز، حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در مراسم تجدید بیعت هیأت دولت با آرمان های حضرت امام در حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی گفت: در هفته دولت با دیگر در کنار تربت امام راحل می‌خواهیم با آرمان‌های انقلاب اسلامی و سیره و راه امام بزرگوارمان تجدید بیعت کنیم و خوشحال هستیم که امسال هفته دولت بین دو عید بزرگ قربان و غدیر واقع شده است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: عید قربان، عید ایثار، فداکاری، از خودگذشتن و از جان عزیزتر گذشتن و عید غدیر، عید ولایت و عید ولایتی است که مولا امیرالمؤمنین(ع) هیچگاه پیشوایی خلق را بدون خواست و اصرار مردم آغاز نکرد و هیچگاه نیز از راه حق و صواب منحرف نشد و امروز در بین این دو عید بزرگ، دومین سال فعالیت دولت دوازدهم را آغاز می‌کنیم و امیدوار هستیم بتوانیم، پیرو و راهرو مسیر و راه امام عزیز و بزرگوارمان باشیم.

روحانی با تأکید بر اینکه در شرایط فعلی کشور، منطقه و جهان ضروری است که بار دیگر، کلام و سیره امام را بازخوانی کنیم، اظهار داشت: امام عزیز و بزرگوار راه و مسیر امید را به همه ما آموختند و سراسر وجود و کلام ایشان امید به آینده بود و اگر این روحیه امیدوارانه را نداشت، نمی‌توانست با یاران اندک ، نهضت عظیمی را آغاز کند.

رئیس جمهور اضافه کرد: اگر امام راحل امیدوار نبود، نمی توانست 10 ماه حبس و حصر را با کمال نشاط و سرزندگی طی کند و اگر امیدوار نبود، نمی‌توانست 14 سال تبعید را تحمل کند و نمی‌توانست انصار را از معبرهای بسیار خطرناک بویژه در سال‌های اولیه انقلاب عبور داده و تجاوز متجاوزین را از سرزمین‌مان دفع و رفع کند و بتواند همانگونه که انقلاب را رهبری کرد، برای نظام هم معماری بزرگ باشد.

روحانی خاطر نشان کرد: امام خمینی(ره) در سایه حسن ظن به خدا و مردم توانست، همواره امیدوارانه حرکت کند، او به رحمت و نصرت خدا و اینکه هیچگاه نباید از رحمت خدا مأیوس بود حسن ظن داشت و ایمان قوی به خداوند مایه امیدواری‌ او در مسیرش بود و از طرف دیگر به قدرت و توانمندی ملت بزرگ ایران، ایمان و حسن ظن داشت. یعنی در مقابل همه مشکلات و سختی‌ها، بعد از خداوند دستش به سوی مردم خودش دراز بود و از مردم استمداد می‌طلبید و می‌خواست که بار سنگین ادامه راه انقلاب را بر دوش بکشند.

رئیس جمهور افزود: امام راحل می‌دانست که ملت بزرگ ایران با فرهنگ کهن و با ایمان به خداوند و روحیه ایثار می‌تواند به خوبی از همه مشکلات عبور کند. امام راحل هیچگاه نگفت که همه با من، بلکه همیشه عنوان همه با هم بودن را بکار می‌برد. امام راحل از همه اقشار، اقوام، افکار و سلایق می‌خواست تا در کنار یکدیگر باشند و همه جمعیت‌ها، نهادها و مردم در کنار هم برای رسیدن به اهداف بلند تلاش کنند.

روحانی با اشاره به اینکه امروز یکی از روزهای سخت و دشوار کشور عزیز ایران در برابر توطئه‌های بیگانگان است، تصریح کرد: برغم چنین شرایطی، راه امام می‌تواند منجی کشور و مردم باشد و همانطوری که تکیه امام راحل به مردم بود، تکیه خلف صالح او مقام معظم رهبری نیز به مردم است.

رئیس جمهور تصریح کرد: امروز روزی نیست که بخواهیم باری که بر دوش داریم را بر دوش دیگری بیافکنیم و این فکر که کسی می‌تواند حساب خود را از دیگری جدا کند، اشتباهی محض و بزرگ است.

روحانی گفت: نهاد روحانیت و دین و نهاد دولت در کنار یکدیگر قرار دارند و حاکمیت دولت و نظام نمی‌تواند از هم فاصله داشته باشد. فقاهت، ولایت و حوزه‌های علمیه و روحانیت از ابتدای انقلاب اسلامی در کنار دولت هستند و دولت نیز همواره در مسیر ارشادات آنها حرکت کرده است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: هیچ‌کس نمی‌تواند به دریا قدم بگذارد و انتظار داشته باشد که پایش خیس نشود و یا بدتر اینکه پای خود را در دریا بگذارد و نسبت به خیس شدن آن منکر شود. لذا در مسیر آرمان‌های بزرگ انقلاب همه با هم و در کنار یکدیگر هستیم و ایستادگی در برابر مشکلات و توطئه‌های دشمنان یک وظیفه همگانی است.

روحانی تأکید کرد: بدون تردید با وحدت، اتحاد و یگانگی به خوبی می‌توانیم از همه مشکلات عبور کنیم.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه در هفته دولت از تمام دولتمردان انتظار دارم که تلاش‌ها و زحمات یکسال گذشته را برای مردم تشریح کنند، گفت: باید در این هفته پروژه‌هایی که افتتاح می‌شود و تلاش‌هایی که در یکسال گذشته انجام شده، برای مردم تشریح شود.

روحانی با بیان اینکه به درد و رنج و مشکلات مردم واقف هستیم، اظهار داشت: همه تلاش ما آن است که از درد و مشکلات مردم بکاهیم و هیچ تردید نداریم که با وحدت، اتحاد و استقامت می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: همانطوری که توانستیم تلاش لابی‌های صهیونیستی را در سالن‌های مجلس سنا و نمایندگان آمریکا، خنثی کنیم و همچنین توانستیم توطئه‌های آمریکا را در سالن شورای امنیت سازمان ملل خنثی سازیم و اتهامات آنها را نسبت به ایران در افکار عمومی جهان بزداییم و توطئه‌های آنان را در دل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خنثی سازیم، این ملت به خوبی خواهد توانست از همه مشکلات سرافرازانه عبور کند.

رئیس جمهور گفت: امروز در پیشگاه امام راحل که مردم‌سالاری دینی را به ما آموخت و به ما گفت که در برابر مردم که ولی‌نعمت ما هستند، باید خدمتگزار باشیم، بار دیگر عهد می‌بندیم که برای خدمت به مردم کمربندهای خود را مستحکم‌تر ببندیم.

روحانی در ادامه با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی، اظهار داشت: یاد می‌کنیم از شهیدان رجایی و باهنر و شهدای بزرگ‌مان، شهیدان مطهری، بهشتی و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که جای همه آنها در این روزها خالی است. اگر چه آنها نیستند اما بی‌تردید فرزندان و شاگردان آنها بار سنگین مسئولیت را بر دوش خواهند کشید.

رئیس جمهور افزود: درود و صلوات می‌فرستیم بر روح بلند امام راحل و فرزندان گرامی و خاندان بزرگوارشان و برای همه شاگردان و یاران امام و یادگار امام، حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی آرزوی توفیق داریم و امیدواریم بتوانیم راه امام را همواره زنده و مستمر باقی نگه داریم.

در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی نیز در سخنانی ضمن خیرمقدم و تبریک هفته دولت، اظهار داشت: به توانایی دوستانمان در دولت بسیار امیدوار هستم و مطمئن هستم با اتکاء به امید می‌توانیم از تمام گردنه‌ها عبور کنیم و بدون تردید امروز بزرگترین عامل برای برون‌رفت از شرایط کنونی برخورداری از روحیه امید است.

آمریکا آرزوی مذاکره با ایران را به گور خواهد برد


خطیب نماز عید قربان گفت:قطعا جنگ نخواهد شد و آمریکا بداند اگرکوچکترین آسیبی به ملت برساند او را به ذلت خواهند انداخت.
آمریکا آرزوی مذاکره با ایران را به گور خواهد برد

به گزارش بولتن نیوز، آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه های نماز عیدقربان با اشاره به لزوم داشتن صبر و بردباری در هنگام سختی ها و مشکلات، خاطرنشان کرد: هرچند در شرایط کنونی سختی های بسیاری داریم آما باید بدانیم پیامبر(ص) هم به نوعی در دوران خود با چنین مسائلی برخورد داشتند و لازم است که رویکرد ایشان در برخورد با مشکلات سرمشق ما باشد.

آیت الله خاتمی با اشاره به ویژگی های پیامبر(ص) در هنگام مقابله با سختی ها،گفت: ایشان هیچ گاه از مشکلات با واژه بحران یا طوفان بحران یاد نمی کردند، زیرا این واژه ها ایجاد یاس و ناامیدی کرده و این درحالی است که پیامبر(ص) همواره در صحبت هایشان نشان از امید بود و هیچ گاه در مقابل مشکلات و سختی ها سست و خسته نمی شدند. ایشان همواره هشدار می داند که خستگی با شکست برابر است.

وی ادامه داد:ملت ایران چهل سال است که از مشکلات خسته نشده، اما دشمنان را خسته می کند. پیامبر اکرم(ص) هیچ گاه نترسیده و معتقد بود در قاموس مومن ترس جایی ندارد. ترس برای کسانی است که به خدا اعتقادی ندارند، همچنین پیامبر(ص) در هنگام هجوم دشمن بر وحدت تاکید داشتند، زیرا تفرقه موضوعی است که دشمنان را خوشحال می کند.

آیت الله خاتمی در خطبه دوم با تاکید بر فضای معنوی حاکم بر جامعه، بیان کرد: استراتژی و راهبرد دشمن در شرایط کنونی آن است که میان مسلمان تفرقه انداخته و آنها را به جان هم بیندازد.
در استراتژی و راهبرد آنها افردی که تنها نام مسلمان را یدک می کشند مسلمانان واقعی را به بدترین شکل ممکن به قتل می رسانند.

وی در ادامه به بیانات رهبر انقلاب مبنی بر مذاکره نکردن با آمریکا اشاره کرده و افزود: آمریکا باید بداند اگر کوچکترین آسیبی به ملت ایران برسد، ملت او را به ذلت می‌کشانند. آنها بدانند هزینه جنگ با ایران تنها مربوط به خود او نمی شود، بلکه هم پیمانش در منطقه یعنی رژیم اشغالگر قدس را هم شامل می شود.

خطیب نماز عید قربان گفت: ایرانی ها می دانند آمریکایی ها چه بلایی بر سر برجام آورده اند.این کشور در اقدامی غیر انسانی برجام را برهم زد. از آغاز پیروزی انقلاب تاکنون تمام دولتمرد ان آمریکایی به دنبال مذاکره با مسئولین ایرانی بوده‌اند. اما همواره با ناکامی مواجه شده اند. آمریکا آرزوی مذاکره با ایران را به گور خواهد برد.آنها باید بدانند نظام جمهوری اسلامی در برابر دیکتاتوری ایستاده و خواهد ایستاد.

آیت الله خاتمی با اشاره به روز دولت گفت نهادهای قانونی در کشور حقوق و تکالیفی دارند، حقوق آنها این است که هم مقام معظم رهبری و هم مردم از آنها حمایت کنند تا بتوانند بار سنگین اداره کشور را از دوش خود بردارند. همچنینعمده ترین و اساسی ترین تکلیف دولتمردان خدمت به مردم است.علاوه براین مردم مخدوم و مسئولاتن خادم این مردم هستند، رضایت و خشنودی ملت باید مدنظر دولتمردان باشد.

خطیب نماز عید قربان با تاکید براینکه عمده ترین و اساسی ترین تکلیف دولتمردان خدمت به مردم است، عنوان کرد: مردم مخدوم و مسئولان خادم این مردم هستند در نتیجه رضایت و خشنودی ملت باید مدنظر دولتمردان باشد.
وی نکاتی در مورد فساد را یادآور شد و افزود: باید با در گلوگاه ها بافساد برخورد قاطعانه و عادلانه برخورد شود، مبارزه با فساد باید مبارزه با علتها باشد. و مبارزه با مفسد در هر مقامی از تضعیف کشور جلوگیری می کند از این رو لازم است قاطعانه با آنها برخورد شود.در این عرصه نباید حق پاکدست ها ضایع شود.

آیت الله خاتمی ادامه داد: به بهانه مبارزه با فساد نباید تعبیر فساد سیستمی کرد. نفس تعبیر سیستمی آن است که تارو پود کشور را فساد گرفته است.نفس تحلیل فساد سیستمی خود فساد در عرصه جنگ روانی است. با فساد ولو کم باید قاطعانه مبارزه شود. مبارزه قاطعانه با فساد آری اما فساد سیستمی یک دروغ است.

پیام تبریک روحانی به سران کشورهای اسلامی


رییس جمهور در پیام های جداگانه‌ای فرا رسیدن عید سعید قربان عید طنین انداز شدن نوای اطاعت و درخشش زیباترین جلوه های بندگی در برابر خالق یکتا را...

به گزارش بولتن نیوز، روحانی در این پیام تصریح کرد: "با کمال مسرت، فرا رسیدن عید سعید قربان، عید طنین انداز شدن نوای اطاعت و درخشش زیباترین جلوه های بندگی در برابر خالق یکتا را صمیمانه تبریک می گویم.
امیدوارم به یمن این عید فرخنده و با الهام گرفتن از آموزه های بلندمرتبه آن، تمامی مسلمانان جهان بتوانند مسیر تقرب و به اوج رسیدن در پیشگاه ملکوت را با سربلندی طی نموده و با تمسک به صفات والای پیامبران که همواره راهگشای خلق بوده اند و با رهایی از خویشتن خویش و با تسلیم در برابر معبود، بر خشونت، افراطی گری و زورمداری که گریبان گیر بشر امروز شده است، فائق آیند و شاهد گسترش صلح، آرامش، عدالت و دوستی در میان ملل اسلامی باشیم".
رئیس جمهور در بخش پایانی این پیام از خداوند متعال، سلامتی و موفقیت، سعادت و شادکامی و برابری، برادری، سرافرازی و شکوفایی را برای مسئولان، مردم و کشورهای اسلامی مسالت کرده است.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟