گروه خبری اقتصادی

ترامپ تعرفه‌های واردات فولادوآلومینیوم ترکیه را دو برابر کرد


براین اساس، بر واردات آلومینیوم تعرفه‌ای 20 درصدی و بر واردات فولاد تعرفه‌ای 50 درصدی وضع می‌شود.
ترامپ تعرفه‌های واردات فولادوآلومینیوم ترکیه را دو برابر کرد

به گزارش بولتن نیوز، روز جمعه رییس‌جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، گفت که دستور داده است تعرفه‌های واردات ترکیه افزایش پیدا کند؛ بر واردات آلومینیوم تعرفه‌ای 20 درصدی و بر واردات فولاد تعرفه‌ای 50 درصدی وضع می‌شود.

اختلافات بین این دو متحد ناتو بر سر زندانی کردن یک کشیش آمریکایی در ترکیه و سایر مسائل دیپلماتیک، بالا گرفته است.

ترامپ در یک توییت زودهنگام در اوایل صبح امروز به وقت آمریکا نوشت: در حالی که لیره ترکیه در برابر دلار خیلی قدرتمند ما، به شدت در حال سقوط است، من همین حالا دستور دو برابر کردن تعرفه‌های واردات فولاد و آلومینیوم از ترکیه را صادر کردم.

او در ادامه نوشت: حالا تعرفه‌های آلومینیوم 20 درصد و تعرفه‌های فولاد 50 درصد می‌باشد. روابط ما با ترکیه در این زمان خوب نیست.

مشکلی در بازار گوشت قرمز نداریم


مدیر کل تعزیرات حکومتی لرستان گفت: مشکلی در بازار گوشت قرمز نداریم.
مشکلی در بازار گوشت قرمز نداریم

به گزارش بولتن نیوز،«براری» در حاشیه ستاد تنظیم بازار استان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در بحث گوشت قرمز نسبت به استان‌های همجوار وضعیت بهتری داریم.

وی ادامه داد: گوشت قرمز در لرستان نسبت به استانی مانند کرمانشاه بین 5000 تا 7000 تومان کمتر فروخته می‌شود.

براری افزود: مشکلی در برخورد با متخلفان و احتکارکنندگان نداریم ولی بدون شک عدم عرضه گوشت در استان تبعاتی دارد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی لرستان خاطر نشان کرد: قیمتی که مرغ عرضه شده با قیمت کارشناسی، منطبق بر قیمت تمام شده برای تولید کننده و عرضه کننده نیست.

وی اضافه کرد: پایه قیمتی که در استان برای گوشت ماده گاو گذاشتند 32 هزار تومان است که قیمت پایین‌تری نسبت به دیگر استان‌هاست.

براری یادآور شد: الان برخی قصابی‌ها هم گوشت را 32 تومان عرضه می‌کنند و هم گوشت گوساله را با قیمت 50 تومان می‌فروشند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی لرستان از نظارت دقیق این نهاد بر بازار گوشت قرمز و مرغ استان خبر داد و گفت: در زمینه قیمت مرغ در استان مشکل داریم. البته این مشکل، کشوری است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه برای برخی از شهرستان‌های استان تا سال گذشته چارت تشکیلاتی پیش‌بینی نشده بود، عنوان کرد: چارت تعزیرات حکومتی لرستان مربوط به سال 74 است.

براری یادآور شد: براساس پیشنهاداتی که از سوی فرمانداران داشته‌ایم هم‌چنین ضرورت ایجاد تعزیرات حکومتی در شهرستان‌ها، مکاتباتی در این زمینه داشته‌ایم و خوشبختانه برای اکثر شهرستان‌ها پیش‌بینی چارت شده است.

بازگشت دلالان ارز به معاملات شبانه


با دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی‌های مجاز از سوی بانک مرکزی،دلالان به معاملات شبانه روی آورده و در حال انجام فعالیت های سفته بازی هستند.
بازگشت دلالان ارز به معاملات شبانه

به گزارش بولتن نیوز،ارزاز جمله بازارهایی بود که از سال گذشته تاکنون سر و صداهای زیادی در اقتصاد و سایر بخش های مرتبط در کشور ایجاد کرده، نوسان های لحظه ای، هجوم مردم عادی برای خرید و فروش و حضور پُررنگ و همیشگی دلالان در این بازار از جمله موضوعاتی بود که بازار ارز طی یک سال گذشته به خود دید.

بانک مرکزی و دولت نیز در سویی دیگر ماجرا بیکار ننشسته و هرگونه اقدامی که موجب آرامش و ثبات بازار و همچنین کوتاه شدن دست دلالان بود انجام دادند. به گونه ای که در اوایل امسال شاهد اعلام نرخ 4200 تومان برای دلار و ممنوعیت فعالیت صرافان بودیم.

اما اخیرا با ارائه بسته ارزی و راه اندازی رسمی بازار ثانویه، بازار ارز و بازیگران این بازار نیز نسبت به این تغییرات واکنش نشان داده و موجب شد تا نرخ ارز از نوسان و هیجان های کاذب دور شود. بانک مرکزی نیز اواسط مردادماه دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی‌های مجاز به شرکت‌های صرافی دارای مجوز معتبر فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را ابلاغ کرد. در چند روز اخیر و بعد از باز شدن صرافی‌ها و شروع به کار بازار ثانویه، بازار ارز با ثبات بیشتری نسبت به گذشته به کار خود ادامه می دهد.

سفته بازان و دلالان که طی این چند ماه با ایجاد نوسان های شدید سودهای کلانی به سبب عدم شفافیت و قاچاق بودن ارز به جیب زده بودند در روزهای اخیر فضا را برای ایجاد نوسان شدید در قیمت سکه و ارز در طول روز بسته یافتند و نتوانستند در معاملات فیزیکی به بازار التهاب وارد کنند؛ از اینرو به روش قدیمی معاملات شبانه رو آورده اند و بعد از بسته شدن بازارها با معاملات کاغذی سعی در ایجاد التهاب و صعودی کردن بازارها دارند تا بتوانند همچون گذشته از آب گل آلود ماهی بگیرند.

مزیت معاملات شبانه در این است که بازیگران آن محدود هستند و عمق بازار کم و دیگر خبری از عرضه و تقاضا توسط مردم و یا بانک ها در آن وجود ندارد و هر فردی نمی تواند به راحتی به مافیای آن وارد شود به همین جهت به راحتی سفته بازان در این معاملات می توانند با قیمت ها بازی کرده و جهت را به سمت دلخواهشان تغییر دهند.

گفتنی است این مشکل معاملات کاغذی شبانه و جوسازی های شبانه در گروه ها و کانال های وابسته به سفته بازان که باند های مافیایی تعدادی از آنها در خارج از کشور هدایت می شوند از گذشته و سالیان قبل نیز وجود داشته اما تاکنون کنترلی بر فعالیت این قبیل معاملات و شبکه ها نشده است، در عین حال باید منتظر اقدامات مقابله ای بانک مرکزی و قو قضاییه در این رابطه باشیم

رشد اقتصادی انگلیس افزایش یافت


علیرغم نگرانی‌ها از بریگزیت، رشد اقتصادی انگلیس در سه ماهه دوم امسال به لطف آب و هوای مناسب و جام جهانی افزایش یافته است.

به گزارش بولتن نیوز، دفتر ملی آمار انگلیس اعلام کرد تولید ناخالص داخلی انگلیس در سه ماهه منتهی به ماه ژوئن 0.4 درصد افزایش یافته است. این رشد که بیشتر از رشد 0.3 درصدی دوره مشابه سال قبل است، نشان می‌دهد اقتصاد انگلیس در حال بازیابی تدریجی و آماده شدن برای ترک اتحادیه اروپا در مارس سال آینده است.

خرده‌فروشی و ساخت و ساز یکی از اصلی‌ترین عوامل این رشد اقتصادی بوده‌اند و با توجه به گرم شدن هوا تقویت شده‌اند. از جام جهانی هم به عنوان یکی دیگر از عوامل تقویت رشد اقتصاد انگلیس نام برده شده است. دفتر آمار انگلیس اعلام کرده است افزایش رشد اقتصادی نشان می‌دهد مصرف‌کنندگان از جام جهانی و هوای خوب لذت برده‌اند.

این دفتر هشدار داده است که کماکان باید نسبت به تبعات بریگزیت و عدم قطعیت نتایج مذاکرات بین لندن و بروکسل محتاط بود؛ روند کنونی یکی از کندترین رشدها در تولید ناخالص داخلی انگلیس بوده است.

در سه ماهه نخست امسال اقتصاد انگلیس تنها 0.2 درصد رشد کرده بود. به گفته راب کنت - رئیس بخش حساب‌های دفتر ملی آمار انگلیس - در سه ماهه دوم سال در بخش ساخت و ساز و خرده فروشی رشد خوبی را مشاهده کردیم اما بخش تولید کماکان با کاهش رشد مواجه است و در حال بازگشت به وضعیت سال گذشته است.

اوج نگرانی از تحولات چین و ترکیه/ سهام آسیایی سقوط کردند


درحالی‌که بحران ارزی ترکیه و وحشت از کندشدن اقتصاد چین، نگرانی‌هایی را در مورد رشد اقتصادی جهان ایجاد کرده است.
اوج نگرانی از تحولات چین و ترکیه/ سهام آسیایی سقوط کردند

به گزارش بولتن نیوز، در معاملات روز پنج‌شنبه، درحالی‌که بحران ارزی ترکیه و وحشت از کند شدن اقتصاد چین، نگرانی‌هایی را در مورد رشد اقتصادی جهان ایجاد کرده است، سهام آسیایی به پایین‌ترین سطح یک ساله خود سقوط کردند.

گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن 1 درصد سقوط کرد.

نیکی ژاپن 1.2 درصد سقوط کرد و شاخص سهام استرالیا هم 0.4 درصد پایین آمد.

سهام چینی به سقوط چندین روزه خود ادامه دادند و کامپوزیت شانگهای و شاخص هانگ‌سنگ هنگ‌کنگ، به ترتیب 1.1 درصد و 0.9 درصد از ارزش خود را از دست دادند.

پس از این که شرکت هولدینگ تنسنت چین اعلام کرد که با درآمدهای ضعیف بخش بازی‌های رایانه‌ای، سود ربع‌سالانه آن برای اولین بار در 13 سال اخیر افت کرده است، سهام تکنولوژی جهان تحت فشار قرار گرفت. سقوط بخش تکنولوژی، سهام سامسونگ الکترونیکس کره‌جنوبی را به پایین‌ترین میزان یک ساله خود فرستاد.

در معاملات چهارشنبه شب، با درآمدهای ناامیدکننده و بالا گرفتن نگرانی‌های تجاری، شاخص‌های مهم وال‌استریت در مقادیر پایین‌تری بسته شدند و اس‌اندپی 500 تا 0.8 درصد افت کرد که بزرگترین افت درصدی روزانه آن از اواخر ماه جون تا کنون است.

قیمت فروش فوری طلا (اسپات‌گلد) 0.1 درصد دیگر هم پایین آمد و به 1162.31 دلار برای هر اونس رسید که پایین‌ترین میزان آن از ژانویه سال گذشته تا کنون است.

در بازار ارز یورو و یوآن به ترتیب 0.2 درصد و 0.3 درصد رشد کردند.

شاخص دلار که در معاملات دیروز به بالاترین میزان 13 ماهه 96.984 واحد رسیده بود، امروز در 96.756 واحد تثبیت شد.

لیره ترکیه تا 6.00 لیر در برابر هر دلار تقویت شد.

در برابر ین، دلار 0.2 درصد افت کرد و به نرخ 110.555 ین رسید.

کاهش قیمت 24 ارز در بازار بین بانکی+جدول


قیمت 24 ارز امروز در بازار بین بانکی در حالی کاهش یافت که قیمت یورو نیز با افت مواجه شده است.
کاهش قیمت 24 ارز در بازار بین بانکی+جدول

به گزارش بولتن نیوز، ارزش 39 ارز بین بانکی در حالی از سوی بانک مرکزی اعلام شد که ارزش 24 ارز روند کاهشی به خود گرفت و قیمت یورو نیز افت کرد.

>