گروه خبری اقتصادی

شغل‌های خدماتی جذابیت بیشتری دارند


یک کارشناس حوزه کار معتقد است به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌های مورد نیاز در بخش‌های کشاورزی و صنعت افراد به سمت بخش خدمات و شغل خدماتی گرایش پیداکردند.
شغل‌های خدماتی جذابیت بیشتری دارند

به گزارش بولتن نیوز، علی اکبر سیارمه درباره افزایش آمار ایجاد اشتغال در بخش خدمات اظهار کرد: معتقدم به دلیل آنکه بخش خدمات با رفاه و احتیاجات عامه مردم در ارتباط است میل و گرایش به این بخش نسبت به سایر بخش‌های دیگر اقتصاد بیشتر است و همین امر موجب شده تا فرصت‌های شغلی در بخش خدمات طی سال‌های اخیر افزایش یابد.

وی افزود: تمایل مردم به دریافت خدمات و کالا موجب شده علی‌رغم آنکه مشاغل خدماتی از پایداری زیادی برخوردار نیستند، جذابیت بیشتری داشته باشند.

سیارمه هزینه بالای اشتغال در بخش‌های صنعت و کشاورزی را مورد اشاره قرار داد و گفت: در بخش‌هایی که به طور مستقیم با تولید سروکار دارند به دلیل آنکه تسهیلات درنظر گرفته شده بسیار اندک است یا در جای دیگری هزینه می‌شود اقبال عمومی به این بخش‌ها پایین است. علاوه بر آن هزینه ایجاد شغل در بخش صنعت و کشاورزی بالاست. در حالی که در بخش خدمات افراد می‌توانند با هزینه پایین و بدون گرفتار شدن در فرایند مجوزها و مقررات دست و پا گیر یک شغل برای خود داشته باشند.

کارشناس حوزه کار در پایان اظهار کرد: علی‌رغم آنکه اشتغال در بخش‌های صنعت و کشاورزی هزینه بالایی می‌طلبد ولی مشاغل خدماتی در سال‌های گذشته به سرعت افزایش پیدا کرده است.

آمارها نشان می‌دهد در سال‌های گذشته استقبال از مشاغل خدماتی بیشتر شده و سهم شاغلان بخش‌های کشاورزی و صنعت از کل اشتغال کشور روند نزولی را طی کرده است. برابر اعلام معاونت اشتغال وزارت کار بیش از 70 درصد اشتغال در سال 1395 در بخش خدمات ایجاد شده است.

برای خرید آپارتمان در منطقه شریعتی چقدر باید هزینه کرد؟+جدول


برای خرید یک واحد آپارتمان در منطقه شریعتی، پشت پارک شریعتی، خیابان کیان غربی با متراژ74متر و عمر بنا 17سال باید در حدود 550 میلیون تومان هزینه کنید.
برای خرید آپارتمان در منطقه شریعتی چقدر باید هزینه کرد؟+جدول

به گزارش بولتن نیوز، بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد برای خرید یک واحد آپارتمان در منطقه شریعتی، پشت پارک شریعتی، خیابان کیان غربی با متراژ 74 متر و عمر بنا 17 سال باید در حدود 550 میلیون تومان هزینه کنید.

قیمت سایر واحدهای آپارتمانی در این منطقه به شرح زیر است:

پدیده «سلطان خانه‌های خالی» موضوعیت ندارد


چرا قانون مالیات بر خانه‌های خالی تاکنون اجرایی نشده و چه کسانی صاحبان اصلی این خانه‌ها هستند؟ محمدرضا رضایی کوچی، تورج فرهادی...
پدیده «سلطان خانه‌های خالی» موضوعیت ندارد

به گزارش بولتن نیوز، دو و نیم میلیونِ خانه‌ی خالی در جای‌ جایِ ایران، بدون پرداخت هیچ عوارضی جا خوش کرده‌اند. واحد‌هایی که مالکانش مشخص نبوده و گره کوری در کلاف سردرگم سرشار از رانت بازارِ اقتصاد ایران هستند. بازار مسکن یکی از پیچیده‌ترین بخش‌های اقتصادی کشور محسوب می‌شود.

براساس گزارش منتشر شده در معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد و دارایی با عنوان "مالیات بر خانه‌های خالی و برآورد ظرفیت درآمدی آن" وجود خانه‌ خالی که یکی از ویژگی‌های طبیعی بازار مسکن در هر کشوری است، اما در ایران حدود دو نیم میلیون خانه خالی وجود دارد که این پدیده را از حالت طبیعی خود خارج کرده است. این درحالی‌ست که سالانه بیش از یک و نیم میلیون تقاضای برای مسکن وجود دارد.

بر اساس گزارش منتشر شده توسط وزارت اقتصاد و دارایی، وجود نزدیک به 500 هزار واحد خالی در تهران نه تنها امری طبیعی قلمداد نمی‌شود، بلکه حاکی از وجود فعالیت‌های سوداگرانه در بازار مسکن است. براساس اظهارات آخوندی، وزیر راه و شهرسازی بیش از دو و نیم میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد که یک سوم آن در تهران قرار دارد. هر چند کارشناسان در دقیق بودن این آ‌مار شک دارند اما تردیدی در تاثیرات منفی خانه‌های خالی برای اقتصاد کشور نیست.

براساس گزارش دیگری از وزارت اقتصاد، نرخ طبیعی واحدهای خالی، جزء ذاتی تعادل بازار مسکن تلقی می‌شود، اما در شرایط عدم تعادل بازار مسکن است که این نرخ از شرایط طبیعی فراتر می‌رود.

خانه‌های خالی= احتکار مسکن

محمدرضا رضایی کوچی (رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی) اعتقاد دارد: خانه‌های خالی به نوعی احتکار مسکن محسوب شده و در جهت کسب سود در زمان نوسانات بازار مسکن رخ می‌دهد. آثار منفی این میزان خانه‌های خالی بر کسی پوشیده نیست و تورج فرهادی (قائم مقام سابق معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران) نیز با اشاره به هزینه‌هایی که خانه‌های خالی روی دوش شهر می‌گذارند، در خصوص علت خالی ماندن خانه‌ها به ایلنا می‌گوید: یکی از علت‌های وجود خانه خالی این است افرادی که دارای سرمایه هستند در ساخت و ساز سرمایه‌گذاری کرده و منتظر می‌مانند با افزایش قیمت‌ها خانه‌ها را بفروشند. همین مساله باعث می‌شود این خانه‌ها خالی بماند و شاهد هستیم به علت اتفاقات اقتصادی که در کشور می‌افتد داشتن خانه خالی بهتر از نگهداشتن پول است. روز به روز ارزش پول کاهش پیدا می‌کند اما ارزش خانه خالی روز به روز بیشتر می‌شود.

براساس گزارش‌های وزارت اقتصاد، عامل برهم زننده تعادل در حقیقت فاصله قابل توجه میان نرخ واقعی خانه‌های خالی نسبت به نرخ طبیعی آن است و این امر هم به دلیل وجود تقاضای سوداگرانه خانه‌های خالی رخ می‌دهد.

هزینه‌های خانه‌های خالی روی دوشِ شهر

قائم مقام سابق معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران به همراه خیل دیگری از اقتصاددانان، نمایندگان مجلس و وزارت اقتصاد معتقد است: واحدهای خالی باید مالیات بدهند و هزینه ای را که روی دوش شهر گذاشتند را به نوعی پرداخت کنند.

تورج فرهادی به ایلنا می‌گوید: مالکان خانه‌های خالی باید با پرداخت مالیات، بخشی از این هزینه‌ها را پرداخت کنند، چراکه این خانه‌ها هزینه فراوانی روی دوش شهر می‌گذارند و دولت و در کل سیستم باید بتواند آنها را کنترل کند. شهرداری‌ها باید بتوانند این خانه‌ها را کنترل کرده و برای آنها عوارضی تعیین کنند.

نه فقط وزارت اقتصاد، بلکه شهرداری‌ها هم به دنبال کسب عوارض از خانه‌ها خالی هستند و در این میدان شهرداری تهران با بیش از 500 هزار خالی و بحران مالی، بیش از بقیه خواستار دریافت عوارض است. حجت‌الله میرزایی (معاون برنامه‌ریزی توسعه و امور شوراهای شهرداری تهران) با بیان اینکه یک طرح پیشنهادی هم از سوی شهرداری با عنوان سند سیاستی مالیات بر خانه‌های خالی آماده شده است، به ایلنا می‌گوید: در همه جای دنیا از خانه‌های خالی مالیات و عوارض دریافت می‌شود. ما معتقد هستیم که درآمد حاصل از خانه‌های خالی باید به شهر منتقل شود و در قالب عوارض محلی به شهرداری اختصاص یابد. شهرداری برای خانه‌ها چه خالی چه پر، خدمات می‌دهد و قاعدتا صاحبان خانه باید هزینه آنها را هم پرداخت کنند.

درا ین میان قانون "مالیات بر خانه‌های خالی" هم اکنون به تصویب رسیده اما هنوز اجرایی نشده است و سرنوشت "سامانه ملی املاک و اسکان" که موظف به شناسایی خانه‌های خالی است، کماکان نامعلوم است. هرچند گزارش‌های وزارت اقتصاد و امور دارایی، وضع مالیات بر خانه‌های خالی را ابزاری برای تنظیم بازار و مقابله با تقاضای سوداگرانه مسکن خالی می‌داند، اما برخی کارشناسان معتقدند در اقتصادِ بیمارِ کشور، وضع چنین قانون‌هایی کارگشا نخواهد بود. طرفداران این قانون معتقدند؛ وضع این مالیات موجب افزایشِ هزینه‌ی خالی نگه داشتن واحدهای مسکونی شده و انگیزه‌های سوداگرانه‌ی املاک مذکور را کاهش می‌دهد.

برای مجلس مشخص نیست چرا وزارت راه و شهرسازی قانون "مالیات بر خانه‌های خالی" را اجرا نمی‌کند؟

محمدرضا رضایی کوچی (رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی) که از طرفداران پروپاقرص وضع مالیات بر خانه‌های خالی است و بارها از وزارت راه و شهرسازی به خاطر اجرایی نکردن قانون مالیات قانونی انتقاد کرده است به ایلنا می‌گوید: هنوز دقیقا مشخص نکردند که برای چه قانون را اجرا نمی‌کنند و می‌گویند برای اجرا مشکل دارند. مشخص نیست که دقیقا برای اجرا چه اشکالی وجود دارد، ما به دولت اعلام کردیم که اگر در اجرا مشکل دارند به ما اعلام کنند تا تغییراتی ایجاد کنیم‌. البته اخیرا به نظر می‌رسد می‌خواهند به جای دریافت مالیات به سمت دریافت عوارض بروند.

در آن سوی میدان، وزارت راه و شهرسازی با وجود فشارهای مجلس و وزارت اقتصاد کماکان مقاومت می‌کند. عبده تبریزی (مشاور وزیر راه و شهرسازی) اعتقاد دارد: اجرایی شدن دریافت مالیات بر خانه‌های خالی وقتی است که فروش انجام می‌شود، بنابراین شناسایی خانه‌های خالی هم سخت است هم برای مسئول مالیات صرف ندارد که بگردند خانه خالی را پیدا کند.

بانک‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری وابسته به آن‌ها، مالکانِ بزرگ خانه‌های خالی هستند. بانک‌ها با بنگاه‌داری در بخش مسکن و مستغلات همچنین نهادهای وابسته به نیروهای نظامی این نقش را ایفا می‌کنند.

مشاور وزیر راه با دفاع از مواضع وزارتخانه‌اش می‌گوید: دو و نیم میلیون مسکن خالی نشان دهنده احتکار نیست، جریان سوداگری که در جامعه حاکم شده است، موجب افزایش قیمت مسکن شده است. بانک مرکزی فشار زیادی برای فروش خانه‌های خالی بر بانک‌ها وارد کرده است، چون بخش قابل ملاحظه‌ای از خانه‌های خالی در تملک بانک هاست.

کمال اطهاری (کارشناس مسکن) زاویه جدیدی در پدیده خانه‌های خالی را گوشزد کرده و همچون تبریزی با تاکید بر اینکه مالک اصلی خانه‌های خالی در حقیقت بانک‌ها هستند، به ایلنا می‌گوید: بانک‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری وابسته به آن‌ها، مالکانِ بزرگ خانه‌های خالی هستند. بانک‌ها با بنگاه‌داری در بخش مسکن و مستغلات همچنین نهادهای وابسته به نیروهای نظامی این نقش را ایفا می‌کنند. آنها با تشکیل موسسات اعتباری به نوعی وارد بنگاه‌داری در بخش املاک و مستغلات شدند. البته این امر یک حدس و گمان بوده و باید بخش‌های پژوهشی آن را راستی‌آزمایی کنند اما قرائن بسیاری این مساله را نشان می‌دهد.

قانون مالیات بر خانه‌های خالی فایده‌ای ندارد

اطهاری با اشاره به آسیب‌های وجود خانه‌های خالی ادامه می‌دهد: این مسئله اعتبار بانکی برای بخش‌های مولد را مسدود کرده است و تاثیر بسیار مخربی روی اقتصاد ایران گذاشته است. البته هنوز از نظر علمی به اثبات نرسیده و پژوهشی هم در این خصوص انجام نشده است.

در ایران قوانین و نهادهایی که ساخته می‌شود، ناقص هستند و همین باعث شده که سرمایه‌ها به سوی بخش مسکن و مستغلات سرازیر شده و زمین‌گیر شوند. نظام بانکی به سمت بنگاهداری در بخش مسکن و مستغلات رفته است، مجموعه با کوهی از رانت انباشته شده است و این کوه را با سوزنِ مالیات بستن بر خانه‌های خالی، نمی‌توان جبران کرد.

اطهاری اعتقاد دارد که با وضع مالیات بر خانه‌های خالی هیچ تغییری رخ نخواهد داد و مانند این است که بخواهید یک غول را با سوزن از پا در آوردید. او با تاکید بر اینکه باید سنگ بنا از آغاز درست گذاشته می‌شد، ادامه می‌دهد: در ایران قوانین و نهادهایی که ساخته می‌شود، ناقص هستند و همین باعث شده که سرمایه‌ها به سوی بخش مسکن و مستغلات سرازیر شده و زمین‌گیر شوند. نظام بانکی به سمت بنگاهداری در بخش مسکن و مستغلات رفته است، مجموعه با کوهی از رانت انباشته شده است و این کوه را با سوزن مالیات بستن بر خانه‌های خالی نمی‌توان جبران کرد.

نظام بانکی خود در معرض تهدید قرار دارد، اما نمایندگان گمان می‌کنند با یک قانون چیزی را تغییر می‌دهند

این کارشناس مسکن با بیان اینکه اگر بخواهند این اقدام را به صورت یک بُعدی انجام دهند کل نظام با بانکی فروخواهد ریخت، افزود: نظام بانکی خود در معرض تهدید قرار دارد، اما نمایندگان گمان می‌کنند با یک قانون چیزی تغییر می‌کند. نمایندگان در ابتدا باید انگیزه سرمایه‌گذاران، برای حضور در بخش مولد را افزایش دهند. زمانی که این انگیزه‌ها به وجود آمد، آن وقت است که قانون مالیات بر خانه‌های خالی می‌تواند، برای جلوگیری از رانت‌خواری موفق باشد.

قانون مالیات بر خانه‌های خالی، ضمانت اجرایی چندانی ندارد. اتکای اصلی سازمان‌های مالیاتی روی مالیات‌های سهل الوصول مثل ارزش افزوده است. سازمان‌های مالیاتی دنبال دردسر نمی‌گردند.

با وجود نگاه‌ منفی اطهاری به مالیات بر خانه‌های خالی، اما حجت‌الله میرزایی (معاون شهردار و عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی) به عنوان مدافع اخذ مالیات از خانه‌های خالی، علت اجرایی نشدن این قانون را در گفتگو با ایلنا چنین تشریح می‌کند: قانون مالیات بر خانه‌های خالی از قبل به تصویب رسیده است، اما ضمانت اجرایی چندانی ندارد و سازمان‌های مالیاتی این قانون را جدی نمی‌گیرند، البته امکان تقلب در آن بسیار زیاد است. اتکای اصلی سازمان‌های مالیاتی روی مالیات‌های سهل‌الوصول مثل ارزش افزوده است. شناسایی و دریافت مالیات از خانه‌های خالی بسیار پرهزینه و زمان‌بر است. سازمان‌های مالیاتی در ابتدا باید این بانک اطلاعاتی را راه‌اندازی کنند و دنبال دردسر نمی‌گردند.

او معتقد است اغلب این واحدهای خالی در اختیار بانک‌ها نبوده و با اشاره به اظهارات عبده تبریزی ادامه می‌دهد: اظهارات آقای تبریزی که می‌گوید‌ خانه‌های خالی در اختیار بانک‌ها است، به سرمایه‌گذاری بانک‌ها در خصوص املاک برمی‌گردد. موضوع مربوط به دارایی منجمد بانکی است که در قالب واحدهای خالی با کاربری تجاری، مسکونی و اداری قرار دارند.از سوی دیگر بانک‌ها بخش عمده‌ای از مطالباتشان را به ناچار از طریق تملک املاک و زمین‌ها پس گرفته‌اند. البته قصه بانک شهر تفاوت می‌کند و خود نقش دلال بزرگ را بازی می‌کرده است.

همین اظهارات و کلاف سردرگم خانه‌های خالی موجب می‌شود به دنبال این پاسخ این سوال باشیم که چه کسانی صاحب خانه‌های خالی هستند. سوالی که پاسخ واضحی نداشته و این کلاف را پیچیده‌تر کرده و هر پاسخ گره جدیدی به آن اضافه می‌کند.

صاحبان اصلی خانه‌های خالی چه کسانی هستند؟

رضایی کوچی؛ رئیس کمیسیون عمران مجلس معتقد است: صاحبان اصلی خانه‌های خالی بانک‌ها نبوده بلکه افراد هستند.

وقتی از او پرسیدیم آیا پس از سلطان ارز و سکه، باید منتظر سلطان خانه‌های خالی هم باشیم؟ این نماینده مجلس به صراحت این اصطلاح را رد کرده و می‌گوید: اینکه نقدینگی در کشور افزایش یافته و به سمت بازار سکه و مسکن می‌رود، نشان دهنده سیاست‌های غلط اقتصاد در کشور است. البته مطمئنا افرادی وجود دارند که نقدینگی خود را در بازار مسکن هزینه کنند، اما به نظر من چیزی به اسم سلطان خانه‌های خالی وجود ندارد. در تهران 500 هزار خانه خالی وجود دارد اما احتمالا حداکثر برخی دارای 40 یا 50 خانه خالی باشند. اشکال کار از اینجایی است که مسکن در ایران تبدیل به یک کالای سرمایه‌ای شده است.

آیا بانک‌ها سلطان خانه‌های خالی هستند؟!

اطهاری هم معتقد است: اگر هم بخواهیم سلطانی برای خانه‌های خالی پیدا کنیم احتمالا فرد نبوده و در حقیقت همان بانک‌ها هستند، او می‌گوید: ممکن است چنین چیزی وجود داشته باشد اما از نظر من احتمالا بحث فرد در میان نیست، بانک‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری وابسته به بانک‌ها مالکان بزرگ خانه‌های خالی هستند که این هم در حد حدس و گمان است. اما قرائن بسیاری ازجمله پروژه‌های بزرگ نیمه‌کاره در غرب تهران این مساله را نشان می‌دهد. این رویکرد اعتبار بانکی برای بخش‌های مولد را مسدود کرده است و تاثیر بسیار مخربی روی اقتصاد ایران گذاشته است.

سلطان خانه‌های خالی در شرایط امروز کشور موضوعیت ندارد

فرهادی نیز با بیان اینکه سازمان ثبت، این اسناد را در اختیار دارد و سیستم به آسانی می‌تواند مشخص کند چه افرادی بالای صد خانه دارند و به راحتی می‌توان این آمار را پیدا کرد، ادامه می‌دهد: به نظرم حتما چنین چیزی وجود دارد نمی‌توانم اسمش را سلطان خانه‌های خالی بگذاریم، اما قاعدتا افرادی وجود دارند که سرمایه و نقدینگی بالایی در دست داشته و در این خصوص سرمایه‌گذاری می کنند و این خانه‌های خالی را نگه داشتند تا سر وقت فروخته و سود ببرند. مسکن در هر حال سرمایه‌گذاری امنی است.

یک بخش از خانه‌های خالی به ایرانی‌های خارج از کشور اختصاص دارد. ایرانیان خارج از کشور سپرده‌های خود را به خاطر تفاوت ارزش ریال و دلار، در قالب مسکن در ایران سپرده‌گذاری کرده‌اند. پیش از آنکه ناامنی‌های دلار جدی شود این مساله بسیار عرف بود.

اما حجت میرزایی به صراحت می‌گوید: پدیده‌ای به نام سلطان خانه‌های خالی در شرایط امروز کشور موضوعیت ندارد، با این حال تا حدودی چهره تیره و پنهان مالکان خانه خالی را شفاف کرده و ادامه می‌دهد: یک بخش از خانه‌های خالی به ایرانی‌های خارج از کشور اختصاص دارد. ایرانیان خارج از کشور سپرده‌های خود را به خاطر تفاوت ارزش ریال و دلار، در قالب مسکن در ایران سپرده‌گذاری کرده‌اند. پیش از آنکه ناامنی‌های دلار جدی شود این مساله بسیار عرف بود. مشتری اصلی لاکچری‌سازها در شمال شهر در حقیقت همین ایرانیان مقیم خارج از کشور بودند. برای آنکه گرفتار مشکلات اجاره‌دهی نشوند، خانه‌ها را خالی نگه می‌داشتند تا از ارزش دارایی آن استفاده کنند. عده‌ای نیز هنگام مراجعه یا بازگشت به ایران به طور محدود از این خانه‌ها استفاده می‌کردند.

بخشی از خانه‌های خالی به سازمان‌ها و شرکت‌های عمومی اختصاص دارند، مانند سازمان‌های نظامی که دارای بخش‌های بزرگ اقتصادی هستند

وی می‌افزاید: بخشی از این خانه‌ها به سازمان‌ها و شرکت‌های عمومی اختصاص دارند، مانند سازمان‌های نظامی که دارای بخش‌های بزرگ اقتصادی هستند. سازمان‌ها و شرکت‌های بخش عمومی، مخصوصا سازمان‌های نظامی که دارای بخش‌های بزرگ و فعالیت‌های عظیم اقتصادی هستند، این خانه‌ها را ساخته‌اند و احتمالا بسیاری از این خانه‌ها در گرو بانک است. در حقیقت با ترفندهایی از طریق افزایش صوری قیمت‌ها، املاک را بابت بدهی خود به بانک‌ها واگذار کردند.

معاون شهردار در ادامه به تخلفاتی که در این حوزه وجود دارد اشاره کرده و افزود: یکی از شگردها این است که واحدهای خالی بزرگ را به قیمت‌های غیرواقعی با یکدیگر معامله می‌کنند و اسمش را قیمت کارشناسی می‌گذارند. برای مثال آپارتمانی که سه میلیارد قیمت دارد را بین پنج الی شش میلیارد قیمت‌گذاری کرده و در عوض بدهی خود ملک را به بانک واگذار می‌کنند. البته این پنج الی شش میلیارد رقم‌های کوچکی است و بعضی اوقات به 50 الی 60 میلیارد تومان نیز می‌رسد.

در حال حاضر چیزی به اسم سلطان خانه‌خالی در بازار مسکن موجودیت ندارد چرا که بازار مسکن سرد شده است

وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر چیزی به اسم سلطان خانه‌خالی در بازار مسکن موجودیت ندارد چراکه بازار مسکن داغ نبوده و سرد شده است. اکنون بازار سکه و ارز است که داغ است. در ماه‌های گذشته بازار مسکن در یک بازه زمانی کوتاه رونق خوبی گرفت و کسانی که می‌توانستند سریع واحدهای خود را فروخته و وارد بازار ارز و سکه کردند اما در حال حاضر رونق معاملات در بازار مسکن کاهش پیدا کرده است.

اداره‌ی اقتصاد با تفنگ شدنی نیست و اقتصاد نیاز به انگیزه دارد

شاید نتوانیم وجود سلطان خانه‌های خالی را به اثبات برسانیم، اما اطهاری به موضوعی اشاره می‌کند که شاید بتوان آن را فصل‌الخطاب شرایط اقتصادی کشور دانست: تغییر در شرایط اقتصادی نیازمند یک نهادسازی قوی دارد. سیاست‌زدگی در اقتصاد رانت‌جویی را ایجاد می‌کند، در ایران، اقتصاد به شدت سیاست‌زده است و رانت‌جویی و فساد سیستماتیک خود را تثبیت کرده است. هر قانونی هم که وضع شود، آن طرف دیگر از خالی بودن این تفنگ مطمئن شده است. دیگر نمی‌توان یک قانون را مانند تفنگ جلوی آن‌ها گرفت از سوی دیگر اداره‌ی اقتصاد، با تفنگ شدنی نیست و اقتصاد نیاز به انگیزه دارد.

نیمه خاکستری بازار مسکن+ قیمت


تابلوی زنده بازار مسکن نشان می‌دهد در 16منطقه تهران هنوز قیمت‌ها پایین تر از حد میانگین شهر قرار دارد ونسبت به شش منطقه دیگر از رشد کمتری برخوردار است
نیمه خاکستری بازار مسکن+ قیمت

به گزارش بولتن نیوز، نیمه جنوبی شهر تهران از جهش بازارهای موازی، تاثیر کمتری نسبت به شمال پایتخت گرفته است. میانگین قیمت مسکن در مناطق هفت تا 22 متری چهار میلیون و 650 هزار تومان است که دو میلیون و 300 هزار تومان پایین تر از حد متوسط شهر تهران و 10 میلیون و 450 هزار تومان کمتر از منطقه یک محسوب می شود. همچنین از بین مناطق جنوبی تهران، بازار خرید و فروش تنها در مناطق 11، 14 و 15 تا حدودی گرم است و سایر مناطق کماکان در رکود به سر می برند. به همین دلیل از ظرفیت رشد قیمت کمتری نسبت به میانگین شهر تهران برخوردار هستند.

آمار تیرماه 1397 نشان می‌دهد مناطق یک تا شش رکوردار بالاترین رشد قیمت مسکن بوده‌اند. در منطقه پنج قیمتها 71.8 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش نشان می‌دهد. در منطقه یک نیز رشد قیمت مسکن 55.2 درصد به ثبت رسیده و این در حالی است که منطقه 18 با 36.5 درصد شاهد کمترین رشد قیمت بوده است. متوسط قیمت شهر تهران در تیرماه شش میلیون و 970 هزار تومان بوده که نسبت به خردادماه امسال 7.1 درصد و نسبت به تیرماه سال قبل 54 درصد رشد نشان می دهد. شرایط موجود حاکی از آن است که با وجود پرش قیمت‌ها هم اکنون موقعیت خرید برای متقاضیان مصرفی در 16 منطقه دارای قیمت پایین تر از حد میانگین، مناسب تر از شش منطقه دیگر است؛ چرا که تحرکات اخیر، افزایش حجم تقاضای سفته بازانه ملک در مناطق یک تا پنج را به اثبات می رساند.

در صورتی که به دنبال مسکن ارزان قیمت می گردید اطلاع از قیمت مناطق جنوبی شهر تهران می تواند به شما کمک کند. در تیرماه 1397 پایین ترین میانگین قیمت مسکن در پایتخت به منطقه 18 با متوسط قیمت هر متر مربع سه میلیون و 98 هزار تومان تعلق داشته است. در منطقه 20 متوسط قیمت سه میلیون و 228 هزار تومان بوده است. هر متر خانه در منطقه 17 بالغ بر سه میلیون و 353 هزار تومان خرید و فروش شده است. در منطقه 16 متوسط قیمت سه میلیون و 488 هزار تومان است. میانگین قیمت منطقه 15 بالغ بر سه میلیون و 683 هزار تومان ثبت شده و قراردادهای منعقد شده در منطقه 19 متوسط قیمت هر متر مربع خانه را 3 میلیون و 760 هزار تومان نشان می دهد.

نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاک می گوید: خروجی رشد بازارهای مسکن، طلا و ارز پس از جهش مقطعی قیمت، به رکود بخش مسکن منجر می‌شود.

حسام عقبایی با اشاره به اختلاف حدود 100 درصدی رشد قیمت مسکن نسبت به سکه و ارز گفت: به اعتقاد من این اختلاف با همین تناسب تا پنج شش ماه آینده پیش می‌رود. رشد بازارهای موازی وقتی زیاد می‌شود قیمت مسکن هم بالا می‌رود. البته رشد اخیر قیمت مسکن از بازارهای رقیب کمتر است اما به طور مثال اگر سکه به رشد 200 درصد برسد باید توقع داشته باشیم که رشد مسکن هم حدود 80 درصد شود ولی خروجی آن رکود مسکن خواهد بود.

وی افزود: پیش‌بینی من این است که معاملات مسکن شهر تهران در مرداد ماه یا نزدیک به تیرماه یا کمتر خواهد بود. تا نیمه مردادماه معاملات نسبت به تیرماه فرق چندانی نکرده و اگر پایین نیامده باشد، بیشتر هم نشده است.

به گزارش ایسنا، در تیرماه سال 1397 بالغ بر 13.5 هزار واحد مسکونی در شهر تهران خرید و فروش شده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل، به ترتیب 9.2 و7 درصد کاهش یافته است. متوسط قیمت در تهران 6.97 میلیون تومان گزارش شده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل 7.1 و 54.2 درصد افزاش یافته است. تنها در ماه مورد گزارش، قیمت مسکن شهر تهران 460 هزار تومان رشد را نسبت به ماه قبل به ثبت رسانده است. بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه در منطقه 5 انجام شده که 13.2 درصد از خرید و فروش‌ها را به خود اختصاص داده است. بعد از آن مناطق 4 و 2 به ترتیب با 9 و 7.9 درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع 71 درصد از کل معاملات در تیرماه مربوط به 10 منطقه‌ 5، 4، 2، 10، 14، 1، 15، 8، 7 و 11 بوده و در 12 منطقه‌ باقی‌مانده 29 درصد از کل قراردادها منعقد شده است.

 

قیمت مسکن ارزان قیمت در تهران بر اساس معاملات مردادماه 1397

محله

متراژ

سن بنا

قیمت (تومان)

شادآباد

51 متر

12 سال

115 میلیون

خلیج فارس

44 متر

12 سال

125 میلیون

ولیعصر جنوبی

46 متر

9 سال

132 میلیون

یافت آباد

60 متر

11 سال

154 میلیون

اسفندیاری

52 متر

نوساز

155 میلیون

جوادیه

52 متر

نوساز

166 میلیون

بیسیم

43 متر

3 سال

176 میلیون

هفده شهریور

66 متر

13 سال

179 میلیون

بهداشت

59 متر

3 سال

215 میلیون

تولید دارو

59 متر

13 سال

232 میلیون

ابوذر

75 متر

5 سال

240 میلیون

باغ خزانه

74 متر

6 سال

272 میلیون

باغ آذری

67 متر

7 سال

300 میلیون

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یک میلیون و 400 هزار تومان حباب برای 8 گرم طلا!


در حال‌حاضر قیمت واقعی سکه در بازار دو میلیون و 800 هزار تومان است در صورتیکه روز گذشته تا چهار میلیون و 200 هزار تومان قیمت خورد.
یک میلیون و 400 هزار تومان حباب برای 8 گرم طلا!

به گزارش بولتن نیوز، محمد کشتی آرای با اشاره به روند نزولی قیمت طلا و سکه طی چهار روز ابتدایی هفته اخیر و معکوس شدن مسیر آن از روز چهارشنبه که با واگذاری سکه‌های پیش فروش شده همراه شد، اظهار کرد: علی‌رغم روند کاهش قیمت سکه از ابتدای هفته‌ تا پایان روز سه‌شنبه، در روز چهارشنبه به دلیل قیمت گذاری صورت گرفته در خصوص سکه‌های پیش فروش شده با قیمت غیر قطعی مجددا روند قیمت ها افزایشی شد.

وی ادامه‌ داد: از شنبه قیمت سکه با سه میلیون و 790 هزار تومان بازارش را آغاز کرد و در روزهای یکشنبه و دوشنبه به سه میلیون و 190 هزار تومان کاهش یافت و تا پایان روز سه شنبه به رقم سه میلیون و 100 هزار تومان رسید. اما 17 مرداد ماه (چهارشنبه) هم زمان با واگذار سکه‌های پیش فروش شده در حالی که پیش‌بینی می‌شد دو میلیون و 600 هزار سکه مربوطه روانه بازار شود، ما بازار متوجه مساله‌ای شد که در نهایت روند قیمت‌ها را افزایشی کرد.

سکه‌ای وارد بازار نشد!

عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به قیمت غیرقطعی سکه‌های پیش فروش شده که یک میلیون تومان آن توسط متقاضیان در زمان ثبت‌نام پرداخت شده و قرار بود در روز سر رسید با درصد کمتری از قیمت بازار مابه التفاوت آن پرداخت شود، اظهار کرد: بانک مرکزی نرخ واگذاری این سکه‌ها را سه میلیون و 80 هزار تومان اعلام کرد و آنهایی که پیش فروش غیر قطعی انجام داده بودند، متوجه شدند که سود کمتری نسبت به سایر خریداران سکه‌های پیش فروش شده کسب خواهند کرد؛ بنابراین در حالی که تقاضای پنهان در بازار سکه وجود داشت و افرادی منتظر بودند با ورود سکه به بازار و شکستن قیمت‌ها نسبت به خرید اقدام کنند، در عمل سکه ای وارد بازار نشد.

وی ادامه‌ داد: این موضوع تقاضای شدیدی را به بازار تحمیل کرد و باعث افزایش شدید قیمت سکه و طلا شد. در ‌عین ‌حال 23 نوع کالا و خدمات مشمول تامین ارز از بازار ثانویه با رقمی در حدود 8500 تومان شد و این دو مساله موجب گردید که قیمت سکه در ظهر روز پنجشنبه به بالاترین قیمت خود یعنی رقمی معادل چهار میلیون و 200 هزار تومان برسد.

قیمت واقعی سکه 2 میلیون و 800 هزار تومان است

کشتی آرای با اشاره به این که افزایش قیمت‌ها از چهارشنبه به پنجشنبه نیز منتقل شد، خاطر نشان کرد: هر چند چهارشنبه عصر قیمت سکه به سه میلیون و 800 هزار تومان رسیده بود اما ظهر پنجشنبه قیمت‌ها به چهار میلیون و 200 هزار تومان افزایش یافت و در نهایت در پایان روز پنجشنبه کاهشی شد و به سه میلیون و 800 هزار تومان رسید.

عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به آخرین وضعیت قیمت سکه و طلا در پایان روز پنجشنبه، بیان‌ کرد: در پایان روز گذشته هر گرم طلای 18 عیار 280 هزار تومان، نیم سکه یک میلیون و 950 هزار تومان، ربع سکه 960 هزار تومان و سکه تمام بهار آزادی طرح جدید قیمتی معادل سه میلیون و 800 هزار تومان داشت.

کشتی آرای در پاسخ به این سوال که آیا بانک مرکزی نمی‌توانست قیمت کمتری را برای سکه های پیش فروش غیر قطعی لحاظ کند تا شاهد کاهش ادامه‌ دار قیمت‌ها باشیم، گفت‌: این امکان وجود نداشت و بانک مرکزی قصد دارد بازار سکه و طلا را تنظیم کند. باید بدانید که قیمت سکه از حاصل ضرب قیمت جهانی طلا و قیمت ارز بر مبنای بازار آزاد محاسبه می‌شود و این‌ در حالی است که روز پنجشنبه قیمت دلار از 10 هزار و 900 تومان به 10 هزار و 400 تومان کاهش یافت.

وی در مورد قیمت واقعی سکه در حال‌ حاضر اعلام کرد: قیمت واقعی سکه در حال‌ حاضر دو میلیون و 800 هزار تومان است که به ازای هر مثقال طلای آب شده 17 عیار به قیمت معادل یک میلیون و 280 هزار تومان محاسبه می‌شود.

مردم همکاری کنند بازار ارز و طلا آرام می‌گیرد

عضو هیات مدیره طلا و جواهر در مورد راهکار لازم جهت شکستن حباب قیمت سکه در بازار، تاکید کرد: حباب قیمت سکه ناشی از مابه التفاوت قیمت واقعی و قیمتی است که داد و ستد می‌شود و زمانی که تقاضا و عرضه تعادل نداشته باشند حباب ایجاد می شود و در حال‌ حاضر میزان عرضه نسبت به تقاضا کمتر است و به همین دلیل در بازار حباب ایجاد شده است. باید مردم نسبت به عرضه سکه های پیش فروش شده در بازار اقدام کنند تا با متعادل ساختن میزان عرضه و تقاضا شاهد شکستن حباب قیمتی سکه باشیم.

وی ادامه‌ داد: بانک مرکزی در حال‌ حاضر به تعهدات خود عمل کرده است و به نظر می‌رسد اگر همکاری لازم توسط مردم صورت گیرد، شاهد تعادل قیمت ارز و سکه در بازار باشیم.

رکود در انتظار بازار مسکن


نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاک گفت: خروجی رشد بازارهای مسکن، طلا و ارز پس از جهش مقطعی قیمت، به رکود بخش مسکن منجر می‌شود.
رکود در انتظار بازار مسکن

به گزارش بولتن نیوز، حسام عقبایی با اشاره به اختلاف حدود 100 درصدی رشد قیمت مسکن نسبت به سکه و ارز گفت: به اعتقاد من این اختلاف با همین تناسب تا پنج شش ماه آینده پیش می‌رود. رشد بازارهای موازی وقتی زیاد می‌شود قیمت مسکن هم بالا می‌رود. البته رشد اخیر قیمت مسکن از بازارهای رقیب کمتر است اما به طور مثال اگر سکه به رشد 200 درصد برسد باید توقع داشته باشیم که رشد مسکن هم حدود 80 درصد شود ولی خروجی آن رکود مسکن خواهد بود.

وی افزود: پیش‌بینی من این است که معاملات مسکن شهر تهران در مرداد ماه یا نزدیک به تیرماه یا کمتر خواهد بود. تا نیمه مردادماه معاملات نسبت به تیرماه فرق چندانی نکرده و اگر پایین نیامده باشد، بیشتر هم نشده است.

نایب رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک درباره طرح قیمت‌گذاری مسکن گفت: صدور بخشنامه و آیین‌نامه حرکت تعزیراتی یا راهکارهایی مثل قرارداد اجاره دو ساله و تعیین اجاره بها به نظر من هیچ تاثیری ندارد و نمی‌تواند در افزایش قیمت‌ها بازدارنده باشد. مشکل اصلی بخش مسکن نبود توازن بین عرضه و تقاضا است. وقتی توازن وجود ندارد بقیه طرح‌ها ممکن است در کوتاه‌مدت اثر بسیار محدود و کوتاهی داشته باشد ولی در میان‌مدت و درازمد اثری نخواهد داشت.

عقبایی ادامه داد: دولت و مجلس باید نگاهشان طولانی مدت باشد و نیازهای کشور را با افزایش تولید تامین کنند. وقتی در بعضی مناطق به ازای هر یک خانه چندین متقاضی وجود دارد دولت می‌خواهد چه طرحی بدهد که جلوی افزایش قیمت را بگیرد؟ بنابراین طرح‌هایی مثل قیمت‌گذاری بیشتر جنبه روانی دارد و راهکار اصلی نیست. ما باید از گفتاردرمانی خارج شویم و به سمت اقدامات عملی در حوزه مسکن برویم. این‌که موج خبری ایجاد کنیم و آخرش هم هیچ خروجی نداشته باشد مشکل مسکن حل نمی‌شود.

وی با بیان این‌که شش سال است شعار مسکن اجتماعی می‌دهیم و بعد افزایش قیمت را به گردن این و آن می‌اندازیم، گفت: طی شش هفت سال گذشته تولید ساختمان حدود 50 درصد کاهش یافته است. راهکار اصلی این است که دولت قیمت زمین را مدیریت کند و به اصلاح سیاست‌های پولی و بانکی که دارای نقص و ایرادات خطرناک و مهلک است بپردازد. در کنار این موضوعات به جدا کردن اقتصاد از دولت در ابعاد مختلف و در حوزه مسکن بپردازد و توجه ویژه به انبوه‌سازان و سازندگان داشته باشد. وزارت راه و شهرسازی به عنوان نماینده اصلی دولت در حوزه مسکن، باید کارهایش را عملیاتی کند و البته از طرح‌های شتابزده پرهیز داشته باشد.

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک تاکید کرد: هر اقتصادی نیاز به برنامه کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت دارد. ما باید در عین حال که به بحران‌های فعلی توجه می‌کنیم، نیم‌نگاهی هم به آینده بیندازیم که متاسفانه در مسکن این نگاه وجود ندارد.

>