گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سبک زندگی

چرا آمار اهدای خون در زنان ایرانی پایین است؟


مدیر عامل سازمان انتقال خون درباره آمار پایین اهدای خون زنان ایرانی و باورهای غلط در این باره توضیح داد.

به گزارش بهداشت نیوز: علی اکبر پور فتح الله مدیر عامل سازمان انتقال خون با اشاره به میزان کم مراجعه بانوان برای اهدای خون اظهار کرد: متاسفانه میزان اهدای خون بانوان در کشور بسیار پایین است، اما در کشور های اروپایی نیمی از مراجعه کنندگان به مراکز انتقال خون را بانوان تشکیل می دهند.

او تاکید داد: در کشور ما به دلیل مشکلات زیر ساختی که بخشی از آن مربوط به سازمان انتقال خون و قسمتی دیگر به دلیل فرهنگ سازی و تبلیغات است میزان اهدای خون بانوان کمتر از 5 درصد است و به طور معمول 95 درصد از اهدای خون را مردان تشکیل می دهند.

مدیر عامل سازمان انتقال خون گفت: تصور نادرستی ایجاد شده است که زنان کم خون هستند و به همین دلیل نمی توانند خون خود را اهدا کنند که این باور کاملا نادرستی است و امیدوارم با انجام کار های تبلیغاتی و فرهنگ سازی میزان مراجعه زنان در آینده بیشتر شود.

امکان اهدای پلاسما در 15 استان کشور

پور فتح اله درباره اهدای پلاسما اظهار کرد: اکنون در 15 استان کشور امکان اهدای پلاکت مستقیم و مجزای از خون وجود دارد و پلاکت اهدایی در اختیار بیماران و نیازمندان قرار می گیرد.

او ادامه داد: پلاسمای دریافتی برای تولید دارو های مشتق از پلاسما مورد استفاده قرار می گیرد و باید توجه داشت که این فرآورده خون نقش مهمی در روند درمان بیماران مبتلا به بیماری های خونریزی دهنده دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران