گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سبک زندگی

اگر نوشابه‌های انرژی‌زا مصرف می کنید حتما بخوانید

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سبک زندگی

بررسی‌ها نشان می‍‌‌دهد نوشابه‌های انرژی‌زا باعث افزایش معنادار فشار خون و البته به هم خوردن ریتم قلبی درمصرف‌کنندگان می‌شود، در حالی که نوشیدنی‌های دیگر چنین تاثیری نداشتند.

درباره خطرات پنهان نوشابه های انرژی زا در سال های اخیر زیاد صحبت شده است. به تازگی با انتشار مطالعه ای جدید، بعد جدیدی از این خطرات مشخص شده است که تا به امروز کمتر مورد توجه متخصصان قرار گرفته بود.

اما مطالعه جدیدی که نتایج آن هفته گذشته در نشریه ای منتشر شد، نشان می دهد برای نتیجه گیری درباره این نوشیدنی ها، نیازمند بررسی های بیشتری هستیم چرا که تاثیرات این محصول، هنوز به طور کامل شناخته نشده است.

این تغییرات به دلیل کافئین نیست!

در این مطالعه، افراد در دو گروه بررسی شدند، گروهی که نوشابه های انرژی زای واقعی را مصرف کرده بودند و گروه دیگری که نوشیدنی های آن ها در واقع از نوع انرژی زا نبود. سپس تغییرات سیستم قلبی-عروقی و فشار خون در این دو گروه ارزیابی شد.

بررسی ها نشان داد نوشابه های انرژی زا باعث افزایش معنادار فشار خون و البته به هم خوردن ریتم قلبی درمصرف کنندگان می شود، در حالی که نوشیدنی های دیگر چنین تاثیری نداشتند.

نکته قابل تامل این که این تغییرات در ریتم قلبی، تا حدود چهار ساعت بعد از مصرف نوشابه های انرژی زا قابل مشاهده بود. محققان این پروژه معتقدند فقط کافئین موجود در این نوشیدنی ها نمی تواند چنین تاثیری بر ریتم قلبی داشته باشد و به نظر می رسد ترکیب مواد تشکیل دهنده به چنین نتیجه ای منجر شده است. آن ها توصیه کرده اند با توجه به این یافته ها، افراد دارای فشار خون بالا و مشکلات قلبی باید احتیاط بیشتری هنگام مصرف این نوشابه ها داشته باشند.

موارد منع مصرف نوشابه های انرژی زا
طبق مطالعات پیشین و یافته های جدید، افراد زیر 18 سال و به ویژه کودکان، خانم های باردار، بیماران قلبی، افراد دارای فشار خون بالا و افراد حساس به کافئین، نباید از نوشابه های انرژی زا استفاده کنند. البته در کنار این گروه ها، در زمان مصرف برخی دارو ها نیز نباید این نوشیدنی ها مصرف شوند از جمله آدرال که در بیماران بیش فعالی استفاده می شود.

در کنار آن، به صورت کلی اگر از دارویی استفاده می کنید که در افراد دارای فشار خون بالا منع مصرف دارد یا در حال مصرف دارویی هستید که می تواند به افزایش فشار خون منجر می شود (مانند قرص های پیشگیری از بارداری)، درخصوص مصرف همزمان نوشابه های انرژی زا با آن ها، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

نوشابه های انرژی زا به دلیل وجود کافئین، ویتامین های گروه B و البته قند بالا باعث می شوند فرد بعد از مصرف آن ها، احساس کند انرژی بیشتری دارد.

منبع: برنا