تبلیغات در تلکسیران

ویزیت رایگان بیماران در امامزاده‌های تهران


پزشکان در ایام محرم در قالب پویش نذر سلامتی در 3 امامزاده صالح، یحیی و پنج تن نیازمندان را رایگان ویزیت می کنند.

به گزارش بهداشت نیوز: ایام محرم از راه رسیده است و مردم مومن و خدادوست در سراسر کشور اقدام به توزیع نذری به صورت های مختلف می کنند.

در این میان برخی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نذر سلامتی را برای خدمت رسانی به مردم در ایام محرم انتخاب کره اند و نیازمندان را رایگان ویزیت می کنند و این کار خداپسندانه‌ و خیر چیزی جز عشق و ارادت به ساحت مقدس‌ اهل بیت و به خصوص حضرت ابا‌عبدالله‌ الحسین‌ (ع) نیست، این متخصصان با پیروی از امامان و اهل بیت  به کمک مستضعفان آمده اند تا همچون امام حسین و اهل بیت دستگیر مردم محروم باشند.

پزشکان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در اقدامی خیرخواهانه‌ در شب‌های ماه محرم قبل از اقامه نماز مغرب و عشاء ویزیت بیماران نیازمند و کم برخوردار را با دقت و شوق و عشق به سیدالشهدا آغاز می‌کنند.

مردم می توانند برای بهره مندی  از خدمات پزشکان متخصص از 18 تا 21 به امامزاده صالح مراجعه کنند.

توزیع نذری از نوع ویزیت رایگان / معاینه رایگان بیماران بی بضاعت با هدف کاهش درد و رنج‌ مستضعفان

در همین راستا خدا دوست معاون اجتماعی‌ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره پویش نذر سلامتی گفت: در امامزاده یحیی‌، امامزاده صالح و امامزاده پنج تن برای اولین بار در ایام محرم متخصصان، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان میزبان مراجعانی‌ هستند که از توانایی مالی مناسب برخوردار نیستند و در قالب پویش نذر سلامتی به طبابت‌ بیماران و مراجعان‌ مستضعف‌ و نیازمند می‌پردازند تا درد و رنجی از عزاداران حضرت اباعبدالله‌ الحسین (ع) کم کنند.

توزیع نذری از نوع ویزیت رایگان / معاینه رایگان بیماران بی بضاعت با هدف کاهش درد و رنج‌ مستضعفان

وی ادامه داد: افرادی که در ایام محرم خواهان ویزیت‌ رایگان پزشکان هستند، دفترچه‌های بیمه خود را به همراه داشته باشند تا در صورت نیاز از سایر خدمات مراکز درمانی زیر مجموعه دانشگاه شهید بهشتی استفاده کنند.

خدادوست‌ گفت: پزشکان شرکت کننده در طرح نذر سلامت با تجربه هستند و از نخبگان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی محسوب می‌شوند و اجرای این طرح با هدف ارتقای فرهنگ خدمت رسانی در شرایط فعلی کشور انجام می‌شود.

رقابت بین پزشکان برای نذری سلامتی در محرم

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: خوشبختانه پزشکان بسیاری داوطلب شرکت در نذر سلامتی بودند، به طوری که برای شرکت در این طرح مجبور به  قرعه کشی بین پزشکان شدیم.

خدادوست ادامه داد: علاوه بر خدمت رسانی و انجام ویزیت رایگان، برخی پزشکان جوان نیز در کنار اساتید خود؛ اهمیت اجتماعی شدن سلامت و انجام خدمات داوطلبانه را تمرین می کنند و این برای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان بزرگترین دانشگاه علوم پزشکی کشور از حیث جمعیت تحت پوشش اهمیت فراوانی دارد؛ این دانشگاه مسئولیت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به 5.5 میلیون نفر از جمعیت استان تهران را برعهده دارد.

وی یادآوری کرد: در چنین شرایطی‌ باید فرهنگ نوع‌دوستی و انسان‌ دوستی را تبلیغ کنیم تا برای درمان مراجعان و بیماران بی بضاعت هیچ مشکلی پیش نیاید.

حمایت د انشگاه شهید بهشتی از بیماران نیازمند

در ادامه به سراغ یکی از مراجعان به امامزاده صالح رفتیم که از خدمات نذر سلامتی استفاده کرد بود،

وی درباره نذر سلامتی گفت: من از شهرستان برای کار به تهران آمده‌ام و اطراف امامزاده صالح مشغول به مسافرکشی‌ هستم و به دلیل آن که پول برای خانواده‌ام به شهرستان می‌فرستم متأسفانه پول کافی برای معاینه و چکاب‌ برای خودم باقی نمی‌ماند، اجرای پویش نذر سلامتی کمک زیادی به  افرادی مثل من که از سطح درآمد پایینی برخوردار هستند می‌کند زیرا بسیاری از همکاران مثل من پول زیادی برای مراجعه به پزشکان در مطب برای درمان و چکاب خود ندارند.

توزیع نذری از نوع ویزیت رایگان / معاینه رایگان بیماران بی بضاعت با هدف کاهش درد و رنج‌ مستضعفان

این مراجعه کننده‌ یادآوری کرد: در این پویش پزشکان با تجربه‌ای مشغول به انجام این کار خیر هستند و من از این بابت خوشحال هستم که مشکل بیماری‌ام را به درستی تشخیص داده‌اند.

گفتنی است؛ پویش نذر سلامتی با حضور متخصصان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رشته‌های طب سنتی، شنوایی سنجی، روان‌شناسی، غدد و پزشک عمومی تا 7 ماه محرم ادامه دارد.

باشگاه خبرنگاران

راهکارهای دین برای درمان افسردگی


گروه اجتماعی: استاد معارف اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: در دین هم راهکارهای معنوی همچون مناجات با خدا و هم عوامل مادی برای درمان و رفع افسردگی توصیه شده است.

به گزارش بهداشت نیوز، حسین مطیع، استاد معارف اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان،با اشاره به تعریف افسردگی، اظهار کرد: افسردگی نوعی حالت روحی و روانی بوده که ناشی از ناراحتی، بی‌میلی و بی‌هدفی است و در بعضی از افراد به ‌صورت کم یا زیاد به وجود آمده و باعث اختلالات روانی می‌شود.

وی افزود: اختلالات رفتاری از قبیل بی‌اشتهایی و کاهش وزن، بی‌خوابی یا پرخوابی، عدم علاقه به انجام فعالیت‌های عادی، فقدان انرژی و احساس خستگی مفرط، احساس بیهودگی و سرزنش و احساس گناه، کاهش قدرت تمرکز و تفکر و از دست دادن اعتماد به نفس از جمله علائم افسردگی است.

مطیع ادامه داد: آثار و تبعات منفی افسرگی را در پنج شاخه می‌توان دسته بندی کرد که شامل موقعیت‌ها، افکار، هیجانات‌، فیزیولوژی بدن و فعالیت‌ها است؛ برای مثال افسردگی در شاخه موقعیت‌ها، فقدان و انزوا را شامل شده، به لحاظ فکری، خود انتقادی شدید و به لحاظ هیجانی، دلسرد شدن را در پی دارد. همچنین به لحاظ فیزیولوژیک، بدن پرخواب  می‌شود.

استاد دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان راهکارهای درمان افسرگی گفت: از منظر معنویت و دین، درمان به دو شاخه تقسیم می‌شود که یکی از آنها، لذت‌های معنوی است که می‌تواند افسردگی را برطرف کند و دیگری عوامل مادی است که می‌توان آنها را از منظر آیات و احادیث بررسی کرد.

وی اضافه کرد: صله رحم، انفاق و کمک کردن به دیگران، زیارت اماکن متبرکه و مقدس، ذکر خدا و انس و دوستی و مناجات با خدا، خواندن قرآن و نماز، پرهیز از دروغ گفتن، دلخوشی به قضا و قدر الهی چه خوشایند و چه ناخوشایند، پذیرش رسالت نبی(ص) و ولایت امیرالمؤمنین(ع) از جمله راهکارهای معنوی مقابله با افسردگی است. در روایت‌های مختلف آمده که اموری باعث انبساط خاطر انسان شده و او را از غم رها می‌کند.

وی با اشاره به خواص برخی غذاها برای درمان افسردگی، افزود: عسل و هلیم از خوراکی‌های مفید در درمان افسردگی است و در مقابل، پرخوری به شدت افسرگی را به دنبال دارد. بخار اسفند نیز افسردگی را بر طرف می‌کند.
مطیع ادامه داد: همچنین لذت پاکیزگی مثل مسواک زدن، کوتاه کردن سبیل و نیز لذت بوی خوش، از عوامل ضد افسردگی محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: ارتباط و انس با دیگران و ملاقات با برادران دینی، لذت شوخی که باعث اندوه و رنج کسی نگردد و لذت خندیدن، از جمله عوامل ضد افسردگی است، چنانکه پیامبر اکرم(ص) همیشه تبسم داشته و با خنده مردم می‌خندیدند و در حدیثی آمده است: «بهترین بنده خدا کسی است که آشکارا از گستره رحمت خداوند شاد باشد و لبخند داشته باشد و در پنهان و در خلوت خود از ترس خدا گریان باشد».

مطیع تصریح کرد: در مراجعاتی که به مراکز مشاوره صورت می‌گیرد، افسردگی یکی از پر تکرار‌ترین مشکلات است، ولی به ‌طور کلی آمار دقیقی از میزان افسردگی در کشور در دست نیست.

 

منبع: ایکنا

آثار ظاهری نماز در زندگی


گروه اجتماعی: نماز نه تنها قرب و نزدیکی به خداوند را برای انسان به ارمغان می آورد بلکه تاثیرات آن در زندگی فردی و اجتماعی انسان نیزبی شمار است،آثاری که در بهبود زندگی آدمی نقش بسزایی دارد و بی‌شک با پرپا داشتن نماز، با توجه به آثار و فواید بی‌شمار آن، جامعه رفته رفته به سوی کمال و سعادت، پیش می‌رود.

 به گزارش بهداشت نیوز، درباره نماز صدها آیه و روایت به دست ما رسیده که فواید نماز را که حدود هزار فایده می‌باشد، ذکر کرده‌اند که تعدادی از این فواید عبارتند از زینت اسلام، ستون مؤمن، پشتوانه عظیم در حل مشکلات، جلسه عاشق با معشوق ، سدی در برابر گناهان ، سلامتی بدن در نماز می باشد.

1- زینت اسلام:
رسول خدا ( صَلَّ اللّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ ) فرمودند : « اِنَّ لکلِّ شیءٍ زینَةٌ و زینةُ الاسلامِ الصلاةُ الخمسِ » براستی برای هر چیزی زینتی است و زینت اسلام نمازهای پنج گانه می‌باشد.

2- ستون مؤمن:
رسول خدا ( صَلَّ اللّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ ) فرمودند : « لکلِّ شیءٍ رُکنٌ و رکنُ المؤمِنِ الصلاةُ » برای هر چیزی پایه و ستونی است و ستون مؤمن نماز است.

3- پشتوانه عظیم در حل مشکلات:
خداوند سبحان در برابر مشکلاتی که دشمنان اسلام و مشرکین از راه‌های مختلف برای  رسول خدا ( صَلَّ اللّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ ) به خاطر ابلاغ رسالت ایجاد می کردند در قران سوره مبارکه بقره آی? 45 و 153 به مؤمنان می فرماید : « یا أیُها الَّذینَ آمَنوا استَعینوا بالصبرِ و الصلاةِ اِنَّ اللهَ مع الصابرینَ » ای کسانی که ایمان آورده‌اید ( در برابر مشکلات و حوادث ) از صبر ( روزه ) و نماز کمک بگیرید زیرا خداوند سبحان با صابران است .

امام صادق ( علیه السلام ) فرمودند : « کانَ علیٌّ إذا اَهالَهُ اَمرٌ فَزَعٌ قامَ إلی الصلاةِ ثُمَ تَلاهذِهِ الآیةَ ( واستَعینوا بالصبرِ و الصلاة » هنگامی که مشکل مهمی برای علی علیه السلام پیش میامد به نماز بر می خاست سپس این آیه را تلاوت می فرمود : «   واستَعینوا بالصبرِ و الصلاة »

حضرت علی (علیه السلام ) فرمود : « الذکرُ یُوجِبُ الاِعتِبارَ و یؤمِنُ الاِعسارَ و یُثمِرُ الاِستظهارَ » یاد خداوند سبحان موجب پذیرش پند و ایمنی از سختی است و میوه اش پشتیبان یافتن است.

4- جلسه عاشق با معشوق:
حضرت علی ( علیه السلام ) فرمود : « ذاکرُ اللهِ سُبحانَهُ مُجالِسُهُ » یاد کننده خداوند سبحان همنشین خدا است . و همچنین آن حضرت  می فرماید : « الذِکرُ مُجالَسَةٌ المَحبُوبِ » یاد خدا و ( نماز ) با دوست ( خداوند ) همنشین بودن است.

5- سدی در برابر گناهان:
خداوند بزرگ می فرماید : « اُتلُ ما اُوحِیَ اِلیکَ مِنَ الکِتابِ و اَقِمِ الصلاةَ اِنَّ الصلاةَ تَنهی عَنِ الفَحشاءِ و المنکَر و لذکرُ اللهِ اَکبرُ  و اللهُ یِعلَمُ ما تَصنَعونَ » آنچه را از کتاب آسمانی ( قرآن ) به تو وحی شده تلاوت کن و نماز را برپا دار که نماز ( انسان را ) از زشتی ها و منکرات باز می دارد و ذکر خدا از آن ( نهی از فحشا و منکر ) هم بالاتر است و خداوند می داند شما چه کارهایی انجام می دهید .

رسول خدا ( صَلَّ اللّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ ) فرمودند : « لا یَزالَ الشیطانُ ذُعراً مِنَ المؤمنِ ما حافَظَ علَی الصلاتِ الخَمسِ لِوَقتِهِنَّ فإذا ضَیَّعَهُنَّ تَجَرَّأَ علیه فَأدخَلَهُ فِی العَظائِمِ » انسان مؤمن تا هنگامی که نمازهای پنجگانه اش را سر وقت می خواند شیطان از او می ترسد ( و نمی تواند او را وسوسه کند ) اما زمانی که نمازش را ضایع نمود ( و اول وقت نخواند ) بر او جرأت پیدا می کند و او را در گناهان بزرگ وارد می کند.

رسول خدا ( صَلَّ اللّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ ) فرمودند : « مَن لم تَنهَهُ صَلاتُهُ عَنِ الفَحشاءِ و المنکر لم یَزِد مِنَ اللهِ الّا بُعداً » کسی که نمازش او را از فحشاء و کارهای زشت منع نکند جزء دوری از خداوند سبحان چیزی دیگر نصیبش نمی شود . امام رضا  ( علیه السلام ) فرمود : « و صَارَ ذالک علیه فی کلِّ یَومٍ و لَیلَةٍ لِئَلّا یَنسَی العَبدُ مُدبِرَهُ و خالِقَهُ فَیَبطُرَ و یَطغَی (یطغا) و لِیَکونَ فی طاعَةِ خالِقِهِ و القِیامِ بَینَ یَدَی رَبِّهِ زاجِراً لَهُ عَنِ المَعاصی و حاجِزاً و مانِعاً عَن اَنواعِ الفَسادِ »

نماز در هر شبانه روز واجب شد تا این که انسان ( عبد ) مدیر و خالقش را فراموش نکند ( تا در ار فراموشی ) سر گردان شود ، و بعد طغیان و ظلم کند . و نیز نماز واجب شد تا بشر مطیع خداوند باشد . و ایستادن در برابر حق تعالی باعث جلو گیری از گناهان می شود ، و سپر و مانع انواع فساد می گردد.

6- سلامتی بدن در نماز:
حضرت علی (علیه السلام ) می‌فرماید: « قِیامُ اللَّیلِ مُصِحَّةٌ لِلبَدَنِ » نماز شب بدن را سالم می‌کند.امام سجاد (علیه السلام ) می‌فرماید: « و فی مُناجاتِک رَوحی و راحَتی و عِندَکَ دَواءُ عِلَّتی و شِفاءُ غَلَّتی » (خدایا) شادی و راحتی من در مناجات با توست ، دواء بیماریم و شفاء قلب سوزانیم نزد توست.

روح و جسم ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. بطوری که شادابی روح، در طراوت و سلامت جسم، و خستگی روح در پژمردگی  و بیماری جسم اثر می‌گذارد. فردی که با نماز و مناجات با خداوند بزرگ اظطراب و دلهره و پریشانی و غصه هایش را از روان خود می‌زداید، به مراتب بدنش سالم‌تر از فردی است که در اثر ترک نماز و عشق به دنیا حرص و ولع و غم و غصه تمتم وجودش را فراگرفته است.

لذا با یک نگاه در جامعه می بینیم افرادی که از اعتقاد ضعیف برخوردارند و اهل دعا و نماز و راز و نیاز واقعی نیستند ، به خاطر رسیدن به ظواهر دنیا و تجملات و خود نمایی که از ارمغان فرهنگ غرب است در یک اظطراب عجیبی بسر می برند که این پریشانی و اظطراب باعث شده سراسر وجودشان را غم فراگیرد ، بطوری که برای هر موضوع کوچک دنیای در محل کار و منزل نسبت به یکدیگر حمله ور می شوند و برای تسکین اعصاب و روان، روانه دکتر اعصاب و روانشناس می‌شوند. در حالی که دکتر اصلی خداوند بزرگ است ، و نسخه ی شفابخش او برای درمان نماز می‌باشد. اگر چه اینگونه افراد از ظاهر فریبنده‌ای و غرور کاذبی برخوردارند ولی حق این است که اینها در اثر عمل نکردن به نسخه شفابخش، هم روح و هم جسمشان مریض است بر همین اساس حضرت علی ( علیه السلام ) فرمود: « الهَمُّ یُذیبُ الجَسَدَ .» آتش اندوه و غم، بدن انسان را مانند فلز مذاب ، آب می کند . « الهَمَّ نِصفُ الهِرَمَ »

اثر غم و غصه انسان نیرومند را ناتوان می‌کند و در جوانی او را نیمه پیر می‌سازد. « اَفضَلُ مِن صِحَّةِ البَدَنِ تَقوَی القَلبِ » سلامتی روح و قلب ( که به وسیله ی دوری از گناه و توجه به معنویت و عبادت حاصل می شود ) بالاتر از سلامتی بدن است.

از آیات و روایات استفاده می شود که : استقامت و نماز انسان را در حل مشکلات پیروز و در برابر حوادث مقاوم می کند ، زیرا نماز ارتباط انسان را قدرت مطلق و خالق هستی برقرار می کند، و کسی هم با چنین قدرتی ارتباط داشت دیگر ترس، ناامیدی و خستگی برایش معنا ندارد.

 

 

منبع: ایکنا

انسان با وجود این چراغ هیچ وقت گم نمی‌شود


گروه معارف: حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالله بحرانی با اشاره به آیه «وَدَاعِیًا إِلَی اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَسِرَاجًا مُنِیرًا»(احزاب، 46) گفت: حضرت محمد(ص) چراغ هدایت خدا برای ما است؛ یعنی انسان با وجود این چراغ هیچ وقت گم نمی‌شود؛ یعنی اگر ما مسلمان‌ها رفتار پیامبر(ص) را نصب‌العین خود قرار دهیم و رفتار خود را با ایشان تطبیق دهیم، ما هم مصداق رحمت می‌شویم.

به گزارش بهداشت نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالله بحرانی، مدرس حوزه و دانشگاه  گفت: همان‌طور که می‌دانید خداوند تبارک و تعالی پیامبر مکرم اسلام(ص) را به عنوان رحمةللعالمین معرفی می‌کند. ما می‌توانیم تجلی رحمت بودن پیامبر اسلام را در آیات مختلف قرآن ببینیم.

وی توضیح داد: گاهی قرآن پیامبر را به عنوان «سراج منیر» و «دعوت کننده به الله» معرفی می‌کند؛ «وَدَاعِیًا إِلَى اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَسِرَاجًا مُنِیرًا»(احزاب، 46) یعنی رسول الله(ص) مردم را به اطاعت الهی نزدیک می‌کند و آنچه را خدا از بشر طالب است و چگونگی توحید را برای مردم بیان می‌کند و این می‌شود مصداق سراج منیر و دعوت کننده به سمت خدا.

این مدرس حوزه افزود: حضرت محمد(ص) چراغ هدایتی برای ما است؛ یعنی انسان با وجود این چراغ هیچ وقت گم نمی‌شود؛ یعنی اگر ما مسلمان‌ها رفتار پیامبر(ص) را نصب‌العین خود قرار دهیم و رفتار خود را با ایشان تطبیق دهیم، چنانکه قرآن فرمود: «لقد کان لکم فی رسول‌الله اسوة حسنه» ما هم مصداق رحمت می‌شویم. لذا باید یک سنخیتی با پیامبر(ص) ایجاد شود و رحمت و رفتار پیامبر(ص) را در زندگی اجتماعی خودمان تکرار کنیم.

بحرانی اظهار کرد: بنابراین پیامبر(ص) وسیله هدایت است؛ رفتار پیامبر(ص) کردار و گفتار پیامبر(ص) وسیله هدایت هستند و باید سرمشق ما قرار گیرند؛ ببینیم پیامبر اسلام(ص) در موقعیت‌ها و زمان‌های مختلف چه برخوردی داشتند ما نیز یاد بگیریم و تبعیت کنیم.

وی با اشاره به آیه «وَیَضَعُ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَالْأَغْلَالَ الَّتِی کَانَتْ عَلَیْهِمْ»(اعراف، 157) گفت: قرآن کریم در این آیه می‌فرماید: و از [دوش] آنان قید و بندهایى را که بر ایشان بوده است برمى دارد. وجود مقدس پیامبر(ص) بندهای سنگین گناه را از جان انسان‌ها باز می‌کند و آنها را به خدا نزدیک می‌سازد. پیامبر(ص) انسان را از قید غل و زنجیر و بندگی‌ها و تقالید و عادات‌های زشت آزاد کرد. پیامبر(ص) به ما یاد داد نباید بنده هواهای نفس شد. انسان باید غالب بر هواهای خود و عقل راهبر او باشد.

این مدرس حوزه و دانشگاه تأکید کرد: باید عاداتی را که پیامبر(ص) در طول عمر مبارک تلاش کرد جامعه را از آنها پاک کند، بشناسیم و احیاناً اگر مصادیق آن را در جامعه داریم کنار بگذاریم؛ جامعه بشری امروز ما نیز نیاز به این آزادی از بندهای نفسانی دارد. بازکردن انسان از قید و بند غل و زنجیرهای نفسانی مصادیق بسیاری دارد؛ آداب خرافی، عادات و رسوم نادرست و ... که باید کنار گذاشته شود و انسان در مسیر قرآن کریم و پیامبر(ص) گام بردارد.

بحرانی با بیان اینکه رفتار ما باید منعکس کننده رفتار پیامبر(ص) باشد؛ گفت: همانطور که پیامبر(ص) با رفتارش رحمةللعالمین بود و همین رفتار موجب گرایش بسیاری از افراد به اسلام شد، ما نیز باید چنین باشیم به گونه‌ای که با رفتار خود زمینه علاقه‌مندی و گرایش به دین اسلام را به وجود بیاوریم.

وی تأکید کرد: در ذیل همین عنوان رحمةللعالمین، شیعه و سنی باید به یاد بیاورند که رسول‌الله(ص) پیامبر رحمت است. وحدت‌های ما بیشتر از اختلافات ما است. پس سعی کنیم اختلافات را برای خود نگه داریم، به آنها دامن نزنیم و وحدت‌ها و یگانگی‌ها را بروز دهیم تا مصداق تام امت واحده شویم.

 

منبع: ایکنا

چگونه می‌توان از حضور بانوان در صحنه‌گردانی کربلا الگو گرفت؟


صِرف حضور بانوان خاندان پیامبر در کربلا از آن جهت که آنان کسانی بودند که جز برای انجام تکلیف الهی کاری انجام نمی‌دادند، اثبات می‌کند که زن مسلمان، مسئولیت‌هایی در اجتماع دارد.

به گزارش بهداشت نیوز، حضور پررنگ حضرت زینب کبری و دیگر بانوان خاندان پیامبر صلوات الله علیهم اجمعین در واقعه‌ی کربلا و اتفاقات پس از آن، این سؤال جدی را مطرح می­‌کند که اگر اهل بیت پیامبر اسوه و الگوی ما هستند، بانوان جامعه‌ی ما در عصر حاضر، چگونه می­‌توانند از آن حضور و آن نقش‌آفرینی بزرگ، الگو بگیرند؟ آیا کربلا در دل تاریخ مانده است یا برای دوران ما نیز ملاک عمل دارد؟

حضور زنان در ماجرای قیام امام حسین علیه السلام، دو وجهه دارد: اول، اصل حضور آن‌ها به عنوان زن در یک حرکت بی نظیر اجتماعی و تاریخ ساز و دوم، چگونگی حضور و عملکرد ایشان در کربلا و دوران اسارت.

اصل حضور
جامعه‌ی عصر امام حسین علیه السلام نیاز به اصلاح جدی داشت. جامعه‌­ای که امت پیامبر خاتم صلی الله علیه و آله بود اما از سیره و مسیر پیامبر خود زاویه گرفته بود. امام حسین علیه السلام هدف و راز قیام خود را در نامه و وصیت به محمد حنفیه چنین بیان کرد: "من خروج کردم تنها برای طلب اصلاح در امت جدم؛ می­خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم"و چنین مصلح بزرگی که مسیر تاریخ را تغییر داد، خانواده، همسر، دختران، خواهران و زنان اهل بیت را با خود همراه می‌کند در عین این­که از خطرات این راه و اسارت سخت آنان آگاه است. پس قطعاً در حضور بانوان اهل بیت در این رخداد عظیم اجتماعی، سیاسی و دینی، مصلحت و وظیفه‌ای خاص وجود داشته است.

حضور زنان در ماجرای قیام امام حسین علیه السلام، دو وجهه دارد: اول، اصل حضور آن‌ها به عنوان زن در یک حرکت بی نظیر اجتماعی و تاریخ ساز و دوم، چگونگی حضور و عملکرد ایشان در کربلا و دوران اسارت.

اسلام وقتی که می‌گوید: «والمؤمنون و المؤمنات بعضهم اولیاء بعض یأمرون بالمعروف و ینهون عن المنکر»یعنی مؤمنین و مؤمنات در حفظ مجموعه‌ی نظام اجتماعی و امر به معروف و نهی از منکر همه سهیم و شریکند؛ زن را استثناء نکرده. ما هم نمی‌توانیم زن را استثناء کنیم. مسئولیت اداره‌ی جامعه‌ی اسلامی و پیشرفت جامعه‌ی اسلامی بر دوش همه است؛ بر دوش زن، بر دوش مرد؛ هر کدامی به نحوی بر حسب توانائی‌های خودشان.

زن مسلمان، مسئولیت‌هایی در اجتماع دارد
پس صِرف حضور بانوان خاندان پیامبر در کربلا از آن جهت که آنان کسانی بودند که جز برای انجام تکلیف الهی کاری انجام نمی‌دادند، اثبات می‌کند که زن مسلمان، مسئولیت‌هایی در اجتماع دارد و باید در موقعیت‌های گوناگون وظیفه‌ی اجتماعی خود را تشخیص دهد و عمل نماید.

ارزش و عظمت زینب کبری، به خاطر موضع و حرکت عظیم انسانی و اسلامی او بر اساس تکلیف الهی است. کار او، تصمیم او، نوع حرکت او، به او این‌طور عظمت بخشید. هرکس چنین کاری بکند، ولو دختر امیرالمؤمنین (ع) هم نباشد، عظمت پیدا می‌کند. بخش عمده‌ی این عظمت از این جاست که اولاً موقعیت را شناخت؛ هم موقعیت قبل از رفتن امام حسین به کربلا، هم موقعیت لحظات بحرانی روز عاشورا، هم موقعیت حوادث کشنده‌ی بعد از شهادت امام حسین را؛ و ثانیاً طبق هر موقعیت، یک انتخاب کرد. این انتخاب‌ها زینب(س) را ساخت.

قبل از حرکت به کربلا، زینب کبری فهمید که باید این راه را برود و امام خود را تنها نگذارد؛ و رفت. نه این که نمی‌فهمید راه سختی است؛ او بهتر از دیگران حس می‌کرد. او یک زن بود؛ زنی که برای مأموریت، از شوهر و خانواده‌اش جدا می‌شود؛ و به همین دلیل هم بود که بچه‌های خردسال و نوباوگان خود را هم به همراه برد؛ حس می‌کرد که حادثه چگونه است. بعد از شهادت حسین بن علی هم که دنیا ظلمانی شد و دل‌ها و جان‌ها و آفاق عالم تاریک گردید، این زن بزرگ نوری شد و درخشید.

نحوه­ حضور
باید خوب و دقیق به صحنه‌ی کربلا و اتفاقات بعد از آن نگاه کنیم و نقش‌آفرینی بانوان را در هر تصویر، تماشا کنیم تا نزدیک‌ترین و شبیه‌ترین الگو را به سیره اهل بیت علیهم السلام برگیریم.

زمانی که هنوز خورشید وجود اباعبدالله الحسین علیه السلام بر عالمیان می‌تابد، و هنوز رسالت پیام‌آوری عاشورا بر شانه‌های زینب سلام الله علیها بار نشده است، در بزنگاه‌های دشوار کربلا، زینب پشتیبان و یاور امام خویش است. در یک موقعیت سخت، وقتی تمام اصحاب و مردان جنگی از خاندان حضرت سیدالشهدا علیه السلام به شهادت رسیدند و حضرت قصد داشت که خود به میدان برود، به خیمه گاه آمد و به زینب سلام الله علیها فرمود: «فرزند خردسالم را بیاور تا با او وداع کنم». قاعدتاً طفل شیرخوار، در دامان مادر خویش است اما چرا امام او را از عمه‌اش طلب می‌کند؟ شاید به خاطر رخداد هولناکی که لحظاتی بعد اتفاق می افتد و حضور مادر، فاجعه را سخت‌تر می‌کند و اینجاست که نقش آفرینی زینب کبری در کمک به حال امامش جلوه می‌کند. وقتی تیر حرمله طفل را به شهادت رساند، حسین علیه السلام به زینب فرمود: «بگیر کودک را».

حضور یاورانه زینب کبری در بحبوحه شهادت علی اکبر
پیش از این واقعه‌ی سخت، در ماجرای شهادت حضرت علی اکبر نیز حضور حضرت زینب در کنار امامش یاورانه بود.  در آن ساعت‌های بحرانی که قوی‌ترین انسان‌ها نمی‌توانند بفهمند چه باید بکنند، او فهمید و امام خود را پشتیبانی کرد و او را برای شهید شدن تجهیز نمود.

پس از شهادت حضرت اباعبدالله علیه السلام، اکنون زینب کبری سلام الله علیها یک اسیر جنگی است. اسیری در دست شقی­‌ترین و آلوده‌­ترین موجودات آن روزگار. اما تمام رنج‌­ها و داغ­‌ها و دغدغه­‌ها، سبب نمی‌­شود که آن بانو، مأموریت خود را فراموش کند. و آن مأموریت خطیر اجتماعی نیز سبب نمی‌­شود که روحیه زنانه و حیای زنانه­ خود را از یاد ببرد. هنگام ورود کاروان اسرا به کوفه، بر در دروازه­ی کوفه، این زن با شخصیت که در عین حال زن باقی می‌­ماند و گرانبها، خطابه‌­ای می­‌خواند.

تاریخ کربلا به این دلیل مذکر- مؤنث است که در ساختن آن، هم جنس مذکر عامل مؤثری است ولی در مدار خودش و هم جنس مؤنث در مدار خودش. این تاریخ به دست این دو جنس ساخته شد

زینب موقعیت را تشخیص داد و خطابه‌­ای خواند در نهایت عظمت. در عین حال دشمن می­‌گوید:"و لم ارَ والله خفرة قط انطق منها"یعنی شجاعت علی با حیای زنانگی درهم آمیخته بود. این است نقش زن به شکلی که اسلام می­‌خواهد؛ شخصیت در عین حیا، عفاف، عفت، پاکی و حریم. تاریخ کربلا به این دلیل مذکر- مؤنث است که در ساختن آن، هم جنس مذکر عامل مؤثری است ولی در مدار خودش و هم جنس مؤنث در مدار خودش. این تاریخ به دست این دو جنس ساخته شد.

الگوی کربلائیان به ما می‌گوید که مرزهای حضور اجتماعی یک زن، مرزهای تکلیف اوست. حضور عفیفانه با حفظ حریم شخصیت او، نه تنها بلااشکال، بلکه حتی گاهی لازم است.

 

منبع: تبیان

ادب ورود به محرم را از امام کاظم(ع) بیاموزیم


امام رضا(ع) در روایتی حالات پدر بزرگوارشان امام کاظم(ع) را در هنگام ورود به ماه محرم بیان فرموده‌اند.

به گزارش بهداشت نیوز، پیامبر اکرم صَلَی‌اللّهُ عَلَیهِ و آله وسَلّم فرمودند: إنَّ لِقَتلِ الحُسَینِ حَرارَةً فی قُلوبِ المُؤمِنینَ لاتَبرُدُ أبَدا؛ شهادت حسین سلام‌الله علیه، آتشى در دل مؤمنان درانداخته است که هرگز سرد نخواهد شد.

به همین مناسبت هر سال با رسیدن ایام ماه محرم و قرار گرفتن در آستانه عاشورای حسینی سوز و گداز محبان و شیعیان حضرات معصومین به اوج خود می‌رسد.

مصداق واقعی مؤمنان مورد اشاره در این حدیث شریف نبوی، امامان معصوم از نسل سیدالشهداء(ع) هستند که سایر مؤمنان از محبان و شیعیان آنها می‌توانند در عزاداری برای امام‌حسین(ع) به آنها تأسی کنند.

در همین رابطه امام رضا علیه‌السلام در رابطه با سیره پدر بزرگوارشان امام کاظم(ع) هنگام ورود به ماه محرم فرموده‌اند: «کانَ اَبی اِذا دَخَلَ شَهْرُ الْمُحَرَّمِ لا یُری ضاحِکاً وَ کانَتِ الْکِاَّبَةُ تَغْلِبُ عَلَیْهِ حَتّی یَمْضِیَ مِنْهُ عَشْرَةُ اَیّامٍ، فَاِذا کانَ الْیَوْمُ العْاشِرُ کانَ ذلِکَ الْیَوْمُ یَوْمَ مُصیبَتِهِ وَ حُزْنِهِ وَ بُکائِهِ و یَقُولُ هُوَ الیَومُ الَّذی قُتِلَ فیهِ الحُسَینُ صلی‌اللهُ علیه؛ روش پدرم چنان بود که هرگاه وارد ماه محرم می‌شدیم، خندان دیده نمی‌شد و غم بر او غلبه می‌یافت تا آن که 10 روز از محرم می‌گذشت، پس هنگامی که روز دهم می‌رسید، آن روز، روز مصیبت، غم و گریه پدرم بود و می‌فرمود: این همان روزی است که حسین که درود خداوند بر او باد در آن روز کشته شد».

 

 

منبع: تسنیم

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟