تبلیغات در تلکسیران

خطر ظروف پلاستیکی یک‌بارمصرف را جدی بگیریم


مطالعات متعدد پژوهشگران در گوشه و کنار جهان نشان می‌دهد مصرف مواد غذایی در ظروف پلاستیکی بر سلامت انسان تأثیرات مخربی داشته و توصیه می‌شود از مصرف این مواد اجتناب شود.

به گزارش بهداشت نیوز: مروزه مصرف مواد غذایی در ظروف بسته‌بندی‌شده پلاستیکی یا ظروف یک‌بارمصرف بسیار رایج بوده و در ایران نیز این نوع ظروف در مناسبت‌های مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند. یکی از دوره‌های زمانی که در آن شاهد رواج بسیار زیاد مصرف ظروف یک‌بارمصرف ازجمله ظروف پلاستیکی هستیم، ایام محرم است که مردم بر اساس سنت‌های دیرینه خود اقدام به پخش غذای نذری و اطعام عزاداران می‌کنند.

متأسفانه در بسیاری از موارد، برای بسته‌بندی و ارائه غذا از ظروف پلاستیک استفاده می‌شود که علاوه بر تأثیرات مخرب آن بر محیط‌زیست، برای سلامت انسان نیز مضر هستند. در این یادداشت، فارغ از عوارض و مسائل زیست‌محیطی ناشی از مصرف غذا و نوشیدنی در ظروف پلاستیکی، به بررسی تأثیرات مخرب این ظروف بر سلامت بدن انسان می‌پردازیم. توصیه می‌شود در ایام محرم به‌مانند دوران گذشته از ظروف غذاخوری عادی در هیئت‌ها استفاده‌شده و در صورت عدم امکان، سعی شود از ظروف کاغذی و گیاهی برای پخش مواد غذایی استفاده و برای حفظ سلامت خود و دیگران، از ظروف پلاستیکی استفاده نشود.

نتایج پژوهش‌های انجام‌شده توسط دانشمندان نشان می‌دهد که مصرف مواد غذایی در ظروف پلاستیکی از همان ابتدای دوران جنینی بر سلامت انسان تأثیرات سو داشته و این در حالی است که امروزه اکثر ظروف غذایی ما از بطری تا سینی‌های سالاد و لیوان از پلی کربنات پلاستیک ساخته می‌شوند که دارای برخی از مواد شیمیایی زیست فعال مانند بیسفنول و فتالات هستند. این مواد به‌ویژه در مجاورت با حرارت آزادشده و پس از مصرف، با هورمون‌های بدن انسان ترکیب می‌شوند. تحقیقات انجام‌شده در اوایل سال جاری نشان داد که بیش از 90 درصد از آب بطری از مارک‌های پیشرو در جهان با میکروپلاستی آلوده شده است.

از سوی دیگر در بیشتر موارد میزان برومات موجود در آب‌های بسته‌بندی بالاتر از حد استاندارد است. در این پژوهش‌ها که توسط مرکز مطالعات غیرانتفاعی اورب مدیا (Orb Media) در ایالات‌متحده آمریکا و به‌طور بین‌المللی انجام‌شده 250 نمونه شرکت‌های تولیدکننده آب‌معدنی در 9 کشور جهان ازجمله آمریکا، برزیل، چین، اندونزی و هندوستان موردبررسی قرار گرفت. در این مطالعات مشخص شد که آلودگی گسترده با بقایای پلاستیکی ازجمله پلی‌پروپیلن، نایلون و پلی‌اتیلن ترفتالات (PET) در 93 درصد محصولات بررسی‌شده وجود دارد. این ذرات پلاستیکی دربسته‌های مختلف آب‌معدنی در اندازه‌ها و میزان مختلفی از صفر تا ده هزار قطعه میکرو پلاستیک دیده شد.

بر اساس این مطالعات، خوردن یک لیتر آب بسته‌بندی‌شده می‌تواند ده‌ها هزار ریز پلاستیک را وارد بدن انسان کند. این ذرات به‌طور متوسط 100 میکرون بوده و با عنوان میکرو پلاستیک microplastics شهرت دارند.

ترکیب این مواد با هورمون‌ها موجب بر هم خوردن تعادل طبیعی بدن شده و خطرات متعددی در پی خواهد داشت. یکی از این تأثیرات مخرب بر غدد درون‌ریز داخلی بوده و شواهدی متعدد وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف مواد غذایی در ظروف پلاستیکی طیفی از اثرات مخرب بر سلامت، ازجمله افزایش خطر ابتلا به چاقی و دیابت و مشکلات تولیدمثل را در پی دارد.

تام نلتنرر (Tom Neltner)، مدیر سیاست مواد شیمیایی صندوق حمایت از محیط‌زیست، در این رابطه گفت: هر ارگان یا سیستم در حال رشد در جنین یا کودک در صورت مواجه‌شدن با این مواد پلاستیکی می‌تواند دچار مشکل و اختلال شود.

به همین دلیل یک گروه متخصص اطفال از آکادمی پزشکی کودکان آمریکا در ماه ژوئیه، به خانواده‌ها برای محدود کردن استفاده از ظروف غذای پلاستیکی هشدار داده و خواستار نظارت و اصلاحات در این زمینه شدند.

از سوی دیگر مطالعات انجام‌شده توسط تیمی مشترک از پژوهشگران هندی و آمریکائی نشان می‌دهد وجود مواد پلاستیکی در بدن موجب بالا رفتن خطر زایمان زودرس می‌شود. طی مطالعات انجام‌شده در این رابطه؛ محققان نقش بیس فنل A و یا BPA را در سطح خون به‌عنوان عامل اصلی این عارضه معرفی کردند.

در بررسی‌های انجام‌شده سطح بی پی ای در خون زنانی که از ظروف غذای پلاستیکی استفاده و به‌وسیله ماکروویو اقدام به گرم کردن این ظروف می‌کنند بیش از زنان دیگر است. همچنین نمونه ادرار و مایع آمونیاک جمع‌آوری‌شده از جنین مادران یادشده در بالا نشانگر افزایش غلظت BPA در خون آن‌ها است که از دلایل اصلی زایمان پیش از موعد و تولد کودکان نارس تلقی می‌شود.

در مطالعات دیگری، پژوهشگران سوئدی دریافتند، ماده شیمیایی DEHP باعث کاهش تحرک اسپرم در مردان شده که این مسئله باروری آن‌ها را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

طبق تحقیقات انجام‌شده اخیر، مردانی که در معرض ماده شیمیایی DEHP (بیس (2-اتیل‌هگزیل) فتالات Bis(2-ethylhexyl) phthalate) قرار می‌گیرند، دچار کم‌تحرکی اسپرم می‌شوند بنابراین ممکن است این مسئله باروری‌شان را تحت تأثیر قرار دهد.

لازم به توضیح است که فتالات یک اصطلاح علمی برای گروهی از مواد بر اساس اسید فتالیک بوده که برخی از آن‌ها مشکوک به تجزیه‌کنندگان درون‌ریز هستند. بسیاری از فتالات در پلاستیک‌های نرمی که در محیط روزمره ما به‌کاررفته دیده می‌شود که از آن جمله می‌توان به ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی، کاغذدیواری، صندل، لاک ناخن، عطر، کف‌پوش، فرش و غیره اشاره کرد.

در سال 2012، محققان دانشگاه هاروارد مطالعاتی را انجام دادند که اثرات BPA بر رشد تخمک‌های میمون‌های ماده موردبررسی قرار گرفت. تغذیه میمون‌ها با مواد دارای BPA به دانشمندان نشان داد که این ماده می‌تواند منجر به کاهش کیفیت تخمک و کاهش باروری در میمون‌های ماده شود. نتایج آزمایش‌های مشابهی در سال‌های 2008 و 2009 نیز به‌طور خاص به تأثیر فتالات و پلی وینیل کلراید (یا PVC) بر آسم و آلرژی‌ها پرداخته و تأثیرات ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی را بر این بیماری‌ها اثبات کرده است. بر اساس این تحقیقات همچنین مشخص شد وجود این مواد و به‌ویژه فتالات در رژیم غذایی موش‌ها منجر به کاهش نرخ باروری موش‌های نر می‌شود.

دکتر فردریک ووم سال (Frederick Vom Saal)، یک متخصص غدد درون‌ریز و استاد در دانشگاه میسوری نیز در مطالعات خود به این نتیجه رسید که وجود ریز پلاستیک‌ها حتی به میزان یک تریلیونم در رژیم غذایی موجب اختلالات هورمونی می‌شود.

سینا پرس

مقاومت به درد در چه کسانی بیشتر است؟


چرا کمر درد یا آسیب زانو برای یک نفر تنها باعث درد خفیف و برای دیگری همراه با درد شدید و طاقت فرساست؟ مقاومت هر کس نسبت به درد منحصر به خودش است و با دیگران فرق می کند و تحت تاثیر فاکتورهای فیزیولوژیکی شگفت انگیز و همچنین فاکتورهای روانشناسی قرار دارد که انسان می تواند تلاش کند آنها را تحت کنترل خود در آورد.

به گزارش بهداشت نیوز:

احساس درد

برای احساس درد دو مرحله وجود دارد. مرحله اول بیولوژیکی است؛ بعنوان مثال سر درد بتدریج شروع می شود. این احساس به مغز علامت می دهد که بدن دچار مشکل شده است. در مرحله دوم، مغز درد را درک می کند. آیا این احساسات را نادیده می گیریم و به فعالیت هایمان ادامه می دهیم یا همه کارها را متوقف کرده و بر آنچه به ما آسیب رسانده تمرکز می کنیم؟
تجربیات گذشته و ناخوشی های روحی بر احساس شخصی درد در افراد تاثیر می گذارد.

مدیریت درد و ادراک افراد از علایم، چالشی بزرگ در کشوری است که میلیونها نفر با شروع صبح اظهار می کنند که در طول شب گذشته، نوعی از درد را تجربه کرده اند. در پژوهشی که در آمریکا صورت گرفت 30 درصد بزرگسالان 45 تا 64 ساله، 25 درصد از بزرگسالان 20 تا 44 ساله و 21 درصد از بزرگسالان 65 سال و مسن تر گفته بودند درد مداوم و پایداری را تجربه کرده اند.
در این مطالعه، زنان بیشتری نسبت به مردان گزارش درد داشتند (27/1 درصد در مقایسه با 24/4 درصد)، اگرچه مقاومت بیشتر به درد در زنان نسبت به مردان همچنان مورد بحث علمی است.

 

افزایش درد

درد، بار احساسی، فیزیکی و اقتصادی سنگینی بر یک کشور وارد می کند. درد مزمن، هزینه های مراقبت سلامت را افزایش داده و درآمد و تولید را کاهش می دهد.
احساس درد در کشور ما نیز رو به افزایش است. جمعیت کشور مسن تر شده و بیشتر مردم جامعه گرفتار اضافه وزن هستند و این هر دو عاملی است که دردهای مزمن را تشدید می کند.

 

عامل مقاومت به درد

مقاومت به درد تحت تاثیر احساسات، بدن و سبک زندگی افراد است. از عواملی که بر مقاومت به درد تاثیر دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افسردگی و اضطراب می تواند حساسیت فرد را به درد بیشتر کند

  • ورزشکاران نسبت به کسانی که ورزش نمی کنند می توانند درد بیشتری احساس کنند.

  • کسانی که سیگار می کشند یا اضافه وزن دارند، درد بیشتری احساس می کنند.

فاکتورهای بیولوژیکی مثل ژنتیک، آسیب هایی چون آسیب نخاعی و همچنین بیماری های مزمن مثل دیابت که باعث آسیب عصبی می گردد نیز بر میزان مقاومت ما به درد تاثیر می گذارند.
از عوامل بیولوژیکی موثر بر مقاومت به درد می توان به موارد دیگری نیز اشاره کرد. بعنوان مثال، مطالعات اخیر نشان داده است که یک طرف بدن شما ممکن است نسبت به طرف دیگر، درد متفاوت تری احساس کند.

در مطالعه ای که در دسامبر 2009 در مجله Neuroscience Letters منتشر شد مشخص گردید که آن دسته از شرکت کنندگان در مطالعه که راست دست بودند، قادر بودند درد بیشتری را در دست راستشان نسبت به دست چپ، تحمل کنند. این مطالعه همچنین نشان داد که زنان نسبت به مردان حساسیت بیشتری نسبت به درد دارند؛ اما زنان و مردان در توانایی مقاومت در برابر شدت درد برابر بودند.

دست غالب هر فرد؛ مثلا دست راست در افراد راست دست، درد را با سرعت و دقت بیشتری نسبت به دست غیر غالب تفسیر می کند و این می توان توضیحی باشد بر اینکه چرا طرف غالب بدن می تواند درد را بیشتر تحمل کند. همچنین غلبه دست ممکن است با طرفی از مغز که درد را تفسیر می کند، در ارتباط باشد.

 

قرمزی مو و حساسیت به درد

یکی دیگر از عوامل شگفت انگیز موثر بر مقاومت به درد این است که رنگ مو ممکن است انعکاسی از مقاومت به درد باشد. در سال 2009، محققان در مجله American Dental Association نشان دادند که افراد مو قرمز حساسیت بیشتری به درد دارند و ممکن است در اعمال دندانپزشکی نیاز به بیهوشی بیشتری داشته باشند.

چرا موقرمزها خاصند؟ محققان بر این باورند که موقرمزها در ژنی به نام گیرنده ملانوکورتین-1 یا melanocortin-1 receptor که عامل قرمزی مو است، جهش دارند. این ژن متعلق به گروهی از گیرنده ها است که گیرنده های درد در مغز هستند. محققان می گویند که به نظر می رسد جهش در این ژن خاص بر حساسیت به درد، تاثیر گذاشته است.
به گفته کارشناسان در بدن ما گیرنده های مختلفی برای درد وجود دارد و این گیرنده ها به درد پاسخ متفاوتی می دهند؛ خواه استامینوفن مصرف کنید یا آسپرین.

 

در مدیریت درد کوشا باشید

ساختار بیولوژیکی یک فرد بر افزایش مقاومت او به درمان درد موثر است؛ به این معنا که درمانی که یک بار موثر بوده، دیگر در تسکین درد آنچان کارگر نخواهد بود. این می تواند یک چرخه غلط ایجاد کند. شما در مواجهه با درد داروی بیشتری مصرف می کنید و مقاوم تر می شوید و فعالیتتان کمتر شده و دوباره درد بیشتری خواهید داشت.
ما نمی توانیم گیرنده های ژنتیکی مان را تغییر دهیم، یا حتی رنگ مو یا دست غالبی که با آن می نویسید و بر حساسیت به درد تاثیر گذار است. با اینحال، روش های کنار آمدن با درد وجود دارد که می تواند بر ادراک مغز از درد تاثیر بگذارد.

محققان در تلاشند تا تفسیر فیزیولوژیکی از درد را با آموزش و تربیت دوباره ذهن، تغییر دهند. شما می توانید درک درد را در مغز تغییر دهید. البته نمی توان درک درد در اعصاب را تغییر داد.
درمانهای جایگزین مثل تکنیک های ریلکسیشن و بیوفیدبک به مردم آموزش می دهد چگونه ذهن را از توجه به درد منحرف کنند.
کسانی که از درد رنج می برند می توانند با یادگیری تکنیک های ریلکسیشن مثل تنفس عمیق به هنگام تولد نوزاد، به خود قدرت بیشتری دهند. وقتی درد شروع می شود، فکر کردن ورای مسائل بسیار کمک کننده است. مدیتیشن، پرت کردن حواس و تفکر مثبت روشهایی هستند که افراد به کار می برند تا درد را کمتر کنند.

بهپو

وقتی لاغر می‌شوید چربی‌ها کجا می‌روند؟


در مقاله‌ای که سال 2014 توسط دانشمندان استرالیایی تهیه شده بود، با بررسی حدود 10 کیلوگرم چربی از بین رفته بدن مشخص شد که 8?4 کیلوگرم این ماده به کربن دی‌اکسید تبدیل شده و از طریق بازدم خارج می‌شود، باقی مانده آن هم به شکل آب و از طریق ادرار و عرق کردن دفع می‌شود.

به گزارش بهداشت نیوز: به طور کلی می‌توان گفت که چاق شدن با تبدیل پروتئین و کربوهیدرات اضافی مصرف‌شده توسط فرد، به ترکیب تریگلیسرید اتفاق می‌افتد. این ترکیب از کربن،‌ هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده و به صورت قطرات چربی، داخل سلول‌های مخصوص ذخیره این ماده نگه‌داری می‌شود. برای کاهش وزن هم این تری گلیسریدها باید شکسته شده و کربن آن‌ها از ساختار خارج شوند.

طبق گزارش «گجت‌نیوز»، البته همانطور که ‌میرمن می‌گوید از اطلاعات به دست آمده نمی‌توان این نتیجه را گرفت که با بیشتر نفس کشیدن می‌توانیم زودتر لاغر شویم؛ درواقع ورزش کردن و جدا کردن کربن موجود در سلول‌های چربی با فعالیت، همچنان اتفاقی ضروری است.

 

منبع: فارس

درد دست چپ، علل و علائم شایع


اگر درد دست و بازو داشته باشید اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که این درد ناشی از صدمه است. اما درد در یک بخش از بدن گاه معانی دیگری دارد. بعنوان مثال درد دست چپ ممکن است به دلیل صدمه مفصل، عصب تحت فشار یا بیماریهای قلبی باشد.

به گزارش بهداشت نیوز: به دلیل صدمه مفصل، عصب تحت فشار یا بیماریهای قلبی باشد.
 

1- حمله قلبی

حمله قلبی در واقع مرگ یا آسیب بخشی از عضله قلب به دلیل کمبود اکسیژن است.
حملات قلبی اغلب زمانی اتفاق می افتند که عروق کرونر قلب به دلیل افزایش کلسترول و جرم‌های چرب باریک می‌شوند. اگر بخشی از این پلاک یا جرم بشکند و از دیواره شریان رها شود، می‌تواند جریان خون غنی از اکسیژن به قلب را قطع کند و به یک حمله قلبی منجر شود.
درد دست چپ یکی از شایع‌ترین علائم حمله قلبی است؛ این امر شاید عجیب به نظر برسد، زیرا عضلات بازو آسیب ندیده‌اند.
با این وجود عصب‌هایی که از قلب نشات می‌گیرند و عصب‌هایی که از بازو می‌آیند، هر دو به یک سری سلول‌های مغزی سیگنال ارسال می‌کنند؛ به عبارت دیگر، مغز در مورد منبع درد گیج می‌شود.
این وضعیت که 'درد ارجاعی' خوانده می‌شود، چرایی این موضوع را توضیح می‌دهد که در پی وقوع حمله قلبی، ممکن است فرد تنها درد بازو و نه درد قفسه سینه را احساس کند.
انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که اگر درد ناگهانی بازوی چپ در عرض چند دقیقه تشدید و یا با یکی از علائم زیر همراه شد، فوری با اورژانس تماس گرفته شود:

    احساس ناراحتی در ناحیه وسط قفسه سینه که بیشتر از چند دقیقه طول بکشد یا این که برطرف شود و دوباره باز گردد.

    درد، بی حسی یا سایر ناراحتی‌های غیرمعمول در پشت، گردن، فک یا قسمت پایین شکم.

    تنگی نفس همراه با درد قفسه سینه یا بدون آن

    سوء هاضمه

    تهوع یا استفراغ

    سبکی سر

    عرق ناگهانی سرد یا گر گرفتگی

با این حال، ناراحتی قفسه سینه شایع‌ترین علامت حمله قلبی در مردان و زنان است. این درد به شکل فشار، سنگینی، احساس سیری، سوزش یا درد تدریجی بروز می‌کند.
با این حال، زنان در قیاس با مردان بیشتر احتمال دارد که علائمی را بدون درد معمولی قفسه سینه یا درد بازو تجربه کنند. این علائم اغلب در نتیجه یک سوء هاضمه ویروسی یا استرس به وجود می‌آیند.
اگر فردی هر گونه ترکیب ناگهانی و نامترقبه از علائم تهوع، استفراغ، تنگی نفس، یا درد در قسمت تحتانی شکم، پشت، یا فک را تجربه کند باید فوراً با اورژانس تماس بگیرد.

2- آنژین

آنژین به یک ناراحتی یا درد اطلاق می‌شود و زمانی احساس می‌شود که قلب اکسیژن کمتر از نیاز خود دریافت می‌کند؛ علائم این وضعیت به همراه درد دست چپ، می‌تواند در شانه‌ها، گردن، پشت یا فک احساس شود. آنژین همچنین می‌تواند مانند سوء هاضمه احساس شود؛ با این حال آنژین یک حمله قلبی نیست اما علامتی از یک مشکل قلبی است. این وضعیت بیشتر در نتیجه مسدود یا باریک شدن رگ‌های کرونری روی می‌دهد.
 

3- بورسیتپ

بورسیتپ عارضه التهاب بورس ها گفته می شود. بورس یک کیسه ظریف بافتی است که موجب تسهیل حرکت تاندون ها میشود. بورسیت شانه اغلب به دلیل انجام حرکات تکراری با این مفصل ایجاد می گردد. خطر بورسیت با افزایش سن بیشتر می شود.
درد با حرکت شانه یا دراز کشیدن روی بازو یا شانه تشدید می شود. ممکن است نتوانید شانه خود را کامل بچرخانید. از دیگر علائم بورسیت شانه سوزش و سوزن سوزن شدن است.
 

4- شکستگی استخوان

با وجود درد گاه هیچ علامت بارزه ای که نشان دهنده شکستگی استخوان در بازو یا مچ فرد باشد، وجود ندارد. شکستگی استخوان بازو، مچ یا دست باعث بروز دردی می شود که با حرکت دادن بدتر می گردد. حتی ممکن است ظاهر بازو طبیعی اما دچار شکستگی باشد.
 

5- فتق دیسک

دیسک ها صفحاتی الاستیک بین استخوان های ستون فقرات هستند و نیروی ضربات وارد به ستون فقرات را جذب می کنند. در فتق دیسک گردن، دیسک ها از هم گسیخته شده و بر اعصاب گردن فشار وارد می آید.
درد ممکن است در گردن شروع شود، در شانه ها ادامه یابد و به بازوها انتشار پیدا کند. بی حسی، سوزن سوزن شدن و احساس سوزش در بازوها از علائم دیگری است که بیمار حس می کند. درد ممکن است با حرکت بدتر شود
 

6- پارگی روتاتور کاف

بلند کردن جسم سنگین یا انجام حرکات تکراری می تواند باعث پارگی تاندون روتاتور کاف شانه شود. این وضعیت بطور چشمگیری باعث ضعیف شدن شانه می شود و فرد از عهده انجام وظایف روزانه اش برنمی آید.
درد ناشی از صدمه روتاتور کاف وقتی فرد به پهلو دراز می کشد بیشتر خودش را نشان می دهد. وقتی فرد بازویش را به شکل خاصی حرکت می دهد دردش بیشتر می شود. همچنین این وضعیت باعث ضعیف تر شدن هرچه بیشتر بازو می شود. دامنه حرکتی بازو نیز کاهش می یابد.
 

7- پیچ خوردگی و کشیدگی

پیچ خوردگی به معنای کشیدگی یا پارگی لیگامنت است. پیچ خوردگی بازو مثلا وقتی که فرد زمین می خورد و با بازو روی زمین می آید اتفاق می افتد. کشیدگی به چرخش یا کشیده شدن تاندون یا عضله می گویند. مثلا وقتی جسمی را با حالت بد بدن بلند می کنید یا از عضلات زیاد کار می کشید دچار کشیدگی می شوند.
از علائم شایع پیچ خوردگی و کشیدگی کبودی، تورم و ضعف است.
 

8- تاندنیت

تاندیت، التهاب یا تحریک تاندون را می گویند؛ رشته های فیبری ضخیمی که عضله را به استخوان متصل می کنند. این وضعیت باعث درد و حساسیت به درد در قسمت خارجی مفصل می گردد. تاندنیت شانه یا آرنج می تواند باعث درد بازو شود. خطر تاندنیت با افزایش سن بیشتر می شود.
علائم تاندینت شبیه به علائم بورسیت است.
 

9- سندرم خروجی قفسه سینه

سندروم خروجی قفسه سینه به گروهی از اختلالات گفته می شود که در آن رگ های خونی یا اعصاب در فضای بین استخوان ترقوه و اولین دنده (خروجی قفسه سینه یا توراسیک اوتلت) تحت فشار قرار می گیرند. این عمل باعث بروز درد در شانه ها و گردن و بی حسی انگشتان می شود.
 

درمان

درد بازو و شانه زندگی را به خطر نمی‌اندازند اما درمان زودهنگام این درد می‌تواند به بافت یا استخوان اجازه دهد تا قبل از وارد شدن آسیب بیشتر به آنها، درمان شوند.
درصورتیکه پزشکان اورژانس تشخیص دهند که درد بازو علامت حمله قلبی یا یک انسداد شریانی است، فوراً وارد عمل می‌شوند.
مبتلایان به حمله یا آنژین قلبی، باید تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کنند. این تغییرات ممکن است شامل ترک سیگار، کم کردن وزن، آغاز یک برنامه ورزشی یا تنظیم رژیم غذایی برای برخورداری از قلب سالم‌تر باشد.
تجویز داروهای کاهش کلسترول، رقیق کننده خون یا فشار خون نیز از روش‌های درمانی احتمالی است.
چنانچه بورسیت، تاندنیت و پارگی روتاتور کاف بدون درمان رها شوند باعث عوارضی چون شانه یخ زده خواهند شد که درمان به مراتب سخت تری دارند. اگر نمی توانید بطور کامل شانه، آرنج یا مچ خود را بچرخانید حتما به پزشک مراجعه کنید. درمان زود هنگام از بدتر شدن اوضاع پیشگیری خواهد کرد.
برای پیچ خوردگی و کشیدگی به دست خود استراحت داده و آن را بالا نگه دارید. روزی چندبار روی موضع درد کمپرس سرد بگذارید. داروهای ضد درد بدون نسخه نیز به تسکین درد کمک می کنند.
با اینکه اغلب بیماریهایی که برشمردیم زیاد جدی نیستند اما درصورتیکه بدون درمان رها شوند می توانند جدی شوند. بنابراین مراجعه به پزشک و پیگیری درمان در بهبود هرچه سریع تر شما کمک زیادی خواهد کرد.

بهپو

شخصیت شما از کدام نوع است؟


محققان چهار نوع شخصیت را بر اساس پنج ویژگی برونگرایی، گشودگی، سازگاری، وظیفه‌شناسی و روان-رنجوری در افراد معرفی کردند.

به گزارش بهداشت نیوز:  محققان دانشگاه نورث‌وسترن با استفاده از اطلاعات بیش از 1?5 میلیون نفر توانستند چهار نوع شخصیت متمایز که شامل شخصیت معمولی، محتاط، خود محور و رل‌مدل(اسوه) را شناسایی کنند.

به گزارش ساینس،نتایج این بررسی برای استخدام مدیران و ارائه‌کنندگان خدمات درمانی در بخش روان موثر است. محققان با استفاده از صفاتی مانند روان‌رنجوری، چهار نوع شخصیت اصلی را نشان دادند.

شخصیت متعادل

افرادی که ویژگی روان‌رنجوری و برونگرایی دارند، معمولا در شخصیت متعادل قرار دارند، این افراد معمولا خصوصیت گشودگی را کمتر دارند، محققان عنوان کردند که این نوع شخصیت معمولا بیشتر شایع است.

شخصیت محتاط

این نوع شخصیت ثبات عاطفی دارد، اما صفت گشودگی و روان‌رنجوری را ندارد. این افراد برونگرا نیستند، اما وظیفه‌شناس و سازگار هستند.

شخصیت رل‌مدل

این نوع شخصیت، صفت روان رنجوری را کمتر داشته، اما بقیه صفات را دارد. شخص رل‌مدل، فردی است که در یک نقش خاص رفتاری یا اجتماعی برای شخص دیگری به عنوان یک مدل و الگو عمل کرده و دیگران به ویژه افراد کم سن‌تر از او تقلید و پیروی می‌کنند.

این نوع شخصیت در افراد با سن بالا بیشتر دیده می‌شود. افراد رل‌مدل، معمولا ایده‌های جدید دارند و قابل اعتماد هستند و معمولا رهبران خوبی هستند که  مسئولیت‌پذیری درآن‌ها شاخص بوده و زندگی با آن‌ها آسان است. زنان نسبت به مردان بیشتر دارای شخصیت رل‌مدل هستند.

شخصیت خودمحور

افراد با شخصیت خودمحور، معمولا برونگرا هستند و ویژگی گشودگی، وظیفه‌شناسی و سازگاری در آن‌ها بسیار پایین است. این افراد معمولا با دیگران کنار نمی‌آیند و در زنان و مردان هم دیده می‌شود. در میان مردان و زنان، تعداد افراد خودمحور با سن کاهش می‌یابد.

این مطالعه در مجله Nature Human Behavior منتشر شده است.

 

منبع: ایسنا

ترفند های ورزشی برای پیشگیری از آلزایمر


نتایج مطالعات نشان داده است ورزش منظم تاثیرات بسزایی؛ چه در افزایش حافظه و پیشگیری از ابتلا به فراموشی و آلزایمر و چه در بهبود مبتلایان به «آلزایمر» دارد.

به گزارش بهداشت نیوز: به طور کلی، مزایای انجام منظم ورزش در این افراد عبارتند از افزایش سطح سلامت قلبی - عروقی، کاهش میزان حملات سقوط و کاهش شکستگی ها و افزایش سطح سلامت عمومی و اعتماد به نفس. به علاوه، ورزش سبب کاهش سرعت پیشرفت آلزایمر و فراموشی و ناتوانی فیزیکی مرتبط با آلزایمر می شود و احتمال بستری شدن در بیمارستان یا انتقال افراد به مراکز نگهداری سالمندان را کاهش می دهد. طبق تحقیقات چاپ شده در مجله علمی انجمن بین المللی روانپزشکی « IPA» تمرینات تنفسی همراه تمرین گروهی موجب بهبود و درمان آلزایمر و همچنین افزایش تعادل و پیشگیری از افتادن، کمک به بهبود راه رفتن و افزایش سرعت آن می شود.
 

کدام ورزش برای مبتلایان به آلزایمر مفید است؟

داشتن یک سبک زندگی فعال برای همه، از جمله مبتلایان به آلزایمر، مفید است. اگر چه با ورزش نمی توان این بیماری را درمان کرد، اما در بهبود روحیه، اعتماد به نفس و عزت نفس فرد نقش دارد. همچنین ورزش منجر به کاهش خطر بیماری قلبی، برخی از انواع سرطان و سایر بیماری ها می شود. بسیاری از فعالیت ها کم شدت هستند و برای مفاصل قابل تحملند، همچنین برای سالمندان جنبه سرگرمی دارند.

شروع کن!

یک مبتلا به آلزایمر به چه اندازه فعالیت جسمی نیاز دارد؟ این مساله به ویژگی های شخصی فرد و شدت پیشرفت بیماری او بستگی دارد. از آنجا که این بیماران دچار عارضه ای جدی هستند، ابتدا باید با پزشک مشورت کنید. احتمالا، دکتر با ورزش کردن بیمار شما موافقت خواهد کرد. با آرامش آغاز کنید، در اوایل کار، جلسات 10 دقیقه ای کافی است. از ورزش یک فعالیت سرگرم کننده بسازید و در آن افراط نکنید.

خودتو گرم کن!

فعالیت های سبکی مانند پیاده روی یا کشش ملایم، مفاصل و عضلات را آماده می کنند. اگر برقراری تعادل برای بیمارتان مشکل است، گرم کردن را در حالت نشسته انجام دهید. به عنوان مثال، پاها را ضربدری روی هم بیندازید و مچ پا را 10 مرتبه در هر جهت بچرخانید. حواستان باشد هر چیزی که ممکن است باعث لغزش یا آسیب شود از روی زمین بردارید؛ مانند کتاب و مجله، اسباب بازی و سیم لوازم الکتریکی.

تای چی دل انگیز، یادت نره!

تای چی شامل مجموعه ای از حرکات ملایم و کششی است که به وضوح فکر و تقویت حافظه کمک می کند. علاوه بر این، این ورزش برای بیماران مفصلی آسان است و می توان در داخل منزل آن را انجام داد. همچنین تعادل و قدرت عضلانی را بهبود می بخشد.

گل های باغچه منتظرتن!

باغبانی یک راه عالی برای فعالیت در خارج از منزل است. این کار حواس را تحریک می کند، انگیزه و هدف ایجاد می کند و برای دوست داران گل و گیاه یک فعالیت خاطره ساز محسوب می شود. زمانی را که در انتظار پرورش گل و گیاهتان صرف می کنید استرس و فشار خون را پایین می آورد.

بپر تو آب!

ورزش های آبی از هر نوع و شکلی که باشند، یک انتخاب عالی هستند. ورزش در آب برای مفاصل مفید است و فعالیتی آرامش بخش محسوب می شود. ورزش های آبی برای قلب مفیدند و با ایجاد مقاومت قدرت بدنی را افزایش می دهند. در ضمن استخر محل خوبی برای معاشرت های اجتماعی است.

ذهنتو آروم کن!

یوگا باعث کاهش استرس و افزایش قدرت و انعطاف پذیری می شود. محققان UCLA دریافتند افرادی که به مدت 3 ماه یوگا را ادامه می دهند، حافظه شان بهتر از کسانی که دیگر «تمرینات تقویت حافظه»، مانند حل جدول را انجام می دهند کار می کند.  با اینکه افرادی که در این مطالعه حضور داشتند هنوز آلزایمر نداشتند، اما علایمی داشتند که خطر آلزایمر را بالا می برد. این شرکت کنندکان با انجام یوگا کمتر دچار افسردگی، استرس و اضطراب می شدند.

پای پیاده راه برو!

پیاده روی کمک می کند تا از بیماری های قلبی، دیابت و بسیاری دیگر از بیماری ها دور بمانید. همچنین حافظه و مهارت تفکر را بهبود می دهد. پیاده روی روزانه یک تکنیک عالی برای تقویت قوا است. کسانی که در مراحل ابتدایی آلزایمر قرار دارند می توانند بیشتر از مبتلایان به مراحل پیشرفته راه بروند. برای داشتن اوقات خوش پیاده روی را با یک دوست انجام دهید.

جست و خیز کن!

ورزش هوازی موجب تقویت جریان خون به قسمت هایی از مغز می شود که به حافظه مربوطند. همچنین باعث کاهش افسردگی و اضطراب می شود و خلق و خو را بهبود می بخشد. هر چیزی که باعث می شود ضربان قلب سریعتر شود ورزش محسوب می شود. اگر بیمار شما در مراحل اولیه آلزایمر باشد، احتمالا ورزش هایی که باعث تعریق می شونند هم می توانند مفید باشند. برای مبتلایان به در مراحل پیشرفته چیزی شبیه به رقص هم می تواند موثر باشد.

نشسته هم میشه ورزش کرد!

حتی اگر بیمار شما از لحاظ جسمی دچار دشواری است، هنوز هم می تواند ورزش کند. مساله اصلی خلاقیت است. فرد می تواند در حالت نشسته انواع ورزش ها را انجام دهد. مثلا دست های خود را به سینه بچسباند و نیم تنه اش را بچرخاند. دستش را بالا ببرد و پاهایش را بکشد. همچنین می تواند صندلی را با دستان خود فشار دهد. بعضی ها هم دوست دارند هوا را با دستانشان به عقب فشار دهند.

برنامه منظم داشته باش!

پیری از راه خواهد رسید، به ویژه هنگامی که یک عارضه پزشکی مهم برایتان پیش می آید. برای به عقب انداختن ناخوشی های ناشی از پیری از همین الان دست به کار شوید. برنامه ورزشی را به عادتی غیر قابل تغییر تبدیل کنید. سعی کنید حداقل 5 روز در هفته به مدت 30 دقیقه، ورزش کنید. اگر این کار به دلیل آلزایمر امکان پذیر نیست، به یاد داشته باشید که ذره ای فعالیت بهتر از سکون مطلق است.

بهپو

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟