گروه خبری سیاسی

پزشکیان: زندگی‌ام را معاوضه می‌کنم


گروه سیاسی: رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی روز استیضاح وزیر رفاه را یک روز تلخ در مجلس توصیف کرد و گفت: به باور من در این روز شاهد دفن اخلاق بودیم.
پزشکیان: زندگی‌ام را معاوضه می‌کنم
محمدرضا عارف نماینده مردم تهران در صفحه توئیتر خود نوشت: «آنچه که در جریان استیضاح وزیر رفاه در مجلس رخ داد یکی از روزهای تلخ مجلس دهم را رقم زد و به باور من در این روز شاهد دفن اخلاق بودیم. امیدوارم در آینده شاهد اینگونه اتفاقات تلخ در مجلس نباشیم.»
گفتنی اینكه، روز چهارشنبه گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی با استیضاح علی ربیعی وزیر کار و رفاه اجتماعی، به او رای اعتماد ندادند.
 
پزشکیان به پورابراهیمی: زندگی‌ام را معاوضه می‌کنم
دكتر مسعود پزشکیان در خصوص اتهاماتی که علیه خانواده وی در جلسه استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح شد، اظهار داشت: زندگی افرادی که حرف از حق و عدالت می‌زنند را باید نگاه کنیم که چقدر با حق و عدالت تطابق دارد. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: چه کسی حاضر است اجازه بدهد که از وضعیت زندگی‌اش فیلم بگیرند و آن را به مردم نشان دهند؟ من حاضر هستم از هر شخصی و از هر جایی از زندگی من فیلم بگیرند و منتشر کنند. آیا دیگران نیز جرات دارند خانه، فرزندان، زندگی خود و حتی افرادی که اطرافشان حضور دارند، را نشان دهند؟ بیایید نشان دهید که بچه‌های من، برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من چگونه زندگی می‌کنند و چند نفر از برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بیکار هستند؟من معاون وزیر، وزیر، رئیس دانشگاه و نماینده و نایب رئیس مجلس بوده‌ام، بیایید ببینید که خانواده من چگونه زندگی می‌کنند و بعد افرادی که مدعی هستند، چگونه زندگی می‌کنند؟ آیا اصلا جرات دارند زندگی خود و خانواده‌شان را نشان دهند؟.

اهم اظهارات پزشکیان به شرح زیر است:
دخترم نیز مدرک کارشناسی ارشد شیمی خود را از دانشگاه شریف اخذ کرده و کارمند جم است که این همه داد و بیداد کردند، دخترم حدود 6 سال پیش کارمند جم شده و حدود 4 میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند.من نمی‌دانستم چقدر حقوق دریافت می‌کند وقتی که برخی افراد مسائلی را گفتند از دخترم پرسیدم که تو 10 میلیون حقوق می گیری؟ گفت نه، به تازگی حدود 4 میلیون حقوق دریافت می‌کنم.
از دخترم پرسیدم که معاون جم هستی؟ گفت نه من مسئول یک پروژه‌ای هستم و بعد از اتمام پروژه، کار من هم تمام می‌شود. این درحالی است که پیامک زده بودند که دختر پزشکیان 10 میلیون تومان حقوق می‌گیرد. آیا این شغل دختر من خارج از عرف است؟
دختر من و همسرش با موتور به اداره می‌روند و بر می‌گردند. کدام یک از بچه‌های این افراد با موتور به اداره می‌رود و بر می‌گردد، بعد بروید فرزندان آن‌ها را هم ببینید.مدت‌ها پیش من پشت تریبون گفتم به من پول مفت می‌دهند! فقط به من چنین پولی نمی‌دهند، بلکه به همه پزشکان این مقدار پول می‌دهند.
کدام پزشکی چنین حرفی را می‌زند؟ بروید زندگی جراحان قلب را نگاه کنید و بیایید زندگی من را نیز نگاه کنید، این در حالی است که همیشه مسئولیت بالا داشته‌ام. من معقتدم این حقوقی که به من می‌‍دهند، اضافه است، کدام یک از این افراد جرات می‌‎کند بگوید، دریافتی ما اضافه است و حقم نیست؟
در این شرایط آن فرد پشت تریبون قرار می‌گیرد و می‌گوید دختر پزشکیان در فلان اداره مشغول به کار است. این فرد به دروغ می‌گوید که دختر من معاون و عضو هیات مدیره است. حتی اگر فرزند من حقش باشد و در هیات مدیره باشد، آیا مرتکب جرمی شده است؟ جرم نیست ولی این افراد دروغ می‌گویند.
کسی که این گونه سخن می‌گوید و عدالت و انصاف را رعایت نمی‌کند آیا باقی حرف‌هایش هم می‌تواند درست باشد؟ من باور نمی‌کنم. علت حرف زدن من در مجلس نیز به این دلیل بود که جوّی در مجلس راه انداخته بود که منصفانه و به حق نبود. هر وقت خواستید بدون هیچ اطلاعی، زندگی من را ببینید و بپرسید.
بروید زندگی من و فرزندانم را ببینید که در کجا زندگی می‌کنیم. زندگی من را نگاه کنید و زندگی آن ها را نیز نگاه کنید، حاضرم "ندید" زندگی خودم را با این افراد مدعی (پورابراهیمی) معاوضه کنم، در حالیکه من فوق تخصص جراحی قلب هستم و آن‌ها یک کارمند معمولی هستند.
من نمی‌خواستم دنبال این حرف ها بروم و اینگونه حرف زدن را درست نمی‌دانستم. من خیلی راحت حرف هایم را می‌زنم و اگر قرار باشد، شیشه‌ای بشکند، آن شیشه برای من نیست. از نظر زندگی، خودم را خوب می‌شناسم. من اگر حرف نزنم و بروم جراحی قلب را ادامه بدهم با همین تعرفه‌ها ماهیانه 500 تا 600 میلیون تومان درآمد کسب می‌کنم.
اگر بخواهم از بیمار هم پول بگیرم و جراحی کنم، میزان پول دریافتی من سر به فلک می‌کشد که انصاف نیست. این نوع مکانیزم پرداخت عادلانه نیست، دولت و مجلس در ایجاد این سیستم مسئول هستیم و باید جوابگو باشیم. عده‌ای جوّی درست کردند تا وزیر رفاه را بی‌اندازند، روندی که امروز در مجلس هست و حتی علیه رئیس جمهور هم درست می‌کنند، انصاف نیست.

بدنه وزارت‌ آموزش و پرورش با وزیر همراه نیست


گروه سیاسی: یک عضو فراکسیون امید گفت: اقتصاد در تمام جهان بر اساس فرمول، آمار، ارقام، مدیریت دقیق و منطق مدیریت می‌شود و نمی‌توان به صورت دعا کردن، حدس و گمان، توهم و توهم توطئه داشتن از حوادث و ... اقتصاد را اداره کرد.
جلیل رحیمی جهان‌آبادی در نشست خبری با اصحاب رسانه شهرستان تربت‌جام با اشاره به کمبود اعتبارات و نیروی متخصص در آموزش و پرورش ابراز عقیده کرد: وضعیت آموزشی کشور در حال سقوط آزاد است.این عضو فراکسیون امید خاطرنشان کرد: در فرآیند آموزشی، دانش‌آموزان می‌بایست ارتباطات جامعی نظیر شیوه زندگی، تعامل با افراد، کار جمعی، دلسوزی، تعهد و ... را در کنار تخصص بیاموزند، اما همانطور که در نام «آموزش و پرورش» وجود دارد، متاسفانه آموزش را مقدم بر پرورش قرار داده‌ایم و این آموزش هم فقط انباشت اطلاعات غیرمفید و زایدی است که افراد را در بدترین شرایط روحی و جسمی قرار می‌دهد و حتی پس از فارغ التحصیلی هم افراد در بسیاری از شاخص‌های روابط اجتماعی و فردی با مشکل مواجه هستند، علاوه بر دانش‌آموزان، خانواده‌ها هم تحت فشار مالی و روحی قرار گرفته‌اند.وی تصریح کرد: به عنوان یک استاد دانشگاه شاهد این هستیم که دانشجویان ورودی هر سال نسبت به سال گذشته سطح سواد، درک، بصیرت و تحلیلشان از مسائل در حال کاهش است و نشان‌دهنده این مطلب است که آموزش ما در حال سقوط آزاد است.
 
بدنه وزارت‌ آموزش و پرورش با وزیر همراه نیست
 رحیمی جهان‌آبادی متذکر شد: وزیر آموزش و پرورش دولت یکی از قوی‌ترین وزرای دولت است اما بدنه وزارت‌خانه با ایشان همراهی نمی‌کند و هم‌فکری لازم را ندارد، همچنین این وزارت‌خانه اعتبارات لازم را ندارد و از بودجه کافی برخوردار نیست. بعنوان رییس فراکسیون مرزنشینان و اهل سنت می‌گویم که هر کمکی از دستمان برآید برای افزایش اعتبارات آموزش و پرورش انجام خواهیم داد.این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از بالاترین جرایم زندانیان در حوزه خشونت و منازعات خیابانی است، اگر به جوانان آداب کنترل خشم، روابط اجتماعی، شیوه حل اختلاف و ... را آموزش دهیم می‌توانیم میلیاردها تومان هزینه مادی و معنوی در کشور را صرفه‌جویی کنیم تا جوانان کم سن و سال به دلیل یک نزاع‌ خیابانی به جرم قتل در زندان نباشند.رحیمی ‌جهان‌آبادی با اشاره به ماموریت کمیسیونی و سفرش به هلند و بلژیک خاطرنشان کرد: سیستم آموزشی این کشورها فوق العاده راحت، آسان و کم حجم اما از طرفی بسیار موثر است. ممکن است یک دانش‌آموز را از صبح تا شب فقط به منظور آموزش خرید مناسب و دقیق به خیابان ببرند و یا ساعت‌های مختلف را صرف آموزش نقاشی، موسیقی، ورزش و ... نمایند.
 
وی گفت: سطح ریاضی و فیزیک بعضی مدارس کشور به اندازه دانشگاه‌هاست اما نتیجه آن چه بوده؟ حاصلش تربیت افرادی پرخاشگر، افسرده، منزوی و خانواده‌هایی که به طور مداوم استرس و عذاب قبول شدن فرزندشان در فلان کنکور و آزمون را تحمل می‌کنند بوده است.رحیمی ‌جهان آبادی بیان کرد: از طرف دیگر آموزش و پرورش وضع خوبی ندارد و در کل کشور با کمبود شدید اعتبارات، نیروی متخصص و ... مواجه است و در توان درآمد دولت نیست تا بودجه را افزایش دهد، باید در هزینه‌های بسیاری از بخش‌ها و وزارت‌خانه‌ها صرفه‌جویی شود و بودجه آموزش و پرورش افزایش پیدا کند.وی ادعا کرد: نیرویی که هیچ آموزشی ندیده و در هیچ تربیت معلم و مراکز دبیری آموزش ندیده است با استناد به برخی مدارک گوناگون در مدارس بخش خصوصی جذب می‌شود و این دانش‌آموزان قرار است با فردی که در بهترین‌ شرایط در حال تحصیل هستند، برای ورود به عرصه‌های علمی کشور رقابت کنند، این کودکان از زیرساخت نابود می‌شوند.
 
نماینده مردم تربت‌جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تامین نیرو از طریق بسته‌های حمایتی تنها می‌تواند بعنوان مسکنی موقت عمل کند و کمبودهای این حوزه بسیار گسترده است، بعنوان مثال در سال گذشته هفت مدرسه در این منطقه ساخته شد و امسال هم حدود پنج مدرسه به بهره‌برداری خواهد رسید اما زمانی‌که 100 مدرسه نیاز داریم، ساخت تعداد اندک مدرسه دردی را دوا نمی‌کند چرا که به همان میزانی که ساخته می‌شود، مدارس دیگری مستهلک می‌شوند و دیگر قابل استفاده نیستند.رحیمی جهان‌آبادی بیان کرد: بخش بسیاری از اتفاقاتی که رخ داده و شاهد وضعیت کنونی اقتصادی هستیم خارج از کنترل آقای روحانی بوده است. روحانی نقشی در انتخاب ترامپ نداشته؛ ترامپ فقط از برجام خارج نشد و از قرارداد زیست محیطی اروپا هم خارج شد؛ امروز به قرارداد نفتا که قوی‌ترین قرارداد اقتصادی جهان در نیم‌کره غربی است، به سازمان ملل متحد و به قرارداد تجاری آمریکا و اروپا هم اعتراض دارد و رفتار غیرمعقول و غیر منطقی ترامپ را نباید به حساب ضعف روحانی گذاشت.

اقتصاد با دعا کردن مدیریت نمی‌شود
 این عضو فراکسیون امید متذکر شد: اقتصاد در تمام جهان بر اساس فرمول، آمار، رقام، مدیریت دقیق و منطق مدیریت می‌شود و نمی‌توان به صورت دعا کردن، حدس و گمان، توهم و توهم توطئه داشتن از حوادث و ... اقتصاد را اداره کرد.رحیمی جهان‌آبادی با بیان این که سه عامل برای اقتصاد خوب اهمیت دارد، تاکید کرد: اقتصاد زمانی خوب اداره می‌شود که ثبات سیاسی وجود داشته باشد، امید به آینده و ثبات در بین مردم تقویت شود و زیرساخت‌های کشور دچار مشکلات اساسی نباشند؛ اما دولت در شرایطی شروع به کار کرد که از اکثر تریبون‌های کشور مورد هجوم بود.
 
ترامپ تکمیل‌کننده‌ یک پازل بود
 وی ادامه داد: در شرایطی که هنوز ترامپ از برجام خارج نشده و بر پایه برجام سرمایه‌های بلوکه شده کشور درحال آزادسازی بود، خرید هواپیما و سرمایه‌گذاری‌های خارجی صورت می‌گرفت و تولید نفت به سه میلیون بشکه در روز رسیده بود، القا ناامیدی، شکست و مشکلات در کشور از تریبون‌ها به آقای روحانی انجام می‌شد؛ به نحوی که مردم و سرمایه‌گذار نا امید می‌شدند، فضای فکری جامعه متشنج بود و سپس ترامپ به این حوادث اضافه شد و درواقع ترامپ تکمیل کننده‌ی این پازل بود.عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس افزود: اگر رسانه‌های یک کشور به طور مدام فروپاشی، اضمحلال، بدبختی و ... را پمپاژ کنند، در داخل کشور نمی‌توان سرمایه‌گذار را نگه داشت و دیدیم که ظرف چند ماه در اواخر سال 96، 32میلیارد دلار از کشور خارج شد و سرمایه‌گذاران در گرجستان، آذربایجان و ارمنستان اقدام به خرید آپارتمان کردند. در حالی‌که مدام گفته شود دولت و مجلس منتخب برآمده از رای مردم اشتباه کرده، چطور می‌توان سرمایه‌گذار به کشور جذب کرد؟
 
آتش‌تهیه حوادث اخیر در داخل کشور ریخته شد
رحیمی جهان‌آبادی بیان کرد: نمی‌خواهیم بگوییم نقش خارجی‌ها در تحولات کشور اثرگذار نبوده اما اگر واقعیت‌ها را ببینیم، آتش‌تهیه حوادث اخیر را قبل از ترامپ برخی افراد در داخل کشور ریختند تا دولت زمین‌گیر شود و بتوانند دولت بعد را تصاحب کنند.وی عنوان کرد: در کجای عالم زمانی که گفته شود ارز گران خواهد شد، مقابل صرافی‌ها صف تشکیل می‌شود؟ این تقصیر دولت نیست و فرهنگی است که به جامعه القا کرده‌ایم؛ هرچیزی که قرار است افزایش قیمت پیدا کند را احتکار می‌کنیم. هجوم مردم برای خرید دلار، طلا، خودرو و ... تقصیر دولت نیست اما دولت آن جایی مقصر است که با مردم به طور شفاف صحبت نمی‌کند.
 
دولت در سیاست‌های تنش‌زا نقش اساسی ندارد
این نماینده مجلس ادامه داد: دولت باید عنوان کند که سهمش در تحولات خاورمیانه کجاست و سیاست خارجی تنش‌زا باعث جذب سرمایه می‌شود یا خروج آن؟ نقش دولت در تحولاتی که باید زیرمجموعه وزارت خارجه و دولت باشد چند درصد است؟ دولت این مسائل را نمی‌گوید و اعتقاد راسخ دارد که باید فضا را با آرامش جلو ببرد و با تنش نمی‌توانیم کشور را اداره کنیم اما همه می‌دانیم که دولت روحانی با بخشی از سیاست‌هایی که در حال اجراست و در رابطه با غرب و منطقه تنش ایجاد می‌کند دولت نقش اساسی ندارد.رحیمی جهان‌آبادی گفت: زمانی‌که دولت روحانی در حال مذاکره است اما در مجلس و منابر تیم مذاکره‌کننده و وزیر امورخارجه خائن خطاب می‌شود، این تیم مذاکره‌کننده تا چه اندازه می‌تواند مذاکره کند؟ چه کسی روی این تیم حساب باز می‌کند و حاضر است با این مجموعه مذاکره کند؟ این‌ها واقعیت‌های تلخی است که در سیاست خارجی و داخلی ما وجود دارد و به هر حال دولت با این شرایط شروع کرد و امروز شرایط این‌گونه است.
 
جلسه استیضاح ربیعی در شأن نظام نبود
 وی درباره جلسه استیضاح ربیعی، وزیر سابق کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: حوادثی که در آن جلسه‌ی مجلس شورای اسلامی رخ داد در شأن نظام نبود. انقلاب ما به قول شهید بهشتی انقلاب ارزش‌ها بود و اساس و پایه‌اش را ارزش‌ها تشکیل می‌دهند؛ انقلاب کردیم تا انسان‌های مومن، پاک، متعهد و مخلص تقدیم جامعه شود و مدیر جمهوری اسلامی باید در تراز جمهوری اسلامی، پاک‌دست، دلسوز و مردمی باشد و در تعاملات اجتماعی، سیاسی و فردی خدا و رضایت مردم را مد نظر قرار دهد. در آن استیضاح حوادثی رخ داد که در تراز جمهوری اسلامی بعنوان یک نظام دینی و در شأن ملت ایران نبود، نباید از تریبون عمومی برای اتهام زنی بدون دلیل و مدرک به یک مومن استفاده شود و حیثیت افراد زیر سوال برود و بعضی از نکاتی که وزیر و نمایندگان مطرح کردند غیراخلاقی بود.
 
این نماینده مجلس درباره فساد در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در هر سیستم اداری، دولتی، اقتصادی و اجتماعی ممکن است فساد بروز کند و این مسئله یک درد و بیماری است که کشور ما هم متاسفانه ظرف این سال‌ها به هر حال آلوده‌ی فساد اقتصادی در بعضی از مدیران، سازمان‌ها، نهادها، اشخاص حقیقی و حقوقی شده و این موضوع اصلا قابل کتمان نیست اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مرحله انتخاب و پیش از ورود به مجلس از یکی از قوی‌ترین و دقیق‌ترین فیلترهای نظارتی جمهوری اسلامی یعنی شورای نگهبان تایید صلاحیت می‌شوند.این عضو فراکسیون امید خاطرنشان کرد: در واقع افراد برای ورود به مجلس با بیش‌ترین حد نظارت و بالاترین دقت وضعیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و اخلاقی‌شان بررسی می‌شود و پس از ورود هم کمیته نظارت بر رفتار نمایندگان، شورای نگهبان و سایر دستگاه‌های مربوطه رفتار و اعمال نمایندگان را نظارت می‌کنند و اگر در جایی فساد رخ دهد می‌بایست از کانال و دستگاه ذی صلاح حقوقی خودش بررسی شود. این که بدون اطلاع دقیق بخواهم دراین‌باره اظهار نظر کنم صحیح نیست.
 
سیاه‌نمایی گسترده علیه نظام در حال اجرا است
رحیمی جهان‌آبادی افزود: همچنین باید توجه داشت سیاه‌نمایی گسترده‌ای علیه نظام و مسئولین توسط رسانه‌های معاند در حال انجام است تا جو ناامیدی در مردم ایجاد و مردم فکر کنند کشور به بن‌بست رسیده و همه فاسد هستند در صورتی‌که این ظلم آشکار است و واقعا اینطور نیست.وی تصریح کرد: در همین مجلس دهم افرادی حضور دارند که در زندگی‌شان جز پاک‌دستی، دلسوزی، تعهد، دلبستگی به نظام و تلاش برای رفع مشکلات مردم چیزی ندیده‌ایم، اما از رسانه‌های حتی داخلی مطالبی را درباره این افراد می‌شنویم که قضاوت نادرست است.این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره روند شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه گفت: دیوان لاهه طبق قانون به مواردی از نقض حقوق بین الملل که کشورهای عضو دیوان مرتکب شده باشند صلاحیت رسیدگی دارد و وزارت امور خارجه نقض قرارداد برجام آمریکا را تقدیم این دیوان کرده که پذیرفته شده و در حال رسیدگی است.
 
رحیمی جهان‌آبادی ادامه داد: پایه شکایت ایران از آمریکا قرارداد مودت و دوستی بین ایران و آمریکا،  قراردادی که پس از مذاکرات الجزایر در حادثه تسخیر سفارت آمریکا بین تیم ایرانی و آمریکایی تفاهم‌نامه امضا شده و بخشی از مفاد برجام است که پس از پذیرشی که دادگاه لاهه انجام داد می‌بایست مدارک ارائه شود که تیم حقوقی ایران در حال شکل‌گیری برای ادامه این فرآیند است.وی درباره کنوانسیون حقوقی دریای خرز و حواشی ایجاد شده درباره آن گفت: هرگونه تعهد جمهوری اسلامی به کشورهای خارجی می‌بایست در مجلس بررسی شود و مجلس این حق را دارد که تایید کند یا نکند اما باید به دیپلمات‌های کشور اعتماد کنیم و مسائلی که در شبکه‌های اجتماعی درباره سهم 50 درصدی ایران مطرح می‌شود به هیچ عنوان صحت ندارد و در هیچ زمانی اینطور نبوده است.رحیمی ‌جهان‌آبادی درباره اصلاح سهمیه ایثارگران در کنکور گفت: تاکنون این سهمیه به جانبازان بالای 75درصد تعلق می‌گرفت که با اصلاح آن تلاش کردیم این سهمیه به جانبازان کمتر از 75 هم تعلق گیرد چرا که اولا تعداد فرزاندان شاهد بالای 75درصد فوق‌العاده اندک است و همچنین در خود خانواده ایثارگران هم رقابت بیشتر شود.

افشاگری های سفارت آمریکا ناشیانه بود


گروه سیاسی: محمد نعیمی پور، یکی از دانشجویان پیرو خط امام (ره) می گوید پس از مدتی به این نتیجه رسیدیم که افشاگری ها حرکتی ناشیانه بود و اسناد و مدارک سفارت آمریکا را باید تحویل مقامات می دادیم.
افشاگری های سفارت آمریکا ناشیانه بود
او در مورد پاسخ به درخواست ترامپ برای مذاکره ایران و آمریکا هم معتقد است وقتی احتمال انتخاب دمکراتها به نفع ایران بالاست چرا باید اجازه دهیم ترامپ به این موفقیت دست یابد؟
نماینده مجلس ششم رفراندوم را بها دادن به نظر مردم می داند و حساسیت های موجود درباره این اصل قانون اساسی را چندان موجه ارزیابی نمی کند.  بخش نخست از گفتگوی تفصیلی محمد نعیمی پور با خبرگزاری ایرنا را در ادامه می خوانید: 

آقای نعیمی پور شما اوایل انقلاب جز دانشجویان پیرو خط امام (ره) و از تسخیرکنندگان سفارت آمریکا بودید. با توجه به اینکه دولت وقت و مرحوم بازرگان با این دست اقدامات چندان موافق نبودند و این اقدام به نوعی پایان بخش روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا بود. آیا از اقدام خود پشیمان هستید یا از آن دفاع می کنید؟
مرحوم مهندس بازرگان پس از اعلام حکم نخست وزیر خود از مردم خواستند که به خانه های خود بازگردند و اجازه دهند که دولت به امور رسیدگی کند. من همان زمان هم این خواست ایشان را نتوانستم هضم کنم. مردمی که با شور و هیجان انقلاب کردند دستورپذیر نبودند. باید به آن ها با یک مکانیزم هایی اطمینان داده می شد، در حالی که این اطمینان داده نشد و انواع و اقسام ترورها در کشور صورت گرفت. اگر مردم به خانه بازمی گشتند قطعا نمی توانستیم ارتش مناسب برای دفاع در برابر آشوب ها داشته باشیم.

اما درباره موضوع سفارت، بسیاری از دانشجویان تسخیرکننده سفارت از نظر سیاسی پخته و صاحب تفکر بودند و رویدادهای مختلف کشور و دخالت آمریکا در این رویدادها را مورد توجه داشتند. بهانه ای مانند بیماری شاه و حضور او در آمریکا می توانست آغازگر اتفاقات دیگری هم باشد، شرایط ایجاب می کرد که بایستیم. بنابراین دانشجوها به فکر یک اعتراض متفاوت تر بودند، تصمیم گرفته شد که دانشجویان به نشانه اعتراض دو روز سفارت آمریکا را اشغال کنند نه بیشتر از دو روز. بسیاری از دوستان از جمله خود من تمایل داشتیم به درس و دانشگاه بازگردیم و اساسا گفته می شد که ما فقط دو روز در سفارت کار داریم. اما پس از تسخیر سفارت ، امام (ره) سرنخ این اتفاق را به دست گرفت. یقین دارم دانشجویان امکان نداشت چنین بسیجی بین مردم ایجاد کنند و قدرت دیگری این بسیج را ایجاد کرد.

امام از این اتفاق به عنوان انقلاب دوم یاد کردند و ما تنها نگهدارنده گروگان های سفارت بودیم، ادامه گروگانگیری به صلاحدید حکومت انجام شد. با این حال من این تصمیم را اشتباه نمی دانم و پشیمان هم نیستم. اگر هر جوان دانشجوی امروزی هم در چنین شرایطی قرار می گرفت، همین کار را انجام می داد. 

آیا این آغازی برای دومینوی تنش با آمریکا و قطع رابطه نبود؟ 
نعیمی پور: پس از تسخیر سفارت توسط دانشجویان، بارها و بارها موقعیت هایی پیش آمد که می توانست این رابطه دوباره برقرار شود، رویدادهایی مانند ایران گیت، آوردن اسلحه برای ایران که حتی مرحوم آیت الله هاشمی موافق آن بود، از سوی عده ای که امروز حقوق بشری شده اند با تندروی رد شد. این گروه ها از موضع چپ سوسیالیستی اسلامی که مد آن روزها بود، مذاکره با آمریکا را قبول نکردند و به شدت اعتراض داشتند. اگر زمان تسخیر سفارت آمریکا منِ دانشجو اعتراضی داشتم، سال های بعد از آن موافق رابطه درست با آمریکا بودم. بنابراین در بررسی روابط ایران و آمریکا نباید تنها به این مقطع پرداخت. 

تسخیر سفارت آمریکا در کنار پیامدهای خارجی آن، در داخل کشور هم تبعاتی در پی داشت و افرادی مانند عباس امیرانتظام در پی برخی افشاگری ها به زندان های طولانی محکوم شدند. افشاگری های آن روز را تا چه حد درست می دانید؟
**نعیمی پور: یکی از بزرگترین انتقادهایی که دانشجویان پیرو خط امام به خود داشتند و دارند این است که افشاگری کار اشتباهی بود. ما باید اسناد و مدارک را به مقامات ارائه می کردیم و تحویل می دادیم. دانشجویان هم پس از مدتی خود به این نتیجه رسیدند که افشاگری کار ناشیانه ای بود. معتقدم افشاگری ها اشتباه بود اما به این معنی نیست که اگر افشاگری صورت نمی گرفت، اتفاقی نمی افتاد و کسی زندان نمی رفت با توجه به جو آن سال ها که از دانشجویان برای افشاگری مطالبه می شد، برخی پرونده ها تشکیل شد و کسانی که در این موضوعات درگیر بودند باید دربرابر برخی پرسش ها پاسخگو باشند. 

انکار برخی از دانشجویان فعال تسخیر سفارت و فعالان سیاسی امروز درباره وجود و حضورشان در آن مقطع را چگونه ارزیابی می کنید؟ 
دانشجویان پیرو خط امام ساختاری بودند که می توان اکنون تصمیمات و عملکرد آن ها را مورد انتقاد و ارزیابی قرار داد، اما وقتی شخصی اتیکت و یا نشان دانشجوی پیرو خط امام را داراست، در مقطع کنونی اگر بگوید «من نبودم، شخص دیگری بوده است» چندان پسندیده نیست و فرافکنی مسئولیت خواهد بود. 

همانطور که اشاره کردید گفتگو با آمریکا هم روزی تابو بود، اکنون هم پس از خروج این کشور از برجام بار دیگر موضوع مذاکره با آمریکا به صدر تحلیل ها بازگشته است. با دولت کنونی آمریکا می توان به مذاکره پرداخت؟
هرچند دیگر تابو مذاکره با آمریکا مطرح نیست اما موضع دولت و رئیس جمهوری درباره مذاکره با آمریکا و تاکید ایشان بر عدم استنکاف از مذاکره؛ خوب و قابل قبول است اما درباره مذاکره با آمریکا نه ذوق زده باشیم و بی اعتنا. اگر مبنا منافع ملی قرار گیرد، ملاحظاتی وجود دارد، مانند اینکه آیا این مذاکره برابر است؟ آیا تحت فشار است؟ آیا با آینده تعاملات بین المللی ایران همخوانی دارد؟ دیپلماسی این نیست که تا کسی از مذاکره سخن گفت، به او لبیک گفته شود. همانطور که رئیس جمهوری گفتند، این مذاکره می تواند کمک موثری به ترامپ در انتخابات نوامبر کنگره داشته باشد که توانسته ایران را پای میز مذاکره آورد.

در چنین شرایطی چرا باید اجازه دهیم ترامپ به این موفقیت دست یابد؟ در حالی که می دانیم احتمال بالای انتخاب دموکرات ها به نفع ایران خواهد بود. هرچند عده ای هم این میان با شعار انقلابی گری مذاکره با آمریکا را نهی می کنند اما چشم خود را بر منافع ملی بسته اند. ایران در افغانستان و عراق با آمریکا مذاکره کرده است.

موضوع همه پرسی یا رفراندوم که در ماه های اخیر دو یا سه بار در سخنرانی های رئیس جمهوری هم مورد اشاره بود؛ با توجه به واکنش های تند علیه آن به نوعی تابو در تاریخ سه دهه اخیر تبدیل شده است. چرا رئیس جمهوری از رفراندوم سخن می گوید؟ و چرا این میزان بر این اصل قانون اساسی حساسیت وجود دارد؟ 
این میزان حساسیت نسبت به موضوع رفراندوم قابل قبول نیست. اصل رفراندوم پس از سال 78 بارها مطرح شد به ویژه در مجلس ششم که با جدیت پیگیری شد و به عنوان یکی از اصول کنار مانده قانون اساسی طرح و حتی اعلام شد که از موضوعات سبک تری هم می تواند شروع شود. در این مورد به دیدگاه و نقطه نظر امام رجوع شده بود که ایشان فرموده بودند دلیلی ندارد که نسل های گذشته برای نسل های آینده تصمیم بگیرد. این موضوع زمانی اهمیت می یابد که بدانیم در اصلاح قانون اساسی اصولی به آن اضافه شد که محل اختلاف نظر بوده است.

در حال حاضر هم سخن رئیس جمهوری، درست است، ایشان می گوید اختلافی وجود دارد، ممکن است درصد زیادی از مردم برای تغییر و تحول درباره آن نظر مثبت داشته باشند، این موضوع چه اشکالی می تواند داشته باشد، وقتی امکانی وجود دارد می توانیم از آن استفاده کنیم. شاید اصلا نتیجه این رفراندوم به نفع آن هایی باشد که مخالف این موضوع هستند. اما همچنان که گفتید این موضوع در شرایط کنونی تابو است، همان طور که مذاکره با آمریکا تابو بود. اما تابو نمی تواند منافع ملی کشور را تامین کند.

چه موضوعاتی می تواند موضوع رفراندوم در کشور قرار گیرد؟ 
سیاست خارجی مبتنی بر صلح، می تواند موضوع پیشنهادی برای مذاکره باشد. شاید مثال کشور چین در این زمینه جالب باشد، این کشور پس از تحولاتی تصمیم گرفت تنها به اقتصاد داخلی خود توجه کند و تا سال 2020 به هیچ موضوع تنش زای بین المللی ورود نکند. معتقدم که توانمندی کشور از نظر اقتصادی باید به قدری محکم و برجسته شود تا زمینه فعالیت های دیگر را فراهم کند. بنده مخالف حضور ایران در منطقه نیستم اما باید در چارچوب منافع ملی بوده و مورد پذیرش مردم قرار گیرد. موضوعات بسیاری در زمینه اقتصادی مانند یارانه و در زمینه سیاسی مانند نظارت های استصوابی وجود دارد که می تواند مورد نظرسنجی قرار گیرد. 

چه موانعی را بر سر راه تحقق این اصل قانون اساسی می بینید؟ 
از نظر من هیچ مانعی وجود ندارد. پیش از این هم موضوع انتخابات شورای شهر هم تابو و بیست سال متوقف بود. با وجود آنکه امام خمینی و مرحوم آیت الله طالقانی پیگیر این موضوع بودند اما برخی بهانه جنگ را پیش می کشیدند که قابل قبول هم نبود، چون ما در دوران جنگ انتخابات دیگری هم برگزار کردیم و مشکلی هم پیش نیامد. رفراندوم هم اینگونه است. رفراندوم یعنی بها دادن به نظر مردم. تنها کسانی درباره این موضوع دچار مشکل می شوند که نظر مردم برایشان اولویت نباشد یا مردم در نظر آن ها صغیر و مستضعف هستند.

طلبه جوان افشاگر خودش آقازاده از آب درآمد!

گروه سیاسی: سید مهدی صدرالسادات طلبه جوانی که با عنوان افشای فساد و رانت خواری افراد صاحب منصب و بستگان مقام های کشوری به صحنه آمده بود بعد از چند روز از پروژه افشاگری کناره گرفت!!

به گزارش ایران آنلاین، سید مهدی صدرالساداتی در اینستاگرامش نوشت: «انتقال آب هم مستندش بیرون خواهد آمد... حرفهام همون هاست! من رو در مقابل کسی قرار دادند که فکر نمیکنم بتونم دور بزنم... از کلّیت پستها هم پشیمون نیستم و فکر میکنم یکی باید این راه رو ادامه بده! این کلمات آخر رو که مینویسم، خیلی بهش فکر نکردم، شاید کپشن خوبی از آب در نیاد! اما این چند سال، دوستهای خوبی بودید، برام دعا کنید! خداحافظ»

یک خبرنگار در مناظره با او خواستار توضیح در باره آقازاده بودن او شد و فاش کرد که صدرالسادات فرزند از منسوبان یک مقام ارشد و نیز داماد یك عضو فقهای شورای نگهبان است اما هنوز معلوم نیست که او به توصیه همین مراجع میدان افشاگری را ترک کرده است یا نه! لازم به ذکر است آخرین پست وی درباره سمت‌های شغلی کامبیز مهدیزاده،بود و او مدعی شده بود که مهدی زاده به دلیل رابطه فامیلی با یکی از مسئولان چند پست گرفته است که البته ادعای او تکذیب شد!
 

با صدام بعد از جنگ مخفیانه مذاکره کردیم


گروه سیاسی: رئیس جمهور ، تلاش برای افزایش تولید، صادرات و اشتغال در کنار تنظیم بازار و شفاف سازی امور را بالاترین عبادت و انقلابی بودن دانست و به بانک مرکزی ، گمرک و وزرای کابینه دستور داد تمام فعالیتهای خود را به مردم گزارش و اطلاعات دهند تا بدانند ارز به چه کسانی داده می شود و چگونه هزینه می شود.
با صدام بعد از جنگ مخفیانه مذاکره کردیم
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با تبریک فرا رسیدن ماه پربرکت ذی‌الحجه گفت: ذی‌الحجه، ماه عید قربان، ماه عرفه، ماه عید غدیر، ماه نیایش و عبادت خداوند بزرگ و ماه اجتماع مسلمانان در بیت‌الله الحرام است که به تعبیر قرآن همه مسلمان‌ها در این اجتماع باید شاهد منافع عمومی خودشان و جهان اسلام باشند.رئیس جمهور افزود: امیدواریم مراسم حج امسال برای همه مسلمانان دارای خیر و برکت و افزایش قرب به درگاه خداوند بزرگ باشد. یکی از ویژگی‌هایی که خداوند برای این سرزمین ذکر کرده این است که این سرزمین، سرزمین امنیت ، آرامش، سلامت ، مبارزه با فقر و تأمین نیازمندی‌های زندگی مردم است. روحانی با ابراز خرسندی از این که امروز در کل منطقه شاهد امنیت بیشتری نسبت به سال‌های گذشته هستیم، اظهار داشت: امسال بویژه در عراق، سوریه، لبنان و حتی در شمال آفریقا امنیت بیشتر از سال‌های گذشته است. امیدواریم یمن هم به زودی شاهد برقراری امنیت و ثبات باشد و متجاوزین به مردم مظلوم این کشور فقیر، این درس را آموخته باشند که راه، جنگ و تجاوز نیست بلکه راه، مصالحه، مذاکره ، توافق و راه‌حل سیاسی است.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با تبریک فرا رسیدن سالروز بازگشت آزادگان عزیز به کشورمان تصریح کرد: مرداد سال‌های 67 و 69 برای کشورمان از ویژگی‌های خاصی برخوردار بود. در سال 67 در آغاز مرداد عملیات بسیار مهم و سرنوشت‌ساز مرصاد را داشتیم که این عملیات باعث شده ایران، جنگ تحمیلی را با موفقیت و پیروزی بزرگ نظامی پایان ببخشد.روحانی با اشاره به اینکه بعضی‌ها فکر می‌کردند جمهوری اسلامی ایران در 27 تیر سال 67 آتش‌بس و قطعنامه 598 را پذیرفت و این را به معنای ضعف نظام تلقی می‌کردند، خاطرنشان کرد: رژیم صدام هم بر همین مبنا دچار اشتباه محاسبه شد و بار دیگر از جنوب به ایران حمله کردند و منافقین شرور را نیز وادار کردند از غرب به کشورمان حمله کنند.رئیس جمهور ادامه داد: اما نیروهای مسلح کشورمان، از سپاه و ارتش و بسیج کار بزرگی انجام دادند و شکست مفتضحانه‌ای به صدام و مزدوران او تحمیل کردند. لذا جمهوری اسلامی ایران در مرداد سال 67، جنگ را با موفقیت بزرگ نظامی پایان داد و در پایان همین مرداد بود که آتش‌بس برقرار شد و به صورت رسمی تجاوز 8 ساله عراق به کشورمان پایان یافت.

روحانی در ادامه گفت: جنگ پایان یافت، اما آثار جنگ باقی مانده بود و متأسفانه تا همین امروز هم آثار جنگ به طور کامل برطرف نشده است. همچنان در حال جستجوی پیکرهای مطهر شهیدانمان در مناطق عملیاتی هستیم و هنوز مسایل مهمی از لحاظ حقوقی با عراق داریم که حل و فصل نشده است و باید پیگیری شود.رئیس جمهور اضافه کرد: تجاوز رژیم بعث به کشورمان 8 سال طول کشید و امروز 30 سال از پایان جنگ گذشته، اما هنوز مسایل آن باقی مانده و به طور کامل حل و فصل نشده است. نباید ساده‌انگاری کرد و تصور شود مسایل مهم بین‌المللی، مسایل بین دو کشور، مسایل منطقه‌ای یا مسایل بین چند کشور در یک روز قابل حل و فصل هستند. روحانی اظهار داشت: بیش از 20 سال است که مذاکره درباره مسایل دریای خزر بین 5 کشور ساحلی آن جریان دارد. بخشی از مسایل را حل کردیم و بخشی از مسایل هم باقی مانده است. بر سر بخشی از مسایل، کشورهای شمالی دریا توانستند با هم توافق کنند. روسیه که روزی بخش اعظم دریای خزر را متعلق به خود می دانست، امروز به سهم 17 درصدی از این دریا اکتفا کرده است. بر سر تقسیم قسمت شمالی دریا و زیربستر آن کشورهای روسیه، قزاقستان و آذربایجان با هم توافق کردند و سهم روسیه 17 درصد از مجموع دریا شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: در قسمت جنوب دریا، بین ترکمنستان، ایران و آذربایجان هنوز مسایلی وجود دارد. با آذربایجان توافقات خوبی داشتیم که در حال اجرا شدن هستند، اما هنوز بخشی از این مسایل حل نشده است. در اجلاس اخیر خزر، یکی دو مسأله بسیار مهمی که مایه نگرانی ایران و خیلی از کشورهای دیگر بود نیز حل و فصل شد که مهمترین آنها مسأله امنیت در دریای خزر بود.روحانی با بیان اینکه در این مذاکرات و توافق حاصل از آن، در بخش امنیت ملی دستاورد بسیار بزرگی داشتیم، خاطرنشان کرد: توطئه آمریکایی‌ها و حتی ناتو این بود که در ساحل آبهای خزر حضور یابند و سربازانشان آنجا پیاده شوند و پوتین سربازانشان و ناوچه، هلی‌کوپتر و پایگاه‌هایشان به ساحل دریای خزر برسد. در این توافق اما ایجاد پایگاه نظامی و حضور شناورهای خارجی در دریای خزر ممنوع شد و توافق شد که هر کشتی که بخواهددر این دریا سیر کند، حتماً باید تحت پرچم یکی از 5 کشور ساحلی باشد.رئیس جمهور با اشاره به اینکه توافق کردیم که سرزمین هیچ کشوری نمی‌تواند علیه کشور ساحلی دیگر مورد بهره‌برداری قرار بگیرد، گفت: همچنین توافق کردیم که ایران باید امتیازات خاصی برای خط مبدأ ساحلی خودش بگیرد و تا 15 مایل از خط مبدأ، دریای سرزمینی ایران و تا 10 مایل بعد، منطقه ماهی‌گیری اختصاصی است. بر اساس این توافق همچنین کشتی‌های ایران می‌توانند، در سراسر این دریا رفت و آمد کنند و می‌توانیم از ظرفیت‌های بندری، گردشگری و اقتصادی این دریا استفاده و بهره‌برداری کنیم.

روحانی با اشاره به اینکه پس از بیست و چند سال مذاکره، شاید 30 درصد مسأله را تا امروز حل و فصل کردیم و حل و فصل بقیه مسایل، باقی مانده است، افزود: باید مذاکرات را ادامه دهیم، چرا که راهی جز این وجود ندارد؛ باید با گفتگو و مذاکره مسایل را حل و فصل کنیم.رئیس جمهور با بیان اینکه با عراق هم باید مذاکره کنیم تا مسایل باقیمانده حل و فصل شوند، اظهار داشت: مسایل بین دو کشور هنوز تمام شده نیست. مسأله اسرا و آزادگان البته برای ما بسیار اهمیت داشتند. بازگشت آزادگان کشورمان در مرداد سال 69 و مسایل و حوادث قبل آن نکته بسیار مهمی را به ما می‌آموزد؛ اینکه در یک تقابل و مبارزه و تلاش برای دفاع از کشورمان در برابر تجاوز، حتماً یک قدرت نمی‌تواند مسأله را پایان ببخشد.روحانی تصریح کرد: قدرت نظامی و دفاعی به خصوص در جنگ نظامی و دفاع از کشور بسیار مهم است و نقش اساسی دارد، اما مساله دفاع از کشور بدون سیاست خارجی، حضور مردم و مسایل فرهنگی و مسایل اقتصادی حل و فصل نمی‌شود؛ قدرت‌ها و توانایی‌های کشور باید هم‌افزایی کنند و کنار هم قرار بگیرند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: 8 سال در برابر تجاوز جنگیدیم. بسیج، سپاه، عشایر و مردم ما چه فداکاری‌های عظیم و بزرگی را که انجام ندادند؛ هر کاری لازم بود انجام دادند و فداکاری کردند. به ظاهر آتش جنگ خاموش شد، اما هنوز بخشی از سرزمین ما دست عراقی‌ها باقی مانده بود. هنوز آزادگان و اسرای ما در داخل خاک عراق بودند.در اینجا این سیاست بود که به کمک امنیت آمد و وقتی اینها کنار هم قرار گرفتند، موفقیت بعدی حاصل شد. کلید آغاز این کار را یکی از سفرای زیرک ما البته به دستور نظام زد.روحانی با اشاره به اینکه بعد از جنگ و در ژنو مذاکرات مخفیانه‌ای را با یکی از مقامات عراقی و از نزدیکان صدام شروع کردیم، گفت: مردم از این موضوع خبر نداشتند و شاید امروز هم همچنان خیلی‌ها از آن مذاکرات و اینکه در آنجا چه گذشت، خبر نداشته باشند. این مذاکرات زیر نظر شورای عالی امنیت ملی بود. مرتب این مذاکرات را هدایت می‌کردیم و نتیجه مذاکرات در جلسات شورای عالی امنیت ملی مورد بررسی قرار می‌گرفت.رئیس جمهور اضافه کرد: مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هم در مدیریت جنگ و دفاع مقدس، هم در پیروزی های نظامی و هم در پیروزی سیاسی بعد از جنگ نقش بسیار ارزشمندی داشت، بر روح او درود می‌فرستیم. این اقدامات بعد از جنگ در دولت او انجام گرفت. مذاکرات را در پشت پرده ادامه دادیم، تا زمانی که صدام نامه‌نگاری با ایران را شروع کرد.

روحانی اظهار داشت: نامه اول صدام که آمد، در ایران برای هیچ کس باور کردنی نبود که این نامه از طرف صدام باشد.نامه را که به شورای عالی امنیت ملی بردیم، اولین سوال این بود که آیا باور دارید واقعاً این نامه صدام است؛ یعنی امضای پای نامه، امضای صدام است. دلایل مان را در شورای عالی امنیت ملی مطرح کردیم و گفتیم که به نظر ما این نامه و امضای آن واقعی است. می‌توانیم تست کنیم و این تست و چک را انجام دادیم و پاسخ اولین نامه صدام را در مدت کوتاهی فرستادیم.رئیس جمهور ادامه داد: پس از آن نامه بعدی صدام آمد که دوباره پاسخ داده شد، تا نامه آخر؛ یادتان هست که در نامه آخر، صدام قرارداد 1975 را قبول کرد و به آقای هاشمی نوشت که آنچه شما خواستید من پذیرفتم و قبول کردم. بنابراین یک پیروزی بزرگ سیاسی به دست آوردیم.عملیات مرصاد در سال 67 پیروزی بزرگ نظامی ما و پایان بخش جنگ بود و بعد در سال 69 نیز موفقیت‌های بزرگی به دست آوردیم که یکی از نتایج آن مذاکرات و تفاهمات آزادی اسرای ایرانی بود. روحانی تصریح کرد: هنوز از اسرای عراقی عده‌ای در ایران بودند که صدام یکجانبه آمد گفت تمام اسرای ایرانی را آزاد می‌کند و همه اسرای ایرانی را آزاد کرد. البته تردیدهایی در آمار و ارقام داشتیم و بحث‌هایی داشتیم که آیا همه اسرای ایرانی آزاد شدند و یا یک عده‌ایی باقی ماندند؛ بحث درباره حدود هزار نفر بود که آیا در اسارت هستند یا نه که بعدها البته معلوم شد آنها جزو شهدا بودند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در عین حال جا دارد بازگشت اسرا را در 26 مرداد سال 69 به یاد بیاوریم که چه روز پرهیجانی برای مردم ایران بود. در جنگ و بعد از جنگ روزهای پیروزی و موفقیت‌های بزرگی داشتیم. روزهای تلخ هم داشتیم. به نظرم در جنگ 8 ساله، اولین لبخند مربوط به شکستن حصر آبادان بود؛ آن عملیات بسیار بزرگی که انجام شد و بعد عملیات فتح‌المبین در اوایل سال 61 و بعد فتح خرمشهر که پیروزی بسیار عظیمی بود و پس از آن در سال 64 با پیروزی در فاو.روحانی گفت: در بین روزهای زیبایی که در جنگ و مربوط به جنگ داشتیم، یکی از روزهای بسیار زیبا، روز ورود آزادگان عزیز به کشورمان بود. یادتان هست که وقتی اتوبوس‌ها از قصر شیرین، شلمچه و جاهای مختلف وارد کشور می‌شدند، اسرا از اتوبوس پیاده می‌شدند و روی خاک سجده می‌کردند؛ چه منظره تکان‌دهنده زیبایی بود.رئیس جمهور اضافه کرد: اسرای ایرانی پیام انقلاب را با خودشان به داخل عراق و به داخل شکنجه‌گاه‌های عراق بردند و ایستادگی و مقاومت کردند. سید مظلوم جمع اسرای ایرانی مرحوم ابوترابی بود و دیگران. آن همه فداکارانی که در سیاه چاله‌ها مقاومت و ایستادگی کردند و شلاق خوردند. شکنجه دیدند و حتی عده قابل توجهی در همین شکنجه‌گاه‌ها شربت شهادت نوشیدند، ولی دلاورانه مقاومت و ایستادگی کردند.

روحانی ادامه داد: اسرا، پیام انقلاب و عزت ایران و انقلاب اسلامی را به داخل عراق بردند و وقتی از عراق برگشتند، باز هم پیام آوردند، پیام ایستادگی و مقاومتی که ملت می‌تواند همیشه داشته باشد. آن پیام، پیام پیروزی نهایی ایران اسلامی بود. از لحاظ انسانی، آخرین مرحله پیروزی بود که اسرای عزیز وارد کشور شدند. درس‌های فراوانی را از رخدادهای سال‌های 67 و 69 گرفتیم و امروز هم به ملت ایران و همه آزادگان عزیز کشورمان تبریک می‌گوییم.رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه نکته آخر سخنانم مربوط به مسایل بازار در شرایط امروز است، تصریح کرد: امروز نیازمند آرامش در بازار هستیم. در شرایطی هستیم که دشمنان می‌خواهند به کشور فشار وارد کرده و زندگی مردم را دچار مشکل کنند و در این وضعیت دولت وظیفه بسیار سنگینی بر عهده دارد. همه وزرا، معاونین و تمام مسئولین دستگاه‌ها در سراسر کشور، بار مسئولیت سنگینی را بر عهده دارند.روحانی با تاکید بر اینکه دولت باید به مردم کمک کند و مردم هم باید به دولت کمک کنند، خاطرنشان کرد: باید دست به دست هم دهیم و از این مقطع عبور کنیم و به حول و قوه الهی عبور هم خواهیم کرد. اجازه نخواهیم داد دشمن ما را به زانو درآورد. دشمن آرزوی شکست دادن ایران را به گور خواهد برد. دشمن نمی‌تواند ملت عظیم و بزرگ ایران را با فشارهای غلط و غیرقانونی و بی‌رحمانه دچار شکست کند.

رئیس جمهور ادامه داد: البته باید در کنار هم باشیم؛ قوای سه‌گانه، نیروهای مسلح، مردم عزیز، همه باید در کنار هم باشیم. در این شرایط ممکن است عده‌ای هم سوء استفاده و تخلف کنند. باید با افرادی که متأسفانه منافع ملی و آینده کشور و هم‌نوعان خودشان را در نظر نمی‌گیرند، برخورد کرد. با کسی که فساد می‌کند، باید برخورد کرد. خواهش اول من این است که اول برخورد کنیم، عادلانه قضاوت کنیم، اگر به نتیجه رسیدیم، مجازات او را اعمال کنیم و بعد خبر آن را اعلام کنیم.روحانی با طرح این سوال که چرا به عکس کار می‌کنیم، گفت: اول اعلام می‌کنیم که مثلا افرادی را گرفتیم و بستیم و چه کار کردیم و چه کسی را گرفتیم، چه کسی را می‌گیریم و چه کسی را خواهیم گرفت! با هر کس در این کشور تخلف و فساد کرده باید برخورد شود. این وظیفه ذاتی نیروهای انتظامی و امنیتی و قضایی است که با متخلفین برخورد کنند اما تبلیغات باید بعد از عمل باشد، به خصوص آنجا که حیثیت و آبروی مردم در میان است.رئیس جمهور افزود: باید بدانیم امروز مشکل اول در کشور، مشکل اقتصادی است. مشکل اقتصادی با بگیر و ببند حل نمی‌شود. ممکن است بگیر و ببند در گوشه‌ای لازم باشد اما اساس آن است که باید فضا آرام شود و مردم نسبت به آینده اعتماد پیدا کنند. باید مردم بدانند آینده بدی در انتظار آنها نیست. اگر چیزی موجب نگرانی آنهاست، آن نگرانی را برطرف کنیم.

روحانی اظهار داشت: اگر امروز می‌خواهیم در برابر توطئه آمریکا ایستادگی و مقابله کنیم، باید فضای کسب و  کار آرام در ایران بوجود بیاید. اگر فضای کسب و کار آرام بوجود آمد، آمریکا شکست خورده است. اگر تنش و اختلاف و ناامیدی بیشتر شد، وضع بدتر می‌شود و مشکلات افزایش می‌یابد. باید همدیگر را یاری و کمک کنیم.رئیس جمهور تصریح کرد: امروز هدف ارتقا و افزایش تولید و صادرات است. هدف امروز این است که مواد اولیه تولید را تامین کنیم. بانک مرکزی طبق دستور دولت، تمام درآمد صادرات غیرنفتی را برای عرضه به سامانه نیما اختصاص داده است، تا همه تولیدکنندگان و آنهایی که مواد لازم و یا ضروریات زندگی مردم را وارد می‌کنند، بتوانند از این ارز استفاده کنند.روحانی خاطرنشان کرد: این ارز باید با قیمت متعادل در اختیار تولیدکنندگان و واردکنندگان قرار بگیرد. قیمت ارز حتماً از قیمتی که امروز در سامانه نیما هست، پایین‌تر خواهد آمد. همه عوامل و مولفه‌های اقتصادی این را می‌گوید. مردم باید بدانند برای تمام ارز مورد نیاز واردات و تولید آنها یک قیمت تقریبی متعادل، با نوسان قیمت در حد 100 تا 200 تومان وجود دارد که بر آن مبنا بتوانند زندگی و کار خود را تنظیم کنند.رئیس جمهور ادامه داد: اگر مردمی هستند که در این قضیه تحت فشار قرار می‌گیرند، حتماً باید به آنها کمک کنیم و کمک خواهیم کرد. نباید مردم را تنها بگذاریم، مردم هم نباید دولت را تنها بگذارند. همه در کنار هم هستیم. مردم باید احساس کنند دولت نوکر و خادم و کارگزار و منتخب آنها است. هیچ کاری در کشور نمی‌کنیم جز آنکه برای دولت روشن شود که به نفع مردم و آینده کشور است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه با همه دنیا در حال تعامل و مذاکره هستیم، افزود: در سفر اخیر به قزاقستان با همسایگان خود مذاکرات بسیار صمیمانه‌ و خوبی داشتیم و در عین حال با اروپا و آسیا نیز در حال مذاکره هستیم.روحانی اظهار داشت: آمریکا نیز خود کاری کرده که شرایط مذاکره را از بین برده ؛ با روند خوبی داشتیم مذاکره می‌کردیم اما خودش آن را تخریب کرده و پل را خراب کرده و آن طرف ایستاده و می‌گوید باید چگونه عبور کنم!؟رئیس جمهور خطاب به آمریکایی ها افزود: اگر می‌خواستید عبور کنید، چرا خراب کردید؟ اگر می‌خواستید همدیگر را ببینیم چرا پل را خراب کردید؟ خودشان پل را خراب کرده و آن طرف ایستاده و داد می‌زنند. این که نشد. اگر راست می‌گویید بیایید پل را دو مرتبه درست کنید. پل را که درست کردید خود به خود و به طور طبیعی رفت و آمد درست می‌شود؛ خودت مؤثر و مخرب و عامل این کار هستی.روحانی با اشاره به اینکه امروز اساس برنامه بر مبنای صادرات غیرنفتی است که رقم آن قابل ملاحظه است، خاطرنشان کرد: رئیس بانک مرکزی گله دارد که مردم در سامانه نیما نمی‌خرند در حالی که ما ارز زیاد داریم. گفتم قیمت را بیاورید پایین تا مردم بخرند و این خوب است و خبر خوبی بود که هم از وزیر نفت شنیدم و هم از رئیس کمیته مرکزی شنیدم؛ می‌گوید وارد کننده و تولیدکننده ارزی که در سامانه نیما عرضه می‌کنیم، نمی‌خرند و می‌گویند این ارز گران است؛ در این سامانه نیما خیلی مداخله نمی‌کنیم ما می‌توانیم کمک کنیم ولی در این زمینه معمولاً دو طرف تقاضا و عرضه است که همدیگر را پیدا می‌کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز در کشور تنها به دنبال افزایش تولید هستیم، تصریح کرد: تولید باید بالارفته و صادرات افزایش پیدا کرده و اشتغال را در این کشور زیاد شود؛ و در این شرایط باید برای عده‌ای که بیکار می‌شوند، راه نجات پیدا کنیم. باید مسأله اشتغال را حل کرده و وحدت جامعه‌مان را بیشتر کنیم.روحانی با تاکید بر ضرورت تقویت شفافیت در کشور، گفت: بانک مرکزی و وزرا دولت هر چه هست و هر کاری می‌کنندرا می بایست به مردم گزارش دهند؛ اگر به کسی ارز می‌دهند به مردم بگویند؛ کسی ارز وارد می‌کند، بگویند. گمرکات به مردم اطلاع دهند. بانک مرکزی، وزارت صمت، بهداشت و جهاد کشاورزی اطلاعاتی که مورد نیاز است را به مردم بدهند تا مردم در جریان باشند ما به چه کسی پول می‌دهیم چه کار می‌کنیم و چه جور زندگی می‌کنیم.رئیس جمهور با اشاره به نزدیک شدن به ماه محرم و ایام عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، اظهار داشت: محرم ماه عزت و سربلندی ماست، ما موفق و پیروز هستیم و تنها راه موفقیت کمک به همدیگر، زیر بازوی همدیگر را گرفتن و یکدیگر را یاری کردن است و خداوند هم ما را در این راهی که راه درست است، کمک خواهد کرد.روحانی خاطرنشان کرد: امروز تولید، صادرات، اشتغالزایی و تنظیم بازار بالاترین عبادت است؛ امروز شفافیت و اینکه مردم از همه چیز مطلع باشند بالاترین عبادت است وامروز انقلابی بودن همین است؛ ان شاء الله خداوند توفیق دهد این راه را ادامه دهیم و پیروزی را در آینده نزدیک شاهد باشیم.

تشکیل دو پرونده جدید برای نسرین ستوده


گروه سیاسی: وکیل مدافع نسرین ستوده وکیل دادگستری با تشریح آخرین وضعیت پرونده او گفت: برای موکلم که در بازداشت بسر می برد دو پرونده جدید تشکیل شده است.
تشکیل دو پرونده جدید برای نسرین ستوده
پیام درفشان به آخرین وضعیت پرونده ستوده اشاره کرد و اظهار داشت: موکلم چند وقت پیش تحت این عنوان که یک حکم غیابی علیه وی از سوی شعبه 28 دادگاه انقلاب صادر شده است، بازداشت شد. این وکیل دادگستری افزود: در مراجعه ای که بهزادی وکیل دیگر ستوده به دادسرای اوین داشت، گفته شد وی به خاطر حکم غیابی صادره توسط قاضی پرونده، جلب و زندانی شده است. به دنبال این موضوع، وکیل ستوده درخواست واخواهی می کند و طبق قانون پس از درخواست واخواهی، دادگاه باید قرار وثیقه صادر و متهم را تا زمان صدور حکم قطعی آزاد کند. درفشان اضافه کرد: به رغم این موضوع، شعبه دادگاه انقلاب این موضوع را نمی پذیرد. همچنین اینکه در کیفرخواست صادره از سوی دادسرا برای ستوده، اتهامات وی تبلیغ علیه نظام و اهانت به رهبری عنوان شده اما شعبه 28 دادگاه انقلاب به اتهام جاسوسی برای موکلم، حکم صادر کرده است.
 
>