گروه خبری اقتصادی

پیش‌ بینی امید بخش درباره آینده اقتصاد ایران


گروه اقتصادی: صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد ایران با کنار زدن سه کشور اسپانیا، عربستان و کانادا پانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا در سال 2021 شود.
پیش‌ بینی امید بخش درباره آینده اقتصاد ایران
 صندوق بین المللی پول در پایگاه داده های آماری خود پیش بینی کرده است ایران در سال 2021 با سه پله صعود در جایگاه پانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا قرار گیرد.بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی این نهاد بین المللی تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در سال 2017 بالغ بر 1644 میلیارد دلار بوده و ایران از این نظر در رتبه 18 جهان قرار گرفته است.صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است ایران در سال های 2018، 2019 و 2020 نیز همچنان هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا باقی بماند اما در سال 2021 با پشت سر گذاشتن سه کشور اسپانیا، عربستان و کانادا به جایگاه پانزدهم صعود کند.پیش بینی شده است تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در سال 2021 به 2095 میلیارد دلار برسد که بیشتر از تولید ناخالص داخلی اسپانیا، عربستان و کانادا خواهد شد.

تولید ناخالص داخلی اسپانیا بر اساس شاخص قدرت خرید در سال 2017 بالغ بر 1773.9 میلیارد دلار بوده که پیش بینی شده است این رقم در سال 2021 به 2094 میلیارد دلار برسد.تولید ناخالص داخلی عربستان نیز از 1773.5 میلیارد دلار در سال 2017 به 2078 میلیارد دلار در سال 2021 و تولید ناخالص داخلی کانادا از 1769 میلیارد دلار در سال 2017 به 2073 میلیارد دلار در سال 2021 خواهد رسید.بر این اساس چین با تولید ناخالص داخلی 23159 میلیارد دلاری بزرگترین اقتصاد جهان در سال 2021 را خواهد داشت و آمریکا با 19390 میلیارد دلار و هند با 9459 میلیارد دلار به ترتیب در رتبه های دوم و سوم از این نظر قرار می گیرند.

سایت فروش ایران‌خودرو این‌بار هم باز نشد!

گروه اقتصادی: طرح پیش فروش محصولات ایران خودرو موسوم به عید تا عید که از ساعت 11 امروز (دوشنبه) وعده داده شده بود این بار نیز نتوانست موفق عمل کند به گونه ای که سایت فروش همچنان از دسترس خارج است.شرکت ایران خودرو همزمان با نزدیک شدن به اعیاد سعید قربان و غدیر به منظور تنظیم بازار، پیش فروش ویژه محصولات خود را از امروز آغاز کرد.
 
به گفته «مصطفی خان کرمی» معاون بازاریابی وفرش ایران خودرو، این شرکت به منظور تنظیم بازار و قیمت ها تلاش کرده تا با ارائه برنامه های فروش، آشفتگی های ایجاد شده در بازار را مدیریت کند. وی افزود: شرایط پیش فروش که با هدف مشارکت در تولید طرح ریزی شده، در 2 بخشنامه جداگانه برای خودروهای ثبت نامی با موعد تحویل های سال 97 و 98 با سود مشارکت در نظر گرفته شده است.

فروش ویژه محصولات ایران خودرو با وجود اینکه در قالب طرح های پیش فروش مشارکت در تولید از ساعت 11 صبح امروز ( 29 مرداد ) وعده داده شده بود، اما سایت فروش به آدرس esale.ikco.ir همچنان خارج از دسترس است. روابط عمومی شرکت ایران خودرو، در این باره با بیان اینکه در این زمینه و دلیل خارج از دسترس بودن سایت به زودی مطلبی در سایت خبری درج می شود، بسنده کرد.

این روند اخلال در سایت در حالی بارها تکرار شده که در ماه های گذشته و در دور نخست پیش فروش های ایران خودرو، مراجعه کنندگان بعد از اختلال چند دقیقه ای و سپس ورود به سایت در همان دقایق اولیه، با عبارت «ظرفیت تکمیل شد» روبرو شده و تلاش برای خرید بی حاصل بود، در عین حال امروز، حتی امکان ورود به سایت برای بررسی وضعیت موجودی خودروها نیز فراهم نشد. تکرار این روند نشان می دهد که شیوه کنونی و پیش فروش اینترنتی محصولات از سوی خودروسازان بویژه ایران خودرو، نمی تواند پاسخگوی نیاز خریداران و مصرف کنندگان واقعی باشد.

حقیقت اینکه، امروز نیز فرصت برای خریداران واقعی خودرو فراهم نشد تا بار دیگر زمزمه های مطرح شده در رسانه ها و فضای مجازی مبنی بر تعمدی بودن این اقدامات برای ثبت نام را قوت بخشد. انتشار اخبار و گزارش های مختلف از این وضعیت و انتقاد مردم به این شیوه نیز تاکنون نتوانسته خودروسازان را به اصلاح روش خود و تعیین شیوه ای مناسب برای دسترسی مصرف کننده واقعی خودرو به خرید محصول، ترغیب کند.

توتال به صورت رسمی ایران را ترک کرد


گروه اقتصادی: وزیر نفت،گفت:توتال به صورت رسمی قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی را ترک کرده است.
بیژن نامدار زنگنه درباره آخرین وضعیت قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی، گفت: توتال به صورت رسمی قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی را ترک کرده  و بیش از 2 ماه است که اعلام کرده از قرارداد خارج می شود.وزیر نفت درباره جایگزین شرکت فرانسوی توتال در قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی تصریح کرد: در حال حاضر فرآیند جایگزینی شرکت دیگر در حال انجام است.

تعرفه واردات تخم‌مرغ چقدر است؟


گروه اقتصادی: واردات تخم‌مرغ از مرداد ماه سال جاری مشمول چهار درصد حقوق ورودی شده است.
براساس بخش‌نامه جدید گمرک ایران که به گمرکات اجرایی کشور ابلاغ شده است، از 13 مرداد ماه سال جاری حقوق ورودی واردات تخم‌مرغ چهار درصد در نظر گرفته شده است.بر این اساس، هیات وزیران به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی در جلسه‌ای که در تاریخ 10 مرداد ماه سال جاری برگزار شده است، وضع تعرفه چهار درصدی روی واردات تخم مرغ را بررسی کرده و به تصویب رساند.به این ترتیب، از زمان ابلاغ بخش‌نامه هیات وزیران یعنی از 13 مردادماه سال جاری حقوق ورودی تخم مرغ چهار درصد است.

شرکت ملی گاز تخلف کرده است


گروه اقتصادی: یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت که شرکت ملی گاز در سال 1395 حدود 15 میلیارد تومان از مشترکان بابت بیمه خسارت گاز دریافت کرده است. اقدامی که بدون مصوبه قانونی مجلس بوده و طبق گزارش دیوان محاسبات تخلف محسوب می‌شود، لذا باید این مبالغ به مردم بازگردانده شود.
غلامرضا کاتب در جلسه علنی امروز دوشنبه مجلس در توضیح سوالش از وزیر نفت درباره علت دریافت غیرقانونی مبالغی در تعرفه گاز مصرفی مشترکین، گفت: وزارت نفت در سال 1395 اقدام به دریافت مبالغی در قبوض گاز مشترکین تحت عنوان بیمه خسارت گاز کرده که بررسی‌ها نشان می‌دهد در این سال‌ها شرکت گاز عملکردی در این باره نداشته و حتی در یکی از سال‌های گذشته از میان شرکت‌های بیمه شرکت‌کننده در مناقصه، برنده‌ای وجود نداشته است. به عبارت دیگر عملا قراردادی میان شرکت گاز و شرکت‌های بیمه برای پرداخت خسارت منعقد نشده است.وی گفت: شرکت گاز در سال 1394 براساس قانون بودجه در قبوض مشترکین گاز مبلغ یک هزار تومان جهت بیمه خسارات مالی و جانی اعم از فوت، نقص عضو و جبران هزینه‌های پزشکی ناشی از انفجار و آتش‌سوزی دریافت کرده که در سال 1395 مجددا این مبالغ در قبوض مشترکین بدون مصوبه قانونی لحاظ شده است، یعنی در سال 1395 حدود 15 میلیارد تومان را شرکت ملی گاز از مشترکان بابت خسارت بیمه پول دریافت کرده که طبق گزارش دیوان محاسبات تخلف محسوب شده و باید طبق رای دیوان این مبالغ به مردم بازگردانده شود، لذا وزیر توضیح دهد که آیا این اتفاق رخ داده است یا نه؟

نماینده گرمسار در پاسخ به این پرسش که چرا برخوردی با متخلفان صورت نگرفته است، گفت: چه‌طور وقتی مردم تخلفی را انجام می‌دهند با آنها برخورد می‌شود، اما مسئولان متخلف تحت مجازات قرار نمی‌گیرند.کاتب ادامه داد: اکنون وضعیت شرکت‌های مرتبط با گاز، برق و آب به گونه‌ای شده به محض ورود مشکل صحبت از افزایش قیمت می‌کند این آسان‌ترین راه است، اما بهترین شیوه‌ی مدیریتی نیست، چرا باید هزینه‌های سربار شرکت‌ها را مردم پرداخت کنند، چرا وقتی تصویب شد که شرکت‌ها هزینه‌هایشان را کاهش داده و بهره‌وری را افزایش دهند، این اتفاق رخ نداد.وی با بیان این‌که امروز کشور گران اداره می‌شود و هزینه شرکت‌های دولتی بالاست، گفت: مدیریت کاهش هزینه نداریم. نباید مردم از جیب‌شان هزینه‌های سرباری شرکت‌ها بدهند.  وی تاکید کرد: شرکت ملی گاز باید به هر طریقی پول مردم را برگرداند این حق‌الناس است شرکت گاز اجازه این کار را نداشت.

آخرین مهلت واگذاری چک‌های غیرصیادی


گروه اقتصادی: براساس مهلت اعلام شده از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مشتریان برای واگذاری چک‌های غیر صیادی (طرح قدیم) خود با هر تاریخی تنها تا روز 30 مرداد 1397 مهلت دارند.
در پایان شهریورماه سال 1396 بانک مرکزی از سامانه ای به نام سامانه صیاد (صدور یکپارچه دسته چک) رونمایی کرد، که اصلی ترین دلیل وجود آن، صدور چک به صورت یکپارچه به منظور اعتبار سنجی، کنترل دقیق صلاحیت متقاضی دسته چک و امکان استعلام ساده تر وضعیت عملکرد صادر کننده چک است.بر همین اساس دارندگان دسته چک های غیر صیادی تنها تا 30 مرداد 1397 مهلت دارند تا با مراجعه به شعب بانک ایران زمین در سراسر کشور نسبت به واگذاری چک های طرح قدیم خود اقدام کنند.لازم به ذکر سامانه صیاد روند استعلام و پیگیری و صدور چک را تسهیل می بخشد، به نوعی که هر برگ چک دارای شناسه ای منحصر به فرد بوده تا به راحتی قابل پیگیری باشد که موجب افزایش اعتبار دسته چک خواهد شد و از اختصاص چک به افراد بد سابقه جلوگیری خواهد کرد.
>