تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

پولدارترین فرد جهان دو میلیارد دلار به بی‌خانمان‌ها کمک می‌کند


گروه افتصادی: پولدارترین فرد جهان قصد دارد از طریق بنیاد خیریه‌ای که تأسیس کرده مبلغ دو میلیارد دلار به بی‌خانمان‌ها کمک کند و شبکه‌ای از مدارس جدید بسازد.
جف بزوس، مالک شرکت آمریكایی آمازون که با دارایی‌اش به ارزش 164 میلیارد دلار به عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته شده، این خبر را امروز جمعه 23 شهریور در صفحه توئیتر خود اعلام کرد. بنیاد خیریه‌ای که رئیس آمازون تأسیس کرده «سرمایه روز یک» نام دارد. منتقدان بزوس تاکنون همواره او را به دلیل نبود مشارکت کافی در فعالیت‌های بشردوستانه شماتت کرده‌اند. برنی سندرز، سناتور آمریکایی از حزب دموکرات یکی از سرسخت‌ترین منتقدان جف بزوس است. او از شرایط نامساعد کاری برای کارکنان آمازون در انبارهای این شرکت به شدت انتقاد می‌کند. آمازون یک شرکت تجارت الکترونیک آمریکایی است که در سال 1994 توسط جف بزوس در شهر سیاتل واشنگتن تأسیس شد. این شرکت فعالیت جدی خود را در سال 1995 با عنوان فروشگاه آنلاین کتاب آغاز کرد. شرکت آمازون هم‌اکنون کتاب، سی‌دی، دی‌وی‌دی،بسته‌های نرم‌افزاری و حتی کفش و لباس نیز عرضه می‌کند و امروزه بیشترین درصد فروش را در بین سایر فروشگاه‌های اینترنت دارد.

بزرگترین شرکت تولید حوله کشور زیر آوار!


گروه اقتصادی: کارخانه حوله‌بافی ملی ایران که روزی بیش از 40 کارگر در آن مشغول به فعالیت بودند و سالانه 800 تن حوله تولید و محصول خود را به استان‌های کشور و حتی خارج از مرزهای ایران صادر می کرد، 5 سال است که تعطیل شده و دیگر، خبری از احیای مجدد آن نیست.
شرکت تولیدی "حوله بافی ملی ایران" که در آغاز دهه 50 در تنکابن تاسیس شده بود و تا سال 1392 فعالیت داشت، پس از تخریب 100 درصدی در پی بارش برف سنگین همان سال، برای همیشه تعطیل و تجهیزات آن زیر آوار برف نابود شد و دیگر رمقی برای راه اندازی مجدد نداشت.بازدید از کارخانه و دیدن صحنه‌های تکان دهند? ویرانی و آوار موجود که روی تمام دستگاه‌های خط تولید همچنان باقی است، دیدن حوله‌های پوسیده و خراب شده که در دستگاه‌ها باقی مانده‌اند و نیز کلاف‌های متعدد نخ که روی زمین ریخته شده و علاوه بر آن سقفی که فرو ریخته، تاسف ‎بار و اندوهناک است. شهرستان تنکابن با توجه به قدمت، وسعت و اهمیتش در گذشته و نیز موقعیت و شرایط ویژه‌ای که به عنوان یک مرکز تجاری و بازرگانی در منطقه شمال داشت، خاستگاه ایجاد و ساخت مراکز مختلف اقتصادی، تجاری و نیز کارخانجات و صنایع تولیدی متعددی بود که تقریباً تمام این صنایع و مراکز تولیدی امروز به دلیل حمایت نشدن مورد نیاز از بین رفته و اثری از آنان باقی نمانده است که از این میان می توان به بارزترین آنها یعنی شرکت "خزرخز" اشاره کرد که آوازه‌ صادرات آن در کشور پیچیده بود.

اما شاید یکی از مهجورترین و مظلوم ‎ ترین کارخانجات تولیدی شهرستان تنکابن که هرگز به اندازه نام و اعتبار و جایگاهش شناخته و مورد توجه قرار نگرفت، شرکت تولیدی «حوله بافی ملی ایران» بود که سال‌ها به عنوان اولین و تنها کارخانه حوله بافی در شمال کشور محسوب می‌شد.این کارخانه در آغاز دهه 50 ایجاد شد و ابتدا با 6 دستگاه مکانیکی آلمانی آغاز به تولید حوله نخی کرد که بعدها با اضافه شدن 11 دستگاه روسی به مجموعه ماشین ‎ آلات آن، تبدیل به یکی از مهم‌ترین و بزرگترین تولیدکنندگان حوله در کشور شد و محصولات خود را با توجه به کیفیت مطلوب حتی به خارج از کشور نیز صادر و عرضه می‌کرد.این کارخانه که در مساحتی به وسعت 5000 مترمربع احداث و به بهره برداری رسید یکی از بزرگترین مجموعه‌های تولیدی شمال کشور محسوب می‌شد که توانسته بود با اشتغالزایی و تولید کالای باکیفیت ایرانی سال‌ها پیش شعار امسال را عملیاتی کند، اما امروز این کارخانه به صورت 100 درصد تخریب شده و این فرصت بزرگ برای کشور و مازندران از دست رفت.

کمال جمشیدی زنجانی، رئیس هیئت مدیره حوله بافی ملی ایران در گفت‌وگو با ایسنا ضمن توضیح در مورد فعالیت این کارخان? بزرگ تولید حوله در کشور، گفت: این شرکت در سال‌های پیش از انقلاب با ظرفیت تولید سالانه 4 تن حوله نخی باکیفیت در سال، برای 40 نفر ایجاد شغل می‌کرد و بزرگترین و معروف‌ترین کارخانه حوله بافی در شمال کشور، از گرگان تا گیلان بود که محصولات با کیفیت آن به کشورهای آلمان و انگلیس نیز صادر می‌شد.وی با اشاره به فعالیت مداوم و بی‌وقفه این شرکت در دهه 60 و 70، خاطرنشان کرد: پس از انقلاب و با آغاز جنگ تحمیلی نیز شرکت حوله بافی ملّی ایران براساس قرارداد با ارتش و سپاه، تمام احتیاج‌های نیروهای نظامی کشور در این زمینه را تامین می‌کرد.رئیس هیئت مدیره حوله بافی ملی ایران، آغاز دهه 80 را مصادف با دوران رکود تولید شرکت به دلیل اختلاف‌های اعضای هیئت مدیره و کاهش نقدینگی، قلمداد و خاطرنشان کرد: به دلیل مشکلات موجود و نیز فرسودگی دستگاه‌ها تصمیم بر آن شد که کارخانه در سال 84 به شکل موقت تعطیل شود.

جمشیدی درباره راه‌اندازی مجدد و خرید تجهیزات و ماشین ‎آلات جدید شرکت حوله بافی ملی ایران، اظهار کرد: برای انجام این کار بخشی از هزینه با دریافت تسهیلات از بانک ملی ایران به میزان 800 میلیون تومان محقق شد. بلاخره پس از طی شدن یک پروسه زمانی طولانی مدت و با پشت سر گذاشتن مراحل انتقال دستگاه‌ها و ماشین‌آلات پیشرفته نساجی از کشور ایتالیا که لزوما باید از ترکیه وارد می‌شد و همچنین نصب و راه‌اندازی آنها، سرانجام کارخانه در سال 90 مجددا آغاز به کار کرد.وی با اشاره به اینکه شرایط کارخانه و ظرفیت تولید آن با دستگاه‏ها و تجهیزات جدید بسیار متفاوت از گذشته بود، تاکید کرد: با خرید دستگاه‌های ایتالیایی نساجی مدل 2009 و نیز افزایش سوله تولید، ظرفیت تولید را به 800 تن در سال رساندیم و کارخانه در حال بازگشت به شرایط مطلوب بود که متأسفانه در برف سنگین بهمن ماه سال 92 تمام سوله و تجهیزات آن تخریب شد و کارشناسان اداره صنعت، معدن و تجارت، برآورد خسارت آن را 100 درصد عنوان کردند.جمشیدی با ابراز تاسف از اینکه پس از برف دیگر هیچ فرد، نهاد و گروهی سراغی از این شرکت مهم تولیدی کشور نگرفت، افزود: تنها بانک ملی ایران با تقاضای استمهال تسهیلات به مدت سه سال موافقت کرد که این زمان نیز در مهر سال جاری به پایان خواهد رسید، اما هنوز آواربرداری از کارخانه و سوله تولید آن انجام نشده است.

اصرار به دریافت مالیات از کارخانه تعطیل شده
رئیس هیئت مدیره شرکت تولیدی حوله بافی ملی ایران با اشاره به تعداد و ارزش تجهیزات و دستگاه‌های خط تولید این کارخانه گفت: 8 دستگاه بزرگ تولید و بافت حوله در کارخانه وجود دارد که آن زمان با مبلغ 2 میلیون یورو خریداری شد. هر یک از این دستگاه‌ها 24 تن وزن داشته و پایه‌های قطور آن از فولاد ساخته شده است، علاوه بر این، دستگاه‌های چله‏پیچ، ماشینِ تراش، تجهیزات رنگ‌آمیزی، دستگاه بسته‌بندی اتوماتیک حوله، چندین دستگاه چرخ خیاطی صنعتی و بسیاری از تجهیزات دیگر این کارخانه در برف آسیب دیده و امروز کسی در فکر کمک به تولیدکننده و حمایت از آن برای احیای کارخانه نیست.جمشیدی با استناد به نامه اداره صنعت، معدن و تجارت تنکابن خطاب به رئیس اداره دارایی شهرستان تنکابن، اظهار کرد: در این نامه که در سال 93 ارسال شده، مبلغ 85 میلیارد ریال برآورد خسارت برای این شرکت در نظر گرفته که با این وجود، اداره دارایی به دنبال دریافت مالیات از یک کارخانه تعطیل شده است.

 نیاز به 1.5 میلیارد تومان تا احیای یک برند ملی
وی به تلاش‌های مستمر هیئت مدیره جهت راه‌اندازی مجدد کارخانه، اشاره و تصریح کرد: پس از برف تمام تلاش‌های ما برای دریافت تسهیلات یک میلیارد تومانی بی نتیجه ماند و هیچ بانک و موسسه‌ای حاضر به همکاری نشد، این در شرایطی رقم خورد که تنها مبلغ یک میلیارد و نیم کافی بود تا بتوانیم این تولید ملی را دوباره احیا و بازسازی کنیم.عضو هیئت مدیره کارخانه حوله بافی ملی ایران با اشاره به اینکه با تلاش بسیار سرانجام ستاد بحران، پرداخت تسهیلات توسط بانک ملی را مصوب کرد، گفت: بانک ملی با پرداخت تسهیلات سه میلیارد و پانصد میلیون تومانی با بهره 22 درصد و به شرط تسویه وام قبلی موافقت کرد، اما این یعنی عملاً پاسخ بانک به درخواست شرکت منفی بود در نتیجه با توجه به حجم بالای خسارت نتوانستیم کاری در جهت احیای این کارخانه انجام دهیم و این در حالی بود که هم اداره دارایی و هم شهرداری تنکابن در این مدت عوارض و مالیات خود را از ما طلب می‌کردند.

حبیب حق‌جو از کارگران اصلی و قدیمی کارخانه حوله بافی ملی ایران که از دی ماه سال 53 در این شرکت حضور داشت اظهار کرد: کیفیت حوله این شرکت بی‌نظیر بود و از اصفهان، رشت، تبریز و سایر شهرهای بزرگ کشور خریدار داشت.وی با یادآوری و مرور خاطرات گذشته و زمان فعالیت کارخانه، خاطرنشان کرد: زمانی که کارخانه «خزرخز» تعطیل شده بود، چند خیاط این شرکت به کارخانه ما آمده و تعدادی از آنها نیز مشغول به کار شدند؛ همچنین خاطرم هست که در زمان جنگ و حتی تا سال‌های دهه 70 دانش‌آموزان را از مدارس برای درس حرفه ‎وفن و نیز از هنرستان جهت بازدید به کارخانه می‌‏آوردند و شور و حال خاص و بی نظیری ایجاد می‌شد.پرسش این است که در تمام این پنج سالی که این شرکت بزرگ تولیدی، تعطیل و تخریب شده، چطور هیچ فردی و نهادی به خود اجازه ورود به این کارخانه مخروبه برای پیگیری موضوع را نداده است. این سرنوشت شرکت تولیدی حوله بافی ملی ایران بود که با بیش از 4 دهه فعالیت در نهایت در سال 92 و با بارش سنگین برف برای همیشه زیر آوار مدفون و تعطیل شد. چراغ تولید شرکتی خاموش شد که در آغاز و برای سالیان متمادی، بزرگترین شرکت تولید حوله در کشور محسوب شده و حتی تا پیش از تعطیلی دائم نیز، از کارخانه‌های بزرگ حوله کشور به حساب می‌‏آمد.

چرا دلار از مرز 16 هزار تومان هم گذشت؟

گروه اقتصادی: بازار ارز ایران دیروز دوشنبه، دوم مهر  بار دیگر نوسانات شدیدی داشت به نحویكه قیمت دلار از صبح دیروز با 14 هزار و 989 تومان آغاز شد و تا پایان روز در برخی بازارهای غیر رسمی به 16 هزار تومان رسید. بالاترین نرخ دلار در سایت شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز تهران 16 هزار و 195 تومان به ثبت رسیده است.
 
یورو نیز که تا روز یكشنبه با قیمت 17 هزار و 200 تومان معامله می‌شد، تا پایان روز کاری دوشنبه در بازار تا قیمت 18 هزار و 900 تومان نیز رسید. این در حالی است که دیروز بازار سکه نیز بار دیگر با افزایش بی سابقه قیمت مواجه شد. روز دوشنبه دوم مهر ماه هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با قیمت 4 میلیون 705 هزار تومان معامله شد.

محمد کشتی آرای، عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفتگو با خبرگزاری ایلنا علت افزایش قیمت سکه را نوسانات شدید نرخ ارز دانسته و گفت: «مجموع تقاضاها باعث شد تا قیمت سکه با افزایش بی‌سابقه همراه شود و برای اولین بار نرخ 4 میلیون‌ و هفتصد هزار تومان را تجربه کند و نزدیک به چهارصد تومان حباب داشته باشد. علت و عامل اصلی این افزایش، نرخ ارز است.»
 
اگرچه دولت با ارائه بسته ارزی جدید در مرداد ماه امسال بار دیگر بازار آزاد را به رسمیت شناخت اما برای معاملات ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان «بازار ثانویه» در سامانه نیما را مرجع اصلی معرفی کرد. به گزارش ایسنا اگرچه به گفته دولت، تنها سه درصد معاملات ارزی در بازار آزاد اتفاق می‌افتد و بخش اصلی این معاملات به عهده بازار ثانویه است، اما حجم بالای تقاضا در بازار آزاد از جمله ارز مسافری، درمانی و دانشجویی صورت می‌گیرد. این خبرگزاری در مقاله‌ای درباره دلیل ادامه نوسانات در بازار آزاد می‌گوید که به دلیل عدم ارائه ارزهای خدماتی در صرافی‌ها و اینکه ارز ارائه شده در صرافی‌ها نیز تقریبا با قیمت بازار آزاد هم‌ سطح است، «متقاضی ترجیح می‌دهد به جای اینکه سرگردان صرافی شود، آن را از دلال و به عبارتی بازار آزاد تهیه کند که از نگاه فعالان بازار همین رشد تقاضا از دلایل افزایش قیمت می‌تواند باشد.»

رئیس کل بانک مرکزی:
فقط 4میلیارد دلار از صادرات غیرنفتی به نیما عرضه شده است
 
رئیس کل بانک مرکزی گفت: از ابتدای امسال تا 23 شهریور حدود 22?7 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی انجام شده که تاکنون فقط چهار میلیارد دلار آن به سامانه نیما تزریق شده است. به گزارش  خانه ملت، عبدالناصر همتی پس از حضور در نشست امروز کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: دولت تاکنون 13 میلیارد تومان ارز دولتی برای تامین کالاهای اساسی و ضروری تخصیص داده است. رییس کل بانک مرکزی درباره حضورش در نشست کمیسیون برنامه و بودجه توضیح داد: مهمترین بحث در این نشست موضوع تأمین ارز مورد نیاز کارخانه‌ها برای مواد اولیه و تجهیزات آنها بود؛ در این جلسه توضیحاتی درباره بازار ثانویه و سامانه نیما به اعضای این کمیسیون ارایه شد.

همتی گفت: صادرات غیرنفتی منبع عمده تامین کننده بازار ثانویه و سامانه نیماست؛ تا 23 شهریور حدود 22?7 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته‌ایم که ارز حاصل از آن باید به چرخه اقتصاد کشور بازگردد.
وی افزود: روش‌هایی برای بازگشت به اقتصاد پیش‌بینی شده است که بر اساس آن، صادرکنندگان یا باید واردات رسمی انجام دهند و یا ارز را از طریق سامانه نیما به چرخه بیاورند و از طریق شبکه نیما و یا هر روشی که بانک مرکزی تعیین می‌کند ارز را در خدمت اقتصاد قرار دهند.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: تاکنون فقط چهار میلیارد دلار ارز صادرکنندگان به سامانه نیما تزریق شده است. وی اظهار داشت: در حدود یک و نیم ماه گذشته 3?8 میلیارد دلار ارز صادرکنندگان در سامانه نیما عرضه شده که بیش از 80 درصد آن توسط شرکت‌های پتروشیمی تزریق بوده و انتظار این است که بقیه صادرکنندگان نیز به شرایط خاص اقتصاد کشور و نیاز به بازگشت ارز صادرکنندگان توجه کنند. همتی گفت: بخشنامه‌ای برای اخذ تعهد از صادرکنندگان ابلاغ شده و همه تلاش دولت این است که با وجود فشاری که دولت آمریکا برای محدود کردن منابع درآمدی کشور اعمال می کند، راه‌های مختلفی از سوی وزارت نفت و بانک مرکزی پیگیری شود تا تاثیری در درآمدهای ارزی ایجاد نشود.

ذخایر ارزی کشور افزایش یافت
رئیس کل بانک مرکزی در ادامه حجم ذخایر ارزی کشور را خوب توصیف کرد که همچنین تقویت می شود.
همتی گفت: در 2 ماه گذشته تقویت ذخایر ارزی کشور افزایش یافته و سعی شده از طریق بانک‌ها و صرافی‌ها منابع مورد لزوم مردم که بیشتر نیازهای واقعی آنها بوده تامین شود و با کمک مجلس و دو کمیسیون اقتصادی و برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی بتوان برنامه‌های اصلاحی را در زمینه ارزی پیش برد.

وی ادامه داد: در کنار سیاست‌های ارزی و حل مسائل ارزی کشور، کالاهای اساسی، ضروری، مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز کارخانه‌ها تأمین می‌شود و بانک مرکزی درصدد اجرای برخی سیاست‌های پولی است تا بتواند بازار پول را ساماندهی کند. همتی، بازار ثانویه را برای کشور بسیار مهم دانست و گفت: بخش تجاری کشور در قالب این بازار تأمین می‌شود. وی تاکید کرد که بازار ثانویه باید تقویت شود؛ البته گزارش‌هایی درباره حواشی این بازار به بانک مرکزی ارائه شده که در حال بررسی و پیگیری هستیم.

تصمیم های جدید ارزی در راه است
رئیس کل بانک مرکزی گفت: اگر در همین هفته تصمیم های جدید ارزی درباره بازار ثانویه در دولت نهایی شود، درباره آن اطلاع رسانی می‌شود تا این بازار با شفافیت بیشتری کار خود را ادامه دهد. همتی افزود: دولت برای کنترل بازار تأمین کالاهای اساسی و ضروری ارز 4200 تومانی اختصاص داد که رقم آن تاکنون 13 میلیارد تومان بوده است.

همتی ادامه داد: حتی به تازگی در جلسه شورای اقتصادی قوای سه‌گانه مصوب شد که از صندوق توسعه ملی نیز منابعی برای کنترل بازار اختصاص یابد. رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: دولت مصمم است که نرخ کالاهای اساسی، ضروری و دارو برای مردم افزایش نیابد و در خصوص بقیه کالاها اگر براساس خریدهای اولیه انجام شده نرخ‌های در بازار نیز باید طبق همین خریدها باشد. وی افزود: البته کالاهای اساسی و ضروری مردم به اندازه کافی وارد شده و ذخایر کافی برای بیش از یک سال در کشور وجود دارد؛ مشکلی در بازار این کالاها وجود ندارد با این حال مردم به تدریج نیاز خود را خریداری کنند.

قیمت نفت رکورد شکست


گروه اقتصادی: در آستانه تحریم‌های ایران، قیمت نفت نزدیک به بالاترین رکورد 4 ساله خود رسید و از مرز 81 دلار در هر بشکه عبور کرد.
در پایان معاملات دیروز، قیمت هر بشکه نفت خام برنت، 2.4 دلار یا 3.1 درصد جهش کرد و در 81.20 دلار بسته شد. اما قیمت‌ها در اواخر معاملات دیروز تا رکورد 81.48 دلار برای هر بشکه بالا رفت، که بیشترین قیمت آن از نوامبر 2014 تا کنون است.با آغاز معاملات روز سه‌شنبه، دوباره صعود قیمت‌ها آغاز شد؛ تا ساعت 7:07 به وقت تهران، قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال 12 سنت یا 0.2 درصد رشد کرد و به 81.32 دلار رسید.اما قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، که در معاملات دیشب با 1.30 دلار یا 1.8 درصد جهش، در 72.08 دلار بسته شده بود، در معاملات صبح سه‌شنبه 2 سنت دیگر افزایش یافت و به 72.10 دلار رسید.

ایالات متحده آمریکا تحریم‌های جدید خود علیه صادرات نفت ایران را از ماه نوامبر آغاز خواهد کرد و به کشورهای سراسر جهان فشار می‌آورد که مطابق با این تحریم‌ها، خرید نفت ایران را کنار بگذارند.هری تشیلینگویریان، مدیرکل تجارت کالا در بانک فرانسوی بی‌ان‌پی پاریباس، در اجلاس جهانی نفت رویترز گفت: ایران حجم قابل‌توجهی از صادرات نفت خود را از دست می‌دهد و با توجه به سر باز زدن اوپک پلاس از افزایش تولید، بازارها برای پر کردن جای خالی تجهیز نشده‌اند.از سوی دیگر طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ذخایر نفت تجاری آمریکا در پایین‌ترین سطح خود از اوایل 20.15 تا کنون است.

نقش دو خودروساز بزرگ در گرانی بازار خودرو


گروه اقتصادی: بعد از افزایش قیمت خودرو‌های داخلی در اولین روز مهر 97 قیمت خودرو‌ها تغییر خاصی نداشته و در حال حاضر نیز بازار در ثبات به سر می‌برد. این در حالی است که ایران خودرو نیز شرایط پیش فروش 53 هزار خودرو را اعلام کرده و شاید این یکی از اصلی‌ترین دلایل آرامش بازار خودرو باشد. اما باید گفت که خودروها در بازار و کارخانه هنوز هم اختلاف قیمت زیاد و بی‌منطقی دارد.
بعد از افزایش قیمت خودرو‌های داخلی قیمت خودرو‌ها تغییر خاصی نداشته و در حال حاضر نیز بازار در ثبات به سر می‌برد.اما باید گفت که خودروها در بازار و کارخانه هنوز هم اختلاف قیمت زیاد و بی‌منطقی دارد.بر اساس قیمت‌های اعلام شده خودرو‌های داخلی، پژو 405 با قیمت 50 میلیون و 500 هزار تومان، پژو 206 تیپ 2 با 60 میلیون و 500 هزار تومان، پژو 206 وی 8 با 70 میلیون تومان و پژو 207 اتوماتیک با 104 میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.همچنین خودروی پراید 131 با رقم 33 میلیون و 500 هزار تومان، پراید 111 با قیمت 36 میلیون تومان، تندر پلاس اتوماتیک با قیمت 99 میلیون تومان وسراتو با قیمت 207 میلیون تومان به فروش می‌رسد.همچنان قیمت بازار و کارخانه اختلاف زیادی دارد و مقایسه این قیمت‌ها در برخی موارد به چند ده میلیون تومان نیز می‌رسد! بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند که یکی از دلایل عمده افزایش قیمت خودرو به‌ویژه خودرو‌های داخلی احتکار و عدم عرضه خودرو از سوی دو خودروساز بزرگ کشور است.

هجوم مردم برای خرید خودرو
ولی ملکی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره علل اختلاف قیمت زیاد خودرو در بازار و کارخانه به «جوان» می‌گوید: «همانطور که وجود پول‌های سرگردان باعث افزایش تقاضا و افزایش قیمت در بازار طلا و مسکن می‌شود. همین موضوع در بازار خودرو نیز قیمت‌ها را بالا می‌برد. این در حالی است که حضور دلالان در بازار نیز به این افزایش قیمت‌ها دامن می‌زند.»سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس به عدم اعتماد مردم به مسئولان نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: «مردم اعتمادشان را از دست داده‌اند و با تصور اینکه شاید خودرو گران‌تر از این شود ترجیح می‌دهند که پول‌های نقد خود را تبدیل به خودرو کنند تا ارزش پول‌شان کم نشود. همین مسئله باعث می‌شود که خودرو به صورت سرمایه دیده شود و مردم برای خرید آن هجوم ببرند و در نهایت قیمت خودرو افزایش می‌یابد.»

خودروسازان ضرر می‌کنند، دلالان سود؟!
ملکی با ذکر این موضوع که عدم توان در مدیریت نقدینگی نیز باعث گرانی‌ها شده است، ادامه می‌دهد: «خودروسازان داخلی اظهار می‌کنند که فروش برخی از خودرو‌ها برایشان با ضرر چند میلیون تومانی که گاهی به ده میلیون تومان نیز می‌رسد، تمام می‌شود. به همین دلیل است که کاهش تولید را در دستور کار خود قرار داده‌اند؛ بنابراین افزایش تقاضا در کنار کاهش تولید خودرو دلیل دیگری برای گرانی خودرو در بازار شده است.»البته ادعای خودروسازان مبنی بر ضرر در فروش خودرو عجیب به نظر می‌رسد؛ اینکه خودروساز هر خودرو را با چند میلیون تومان ضرر بفروشند و دلالان فقط با یک خرید و فروش، چند میلیون تومان سود به جیب بزنند، غیرقابل باور است. اصلا چرا خودروسازان به تولید خودرو و فروش آن ادامه می‌دهند؟ بهتر نیست که آنها نیز در بازار مشغول خرید و فروش خودرو‌ها شوند؟

پیشنهاد به خودروسازان؛ تولید 15 روز خود را راهی بازار کنید تا قیمت افت کند
رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با اعلام اینکه خودروسازان می‌گویند روزانه 1500 خودرو تولید می‌کنند، افزود: اگر فقط خودروسازان تولید 15 روز خود را در کوتاه مدت راهی بازار کنند بخش زیادی از نیاز بازار تأمین و آرامش در بازار حاکم خواهد شد.سعید مؤتمنی با اشاره به اینکه بازار خودرو همچنان با بلاتکلیفی روبه رو است، در گفتگو با «تسنیم» اظهار داشت: خودروسازان باید در طرح های فروش خود تحویل سریع خودروها را در اولویت قرار دهند و متأسفانه با فروش‌های بلندمدت دردی از بازار خودرو دوا نمی‌شود.وی با اعلام اینکه خودروسازان می‌گویند روزانه 1500 خودرو تولید می‌کنند، افزود: اگر فقط خودروسازان تولید 15 روز خود را در کوتاه مدت راهی بازار کنند بخش زیادی از نیاز مردم تأمین و آرامش در بازار حاکم خواهد شد.رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو، گفت: فروش های مدت داری که دو شرکت ایران خودرو و سایپا آغاز کرده‌اند به هیچ عنوان روند صعودی قیمت‌ها را در بازار متوقف نخواهد کرد.مؤتمنی با اشاره به اینکه حدود 2 ماه خودروسازان عرضه محصولات خود را به بازار متوقف کرده بودند، افزود: مدیریت تقاضا در بازارِ بلاتکلیف خودرو زمان بر است و این معضل فقط با عرضه سریع محصولات رفع خواهد شد.

فعالان مناطق آزاد بدهکار نیستند که فرار کنند


گروه اقتصادی: ‌دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ضمن رد اظهارات رئیس سازمان امور مالیاتی مبنی بر فرار مالیاتی 3900 میلیارد تومانی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اعلام کرد: اساسا فعالان مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در بخش مالیات بر ارزش افزوده در نظام مالیاتی کشور، مؤدی به شمار نمی‌آیند.
ناصر خرمالی در مورد اظهارات رئیس سازمان امور مالیاتی مبنی بر شناسایی 3900 میلیارد تومان فرار مالیاتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، اظهار کرد: حسب ماده 52 قانون مالیات بر ارزش افزوده، قوانین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از شمولیت قانون مذبور مستثنی است و اساسا فعالان مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در حوزه مالیات بر ارزش افزوده در نظام مالیاتی کشور مؤدی نیستند.‌وی ادامه داد: این بدان معناست که هر فعل و انفعال کالایی و خدماتی در محدوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از پرداخت مبلغ 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده مستثنی است و هرگونه فعالیت در خرید و فروش کالا و ارائه‌ی خدمات در محدوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مشمول پرداخت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود.‌به گفته مدیر گمرک، توسعه صادرات و ارزش افزوده دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ماده 52 قانون مالیات بر ارزش افزوده از جمله مزیت‌های سرمایه‌پذیری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به شمار می‌آید.

‌خرمالی همچنین با اشاره به صحبت‌های مطرح شده توسط رئیس سازمان امور مالیاتی در ارتباط با واحدهای پتروشیمی، خاطر نشان کرد: واحدهای پتروشیمی که محصولات و فرآورده‌های حاصل از به‌کارگیری مواد اولیه پتروشیمی را تولید می‌کنند بر مبنای ظرفیت تولید مندرج در پروانه بهره‌برداری صادره از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و ثبت در سامانه بهین‌یاب و معرفی به شرکت بورس کالا مبادرت به تامین مواد اولیه از شرکت‌های تولید کننده پتروشیمی می‌کنند.‌وی ادامه داد: از آنجاکه ماده 52 قانون مالیات بر ارزش افزوده اجازه می‌دهد که هیچ‌گونه فعل و انفعالی در حوزه مالیات بر ارزش افزوده وجود نداشته باشد؛ بنابراین شرکت‌های خریدار مواد اولیه پتروشیمی که در محدوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی قرار دارند و نیز شرکت‌های پتروشیمی فروشنده‌ای که از شرایط مشابهی برخوردار هستند، مواد اولیه خود را بدون پرداخت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده خریداری و با طی فرآیند اداری از مبدا به مقصد منتقل کنند و اخذ مبلغ مالیات بر ارزش افزوده از واحدهای پتروشیمی امری غیرقانونی است.

‌مدیر گمرک، توسعه صادرات و ارزش افزوده دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به این‌که در فعالیت‌های اقتصادی فارغ از سرزمین اصلی و  مناطق آزاد و ویژه اقتصادی امکان وقوع هرگونه تخلفی وجود دارد، گفت: در مقطعی از سال 1396 تعداد معدودی از شرکت‌ها و واحدهای تولیدی پتروشیمی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی طی فرایند بازرسی و بازدیدهای ادواری توسط دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی شناسایی و موضوع در قالب کارگروهی متشکل از نمایندگان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شرکت بورس کالا و نیز برخی از سازمان‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که با محوریت این دبیرخانه تشکیل شد، مدارک بررسی و اسامی شرکت های متخلف، مبالغ و تعداد دفعات خرید به سازمان امور مالیاتی جهت اخذ مبالغ 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده معرفی و ارسال شد.

‌وی ادامه داد: اساسا سازمان امور مالیاتی در جریان وقوع این اتفاق نبود و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی موارد مربوطه را کشف و نسبت به اعلام آن اقدام کرد. این دبیرخانه موضوع مربوط به اظهارات رئیس سازمان امور مالیاتی مبنی بر تخلف مالیات 3900 میلیارد تومانی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را تکذیب کرده و حق خود را مبنی بر پیگیری از مراجع قضایی محفوظ می‌داند.سید کامل تقوی‌نژاد - رئیس سازمان امور مالیاتی ایران - اخیرا با اشاره به شناسایی فرارهای مالیاتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادیی اعلام کرد که تا پایان مرداد سال جاری، در خصوص سوء‌استفاده از معافیت‌های صادرات و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ناشی از عرضه محصولات پتروشیمی در معاملات شرکت بورس کالای ایران بابت مواد اولیه محصولات پتروشیمی و دریافت اطلاعات مالی اشخاص مشکوک از مراجع ذیربط و مطالبه حقوق حقه دولت، اطلاعات 205 شرکت فعال در این بخش دریافت و به 23 اداره کل حسب مورد ارسال شده است.به گفته وی، پیگیری‌های به عمل آمده تاکنون منجر به رسیدگی مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده شرکت‌های فوق شده و منجر به مطالبه مبلغی حدود 3900 میلیارد تومان (مالیات و جریمه عملکرد و ارزش افزوده) شده است.
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟