گروه خبری اقتصادی

"دسته چک‌"های خود را عوض کنید


گروه اقتصادی: صاحبان دسته چک فقط تا پایان مرداد ماه فرصت تعویض آن و تبدیل به چک‌های صیادی را دارند؛ در غیر این صورت چک قدیمی در سایر بانک‌ها پذیرش نخواهد شد.
"دسته چک‌"های خود را عوض کنید
در روزهای گذشته اغلب بانک‌ها با ارسال پیامک به مشتریان خود تاکید کرده‌اند که طبق دستورالعمل بانک مرکزی واگذاری چک سایر بانک‌ها با طرح قدیم فقط تا آخر مرداد امکان‌پذیر است؛از این رو برای واگذاری چک‌های قدیمی با هر تاریخی به شعب مراجعه کنند.ماجرا از این قرار است که در پایان شهریور ماه سال گذشته سامانه صیاد به عنوان سامانه صدور یکپارچه چک راه‌اندازی شد تا اصلاح رویه و روال صدور دسته چک، یکسان سازی مولفه‌ها و خصیصه‌های محتوایی و امنیتی چک در شبکه بانکی اجرایی شود. از آن زمان به مرور بانک‌ها به سامانه متصل شدند تا مشتریان نیز بتوانند همزمان دسته چک‌های خود را تعییر داده و به دسته چک‌های صیادی تبدیل کنند. با توجه به وسعت این طرح، زمان تغییر دسته چک‌ها تا اردیبهشت ماه سال جاری اعلام شد؛اما از آنجایی که در این فاصله هنوز به طور کامل دسته چک‌ها تغییر نکرده بود، بانک مرکزی اعلام کرد که تا شهریورماه این زمان تمدید شده است و از آن به بعد چک‌های قدیمی دیگر در شعب سایر بانک‌ها پذیرش نمی‌شود و تنها در خود بانک مربوطه پذیرش آن امکان‌پذیر خواهد بود. بر این اساس با توجه به نزدیک شدن به شهریور ماه زمان تغییر دسته چک‌ها نیز رو به پایان است و باید مشتریان بانک‌ها در اسرع وقت با مراجعه به شعب دسته‌چک‌های خود را صیادی کنند.

یکی از ویژگی‌های مهم چک های  صیادی به کاهش چک‌های برگشتی برمی‌گردد؛ چرا که در استفاده از چک‌های صیادی امکان استعلام از پیشینه فرد صادرکننده چک وجود داشته و در این حالت دریافت کننده چک با اطمینان بیشتری آن را قبول خواهد کرد.در دسته چک‌های صیادی چک ها به صورت متحدالشکل بوده و دیگر مانند دسته چک‌های قدیمی که در تعداد، طرح‌ها، رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف بودند، نیستند، چک‌ها با هدف یکپارچه سازی و استانداردسازی طراحی شده و به عبارتی به چک به عنوان یک ارواق بهادار هویت داده می‌شود.همچنین برای چک‌های صیادی سه سطح ویژگی امنیتی تعریف شده است. در سطح اول سری و سریال‌های چک به صورت برجسته چاپ شده که با لمس قابل تشخیص است. در سطح دوم ویژگی های امنیتی نگاه کردنی مانند واتر مارک و طرح مخفی در برگه چک وجود دارد که این دو سطح به راحتی توسط عموم مردم قابل تشخیص است. در سطح سوم نیز ویژگی های امنیتی حرفه‌ای به چک ها افزوده شده که قابل تشخیص توسط ابزارها است و برای بانکداران و اشخاصی که استفاده مستمر و مکرری از چک ها دارند قابل استفاده است.

علت افزایش قیمت مرغ در روز‌های اخیر


گروه اقتصادی: رضا سالمی مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران امتناع مرغداران سه استان شمالی کشور از عرضه را علت افزایش اخیر قیمت این محصول اعلام کرد؛ این درحالی است که معاون استاندار تهران با تشریح قیمت گوشت بیان کرد که عرضه مرغ اینک ساماندهی شده است.
محمد امامی امین معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران در پایان نشست تنظیم بازار در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه ساماندهی توزیع مرغ به منظور کنترل قیمت آن در دستور کار قرار گرفته است قیمت گوشت مرغ گرم در میادین میوه و تره بار و فروشگاه های زنجیره ای را کیلویی 8 هزار و 175 تومان و مرغ منجمد را کیلویی 7هزار و 650 تومان اعلام کرد.همچنین مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران تصریح کرد: مرغ استان تهران از سه استان شمالی کشور تامین می شود و مرغداران به دلیل خنک شدن هوا و با هدف وزن گیری بیشتر مرغ ها، چند روزی از عرضه آن خودداری کردند که این مساله باعث افزایش قیمت مرغ شد.سالمی ادامه داد: عرضه مناسب و هدفمند مرغ در روزهای اخیر قیمت مرغ را به حدود 9هزار و 400 تومان در فروشگاه ها کاهش داد درحالی که اکنون قیمت ساماندهی شده گوشت مرغ گرم در میادین میوه و تره بار و فروشگاه های زنجیره ای اعلام شده است.مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران کاهش جوجه ریزی در تیرماه و افزایش تقاضا در آستانه بازگشت حجاج و ماه محرم را از دیگر دلایل افزایش قیمت مرغ اعلام و بیان کرد: روزانه یکهزار و 800 تا دو هزار تن مرغ گرم و یکصد تا 150 تن مرغ منجمد برای تامین نیاز به بازار عرضه می شود.

سالمی اظهار امیدواری کرد که ساماندهی عرضه مرغ از سوی مدیریت ستاد تنظیم بازار استان تهران به کاهش بیشتر قیمت مرغ از روزهای ابتدایی هفته آینده منجر شود.معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران امروز در پایان نشست کمیته تنظیم بازار استان تهران در ادامه گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه نحوه توزیع و قیمت نهایی گوشت مرغ مهمترین محور این نشست بود، اظهارداشت: عرضه گوشت مرغ در هفته های اخیر دچار افزایش قیمت شده بود.امامی امین افزود: در این نشست مقرر شد گوشت مرغ به قیمت مناسب از طریق میادین میوه و تره بار و فروشگاه های زنجیره ای به دست مصرف کننده برسد.وی گفت: برای مکان های عمومی پرمصرف از جمله بیمارستان ها، دانشگاه ها و پادگان ها مقرر شد با کمک اداره کل پشتیبانی دام، مرغ منجمد خود را دریافت کنند.امامی امین افزود: همچنین مقرر شد برای تامین نیاز بازار روزانه 400 تا 500 تن دام منجمد و یکصد تن مرغ گرم هم از طریق مراکز مشخص توزیع شود.معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران همچنین قیمت گوشت قرمز گرم را با توجه به کیفیت آن از کیلویی 27هزار تومان تا 60 هزار تومان متغیر ذکر کرد.وی با بیان اینکه 45 درصد مردم جامعه از اماکن مشخص شده، میادین میوه و تره بار و فروشگاه زنجیره ای خرید می کنند اظهارامیدواری کرد که قیمت مناسب و محصول باکیفیت باعث افزایش مراجعه کنندگان به این اماکن شود.

صعود طلا به بالای مرز 1200 دلار


گروه اقتصادی: قیمت طلا در معاملات روز سه‌شنبه بازار آسیا به دنبال افت ارزش دلار برای سومین روز متوالی که تقاضا برای این فلز ارزشمند را تقویت کرد، افزایش یافت.
هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور 0.3 درصد افزایش یافت و به 1193.92 دلار رسید و به رشد 0.5 درصدی در معاملات روز گذشته اضافه کرد.در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر 0.5 درصد افزایش یافت و به 1200.6 دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه 10.40 دلار یا 0.9 درصد افزایش یافت و در 1194.60 دلار بسته شد که بزرگترین افزایش یک روزه طلا در یک ماه گذشته بود.دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، از بانک مرکزی این کشور به دلیل افزایش نرخ‌های بهره انتقاد کرده است. دلار آمریکا روز سه‌شنبه پس از این‌که ترامپ از جروم پاول، رییس بانک مرکزی که از سوی خود وی منصوب شده است، برای افزایش نرخ‌های بهره انتقاد کرد در برابر ارزهای بزرگ و همچنین ین ژاپن کاهش یافت.استفن اینس، مدیر معاملات منطقه اآسیا – اقیانوسیه در شرکت OANDA اظهار کرد: انتقاد ترامپ تاثیر منفی بر ارزش دلار داشت و در مقابل به افزایش قیمت طلا کمک کرد.طلا به افزایش نرخ‌های بهره‌ آمریکا فوق‌العاده حساس است، زیرا افزایش نرخ‌های بهره هزینه‌ افزایش طلا که بازدهی ندارد را افزایش می‌دهد و در مقابل از ارزش دلار پشتیبانی می‌کند.

بر اساس گزارش رویترز، بانک مرکزی آمریکا از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون نرخ‌های بهره را دو دور افزایش داده و دو دور دیگر افزایش نرخ‌ها را هدف قرار گرفته که انتظار می‌رود یکی از آنها در سپتامبر باشد. با این حال رافائل بوستیک، رییس بانک فدرال رزرو آتلانتا روز سه‌شنبه اظهار کرد: وی یک دور افزایش نرخ‌ها برای سال جاری را پیش‌بینی می‌کند. در این بین، سرمایه‌گذاران منتظر انتشار جزییات نشست سیاست پولی ماه اوت بانک مرکزی آمریکا و سمپوزیوم سالانه این بانک در جکسون هال هستند.در بازارهای سهام، بورس‌های آسیایی روز سه‌شنبه با امیدواری سرمایه‌گذاران نسبت به اینکه خصومت تجاری میان آمریکا و چین با مذاکرات بیشتر میان مقامات دو کشور تعدیل می‌شود، صعود کردند. به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا برای تحویل فوری ممکن است در حدود 1206 دلار متوقف شود و سپس روند نزولی خود را از سر بگیرد.در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری 0.3 درصد افزایش یافت و به 14.75 دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری 0.6 درصد رشد کرد و 798.50 دلار بود. هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری ثابت بود و در 910.50 دلار ایستاد.

سردرگمی تجار دربازار ثانویه


گروه اقتصادی: با اجرایی شدن بسته ارزی جدید و واگذاری قیمت‌ها به بازار ثانویه، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران معتقد است که بازار دوم ارز به دنبال درخواست تجار راه‌اندازی شده اما آن‌طور که باید، مورد استقبال واقع نشده است، چراکه آنها نمی‌دانند معاملات‌شان کجا و چگونه انجام می شود و با چه قیمتی باید ارز خود را تبادل کنند. از سوی دیگر بازیگران اصلی مشخص نیستند و کنترل در بازار ثانویه وجود ندارد.
با توجه ویژه رئیس جمهور سیاست گذاری‌ها در حوزه ارز اصلاح و هفته گذشته بسته جدید ارزی ابلاغ شد و طبق آخرین اطلاعیه‌ها در اواخر هفته گذشته حدود 200 میلیون دلار عرضه از سوی پتروشیمی‌ها صورت گرفته است؛ بنابراین به نظر می‌رسد که آرامش بازار ارز تاحدودی برقرار شده، چراکه این دلار با قیمت حدود 8000 تومان در سامانه نیما عرضه شده است.همچنین صرافی‌ها این فرصت را پیدا کردند که بعد از حدود چهار ماه که فعالیت آنها در بازار آزاد قاچاق و ممنوع شده بود، بتوانند در چارچوب ضوابط مصوب دولت به معاملات ارزی بپردازند و  قیمت‌گذاری در صرافی‌ها این گونه تعیین شد که بتوانند ارز را با یک درصد بالاتر از نرخی که در بازار ثانویه تعیین می‌شود بفروشند. بازار ثانویه که محلی برای عرضه ارز ناشی از صادرات و خرید ارز مورد نیاز واردکنندگان است، بر اساس قیمت‌های توافقی و عرضه و تقاضا، معاملات آن شکل گرفته و برای هر روز می‌تواند متفاوت باشد.در این راستا پدرام سلطانی - نایب رییس اتاق بازرگانی ایران درباره بازار ثانویه ارزی و فعالیت تجار در آن اظهار کرد: اولین و جدی‌ترین ایراد به بازار دوم ارز این است که کسی نمی‌داند این بازار کجاست و چه ساز وکاری دارد. تجار نمی‌دانند چطور باید در بازار دوم معامله و اقدام کنند. آیا ورود و فعالیت در این بازار دستورالعمل دارد یا خیر و از همه مهم‌تر، قیمت این بازار چیست.

به اعتقاد وی، بازار دوم باید دارای تابلوی قیمت و از شفافیت و چابکی اطلاع‌رسانی برخوردار باشد. از طرفی دیگر این بازار باید وجود خارجی داشته باشد، این در حالی است که هم‌اکنون فعالان اقتصادی نمی‌دانند معاملات‌شان کجا و چگونه انجام می‌شود.نایب رییس اتاق بازرگانی ایران افزود: در بازار دوم نیز درجه‌ای از کنترل، به این معنا که نرخ‌ها معادل نرخ واقعی بازار باشد، وجود ندارد و معامله‌گران نیز در این بازار نگران هستند، چراکه ممکن است گرفتاری‌های مالیاتی و مواردی از این دست، برای تجار ایجاد شود.سلطانی تاکید کرد: برای فعال شدن بازار دوم و تقاضای موثر در آن، در ابتدا دولت باید تصمیم بگیرد که به این بازار وفادار بماند. وفاداری به بازار دوم، مهم‌ترین پیش نیازی است که می‌تواند این بازار را به توفیق برساند.وی ضمن تاکید بر اینکه دستگاه‌های دولتی نباید برخوردهای ضد و نقیض و حرف‌های متناقض داشته باشند، گفت: درغیر این‌صورت افراد تصور می‌کنند با وارد شدن در این بازار باید معاملات شفاف داشته باشند، اما پس از مدتی با مالیات‌های کلان مواجه می‌شوند و اعتمادشان از بین می‌رود؛ لذا این بازار و بازیگران آن نیازمند شفافیت بیشتر است.

جلسه بازنگری مزد کارگران تشکیل می‌شود؟


گروه اقتصادی: عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار می‌گوید که با توجه به وضعیت کارگاه‌ها و رکود حاکم بر بازار و اقتصاد، انتظار نداریم که دستمزد کارگران مجدد افزایش یابد ولی دولت باید به وظیفه خود در قبال کارفرمایان و کارگران عمل کند.
علی اصلانی اظهار کرد: امسال با وضعیت دشوار بسیاری از کارخانه‌ها و مشکل‌فروشی که بنگاه‌های تولیدی پیدا کردند، نباید انتظار معجزه داشته باشیم. همین حالا کارگران بعضی از بنگاه‌ها، ماه‌هاست که حقوق معوق دارند و افزایش حداقل مزد را با وجود اعمال بخشنامه مزد سال 97 هنوز به چشم ندیده‌اند.وی در پاسخ به این پرسش که آیا جلسه شورای عالی کار برای بازنگری و بررسی مجدد دستمزد تشکیل می‌شود؟ گفت: قبلا یک جلسه تشکیل شده و نمایندگان کارگری و کارفرمایی در خصوص راه‌های حمایت از کارگران در شرایط تحریم دیدگاه‌های خود را مطرح  کرده بودند، قرار بود جلسه دیگری در این باره تشکیل شود که استیضاح وزیر سابق کار مطرح شد و کار را متوقف کرد.اصلانی افزود: در حال حاضر با توجه به انتخاب سرپرست جدید وزارت کار باید سه ماه منتظر بمانیم تا وزیر کار معرفی شود و جلسات بازنگری مزد درصورت موافقت همه شرکای اجتماعی مجددا از سر گرفته شود.

به اعتقاد رییس کانون شورای اسلامی کار البرز در بحث افزایش مجدد مزد، نباید بار دیگری بر دوش کارفرمایان گذاشته شود بلکه دولت باید نقش خود را در قبال کارگران و کارفرمایان ایفا کند زیرا در شرایطی که حال بنگاه‌ها خوب نیست و کارخانه‌ها با افزایش هزینه مواد اولیه روبه‌رو هستند، فشار بر کارفرمایان برای طرح دوباره مزد به صلاح نیست.وی گفت: در حال حاضر افزایش 19.5 درصدی حداقل مزد در برخی از کارگاه‌ها اعمال نشده و کارگران حقوق و دستمزد خود را دریافت نکرده‌ و از ماه‌ها قبل حقوق معوق دارند.اصلانی در پایان از دولت خواست تا از محل درآمدهای نفتی در بودجه کشور سهمی برای جامعه کارگری در نظر بگیرد. انوشیروان محسنی بندپی  - سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی - در روزهای اخیر ضمن اعلام حمایت از کارگران، حداقل‌بگیران و اقشار محروم و آسیب پذیر در خصوص احتمال بازنگری و بررسی مجدد دستمزد کارگران در شورای عالی کار گفت: تلاش می‌کنیم حمایتهای اجتماعی نظیر بهره‌مندی کارگران از مزایای بیمه تکمیلی را گسترش دهیم.

تداوم نوسان قیمت در بازار خودرو‌های داخلی


گروه اقتصادی: روند افزایشی قیمت‌ها در بازار داخلی در حالی ادامه‌دار است که بازار خودرو‌های وارداتی در رکودی سنگین به سر می‌برد. بعد از اعلام بسته جدید ارزی در نیمه مرداد ماه جاری، دست‌اندرکاران صنعت خودرو تلاش‌هایی را برای آزادسازی قیمت خودرو در دستور کار قرار داده‌اند. با این حال تابلوی اعلام قیمت خودروسازان، قیمت‌هایی را نشان می‌دهد که در خرداد ماه گذشته ازسوی شورای رقابت تعیین شده است.
بعد از آغاز نوسانات قیمتی در بازار خودرو، به‌تدریج شاهد خروج تقاضای مصرفی از بازار بودیم. در شرایط فعلی می‌توان به جرات گفت که بخش عمده‌ای از تقاضای موجود در بازار را تقاضای سرمایه‌گذاری تشکیل می‌دهد. در واقع مشتریان امروز بازار خودرو به دنبال تبدیل ریال خود به خودرو هستند تا با این کار، ارزش دارایی خود را حفظ کنند. در واقع تقاضای مصرفی جای خود را به تقاضای سرمایه‌گذاری داده است.از همین رو شاهد افزایش قیمت خودروهای ارزان قیمت بازار طی هفته جاری بوده‌ایم. عبور پراید 111 از رقم 30 میلیون تومان و عرضه آن از سوی فروشندگان تا قیمت 31 میلیون تومان را می‌توان در راستای تلاش سرمایه‌گذاران خرد برای تبدیل ریال خود به کالای با دوام از یک طرف و کاهش توان خرید اندک مصرف‌کنندگان واقعی تحلیل کرد.اقبال به خودروهای ارزان قیمت سبب افزایش قیمت آنها شده است. همچنین قیمت پراید 131 هم با رشد همراه بود و این خودرو در نزدیکی 30 میلیون تومان قیمت خورد. این خودرو با قیمت 29 میلیون و 500 هزار تومان نیز عرضه می‌شود.طی هفته جاری در خانواده پژو، قیمت 207 اتومات که در هفته گذشته تا 92 میلیون تومان بالا رفته بود این هفته در بازار 90 میلیون تومان معامله شد.

پژو 206 تیپ5 هم افزایش قیمت را تجربه کرد و در بازار 60 میلیون تومان قیمت خورد.سمند EF7 هم در هفته جاری با قیمت 47 میلیون از سوی فروشندگان به بازار عرضه شد. همچنین دیگر محصول شرکت ایران خودرو یعنی دناپلاس که قیمتش روند صعودی را تجربه کرده بود، ظاهرا به ثبات رسیده و قیمتش از هفته گذشته تاکنون افزایشی را تجربه نکرده و با همان قیمت 85 میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.دنا معمولی هم با فاصله قیمتی 10 میلیونی با دنا‌پلاس، در بازار 75 میلیون تومان قیمت خورد. رانا هم مانند دنا‌پلاس از یک ثبات نسبی قیمتی برخوردار شده است و طی این هفته بدون نوسان بوده و با همان قیمت 43 میلیون تومان به متقاضیان عرضه شده است.قیمت محصولات داخلی برند رنو در بازار همچنان بر مدار افزایشی قرار دارد. سر لیست قیمت در میان محصولات داخلی رنو به ساندرو استپ وی اتومات اختصاص دارد.این خودرو طی چند هفته اخیر تلاش کرده بود تا از بازه 90 میلیونی گذر کند و میان 99 میلیون تا 102 میلیون تومان نوسان داشت.

با ثبت قیمت 105 میلیون تومان نشان داد که دیگر قصد بازگشت به زیر 100 میلیون تومان را در شرایط فعلی بازار ندارد.همین اتفاق برای ساندرو اتومات افتاد و این خودرو که بین 87 تا 91 میلیون تومان نوسان داشت، طی هفته جاری 93 میلیون تومان در بازار معامله شد.در این مدت تندر پلاس اتومات 2 میلیون تومان بیشتر از ساندرو قیمت خورد و با قیمت 95 میلیون تومان به متقاضیان عرضه شد. تندر اتومات هم با افزایش یک میلیونی طی هفته جاری به قیمت 91 میلیون تومان در بازار رسید. تندر E2 و پارس تندر در بازار به ترتیب 72 و 75 میلیون تومان قیمت داشتند. تیبا2 و ساینا هم از نوسان قیمت بی‌نصیب نبودند. این هفته تیبا 2، از سوی فروشندگان با قیمت 36 میلیون تومان عرضه شد و ساینا هم 37 میلیون تومان قیمت خورد. سراتو آپشنال مونتاژ شده در خطوط تولید سایپا هم این هفته 173 میلیون تومان قیمت داشت.

بلاتکلیفی خودروهای ثبت سفارش شده
بازار خودروهای وارداتی برخلاف داخلی‌ها، در هفته جاری بدون نوسان بود. بازار خودروهای وارداتی در شرایط فعلی در رکود سنگین به سر می‌برد. در حال حاضر با توجه به تداوم ممنوعیت واردات، فروشندگان تمایلی به عرضه محصولات خود به بازار ندارند و برای آن دسته محصولاتی هم که به بازار عرضه می‌شود مشتری وجود ندارد.تنها مساله‌ای که این روزها در ارتباط با خودروهای وارداتی می‌توان به آن اشاره کرد، بحث تحویل خودروهای ثبت نام شده است. نمایندگی‌ها تحویل این خودروها را منوط به اجازه دولت مبنی بر ورود خودروهای ثبت سفارش شده به کشور می‌دانند.در حال حاضر 20 هزار خودروی ثبت سفارش شده بلاتکلیف هستند. طی هفته جاری در این بازار شاهد ثابت ماندن قیمت برخی از خودروها به نسبت هفته گذشته بودیم و این در حالی است که برخی از خودروها هم افزایش در حدود 10 میلیون تومانی را تجربه کردند.در این بازار طی هفته جاری خانواده هیوندایی به این ترتیب قیمت خورد. سوناتا هیبرید، 450، توسان 440، سانتافه 470 و النترا 330 میلیون تومان معامله شدند. سراتو در هفته جاری 305 ‌میلیون تومان به متقاضیان عرضه شد. سورنتو هم در این مدت 530 میلیون تومان از سوی فروشندگان به بازار عرضه شد.اسپورتیج هم 450 میلیون تومان قیمت داشت. دو محصول برند تویوتا یعنی تویوتا RAV4 و کمری هیبرید به ترتیب 650 و 470 میلیون تومان قیمت خوردند. نیسان جوک هم در هفته جاری با قیمت 280 میلیون تومان به مشتریان عرضه شد.
>