گروه خبری اقتصادی

«ربیعی» با رأی نمایندگان مجلس از وزارت کار رفت


نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ابقای ربیعی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مخالفت کردند.

به گزارش خبرگزاری بسیج، استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دستورکار امروز (چهارشنبه 17 مرداد) نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار داشت.

 

وکلای ملت با 129 رأی مثبت، 111 رای منفی، 3 رأی ممتنع از مجموع 243 رأی مأخوذه با ابقای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سمت خود مخالفت کردند.

منبع: بسیج

شناسایی محتکرین توسط بسیجیان اقدامی پسندیده است


عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: امروز ما در جنگ اقتصادی قرار داریم و بدون شک حضور بسیج در میادین اقتصادی همچون دیگر عرصه ها می تواند کمک شایانی در برابر دشمن به ما بکند.
شناسایی محتکرین توسط بسیجیان اقدامی پسندیده است

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری بسیج، با اشاره به حضور مخلصانه بسیجیان در صحنه‌های مختلف انقلاب اسلامی اظهار داشت: بنابر اذعان بسیاری از فرماندهان نظامی در سراسر دنیا اگر در جبهه جنگ تحمیلی اگر حضور بسیج نبود، جنگ به نفع جمهوری اسلامی ختم نمی شد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیج مردمی یک ظرفیت بسیار ارزشمند برای پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی ایران است، افزود: امروز ما در جنگ اقتصادی قرار داریم و بدون شک حضور بسیج در میادین اقتصادی همچون دیگر عرصه ها می تواند کمک شایانی در برابر دشمن به ما بکند.

وی به دستور ریاست سازمان بسیج مبنی بر شناسایی محتکرین اشاره کرد و گفت: اقدام سردار غیب پرور بسیار کار خوبی بود و من از ایشان تشکر می کنم که با این دستور حرکت بزرگی در شناسایی محتکرین و انبارهایشان در سراسر کشور صورت گرفت.

حاجی دلیگانی ادامه داد: امروز بسیج به عنوان یک نیروی پرتوان مردمی باید در برابر دلالان، محتکرین و اخلالگران اقتصادی قیام کند و آرامش را به اقتصاد کشور بازگرداند.

منبع: بسیج

هزینه حوادث جاده ای در ایران بیشتر از تحریم ها است/ رعایت ایمنی به معنای تعطیل کردن امور نیست


همایش ملی ایمنی، بهداشت و محیط زیست، توسط دانشگاه علمی کاربردی انتخاب(اسنوا) ، 25 مرداد ماه در اصفهان برگزار شد. در این همایش سه اصل لازم در HSE بخواهیم، بدانیم و بتوانیم عنوان شد.

به گزارش خبرگزاری بسیج به نقل از خبرگزاری علم و فناوری، همایش ملی ایمنی، بهداشت و محیط زیست، توسط دانشگاه علمی کاربردی انتخاب(اسنوا) ، 25 مرداد ماه در اصفهان برگزار شد. در این همایش سه اصل لازم  در HSE بخواهیم، بدانیم و بتوانیم عنوان شد. در  ادامه روند افزایشی تلفات انسانی حوادث جاده ای در سال 1396 و سه ماه اول 1397 مورد توجه قرار گرفت. بر این اساس هزینه حوادث جاده ای در کشور بیشتر از تحریم ها است، که توجه به شاخص رقابت پذیری ملی کشورها و شاخص ایمنی حائز اهمیت است.

ایرج محمد فام بعنوان یکی از سخنرانان این همایش، اظهار داشت: در بحث HSE یک واژه ای  وجود دارد که با نام خطر، جنبه، تهدید، تغییر، انرژی و غیره بسته به زمینه  کاربرد آن بیان می شود اما فرقی نمی کند یک مفهومی است که اگر آزاد شود همه را بدبخت می کند، در گذشته وقتی اینها آزاد می شدند فقط یک حادثه انسانی یا حادثه اقتصادی اتفاق می افتاد و یا بخشی از محیط زیست آلوده می شد.

وی در ادامه به حادثه کشتی سانچی اشاره کرد و گفت:این حادثه  که رویداد شروع کننده آن یک خطر انسانی بود آیا فقط پیامد انسانی، پیامد اقتصادی، پیامد زیست محیطی، پیامد اجتماعی، و یا پیامد سیاسی داشت؟

محمد فام با اذعان این که  نمی توان  پیامدها را از هم  تفکیک کرد، افزود: در حال حاضرهمه حوادث این گونه هستند، وهیچ فرقی نمی کند اسم آن HSE یا EHSE باشد.

وی خاطرنشان کرد: در بعضی از کشورها وقتی این واژه را جابجا می کنند بخاطر اهمیت آن در عصر حاضر است وقتی اتحادیه اروپا EHSE را بیان می کند دلیل آن این است که آنها  سال ها H و S را کار کرده و به یک وضعیت پایداری رسانده اند، در واقع بحث قانون هوای پاک از سال 1969 مطرح و 1970 تازه امریکایی ها به محیط زیست بها می دهند طبیعی است که ترتیب واژه EHSE باشد.

 

 سه اصل لازم HSE

پرفسورمحمد فام در ادامه با اشاره به اینکه در این همایش طوری به بحث HSE می پردازد که برای طیف وسیع شرکت کننده، اساتید، دانشجویان، مدیران و کارشناسان موثر واقع شود، بیان داشت: در بحث HSE سه اصل لازم این است که بخواهیم، بدانیم و بتوانیم، یعنی اعتقاد داشته باشیم، دانش آن را داشته باشیم و بلد باشیم.

 وی ادامه داد: همیشه به این فکر می کنم که همه ما دانش HSE را داریم، همه هم می توانیم، مشکل در خواستن است بعضی مواقع واقعا مشکل پول نیست مشکل خواستن است.  ایمنی را خیلی بزرگ شروع نکنید، چیزهای کوچک را شروع کنید ولی انجام بدهید چون  HSEیک علم نسبی صفر تا 100 است حتما صد خیلی ایده آل است ولی اگر 100 نشود حتما 25 خیلی بهتر از صفر می باشد.

وی افزود:  وقتی اولویت بندی می شود (ارزیابی ریسک) ممکن است بعضی از مشکلات اولویتهای آخر باشند خیلی مهم نباشند ولی هزینه کنترل آنها  و یا عمل کنترل آنها خیلی ساده باشد بهانه نیاورید حالا که اینها اولویت نیستند  کاری نداریم.

HSE و ایمنی خواباندن کار نیست

محمد فام تاکید کرد: HSE و ایمنی خواباندن کار نیست، یکی از مشکلات در کشورهمین است که فکر می کنند ایمنی یعنی خواباندن کار، در حالی که هدف  HSE انجام کار و افزایش سرعت کار با کمترین میزان حوادث است. HSE را صرفا یک بحث اقتصادی می دانم، HSE باید مقرون به صرفه باشد، باید سود و هزینه ای که می شود یک جایی همدیگر را قطع کنند.

وی با تصریح این که هیچ کس جایی که سود نداشته باشد سرمایه گذاری نمی کند پس چرا انتظار داشته باشیم صاحبان صنایع در حوزه HSE سرمایه گذاری کنند، اظهار داشت: در دنیا ثابت شده سرمایه گذاری در HSE  نرخ بازگشت سرمایه تضمین شده، نرخ بازگشت بالا، 2.2 درصد دارد.

چرا HSE؟

محمد فام با طرح این سوال، و بیان این که اصل اول HSE این است، که یکی از مهمترین داراییها نیروی انسانی است،  یادآور شد: کلمه مبارک و هم خانواده های آن مثل تبارک در قرآن کریم در سه زمینه  آمده است، زمانی که خداوند به خودش تبریک می گوید:

 بار اول زمانی که در مورد آفرینش زمین و زمان و کوه و جنگل و کهکشانها  صحبت می کند 

 بار دوم زمانی که در مورد نزول قرآن بعنوان فرقان جدا کننده حق از باطل صحبت می کند یعنی خداوند نزول قرآن را هم  عرض آفرینش دنیا می داند

 بار سوم زمانی که ما را آفرید

«فَتَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ»

 وی با اشاره به این که ما آنقدر مهم هستیم که خداوند برای آفرینش مان به خودش تبریک می گوید، ادامه داد: حالا تصور کنید با کم کاری با دانش کم، تعهد کم  و غیره کاری کنیم که یک نفر آسیب ببیند و بالعکس، اعتقادم بر این است برای مواظبت از این آدمها برگزیده هستیم و این جایگاه را باید قدر بدانیم.

تعهدات بین المللی برای HSE داریم

وی گفت: منشور ریو را دهه 90 امضا کرده ایم، اصل اول  منشور ریو می گوید انسان محور توسعه است و جالب است کلمه بعدی می گوید و شایسته، یعنی آن زندگی سالم، مولد و سازگار با محیط زیست که به انسان می بخشی، شایسته آن است.

محمد فام  در ادامه دلیل سوم،  این که چرا HSE باید باشد، به ماده 85  قانون کار اشاره کرد.محمد فام با طرح این سوال، گفت: مسئولیتهای اجتماعی یک فلسفه دارد و خیلی ساده است و بایستی باور کنیم  چرا که همین حالاهم نتیجه آن «گرمایش زمین» را می بینیم که محدود به کشور خاصی نیست همه تقاص آن را پس می دهند، همیشه هم این طور است.

ارزش اقتصادی HSE چیست؟

محمد فام در رابطه با ارزش اقتصادی HSE به  آمارهای  سال 1995 اتحادیه اروپا در رابطه با مطالعه ای که برای حوادث جاده ای انجام داده اند اشاره کرد و گفت: طبق این مطالعه به ازای هر مرگ 3.6 میلیون یورو خسارت وارد می شود.

وی با تاکید بر این که HSE انتخاب نیست، الزام است،  و یک مرگ 3.6 میلیون یورو خسارت اقتصادی و اجتماعی بر جای می گذارد، ادامه داد: اما آمار دو سال اخیر بریتانیا 2013 و 2014 و 2016 و 2017 از این نظر جالب است، این که جمعیت آن یعنی چهار کشور انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلند تقریبا معادل جمعیت ایران است.

محمد فام افزود: دوم این که این چهار کشور از نظر HSE سابقه ای فوق العاده بد دارد یعنی بدنام ترین کشور از نظر HSE انگلستان و بریتانیا بوده، نمونه آن حادثه مه گرفتگی لندن است.

 وی اظهار داشت: اکنون انگلستان و بریتانیا از نظر HSE به جایی رسیده است که با کمال افتخار اعلام می کند در سال 2016 و2017 تعداد کشته های ناشی از کار144 نفر بوده و اعلام هم می کنند مربوط به کدام ایالت و بخش صنعت  بوده است، آمار  دوسال پیش آن هم 133 نفر بوده است.

محمد فام با توجه به آمار کشته های ناشی از کار استان اصفهان که در این همایش ارائه شد، گفت: آمار  کشته های ناشی از کار  استان اصفهان  در دو سال بیشتر از آمار چهار کشور بریتانیا است، آنها خواستند شد ما هم بخواهیم می شود، HSE که علم نیست که من کشف کرده باشم صدها سال است که امتحانش را پس داده است. وقتی که می بینیم همه توانستند و ما نتوانستیم ناراحت کننده است، حداقل از کار آنها تقلید کنیم.

تلفات حوادث جاده ای روند افزایشی داشته است

این متخصص حوزه HSE در ادامه به بحث حوادث جاده ای پرداخت و گفت: یکی از حوادثی که در کشور داریم حوادث جاده ای و از محیط های بسیار بکر برای بچه های HSE است، سال 1396 تعداد آدمهایی که در جاده ها جان خود را از دست دادند 16 هزار سیصد و یک نفر ثبت شده است.

وی ادامه داد: در همین سال 335 هزار و نهصد و نود پنج  نفر تعداد مصدومانی است که در سازمان پزشکی قانونی ثبت شده، این روند نسبت به سال قبل آن افزایشی هم بوده است، سالهای پیش  50، 100 یا 10 تا آمار کم  می شد، که البته استراتژی وجود نداشت.

 محمد فام افزود: متاسفانه امسال هم در سه ماه اول سال 97 براساس آمارهایی که ارائه کرده اند شاهد روند افزایشی هستیم، 3892 کشته در جاده ها در حالی که این آمار در سال 96 سه هزار هفصد و خرده ای بود.

هزینه حوادث جاده ای بیشتر از تحریم ها است

این متخصص حوزه HSE بیان کرد: طبق مستندات قبل از این که برجام را امضا کنیم تحریم هایی که برما تحمیل می شد روزانه حدود 100 میلیون دلار به اقتصاد کشور صدمه وارد می شد. مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران که یک مرکز رسمی دولتی وابسته به مجلس است گزارش می دهد، هزینه حوادث جاده ای (بغیر از شغلی، صنعتی و شهری) 8 درصد تولید ناخالص ملی است، نزدیک 500 میلیارد دلار است.

محمد فام در مقایسه نتیجه گرفت: هزینه حوادث جاده ای در کشور ایران بیشتر از تحریم ها است، و ادامه داد: اما چرا هرسال حوادث جاده ای زیاد می شود، چرا کاری نمی کنیم.

 

برای حوادث جاده ای در دنیا رتبه بالایی داریم 

وی افزود: طبق شاخص ها  و با  در نظر گرفتن جمعیت از نظر تعداد کشته به ازای هر صدهزار جمعیت جزو هفت هشت کشور اول در دنیا هستیم، به ازای تعداد خودروها هم که حساب شود باز جزو اولی ها هستیم.سایت سازمان جهانی بهداشت هر سال شاخص ها را ارائه می کند، برای نمونه جمهوری آذربایجان در عرض 5 سال توانسته آمارخود را کاهش دهد، چرا ما نمی توانیم یک جای کار می لنگد علمش را داریم توانش را هم داریم.

 

شاخص رقابت پذیری ملی کشورها و شاخص ایمنی

این متخصص حوزه HSE در ادامه با طرح این سوال که چه کسی از درد کشیدن و خسارت دیدن مملکت ما سود می برد، در یک اسلاید برگرفته از سازمان جهانی کار بیان کرد:  قابل توجه دولت مردان عزیزمان، آنها دو شاخص را باهم مقایسه کرده اند یک شاخص بحث رقابت پذیری ملی کشورها است و یک بخش آن یک شاخص ایمنی تحت عنوان تعداد مرگ به ازای هر صد هزار کارگر است.

 وی ادامه داد: همانطور که دیده می شود، این دو شاخص کاملا عکس یکدیگر است، کشورهایی که شاخص وضعیت ایمنی آنها بهتر است یعنی حوادث منجر به فوت کمتری دارند، آلمان امریکا، سوئد و دانمارک شاخص رقابت پذیری آنها به همان نسبت بالاتر است و بالعکس کشورهایی مثل زامبیه و روسیه که شاخص ایمنی آنها ضعیف تر است شاخص رقابت پذیری ملی به همان نسبت ضعیف تر است.  

 

کدام اصل را بپذیریم؟

 محمدفام با بیان این که هیچ رازی وجود ندارد، گفت: دو اصل است یا بایستی تئوری نرمال حادثه را بپذیریم که می گوید، صنایع امروزی شدیدا پیچیده و درهم تنیده اند و پتانسیل فاجعه های بزرگ را دارند بنابراین حادثه چیز طبیعی است، و یا این که تئوری HRO، سازمانهای با قابلیت اطمینان بالا را بپذیریم، که می گوید کشورها یا سازمانهایی HRO هستند که در فضاها و محیط هایی که پتانسیل فجایع دارند حادثه نمی دهند نه این که اصلا حادثه نمی دهند، سازمانهای هرو نگاه پیشگیرانه دارند.

پرفسور محمدفام در پایان بیان کرد: HSE یک علم است اصول دارد ساده لوحی باید کنار گذاشته شود این ساده لوحی است که بگوییم پلاسکو یا حادثه معدن با بیش از 40 کشته و یا حادثه سانچی تکرار نشود تکرار شده و خواهد شد.

منبع: بسیج

خط تولید ماده شیمیایی فرات برای تصفیه ی آب و فاضلاب راه اندازی شد


برای اولین بار در جهان، خط تولید صنعتی سوسپانسیون فرات(VI)، با نام تجاری فرسول 30، به روش پلاسما در اصفهان راه اندازی شد.
خط تولید ماده شیمیایی فرات برای تصفیه ی آب و فاضلاب راه اندازی شد
 به گزارش خبرگزاری بسیج به نقل از خبرگزاری علم و فناوری ، برای اولین بار در جهان، خط تولید صنعتی سوسپانسیون فرات(VI)، با نام تجاری فرسول 30، به روش پلاسما در اصفهان راه اندازی شد.

سینا صمیمی سده مخترع این ماده، در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، با بیان این که پایه این ماده نانو ذرات فرات سدیم است که آهن در آن از درجه اکسیداسیون 6 می باشد، اظهار داشت: مهمترین موضوع نوآورانه و بسیار ابتکاری در دستیابی به فرات(VI)، افزایش قابلیت نگهداری این ماده تا یک ماه است.

 

ثبت بین المللی  فرات(VI)

وی با تصریح این که این اختراع در اداره ثبت اختراعات امریکا ثبت بین المللی شده است، افزود: مقالات زیادی در منابع معتبر دنیا به معرفی این ماده پرداخته اند، اما تا بحال خط تولید صنعتی این ماده به این شکل در هیچ کجای دنیا مشاهده نشده است، چرا که این ماده ناپایدار و دارای حداکثر زمان ماندگاری برابر 1 تا 2 ساعت بوده است، این ماده بطور محدود توسط دستگاه هایی و با هزینه بسیار بالا تولید و درجا هم مصرف شده است.

 

کاربردها و کاربران

مدیر عامل شرکت سرورپویان، با اشاره به کمبود منابع آبی در کشور و اهمیت و ضرورت تصفیه فاضلاب و پساب های صنعتی، گفت: نانوذرات فرات سدیم به عنوان ماده شیمیایی در تصفیه ی آب و فاضلاب، با خاصیت انعقاد سازی، لخته سازی و گندزدایی، حذف بو و رنگ و ضد فولینگ مورد استفاده قرار می گیرد.

 

احسان صائب نوری افزود: علاوه بر این نانوذرات فرات سدیم یا همان فرسول 30 برای حذف گوگرد از میعانات گازی، حلال های نفتی و کلا ترکیبات هیدرو کربنی کاربرد دارد.

 

راه اندازی خط تولید صنعتی و توافقات با صنایع بزرگ

وی در رابطه با تجاری سازی این ماده ی ارزشمند، تصریح کرد: پس از راه اندازی موفق و اولیه خط تولید صنعتی فرات سدیم به روش پلاسما و پس از بررسی های چندین ماهه در رابطه با کیفیت محصول، نهایتا خرداد ماه امسال توافقاتی با یکی از شرکت های بزرگ فولادی اصفهان و شرکت سرورپویان، به منظور استفاده از این ماده در تصفیه پساب این صنعت انجام گرفت.

صمیمی اذعان کرد: در پی توافقات انجام گرفته، خط تولید صنعتی در ماه‌های تیر و اردیبهشت سال جاری با ظرفیت تولید 600 تن در سال بطور کامل نصب و راه‌اندازی شد، و در حال حاضر فرات سدیم در کشور بدون هیچ تجهیز و ماده اولیه وارداتی در حال تولید می باشد.

صائب نوری در پاسخ به این سوال که راه اندازی این کارخانه موجب اشتغال چند نفر شده است، گفت: در حال حاضر حداقل 10 نفر بطور مستقیم در رابطه با تولید فرات سدیم مشغول به کار هستند.

وی ادامه داد: بر پایه نوآوری و ابتکار بکار رفته سرعت و راندمان تولید فرات سدیم بسیار بالا می باشد،  و علاوه بر این میزان هزینه ها بسیار کاهش یافته و برای بسیاری از صنایع و کاربردها مقرون به صرفه است، بطوری که در آینده  توسعه قابل توجهی برای آن پیش بینی می شود.

صمیمی یادآور شد: پس از اقدام معاونت علمی ستاد توسعه فناوری نانو و همکاری شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان، و تأسیس دفتری در ساختمان شیخ بهایی شهرک علمی تحقیقاتی، شرکت سرور پویان با شرکت ها و صنایع متعددی برای استفاده از این ماده وارد مذاکره و عقد قرار داد شده است.

وی مصرف این ماده را لازمه رشد شرکت ها دانست و افزود: با توجه به کمبود فیزیکی آب، کشور در وضعیت بحران شدید آبی به سر می برد و برای حفظ وضع موجود خود تا سال 2025 باید بتواند 112 درصد به منابع آب قابل استحصال خود بیفزاید.

این مخترع تاکید کرد: شرکت ها اگر بخواهند به یک سود پایدار دست یابند و به رشد خود ادامه دهند باید به فکر تامین آب برای تولید محصولات خود باشند؛ بدین معنی که موفقیت در امر استفاده مجدد از آب موجب افزایش پایداری تولید و کاهش مصرف بی رویه آب می شود.

صمیمی تولید و مصرف فرات سدیم را یکی از مهمترین اقدامات جهت مدیریت بهینه منابع آب و دستیابی به وضع مطلوب و تأمین نیازهای آبی در آینده خواند و افزود : کاربرد فرات سدیم با توجه به بازدهی گسترده آن در تصفیه آب یکی از مهم ترین اقداماتی است که می تواند منجر به بهبود شرایط کمبود آب شود.

وی ادامه داد: گسترش استفاده از این محصول می تواند از لحاظ حذف مراحل متعدد تصفیه کنونی و استفاده از چند ماده ی شیمیایی که عمدتا هم وارداتی هستند، اقتصادی و مقرون به صرفه باشد.

منبع: بسیج

دامپینگ زیتونی اسپانیا علیه آمریکا/تهاجم و جنگ در قلب بازار های خارجی شدت گرفت


اروپا متهم به دامپینگ در امریکا شد. این مساله می تواند بیانگر بهره گیری از تاکتیک های جنگ تجاری اروپا علیه آمریکا باشد.
دامپینگ زیتونی اسپانیا علیه آمریکا/تهاجم و جنگ در قلب بازار های خارجی شدت گرفت

به گزارش خبرگزاری بسیج به نقل از خبرگزاری علم و فناوری، امریکا با دنبال کردن سیاست های رییس جمهور خود اکثر کشور ها را که ایران هم از آن مستثنی نیست، درگیر جنگی اقتصادی با خود کرده است.

وی علاوه بر تحریم ایران، با اعمال تعرفه 25 درصدی روی کالاهای چینی و همینطور اعمال تعرفه 50 و 20 درصدی بر واردات فولاد و آلومینیوم از ترکیه و ایجاد محدودیت های مشابه برای روسیه، شمشیر جنگ تجاری را برای آسیا از رو بست.

به همین جهت، کشورهای مذکور برای پاسخ به این مساله و جلوگیری از بحران اقتصادی در داخل هر کدام شیوه هایی را برای مقابله اتخاذ کردند.

روسیه با اعمال افزایش از 25  الی 40 درصدی برای واردات برخی کالاهای آمریکایی مربوط به وسایل حمل و نقل، ماشین آلات مهندسی و راه سازی، تجهیزات مربوط به صنایع نفت و گاز، ابزار مربوط به پردازش فلزات و حفاری سنگ به این محدودیت ها واکنش نشان داد.

چین نیز در اقدام متقابل، اعمال تعرفه بر 16میلیارد دلار کالای وارداتی از آمریکا را در دستور کار قرار داد.

ترامپ همچنین با متحد سنتی امریکا، یعنی اتحادیه اروپا نیز وارد کش مکش های اقتصادی شد.

اعمال افزایش 25 درصدی تعرفه بر واردات فولاد اروپا به آمریکا، همچنین  افزایش 10 درصدی تعرفه واردات آلومینیوم ضربه ای بر پیکره ی ثبات اقتصادی اروپا بود.

بعد از به نتیجه نرسیدن اعتراضات این اتحادیه بر تصمیمات جدید رییس جمهور امریکا، کمیسیون اروپا برای مقابله با اعمال تعرفه بر تولیدات فولادی به آمریکا اقدام به ارائه بسته ای مرکب از سهمیه و تعرفه گمرکی کرد.

بر اساس گزارش پلاتس، کانادا، مکزیک، اتحادیه اروپا، چین، هند، نروژ و روسیه شکایتی مبنی بر بررسی اختلاف خود با امریکا در ارتباط با اعمال تعرفه‌ها برای فولاد و آلومینیوم در سازمان تجارت جهانی مطرح کردند.

اما جنگ تجاری میان اتحادیه امریکا و اتحادیه اروپا به اینجا ختم نمی شود.

 

اتحادیه اروپا و تاکتیک جنگ اقتصادی

با شروع جنگ تجاری میان امریکا و اتحادیه اروپا، 2 کشور با وضع نرخ تعرفه های جدید، به یکدیگر پاسخ دادند.

ابتدا امریکا با اعلام تعرفه های جدید مبنی بر افزایش 25 درصدی آن بر واردات فولاد و آلمینیوم اروپا، آتش این جنگ اقتصادی را روشن کرد.

این اتحادیه در پاسخ به این ضربه ی اقتصادی آمریکا، بسته ای پیشنهادی در برابر سیل کالاهای وارداتی از سوی این کشور را تنظیم کرد.

در گوشه ای از این درگیری های عیان، یکی از کشورهای اروپایی به صورت چراغ خاموش، با استفاده ی یکی از حربه های بازاریابی به نام دامپینگ، اقدام به تهاجم و جنگ در قلب بازار امریکا کرده است.

 

دامپینگ چگونه رقبا را حذف می کند؟!

دامپینگ یا رقابت مکارانه به عملی می گویند که طی آن یک محصول وارداتی در کشوری با قیمتی بسیار نازل و پایین تر از مشابه داخلی عرضه می شود. به دلیل کم بودن قیمت این محصول یا کالا، فروش آن به حد چشمگیری بالا می رود. این مساله تا جایی پیش می رود که اقبال عمومی نسبت به کالاهای داخلی از بین می رود و برای مشتریان، خرید محصول خارجی مقرون به صرفه تر به نظر می رسد. این امر موجب حذف دیگر رقبا در بازار خواهد شد.

 

امریکا، اسپانیا را متهم به دامپینگ در بازار داخلی خود نموده و در همین رابطه از این کشور، توضیح خواسته است. علاوه بر آن امریکا قوانینی برای واردات زیتون از اروپا صادر کرد.

در واکنش به این اتهام، سخنگوی کمیسیون اروپا اعلام کرد که تصمیم وزارت تجارت آمریکا مبنی بر اعمال قوانینی بر ضد دامپینگ زیتون وارداتی از اسپانیا، غیرقابل پذیرش است و اروپایی ها مخالف این امر هستند.

تولیدکنندگان زیتون و روغن آن در اروپا، با رقابت ازسوی آمریکا روبرو هستند و از دست دادن این بازار ضربه ی مهلکی برای اقتصادهای بحران زده این قاره خواهد بود.

مقامات نگران هستند که تولید کنندگان خارجی فروش زیتون در ایالات متحده را با قیمت ارزان تر از بازار داخلی خود - یک روند شناخته شده به عنوان "dumping"

بنا بر نوشته ی ایندیپندنت، جنگ زیتون ممکن است ناگهانی باشد. همچنین وزیر بازرگانی ویلبر راس گفت: "وزارت بازرگانی یک ارزیابی کامل و عادلانه از حقایق را تضمین می کند و اگر قوانین شکسته شود، به سرعت به توقف فعالیت های تجاری ناعادلانه عمل می کند." "ایالات متحده متعهد به تجارت آزاد، منصفانه و متقابل با اسپانیا است."

منبع: بسیج

برنامه‌های تامین آب شرب مشهد در کارگروه سازگاری با کم‌آبی تدوین شد


مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: تمامی سناریوهای مربوط به تامین آب شرب شهر مشهد در سال 98 در کارگروه سازگاری با کم آبی تدوین شده است.


به‌گزارش خبرگزاری بسیج به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمد علایی در دیدار با فرماندار جدید شهرستان مشهد به موضوع تامین آب شرب پایدار و مطمئن در سال 98 شهر مشهد اشاره کرد و گفت: با توجه به مسائلی که در حجم ذخیره آب سد دوستی ایجاد شد، تمامی سناریوهای مربوط به تامین آب در سال 98 در کارگروه سازگاری با کم آبی دیده شده و بر اساس آن هر کدام از دستگاه های اجرایی مکلف به انجام مصوبات این کارگروه هستند. 
با اشاره به خشکسالی‌های اخیر افزود: شاید این خشکسالی تمرینی برای مقابله و سازگاری با کم آبی باشد که لازم است تمامی مردم بر این موضوع اهتمام لازم را داشته باشند.
وی سه اولویت کاری شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی را در حوزه شهرستان مشهد تامین آب شرب شهروندان، آزادسازی و ساماندهی ادامه رودخانه کشف رود و آزادسازی دریاچه سد و حریم و بستر رودخانه کارده برشمرد.
در ادامه موهبتی، فرماندار مشهد مقدس با اشاره به اینکه قانون معیار عملی برای همه جامعه است؛ تعامل و همدلی بین دستگاه های اجرایی استان به ویژه نهادهایی که به نحوی در حوزه آب دخیل می باشند را از اولویت های فائق آمدن بر چالش های کم آبی در استان برشمرد.
 
منبع: بسیج
>