گروه خبری اقتصادی

زمان واریز یارانه نقدی مرداد ماه اعلام شد


نودمین یارانه نقدی 45500 تومانی، پنج شنبه 25 مرداد ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد.

 

 
 
به گزارش خبرگزاری بسیج، یارانه نقدی 45500 تومانی در حالی پنج شنبه 25 مرداد ماه با ورود به ایستگاه نودم به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد، که طی این سال ها همواره قرار بر اصلاح روند واریز این مبلغ بوده است.
 
با آغاز به کار دولت یازدهم و وعده متولیان جهت غربالگری یارانه بگیران، امیدها برای ساماندهی قانون هدفمندی قوت گرفت اما طی چهار سال اتفاق خاصی در این حوزه رخ نداد و پرداخت یارانه نقدی به روال سابق ادامه یافت.

با شروع به کار دولت دوازدهم کارشناسان اقتصادی اظهار می کردند که با توجه به شرایط موجود، قطعا در این دوره شاهد مطلوب سازی صف یارانه بگیران خواهیم بود.  

اما با گذشت یک سال از عمر دولت دوازدهم نیز همچنان روال پرداخت یارانه نقدی تغییری نکرده و حتی محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در واکنش به مصوبه مجلس و هیات دولت و ابلاغیه معاون اول مبنی بر حذف یارانه نقدی سه دهک بالای درآمدی خانوارها به استثنای روستائیان و عشایر، طی توییتی اعلام کرد «حذف یارانه دهک های پردرآمد طی 3 ماه امکان پذیر نیست. امنیت اقتصادی با سرکشی به حساب های بانکی مخدوش می شود.»

با توجه به تغییر شرایط اقتصادی نسبت به چند سال گذشته و کاهش ارزش پایه پولی، دیگر 45500 تومان نمی تواند نقش چندانی در زندگی مردم داشته باشد، چه بسا که برای بسیاری از مشمولان نیز از همان ابتدا این مبلغ ناچیزی به حساب می آمد که این مساله نشان می دهد یارانه ها به صورت غیرهدفمند در حال توزیع بوده و مشخص نیست چگونه و چه زمانی قرار بر اجرای صحیح و منطقی قانون است.

از سویی دیگر به اذعان کارشناسان بهبود وضع رفاهی شهروندان نمی تواند تنها در واریز ماهانه مبلغ مشخصی خلاصه شود، بلکه متولیان امر باید با مطلوب سازی شرایط اقتصادی، امکانات رفاهی جامعه را بهبود ببخشند و با ساماندهی قانون هدفمندی، تنها افرادی را در صف یارانه قرار دهند که نیاز واقعی به دریافت کمک نقدی از سوی دولت دارند.

گفتنی است؛ طی حدود 8 سال گذشته هر مشمولی که بدون تغییر در صف دریافت یارانه نقدی بوده است تاکنون رقمی بالغ بر 4 میلیون و 94 هزار تومان یارانه دریافت کرده است.
منبع: بسیج

کم اظهاری و قاچاق در صادرات خیلی بعید است


مدیرکل اسبق صادرات گمرک گفت:‌ کم اظهاری و قاچاق کالا در بخش صادرات خیلی بعید است، چون در بخش‌های مختلف کنترل می‌شود.


به گزارش خبرگزاری بسیج، حسن علیدوستی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به این سوال که با توجه به سیاست ارزی موجود و شکاف قیمتی، برخی صادرکنندگان نیز به قصد سوء استفاده، یا کالاهای صادراتی را کمتراظهار می‌کنند و یا کالای دیگری به جای کالای اصلی اظهار می‌شود، گفت: در حال حاضر اقلام صادراتی که ظن سوء استفاده یا رانت ارزی از آنها وجود داشته طبق مقررات وزارت صنعت، معدن و تجارت مأمور شده است.

مدیرکل اسبق گمرک در پاسخ به این که صادرکننده کالا ملزم به ارائه ارز در سامانه نیما است، به همین دلیل کالای خود را به لحاظ ارزش کمتر اظهار می‌کرد، تا بتواند ان را احتکار کند و در همین زمینه خبری مبنی براظهار قلوه‌سنگ به گمرک وجود داشت، اما در واقع صادرات فرش صورت گرفته بود، بیان داشت: از دو طریق کالا ارزیابی می‌شود، در گمرک مبداء و گمرک مرزی که کالا مجدد باید تخلیه و بارگیری شود و روی وسیله دیگری قرار گیرد، این ارزیابی صورت گرفته و عملاً نمی‌شود، خیلی بعید است که کالای دیگری به جای کالای اصلی صادراتی جا زده شود.

وی افزود: تغییرات در چندین مرحله وجود دارد، قبل از آن شرکت انبارها کالا را تحویل گرفته و قبض می‌دهد و همچنین در سازمان بنادر کالا جا به جا می‌شود و همان کالایی خواهد بود که قبض دریافت کرده است.

عضو کمیسیون حل اختلاف گمرکی در پاسخ به این سوال که مکانیزم‌های کنترلی به صورت دستی و عامل انسانی است و نه سیستمی، بیان داشت: قبل از اینکه کالا در سامانه جامع اظهار و ثبت شود، تحویل انبار شده و قبض دریافت می‌کند، ارزیاب نیز بسته به مسیر گمرکی یعنی سبز، زرد، قرمز آن را ارزیابی کرده و قبض انبار نیز بررسی و تطبیق داده می‌شود.

این مقام مسئول در مورد اینکه اگر مثلاً قبض انبار جعلی باشد یا جلوی بار، همان کالای اظهار شده باشد، اما پشت آن چیز دیگری قرار گرفته باشد و امکان ارزیابی آن توسط ارزیابی وجود ندارد، گفت: این کالاها چند مرحله ارزیابی می‌شود و شرکت حمل نیز براساس بارنامه کالا را تحویل گرفته و بیمه نیز براساس ارزش و نوع آن کالا را تحت پوشش قرار می‌دهد. مجموعه‌ای از عوامل در جریان کار باید قرار گیرند.

عضو کمیسیون حل اختلاف گمرک در مورد صادرات گازوئیل قاچاق اخیر که گفته شد قبض انبار آن جعلی بوده و تشریفات گمرکی آن صورت پذیرفته بود، اظهار داشت: اینجا بحث گمرک نیست. زمانی تشخیص کالا با گمرک است که کالای مد نظر از روی ظاهر بتوان تشخیص داد اما زمانی که نتوان آن را تشخیص داد، نیاز به آزمایشگاه است و گمرک صلاحیت ندارد. سازمان استاندارد بررسی و تحلیل کرده و جواب آن را گمرک می‌دهد، بنابراین گمرک نقشی ندارد.

منبع: بسیج

تقویت دیپلماسی نقش ایران در بازسازی سوریه را پررنگ می کند/ خدمات فنی و مهندسی در اولویت صادرات


نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه آغاز عملیات بازسازی سوریه فرصت مناسبی برای شرکت ها و پیمانکاران ایرانی است، گفت: تقویت دیپلماسی لازمه صدور خدمات فنی و مهندسی به این کشور است.
 
 

به گزارش خبرگزاری بسیج، سیدابوالفضل موسوی بیوکی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به آغاز عملیات بازسازی سوریه، گفت: اکنون فرصت مناسبی برای شرکت ها و پیمانکاران ایرانی فراهم شده تا در این بازسازی شریک شده و بتوانند عوایدی آن را به کشوربازگردانند.

نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه نظام استکبار اعم از آمریکا و عوامل آن به ویژه کشورهای عربی تحمل حضور ایران در سوریه را ندارند، افزود: با توجه به حضور مستشاری ایران در بحران سوریه اکنون نیز لازم است در زمان بازسازی این حضور ادامه دار باشد.

آمریکا و مستعمرانشمقاومت بسیاری برای کم رنگ کردن حضور ایران در سوریه دارند

موسوی بیوکی با تاکید بر اینکه آمریکا و مستعمرانش مقاومت بسیاری برای کم رنگ کردن حضور ایران در سوریه دارند، تصریح کرد: ایران برای حضور در عملیات بازسازی سوریه با فشار بسیاری از سوی مخالفان مواجه هستیم اما با این حال با توجه به همراهی دولت سوریه باید بتوانیم سهم بیشتری در این حوزه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه رابطه مناسب ایران با سوریه شانس مناسبی برای جذب بازارها این کشور فراهم کرده است، گفت: باید بتوانیم با استفاده از این فرصت ضمن صادرات خدمات فنی و مهندسی ارزآوری مناسبی را نیز عاید کشور کنیم.

ایران باید با دولت سوریه وارد مذاکره شده و درعملیات بازسازی این کشور نقش داشته باشد

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه آمریکا و عوامل آن قید و شرط های بسیاری برای عدم حضور ایران در سوریه ایجاد کرده اند، افزود: در شرایط فعلی ایران باید با دولت سوریه وارد مذاکره شده و در این رابطه با تقویت دیپلماسی نقشه های دشمنان را نقش بر آب کند.

وی با بیان اینکه چون دولت و مردم سوریه با ایران و حضور آن در عملیات بازسازی این کشور موافق هستند شانس بیشتری خواهیم داشت، ادامه داد: در این رابطه باید با تولید فراورده های ساختمانی با کیفیت بازارهای دیگری همچون سوریه را نیز جذب کنیم.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در حال حاضر برای جذب بازار سوریه و حضور در عملیات بازسازی آن مبارزه مستقیم میان ایران و سایر مستکبران در جریان است.

منبع: بسیج

133 بنگاه به ارزش 16 هزار میلیارد تومان واگذار شد


وزیر امور اقتصادی و داریی از واگذاری های جدید خبر داد و به جامعه کارگری نیز وعده داد که آنها نباید نگران تعطیلی بنگاه‌ها پس از واگذاری باشند.
 
به گزارش خبرگزاری بسیج به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، دکتر مسعود کرباسیان طی یادداشتی نوشت: تجربه اتفاقات اخیر نشان داد هراندازه بخش خصوصی مولد، شناسنامه‌دار و متعهد کشور توسعه پیدا کند، فرآیندهای اصلاحی و مسیر پیشرفت کشور هموارتر می‌شود. وی با بیان اینکه، کارآفرینانی که زندگی و علاقه‌شان ریشه در این آب و خاک دارد، هیچگاه منابع کشور را تنها در پی سود شخصی هدر نمی‌دهند، تاکید کرد: همین امروز هم در میان لیست کسانی که ارز دولتی دریافت کرده‌اند، بیشترین تعهد و رفتار اخلاقی از صاحبان صنایع مولد و اشتغال آفرین دیده می‌شود که تمام وجودشان را برای توسعه و اشتغال آفرینی گذاشته‌اند.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: امروز همانطور که اسامی متخلفان بیان و اعلام می‌شود، نام و نشان کارآفرینان و صاحبان اصیل کسب و کار هم باید سرزبان ها باشد و چه پرهیزی بدتر از اینکه، این الگوهای موفق و ملی را به جامعه معرفی نکنیم.

وی خاطرنشان کرد: در وزارت امور اقتصادی و دارایی دو اصل را به شکل جدی دنبال می کنیم؛ اول اینکه همسو با تاکیدات رهبری معظم انقلاب و رئیس جمهور، دیدگاه‌های برنامه اقتصاد مقاومتی و برنامه‌های توسعه‌ای فرآیند خصوصی سازی واقعی ادامه یابد و دوم اینکه، بخش خصوصی واقعی مورد حمایت جدی قرار گیرد و تکریم و تقدیر شود.

کرباسیان افزود: از دومین ماه که در وزارت اقتصاد حضور یافتم به صورت جدی موضوع تعریف پروژه‌های راهبردی را دنبال کردم، در نتیجه 33 پروژه کلیدی تعریف شد که یکی از مهمترین آنها "تکمیل فرآیند واگذاری سهام بنگاه های مشمول واگذاری" بود.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: خوشبختانه سال گذشته موفق شدیم هیچگونه انتقال اصل سهام بابت رد دیون دولت نداشته باشیم و 100 درصد واگذاری ها نیز به بخش خصوصی واقعی صورت گیرد.

وی افزود: در ادامه این مسیر، 139 بنگاه جهت واگذاری آماده سازی و قیمت گذاری شدند که از این تعداد 133 بنگاه به ارزش 16 هزار میلیارد تومان عرضه شد.

کرباسیان با بیان اینکه، فرآیند واگذاری ها نیز با دقت رصد شد تا اصل شفافیت و اطلاع رسانی به موقع در مورد آنها رعایت شود، خاطر نشان کرد: گاهی در میان جامعه کارگری این نگرانی ایجاد می شود که واگذاری بنگاه به رفتارهایی خلاف مقررات مانند تعطیلی مجموعه و فروش تجهیزات و زمین کارخانه منجر شود ولی باید به جامعه کارگری اطمینان بدهم که اقدامات لازم در خصوص نظارت بر بنگاه‌های واگذار شده و درحال واگذاری، در بسترهای قانونی نظارت پس از واگذاری، با دقت انجام می شود.

وزیر اقتصاد در ادامه این یادداشت نوشت: به جهت حساسیت ها در مورد شیوه واگذاری و خریداران، فرآیندهای بعدی به خوبی طی شده به طوری که اقساط حاصل از واگذاری ها به مبلغ 164 میلیارد تومان پیگیری و وصول شده است؛ همچنین اهداف درآمدی حاصل از واگذاریها به مبلغ 8.310 میلیارد تومان هم محقق شده است.

کرباسیان در پایان با بیان اینکه، باور قلبی ما این است که اقتصاد ایران بدون حرکت در مسیر خصوصی سازی به نقطه مطلوب نمی رسد، تاکید کرد: بخش خصوصی اصیل کشور ضامن سلامت اقتصاد است.
منبع: بسیج

اسامی ایرلاین های گران فروش و متخلف رسانه ای شود/لغو پروازهای چارتری مصداق قانون گریزی شرکت های هواپیمایی


عضو کمیسیون عمران مجلس، رسانه ای کردن نام ایرلاین های متخلف و گران فروش را راهکاری برای ضابطه مند کردن آن ها خواند.
 
 
 
 
 

به گزارش خبرگزاری بسیج، شهرام کوسه غراوی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از عملکرد ایرلاین ها در هفته های اخیر همزمان با نوسانات ارزی، گفت: متاسفانه افزایش بی ضابطه نرخ بلیت و  لغو یک طرفه آن مشکلات عدیده ای را برای مردم رقم زده است.

نماینده مردم مینودشت، کلاله، گالیکش و مراوه تپه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه لغو یک طرفه بلیت هواپیما آن هم در پروازهای چارتری شائبه احتکار از سوی ایرلاین ها را در ذهن ایجاد می کند، افزود: دولت به ویژه سازمان هواپیمایی باید در مقابل این نوع تخلفات ایرلاین ها بایستد زیرا با ادامه این رویه، حمل و نقل هوایی تنها در خدمت اقشار متول جامعه قرار خواهد گرفت.

وی با تاکید بر اینکه نقش سازمان تعزیرات حکومتی نیز در مقابله با گران فروشی بلیت هواپیما غیر قابل کتمان است، تصریح کرد: این سازمان باید با رسانه ای کردن اسامی ایرلاین های متخلف و گران فروش فضای رقابتی سالمی را میان شرکت های هواپیمایی در رستای حمایت از مسافران ایجاد کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه ایرلاین ها با گران فروشی بلیت بازار را بهم ریخته است، گفت: متاسفانه پیش از هر چیزی پروازهای چارتر به بروز مشکل مردم دامن زده، نمونه آن لغو یک طرفه پروازها، گران فروشی های بیش از حد و همچنین سوخت شدن وجه مردم در اثر کوچک ترین اشتباه در ثبت مقصد یا مبدا پرواز است.

کوسه غراوی همچنین با اشاره به برخی زمزمه ها مبنی بر حذف پروازهای چارتری، افزود: حذف این نوع پروازها به صلاح نیست زیرا برخی از مردم با پروازهای بسیار ارزان مسافرت می کنند در این رابطه بهتر است تعادلی در قیمت گذاری ها رعایت شود زیرا دیده شده قیمت بلیت در مبدا  حدود 200 هزار تومان و در سفر برگشت نزدیک به یک میلیون تومان لحاظ شده است از این رو واقعی سازی نرخ ها بهتر است.

وی ادامه داد: کمیسیون عمران مجلس بارها به عملکرد ایرلاین ها ورود داشته و طبق آخرین بررسی ها تا شهریور ماه فرصت در خصوص تغییر رویه های فعلی به سازمان هواپیمایی داده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: به طور حتم در نشست شهریور ماه کمیسیون عمران مجلس با وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی به معضلات فعلی مسافران در استفاده از حمل و نقل هوایی ورود خواهد شد.

منبع: بسیج

جنگ تعرفه ای آمریکا بیخ گوش شرکت های نفتی/طلای سیاه آمریکا منبع مطمئنی برای شرکت های هندی نیست


عضو کمیسیون انرژی مجلس، توضیحاتی پیرامون انعقاد قرارداد یکی از مشتریان نفتی ایران با آمریکا ارائه کرد.
 
 
 

به گزارش خبرگزاری بسیج، جلال میرزایی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اعلام خبری مبنی بر اینکه شرکت هندی مشتری نفت ایران برای واردات نفت از آمریکا قرارداد امضاء کرده است، گفت: پیش از این عنوان شده بود که راهبرد مذاکره آمریکایی ها نه تنها با دولت هایی بوده که نفت وارد می کنند بلکه با شرکت های واردکننده نفت نیز مذاکره می کند تا به نوعی آنها را مجاب کند جایگزینی برای نفت نفت ایران ایران پیدا کنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه یکی از راه ها و پیشنهادهای ایالات متحده جایگزینی واردات نفت از آمریکا است، افزود: آمریکایی ها این سیاست را درباره شرکت نفت دولتی چین انجام دادند و روزانه 300 تا 400 هزار بشکه نفت به این شرکت می فروختند و به دنبال این موضوع بودند تا آنها را مجاب کنند نفت آمریکا، امارات و عربستان را به نوعی جایگزین نفت ایران کند.

آمریکایی ها برای فروش نفت به چین با مشکل جنگ تعرفه مواجه شدند

وی ادامه داد: آمریکایی ها درباره کشور چین با مشکل جنگ تعرفه مواجه شدند و جنگ تعرفه که بین چین و آمریکا در جریان است سبب شد که چین بر واردات نفت از آمریکا تعرفه اعمال کند، بنابراین واردات نفت آمریکا برای شرکت های چینی دیگر مقرون به صرفه نبود و قطع شد.

نماینده مردم ایلام، ایوان و چرداول در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه آمریکایی ها درباره هندی ها نیز چنین رویکردی را پیش گرفته اند که جایگزین نفت ایران شوند، یادآور شد: با توجه به رویکردی که ترامپ درباره تجارت و مبادلات تجاری با سایر کشورها از جمله هند در پیش گرفته قطعا نفت آمریکا منبع مطمئنی برای شرکت های هندی نیست.

احتمالا دولت هند در جنگ تعرفه واردات نفت از آمریکا را مشمول تعرفه کند

وی افزود: احتمال دارد دولت هند مجبور شود در جنگ تعرفه واردات نفت از آمریکا را مشمول تعرفه کند و این سبب می شود که نفت آمریکا برای شرکت های هندی گران تر تمام شود.

هندی ها اعلام نکرده اند که می خواهند کامل نفت ایران را جایگزین کنند

میرزایی با بیان اینکه در کوتاه مدت شاید نفت آمریکا جایگزین ایران شود اما در بلندمدت منبع مطمئنی برای شرکت های هندی نیست، ادامه داد: هندی ها اعلام نکرده اند که می خواهند کامل نفت ایران را جایگزین کنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: شاید این توافقی که بین شرکت هندی و آمریکا رخ داده این است که همانند شرکت های چینی که قبلا طرف معامله با ایران بوند و اکنون نیز هستند در برابر کاهش واردات نفت از ایران و خرید نفت از آمریکا معافیت دریافت کنند.

منبع: بسیج
>