گروه خبری اقتصادی

دکتر لاریجانی مسئولیت پیگیری مطالبات کامیون داران را به کمیسیون عمران واگذار کرد


نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس، از درخواست کمیسیون عمران از رئیس مجلس در خصوص بررسی مطالبه کامیون داران به صورت واحد از سوی این کمیسیون خبر داد.
به گزارش خبرگزاری بسیج، سیدابوالفضل موسوی بیوکی  با اشاره به درخواست کمیسیون عمران از رئیس مجلس در خصوص بررسی مطالبه کامیون داران به صورت واحد از سوی این کمیسیون، گفت: در حال حاضر کمیسیون های اجتماعی، امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مسئول پیگیری این مطالبات هستند.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: با نظر مساعد رئیس مجلس از این پس کمیسیون عمران تنها کمیسیون پیگیر مشکلات کامیون داران بوده و در جلسات نمایندگانی از دو کمیسیون دیگر حاضر خواهند شد.

تدابیر ویژه ای برای رفع مشکلات کامیون داران اتخاذ شده است

وی با تاکید بر اینکه تاکنون تدابیر ویژه ای برای رفع مشکلات کامیون داران اتخاذ شده است، افزود: خوشبختانه با موافقت وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی موضوع بیمه و بیمه تکلیفی این اقشار انجام شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه دیگر مطالبه جدی کامیون داران تامین لاستیک و قطعات لوازم یدکی بوده است، تصریح کرد: با رایزنی صورت گرفته با وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین بانک مرکزی این مورد نیز در دست اقدام است.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: جلسات کمیسیون عمران مجلس با مسئولان مربوطه تا احقاق حق کامل کامیون داران ادامه خواهد داشت و در نهایت گزارشی از اقدامات انجام شده تهیه می شود.

سیاست کشف قیمت در بورس کالا باید بر اساس سیاست ارزی جدید تغییر کند


مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به سیاست جدید ارزی دولت گفت: سیاست قیمت گذاری در بورس کالا براساس ارز مرجع کالاهای اساسی و ایجاد محدودیت در کشف قیمت کالاهای واسطه باید متناسب با سیاست های جدید ارزی تغییر کند
 

به گزارش خبرگزاری بسیج به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا) به نقل از بازار سرمایه، حامد سلطانی نژاد عنوان کرد: سیاست محدود سازی قیمت ها در بورس کالا به صورت مصنوعی کمک چندانی به وضعیت بازار نمی کند و تنها باعث می شود فرصت های آربیتراژی زمینه برخی سو استفاده ها را فراهم کند.

 

وی ادامه داد: در مورد کالاهای مختلف از جمله محصولات پتروشیمی، مقاطع و ورق های فولادی علیرغم اینکه تولید کنندگان قیمت هایی پایین تر از قیمت های جهانی را در بورس کالا به عنوان قیمت پایه پذیرفتند، کنترل قیمت کالاهای واسطه ای به کنترل قیمت کالاهای مصرفی منجر نشده است و تنها فرصت های آربیتراژی را برای برخی از افرادی که تولید کننده نما هستند، ایجاد کرد.

 

مدیرعامل بورس کالای ایران ادامه داد: اکنون که دولت محترم در سیاست جدید ارزی خود فقط 25 کالای اساسی را مشمول دریافت ارز رسمی نموده، جا دارد سیاست تعیین قیمت های پایه محصولات و سقف رقابت در بورس کالا بر اساس سیاست جدید ارزی تغییر کرده و کالاها به قیمت واقعی خود به فروش برسد.

 

وی با اشاره به جلسه روز گذشته فعالان بازار پتروشیمی افزود: در جلسه روز گذشته که با حضور وزرای صمت و نفت و صنایع بالادستی، انجمن های پایین دستی پتروشیمی و همچنین فعالان صنایع لبنی، آب معدنی و آشامیدنی، نساجی و سایر فعالان بازار پتروشیمی تشکیل شد، صنایع پایین دستی تضمین کردند که در صورت آزادسازی نرخ ارز مبنای قیمت های پایه، شاهد رشد ناگهانی و افزایش هیجانی در بازار کالاهای نهایی نباشیم.

 

سلطانی نژاد در پایان گفت: سامانه بهین یاب که مبنای تخصیص سهمیه به خریداران محصولات پتروشیمی از بورس بوده، نیازمند اصلاحاتی است که پیشنهاد ما برای بهبود آن ملاک قرار دادن مواردی همچون خریدهای سال های گذشته، کنترل فهرست بیمه کارکنان و کنترل مصرف برق واحد تولیدی است که بهبود نسبی در تشخیص خریداران واقعی و تخصیص سهمیه های خرید ایجاد خواهد کرد.

سال گذشته 10 میلیارد دلار سفر خارجی داشته ایم/ طلا در قالب سپر خودرو از کشور خارج می شود


عضو فراکسیون تولید و اشتغال در مجلس می گوید قانون اقتصادی برکشور حاکم نیست و آمارها نشان می دهد که سال گذشته 10 میلیارد دلار سفر خارجی داشته ایم.
 
 
 
 

به گزارش خبرگزاری بسیج، محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به فضای اقتصادی کشور و التهاب در بازار ارز و سکه، اظهار داشت: در حال حاضر تعادل عرضه و تقاضا در کشور بهم خورده است، قانون اقتصاد حاکم نیست.

عضوهیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه جنگ اقتصادی علیه ایران وجود دارد، بیان داشت: این جنگ به خانواده ها کشیده شده است به طوری که مغازه دار، خانم خانه دار را تهدید می کند اگر کالا را این هفته خریداری نکند هفته آینده گران تر می شود، متاسفانه شاهد جو روانی در فضای اقتصاد کشور هستیم.

نماینده مردم فسا در مجلس دهم شورای اسلامی تاکید کرد: باید قبول کنیم همه در فضای اقتصادی کشور نقش داریم این طور نیست که بگویم فقط مجلسی ها و دولتی ها باید اقدام کنند کسانی که به بازار سکه هجوم می آورند، ایرانی هستند.

سالانه 28 میلیاد دلار درآمد نفتی داریم

وی با بیان اینکه قریب 1.5 میلیون بشکه نفت در روز صادر می کنیم، اظهار داشت: میزان صادرات نفت در یک ماه به 45 میلیون بشکه می رسد که اگر قیمت هر بشکه را 50 دلار در نظر بگیریم  ماهانه  2 میلیارد و 250 میلیون دلار در یک سال حدود 28 میلیاد دلار درآمد نفتی کشور می شود.

سال گذشته 2.5 میلیون ایرانی به ترکیه رفته اند

جمالی نوبندگانی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به گزارش های سرکنسول ایران در استانبول، گفت: براساس این گزارش روزانه 30 پرواز از ایران به استانبول انجام می شود و در گزارشی که سفرای کشورهای همسایه ارائه کردند سال گذشته 2.5 میلیون ایرانی به ترکیه رفته اند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه  روس ها و گرجی ها از ایرانی ها بیشتر به ترکیه سفر می کنند، ادامه داد: متوسط خرج آنها 670 دلار بوده ما هزار دلار بنابراین در سال گذشته مردم کشورمان 2.5 میلیارد دلار در ترکیه هزینه کرده اند، با در نظر گرفتن سفر به کشورهای دیگر سال گذشته قریب 10 میلیارد دلار سفر خارجی داشته ایم.

وی با بیان اینکه دولت در برخی تصمیم گیری ها انفعالی داده است، بیان داشت: در ارز مسافرتی با اختصاص هزار یورو به سفرهای مانند تایلند افراد سودهای میلیون به جیب زدند در حالی که ارز باید به کالاهای اساسی، داور، تجهیزات پزشکی اختصاص پیدا می کرد.

طلا را در قالب سپر ماشین از کشور خارج کردند

عضو فراکسیون مستقلین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تزریق سکه به بازار گفت: وقتی سکه در بازار عرضه شد سه اتفاق رخ داد، اول عده ای که پول داشتند تعداد زیادی سکه خریدند، بعد از آن جوی ایجاد شد که لیست خریداران بزرگ سکه منتشر شود.

وی بیان داشت: عده ای هم سکه ها را خریدند که آن را آب کنند و به دو سکه تبدیل کنند تا در کوچه پس کوچه های چهارراه استانبول مخفیانه به زنان خانه دار بفروشند تا دسترسی به آنها نباشد.

عضو فراکسیون تولید و اشتغال در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: عده ای با آب کردن سکه ها آن را به شکل سپر ماشین در آوردند و در قالب قطعات ماشین ذخایر طلا را از کشور خارج کردند، دراین زمینه آمار دقیقی نداریم اما این کار کم اتفاق نیفتاده است.

رسیدگی ویژه به پرونده پزشکانی که از دستگاه کارتخوان استفاده نمی کنند


رئیس امور مالیاتی شهر و استان تهران گفت: اطلاعات درآمدی پزشکان از طریق سامانه های اطلاعاتی نظام مالیاتی از جمله حساب های بانکی آنان در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دارد.
 

به گزارش خبرگزاری بسیج به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا) به نقل از رسانه مالیاتی ایران، محمدرضا نوری در خصوص میزان مالیات پزشکان در تهران، گفت: از میان حدود 20 هزار پرونده پزشکان در تهران، تنها 11 هزار نفر برای عملکرد سال 1396 اظهارنامه ارائه کردند که میانگین مالیات اعلامی از سوی پزشکان برای هر نفر 5 میلیون و 700 هزار تومان بود.
 

وی افزود: باتوجه به رسیدگی های انجام شده برای عملکرد سال 95 که تقریبا به همین میزان مالیات ابراز شده بود، براساس آمار و اطلاعات سامانه های طرح جامع مالیاتی، این میانگین برای هر نفر حدود 14 میلیون تومان توسط سازمان تعیین و تشخیص داده شده است.

رئیس امور مالیاتی شهر و استان تهران با بیان اینکه 500 پرونده پزشکان با درآمد بالا مورد حسابرسی خاص و مبتنی بر اطلاعات سامانه‌های طرح جامع مالیاتی سازمان امور مالیاتی قرار گرفتند، افزود: میانگین مالیات اعلام شده توسط پزشکان با درآمد بالا حدود 17 میلیون تومان برای هر نفر بود درحالیکه مالیات واقعی آنها بالغ بر 76 میلیون تومان تعیین و تشخیص داده شده است.

نوری در خصوص پزشکانی که اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه نکرده‌اند، اظهارداشت: اطلاعات این افراد برای رسیدگی به وضعیت پرونده مالیاتی شان از سامانه‌های طرح جامع مالیاتی اخذ شده و به ادارات خاص رسیدگی پزشکان داده شده است که به طور ویژه و با اولویت مورد حسابرسی قرار گیرند؛ این افراد همچنین باتوجه به عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی، طبق قانون مشمول جریمه می‌شوند.

وی تصریح کرد: کلیه بیمارستان‌ها مکلفند هر سه ماه یک‌بار درآمدهای کسب‌شده پزشکان در بیمارستان‌ها را به روش مکانیزه به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند.
 

نوری تاکید کرد: هرچند بعضی از بیمارستان‌ها به این وظیفه قانونی خود به‌درستی عمل نکرده‌اند که بر اساس مقررات مربوطه، جرائم مالیاتی برای آن‌ها لحاظ و مورد مطالبه قرار گرفته است.

رئیس امور مالیاتی شهر و استان تهران بابیان اینکه در خصوص پزشکان، برنامه منسجمی را از سال گذشته در دستور کار قرار داده‌ایم و نسبت به تشخیص مالیات آن‌ها اقدام خواهیم‌کرد، گفت: پرونده‌های پزشکانی که از دستگاه کارت‌خوان استفاده نمی‌کنند نیز به‌صورت ویژه مورد رسیدگی قرار می‌گیرند و نسبت به پذیرش هزینه‌ها و تعیین درآمد مشمول مالیات آن‌ها سخت‌گیرانه برخورد می‌شود.

وی در پایان ضمن تشکر از مردم که نسبت به معضل فرار مالیاتی بی‌تفاوت نبودند، از آن‌ها خواست در صورت مشاهده مواردی که مصداق فرار مالیاتی است، آن را از طریق شماره تلفن 1526 و یا سامانه رسیدگی به شکایات به آدرس www.intamedia.ir به سازمان امور مالیاتی کشور گزارش دهند و اطمینان داشته باشند که این اطلاعات موجب برخورد جدی‌تر با فراریان مالیاتی و گسترش عدالت مالیاتی است.

مدیریت جدید بانک مرکزی تقویت پول ملی را دستور کار قرار دهد/کنترل فضای روانی لازمه ی مهار التهابات ارزی


نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی،گفت:تقویت پول ملی باید در دستور کار مدیریت جدید بانک مرکزی قرار بگیرد.
 
 
 

به گزارش خبرگزاری بسیج، سید حسن حسینی شاهرودی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی گفت:بعد از اینکه ترامپ در آمریکا رئیس جمهور شد بسیاری از کارشناسان اقتصادی کشور،احتمال خروج آمریکا از برجام را پیش بینی کردند و هشدار دادند باید تدابیری اتخاد شود تا فضای روانی اقتصاد ایران تحت تاثیر قرار نگیرد.

نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:کاهش ارزش پول ملی در چند ماه گذشته تنها ناشی از مولفه های اقتصادی نیست و بخشی از موضوع ناشی از ایجاد فضای روانی بوده چرا که در حوزه های مختلف اقتصاد مانند صادرات اتفاق خاصی در ماه های گذشته نیافتاده است.

عزم جدی برای از بین رفتن حباب قیمتی ارز و طلا وجود نداشت

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی افزود:تیم اقتصادی در ماه های گذشته اعلام کرد در نرخ ارز و سکه طلا حباب وجود دارد اما مدیریت اقتصادی جدی برای از بین رفتن حباب قیمتی وجود نداشته است.

تقویت پول ملی باید در دستور کار مدیریت جدید بانک مرکزی قرار بگیرد

حسینی شاهرودی در ادامه گفت و گوی خود با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت تصریح کرد:تیم اقتصادی دولت به جای سیاست دستوری باید با درایت و ابزار اقتصادی بازار ارز را ساماندهی کند.باید متقاضیان و عرضه کنندگان ارز باید بتوانند بصورت شفاف در بازار ثانویه ارز معاملات خود را انجام دهند.
نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد:در هر صورت تقویت پول ملی باید در دستور کار مدیریت جدید بانک مرکزی قرار بگیرد و اعتماد اقتصادی مردم برای سرمایه گذاری تقویت شود.

سریال وابستگی دولتی در راه آهن ادامه دارد /حمل و نقل ریلی باید سود ده شود


عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس، گفت: تجدیدنظر در نحوه مدیریت شرکت راه آهن لازمه قطع وابستگی آن به منابع دولتی است.
 
 
 
 
 

به گزارش خبرگزاری بسیج، علیم یارمحمدی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تصمیم جدید دولت در خصوص ارایه یارانه به بخش مسافربری شرکت راه آهن، گفت: زیان ده بودن این نوع شرکت ها مغایر اهداف تعریف شده برای آن ها است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ارایه یارانه از سوی دولت به شرکت هایی همچون راه آهن فشار به بودجه دولتی تحمیل می کند، افزود: دولت باید با توجه به اصل 44 قانون اساسی و تسریع در واگذاری  آنها  به بخش خصوصیحجم وابستگی  ها را کم کند.

شرکت هایی مانند راه آهن باید ارزآور باشند

وی با تاکید بر اینکه شرکت هایی مانند راه آهن باید با تقویت زیرساخت ها بتوانند در حوزه گردشگری فعال شده و به ارزآوری برای کشور اقدام کنند، تصریح کرد: ااگر این شرکت ها نتوانند به وظایف خود عمل  کنند  وبه دنبال آن  بار مالی بسیاری به دولت تحمیل  شود به معیوب شدن سیستم مالی کشور می انجامد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه در حال حاضر شرکت هایی همچون رجا به صورت خصولتی واگذار شده اند، گفت: دولت باید بند ناف این شرکت ها را به بودجه دولتی قطع کرده و اجازه فعالیت مستقل همراه با رقابت سالم را بدهد.

شرکت راه آهن سرمایه بسیاری دارد

یارمحمدی با تاکید بر اینکه شرکت راه آهن سرمایه بسیاری دارد، افزود: سرمایه این شرکت بالغ بر هزار هزار میلیارد بوده؛ اما متاسفانه نتوانسته از این سرمایه در مسیر کسب درآمد استفاده کند.

وی با بیان اینکه با وجود سرمایه های کلانی که شبکه ریلی در اختیار دارد سود سالانه ای در حدود 2 هزار میلیارد کسب کرده است، تصریح کرد: متاسفانه باید با صراحت گفت که زیان ده بودن این نوع شرکت ها تنها به دلیل ضعف مدیریت است.

لزوم تجدیدنظر در نحوه مدیریت شرکت راه آهن با هدف افزایش بهره وری

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: تجدیدنظر در نحوه مدیریت شرکت راه آهن با هدف افزایش بهره وری در این نوع حمل و نقل لازم است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: حضور بخش خصوصی در راس مدیریتی راه آهن جمهوری اسلامی ایران می تواند علاوه بر افزایش بهره وری به رشد خدمات نیز بیانجامد زیرا بخش خصوصی راضی به زیان ده شدن نیست.

>