گروه خبری اقتصادی

تولید ناقص خودروسازان در نبود قطعه/هزار و 600 خودرو وارداتی غیرقانونی شماره‌گذاری شده است


سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: از یک هزار و 934 دستگاه خودرو وارد شده غیرقانونی یک هزار و 600 دستگاه به فروش رفته و حدود 300 دستگاه خودروهای وارد شده شماره گذاری نشده‌اند.
 
 

به گزارش خبرگزاری بسیج، ولی ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست دیروز ( سه‌شنبه 16 مردادماه) کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، اظهارداشت: نشست  دیروز کمیسیون تا ساعت 16 با حضور آقایان خسرو تاج معاون امور بازرگانی و نوابی معاون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاونت اتاق ایران برگزار شد، در این جلسه نمایندگان حاضر سوالات خود را در زمینه صنعت و تولید با شرایط جدید ارزی مطرح کردند.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نگرانی‌ها کمیسیون و مشکلاتی که برای واحدهای تولیدی ایجاد شده است را در این نشست مطرح کردیم، گفت: به هریک از سوالات و نگرانی‌های نمایندگان پاسخ‌ها و توضیحات لازم داده شد؛ اما نمایندگان از پاسخ‌های ارائه شده قانع نشدند.
 
نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره اینکه در ادامه نشست وزیر صنعت، معدن و تجارت حاضر شدند و مجددا سوالات و نگرانی‌های نمایندگان در خصوص چالش‌های پیش‌ روی صنعت کشور مطرح شد، ادامه داد: وزیر قول داد تا واحدهای که مورد آسیب جدی قرار می‌گیرند را بررسی کنند، پیشنهاد شده بود که اگر مواد اولیه و ماشین‌آلات با ارز آزاد تهیه شود دلیلی وجود ندارد تا قیمت محصول از سوی شورای رقابت کنترل شود که در این راستا مباحث جدی مطرح شد و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز با این نظر موافق بود.
 
وی با تاکید بر اینکه صنعت قطعه‌سازی کشور و در پی مشکلات ارزی دچار آسیب جدی شده و در تولید مشکل دارد و ماشین‌آلات ناقص تولید شده در خودروسازی‌های به دلیل کمبود قطعات به چشم می‌خورند، عنوان کرد: باید تدابیری در نظر گرفته شود تا تولید قطعه‌سازان و خودروسان به روال عادی خود بازگردد.
 
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در نشست امروز ثبت سفارش غیر قانونی خودرو به چالش کشیده و سوالات متعددی توسط نمایندگان مطرح شد، تصریح کرد: همانگونه که برای اولین بار گزارشی را در کمیسیون مطرح و اعلام کردم که 6 هزار و 481 دستگاه خودرو غیر مجاز ثبت سفارش شده، وزیر صنعت اعلام کردند ضمن اینکه از روز اول که متوجه تخلف شدیم بلافاصله به دستگاه‌های نظارتی موضوع را گزارش کردیم.
 
ملکی با تاکید بر اینکه بنابر گفته وزیر و از سوی دستگاه‌های نطارتی مورد تایید قرار گرفته از 6 هزار و 481 دستگاه خودرو ثبت سفارش شده یک هزار و 934 دستگاه خودرو وارد کشور شده است، عنوان کرد: از یک هزار و 934 دستگاه خودرو وارد شده غیرقانونی یک هزار و 600 دستگاه به فروش رفته و حدود 300 دستگاه خودروهای وارد شده شماره گذاری نشده‌اند.
منبع: بسیج

تقویت دیپلماسی نقش ایران در بازسازی سوریه را پررنگ می کند/ خدمات فنی و مهندسی در اولویت صادرات


نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه آغاز عملیات بازسازی سوریه فرصت مناسبی برای شرکت ها و پیمانکاران ایرانی است، گفت: تقویت دیپلماسی لازمه صدور خدمات فنی و مهندسی به این کشور است.
 
 

به گزارش خبرگزاری بسیج، سیدابوالفضل موسوی بیوکی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به آغاز عملیات بازسازی سوریه، گفت: اکنون فرصت مناسبی برای شرکت ها و پیمانکاران ایرانی فراهم شده تا در این بازسازی شریک شده و بتوانند عوایدی آن را به کشوربازگردانند.

نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه نظام استکبار اعم از آمریکا و عوامل آن به ویژه کشورهای عربی تحمل حضور ایران در سوریه را ندارند، افزود: با توجه به حضور مستشاری ایران در بحران سوریه اکنون نیز لازم است در زمان بازسازی این حضور ادامه دار باشد.

آمریکا و مستعمرانشمقاومت بسیاری برای کم رنگ کردن حضور ایران در سوریه دارند

موسوی بیوکی با تاکید بر اینکه آمریکا و مستعمرانش مقاومت بسیاری برای کم رنگ کردن حضور ایران در سوریه دارند، تصریح کرد: ایران برای حضور در عملیات بازسازی سوریه با فشار بسیاری از سوی مخالفان مواجه هستیم اما با این حال با توجه به همراهی دولت سوریه باید بتوانیم سهم بیشتری در این حوزه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه رابطه مناسب ایران با سوریه شانس مناسبی برای جذب بازارها این کشور فراهم کرده است، گفت: باید بتوانیم با استفاده از این فرصت ضمن صادرات خدمات فنی و مهندسی ارزآوری مناسبی را نیز عاید کشور کنیم.

ایران باید با دولت سوریه وارد مذاکره شده و درعملیات بازسازی این کشور نقش داشته باشد

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه آمریکا و عوامل آن قید و شرط های بسیاری برای عدم حضور ایران در سوریه ایجاد کرده اند، افزود: در شرایط فعلی ایران باید با دولت سوریه وارد مذاکره شده و در این رابطه با تقویت دیپلماسی نقشه های دشمنان را نقش بر آب کند.

وی با بیان اینکه چون دولت و مردم سوریه با ایران و حضور آن در عملیات بازسازی این کشور موافق هستند شانس بیشتری خواهیم داشت، ادامه داد: در این رابطه باید با تولید فراورده های ساختمانی با کیفیت بازارهای دیگری همچون سوریه را نیز جذب کنیم.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در حال حاضر برای جذب بازار سوریه و حضور در عملیات بازسازی آن مبارزه مستقیم میان ایران و سایر مستکبران در جریان است.

منبع: بسیج

133 بنگاه به ارزش 16 هزار میلیارد تومان واگذار شد


وزیر امور اقتصادی و داریی از واگذاری های جدید خبر داد و به جامعه کارگری نیز وعده داد که آنها نباید نگران تعطیلی بنگاه‌ها پس از واگذاری باشند.
 
به گزارش خبرگزاری بسیج به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، دکتر مسعود کرباسیان طی یادداشتی نوشت: تجربه اتفاقات اخیر نشان داد هراندازه بخش خصوصی مولد، شناسنامه‌دار و متعهد کشور توسعه پیدا کند، فرآیندهای اصلاحی و مسیر پیشرفت کشور هموارتر می‌شود. وی با بیان اینکه، کارآفرینانی که زندگی و علاقه‌شان ریشه در این آب و خاک دارد، هیچگاه منابع کشور را تنها در پی سود شخصی هدر نمی‌دهند، تاکید کرد: همین امروز هم در میان لیست کسانی که ارز دولتی دریافت کرده‌اند، بیشترین تعهد و رفتار اخلاقی از صاحبان صنایع مولد و اشتغال آفرین دیده می‌شود که تمام وجودشان را برای توسعه و اشتغال آفرینی گذاشته‌اند.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: امروز همانطور که اسامی متخلفان بیان و اعلام می‌شود، نام و نشان کارآفرینان و صاحبان اصیل کسب و کار هم باید سرزبان ها باشد و چه پرهیزی بدتر از اینکه، این الگوهای موفق و ملی را به جامعه معرفی نکنیم.

وی خاطرنشان کرد: در وزارت امور اقتصادی و دارایی دو اصل را به شکل جدی دنبال می کنیم؛ اول اینکه همسو با تاکیدات رهبری معظم انقلاب و رئیس جمهور، دیدگاه‌های برنامه اقتصاد مقاومتی و برنامه‌های توسعه‌ای فرآیند خصوصی سازی واقعی ادامه یابد و دوم اینکه، بخش خصوصی واقعی مورد حمایت جدی قرار گیرد و تکریم و تقدیر شود.

کرباسیان افزود: از دومین ماه که در وزارت اقتصاد حضور یافتم به صورت جدی موضوع تعریف پروژه‌های راهبردی را دنبال کردم، در نتیجه 33 پروژه کلیدی تعریف شد که یکی از مهمترین آنها "تکمیل فرآیند واگذاری سهام بنگاه های مشمول واگذاری" بود.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: خوشبختانه سال گذشته موفق شدیم هیچگونه انتقال اصل سهام بابت رد دیون دولت نداشته باشیم و 100 درصد واگذاری ها نیز به بخش خصوصی واقعی صورت گیرد.

وی افزود: در ادامه این مسیر، 139 بنگاه جهت واگذاری آماده سازی و قیمت گذاری شدند که از این تعداد 133 بنگاه به ارزش 16 هزار میلیارد تومان عرضه شد.

کرباسیان با بیان اینکه، فرآیند واگذاری ها نیز با دقت رصد شد تا اصل شفافیت و اطلاع رسانی به موقع در مورد آنها رعایت شود، خاطر نشان کرد: گاهی در میان جامعه کارگری این نگرانی ایجاد می شود که واگذاری بنگاه به رفتارهایی خلاف مقررات مانند تعطیلی مجموعه و فروش تجهیزات و زمین کارخانه منجر شود ولی باید به جامعه کارگری اطمینان بدهم که اقدامات لازم در خصوص نظارت بر بنگاه‌های واگذار شده و درحال واگذاری، در بسترهای قانونی نظارت پس از واگذاری، با دقت انجام می شود.

وزیر اقتصاد در ادامه این یادداشت نوشت: به جهت حساسیت ها در مورد شیوه واگذاری و خریداران، فرآیندهای بعدی به خوبی طی شده به طوری که اقساط حاصل از واگذاری ها به مبلغ 164 میلیارد تومان پیگیری و وصول شده است؛ همچنین اهداف درآمدی حاصل از واگذاریها به مبلغ 8.310 میلیارد تومان هم محقق شده است.

کرباسیان در پایان با بیان اینکه، باور قلبی ما این است که اقتصاد ایران بدون حرکت در مسیر خصوصی سازی به نقطه مطلوب نمی رسد، تاکید کرد: بخش خصوصی اصیل کشور ضامن سلامت اقتصاد است.
منبع: بسیج

اسامی ایرلاین های گران فروش و متخلف رسانه ای شود/لغو پروازهای چارتری مصداق قانون گریزی شرکت های هواپیمایی


عضو کمیسیون عمران مجلس، رسانه ای کردن نام ایرلاین های متخلف و گران فروش را راهکاری برای ضابطه مند کردن آن ها خواند.
 
 
 
 
 

به گزارش خبرگزاری بسیج، شهرام کوسه غراوی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از عملکرد ایرلاین ها در هفته های اخیر همزمان با نوسانات ارزی، گفت: متاسفانه افزایش بی ضابطه نرخ بلیت و  لغو یک طرفه آن مشکلات عدیده ای را برای مردم رقم زده است.

نماینده مردم مینودشت، کلاله، گالیکش و مراوه تپه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه لغو یک طرفه بلیت هواپیما آن هم در پروازهای چارتری شائبه احتکار از سوی ایرلاین ها را در ذهن ایجاد می کند، افزود: دولت به ویژه سازمان هواپیمایی باید در مقابل این نوع تخلفات ایرلاین ها بایستد زیرا با ادامه این رویه، حمل و نقل هوایی تنها در خدمت اقشار متول جامعه قرار خواهد گرفت.

وی با تاکید بر اینکه نقش سازمان تعزیرات حکومتی نیز در مقابله با گران فروشی بلیت هواپیما غیر قابل کتمان است، تصریح کرد: این سازمان باید با رسانه ای کردن اسامی ایرلاین های متخلف و گران فروش فضای رقابتی سالمی را میان شرکت های هواپیمایی در رستای حمایت از مسافران ایجاد کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه ایرلاین ها با گران فروشی بلیت بازار را بهم ریخته است، گفت: متاسفانه پیش از هر چیزی پروازهای چارتر به بروز مشکل مردم دامن زده، نمونه آن لغو یک طرفه پروازها، گران فروشی های بیش از حد و همچنین سوخت شدن وجه مردم در اثر کوچک ترین اشتباه در ثبت مقصد یا مبدا پرواز است.

کوسه غراوی همچنین با اشاره به برخی زمزمه ها مبنی بر حذف پروازهای چارتری، افزود: حذف این نوع پروازها به صلاح نیست زیرا برخی از مردم با پروازهای بسیار ارزان مسافرت می کنند در این رابطه بهتر است تعادلی در قیمت گذاری ها رعایت شود زیرا دیده شده قیمت بلیت در مبدا  حدود 200 هزار تومان و در سفر برگشت نزدیک به یک میلیون تومان لحاظ شده است از این رو واقعی سازی نرخ ها بهتر است.

وی ادامه داد: کمیسیون عمران مجلس بارها به عملکرد ایرلاین ها ورود داشته و طبق آخرین بررسی ها تا شهریور ماه فرصت در خصوص تغییر رویه های فعلی به سازمان هواپیمایی داده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: به طور حتم در نشست شهریور ماه کمیسیون عمران مجلس با وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی به معضلات فعلی مسافران در استفاده از حمل و نقل هوایی ورود خواهد شد.

منبع: بسیج

جنگ تعرفه ای آمریکا بیخ گوش شرکت های نفتی/طلای سیاه آمریکا منبع مطمئنی برای شرکت های هندی نیست


عضو کمیسیون انرژی مجلس، توضیحاتی پیرامون انعقاد قرارداد یکی از مشتریان نفتی ایران با آمریکا ارائه کرد.
 
 
 

به گزارش خبرگزاری بسیج، جلال میرزایی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اعلام خبری مبنی بر اینکه شرکت هندی مشتری نفت ایران برای واردات نفت از آمریکا قرارداد امضاء کرده است، گفت: پیش از این عنوان شده بود که راهبرد مذاکره آمریکایی ها نه تنها با دولت هایی بوده که نفت وارد می کنند بلکه با شرکت های واردکننده نفت نیز مذاکره می کند تا به نوعی آنها را مجاب کند جایگزینی برای نفت نفت ایران ایران پیدا کنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه یکی از راه ها و پیشنهادهای ایالات متحده جایگزینی واردات نفت از آمریکا است، افزود: آمریکایی ها این سیاست را درباره شرکت نفت دولتی چین انجام دادند و روزانه 300 تا 400 هزار بشکه نفت به این شرکت می فروختند و به دنبال این موضوع بودند تا آنها را مجاب کنند نفت آمریکا، امارات و عربستان را به نوعی جایگزین نفت ایران کند.

آمریکایی ها برای فروش نفت به چین با مشکل جنگ تعرفه مواجه شدند

وی ادامه داد: آمریکایی ها درباره کشور چین با مشکل جنگ تعرفه مواجه شدند و جنگ تعرفه که بین چین و آمریکا در جریان است سبب شد که چین بر واردات نفت از آمریکا تعرفه اعمال کند، بنابراین واردات نفت آمریکا برای شرکت های چینی دیگر مقرون به صرفه نبود و قطع شد.

نماینده مردم ایلام، ایوان و چرداول در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه آمریکایی ها درباره هندی ها نیز چنین رویکردی را پیش گرفته اند که جایگزین نفت ایران شوند، یادآور شد: با توجه به رویکردی که ترامپ درباره تجارت و مبادلات تجاری با سایر کشورها از جمله هند در پیش گرفته قطعا نفت آمریکا منبع مطمئنی برای شرکت های هندی نیست.

احتمالا دولت هند در جنگ تعرفه واردات نفت از آمریکا را مشمول تعرفه کند

وی افزود: احتمال دارد دولت هند مجبور شود در جنگ تعرفه واردات نفت از آمریکا را مشمول تعرفه کند و این سبب می شود که نفت آمریکا برای شرکت های هندی گران تر تمام شود.

هندی ها اعلام نکرده اند که می خواهند کامل نفت ایران را جایگزین کنند

میرزایی با بیان اینکه در کوتاه مدت شاید نفت آمریکا جایگزین ایران شود اما در بلندمدت منبع مطمئنی برای شرکت های هندی نیست، ادامه داد: هندی ها اعلام نکرده اند که می خواهند کامل نفت ایران را جایگزین کنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: شاید این توافقی که بین شرکت هندی و آمریکا رخ داده این است که همانند شرکت های چینی که قبلا طرف معامله با ایران بوند و اکنون نیز هستند در برابر کاهش واردات نفت از ایران و خرید نفت از آمریکا معافیت دریافت کنند.

منبع: بسیج

اقدامات ضربتی مجلس برای مهار حباب قیمت مسکن آغاز می شود


نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس، از تلاش کمیسیون متبوعش برای بهبود وضعیت بازار مسکن خبر داد و گفت: اقدامات ضربتی این کمیسیون برای رفع مشکلات مردم در این حوزه آغاز می شود.
 
 
 

به گزارش خبرگزاری بسیج ، سیدابوالفضل موسوی بیوکی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به فرمایشات امروز رهبر معظم انقلاب در حضور هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم در خصوص ضرورت ساماندهی وضعیت مسکن، گفت: موضوع ساماندهی بازار مسکن از چند ماه گذشته تاکنون در تعامل دولت و کمیسیون عمران مجلس آغاز شده است.

نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه جلسات مستمر کمیسیون عمران مجلس با وزیر راه و شهرسازی در خصوص ساماندهی وضعیت بازار مسکن همچنان ادامه خواهد داشت، افزود: دولت باید در راستای تسریع این مهم طرح جامع مسکن را هر چه سریع تر اجرایی کند.

عملیاتی شدن طرح جامع مسکن بازار را به سمت ساماندهی هدایت خواهد کرد

وی با تاکید بر اینکه عملیاتی شدن طرح جامع مسکن بازار را به سمت ساماندهی هدایت خواهد کرد، تصریح کرد: در شرایط فعلی کمیسیون عمران مجلس در تعامل با دولت به دنبال اجرایی کردن برخی طرح ها از جمله اجاره به شرط تملیک و همچنین مسکن استیجاری با هدف بهبود شرایط است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه پیشنهاد افزایش سرمایه بانک مسکن نیز در راستای افزایش قدرت تسهیلات دهی این بانک در برای کمک به افزایش توان مالی مردم صورت گرفته است، گفت: با اقداماتی از قبل رشد توان مالی مردم خواهان کنترل قیمت مسکن و اجاره بها در کشور هستیم.

تنظیم رابطه میان بخش خصوصی با مردم نیز از دیگر اقدامات انجام شده در مسیر ساماندهی بازار

وی با تاکید بر اینکه تنظیم رابطه میان بخش خصوصی با مردم نیز از دیگر اقدامات انجام شده در مسیر ساماندهی بازار مسکن است، افزود: این اقدام در مسیر تنظیم رابطه میان عرضه و تقاضا در حال انجام است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: ورود دولت به حوزه نوسازی بافت فرسوده نیز از دیگر اقداماتی بوده که در بازار مسکن می تواند به بهبود شرایط کمک کند.

وی افزود: در شرایط فعلی با مطرح کردن طرح مسکن استیجاری و اجاره به شرط تملیک به دنبال خانه دار کردن اقشار متوسط و ضعیف جامعه هستیم.

موسوی بیوکی تصریح کرد:  با توجه به دغدغه مداری رهبر معظم انقلاب در حوزه وضعیت نابه سامان مسکن کمیسیون عمران مجلس به جد پیگیر بهبود شرایط با استفاده از مکانیزم های مختلف خواهد بود.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در شرایط فعلی هماهنگی بیشتر کمیسیون عمران مجلس با دولت شکل خواهد گرفت تا به این ترتیب علاوه بر مدیریت بازار حباب قیمت ها نیز در بخش مسکن روند نزولی پیدا کند.

منبع: بسیج
>