گروه خبری اقتصادی

اقدامات اتحادیه اروپا علیه تحریم‌های ایران، تنها روی کاغذ خوب هستند


به گفته «آلدو کارکاسی»عضو پارلمان بلژیک، اقدامات اتحادیه اروپا جهت دادن اطمینان به شرکت‌های اروپایی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و حفظ برجام، تنها «روی کاغذ خوب هستند».

به گزارش خبرگزاری بسیج، قانونگذار بلژیکی معتقد است که اقدامات اتحادیه اروپا برای مقابله با اقدام غیرقانونی آمریکا جهت بازگرداندن تحریم‌ها علیه مردم ایران، سبب نمی‌شود که شرکت‌های اروپایی به ادامه مراودات با تهران تشویق شده و به کار در ایران ادامه دهند.

«آلدو کارکاسی» عضو پارلمان بلژیک گفته که اقدامات اتحادیه اروپا برای مقابله با بازگرداندن تحریم‌های ایران و دادن اطمینان به شرکت‌های اروپایی برای ادامه دادن مراودات خودشان با تهران، «پاسخی ضعیف» است.

او به خبرگزاری «اسپوتنیک» گفت: «(اقدامات اتحادیه اروپا) روی کاغذ خوب هستند اما مدیران شرکت‌های فعال در بازار ایران را با یک انتخاب سخت مواجه می‌کند: اطاعت از دستور آمریکا یا اطاعت از اتحادیه اروپا».

قانونگذار بلژیکی ادامه داد: «این انتخاب به سرعت انجام خواهد شد. خود من در گذشته سابقه مدیریت در شرکت‌های بزرگ فناوری را دارم، یک شرکت چنین ریسک‌هایی را قبول نخواهد کرد. شرکت‌ها ایران را ترک خواهند کرد و ابتدا بزرگترین شرکت‌ها این کار را خواهند کرد».

وی گفت: «شرکت‌های چینی جایگزین توتال (در ایران) خواهند شد. این ضربه‌ای به کسب و کار اروپایی است و تنها شرکت‌های کوچک به مراوده (با ایران) ادامه خواهند داد».

عضو پارلمان بلژیک البته معتقد است که اتحادیه اروپا در نهایت به مکانیسمی برای ادامه تجارت با ایران خواهد رسید و با حفظ کانال مالی بین دو طرف، برجام را حفظ خواهد کرد اما تحت فشارهای آمریکا، سطح تجارت بین دو طرف کاهش خواهد یافت.

اظهارنظر این سیاستمدار در حالی صورت گرفته که اتحادیه اروپا از اجرایی شدن قوانین مسدودساز برای مقابله با تحریم‌های آمریکا خبر داده و تأکید کرده که برای حفظ کانال مالی موثر با ایران و ادامه فروش نفت و گاز ایران، تلاش می‌کنند (جزئیات بیشتر).

روسیه «گلخانه‌ هوشمند» در قطب شمال راه‌اندازی می‌کند


دانشمندان روسی کشت انواع گیاهان به روش گلخانه‌ای را در قطب شمال آزمایش می‌کنند تاکنون کشت انواع سبزیجات نتیجه داده است.


به گزارش خبرگزاری بسیج، دانشمندان دانشگاه تامسک‌ پلی‌تکنیک گلخانه هوشمندی را برای منطقه قطب شمال طراحی کرده‌اند که می‌توان انواع سبزیجات پرورش داد بدون اینکه تحت تأثیر شرایط آب و هوایی و نور خورشید قرار بگیرد. 

این دانشمندان اعلام کردند که چگونه می‌توان توسط این گلخانه در منطقه قطب شمال انواع سبزیجات را پرورش داد و چه تکنولوژی‌های دیگری نیز می‌توان در این گلخانه‌ها به کار گرفت.

* پرورش سبزیجات روی آب

رئیس بخش مهندسی این دانشگاه گفت: این گلخانه‌های هوشمند که برای قطب شمال طراحی شده فرایند اتوماتیکی دارد و هیچ وابستگی به شرایط آب و هوایی و شرایط بیرون از گلخانه ندارد.

الکسی یاکولوف اعلام کرد: این پروژه می‌تواند در شرایطی که کمبود نور خورشید وجود دارد نیز به خوبی عمل کند. 

بر اساس این گزارش، گیاهان معمولاً حساس به طیف مختلفی از رنگ‌ها هستند و در این پروژه طیف رنگ‌ها کاملاً کنترل می‌شود. 

تجهیزاتی که برای اجرای این پروژه طراحی شده باعث می‌شود که نور بیشتری به صورت اتوماتیک زمانی که طول روز بیشتر است در گلخانه وجود داشته باشد. 

متخصصان اعلام می‌کنند که رشد انواع سبزیجات نه تنها در خاک بلکه روی آب هم امکانپذیر است و در این سیستم از روش «هیدروپونیک» استفاده می‌شود.

دانشمندان در این پروژه آزمایش می‌کنند که بتوانند انواع خیار را در این گلخانه‌ها پرورش دهند و در کنار آن مطالعه می‌کنند که واکنش انواع محصولات به طیف‌های مختلفی از نور چگونه است.

به عنوان مثال در منطقه« آرخانگلسک» دو شرکت به این روش انواع سبزی تولید می‌کنند. وزارت کشاورزی این منطقه اعلام کرده که تولید سالانه این محصول از این گلخانه یک تا 1.2 هزار تن است.

شرکت کشاورزی «ننتس» به این روش 70 تن انواع خیار، گوجه‌فرنگی و سبزیجات تولید می‌کند. 

بر اساس این گزارش، مناطق روسیه پروژه‌های دیگری را در این زمینه دنبال می‌کنند که چگونه انواع گیاهان را در مناطق دور قطب شمال پرورش دهند که احتمالاً این گیاهان با شرایط آن منطقه اصلاً سازگار نیست.

مدیرعامل شرکت «آیفارم» معتقد است که بسیاری از این گلخانه‌ها می‌تواند به روش عمودی پرورش یابد که در این روش هر باغی بستری برای طبقه دیگر است و اینها در فضایی کاملاً تاریک نصب می‌شود البته در این روش عمودی تمام نوری که استفاده می‌شود مصنوعی است.

وی می‌گوید اگر چه پرورش محصولاتی مانند خیار و گوجه‌فرنگی که نیاز به فضای بیشتری دارد در این روش سخت است اما پرورش انواع توت‌فرنگی و سبزیجات کاملا امکانپذیر است.

انواع گلخانه‌های هوشمند مناسب برای منطقه قطب شمال در سن‌پترزبورگ روسیه طراحی شده است و در این زمینه وزارت دفاع این کشور علاقه‌مندی زیادی برای اجرای این پروژه دارد البته در این پروژه‌ها تلاش می‌شود تا  هدررفت انرژی با استفاده از تکنولوژی به حداقل برسد.

در گلخانه‌های هوشمند پرورش انواع گیاهان با انواع طیف نوری محک زده می‌شود. البته با توجه به هزینه بسیار بالایی که آزمایش این روش‌ها دارد تاکنون به تأخیر افتاده و در این زمینه نیاز به سرمایه‌گذاران جدیدی است. 

5 برگ برنده مسکو برای مقابله با تحریم‌های واشنگتن


واشنگتن اخیراً مسکو را به اعمال تحریم‌های بیشتر تهدید کرد، اما در این بین دولت روسیه 5 برگ برنده برای رویارویی و مقابله به مثل علیه آمریکا دارد.

 

به گزارش  خبرگزاری بسیج، دولت آمریکا قصد دارد تحریم‌های بیشتری را علیه روسیه وضع کند و همین امر بحث‌های مختلفی را هم در آمریکا و هم در روسیه در پی داشته است.

آمریکا گفته است که این احتمال وجود دارد که صادرات کالاهایی که از نظر امنیت ملی برای روسیه اهمیت دارد را متوقف خواهد کرد و حتی این احتمال وجود دارد که کل صادرات آمریکا به این کشور متوقف شود.

بنا به اعلام وزارت امور خارجه آمریکا این اقدام واشنگتن در پاسخ به سوءقصد بیولوژیک به یک جاسوس دوجانبه در انگلیس انجام می‌شود. 

چند ماه پیش سرگئی اسکریپال به همراه دخترش بیهوش در خودروی شخصی در انگلیس پیدا شدند و این مسئله به تیره شدن روابط انگلیس با روسیه منجر شد.

روسیه دست داشتن در این اقدام را رد کرده اما کشورهای غربی همچنان روسیه را عامل این اقدام می‌دانند.

با توجه به اینکه واشنگتن احتمالاً در اعمال فشار تحریمی علیه روسیه از هیچ اقدامی فروگذار نخواهد کرد، روسیه هم گزینه‌های مختلفی برای پاسخ و مقابله به مثل با آمریکایی‌ها خواهد داشت.

نمایندگان مجلس روسیه هشدار دادند هرگونه اقدام تحریمی از سوی آمریکا به شدت توسط مسکو پاسخ داده خواهد شد و همکاری دو کشور در حوزه‌های حساس را تحت تأثیر قرار خواهد داد. اصلی‌ترین برگ‌های برنده روسیه در برابر آمریکا 5 حوزه زیر هستند که به تفصیل به آنها خواهیم پرداخت.

* تیتانیوم

در یک تقابل تحریمی تمام عیار،‌ دولت روسیه می‌تواند صادرات تیتانیوم و قطعات تیتانیومی به آمریکا را یا متوقف کرده یا محدود کند. شرکت آویسما حدود یک سوم کل قطعات تیتانیومی صنعت هواپیماسازی در جهان را تأمین می‌کند. این کشور 70 درصد تولیدات خود را صادر کرده و 40 درصد از قطعات تیتانیومی موردنیاز بوئینگ را در کنار 60 درصد قطعات مورد نیاز ایرباس را تأمین می‌کند.

آویسما همچنین کل قطعات تیتانیومی مورد نیاز شرکت امبرائر برزیل را نیز تأمین می‌کند. جایگزین کردن قطعات تیتانیومی روسیه برای شرکت بوئینگ تقریباً‌ غیرممکن خواهد بود.

آمریکا و روسیه تقریباً به صورت همزمان و در دهه 1950 کار بر صنعت تیتانیوم را آغاز کردند اما روسیه در این زمینه موفقیت بیشتری داشته و توانسته است آلیاژهای تیتانیومی با کیفیت بالا تولید کند.

بوئینگ حتی نمی‌تواند دیگر فلزات را جایگزین تیتانیوم روسیه کند؛ چراکه تیتانیوم مزایای بسیار بیشتری در مقابل دیگر عناصر مشابه دارد؛ چراکه در ساخت هواپیماها باید از موادی استفاده شود که بتواند فشار شدید در زمان پرواز و سرعت بالا را تحمل کند.

پیش‌تر هواپیماها با فولاد ساخته می‌شدند اما تیتانیوم با همان مقاومت فولاد 45 درصد سبک‌تر است.

* عبور و مرور هواپیماها از آسمان روسیه

روسیه در موقعیت استراتژیک بین شرق و اروپا قرار دارد و می‌تواند با اعمال تعرفه‌های بیشتر و حتی ممنوع کردن ورود هواپیماهای عبوری آمریکایی از آسمان خود تحریم‌های واشنگتن را پاسخ دهند.

شرکت‌های هواپیمایی یا باید تعرفه‌های بالاتر را بپردازند و یا اینکه به سمت استفاده از دیگر مسیرهای پروازی بروند که در این صورت نیز با توجه به اینکه مسیر نزدیک‌تر برای رسیدن به مقصد خود که از آسمان روسیه عبور می‌کند را از دست می‌دهند، رقابت‌پذیری آنها در برابر دیگر شرکت‌های اروپایی و آسیایی از بین خواهد رفت.

در بدترین حالت ورود آنها به آسمان روسیه ممنوع خواهد شد و شرکت‌های آمریکایی مجبور می‌شوند بزرگترین کشور جهان را دور بزنند که این مسئله به افزایش شدید هزینه سوخت آنها منجر خواهد شد. در دو حالت شرکت‌های هواپیمایی آمریکایی با هزینه‌های سنگین و ضررهای هنگفت مواجه می‌شوند که برای صنعت هواپیمایی آمریکا بسیار فاجعه‌بار است. 

* LNG  و دیگر حامل‌های انرژی

روسیه می‌تواند صادرات LNG و دیگر حامل‌های انرژی به آمریکا را نیز متوقف کند. روسیه معادل 8 میلیارد دلار نفت و محصولات پتروشیمی به آمریکا طی یک سال صادر کرده است که معادل 4.6 درصد کل صادرات این کشور محسوب می‌شود. به همین دلیل ممنوع شدن صادرات حامل‌های انرژی به آمریکا آسیبی به شرکت‌های روس وارد نمی‌کند و آنها می‌توانند به سمت دیگر مشتریان در آسیا بروند. اما داستان برای آمریکایی‌ها متفاوت است؛ چراکه آمریکایی‌ها نمی‌توانند در تولید LNG حتی نیاز داخل خود را تأمین کنند و به همین دلیل با واردات LNG از روسیه آن را دوباره به اروپا صادر می‌کنند تا بتوانند نقش جدی در حوزه انرژی در جهان ایفا کنند. توقف صادرات حامل‌های انرژی روسیه به آمریکا این رویای واشنگتن را نقش بر آب می‌کند.

*‌ شرکت‌های آمریکایی فعال در روسیه

در حالی که روابط سیاسی بین آمریکا و روسیه در حال بدتر شدن است، بسیاری از شرکت‌های آمریکایی به فعالیت خود بدون دخالت روسیه در خاک این کشور ادامه می‌دهند. روسیه می‌تواند در پاسخ هر گونه تحریم از سوی آمریکا، شرایط کار برای این شرکت‌ها که ازجمله مهمترین آن‌ها می‌توان به پپسی، مک‌دونالد، بوئینگ، موندلنز، جنرال موتورز، جانسون اند جانسون، کارگیل، آلکوآ و جنرال الکتریک اشاره کرد را سخت‌تر کند.

از طرف دیگر تعداد شرکت‌های روس فعال در آمریکا بسیار کم است و آمریکا نخواهد توانست به این اقدام روسیه پاسخ درخور بدهد. تنها نگرانی مسکو از اجرای این سیاست کارکنان روسی هستند که در شرکت‌های آمریکایی مشغول به کار هستند.

البته اخیرا وزیر اقتصاد روسیه طی مصاحبه ای گفت با توجه به اشتغال اتباع روس در شرکت‌های آمریکایی، مسکو برنامه‌ای برای اعمال تحریم علیه آنها ندارد.

* موتورهای  فضاپیما

موتورهای فضاپیمای تولیدشده توسط روسیه نیز یکی از برگ‌های برنده کرملین در برابر کاخ سفید است. دسترسی به این موتورها که نام آنها RD-180 است برای ناسا و پنتاگون در راستای ارسال ماهواره به فضا بسیار اهمیت دارد.

تاکنون تلاش‌های واشنگتن برای توقف وابستگی به این موتورها با شکست مواجه شده و آنها نتوانسته‌اند موتور مشابهی تولید کنند.

سازمان تحقیقات فضایی آمریکا از موتورهای روس برای ارسال ماهواره و محموله‌ به ایستگاه‌های فضایی بین‌المللی استفاده می‌کند. البته RD-181 نیز موتور فضا پیمای دیگری است که ناسا در فعالیت‌های خود در فضا به شدت به آن نیاز دارد.

اخیراً یک نماینده بلندپایه روس اعلام کرد این کشور می‌تواند صادرات موتورهای فضاپیما به آمریکا را تحریم کند.

بانک مرکزی عراق ممنوعیت استفاده از دلار در تجارت با ایران را اعلام کرد


بانک مرکزی عراق به بانک‌های این کشور اعلام کرد، در تجارت با بانک‌های ایران از دلار آمریکا استفاده نکنند.
بانک مرکزی عراق ممنوعیت استفاده از دلار در تجارت با ایران را اعلام کرد


به گزارش خبرگزاری بسیج ، بانک مرکزی عراق به بانک‌های این کشور اعلام کرده است که در تجارت با بانک‌های ایران از دلار آمریکا استفاده نکنند.

اما در مورد واحد پولی یورو، این مسئله منوط به مستلزمات تعامل با بانک مرکزی اروپا و بانک‌هایی است که با یورو کار می‌کنند.

سعد الحدیثی، سخنگوی دولت عراق روز جمعه به اسپونیک گفته بود، بغداد از این پس برای معاملات مالی و تجاری با ایران از دلار استفاده نخواهد کرد.

ارزهای ترکیه، روسیه، آفریقای جنوبی، برزیل و آرژانتین در برابر دلار تضعیف شدند


طی روزهای گذشته ارزش ارزهای ملی کشورهای آمریکای لاتین در برابر دلار کاهش یافته است اما بیشترین کاهش ارزش مربوط به کشورهای برزیل و آرژانتین بوده است.


به گزارش خبرگزاری بسیج،‌ارزش ارزهای ملی کشورهای حوزه آمریکای لاتین طی روزهای گذشته در برابر دلار کاهش یافته است و در همین راستا بحران سیاسی باعث شده است که ارزش پزوی آرژانتین و رئال برزیل بیشترین کاهش را تجربه کردند. اصلی‌ترین دلیل افت ارزهای ملی آرژانتین و برزیل بحران سیاسی در این کشورها بوده است.

ارزهای بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین ارتباط تنگاتنگی با دلار دارند. البته جنگ سیاسی آمریکا علیه کشورهای جهان در حال تاثیرگذاری بر حجم مبادلات و روابط کشورهاست.

سازمان تجارت جهانی در آخرین گزارش خود از کاهش رشد مبادلات بین‌المللی نسبت به سال گذشته خبر داده است.

بر اساس گزارش این سازمان که برای سه ماهه نخست سال جاری منتشر شده است، پیش‌بینی رشد مبادلات بین‌المللی از کاهش سه دهم درصدی نسبت به مدت مشابه سال 2017 و رسیدن آن به 4.4 درصد در سال جاری حکایت دارد.

در این گزارش آمده است: افزایش تنش‌های تجاری به تاثیرگذاری منفی خود بر پیش‌بینی‌های تجارت ادامه خواهد داد.

به طور کلی طی روزهای گذشته لیر ترکیه بیشترین کاهش را در برابر دلار در میان ارزهای جهان داشته است به گونه‌ای که تنها در چند روز ارزش لیر 8.8 درصد در برابر دلار ریخت.

روبل روسیه نیز 5 درصد از ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است.

پزوی آرژانتین 2.8 درصد، رند آفریقای جنوبی 2.5 درصد و رئال برزیل 1.7 درصد در برابر دلار کاهش ارزی را تجربه کردند.

کاهش ارزش پوند انگلیس به کمترین میزان یکسال گذشته


امروز ارزش پوند انگلیس تحت تاثیر ابهام زیاد در برگزیت کاهش یافت و کمترین ارزش خود را در یکسال گذشته تجربه کرد.


به گزارش خبرگزاری بسیج، امروز ارزش پوند انگلیس به شدت کاهش یافت. دلیل کاهش این بود که از نظر بازار برگزیت هنوز در ابهام است و به اقتصاد این کشور کمکی نکرده است. 

امروز هر پوند معادل 1.30 دلار معامله شد که نخستین بار است که تقریباً در یک سال گذشته چنین کاهشی را تجربه می‌کند البته پوند کاهش 0.2 درصدی را هم در برابر یورو داشت.

بر اساس گزارش اسپوت‌نیک مهلت نهایی دولت انگلیس برای رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا به سرعت در حال تمام شدن است. زمان به سرعت برای این قدرت‌ غربی پیش می‌رود تا بهترین توافق تجاری ممکن را برای کشورشان قبل از اینکه در 29 مارس 2019 اتحادیه اروپا را ترک کنند داشته باشد. 

بحث خروج انگلیس از اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت از  بیش از یک سال پیش در جریان است اگر چه انگلیس در یک نظرخواهی برای خروج از اتحادیه اروپا آرا جمع کرد اما این آرا چندان قوی نبود که نظر همه احزاب را جذب کند. 

بنابراین در شرایط فعلی بسیاری بر این باورند که هنوز خروج از اتحادیه اروپا برای انگلیس نمی‌تواند منافع اقتصادی داشته باشد.

>