تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان تایید شد


سخنگوی شورای نگهبان از تایید طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در جلسه روز چهارشنبه این نهاد خبر داد.

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، عباسعلی کدخدایی اظهار کرد: با توجه به اینکه مردم خیلی منتظر بودند اخبار مربوط به طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را بشنوند خوشبختانه اعضای محترم شورای نگهبان با کلیات آن موافقت داشتند. در مصوبه اول ابهامی وجود داشت به دلیل اینکه حکمی آورده شده بود که به نوعی با اختیارات فرماندهی معظم کل قوا تزاحم داشت لذا از مجلس خواسته شد نسبت به رفع ابهام آن اقدام کند.

وی افزود: در برگشت مصوبه اعضای شورای نگهبان در جلسه دیروز آن را مغایر شرع و قانون اساسی تشخیص ندادند و پاسخ را امروز برای مجلس محترم ارسال کردیم.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: متن مصوبه این است که به کارگیری بازنشستگان فقط در بندهای الف (روسای سه قوه)، ب (معاون اول رییس جمهور، نواب رییس مجلس و اعضای شورای نگهبان) ، ج (‌وزرا، نمایندگان و معاونین رییس جمهور) ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری مجاز است. بر این اساس در بند های «د» و «ه» شمال استانداران سفرا معاونین وزرا این ممنوعیت شامل حال آنها می‌شود.

کدخدایی با بیان اینکه جانبازان بالای پنجاه درصد، آزادگان بالای سه سال و فرزندان شهدا از این مصوبه مستثنی هستند، اضافه کرد: در برخی بندها نیز برای برخی دستگاه‌ها استثنائاتی قائل شده یا نیروهای مسلح که تابع قوانین خاص خود هستند.

وی همچنین با بیان اینکه معمولا پس از تایید قانون از سوی شورای نگهبان و ارسال آن به رییس مجلس، قانون برای رییس جمهور ارسال و از سوی ایشان ابلاغ می‌شود، اظهار کرد: بر همین اساس قانون لازم الاجرا خواهد شد. البته در قانون فرصت دو ماهه‌ای در نظر گرفته شده تا دستگاه‌ها افراد مشمول این قانون را تعیین تکلیف کنند.

کدخدایی در پایان گفت‌وگوی تلویزیونی خود درباره ضمانت اجرای این قانون نیز اظهار کرد: ضمانت اجرای این قوانین تخلفات اداری است و اگر جرم انگاری شده باشد می‌تواند به عنوان جرم تلقی شود. عموما در قوانین اداری مثل قانون مدیریت خدمات کشوری ضمانت اجرای انفصال از خدمت هم پیش بینی شده است.

 

منبع: برنا

ماکرون: می‌خواهیم مسئله موشکی ایران را با مذاکره حل کنیم


رئیس‌جمهور فرانسه می‌گوید دنیا باید به سمت حل مشکلات از طریق چندجانبه‌گرایی گام بردارد و برجام نمونه موفق استفاده از این راهبرد بوده است

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، ماکرون خط سخنان خود را با تأکید بر لزوم چندجانبه‌گرایی و گفت‌وگو پی گرفت و در مقام شاهد، به برجام به عنوان نمونه موفق استفاده از این راهبرد پرداخت.

رئیس‌جمهور فرانسه گفت: «ما مسئله ایران را چگونه حل کردیم و چه چیزی باعث پیشرفت کار شد؟ آیا قدرت قوی‌ترین کشورهای جهان باعث شد؟ نه! ما می‌دانستیم که اوضاع روز به روز خراب‌تر می‌شود و چیزی که جلوی این شرایط را گرفت، توافق 2015 وین بود.»

وی افزود: «همانطور که یک‌سال پیش گفتم، وظیفه ما دامن زدن به تنش‌ها نیست بلکه پیشبرد دستور کاری برادرانه در میان ملت‌هاست که همه نگرانی‌ها را نیز حل کند.»

امانوئل ماکرون در توضیح نگرانی‌های مدنظر خود به نگرانی‌های «هسته‌ای، بالستیکی و منطقه‌ای ناشی از سیاست‌های ایران» اشاره کرد. وی افزود: «این کار باید از طریق گفت‌وگو و چندجانبه‌گرایی انجام شود.»

ماکرون به مسئله سوریه هم پرداخت و گفت که صلح صرفاً با اقدام ضامنان اجرای توافق آستانه یعنی ایران، روسیه و ترکیه به دست نمی‌آید و باید جامعه جهانی هم در این مسئله دخیل شود.

رئیس‌جمهور فرانسه گفت که حل مسئله سوریه در گروی «ایجاد یک راهکار سیاسی فراگیر و همیشگی از طریق اصلاح قانون اساسی سوریه و برگزاری انتخابات آزاد است.»

 

منبع: برنا

یاوه گویی های خصمانه ترامپ علیه ایران


سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل آغاز شد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، ترامپ در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل مدعی شد؛ نیروی نظامی ما از هر زمانی از تاریخ آمریکا قوی‌تر شده است. در کمتر از دو سال دولت من بیش از هر دولت دیگری در تاریخ کشورمان موفقیت داشته است. اقتصاد آمریکا برخلاف گذشته شکوفا شده است سه تریلیون دلار به دارایی ما افزوده شده است.

او گفت: من تمام رهبران این سالن احترام می‌گذارم.

او در خصوص کره شمالی گفت: با کره شمالی صحبت کردیم تا به جای دشمنی در شبه‌جزیره به سمت صلح حرکت کنیم.

او ادامه داد: در خاورمیانه هم رویکرد جدید ما تغییراتی تاریخی را منجر شده است. در سفرم به ریاض، یک مرکز جدید برای مقابله با تأمین مالی تروریسم افتتاح شد... امارات، عربستان و قطر میلیاردها دلار برای کمک به سوریه و یمن متعهد شده‌اند.

او در یاوه گویی های خصمانه ای علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: بسیاری از کشورهای منطقه از تصمیم آمریکا برای خروج از برجام حمایت کرده‌اند. در سالی که توافق به دست آمد، بودجه نظامی ایران 40 درصد افزایش پیدا کرد و ایران از آن پول برای تقویت و نفوذ خود در منطقه استفاده کرد.

رییس جمهور آمریکا ادامه داد: از همه ملت‌ها می‌خواهیم تا ایران را منزوی کنند.

ما به دولت‌های حامی تروریسم اجازه نخواهیم داد تا خطرناک‌ترین اسلحه‌های دنیا را در دست داشته باشند.

 

تکمیل می شود

 

 

 

 

منبع: برنا

روسای کمیسیون‌های مجلس با رییس جمهور دیدار می‌کنند


رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نشست مشترک روسای کمیسیون های تخصصی مجلس با رییس جمهوری به همراه تیم اقتصادی دولت و معاون اول رییس جمهوری برگزار می شود.

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «محمدرضا پور ابراهیمی»، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، در مورد جلسه امروز روسای کمیسیون های مجلس اظهار داشت: در نشست امروز روسای کمیسیون های مجلس شورای اسلامی، حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون‌های امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و جواد کولیوند رئیس کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس گزارشی از وضعیت اقدام تروریستی در اهواز را بیان کردند و توضیحات مرتبط با این بحث جهت اطلاع نمایندگان ارائه شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همکاری اعضای کمیسیون‌ها برای برگزاری مباحث تخصصی در خصوص FATF نیز در این جلسه مطرح شد، بیان کرد: به پیشنهاد رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، مقرر شد تا جلسه مشترک روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس با حضور نمایندگان دستگاه‌های دولتی و سایر مجموعه‌های غیر دولتی برگزار شود تا ابعاد مرتبط با FATF مورد بررسی قرار گیرد، به زودی این نشست برگزار می شود.

وی افزود: موضوع دیگری که در جلسه روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس بررسی شد، پیشنهاد نشست مشترک روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس با رئیس جمهوری و تیم اقتصادی دولت بود.

پورابراهیمی با اشاره به شرایط اقتصادی که در کشور شاهد هستیم، ادامه داد: علیرغم اینکه مجلس در طول چند ماه اخیر با استفاده از ابزارهای مرتبط با عملیات اجرائی و نظارتی، پیگیر موضوعات بوده، به نظر می‌رسد که شرایط اقتصادی ایجاب می‌کند که شرایط جدیدی به دولت گوشزد شود.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی گفت: مقرر شد که به زودی نشست مشترک با تیم اقتصادی دولت، معاون اول رئیس جمهوری و آقای روحانی با حضور روسای کمیسیون تخصصی مجلس برگزار شود.

وی افزود: هدف از این نشست بررسی آخرین اقدامات دولت در محورهای مختلف به ویژه مسائل ارزی است که طبیعتا انتظار این است که دولت و بانک مرکزی اقدامات فعال‌تری نسبت به شرایط موجود داشته باشند.

پورابراهیمی ادامه داد: اعتقاد داریم که شرایط اقتصادی کشور علیرغم همه مسائلی که در داخل و خارج از کشور مطرح می‌شود، قابل مدیریت است، روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس معتقدند که مسائل مختلف بیان شده و راهکارهای اجرائی برای دولت در نظر گرفته شود.

به گزارش خانه ملت، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بارها مجلس اعلام کرده که همکاری کامل با دولت دارد تا قوه مجریه بتواند بر مسائل اقتصادی فائق آید، گفت: مجموع این اقدامات پیگیری می‌شود تا به هدف برسیم.

منبع: برنا

روحانی و ترزا می در نیویورک دیدار می‌کنند


نخست‌وزیر بریتانیا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با رئیس‌جمهوری ایران دیدار می‌کند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، «ترزا می» نخست‌وزیر بریتانیا، در جریان دیدار با «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری ایران، با وی درباره آزادی «نازنین زاغری» شهروند ایرانی‌بریتانیایی بازداشتی، رایزنی می‌کند. این دو بناست امروز -سه‌شنبه- در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک شرکت کنند. 

یک مقام ارشد بریتانیا گفت که در دیدار میان دو طرف، موارد کنسولی، از جمله آزادی نازنین زاغری، بررسی خواهد شد. 

یک مقام رسمی گفت: «نخست‌وزیر نگرانی جدی خود را از ادامه بازداشت زاغری اعلام خواهد کرد و خواستار آزادی او بر اساس مبانی انسان‌دوستانه خواهد شد.»

 

منبع: برنا

گفت‌وگوی ترامپ و مکرون درباره ایران


روسای‌جمهور آمریکا و فرانسه ضمن دیدار با یکدیگر درباره ایران و سوریه گفت‌وگو کردند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، کاخ سفید با انتشار اطلاعیه‌ای روی وب‌سایت خود اعلام کرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز دوشنبه در نیویورک با یکدیگر دیدار و درباره موضوعات مختلف شامل ایران و سوریه گفت‌وگو کردند.

یک مقام فرانسوی که خواست نامش فاش نشود گفت که مکرون و ترامپ درباره نگرانی‌ مشترک‌شان درباره برنامه موشکی بالستیک ایران و فعالیت‌های منطقه‌ای این کشور رایزنی کرده‌اند و ترامپ نیز تاکید داشته است که سیاست واشنگتن برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران به ثمر نشسته و اقتصاد ایران را تضعیف کرده است.

به گفته این مقام فرانسوی دو طرف درباره سوریه نیز توافق کرده‌اند که برای حفظ جان غیرنظامیان در ادلب با ترکیه همکاری کنند.

روسای جمهور آمریکا و فرانسه علاوه بر این درباره موضوعات تجاری رایزنی کرده‌اند.

 

منبع: برنا
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟